Passion Fruit, Mango ve Çikolatalı Pasta

08 Ocak 2010 | Kategori: Çikolata, Meyveli Tatlılar, Pasta

Passion Fruit, Mango ve Çikolatalı Pasta

İnsan koltuğa uzanıp yapacağı pastayı düşünürken elbette aklına bütün mutfağa sıçramış erimiş çikolata, aletlerin en ücra köşelerine sızmış un parçacıkları ve batmış tezgahlar hayal etmiyor. Pamuk gibi bir kek hayal ediyor. Sonra o katmanların üzerinde ipek gibi çikolatalı ganaj hayal ediyor. Efendime söyleyeyim, kesince kapkara çikolatalı pastadan fırlayan sarı turuncu bir passion fruit katmanı hayal ediyor.

Hayal ediyor etmesine ama sıra hayalindeki tarifi uygulamaya geldiğinde her şey hayal ettiği gibi gitmiyor. Bugüne kadar özel günler için hazırladığım pasta ve türevleri konusunda defalarca hayal kırıklığına uğramış biri olarak bunu çok iyi biliyorum. Dolayısıyla, yeni yıla asabi bir insan olarak girmek istemediğim için hayalimdeki pastanın tarifini parçalara bölüp günlere yaydım, alışveriş planı yaptım. Gelin görün ki bir şeyin ters gideceği varsa kaçış yok. Kaçış yok ama işi sağlama aldın mı çözülemeyecek dert de yok.

Bu tip özel günler için tarif seçmek işin en zor kısmıdır benim için. Denemediğim bir şey olsun, herkesin sevdiği malzemeleri kullanayım, heybetli olsun, önce gözler sonra karınlar doysun gibi kıstaslar dahilinde gitgide kapana kısılmış gibi hissederim, birbiri ardına kitapların sayfalarını çevirip hiçbir tarifi beğenemem, oturup kara kara ne yapacağımı düşünürüm.

Şanslıyım ki geçtiğimiz senelerde yaptığım pastalar birebir köşkün hanımefendisi tarafından sipariş edildi. Birinde çikolatalı ve çilekli, diğerinde de dondurmalı bir şey olsun dedi. İki sene önce Julia Child takıntım zirvedeydi, yediği anda onu duygulandırıp ağlatan bir Brioche Tart ve yine onun programlarından ilham alarak Çikolata ve Kestaneli Buche de Noel yapmıştım. Geçtiğimiz sene içinde ise ilham verecek o kadar şey oldu ki ne siparişe ne de kitap çevirmeye gerek kalmadı.

Pastanın ilk çıkış noktası Paris gezisi oldu. Önce A l’Etoile d’Or‘da yediğim mango ve passion fruitlu karameller, ondan sonra da henüz yazmaya vakit bulamadığım Pierre Herme‘nin Mogador macaronu. Paris’te yediğim en güzel iki şey. Her ikisinde de passion fruit başrolde. Pierre Herme’nin macaronundaysa çikolatayla müthiş bir uyumda. İkinci Mogador’umu yerken bu seneki yılbaşı pastası kesinlikle passion fruit ve çikolatalı olmalı demiştim.

Yılbaşı Pastası

Peki bu passion fruit nasıl olacak da pastanın içine girecekti? Çikolatalı ganaja katıp pastanın içinde kaybolmasını istemediğim için bir “curd” tarifi araştırdım. Bu arada, hafif ekşi, pek bir tatlı, tadı başka hiçbir şeye benzemeyen bu meyveye Türkçe çevirisi olarak “çarkıfelek” ismini uygun gören şahsiyeti alnından öpmek istiyorum. Kendisi umarım alınmaz ama ben bu meyveye passion fruit demeye devam edeceğim. “Curd” (körd okunuyor) de, eğer meyve kullanılarak yapılıyorsa süt kullanmadan meyvenin tadının sonuna kadar hissedileceği şekilde, yumurta sarılarını şekerle çırpıp meyvenin suyunu ve mümkünse kabuğunun rendesini eklemek suretiyle hazırlanan ve bazen tereyağı eklemesiyle koyulaştırılan bir karışım. Bu curd süt içermediği için muhallebi demek yanlış olur. Türkçe’ye de ancak “pıhtı” olarak çevrilebilir ki bu muazzam şeye “çarkıfelek pıhtısı” demek büyük hakaret gibi geliyor. O yüzden kimse kusura bakmasın ama bu muhteşem “pıhtıya” orijinal adı olan “passion fruit curd” demeye devam edeceğim.

Gelelim pastanın ilk püf noktasına. Passion fruit curd için altı adet passion fruit gerekiyor. En önemlisi de meyveleri tam bir hafta öncesinden satın almak. Marketlerdeki (Makrocenter’da bulabilirsiniz) passion fruitlar alttaki resimde en ortadaki gibi henüz hamken satılıyor.

Passion Fruit

Fotoğrafın solundaki passion fruit 2-3 gün sonra geldiği nokta. Ortasındaki büzüşmeyi görüyorsunuz değil mi? Olgunlaşmaya başlamasının göstergesi. En sağdaki passion fruit ise tam bir hafta sonra arzu edilen olgunluğa ulaşmış durumda.

Yani bu meyve aslında çirkinleştikçe güzelleşiyor. Olgunlaşmış olarak bulabilirseniz ne ala, ama genelde hadi passion fruit curd yapayım deyip anında mutfağa girmek pek mümkün görünmüyor. Tabii yurtdışında yaşıyor ve bu güzel meyvenin çok hesaplı olan püresini marketlerde bulabiliyorsanız iş değişir. Passion fruit inanılmaz pahalı bir meyve. Yurtdışında da ucuz değil ama buraya göre daha hesaplı. Ona rağmen tatlı şefleri bile çoğu zaman taze olarak kullanmaktansa konserve püresini tercih ediyormuş.

Yani aldın, eve getirdin, olgunlaşmasını bekledin bitmiyor. Hatasız olarak da pişirmek lazım. Şimdi A l’Etoile d’Or da satılan karamellerin neden ufak bir servet değerinde olduğunu çok daha iyi anlıyorum.

Passion Fruit Kesilmiş

Olgunluğa eriştikten sonra passion fruitları ortadan ikiye kesiyorsunuz ve üstteki görüntüyle karşılaşıyorsunuz. Mis kokulu, yapışkan ve tatlı eti sıkı sıkı duvarına yapışmış. İçinde de tadına baktıktan sonra neden var olduğunu anlamakta güçlük çekeceğiniz, süzdükten sonra direkt çöpü boylayacak çekirdekleri. İçlerini kaşık yardımıyla alıp süzgeç oturtulmuş bir kaba aktarıyorsunuz. 6 tane passion fruittan çıkan meyve suyu/püresi miktarı bir su bardağının dörte birini ancak dolduruyor. Bu sebeple aynı miktarda mango püresi ekleyip tarif için gereken yarım su bardağına denk getiriyorum.

Passion Fruit Curd

Yukarıdaki fotoğraf da yumurta sarısı ve şekerle piştikten sonraki ilk hali. Altın değerinde bir karışım olduğu için pasta ustası Rose Levy Beranbaum’un Rose’s Heavenly Cakes kitabındaki passion fruit curd tarifine kelimesi kelimesine sadık kalarak hazırladım. Fotoğraftan da göreceğiniz gibi hala akışkan bir kıvamda. Bu noktada koyulaşır umuduyla soğumak üzere buzdolabına kaldırıp unutmaya çalışıyorum.

Bu arada, iki gün öncesinden pişmiş ve eşit üç kata kesilmiş çikolatalı kek, paketlenip buzdolabına kaldırılmış durumda.

Çikolatalı Genoise Kek

Onun hazırlık aşamaları da pek kolay geçmedi. “Genoise” tip kekin tarifinde kabartma tozu gibi keki havalandıracak bir malzeme kullanılmadığı için iş başa düşüyor. Teknik çok önemli. Şekerle beraber çırpılan yumurtalara un ve kakaoyu eklerken harcı çok sert karıştırmamak gerekiyor. İçine maksimum havayı hapsedecek şekilde spatulayı ortasına bıçak gibi saplayıp kabın kenarlarını yalayarak alttan üste doğru yapılacak hamlelerle hazırlanması gerekiyor. Kekin kabarık kalmasını sağlamak için yağın da sıvı halde eklenmesi gerekiyor. Tarifte ihtiyaç olan şey “sade yağ”. Ocakta kısık ateşte eritilen tereyağını çay süzgecinden geçirip bir bardağa aktarıyorsunuz. Süt parçacıklarını süzmüş oluyorsunuz böylelikle. Ve tereyağı çok daha yüksek derecedeki ısıyı tolere edebilir hale geliyor.

Sade Yağ

Aynı yukarıda görüldüğü gibi.

Sırada çikolatalı ganaj var. Çikolataya eklenmiş bir fiske tarçının verdiği tat benim çok hoşuma gider. Yiyenlerin bir türlü içinde ne olduğunu anlayamayacakları kadar az bir miktar ama. Eşit miktarda krema ve çikolatayla hazırlanan ganaj çok ağır olur, soğuyunca da çok fazla sertleşir. Aslında pasta katmanları için biçilmiş kaftan ama çikolata delisi değilseniz yemekte zorlanabilirsiniz. Onun için ilk etapta biraz mascarpone peyniri ve ocağın üzerinde dakikalarca ısıtıp karamelize ettiğim şekerli süt eklemesi yapmayı deniyorum.

Çikolatalı Ganaj

Bu aşamada sormak isterim: Gerçekten bu tarifi denemek istediğinize emin misiniz? Hayır, zaten hazırlarken bir yandan nasıl anlatacağım bunca şeyi, hadi anlattım, kaç kişi dener ki bu deli işini demeden edemedim. Şimdi yazarken de aynı duygular içindeyim. Gerçi bu kadar fotoğrafın boş yere çekilmiş olmasını kabul edemeyeceğim. Bir de belki kekini yapan birileri olur, passion fruit curdu yapanlar olur… Peki, devam.

Tarçınlı çikolatalı ganaj diyordum. Daha önce ya iki ya üç kez yaptığım bu tarif nasıl oluyorsa oluyor, bu sefer soğuyunca pütür pütür bir kıvam alıyor. Kullanmaya imkan vermeyecek bir pütürlük hem de. Köşktekilere yutturmanın imkanı yok. Söylene söylene pütürlü kıvamdakini ısıtıp robottan geçiriyorum, ne olur ne olmaz bir tane de tarçınsız, mascarponesiz çikolatalı ganaj yapıyorum ve ikisini de buzdolabına yerleştirip o günü de tamamlıyorum.

Geldik sondan bir önceki güne. Amaç pastanın bütün elemanlarını tek tek kontrol etmek, son gün yapılacak montaja hazır olduğuna emin olmak. Passion fruit curd soğumasına rağmen hala çok akışkan. Kek dilimleri arasında ezileceğine emin olduğum için koyulaştırmanın yollarını düşünüyorum. İlk önce Paris’ten aldığım, yosundan elde edilen kıvam artırıcı, jelatin etkisi yapan agar agar kullanmayı düşünüyorum. Internette yaptığım ufak bir araştırma agar agarın mangoyla iyi anlaşamadığını öğretiyor bana. Onu kullanamayacağımı anlayınca mısır nişastası kullanmaya karar veriyorum. Korka korka, birer kaşık eklemeler sonucu 3 çay kaşığı sonra karışımın rengi turuncudan sarıya dönüyor ama kıvamı da istediğim gibi koyulaşıyor. Tadında da belirgin bir değişiklik yok. Hemen buzdolabına kaldırıp bir sonraki aşamaya geçiyorum.

Buzdolabından çıkardığım birinci ganaj hala pütür pütür, diğeri ise saten gibi. Pütürlü ganajı diğerine yedire yedire çırpmaya başlıyorum ve yarısını eklememe rağmen kıvamı ve tadı tam da istediğim gibi oluyor. O da kurtuldu. İçim rahat başımı yastığıma koyuyorum.

Ve son gün. Bugün mangolu şurup hazırlanacak, kek katmanları bununla ıslatılacak ve pasta bir araya getirilecek.

Ardından da pastanın dışı ince çikolata katmanlarıyla çevrelenecek. İşte bu son kısım beni çileden çıkartıyor. Aksilikler birbirini takip edince bir kaşık kakao bin ayıp örtüyor, bir kalıp bitter çikolata da saç kurutma makinesi yardımıyla azıcık ısıtılıp traşlanıyor ve pasta da son halini alıyor.

Tahiti Vanilyası

Paris’teki muhteşem bir dükkandan aldığım (daha sonra detayıyla anlatacağım) şişko mu şişko, buram buram vanilya kokan Tahiti orijinli vanilya çubukları. Daha meyvemsi bir kokuya sahip olan bu vanilya çeşidinin passion fruit ve mango ile daha büyük uyum içinde olacağını düşündüm.

Mangolu Vanilyalı Şurup

Normalde eşit miktarda su ve şekerle hazırlanan şurup köşkteki bir yılbaşı yemeği için çok basit kaçacağından şekeri Tahiti vanilyası ve mango şurubuyla birlikte kaynatıp biraz soğutuyorum. Yukarıdaki gibi bir hal alıyor. Pastaya fazla fazla yetiyor.

Pastanın montaj aşamaları da şu şekilde:

Cake Assembly

Cake Assembly

Cake Assembly

Cake Assembly

Cake Assembly

Cake Assembly

Cake Assembly

Cake Assembly

Cake Assembly

Cake Assembly

ÇİKOLATALI GENOISE KEK TARİFİ

Tarif Dorie Greenspan’in Baking with Julia kitabından adapte edilmiştir.

