Mısır Gevreği Sütlü Dondurma

26 Ağustos 2010 | Kategori: Dondurma ve Sorbet

Mısır Gevreği Sütlü Dondurma

Bunu biraz başım öne eğik yazıyorum, ama mısır gevreklerini sütte bekletip o sütle bir dondurma yaptım, yanağını dayar uyursun.

Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan detaylı bir planım vardı. Kitap, blog yazıları, üzerinde çalıştığım diğer projeler… Oturup hepsine hangi gün ne kadar zaman ayıracağımı hesaplayıp detaylı bir plan hazırladım. Blog yazılarının arasını açmamak ve bu yoğunlukta hem karnımı doyurup hem de bloguma malzeme çıkarmak için pratik tarifler seçtim. Bu kadar plan yaptım, ama bu dondurmayı görünce bütün planlar alt üst oldu.

David’in blogunda New York yazılarını okurken karşıma çıktı: Mısır gevreği sütü. Ne sütü? Genelde dahiyane bir fikirle karşılaşınca aptallaşıp cevabını bilmeme rağmen yüksek sesle böyle kendime sorarım. Mısır gevreği sütü işte. İçinde mısır gevrekleri beklemiş süt. Bütün tadı süte geçmiş. Sonra bu sütü alıp dondurma yapmışlar. Zaten dondurma de, canımı al. Planlarımı bir kenara itip bu tarifin peşine düştüm.

David bu dondurmayı Momofuku Milk Bar‘da yemiş. Yazısında bu dondurmaya özel bir methiye yok, ama zaten adam dondurmanın kitabını yazmış – onu benim kadar şaşırtmamış olması doğaldır.

Momofuku Milk Bar, New York East Village’da David Chang’in sahibi olduğu Momofuku restoran grubunun bir parçası. Başında da tatlı şefi Christina Tosi var. Momofuku Milk Bar’ın adını ilk defa Martha Stewart’ın bir ziyareti sırasında yediği Crack Pie’ın videosu ve Los Angeles Times’da yayınlanan tarifi internette dolanmaya başladığında duymuştum. Bunları, bloglarda övgüyle bahsedilen Compost Cookie takip etti. Her iki tarif de beni çok heyecanlandıran cinsten değildi, ama yine de güvendiğim bloglarda okuduklarımdan etkilendim ve kitabı hemen sipariş ettim. David’in blogundaki bu mısır gevreği sütü lafını duyunca da kitap geldikten sonra detaylı incelememiş olduğumu fark ettim.

Tarifin peşine düştüğümde ilk yaptığım şey kitabı karıştırmak oldu ve bahsi geçen bu sütle hazırlanmış başka bir tatlı tarifi gördüm. Dondurma tarifi kitapta yok ama karamelize edilmiş mısır gevrekleriyle hazırlanmış bir “custard” tarifi var. Zaten yumurta sarıları sayesinde koyu bir kıvam kazanan süt ve/veya kremaya da rahatlıkla custard diyebiliriz. Klasik vanilyalı dondurma tarifiyle karamelize mısır gevreği birleşince ortaya bu dondurma çıktı.

Tarifin başlangıç noktası mısır gevreği sütünü hazırlamak. Aslında kulağa basit geliyor. Bir karıştırma kabına mısır gevreklerini koy, üzerine tepeleme süt döküp beklet ve süz. Belki bu şekilde hazırlanmış bir sütü içerken mısır gevreği tadını almak kolay olabilir ama konu dondurma tarifi olunca iş değişiyor. Dondurma halinde servis edilen karışımın lezzeti oda sıcaklığındaki halinden her zaman çok daha az baskındır. Mesela sitedeki diğer dondurma tariflerinden birini denediyseniz ve buzdolabına koymadan önce karışımın tadına baktıysanız neredeyse yenmeyecek kadar tatlı olduğunu fark etmişsinizdir. Bir lezzeti daha konsantre hale getirmek için en güzel yollardan biri de karamelize etmektir. Dolayısıyla kitaptaki karamelize mısır gevreği tarifi tam da bu duruma uyuyor. Mısır gevreklerini ellerinizle ufaladıktan sonra yağsız süt tozu (süpermarketlerde Pınar markasıyla bulabilirsiniz), şeker, tuz ve erimiş tereyağıyla harmanlayıp tepsilere yayıyorsunuz ve  altın rengini alana kadar fırında pişiriyorsunuz. İşte sonuç:

