Tahinli ve Leblebili Brownie

12 Nisan 2018 | Kategori: Çikolata, Kek ve Brownie, Yemek Kitabı

Notlarıma baktım da; bundan tam 2 sene önce, İngilizce kitabımın ilk bölümünü yayınevime teslim ettikten hemen sonra, önümde diğer bölümlerin hepsini teslim etmeme beş ay kalmış olmasına rağmen aklım hâlâ Türkçe kitaptaki bazı tariflerde değişiklik yapmaktaymış. Onlardan biri, Türkçe kitaba Leblebili Brownie olarak dahil ettiğim, klasik tariften tek farkı un yerine leblebi tozu kullandığım brownie tarifiydi. Yaptığım değişiklik kıvam ve tatta hiçbir değişikliğe yol açmadan tarifi glutensiz bir hâle getiriyordu. Gerçi un, brownie tarifinde öylesine ufak bir rol oynuyor ki, gluten içermeyen birçok başka unu beyaz un yerine kullanıp glutensiz bir brownie yaratmak çok basit.

Amaç bambaşka bir brownie tarifi yaratmak olunca, bu değişikliğin farkına varılmaması değil, tam tersi, gözüne gözüne sokulması lazım.

[Yazının devamını okumak için tıklayın →]

Fıstıkella (Video)

22 Ekim 2017 | Kategori: Kurabiye, Yemek Kitabı

The Artful Baker‘ın yayımlanmasının şerefine hazırladığım ilk tarif videosuna sosyal medyada yaptığınız yorumlar göğsümü kabarttı! Çok teşekkür ederim. Sırada Fıstıkella var (tarifi Türkçe kitapta mevcut). Basın turundan döner dönmez yeni videolar üzerinde çalışmaya başlayacağım.

Keyifli seyirler!

[Yazının devamını okumak için tıklayın →]