Malzemeler

 • 2/3 su bardağı (90 gram) un
 • 2/3 su bardağı (90 gram) kakao
 • 1.5 çay kaşığı vanilya özütü
 • 100 gram tereyağı
 • 6 adet yumurta
 • 1 su bardağı (200 gram) şeker

Yapılışı

 1. Fırınınızı 180 derecede önceden ısıtın.
 2. 25 cm capındaki kelepçeli kek kalıbınızın altına önlü arkalı yağladığınız tabanla eşit büyüklükteki bir parşömen kağıdını serin (kalıbın kenarlarını yağlamıyoruz) ve bir kenara koyun.
 3. Un ve kakaoyu 3 kez eleyip bir kaba aktarın ve kenara ayırın.
 4. Ufak boy bir tencerede kısık ateşte 100 gram tereyağını eritip bir çay süzgecinden geçirerek bir bardağa aktarın. 4.5 çorba kaşıklık kısmını ölçüp ayrı bir kaba aktarın ve üzerine vanilya özütünü dökün. Karıştırıp bir kenarda bekletin.
 5. Yumurtaları ısıya dayanıklı (can veya paslanmaz çelik) bir kaba aktarın ve bu kaptan daha ufak boyda, içinde bir parmak derinliğinde fokurdayan suyla dolu bir tencerenin üzerine oturtun (benmari). Yumurtaların üzerine şekeri döker dökmez çırpmaya başlayın. Alttan gelen buharla ısınan karışımı aralıksız 5-10 dakika kadar çırpıp ateşten alın ve mikser yardımıyla çırpmaya devam edin. Mikser karışımda derin izler bırakana ve karışım 2-3 katına çıkana kadar çırpmaya devam edin.
 6. Un ve kakaoyu tekrar eleyerek azar azar yumurtalı karışımın içine dökün ve bir yandan spatula yardımıyla havasını almamaya dikkat ederek karıştırın. Un ve kakao parçaları kaybolunca hemen durun.
 7. Sade yağ ve vanilya özütü dolu olan kaba kek harcından bir kepçe döküp iyice karıştırın. Ardından tamamını kek harcına ekleyip, yine havasını almamaya özen göstererek karıştırın.
 8. Harcı kalıba döküp 25-30 dakika boyunca, ortasına batıracağınız kürdan temiz çıkana dek, pişirin.
 9. Kalıbı fırından alıp oda sıcaklığına gelmesini bekleyin, 1.5 santimetre yüksekliğinde 3 eşit katmana kesip hava almayacak şekilde paketleyin ve buzdolabında muhafaza edin.

PASSION FRUIT CURD TARİFİ

Tarif Rose Levy Beranbaum’un Rose’s Heavenly Cakes kitabından adapte edilmiştir.

Malzemeler

 • 3 adet yumurtanın sarısı
 • 1/2 su bardağı (100 gram) şeker
 • 45 gram tereyağı, oda sıcaklığında
 • Yarım kilo (6 adet) passion fruit
 • Yarım mango
 • 3 çay kaşığı mısır nişastası

Yapılışı

 1. Olgunlaşmış passion fruitları ortadan kesip bir süzgeç yardımıyla suyunu bir kaba aktarın. Bir mangonun yarısını robottan geçirip süzgeçten geçirerek yarım su bardağını tamamlayacak şekilde bu karışıma ekleyin. Toplamda yarım su bardaklık meyve püresine ihtiyacımız var. Eğer passion fruitlardan daha fazla su elde ederseniz, mango miktarını azaltabilirsiniz.
 2. Tercihen kalın tabanlı ve ağır bir tencerede yumurta sarıları, şeker ve tereyağını iyice çırptıktan sonra orta ateşteki ocağın üzerine alın ve ısınınca meyve püresinin üçte ikisini ve mısır nişastasını ekleyerek karışım koyu bir kıvama ulaşana dek, yaklaşık 15 dakika boyunca, bir spatula yardımıyla ezerek aralıksız karıştırın.
 3. Meyve püresinin geri kalanını ekleyip oda sıcaklığına gelmesini bekleyin (buz ve soğuk su dolu bir kap üzerinde karıştırmak suretiyle soğuma işlemini hızlandırabilirsiniz) ve üzerini streç filmle kapatıp buzdolabında muhafaza edin.

MANGOLU ŞURUP TARİFİ

Tarif Rose Levy Beranbaum’un Rose’s Heavenly Cakes kitabından alınmıştır.

Malzemeler

 • Yarım vanilya çubuğu
 • 150 gram şeker
 • 135 gram mango püresi (yaklaşık yarım mango)

Yapılışı

 1. Vanilya çubuğunu ortadan ikiye kesip bir tarafının içindeki havyarı bıçağın kör tarafıyla sıyırın ve ufak boyda bir tencerenin içine aktarın.
 2. Üzerine şekeri ve mango püresinin üçte ikisini ekleyip kaynama noktasına getirin. Ateşten alıp mango püresinin geri kalanını ekleyin ve soğumaya bırakın.
 3. Bu şurubu keki ıslatacağınız gün hazırlamanızı tavsiye ederim.

ÇİKOLATALI GANAJ TARİFİ

not: Bu pastada kullandığım çikolatalı ganaj iki ayrı tarifin karışımdan oluştuğu ve belirli bir noktadan sonra neyi ne kadar kullandığımın ucunu kaçırdığım için kesin ve net bir tarif olarak elimde yok. Onun yerine pasta için yeterli olacak miktarda (hatta artabilir bile) çok pratik bir ganaj tarifini tarçın eklemesiyle paylaşıyorum.

Malzemeler

 • 340 gram bitter çikolata (tercihen %60 – %70 kakao oranı)
 • 2+1/4 su bardağı (550 ml) krema
 • 1/2 çay kaşığı tarçın

Yapılışı

 1. Çikolatayı ince ince doğrayıp tarçınla beraber bir kaba aktarın.
 2. Bir tencerede kaynama noktasına getirdiğiniz (kaynamadan hemen önce ateşten alın) kremayı çikolatanın üzerine döküp bir dakika bekleyin ve ardından çikolata tamamen eriyene dek spatula yardımıyla karıştırın. Oda sıcaklığına gelen ganajı buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Kullanmadan en az 2 saat önce çıkartırsanız sürülebilecek kıvama gelecektir.
Üye ol, yemek tarifleri emailine gelsin.

Yorumlar

 1. 1 - semra 08 Ocak 2010

  mükemmellik budur.Fakat şöyle bi durum var ben bu pastayı yaptıktan sonra yemem,yedirmem.Sanat eseri diye müzeye kaldırır tüm insanlığa armağan ederim:)
  Ellerinize sağlık…

 2. 2 - BAHAR & YILDIZ 08 Ocak 2010

  Tek kelime ile TUTKULU bir tarif… Gözlerimi alamadım, cezbediyor.

  Mükemmel görünüyor. Ne denir, eline sağlık!

  Sevgiler

  YILDIZ

 3. 3 - seda 08 Ocak 2010

  Süper bir tarif.Yazimi da en az yapilisi kadar Zahmetli.Tebrik ederim.Kim dener bu tarifi demissin azmettim yapicam insallah.Umarum seninki kadar güzel olur.O meyvenin ismini marakuja diye biliyordum yanlis mi acaba? Carkifelek pihtisina bayildim ama! Neyse tekrar tebrik ederim.Cok hos,cok profesyönel görünüyor. Fotograflar ayrica güzel ah bi de ben söyle fotograf cekebilsem:)
  Ellerine saglik…

 4. 4 - övül 08 Ocak 2010

  benim bunu yapmam zaten imkansız ,ama yemem bile pek mümkün görünmüyo 🙁 tanrım bunu kim yapabilir ki??benim tanıdığım kimse..

 5. 5 - Ertuğrul 08 Ocak 2010

  Tarif resimler filan değilde, onlara gelene kadar olan hikaye beni benden alıyor. Muhteşemsin Cenk..

 6. 6 - Banu B Bingor 08 Ocak 2010

  Cenk, yeni evime taşınınca, arkadaşlara vereceğim partide, yeterince cesaretim olursa, bu pastayı yapacağım kesin!

  “Çarkıfelek pıhtısı”ne çok güldüm 😀 Belki “Tutku meyvesi peltesi” denebilir; ama bu da biraz hüsranla sonuçlanmış aşkı çağrıştırıyor 😀

  (Bu arada sanırım bizde o meyveye çarkıfelek denmesinin nedeni, meyvenin kendisinden ziyade, çiçeğinden kaynaklanıyor. Çiçek tam bir çarkıfelek 🙂 )

  Dediğin gibi passion fruit biraz pahalıca. MArketlerde de püresi bulunmuyor; ama bazı marketlerde (ben Carrefour’da rastlamıştım) oldukça koyu kıvamlı sularından satılıyor. (Lychee vs de vardı.) Bir de Feridun’un bir müşterisi (gıda firması) yakında toptan satıştan perakendeye geçeceklerini söylemişti. Bu tür meyvelerin püreleri 2.5-5kg lik paketler halinde vardı listelerinde. Umarım onlar da yakında perakende satışa geçerler de bir nebze rahat ederiz 🙂

 7. 7 - Banu B Bingor 08 Ocak 2010

  2.5-5 kg diye abartmışım. O kadar değildi paketler. (1-2.5 kg idi sanırım)

 8. 8 - Çiğdem 08 Ocak 2010

  Cenk selam,

  Kekin tarifini verirken 2 kez un yazmışsın, sanırım ikinci satır kakao olacaktı.
  Tarife bir daha bakar mısın?

  Teşekkürler,

 9. 9 - zarpandit 08 Ocak 2010

  senin bu maceranı okuduktan sonra ben hala pasta yapıyormuyum diye düşünüyorum..cenk kendimi sorgulatır oldun bana..
  muhtesem bir yazı olmuş! 🙂
  vanilya çubukları gerçekten amma iri! baharatçılarda kıl gibi incelerini çıkarmak için yarış yapıyorlar..
  genoise kekle aram iyi değil vanilyalı bir versiyonunu deneyeyim dedim vanilyayı unutunca öyle bir koku oldu ki kekte anlatılmaz yaşanır diyorum..keskin yumurta kokusundan yiyemeyince çilek gibi daha baskın bir koku ile ıslatmak zorunda kalmıştım.işin kötüsü tüm hevesim gitmişti dışına beyaz çikolatalı ganajda hayal olmuştu..

  yine yorum uzadı..kaçıyorum..

 10. 10 - Sabahnur 08 Ocak 2010

  bu nedir böyle! muhtesem! Bu kadar ugrastıgınıza degdigine eminim..

 11. 11 - Deniz 08 Ocak 2010

  Muhteşem bir görüntü. Açıklayıcı fotoğraflar çok iyi olmuş. Malzemelerin nasıl görünmesi gerektiği, kıvamı vs çok iyi anlaşılıyor.
  Ellerine sağlık.

 12. 12 - meltem 08 Ocak 2010

  Ya sen bu keki eşit 3 parçaya nasıl bölüyorsun? ben bir türlü beceremiyorum. bıçakla denedim cıks olmadı iple denedim yine cıks. İşin sırrını paylaşır mısın bizimle?

 13. 13 - Delfina 08 Ocak 2010

  Cenk,

  Hiçbir şey boşa değil,bunca anlattığın satırlar,şahane resimler hepimizin işine yaradı.Ha aynı pastayı yapamayız belki ama erkekler de şahane şeyler yapabiliri öğrettin ya sen bize,işte umut dolduk,sevinç dolduk.Bu bile yeter bize…

  Gerçekten ellerine ve yüreğine sağlık…

 14. 14 - Cenk 08 Ocak 2010

  Seda – Marakuja ismini ilk defa duyuyorum.

  Banu – Süper haber bu. Servet harcamadan passion fruitlu tatlılar yapmak çok iyi olurdu.

  Çiğdem – Çok teşekkürler yakaladığın için, değiştirdim.

  Meltem – Keki eşit parçalara bölmek için alet bile satılıyor ama hali hazırda kalabalık mutfağıma sokmayı hiç düşünmedim. Ben büyük bir ekmek bıçağı (bu önemli bir ayrıntı – tırtıklı bir bıçak keserken dağılmamasına yarıyor) yardımıyla çok ortasına doğru derinlere dalmadan tepesinden bastırmak kaydıyla döndürerek önce bir kesik yaratıyorum. Düzgün olduğuna inanınca da derinlemesine kesiyorum. Buna ilaveten kekin çevresine aynı hizada olacak şekilde aralıklarla 6-8 adet kürdan sokarak bir çizgi belirleyebilirsin. Bu çizgilerden yine çok derine dalmadan bir iz oluşturup, kürdanları çektikten sonra tamamen kesmeyi deneyebilirsin.

  Delfina – Bunu duyduğuma sevindim! Teşekkürler.