Karamelize Mısır Gevreği

Ardından bu karamelize mısır gevrekleri sütte bekliyor ve çok ufak gözenekli bir kevgirden geçirildikten sonra kullanıma hazır hale geliyor. Ben ilk süzme işleminden sonra tepesinde biraz tortu görünce cesaretimi toplayıp kevgirden de daha ufak gözenekleri olan minnacık bir çay süzgecinden de geçirdim. Kaç dakika sürdü sormayın, ama sonuç şöyle oldu:

Mısır Gevreği Sütü

İpeksi kıvamda ve mısır gevreği tadında bir su bardağı süt. Bundan sonrası klasik dondurma tarifi olarak devam ediyor. Yumurta sarılarını çırp, sıcak şekerli sütü azar azar ekleyip koyulaştır, soğuk krema ekle, buzdolabında soğut, makineye dök ve karıştır.

Ama tabii hızını alamayan ben, sütü süzdükten sonra geriye kalan mısır gevreği “çamuruyla” da külah yapmayı aklıma koydum. Sanki çok değerli ve çöpe atmaya kıyılamayacak bir besinmiş gibi bu “çamurla” onlarca deneme yaptım. Sırf deneme mi? Kendi koni kalıbımı bile yaptım:

Mısır Gevreği Külah 1

Külah hamuru fırından çıkar çıkmaz koni formundaki bir kalıba sarılarak soğumaya bırakılır. Bu tip bir kalıbım olmadığı için alüminyum folyoyu külah gibi sarıp içini de pirinçle doldurmaya (etrafına sarınca ağırlıktan çökmesin diye) karar verdim. Kalıp da hazır mı?

Mısır Gevreği Külah 2

Sıra geldi bu mısır gevreği çamurunu yuvarlak bir şekilde yayıp pişirmeye.

Mısır Gevreği Külah 4

Pişti pişmesine..

Mısır Gevreği Külah 3

Kalıba da sardım sarmasına..

Mısır Gevreği Külah 4

Tadı tamam ama kıvamının bir dondurma külahıyla alakası yoktu. Pes ettim sanmayın, daha ince yayıp pişirdim yine yumuşaktı. İçindeki nemi azaltmak için açıp bir gece buzdolabında beklettim, pişirince dağıldı. Yarım gün beklettim sonuç yine aynı. Blenderdan geçirip pişirdim bu sefer yandı. Bununla uğraşacağıma kitap için tarif denemenin daha akıllıca olacağına biraz geç de olsa karar verip uğraşmayı bıraktım. Kısacası, bu “çamuru” ya oturup yiyeceksiniz ya da çöpe atacaksınız.

Mısır Gevreği Sütlü Dondurma 2

Şimdi, izin verirseniz, köşeme çekilip daha başka neleri süte yatırıp onlarla dondurma yapabilirim diye düşüncelere dalmak istiyorum.

Bu arada, alttaki tarifi sadece bir dondurma tarifi olarak düşünmeyin. Karamelize mısır gevreğini crumble tariflerinde, mısır gevreği sütünü de sütlü tatlılarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Mesela mısır gevreği sütüyle hazırlanmış bir Creme Brulee harika olacaktır.

Tarifleri deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.

Not 1: Bir önceki yazıda “eğer bir aksilik çıkmazsa” Pazartesi günü heyecanlı bir duyuru var demiştim. Bir aksilik demeyelim ama son rötuşlar tahminimden de fazla vakit alacağa benziyor. Üzerinde birkaç hafta daha çalıştıktan sonra duyurmaya karar verdim; merak edenlerin bilgisine.

Not 2: İlk cümleyi neden başım öne eğik yazdığıma gelince… “Food, Inc.”i okudunuz mu ya da seyrettiniz mi bilmiyorum – ve bu tip ne yemem ya da daha doğrusu ne yememem gerektiğini dikte edercesine tavsiye eden kitap, film veya herhangi başka formdaki yayınları biraz itici bulduğumu eklemek isterim  – ama ben kitabı okuduğumdan beri süpermarkete girdiğimde eskisinden de çok endişe duymaya başladım. Hazır ve işlenmiş ürünlerin doğal ve kaliteli bir beslenme anlayışının parçası olmadığını bilmek için elbette bu kitabı almaya gerek yok. Gerçi mısır gevreğini hayatımdan çıkaralı çok uzun zaman oldu ve beslenme anlayışıma ters olan ve blogumda da adını geçirmekten çekindiğim hazır gıdalardan birini tarifte kullanmaktan biraz suçluluk duysam da kırk yılın başı aklıma düşen bir tarifin izini sürerken karşıma çıkan mısır gevreğiyle bir tarif hazırlayıp sonra da yaptığımı ayıla bayıla yemekte bir sakınca görmedim. Ya da dayanamadım diyelim.