 15. 15 - Florentin 08 Ocak 2010

  Gönülden tebrik ediyorum. Oldukça sabır gerektiren bir pastayı bu kadar başarılı bir şekilde yapmak herkesin harcı değil. Ben passion fruit ve mangoya pek ısınamadım nedense. Belki de tropikal bazı meyvelere alerjim olduğundandır. Agar agar yerine nişasta iyi bir çözüm olmuş. Jelatin de kesinlikle incir ve anansla kullanılamıyor, aktivasyonu bozuluyor.Agar agar Türkiye’ de pek bulunmadığı için jelatin kullanıyorum eğer çok zorunda kalırsam. Genelde nişastadan yana tercihim. Pasta yapmak ciddi bir proje işi bana göre. hele de gün içinde birden fazla pasta yapmak zorundaysanız.Yapması birşey değil de sonrası kötü 🙂 Örneğin dün yapmam gereken 3 pastayı pandispanya dahil herşeyiyle birlikte 4 saatte bitirmiş olmama rağmen savaş alanına dönen mutfağı toplamak da bir o kadar sürdü neredeyse.

  Bu keyifli tat ve yazı için çok teşekkürler, sevgiler…

 16. 16 - Fisun 08 Ocak 2010

  🙂 carkifelek pihtisi mi? :))))

  Cenk sadece kasenin kosesinden gosterdigin o cikolata kasesini alip bir guzel parmaklayarak yemek istiyorum 🙂 bittikten sonra kasede kalana bile raziyim :))) eminim muhtesem olmustur, birgun boyle bir pasta yapmayi diliyorum, ellerine saglik

 17. 17 - Naile 08 Ocak 2010

  Baştan sona uygulayamayacağım bir tarif olsa da tamamını okudum ve pasta yaparken uygulayabilecğeim çok güzel püf noktaları elde ettim. Emeğinize sağlık, teşekkürler..

 18. 18 - Yesim 08 Ocak 2010

  Belki bu yazıyı, bir pasta için ne kadar emek harcandığını bilmeyen insanlara okutmak gerek. Görüldüğü üzere iş sadece pastacılık bilmekle olmuyor. İşin içine ancak aşk ve sevgi girince ortaya böyle bir şaheser çıkıyor.
  İşim gereği çoğu zaman menüleri İngilizce’den Türkçe’ye çeviririm. Çarkıfelek lafından nefret ettiğim için Tutku Meyvesi diye yazmayı tercih ediyorum. Eh, ne de olsa Passion Fruit kuvvetli bir afrodizyak aynı zamanda….

 19. 19 - ayşem 08 Ocak 2010

  Genoise Keki yapan, vazgeçemeyecek demekteyim. Curd’un limonlu olanı kızarmış ekmek ile bundle edildi.Passion Fruit konusundaki gelişmeler ve tarif ise ayakta alkışlandı. Sabrına ve azmine teşekkürler…

 20. 20 - Oytun 08 Ocak 2010

  Cenk, öncelikle lezzetli ve keyifli bir yıl diliyorum:)

  Giriş paragrafını okurken yeni yıl öncesi mutfaktaki hallerim canlandı gözümün önünde. Doğradığım çikolatalar köprü olmuş olabilir:) Hem ganaj hem de biraz sıkıntılı unsuz çikolatalı kek için. Sanırım sabır ve kararlılık her türlü tarifin üstesinden geliyor. Sonunda biraz asabiyet olsa da:)

  Beni çok etkileyen fotoğraf; kekin hokka gibi 3 eşit parçaya bölünmüş hali. Fotoğraflardan ve anlatımından hayalimde çok lezzetli bir kek canlanıyor. Ellerine sağlık…

 21. 21 - Melahat 08 Ocak 2010

  Merhaba Cenk,
  Tek kelimeyle azim buna denir herhalde.Bu kadar emek üzerine yemeye kıyamaz insan.Ellerinize sağlık.

  Melahat Yıldız

 22. 22 - Cenk 08 Ocak 2010

  Florentin – Bu pastanın yapım aşamasındaki temizlik kısmından bile bir yazı çıkabilir!

  Yeşim – Onu da düşündüm fakat nedense passion fruit deyince normal geliyor kulağa ama tuku meyvesi deyince yine tırmalıyor.

  Ayşem – Çok teşekkürler. Buradan da tekrar seni ve Deniz’i tebrik ederim.

  Oytun – Senin de ellerine sağlık! Yeni yılda çikolata tariflerinden eksik olmasın.

 23. 23 - pisi 08 Ocak 2010

  Benim yaptığım çikolatalı, vişneli bir pastada pişirdiğim keki kesmek için fırından çıkardığımda daha sıcakken makara ipi ile ikiye bölüyorum. Kekin çapından daha büyükçe ipliği tam ortasına dönecek kadar ayarlayıp çapraz yapıp çekerek kesebiliyorum ama üçe bölebilir miyim denemem gerekir. Ayrıntılı tarife verdiğiniz emek için teşekkürler.

 24. 24 - Ozgur 08 Ocak 2010

  Bence kesilmiş hali ile cektiginiz resmi de koymalısınız bu sayfaya.
  Tebrikler

 25. 25 - deniz 08 Ocak 2010

  Gönül isterdi ki yapabileyim ama cesaret edebileceğimi sanmıyorum.. inanılmaz derecede güzel bir pasta olmuş. sunumunuza, bu işe verdiğiniz değere anlatımınıza hayranım..
  tatmamış olmama rağmen tadının harika olduğuna eminim..

  bol tarifli güzel bir yıl diliyorum size:)

 26. 26 - ikizbebek 08 Ocak 2010

  Tarifi gördüm ve kala kaldım.benim için çok zor,belki bebeklerim 28 yaşına geldiklerinde anca yaparım 🙂

 27. 27 - nalan 08 Ocak 2010

  muhteşemmmm!!!!!! ellerine sağlık…

 28. 28 - Hilal Dokuyucu 08 Ocak 2010

  ben uygulayacak delilerden biliyim . ee dedinya deli işi dye. sadece makromarket bulmak gerek yakınd ayok. aklıma yazdım yapacağım. sağol

 29. 29 - serpil tk 08 Ocak 2010

  süper ötesi..ama müthiş detay ve sabır istiyor..tabi masraf da:))) ama denemezsem çatlarım..senin kuğu pastaları denemiştim..
  bunu da birgün deneyeceğim..tabi önce bu meyveyi bulmam gerek:))

 30. 30 - zeynep 08 Ocak 2010

  Sözün bittiği yer, hele kekinizin dokusu çok süper görünüyor. Hangi yazınızı okusam bilgi yüklü, paylaşımlarınız için teşekkürler.

 31. 31 - Senem 08 Ocak 2010

  Herşeyi bu kadar özenle hazırlayan size, hayran olmamak elde değil.Bu ne zerafet, bu ne akıl, bu ne inceliktir böyle…
  Devamını büyük merakla bekliyorum Sevgili Cenk.

 32. 32 - özlem 08 Ocak 2010

  ya ne diyeyim..dilim tutuldu..muhteşem..daha önceki franbuazlı pastanı denedim harika olmuştu..bununda ondan aşağı kalır yanı yok cenk..tariflerin gerçekten güzel..tabi sunum daha da güzel..arkadaşlar tarifleri bire bir uygularsanız sonuç gerçekten çok güzel oluyor..tekrar ellerine sağlık cenk..bunu da denemeden edemiycem:)))

 33. 33 - sumeyye 08 Ocak 2010

  Bu ne emek, ne sabir, ne titizlik! Seni tebrik ediyorum Cenk. Ayric cok tesekkur ediyorum bu kadar zahmete katlanip bizimle paylastigin ixcin. Sadece yazmak bile insanin saatlerini alirken, sen hem yaziyor, hem mukemmel bir titizlikle fotograf cekiyor, hem de tum ayrintilariyla hazirliyorsun. Gercekten ellerin dert gormesin!

  Amerikan tariflerinde “curd” olarak gecen nisastali ya da jelatinli tatlinin Turkce’deki karsiligi “pelte”. Halk arasinda oldugu yere yigilip kalmak, tek bir parca haline gelip yerinden kalkamamak anlaminda kullanilir ya “pelte gibi oldum” iste o:) Kucuk bir sir. Eger yaptigin pelteleri oda sicakligindaki tereyagi ile birlikte sabirla cirparak acarsan, cok lezzetli, nefis mi nefis bir tart kremasi ya da pasta katmani elde edersin. Ellerine saglik!

 34. 34 - sumeyye 08 Ocak 2010

  Bu arada kesinlikle deneyecegim. Cenk bu kadar ugrasir, bizimle paylasir da ben yapmaz miyim:) Yalniz passionfruit Amerika’nin kuzeyinde belli marketlerin disinda taze bulunmuyor. En iyisi Whole Foods’tan konserve almak. Ah sendeki sabirin yarisi bende olsa:)

 35. 35 - melek 08 Ocak 2010

  Ellerinize sağlık.Öyle detaylı anlatmışsınızki bizede zevkle denemek kalıyor. sevgiler

 36. 36 - Begüm 08 Ocak 2010

  Harika bir Pasta olmus. Ellerinize saglik.
  Hele pastayi kestikden sonra icinden o passion meyvali curd’un akmasi muhtesem! Kesinlikle bende yapicam sizin bu harika pastanizi! Bende hep iri vanilya cubuklarindan kullanirim. Kokusu bile farkli oluyor. Detayli anlatiminiz icin tesekkürler.

 37. 37 - nesrin 08 Ocak 2010

  emeginize ve ellerinize sağlık.ne kadar çok uğraşıp ne güzel ve leziz şeyler üretip bizlerle paylaşıyorsunuz.daha 10 aralıkta bizlerle paylaştıgınız ahududu ve çikolatalı tartın görünümü gözümün önündeyken rüya gibi….çok teşekkür ediyorum size bizlerle paylaşdıgın için.

 38. 38 - özlem 08 Ocak 2010

  kekin resmini ilk paylaştığınız günden beri bu tarifi bekliyordum, beklediğime değdi. gerçekten muhteşem, ellerinize sağlık. bu arada mutfaktaki sabrınızı, kararlılığınızı, azminizi ve tabii ki tutkunuzu takdir ettiğimi belirtmeden geçemeyeceğim…

 39. 39 - ayla iran 09 Ocak 2010

  cenk bey neler neler….
  su meyva passion fruit yerine baska bir sey kullanilamaz oylemi?
  birde keki mutlaka 2 gun onceden yapmalimiyiz?

 40. 40 - özge 09 Ocak 2010

  Güzel bir kaç kelime yazayım diye bilgisayarın başına oturdum ama inanın tarifinizi, üslubunuzun inceliğini tanımlayacak kelimeleri bir araya getirmekte zorluk çekiyorum.Olağanüstü olmuş.Emeğinize sağlık…

 41. 41 - arzu omeroglu 09 Ocak 2010

  Meyve pürelerini,özellikle tropikal olanlarını Koza gıda profesyonel mutfaklara satıyor,ayrıca ellerinde 3 kg pakette para tipi isviçre çikolatası da var ve kullanımı seni biraz rahatlatır,meyve pürelerinin donuk olanıda var,tadı seni tamin edermi biilmiyorum ama bence bir konuş,denemekten zarar çıkmaz.kolay gelsin

 42. 42 - Bry 09 Ocak 2010

  çok güzel görünüyor, özellikle hazırlanış fotoğraflarındaki 7.resim beni oldukça etkiledi ve mango püresi siparişini verdim bile 🙂
  teşekkürler..

 43. 43 - Sezgi 09 Ocak 2010

  Merhaba Cenk,
  cok guzel bir tarif ancak yapmasi da bir o kadar zor gorunuyor. Passion fruit meyvesinin 4 cesidi vardir. Senin bahsettigin tur purple passion fruit sanirim. Bu sayfada granadillo turunun daha tatli oldugu yaziyor. Tabii Istanbul’da bulmak mumkun mu bilmiorum.
  http://www.yougrowgirl.com/thedirt/2009/10/14/fruits-of-passion/

 44. 44 - emelll 09 Ocak 2010

  ben..ben…bişey söyleyemicem..sadece bakakaldım…

 45. 45 - nurshen 09 Ocak 2010

  bu gerçekten bir sanat harikası..büyük marketlerin çok olmadığı bir şehirde yaşadığım için tropikal meyveleri yalnızca net üzerinden elde edebiliyorum. sanırım benim gibi aynı dertten muzdarip arkadaşlarda wardır.gitti gidiyorda tropikal meyveler satışa sunuluyor akla gelicek her çeşidi.bilgilerinize.. emeğinize sağlık..

 46. 46 - aysel 09 Ocak 2010

  Kiymetli vaktimi ayirdigim nadir bloglardan birisin ve bunlarin icinde de birincisin. Senin yazilarini okumak tariflerini denemek fotograflarina bakip bakip ilhamlar almak beni sana borclu
  yapiyor.Tesekkur ederim butun tariflerin icin.
  Sevgili esimin hobilerinden biri tropikal meyve agaclari yetistirmek. Passion fruit ve mangoda var bunlarin arasinda. Sayesinde su an on iki cesit tropik meyveyi dalindan kopartip yiyebiliyoruz. Ham olarak toplanan ve marketlerde olgunlasmayi bekleyenlerden bambaska haliyle. Bu yuzden yazin meyve zamaninda bunlardan sana da gondermeyi istiyorum. Vakti geldiginde haberlesiriz. Ellerine saglik iyiki varsin cenk

 47. 47 - Nebahat 09 Ocak 2010

  ne kadar da zahmetliymiş 🙁 valla gözüm korkutu bu yorgunlukda yazdıklarınızı okudukca gözümde çanladıkça kendimi kanepeye atı vardir.olsa da sadece yesek ne güzel olurdu..

  bu kadar zahmetli uğraş isteyen ,çaba isteyen şey ancak büyük bir aşkla yapılırdı bence :))) o yüzden en yakışan isim bence ”Benim Aşk Pastam ” olabilirdi..

  “Çarkıfelek pıhtısı” çok sevimli olmuş..ismiyle büyüsün herkes tembellik etmeyim denesin inşallah 😉 bende tabii..

  Ellerinize sağlık afiyetle bizim içinde bir dilim yiyin lütfen :))

 48. 48 - nisa 09 Ocak 2010

  Cenk Bey;pastaya iltifat etmek boşuna laf,gerçek bir pasta sanatcısı için ne denebilir ki ,harika:ancak tam anlayamadığım bir nokta var 100gr.yağ eritiliyor,süzülüyor,4,5çorba kaşığı ayrılıp vanilya özütü katılıp ayrı bir yerde bekletiyor,
  Şimdi elimizde vanilya karıştırılmış 4,5çorba kaşığı yağ ve bu miktarda yağı ayırdığımız kalan yağ var.Bu noktada kafamı karıştıran hangi yağ keke ekleniyor kalan yağ nerede kullanılıyor?teşekkürler

 49. 49 - rona 09 Ocak 2010

  cık cık cık! akıllı işi değiiiil..kesinlikle değil

 50. 50 - Cenk 09 Ocak 2010

  Sezgi – Diğer türlerin hiçbirine Türkiye’de rastlamadım.

  Aysel – Çok incesiniz. Kendi yetiştirdiklerinizin tadını hayal bile edemiyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  Nisa – 100 gram eritildikten ve süzüldükten sonra zaten geriye bardağın içindeki yaklaşık 4-5 çorba kaşıklık yağ kalıyor. Fotoğrafta gördüğünüz bardağın içindeki sade yağdan 4.5 çorba kaşığını vanilya özütüyle karıştırıp kullanıyorsunuz. Gerisi tarifte kullanılmıyor. Bu arada, çorba kaşığı bilindik çorba kaşığı değil (ama yakın bir ölçü) Amerikan cup ölçülerindeki tablespoona denk geliyor. Dilerseniz Ölçüler sayfasında ayrıntılı olarak görebilirsiniz.

 51. 51 - gulcin 10 Ocak 2010

  Cenk, sen cilginsin..

 52. 52 - pınar 10 Ocak 2010

  allahım :)) bu pasta ,bu tarif ,,bu fotoğraflar gerçek mi ? cenk sen gerçek misin ?? okurken aldığım zevkin tarifi mümkün değil sanırım :))) inanılmazsın cenk ve bu tarif senin blogunun doruğu bence ..kendini aşmak böyle bişey galiba !!!! ayakta alkışlıyorum bravo

 53. 53 - beste 10 Ocak 2010

  Macaron sevmem demistin Hermé’den sonra fikrini degistirdin umarim:)Hermé yazima goz atmak istersen!
  http://bestebonnard.blogspot.com/2009/11/parisin-en-iyi-pastaneleri-i-pierre.html
  Pasta harika gorunuyor, eline saglik…

 54. 54 - zehra özdem 10 Ocak 2010

  Cenk, su anda hic bir kelime bulamiyorum buryaya yazacak. Harika, nefis, mükemmel v.s , v.s
  Anlatim ve yazimdaki sabrin, harika fotograflar icin tesekkürler. Bu arada bu meyvenin adi Seda´nin da dedigi gibi Maracuja…Tropik bir meyve.Ben tadini fazla sevmedigimden Mango veya kaki ile denemek isterim ama önce cesarete ihtiyacim vaaaar 🙂

 55. 55 - dilek 10 Ocak 2010

  Bir tarifin hayatımda ki etkileri….Yemek yapmayı, yemeyi seven ve hayatının felsefesi denemek olan ben bu tarifi gördükten sonra defterimi dürdüm.!! Bende zoru severim yeterki değişik olsun diyen ben şu ana kadar yaptıklarımı sorgular oldum. Julia Child seven önünde saygıyla eğilen ben Sizin önünüzde bir kat daha çok eğilir oldum.. Tebrikler:)

 56. 56 - evren 11 Ocak 2010

  Cenk bey slmmm.bu arada bundan sonra cenk demeyi düşünüyorum bir sakıncası yoksa.oğlumla adaş olmanıza da bayıldım .31 yaşına kadar mutfağa sırf çocuklara yiyecek bir şeyler hazırlamak ve annemin menülerinin ötesine geçmemiş biri olarak siteniz sayesinde yeni jenerasyon bir julia child olma yolunda ilerliyorum.bu arada hala 31 yaşındayım.sitenizi keşfedeli 2 hafta oldu sanırım:)))))
  Şimdi madem böleeeee mğkemmel ve tam tutturabildiğim tarifler yaratıyosunuz eeeeee sorumluluğunuzu tam yerine getirmek adına sizden bir ricam olucak.vanilya özütünü kendim hazırlamak işstiyorummmmm.Lütfen acil olarak kulak veriniz ricama.türkçe ve gayet basit bir şekilde bloga eklerseniz sevinirim çünkü havuşlu keki denemek için eksik olan tek malzemem vanilya özütü kaldı.urgentlyyyyyyy
  Bir de ben nişnatşında oturuyorum.valikonağında safran diye bir aktar-şarküteri-manav modunda bir dükkan var.tariflerinizdeki bir çok malzemeyi artı organik ürünleri kolaylıkla temin edebileceğiniz bir yer.nişantaşında oturanlara tavsiye edebilirim.La vitayı geçtikten sonra hemen sağda.bir tek vanilya özütünü bulamadım ama yoğun tacize gerek kalmadan yakın zamanda kendileri hazırlayıp rafa koyacaklarına dair söz verdiler.bilgilerinize sunulur.

  mutfağa olan ilgimin artmasında büyük rolünüz var.çok mersi ve sevgiler

 57. 57 - Nazife 11 Ocak 2010

  Çok güzel olmuş, ellerine sağlık Cenk!

 58. 58 - renda 11 Ocak 2010

  hımm çok çok beğendim tarifi ve hemen denedim ancak keki yaptım sadece çünkü o meyveyi bulmama imkan yok diye düşünüyorum adana da varmıdır acaba? bilenler varsa yazsın lütfen..ayrıca renk uyumu gözümü kapadığımda bile hayalimde duruyor o renkleri acayip sevdim..sırf renk uğruna balkabağı ile yapsam ne olur?

 59. 59 - Selma 11 Ocak 2010

  Fotograflar harika. Pasta harika! Ellerine saglik, ne diyeyim baska?:)

 60. 60 - pelin 11 Ocak 2010

  evet müthis gözüküyo..kelimeler yetersiz seda arkadasimizin dedigi gibi passion fruit maracuja olarak da bilinmektedir…
  sevgilerimle…

 61. 61 - DENİZ 11 Ocak 2010

  SELAMLAR,
  1)BU KEK KAÇ GÜN BUZDOLABINDA SAKLANABİLİR(İŞİMİ KOLAYLAŞTIRMASI İÇİN 1-2 GÜN ÖNCE YAPMAK İSTİYORUM DA)?
  2)KAKAOSUZ YAPSAK SADECE KAKAO MİKTARI KADAR UN EKLESEK YETERLİ OLUR MU?BU KEK BİR ÇOK PASTADA KULLANILABİLİR HERHALDE.
  HERŞEY ÇOK ÖZENLİ ELLERİNE SAĞLIK .İLK DEFA YORUM YAZSAM DA UZUN BİR SÜREDİR TAKİP EDİYORUM.SEVGİLER…

 62. 62 - Cenk 12 Ocak 2010

  Deniz – İki sorunun da cevabı evet. Pasta bitmiş halde 2 gün buzdolabında kalabilir.

 63. 63 - Aysun 12 Ocak 2010

  sen ne yaptın cenk????

  hala gözlerimi alamıyorum pastadan ben ki çikolata sevmeyen birisi olarak resmen yapıştım ekrana…

  süpersin…

 64. 64 - Nihan 12 Ocak 2010

  Cenk,
  Bu nasıl bir sabır işidir. Tek söyleyebileceğim şey tebrikler. Senin kadar sabırlı olamayacağımı bilmeme rağmen sanırım deneyeceğim bu pastayı yapmayı. Ama ben “çarkıfelek pıhtısı” kullanmam herhalde. Berrygillerden bir meyve ile birşeyler yaparım. Annem pasta kekini inanmayacaksın ama dikiş ipiyle keser(di). Bıçakla kesmekten çok daha kolay olduğunu ve sonucun da çok daha başarılı olduğunu iddia ederdi. Bilmiyorum hala aynı yöntemi kullanıyor mu?

 65. 65 - betül 12 Ocak 2010

  tariflerine bayılıyorumm! bu pastayı yapar mıyım bilmiyorum 😉 ama kıtır çilek,fındıklı kurabiye ve korovalıların hastasıyım 😀

  yazılarından birinde vanilya aromalı şeker gözüme çarpmıştı.bir vanilya çubuğunu dörde bölüp küçük boy nutella kavanozundaki şekere sapladım,yaklaşık iki ay kadar kaldı.açtığımda mis gibi bir koku yayılacağını düşünüyordum,ama hüsrana uğradım.bozulmuş gibi keskin bir kokusu vardı.acaba çok mu fazla beklettim? yoksa havyarını mı çıkarmalıydım? ya da vanilya çubuğu bayatlamış olabilir mi? paketlenmiş olarak satılmıyor,rafta ne kadar beklediğini de bilemiyorum o yüzden..

 66. 66 - Cenk 12 Ocak 2010

  Betül – Öyle bir kavanozu açıp da kötü bir kokuyla karşılaşmak neredeyse imkansız. Bazen insanlar sütte vs. de kaynattıkları vanilya çubuklarını yıkayıp kuruladıktan sonra boşa gitmesin diye daldırıyorlar. O durumda bozulma ihtimali bence var. İçim acıyarak çöpe atıyorum o durumlarda. Ama sen direkt daldırdıysan bozulmaması gerekirdi. Rafta uzun süre bile kalsa en kötü ihtimalle çok kuruyup kokusu gider ama tabii senelerdir o raftaysa bilemem. Genelde cam tüpler içinde satılıyor kurumaması ve bozulmaması için.

 67. 67 - betül 12 Ocak 2010

  Hayır hayır, zaten bu amaç için almıştım, başka bir yerde kullanmadım. Antalya’da yaşıyorum, burada baktığım hiç bir aktarda cam tüp içinde satıldığını görmedim. Hepsi bir arada naylon poşet içinde duruyor.
  Neyse bir deneme daha 😉 Elbet bir gün benim de vanilya aromalı şekerim olacak 😀
  Cevap için teşekkürler.

 68. 68 - Zeynep 12 Ocak 2010

  Merhaba,
  Blog harika, sizi tebrik ediyorum.
  Bir sorum olucak;
  Bu tarifte pastayı kaplamak için çikolata ganaj kullanmışsınız. Daha önceki tarifiniz olan ‘çikolatalı ve çilekli pasta’ da ise çikolatalı pasta kreması kullanılmış. Yapılacak pastaya göre değişiyor sanırım kaplama malzemeleri. Sizce hangi tür pastalara ganaj hangilerine çikolatalı kremalar yakışıyor, bu konuya kafayı takmış durumdayım da..
  Bilgilerinize güveniyorum, teşekkürler.

 69. 69 - Cenk 13 Ocak 2010

  Zeynep – Kekin kıvamına, ağız tadına ve diğer bir sürü başka şeye göre değişebilir. Eğer kek çok yumuşaksa elimden geldiğince hava hapsedilmiş hafif dolgu malzemeleri kullanmayı tercih ediyorum. Dış kaplama olarak da mümkün olan en sert kıvamı yakalamaya çalışıyorum. Bu tarifteki diğerinden daha uygun bir kaplama malzemesi bence.

 70. 70 - Beril 13 Ocak 2010

  O kadar güzel anlatmış ve fotoğraflamışsınız ki sizi tebrik ediyorum. Sayenizde çok iyi püf noktalar öğrendim.

 71. 71 - ayla iran 16 Ocak 2010

  cenk bey siden pastanin pandispanyasi icin bir sorum olacak cevaplarsaniz memnun olurum
  cenk bey bir cok pandispanya tarifi var mesel hem kabartma tozlu hem kabartma tozu , yag olmadan ve baska cesitleri
  hangisi size gore dogrumu?
  belki boyle sorsam iyi olur hngisi profesonelcedir?
  yani yag ve kabartma tozu olmadan yapmak zor mu?
  mesela bazi tarifler benim gibi amatorler icinmi?
  ama bakiyorum sizin bile tariflerinizde kabartma tozu var ki cok profesonel insansiniz.dogrusu hangisidir?
  simdiden cevap icin sonsuz tesekkurler

 72. 72 - Cenk 16 Ocak 2010

  Ayla Hanım – Tariflerde kabartma tozu kullanılmasının veya kullanılmamasının profesyonellikle pek alakası olduğunu düşünmüyorum. Her tarifin kendine ait bir formülü var. Çeşit çeşit de kek var. Tarifleri deneyip tadarak en beğendiğiniz keki kendiniz seçebilirsiniz. Sadece kabartma tozu kullanılmayan tariflerde iş daha çok yapanın teknik bilgisine kalıyor ama bu demek değil ki profesyonel aşçılar kabartma tozu kullanmıyor.