MISIR GEVREĞİ SÜTLÜ DONDURMA TARİFİ

Malzemeler

Karamelize Mısır Gevreği için (yaklaşık 500 gram):

 • 275 gram mısır gevreği (tercihen Nestle Corn Flakes)
 • 50 gram yağsız süt tozu (Pınar)
 • 4 çorba kaşığı (60 gram) şeker
 • 1/2 çay kaşığı tuz
 • 180 gram tereyağı, eritilmiş

Mısır Gevreği sütü için (yaklaşık 1 su bardağı):

 • 4 su bardağı (1 litre) süt
 • 400 gram karamelize mısır gevreği

Dondurma için (yaklaşık 750 ml):

 • 1 su bardağı mısır gevreği sütü
 • 100 gram şeker
 • 1 su bardağı krema
 • 1/4 çay kaşığı tuz
 • 4 adet yumurtanın sarısı
 • 1 çay kaşığı vanilya özütü (opsiyonel)
 • 100 gram karamelize mısır gevreği (servis ederken)

Yapılışı

 1. Karamelize mısır gevreğini hazırlamak için fırınınızı önceden 140 derecede ısıtmaya başlayın. Mısır gevreklerini geniş bir karıştırma kabında ellerinizle sıkarak (yaklaşık 15 kere; tamamen toz haline gelmesinler, irili ufaklı kalsınlar) ufalayın, diğer malzemeleri ekleyip harmanlayın ve iki adet fırın tepsisine yayıp önceden ısıtılmış fırında kahverengileşene kadar, yaklaşık 35 dakika boyunca pişirin. Bir kaba aktarıp oda sıcaklığına gelmesini bekleyin.
 2. Mısır gevreği sütünü hazırlamak için karamelize mısır gevreğinin 400 gramını büyük bir kaba aktarın, üzerine sütü dökün ve bir saat boyunca süte aromasını vermesi için bekleyin. Ardından çok ufak gözeneklere sahip bir kevgirden (ya da tülbent kullanabilirsiniz) geçirip (bir spatulayla bastırarak iyice suyunu sıkın) bir kaba aktarın. Yaklaşık 1 su bardağı mısır gevreği sütü elde edeceksiniz.
 3. Dondurmayı hazırlamak için kremayı büyük boy bir kaba aktarıp buzdolabında bekletin. 1 su bardağı mısır gevreği sütünü, vanilya özütünü, tuzu ve şekeri orta boy bir tencerede karıştırıp süt tamamen eriyip karışım kaynama noktasına gelene kadar pişirin.
 4. Süt ısınırken başka bir tencerede 4 adet yumurta sarısını tel çırpıcı yardımıyla çırpmaya başlayın. Süt kaynamaya başladığı anda ateşten alıp yumurta sarılarını hala çırparken azar azar eklemeye başlayın (bir anda sakın eklemeyin, sıcak sütün etkisiyle yumurtalar pişip katılaşabilir). Sütün tamamını ekledikten sonra tencereyi orta derecedeki ateşin üzerine alıp tahta kaşıkla sürekli karıştırmaya devam ederek karışım koyulaşana kadar, yaklaşık 15 dakika boyunca pişirin. Buzdolabında bekleyen kremaya ekleyin, iyice karıştırın ve ısıya dayanıklı kapaklı bir kaba aktarıp ertesi güne kadar buzdolabında soğutun.
 5. Ertesi gün dondurma makinenizin talimatlarına uygun bir şekilde hazırlayıp tekrar hava geçirmeyen bir kapta buzlukta muhafaza edin.
 6. Servis yapmadan 15 dakika önce buzluktan çıkartıp biraz açılmasını bekleyin. Servis kaplarına (veya külahlara) koyduktan sonra geriye kalan 100 gram karamelize mısır gevreğinden tepesine serpin.
Üye ol, yemek tarifleri emailine gelsin.