 73. 73 - emelll 17 Ocak 2010

  son yorumu ne de profesyonelce yapmışsın : D bi konferansta, panelde veya futbolcuların maç sonrası yaptığı ropörtajlarda yaptıkları gibi açıklamalar : D

 74. 74 - nurdan 18 Ocak 2010

  merhaba yaptığınız harika şeyler için tebrik ederim.Kitap olarakta yayınlasanız müthiş olur.Sizden magnolıa nın muzlu vanilyalı pudingi tarzında bir tarifide görmeyi bekliyorum. En kısa zamanda lütfen.Magnolia Bakery de yedim nefisti. Elinize sağlık.

 75. 75 - rana 19 Ocak 2010

  tarifi okuyunca na yazacağımı şaşırdım bu ana kadar ben pasta mı yapmışım dedim kendime…bu nasıl bir özendir nasıl bir mükemmeliyetçiliktir anlamadım…harikasın cenk….
  en kısa zamanda malzemeleri elde edip yapacağım…

 76. 76 - aslı 19 Ocak 2010

  Emeğine sağlık..! Eline sağlık..!

  Zor olanı seviyorsun galiba:)) Yarın annemin doğum günü malzemelerim hazır benim de ama bu pastayı denemem ben yaa:)) düşünemiyorum kendimi o halde:))) ben senin kadar sabırlı değilim :))

  Ama iyi ki varsın be:))
  iyi akşamlar

 77. 77 - nilay 21 Ocak 2010

  Ben ne soylesem ne yazsam hic bilemiyorum, bu emegin bu sabrın karsısında hepsi bomboş kelimelere donusuyor..
  hayranlıkla izliyorum sizi…büyük hayranlıkla…

 78. 78 - ceren cengiz 21 Ocak 2010

  cenk neden bitteri erittiğim gibi sütlü ve beyaz çikolatayı eritemiyorum. adeta oyun hamuru oluyor benmaride. oysa bitter harika eriyor. ben metal kap kullanıyorum acaba cam mı olmalı? sen nerede ve ne şekilde eritiyorsun çikolatalarını? bana yardim et ne olur.

 79. 79 - Cenk 21 Ocak 2010

  Ceren – Ben ikisinde de zorlanmıyorum. Kap olarak cam veya paslanmaz çelik ya da ısıya dayanıklı herhangi başka bir malzeme uygundur. Eğer zorlanıyorsan bir miktar tereyağı ekleyip ikisini birlikte eritmeyi deneyebilirsin.

 80. 80 - güzin 23 Ocak 2010

  bir kek masalı olmalıymış başlık…nefesimi tutup okudum desem…tebrikler…

 81. 81 - deniz 24 Ocak 2010

  aşk bu ,kendimi 18 yaşımda ve aşık gibi hissettim.Bir lezzet bu kadar mı güzel anlatılır?Harikasın Cenk, paylaştığın için teşekkürler.

 82. 82 - dilek 29 Ocak 2010

  Sevgili Cenk,
  bu sayfaya her geldigimde daha sik gelmeliyim diyorum. Resimler ve tariflere bakmak ne güzel:) Harika bir pasta! 3 yil önce olsa mutlaka denerdim;)
  Mango’yu seven ve agar agar hep kullanan biri olarak yazdigin seye sasirdim. Ben sanki bu ikiliyi hüsransiz kullanmisimdir diye düsünüyorum…
  Sevgiler

 83. 83 - sibel 29 Ocak 2010

  Slm,
  Tarifi tek deneyen benim sanırım. Şuan çok mutsuzum, pandispanya yapımı sırasında yumurta ve şeker dediğin gibi 3 katına çıktı. Bunun için benmaride mikserle 10 dk. çırptım. Fakat un ve kakaoyu eklediğimde ağladım çünkü 3 kat tekrar çöktü. dikkat etmeme rağmen küçük küçük yapıştılar un ve kakao.
  O kadar indi ki kalıbın dibini zor kapattı. 3’e kesilecek kdr kabaracağını zannetmiyorum.

  Nerde yanlış yaptım acaba?
  1.un ve kakaoyu ilk aşamada birbirine karıştırıyoruz değil mi?
  2.Spatula yerine tahta kaşık kullandım.
  3.Başka hata yapmadım harfiyen uydum. sadece 10 gr un ve kakaoyu fazla koydum ama daha bi kaşıkta yumurta söndü 🙁

  Şimdi yeniden deneyeceğim çünkü pasta için söz verdim 🙁

 84. 84 - Cenk 30 Ocak 2010

  Sibel – Paniğe gerek yok. Kakao ve unu ekledikten sonra yapışmaları ve sönmesi çok normal. Tamamen karıştığında sakızımsı bir kıvam aldı mı? Spatula tahta kaşıktan daha iyi bir tercih olurdu ama yoksa da sorun değil. Bence keşke pişirseydin sonra sonuca göre tekrar yapıp yapmamaya karar verseydin.

 85. 85 - sibel 04 Şubat 2010

  Selam Cenk,

  Pişirdim yaptığım hamuru. Bi baktım kabaryor. Çok kabarmamakla birlikte kabardı. Fakat fırından çıkardım ki orta alt kısmı yukarı dooğru boş. Çökme yapmadı yani fırını erken açmadım. Ama tabanı ile birlikte kabarınca alt tabanın ortası içe doğru boş kalmış. ortadan kesebileceğim bir pandispanya olmadı.

  Fakat düzgün kabarsaydı çok lezettli ve süngerimsi olmuştu.

  Bu arada dediğin gibi sakızımsı oldu. Sanırım o an panik yaptım.

  Tekrar denesem eminim çok daha güzel olacak.

 86. 86 - Cenk 04 Şubat 2010

  Sibel – Cesaretini kaybetmemek ne güzel! “Tekrar denersem çok daha güzel olacak” lafını çok fazla insan demiyor. Tebrik ederim. Bu tip zorlu tarifleri tuttturabilmek için birkaç deneme yapmak gerekiyor ama sonuç hepsine değecek.

 87. 87 - Turkmen 07 Şubat 2010

  Cenk ellerine saglik, pasta cok guzel gorunuyor. Ben Alice Medrich’in cikolatali frambuazli pastasini maalesef cok sik yapiyorum, surekli istek aldigi icin farkli tarif deneyemiyorum gibi birsey. Senin tarifin, guzel bir alternatif olacak diye dusunuyorum. Kendi deneyimimden paylasacak olursam, isiya dayanikli cirpma kabini yekten hafif atesin uzerine koyarak yumurta ve sekeri cirpiyorum, ama bu arada belirteyim elektrikli ocak kullaniyorum. Bunun yanisira, unun yumurtali karisima katilmasinda, sonmemesi icin buyuk bir spatula ile yanlardan hafif yollu karisimi kendi uzerinde cevirirken (fold), bir taraftan da cirpma kabini donduruyorum ki yumurtanin sonmemesinde bunun faydasi oldugunu dusunuyorum. Yine yorumlarda gordugum bir soru uzerine, keki keserken Medrich’in taktigini kullanip, altinda yagli kagit olmasina dikkat ediyorum, bir yandan keserken, bir yandan da kagidi ceviriyorum. Her neyse, tereciye tere satmak niyetinde degilim, belki yorumlarda gelen sorulara katkim olur diye dusundum. Benim sorum, bu passion fruit, mango puresi ne kadar sure saklanabilir, dondurulma ozelligi var midir? Hazir buralarda her ikisinin de mevsimi iken yapip stoklamak iyi bir fikir midir? Cevap verebilirsen sevinirim. Tekrar ellerine saglik, kolay gelsin..

 88. 88 - Çiseren 08 Şubat 2010

  fotoğraf harika, tarif daha güzel :)) diyorum ki siz yapsanız ben fotoğraflarını çeksem (prof fotografçıyım) sonra da oturup yesem :))

 89. 89 - Cenk 08 Şubat 2010

  Turkmen – Notlar şahane, çok teşekkürler. Mango ve passion fruit püresini hiç dondurmadım ama mevsim dışında kullanmak için ideal. Zaten başka bir çare de yok (kaliteli konserve püre bulunmuyorsa). Buzdolabında 3-4 gün, dondurucuda birkaç ay kalabilir sanırım.

 90. 90 - Cenk 08 Şubat 2010

  Çiseren – Çok teşekkürler. Teklif için de… Belki bir gün olabilir..

 91. 91 - yagmur 14 Şubat 2010

  ellerinize saglık pasta ock guzel gozukuyor,ben de pastayı deneyenlerdenım,herseyı harfıyen uyguladım ,kek sakızımsı kıvama gelınce ben de bır yerlerde hata yaptıgımı dusundum,ne olur olmaz dıyerek yıne de kekı pısırmeye karar verdım.kekın olmayacagından oyle emındımkı baska kek tarıflerı aramaya basladım pastam ıcın,ama cok guzel kabardı tek sorun duzgun kabarmaması oldu,umarım onu sımdı kremayla duzeltebılrım:)

 92. 92 - denizdeniz 15 Şubat 2010

  Sevgili Cenk,
  Senin sitene bakmadan birgün bile geçirmez olduk.Tarifler muhteşem ve en önemliside bu kadar detaylı anlatman.Zaten tatlı düşkünü çikolata hastası ben,şimdi kontrol edilemez hale geldim.3 çocuk hepside küçük ama bende bu pastayı mutlaka yapacak delilerden biriyim.Bugün senin çikolatalı cheesecake tarifini yaptım.Sonuç mükemmel.Aldığım bütün iltifatları sana hediye ediyorum:)vanilya özütünü nerden satın alıyorsun?birde çikolata kuverturlerin hangi marka?
  Çok sevgiler

 93. 93 - Cenk 15 Şubat 2010

  denizdeniz – Afiyet olsun! Vanilya özütünü Amerika’dan getirtiyorum. Çikolata olarak da bütün tariflerde Valrhona kullanıyorum. Pastarom satıyor. Pasta için kolay gelsin demek isterim 🙂

 94. 94 - Hilal 15 Şubat 2010

  Sevgili cenk ,
  Bu pastayı yaptığın günden beri aklımdan çıkmadı. bu meyveleri almaya da fırsatım olmadı. Ama en azından mango şurubunu ve curd tarifini yapabilirim ( sade mangolu olarak) Hafta sonu bir arkadaşıma giderken yaptım
  maalesef pasta tabanı yapmaya vaktim olmadığı için hazır kullandım . Fakat itiraf etmeliyim . içi ufak tefek değişiklerle bile muhteşem oldu. lezzet harikaydı. sana sevgilerimi yolluyorum . tembellik yapmayım tüm tarifi mutlaka bir gün uygulayacağım .hilal

 95. 95 - seda 15 Şubat 2010

  Bu pastayla ilgili bir sorum olacakti ama eski yaziniz oldugu icin yorumlara bakip bakmamaniz konusunda süpheleniyorum. Neyse ben genede buraya yazayim olmazzsa yeni yazinizada yazarim. Özel bir dogumgünü pastasi hazirlamak istiyorum bu yakinlarda ama passion fruit aromasi pek hosuma gitmiyor pastalarda. Onun yerine donmus ahududu kullanabilirmiyim. Ahududu ilede curd yapilabilir mi? Yapilirsa nasil? Yapilmazsa sitenizde bulunan diger bir pasta olan cilekli limonlu pastadaki gibi bir ahududu kremasi bu pastaya yakisirmi? Tesekkürler…

 96. 96 - Cenk 15 Şubat 2010

  Seda – Ahududu ile de curd yapılabilir. Onun sitede yayınlanmış bir tarifi yok maalesef. Passion fruit yerine ahududu aynı miktarda kullanarak bir başlangıç yapabilirsin. Tabii tadına bakarak tarifi kendin geliştirmen lazım. Diğer pastadaki ise ahududu kreması değildi, sadece katmanlara ahududu reçeli kıvamında bir karışım sürmüştüm. O, curdün yerini tutmaz.

 97. 97 - seda 23 Şubat 2010

  Cenk benim gene bu pastanin yapim asamasiyla ilgili bir sorum olacak pastanin kekini yaparken 4,5 yemek kasigi tereyagini bir kenara ayirip üzerine vanilya özütü eklemistik ama sonra bunu ne yapacagimizi yazmamissin. sadece geri kalan tereyagiyla pasta hamuru karistiriliyor peki bu vanilyali kalan tereyagi ile ne yapicaz? tesekkürler…

 98. 98 - Cenk 23 Şubat 2010

  Seda – Pasta hamurunun karıştırıldığı yağ bu sade yağ ve vanilya karışımı. Daha net anlaşılacak şekilde düzeltiyorum. Kolay gelsin.

 99. 99 - fatma 02 Mart 2010

  pasta, hamurişi yapmayı çook seviyorum. pandispanyalarımı her zaman 6y. 1,1/2 b. şeker,1b un + 1b nişasta 6kaşık su. 26 sm kelepçeli kalıp yağ kullanmıyorum k. tozu da yok, kakaolu yapmak istediğim zaman nişastayı azaltıp kakao kullanıyorum,akları ayrı 1 fiske tuz ile çırpıyorum.sizin pandispanya, mango şurubunu ve ganaj tarifinizi denemeyi düşünüyorum oğlumun 18 martta yaş günü var 18ine giriyor.çalışanım yemek sitelerinde gezerken dinleniyorum.sizlere kolaylıklar diliyorum.