Yorumlar

 1. 1 - dlayra 26 Ağustos 2010

  pes!
  enfes!
  mis!
  çok yaşa sen cenk:)

 2. 2 - banu 26 Ağustos 2010

  muhteşem bir fikir 🙂 hemen deniycem 🙂

 3. 3 - Banu B Bingor 26 Ağustos 2010

  Heh, o dikte meselesinden ben de nefret ediyorum. Hele hamilelik süreci başlayınca, “aman onu yeme, buna dilini bile değdirme” diyenler çoğaldı. Pek tabii ki de aklı başında bir birey olarak, kendi başıma karar verebilirim ne yiyeceğime, bir nefes alın 😀 (diyorum içimden :D)
  “Zehir dozdadır” diye bir Kızılderili atasözü varmış, Feridun sıklıkla kullanır.
  Her gün, her öğün saçma sapan gıdalar tüketmediğimize göre, eğer canımız çok istediyse arada kaçamak yapmak “vatan hainliği” olmasa gerek. Hele ki bünye o kadar isterken “ayıp olmasın” diye uzak durmak, daha kötü eziyet vücuda.
  Üstelik, Cenk?!?!
  O sütün akışı!!!
  Hiçbir şeye kullanmadan da “gel beni seyret, seyret, seyret, sonra iç” diyor 😀
  Uzuuuuun bir süre deneyemeyeceğim bir tarif bu. Dondurma yapmaya henüz cesaretim yok; enerjim de… Ama süt fikri çok hoşmuş. (Karamelize gevreği crumble üzerinde kullanmak da!)
  Ellerine sağlık, kesene bereket!!!

 4. 4 - Gülseren 26 Ağustos 2010

  offf demek istiyorum.
  bir yapan olsa da yesek!

 5. 5 - berrin 26 Ağustos 2010

  yani şuan ne diyeceğimi bilemiyorum uzuun uzuun dondurmaya baktım ve yutkundum sadece…yine harika!!

 6. 6 - nesrin 26 Ağustos 2010

  Dondurma yapilacaksa böyle olsun.

 7. 7 - Banu B Bingor 26 Ağustos 2010

  Cenk bu arada, facebook’ta çok fena dedikodunu yapıyoruz :))))

 8. 8 - şeyma 26 Ağustos 2010

  dondurma delisi olarak ilk yorum yapanın ben olması gayet normal 🙂 denemek çok isterim tarifi fakat HENÜZ dondurma makinem yok. bu tarifi dondurma makinesi alana kadar rafa kaldırıyorum. eline sağlık cenk, dondurma yapmaya devam ! 🙂

 9. 9 - şeyma 26 Ağustos 2010

  owww :S bir site sahibi olarak nasıl unuttum yorum onaylamalarını !!! hala ilk olma umudumu kaybetmedim ama :))

 10. 10 - Ege 26 Ağustos 2010

  Merhaba Cenk azimle külah için uğraşman takdire şayan 🙂 Dondurmanın da tadı hayal edebildiğim kadarıyla harikadır…

 11. 11 - Ceyda 26 Ağustos 2010

  Öf öf öf oruçlu oruçlu bu yazıyı okumak hiç iyi olmadı. Ellerinize sağlık şahane görünüyor.

 12. 12 - Tülay Öcal 26 Ağustos 2010

  Dondurma görünce dayanamayanlardanım…

 13. 13 - kadriye klautke 26 Ağustos 2010

  Sevgili Cenk,
  yine cok özenmissin,bir dondurma bu kadar mi güzel yapilir,anlatilir.Cok özendim ellerine saglik dondurmayi degil ama(malesef dondurma makinam yok:-( )Creme Brulee yi denecegim….Tüm güzellikler seninle olsun. Almanyadan selamlar.
  kkla

 14. 14 - ekmekcikiz 26 Ağustos 2010

  Başka neleri süte yatırabileceğinize dair fikir jimnastiğinin sonucunu merakla bekliyorum. 🙂

 15. 15 - tijen aktay 26 Ağustos 2010

  Sabrınıza, emeğinize hayran oldum. Her zamanki gibi çok güzel ve dediğiniz gibi çok değişik bir çalışma olmuş…
  Ellerinize sağlık
  sevgiler

 16. 16 - nursen 26 Ağustos 2010

  Dondurma deyince hayat durur diyenlerdenim hele bir de korneti yok mu?Öğrencilik yıllarımda önünden sürekli geçtiğim bir pastane kendi yapardı kornetlerini Allahım o ne koku dayanamazdım bazen gider ücreti mukabilinde isterdim ancak beyefendi hiç ücret almazdı benden sıcak sıcak yemek muhteşemdi bu kornetleri ben de evde yapamyı çok isterdim hep ama kalıp konusu elimi ayağımı bağlardı hep senin alüminyum kalıplarını görünce budur dedim artık evde denemek farz oldu yani tenbelliğimi yenip deneyeceğim hem de tepesinde mısırgevreği sütlü dondurma olacak sonuç için geri döneceğim:))

 17. 17 - ayşem 26 Ağustos 2010

  Çok beğendim, çok…

 18. 18 - Feyza 26 Ağustos 2010

  Vay anasını! Hem mısır gevreği sütlü dondurma fikrine, hem de bunca gayrete ve sabra.. Yazılarını okuyunca hemen mutfağa giresim geliyor.. Mısır gevreği sütlü tatlı fikri gıdıklıyor beni şu anda.. Bana resmen ilham ve güç veriyorsun.. Tanımadığın insanlar için bir anlam ifade etmek nasıl birşey acaba?