 100. 100 - irem 03 Mart 2010

  merhaba,
  ben de denedim bu pastayı, çok da deli işi olduğunu düşünmüyorum, ayrıca değer de 🙂 kendi sonucum, benim bu pastayı yapmaya akşam 10-11 gibi başlamam daha bir delice imiş. uyku ve dalgınlık arasındaki o güzide ilişki nedeniyle ufak tefek eksikler olmasına rağmen süper kokulu, çok çikolatalı görünmesine rağmen iç baymayan bir pasta oldu. sevdik biz ailecek, teşekkürler tarif için 🙂
  ne gibi hatalar yaptın diyen olursa, misal kardeş passion fruitin içini görürse hayatta yemez, o bunu yemezse aile içi şiddet çıkarırım öngörümle ve biraz da kolaya kaçmakla passion fruit curdün hazırını alıp da eve gitmiştim. kokusunu kafi bulmayıp bir tane de tazesinden attım içine, biraz cıvık oldu dolayısıyla ama bu durumu ben kekin üstüne koyana kadar farketmedim. değil mısır nişastası eklemek, herhangi bir müdahalede bulunmak bile aklıma gelmedi nedense, sadece kenarlardaki ganajı önce koyup dondurdum,o korudu pastayı tek kat olmaktan. aslında kremayı da biraz eksik koymuşum, sonradan farkettim ama iyi oldu galiba bu. daha kötüsü keki yaparken ayırdığım vanilyalı tereyağını bulaşıklara geçince farketmemdi galiba, çok geçti 🙂 kabardı ama o yağı ekleseydim daha hafif,puf puf olurdu sanırım.
  mango sos da iki dakka oturayım yahu diyip 5 dakikada kalkamamam sonucu jel olma sevdasına kapıldı. her adımda bir şeyleri eksik yapmama rağmen biz çok beğendik, kokusu ve rengi yeterdi zaten benim beğenmem için
  kıssadan hisse: siz tarifi koyun biz deneriz,severiz 🙂

 101. 101 - selin 11 Mart 2010

  merhabalar,

  muhtesem oldugu kesin tatmak isterdim ama tüm becerime ragmen denemeyi düsünmüyorum…cok ugrasli bir is becerikli olsamda sabirli degilim malesef… 🙂 elinize emeginize saglik…

  suan isvicrede yasiyorum cok ünlü bir pastanesinde yemistim buna benzer lezzetler, fakat meyvalasini hic tatmamdim…marzipanli pastalar daha cok yapiliyor burda…meyvalisi daha hafif oluyordur diye düsünüyorum…

  basarilarinizin devamini diliyorum…kolay gelsin…

  birde pastayi yapanlara tavsiyem yerken Johnny Depp – Chocolat filmi ve sarkisi olmadan olmaz diyorum…afiyet olsun

  http://www.youtube.com/watch?v=H6HK370sabc

 102. 102 - frozsgy 13 Mart 2010

  ben keki az önce fırından çıkardım şu anda soğuyor lakin olması gerekenden sertmiş gibi geliyor bana. bir de ortası kenarlarına göre daha çok kabardı sanırım ki bu olmaması gereken bir şey–kenarlarına yağ sürmediğim halde. nedense kekin rengi fotoğraftakinden daha koyu oldu tarifteki oranları kullanmama rağmen. esas sormak istediğim kekin yumuşaklığı sonradan mı geliyor?

 103. 103 - frozsgy 15 Mart 2010

  keki pastaya dönüştürdüm, lakin yumuşamadı ama föndü gibi bir kıvamı oldu. sanırım kakaoyu fazla koymuşum çünkü kek bitterdi. neyse, tarifi ilerleyen dönemlerde daha başarılı uygulayacağıma inanıyorum.

 104. 104 - Cenk 15 Mart 2010

  frozsgy – Kekin rengi kakaoyla alakalı olabilir. Bu konuda (kaliteli kakao nereden bulunur) ileriki bir zamanda detaylı bir yazı yazacağım… Yumuşaklık da keki hazırlarken unu yedirme aşamasında çok fazla karıştırıp söndürmemekle alakalıdır. Haddinden fazla karıştırılırsa, hatta daha da kötüsü çırpılırsa, sert bir kıvam elde edilir. Ya da ikinci yorumunuzda belirttiğiniz gibi katı malzemeleri fazla koymuş olabilirsiniz.

 105. 105 - filiz gürüz 16 Haziran 2010

  merhabaa,
  ben aylar önce bu tarifi okudum ama buralarda passion fruit bulamadığım için aklımdan çıkmasını sağladım. Sonra bugün nefis manavım dedi ki bi meyve geldi, bakar mısınız? aaa passion fruit deyince, “hah o doğru adı ama ona dilim dönmüyo abla işte çarkıfelek” dedi. 3 kg buldum ya:)inanamadım resmen. o çekirdeklerini beğenmedin ama onları da arka sebzeliğe ekmeyi planlıyorum, belki işe yarar:)
  neyse ben bu tarifi yarın denemeye hazırlıyorum kendimi ama mangom yok. pek bol passion fruitim olduğu için mango yerine de onu kullanabilir miyim sizce???

 106. 106 - Cenk 16 Haziran 2010

  filiz – Çok da şahane olur. Umarım beğenirsin.

 107. 107 - alper 15 Ağustos 2010

  Dun nihayet butun malzemeleri toparladim. Marketin sogutuculu bolumude Carkifelekleri;=))) minciklarken, yandaki derindondurucuda ” http://www.Lesvergersboiron.com ” diye bir fransiz ureticinin passion/mango karisimini buldum (Almanyali arkadaslar icin belirteyim- http://www.viv-biofrischemarkt.de -) keki islatmak icin de bu sosu kullanmaya karar vererek isin yarisindan siyrildim. Aksam yemegini Derek hazirlayacak, bulasiklari da yan blokta yasayan kluplerden de arkadasimiz Raul yikayacak. Raul mohitosunu yudumlarken basina geleceklerden habersiz;=))) ben keki yapmaya baslarken Derek, Cinli yaman bir tuccar arkadasimiz Yu’nun bebegi dogduktan sonra evde bos durmaya dayanamayip yazdigi yemek kitabindan pirincli bes baharatli kofte ve eriste tarifini pisirmeye basladi. Ben de pastami.
  Keki kakaoyla karistirirken havasini aldigimdan olsa gerek hayal ettigimden daha az kabardi. itiraf etmeliyim yalniz olsam o keki bir daha yapardim. diger hersey dort dortluk gelisti. Pasta muhtesem gorunuyordu. Acaba kuzguna yavrusu…malum;=)) olsun! yemek de cok guzeldi..Kek de arkadaslarda komsum da cok begendiler. sabah uyandigimda passion fruit un tadi hala damagimdaydi. Bu sabah kalkip Chow’la birlikte, Cenk’e Julia Child ERA’sindan;=) kucukken bizim evde de bulunan (benim vinc niyetine oynadigim) bir kuruyemis ogutucusu almak icin Dogu Berlin in meshur Ostbahnhoff bit pazarina gittik. aynisi olmasa da DDR uretimi gayet sik bir degirmen bulduk (hatta ustunde turuncu parcalari da var;=)nasil paketleyecegimi bile hayal ettim. Simdi de onu Cenk’e ulastirmanin bir caresini bulmamiz lazim. Bakalim;=) az once komsum Anke’de bana uc tane sepet hediye etti. Sasha hemen birinin icine girdi uyuyor. Harika bir haftasonuydu. Kendimi bomba gibi hissediyorum. Cok uzun, saglikli ve mutlu yasa Cenk.

 108. 108 - Cenk 17 Ağustos 2010

  alper – Afiyet olsun. Genoise keki kabartmak sadece tekniğe bağlı olduğu için mükemmel sonuç için birkaç deneme şart. Eminim bundan sonraki denemelerinizde daha güzel sonuç alacaksınız. Hediye konusunda çok teşekkür ederim. Prensip olarak okurlardan hediye kabul edemiyorum ama paketinin bile nasıl olacağını düşündüyseniz geri çevirip sizi de kırmak istemem, adresimi email adresinize göndereceğim. Tekrar çok teşekkürler.

 109. 109 - Berceste 22 Ağustos 2010

  Ben saat cicegi demeyi daha cok seviyorum cicegine 🙂 http://berceste.blogspot.com/2010/07/saat-cicegi-passiflora-carkfelek.html Meyvesi kadar guzel o da! Ayrica sakinlestirici bir ilac da bu cicekten yapiliyor. Ama pasta da en az cicek kadar muhtesem gorunuyor!

 110. 110 - Ulgen 14 Eylül 2010

  Cenk selam, bu pasta ile ilgili tekrar birsey soracagim. Biraz onceden yapilip,dondurucuda saklanmaya uygun mudur, bir fikrin var mi? Dis kaplamasi yapilmadan mesela? Ne dersin?

 111. 111 - Cenk 14 Eylül 2010

  Ulgen – Kek kısmı dondurucuda saklamak için uygun. Diğer kısımlar da uygun ama dondurucuda tatlarını oldukça fazla kaybedeceklerdir, en azından birkaç gün önce yapıp buzdolabı kısmında saklayabilirsin.

 112. 112 - isil 13 Ocak 2011

  merhaba pastayi pisirdim daha dogrusu keki pisirdim ancak yorunlarda da rastladim. kakao ve unu eklerken daha dogrusu ekledikten sonra o kadar cok agirlasti ki harc cok zorlandim adeta bilegim koptu :)) en sonunda da kakaosu harcin dibine cöktü bir yandan havasini söndürmemeye calisirken bir yandan da dibindeki kakaoyu harca yedirmek acayip vaktimi aldi. ama yilmadim sonuna kadar devam ettim en sonunda pisirdim ve de harika oldu inanilmaz kabardi ve sünger gibi ve de yumusacik bir kek oldu ama bir daha ki sefere kakaolu karisimi cok daha az az ekleyerek karistiracagim sanirim, ben bu sefer sabirsizlik ederek iki seferde yedirdim sanirim o yüzden oldu ama mükemmledi herkes mutlaka denemeli cok cok tesekkürler

 113. 113 - sibel özyavuz 10 Nisan 2011

  merhaba Cenk Sönmezsoy.. bu pastayı denemeye karar verdım.. yapım aşamalarını okudum ve pastayı 2gun kadar bir sürede meydana getirdiginizi anladım.. yanı cıkolatalı kekin 2 gün onceden pısırılıp katlara kesılmesı gerekıyor mu?, aynı gun ıcerısınde pisirilip kullanılabılır mı?.. bılgılendırırsenız sevınırım.. tesekkurler..

 114. 114 - Cenk 10 Nisan 2011

  sibel özyavuz – Elbette kullanılabilir, ben sadece aynı gün içinde çok fazla iş olmasın diye günlere böldüm.

 115. 115 - ece 27 Mayıs 2011

  öncelikle blogunuzu keşfettiğimde gözlerime inanamadım, mesleği aşçılık olmayan birinin bu kadar özenip uğraş verip böyle bir blog hazırlaması gerçekten olağanüstü bir şey. keşke bende de sizdeki kadar enerji ve azim olsa, ben de böyle şeyler deneyebilsem! pastanız harika görünüyor, denemek için sabırsızlanıyorum fakat şu passion fruit işi bozuyor gibi, izmir’de oturuyorum, nerede bulabilirim bunu, bir fikriniz var mı? Ayrıca mascarpone de demişken, onu da bir türlü bulamadım, Türkiye’de satılıyor mu? Konusu değil ama tiramisu yaparken labne kullanmak istemiyorum, aynı tadı vermiyor 🙁
  şimdiden teşekkür ederim 🙂

 116. 116 - Cenk 27 Mayıs 2011

  ece – Mascarpone peynirini İstanbul’daki tüm süpermarketlerde bulmak mümkün. En kötü ihtimal Trakya Çiftliği’nin mascarponesi var yabancı markalar olmasa bile büyük ihtimalle onu Migros’da bulabilirsiniz. Passion fruit genelde Macrocenter’da rastlıyorum. İzmir’de nerede bulunur en ufak bir fikrim yok. Onun yerine başka bir meyve kullanmayı deneseniz?

 117. 117 - Duygu 19 Eylül 2011

  Cenk günaydın.
  Ben yeni bir spatula aldım (internetten),ve fakat gelen spatula döner bıçağı büyüklüğünde.Şöyle ki;sapının bittiği yerden sadece çelik kısmı ölçtüğümde yaklaşık 30 cm’e denk geliyor.İade etmeyi düşünüyordum sonra 6.fotoğraftaki spatulayı gördüm.Acaba ölçüsü nedir?Belki de böyle büyük pastalar yaparken işime yarayabilir.
  Teşekkür ederim..

 118. 118 - Cenk 19 Eylül 2011

  Duygu – Paslanmaz çelik kısmı 25 cm, sapı da 13 cm. Pastalar genelde 20-25 cm çapında olduğu için tek harekette tüm yüzeye müdahele etmek isterseniz bu büyüklükte bir spatula işe yarıyor.

 119. 119 - sultan 24 Ekim 2011

  çok emek vermişsin valla helal olsun hakkat deli olmak gerek bu enfes şeyleri yapmık için daha iyi yemeklere

 120. 120 - Duygu 05 Aralık 2011

  Günaydın Cenk.
  Bu ‘curd’ denilen,meyvenin suyuyla hazırlanıyorsa eğer,passion fruit yerine kullanacağım meyvenin sadece suyunu sıkacağım;senin tarifine göre eğer içine mango püresi eklemezsem de 1/2 cup oranında (mesela portakal suyu)meyve suyuna ihtiyacım olacak,değil mi?
  Bu arada passion fruit’un tadını o kadar merak ediyorum ki..bilmediğim için de yerine ne kullanacağıma karar veremiyorum.Fikrin var mı?İyi çalışmalar..

 121. 121 - Cenk 05 Aralık 2011

  Duygu – Passion fruitun tadı başka hiçbir şeye benzemiyor. Diğer bir meyve yerini tutmayacaktır. Mango ve passion fruit püreleri yerine meyve suyu kullanacaksanız kıvamı daha akışkan olacaktır. Belki nişastasını biraz artırmanız gerekebilir.

 122. 122 - Irem 13 Aralık 2011

  4 gundur acip acip ayni tarifi okuyorum. ilkgun gozumu korkuttun Cenk, bugun en sonunda tum yorumlarida okudum ki yapanlar ne paylasmislar…. Cuma gunu icin organize edilmis bir noel partisi var ve ben o geceye bu altin sarisi gerdanlik takmis pasta ile gitmek istiyorum. umarim basarili olurum… Eline emegine saglik 🙂

 123. 123 - cornix 14 Aralık 2011

  bu aksam ki denememiz; kek süper başarılı oldu, pastaya geçilemedi, kenarlarını düzeltmek için kesilen küçük parçanın tadına bakıldı, çok begenildi ve kek yenilip bitirildi! iki kişiden bahsediyorum, yani bütün keki bitirmek arsızlık tabi ama cidden çok güzel oldu:)
  Yaptıgım yanlışlar:
  1-ateşin üzerinde çırpma aşamasında ne kadar çoğalacağını düşünmeden küçük bir kap seçmiş olmaktan dolayı 3. dakkada ateşten alıp başka kaba aktarmak ve orda çırpmaya devam etmek zorunda kaldık. Burada zavallı hamur çok itilip kakıldıgı için ( dur! tut! senin yüzünden! ben demiştim! ver bana onu, şuna koyalım, bekle, döküldü ! ..gibi….) kesinlikle olmayacağını düşünmüştüm lakin birşey değişmedi..
  2-tereyağı süzmeyi unutmak! biliyorum biliyorum büyük hata.. ama dünyanın sonu olmadı bu da neyse ki..
  sanki bu gece mutfagımızın üzerinde bir melek vardı, bütün hatalarıma karşın kek muhteşem oldu, inanılmaz kabardı ve pasta mertebesine ulaşamadan bitti gitti:)
  yazıdaki içtenlik istek ve enerji taa buraya bize yansımış olsa gerek 🙂 ellerinize sağlık.
  şimdi yarın ikinci denemeyi pastaya dogru ilerletmeyi umarak soruyorum:
  keki buzdolabında saklamak derken, (acemi oldugumu dikkate alarak), nasıl saklayacağımı anlamadım desem..hava almayacak bir kap olsa, bu boy ve düzgün koyabileceğim bir kap bulamam. aluminyum folyo olabilir mi? hava alır tabi o zaman. keki saklamak için “sealed” diyebielcegimiz tür kesin hava almayacak birşey mi gerek yoksa farketmez mi?

 124. 124 - Cenk 14 Aralık 2011

  cornix – Sonuçtan memnun kaldığınıza sevindim. Sorunuz da – ilk defa böyle bir soruyla karşılaştığım için – çok hoşuma gitti. Tarifleri yazarken amacım mutfak bilgisi ve tecrübesi az olan yemek meraklılarının bile iyi sonuç almaları olduğu için takıldığınız noktaları görmek tarif yazma konusunda beni de eğitiyor. Hava almayacak şekilde paketleyin derken amacım “sealed” bir ortam yaratın demek değildi. Buzdolabı, içine koyduğunuz taze yiyeceklerin nemini emer. Dolayısıyla üstünkörü paketlerseniz ertesi güne kuru bir kekle karşı karşıya kalabilirsiniz. Ne kadar sıkı paketlerseniz o kadar iyi ama birkaç kat streç filme sarmak yeterli olacaktır. O yoksa alüminyum folyo da olur. Umarım pasta olarak da hoşunuza gider.

 125. 125 - Irem 17 Aralık 2011

  Yaptimmmmmmm :):) sevgili Cenk, dun aksam kek yapim asamasiyla baslayip bugun ogleden sonra diger malzemelerle sekillenen pastam super oldu. Bu aksam dunyanin cesitli ulkelerinden gelen ( Ispanya,,Cin,Yenizelanda, Almanya , Amerika …) arkadaslarimizla bir guzel yedik. Gelelim pasta ile ilgili detaylara, kek yapim asamasi cok vaktimi aldi iyi ki bir gece onceden pisirip hazirlamisim. Passion fruit ne ilginc bir meyveymis kendisiyle daha once hic hasir nesir olmamistim tadi cok lezzetliydi fakat mango daha baskin cikarak tum passion fruitlerin tadini bastirdi. Passion fruit curd pistiginde kivami cok guzeldi ama soguduktan sonra cok koyulasti ve kekin uzerinde yaymakta biraz zorlandim ama akiskan olup onu toparlama calismak daha buyuk iskence olabilirdi.
  Birde yazinda belirttigin mascarponlu ganaj tarifini verirsen cok sevinirim. Bir dahakine onu denemek isterim. . Tarif icin tekrardan tesekkurler … Sevgilerle

 126. 126 - Dilek Kadıoğlu 05 Mart 2012

  Sevgili Cenk,
  Deneyimlerini, bilgilerini, emek verdiğin nice güzel tariflerini bizlerle paylaştığın için sofralarımıza yeni ve leziz tatlar getirdiğin için, konuklarımızın nefes almaya yetecek kadar midelerinde yer bırakmamızı sağladığın için teşekkürler:) özellikle havuçlu kekin mutfağın demirbaşı olduğu için..yardıma ihtiyacım var..meyveli bir pasta yapmak istiyorum.sade sünger kek-pandispanya için oldukça yumuşak bir dokuya ihtiyacım var.yükseklik konusunda da sıkıntısı olmayan türden.rahatlıkla 2-3 parçaya bolunebilen.sanırım bu soruyu danışabileceğim en iyi yerdeyim.(elinde bir tarif varsa yardımcı olabilir misin?) not: senli benli bir yazı olmuş, üzgünüm..(o kadar çok vakit geçiriyorum ki sitede , en başından beri bir dosttan yardım istemek kadar doğal geldi satırlar..) yolun açık, hersey gonlunce olsun..sevgiler

 127. 127 - Cenk 05 Mart 2012

  Dilek Kadıoğlu – Ben teşekkür ederim güzel sözleriniz için. Birebir aynı tarif sitede mevcut değil ama anlattığınıza en yakın tarif şurada.

 128. 128 - Dilek Kadıoğlu 05 Mart 2012

  Maili gönderdiktan sonra aynı tarifi buldum, lazanyadan hemen sonra muhtesem bi pasta oldu.geri dönüşün için teşekkür ederim.iyi ki varsın..

 129. 129 - ipek 09 Mart 2012

  merhaba! tarifi tamamen mango ile denedim burada tam mevsimi ve super bir sonuc elde ettim. boylesi ayrintili tarifler icin cok tesekkurler. bu arada passion fruit ile ilgili kucuk bir hatirlatma cekirdeklerini atmak yerine iyice yikayip sonra cam fistigi kavurur gibi kisa bir sure kavurduktan sonra sogutup cam bir kavanozda saklarsan salatalara inanilmaz bir karsit doku kattigini (crunch?) goreceksin. ikinci alternatif artan passion fruit posalarini esit miktarda beyaz sarap ve beyaz sarap sirkesi ile kaynama noktasina getirip, suzup sogutarak inanilmaz aromatik bir sirke hazirlayabilirsin. thin slices of roast beef, cos lettuce, vine ripen tomatoes, wild rocket and passion fruit vinaigrette yummy!

 130. 130 - Cenk 09 Mart 2012

  ipek – Afiyet olsun. Bu muhteşem öneriler için de çok teşekkür ederim. Özellikle sirke tam benlik.

 131. 131 - semih 07 Nisan 2012

  hepsi çok güzel

 132. 132 - semih 07 Nisan 2012

  hangisini yapsam şaşırdım…

 133. 133 - Arzu 27 Nisan 2012

  Ben su an cordon bleu da egitim aliyorum bu donem cok pastada passion fruit var ayni sekilde not alirken bile elim carkifelek yazmaya gitmiyor, bu ismi bulanin kulaklari cinlasin.bama yurt disinda da her kose basinda fruit de la passion satilmiyor malesef.
  Pastayi cok begendim, ben mutlaka demek istiorum yalniz %100 kisisel olarak yapmak istedigim elestiri dekorasyona: bu kiyilmis cikolata dekoru benim icin hep pastayi basitlesmistir. Bu kadar kaliteli bir pasta daha şık bir dekorasyonu hak ediyordu bence.
  Bu arada Parise gelirken “bak insanlar nasil hayallerinin pesinden kosuyor” asamasinda benim icin iyi bir ornek hatta beni aska getiren kisi oldun. Tesekkur ederim.
  Yazilarini hevesle okuyorum.
  Not: Parise bir dahaki gelirsinde gunde 4 firini falan uste uste dolasirken eslik etmekten buyuk zevk alirim.

 134. 134 - burcin 27 Mayıs 2012

  merhaba cenk bey kek muhteşem görünüyor hemen yapmak istiyorum fakat 2 sorum var cevaplarmısınız:)
  1) kek kalıbı 25 cm demişsiniz 24lük ve 26lık var onlardan hangisiyle yapabilirim?
  2) bu keki değişik tariflerle kremalarlada yapabilirmiyim çikolatalı mus ve muz ikilisi mesela?
  yada buttercream gibi bir kremayla?
  kakaolu temel pasta keki arıyordumda işte bu dedim:))

 135. 135 - Cenk 29 Mayıs 2012

  burcin – Her iki kalıp da uygun olacaktır. 1 cm büyük bir fark değil. Tam aradığınız gibi bir tarif. Değişik tariflerde kullanmaya müsait.

 136. 136 - burcin 30 Mayıs 2012

  bir sorum daha var kusura bakmazsanız.keki pişirip dilimleyerek buzdolabında saklayabiliyoruz demişsinizde dolabın buzluk kısmında mı & alt kısımda mı saklamayılız? verdiğiniz cevap için teşekkür ederim daimi temel pasta kekim olacak artık:))

 137. 137 - Cenk 30 Mayıs 2012

  burcin – Ne zaman kullanmak istediğinize bağlı. Ertesi gün kullanacaksanız oda sıcaklığında, 2-3 gün sonrası için buzdolabında, daha da sonra kullanacaksanız buzlukta saklayabilirsiniz.

 138. 138 - gizem 08 Ağustos 2012

  bu kek ölçüsü 25 cm için az olmuyor mu?

 139. 139 - Cenk 08 Ağustos 2012

  gizem – Fotoğraflardan da gördüğünüz üzere, olmuyor.

 140. 140 - Burak 17 Aralık 2012

  Merhaba, blogunuzu yeni takip etmeye başladım ve tariflerinize, yazım tarzınıza, fotoğraflarınıza hayran kaldım. Elinize sağlık.

  Acemi cesaretiyle oldukça zor gözüken bu tarifi yapmaya karar verdim. Yalnız oranları sabit tutarak malzemelerin miktarını azaltabilir miyim diye merak ediyorum.

 141. 141 - Cenk 17 Aralık 2012

  Burak – Teşekkürler. Sorunuzun genel cevabı evet ama farklı bir kalıp kullanacaksanız (kek için) pişirme süresinde de değişiklik yapmak gerekebilir.

 142. 142 - Pınar 06 Ocak 2013

  Merhaba dün bir arkadaşımın kızının doğum günü için pastayı yaptım ve bir çikolata delisi olarak ömrüm boyunca yediğim en güzel pasta olan madam blanc’in tres texturas isimli pastasının karşısına rakip olarak çıkardım. önce herkes tres texturas’la yarışamayacağımı söyleyip dalga geçerken, yiyenler pastanın mükemmel olduğunu ve yarışmayı kazandığımı söylediler. Ancak montaj aşamasında ganajım az geldi. saat ikiye kadar yetiştirmek zorunda olduğum için yeniden yarım ölçü ganaj yaptım.hızlı bir şekilde buzlukta soğuttuğum için mi bilmiyorum ama ilk ganajımdaki homojen ve yumuşak tadı yakalayamadım, daha çok çikolata kreması gibi oldu. Genoise kek için alet edavat eksikliğinden oldukça uğraştım. Mikserin yerine blender kullanmayı denedim ama blender yumurtalı şekeri kabartmadı, ben de atmak zorunda kaldım. Komşudan mikseri alıp kabartma işlemini becerince, yumurtalı kremanın içine unu attığımda, karışım bir de hava kabarcıkları çıkararak sönmeye başlayınca telaşla son bir çevirip fırına attım. Kakao çok iyi karışmamış olsa da sonuç mükemmele yakın oldu. Passion fruit, buradaki adıyla parchita çok sulu ama mor passion fruittan biraz daha ekşi olduğu için curd’e cesaret edemedim ama mango şurubuna yaklaşık 200 gram şeker koydum. bu nedenle kekin de şekerini biraz azalttım. Tek sorunum curd’un biraz cıvık olmasıydı. O da benim hatam oldu. Zira kendi devasa su bardaklarımla yarım bardak passion fruit mango karışımı yapmıştım. Kısaca sonuç mükemmel oldu. Herkes tarifi istedi, türklere sitenizi önerdi, yabancılara uygun bir zamanda tarifi çevirme sözü verdim. Daha önce muzlu keki de yapmıştım herkes bayılmıştı.Ellerinize sağlık.
  Bir de ananasla kek yapmaya çalışıyorum, zira şekerli ve ekşi tatları birbirine çok yakıştırıyorum. Ancak, bir çok denememe rağmen henüz başarılı bir sonuca ulaşamadım. Ananasın suyunu salmasını ve sonucunda kekimi hamurlaştırmasını bir türlü engelleyemedim.Bununla ilgili bir ipucu verebilir misiniz bana.
  sevgiler..

 143. 143 - Cenk 07 Ocak 2013

  Pınar – Afiyet olsun. Ellerinize sağlık. Yabancı arkadaşlarınız için tarifin İngilizce versiyonu burada. Ananas genellikle ters yüz edilen keklerde tercih ediliyor, dolayısıyla kekin (ters çevirdiğinizde) üst kısmının hamurlaşmaması pek mümkün değil. Onun yerine keki tek başına pişirip ananasları ayrı olarak şeker, tereyağı, vs. ile pişirdikten sonra üzerine dizebilirsiniz.

 144. 144 - Eda 14 Şubat 2013

  Merhaba Cenk Bey.Sitenizi begeniyle takip ediyorum.Sayenizde cok sey ogrendim ve uyguladim.Omrum yeterse tum tariflerinizi denemek suan ki hedefim:)2 gun once bu tarifinizi yapmak icin kollari sivadim.Kekim sadece 3cm kabardi ve yumusak olmadi.Pes etmek yok ama.Bugun tekrar keki yapacagim.Sormak istedigim sey Curd hakkinda.Yaptigim Curd cok yogun yumurta kokuyor ve tadinda da passion fruit hissedilmiyor.Kokuyu hissetmemek icin bir tavsiyeniz var mi? Nerede hata yapmis olabilirim.Yumurta kullanmadan yapabilecegim baska bir curd alternatifiniz var mi?
  Simdiden tesekkur ederim,basarilarinizin devamini dilerim..

 145. 145 - Cenk 14 Şubat 2013

  Eda – Yumurta koktuysa tencerenin altındaki ateş fazla gelmiştir. Biraz daha uzun sürecektir ama risk almamak için aynı işlemi benmari üzerinde yapabilirsiniz. Eğer dijital bir termometreniz varsa, curdün ulaşması gereken derece 75. Bunun ötesinde pişirdiğinizde yumurtalar pişecektir (koku da o yüzden oluşur). Yumurta kullanmadan yapabileceğiniz bir curd tarifi yok. Adına curd diyemeyiz ama yumurta sarısı yerine jelatin kullanarak koyulaştırabilirsiniz.

 146. 146 - eda kaya 05 Haziran 2013

  Merhaba. Bu pastayı 27 cm. çap ile denemek istersek malzemeyi artırmaya gerek var mı? İki cm çok farkeder mi? Eğer ederse ne kadar artırmalıyım? Yoksa aynı ölçülerle iki tane mi 27 cm çıkarayım?

 147. 147 - Cenk 06 Haziran 2013

  eda kaya – Fark eder ama çok değil. Bence aynı malzemeyle yapın. Kekleriniz bir miktar daha yassı olacaktır.

 148. 148 - filiz çetin 20 Temmuz 2013

  merhaba pastanız muhteşem gözüküyor .keki pişirdim şu an fırın da.passion fruit ve mango dışında hangi meyveleri kullanabiliriz?

 149. 149 - Cenk 21 Temmuz 2013

  filiz çetin – Şeftali olabilir. Biraz aside ihtiyacı olacaktır. Limon suyu kullanabilirsiniz.

 150. 150 - kopiket 29 Temmuz 2013

  Öncellikle sitenizle ve tariflerinizle yeni tanistim. Bu tarif benim ilk cafefernando deneyimim. Ve gerçekten mükemmel bir lezzet! Sabirsiz biri olduğum için ganaji yeterince dolapta bekletmedim, bu yüzden de ganajim fazlasiyla akiskan oldu. Fakat buna rağmen pastanin tadi çok çok güzel oldu! Keşfedilmeyi bekleyen bir suru tarif var burada. Teşekkürler Cenk.

 151. 151 - esra 17 Ağustos 2013

  Selamlar Cenk mükemmel tariflerin ve inanılmaz çikolata tutkun için teşekkürler bayılarak takip ediyorum denediğim tariflerin bugüne kadar hiç yanıltmadı. Bu kadar mükemmel bir pastayı yapacak ekipmanim ve vaktim yok ben küçük cupcakeler yapmayı planlıyorum ortasına dolgu olarak limonlu curd planladim bu tariften nasıl uyumlayabiliriz? Ne kadar limon suyu iş görür?

 152. 152 - Cenk 19 Ağustos 2013

  sra – Denemeden kesin bir cevap vermem mümkün değil. Bu tarifle oynamak yerine güvenilir bir limon curd tarifi bulmanızı öneririm.

 153. 153 - brcn 16 Eylül 2013

  merhaba cenk bey;ben genoıse keki sade(vanilya) olarak yapmak istiyorum.bunun için kakao oranı yerine aynı oranda(90 gr) unmu eklemeliyim?
  bir sorumda 18 cm lik kalıpta yapmak istersek malzemelerin nekadarını çıkarmalıyız?
  kitabınız ne zaman çıkacak?
  teşekkürler

 154. 154 - Cenk 16 Eylül 2013

  brcn – Evet, aynı miktarda unla benzer bir sonuç alabilirsiniz. 18 cm’lik kabınızın hacmini bilmeden cevaplamak zor. Tahminen yarısından biraz daha fazla harcı alacaktır.

 155. 155 - Esra 13 Aralık 2013

  Pandispanya ve genoise kek arasında fark var mı?
  Başka bir genoise kek tarifinde hiç yağ yok ama bunda var ve onda kabartma tozu var bunda yok ne yapsam bilemedim

 156. 156 - Cenk 14 Aralık 2013

  Esra – İçinde yağ olmayan genoise kek duydum ama kabartma tozunun gereksiz olduğunu düşünüyorum.

 157. 157 - derya 10 Ocak 2014

  merhaba. http://www.mutfaktayiz.biz/yemek-tarifi/kakaolu-pandispanya-tarifi/2429 adresinde, bu tarifteki fotoğrafınızı gördüm. şaşırdım ve size bilgi vermek istedim.

 158. 158 - Cenk 10 Ocak 2014

  derya – Haber verdiğiniz için teşekkürler. Dr. Oetker firmasına ait bu blogda sürekli blogumdan izinsiz fotoğraf ve tarifler kullanılıyor. Birini şikayet ediyorum, bir diğeri yayınlanıyor…

 159. 159 - Fatma 20 Şubat 2014

  Merhaba,

  Yukarıdaki tarifinizde çikolata ganajını hazırlarken benmari usulümü yoksa doğrudan
  ateşe mi koyuyoruz anlıyamadım, en kısa sürede denemek istiyorum, muhteşem olmuş ellerinize sağlık

  teşekkürler,
  Fatma

 160. 160 - Fatma 21 Şubat 2014

  Merhaba,

  Tarifte passion fruitin tamamını uygulasak, mango olmadan olur mu,

  Teşekkürler,
  Fatma

 161. 161 - Cenk 21 Şubat 2014

  Fatma – Mango yerine passion fruit kullanabilirsiniz. Ganajı hazırlarken sadece krema ısınıyor. Çikolata ateşin üzerinde değil.

 162. 162 - zeynep 04 Haziran 2014

  Cenk selam,
  Bu tarifi uygularken kesin orta kısmı tumsek kenarları alçak kaldi… neden olabilir ?

 163. 163 - Cenk 08 Haziran 2014

  zeynep – Kek kalıbınız koyu renkli mi? Kenarları ortasından önce pişince böyle bir sonuçla karşılaşmak muhtemel. Kitapta bunu engellemek için kek kalıbı bantlarından bahsettim. Gerçi evde de nasıl hazırlanacağını anlattım ama en güveniliri yanmaz kumaştan hazırlanan bantlar. Türkiye’de hiç karşılaşmadım ama bulursam muhakkak bloga yazacağım.

 164. 164 - Sakura 07 Ekim 2014

  Merhaba Cenk ! Pasta müthiş görünüyor

 165. 165 - Hande 06 Haziran 2015

  Merhabalar.ben yaspasta için pandispanya tarifi arıyorum fakat bir türlü şu hazır pastalardaki gibi yumuşacık bembeyaz bir tarif bulamiyorum hep sünger gibi oluyor ve buda hiç hoşuma gitmiyor ayrıca kekin yapisida sizin bu kekiniz gibi olsun istiyorum.acaba siz biliyor musunuz benim istediğim tarzda bir pandispanya tarifi veya püf noktası? Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler bu arada kekiniz olağanustu..

 166. 166 - Cenk 15 Temmuz 2015

  Hande – Hazır pastalarda fazlasıyla endüstriyel ürün kullanılıyor. Onların hiçbirini mutfağıma sokmayı düşünmem. Ama bu her kek süngerimsi olacak demek değil. Bu tarifteki kek kısmı oldukça yumuşak.

 167. 167 - sevgi 03 Ağustos 2015

  tarifin sadece kek kısmını yaptım ve muhteşem bir sonuç elde ettim. arası içinde ev yapımı pasta kreması hazırladım sonucundada tarif edilemez bir lezzet çıktı ortaya. şimdide kendime yeni çikolatalı pasta tarifi arıyorum. Ha bu arada söylemeden geçemeyeceğim, havuçlu kek tarifinizi de denedim lezzetli bir tarif, cevizlerin kavrulması keke başka bir lezzet katıyor.tüm tarifleriniz için teşekkürler, başarınız daim olsun . 🙂

 168. 168 - Ozge 29 Ağustos 2015

  Merhaba Cank Bey,kek tarifindeki 7. adimla ilgili bir sorum olucakti. 4,5 kasiklik vanilya ozutlu tereyagini kek hamuruna ekliyoruz peki 100gr. dan kalan diger erimis tereyagini ne zaman kullaniyoruz anlayamadim. Tesekkurler

 169. 169 - Cenk 22 Eylül 2015

  Özge – Geriye çok az bir miktar kalacaktır. Onu da kalıpları yağlarken kullanabilirsiniz ama kek harcına girecek miktar sadece 4,5 kaşık.

 170. 170 - sercan 12 Ekim 2015

  merhaba Cenk bey,
  hayvansal krema ile yapılan ganaj buzdolabında kaç gün, dondurucuda kaç gün dayanır bilginiz var mıdır? teşekkürler.

 171. 171 - Cenk 13 Ekim 2015

  sercan – Buzdolabında 5-7 gün dayanır. Dondurucuda hiç bekletmedim, bilemiyorum.

 172. 172 - Yasemin 22 Nisan 2016

  Bu kadar detaylı ve ince işçilikle harika ötesi bir tatlı olmuş. Passion fruitli olması beni can evimden vurdu, keşke tatmak mümkün olsaydı gerçekten çoookk canım çekti 🙂

 173. 173 - zeynep özcan 23 Mayıs 2016

  bu reçete benim mutfağımı toptan değiştirdi harikasın

 174. 174 - Vildan 04 Ekim 2016

  Cenk Bey,pastanızı yapmayı planlıyorum dün genoise keki yaptım ilk kez yapmama rağmen çok iyi sonuç çıktı..curd için Passion fruit aldım ama çektiğiniz fotoğrafın en solundaki olgunlukta meyveler. Curd içinde buruk bir tat oluşturur mu acaba bir fikriniz var mı?

 175. 175 - Cenk 14 Kasım 2016

  Vildan – Soldaki yeterince olgun değil. İyice olgunlaşmazsa yeterince lezzetli olmayacaktır.

 176. 176 - Nesrin 27 Şubat 2019

  Bu tarifi yapmaya karar verdim. Passion fruit yok, mango ve papaya var. Papaya curd yapmayı deneyeceğim. Sana sormak isterim uyumlular mı diye ama cevap geç gelecek muhtemelen 🙂 Denedikten sonra yazarım denemek isteyenler için. Bir de Cenk, sen her zaman pastanın montajını da yazarsın. Bunda yok. Eski bir tarif olduğu için sanırım.

 177. 177 - Nesrin 27 Şubat 2019

  Fotograf olarak koymussun; gördüm. Çok utandım 🙁

 178. 178 - Nesrin 28 Şubat 2019

  Papaya curd u yapamadan pastayı çöpe attım maalesef. 20 dk pisirmeme rağmen taş gibi oldu.

 179. 179 - Cenk 04 Mart 2019

  Nesrin – Papaya uyumlu olabilir ama baskın bir tadı olmadığı için ben tavsiye etmem. Pasta montajı yazının sonundaki fotoğraflarda mevcut. Maalesef şu an o galeri eklentisi çalışmadığı için galeride ilerlenemiyor. Buna yakın bir zamanda çözüm üreteceğim. Kek kısmının taş gibi olmasına üzüldüm. İçinde kabartma tozu ve karbonat gibi malzemeler olmayan bir kek cinsi olduğu için yumurta ve şekerin çok iyi çırpılması, sonrasında eklenen un ve kakaonun da harcın havasını söndürmeden dikkatlice karıştırılması gerekiyor. Bu adımlara dikkat ederseniz bir dahaki sefere istediğiniz sonucu alabilirsiniz.

Yorumunuzu bırakınız