 19. 19 - newcity 26 Ağustos 2010

  Ellerinize sağlık!
  Serüvende geçen “çamur” yerine “posa” kullanarak gıdaya yenilebilirlik hissini versek daha iyi olmaz mı?
  Not 1’e; En iyisi merak etmemek, Keza tahminlerim tükendi. Haftalar sonrasına gelecek bir duyuru ne olabilir ki? Bol rötuşlu, Bol emekli? Olsa olsa “L’Orange”a yada “Passion Fruit, Mango ve Çikolatalı Pasta” ya benzer bir tarif olabilir! 🙂
  Not 2 için; Food Inc. de en çok vurgulanan ve etkilerini saymakla bitiremediği hammaddeden birisi mısırdı. Farkında varmadan mısırın yan ürünlerini her alanda tüketmeye, kullanmaya devam ediyoruz. Mısır gevreği diğerlerinin yanında en azından kimlikli olarak masum duruyor.

 20. 20 - Evren 26 Ağustos 2010

  bazen çok ama çok şaşırtıyorsun beni… keşfe çıkmak ve yılmamak, ‘evraka’ diyebilme heyecanı duyarken aniden aklını başına toplayıp, armut kafana düşmeden yoksa o elma mıydı, o ağacın altından kalkmak.
  ben süprizi bekliyordum ve haber verdiğin için mutlu oldum.

 21. 21 - Arven 26 Ağustos 2010

  Merhaba Cenk Bey,
  Bundan sonra takip etmiycem sitenizi walla canım çekiyo bu biiir
  Hepsini yapmaya yetişemiyorum ikiii
  Üçüncüsü ve en fenası hırs yaptım Paris’e gittim Dennis Acabo’ nun kapısına dayandım veeee kör talih kendisi tatil nedeniyle kapalıydı.
  Artık rüyalarımda görürüm herhalde 🙂

 22. 22 - mz 27 Ağustos 2010

  Cenk,
  Muthis bir tarif vermissin. Burada cok sevdigimiz bir dondurmaci var, kucucuk bir yer, her gun de tiklim tikis, cogu zaman bazi cesitler bitmis oluyor. Cesitlerin hepsi gunluk, ertesi gun bir tanesi haricinde hicbiri yok. Cesitler de erik sarabi ve cilekli, incir ve Antep fistigi, lavanta ve bal gibi seyler. Her gun olan tek cesit ise kahverengi ekmek diye bir cesit. Simdi senin tarifini okuyunca muhtemelen onlarin da benzer bir mantikla yaptiklarini dusundum (misir gevregi yerine kahverengi ekmek koyarak). Tek fark dondurmanin icinde de ekmek parcalarinin olmasi ve kimi yerde kocaman, citir citir bir parcaya denk gelmek yerken. Belki tekrar yaptigin bir zaman, belki bir kismina camurdan parcalari koyarsin denemek icin (kurutup mu koymali, yoksa yumusak mi soyleyebilecek kadar dondurma yapma becerim yok ne yazik ki).
  Ellerine ve aklina saglik. 🙂

 23. 23 - özge 27 Ağustos 2010

  övgülerin bin bir türlüsü yazılmış olduğuna göre, ben de aklıma gelen süt eşlikçisini yazayım dedim. Benim aklıma Eti Burçak tadında bir dondurma geldi, soğuk süte banıp yemek bu kadar lezzetliyken dondurması da fena olmazdı, ne dersin? Aslında bir çeşit cookie dough cream gibi mi olurdu bu? Bir de gül yaprakları ve çeşit çeşit çay geliyor gözümün önüne… Olur muydu dersin?

 24. 24 - devrim 27 Ağustos 2010

  yine harikasın..yemek sitelerinde tek geçerim seni :))

 25. 25 - KADRİYE 27 Ağustos 2010

  Dondurmayı çok severim.Hele çocuklukta yediğim limonlu dondurmanın tadı ve kokusunu hala ararım.Hayatımdan yemek anlamında herşeyi çıkartabilirim ama dondurmadan asla vazgeçemem.Karadutlu,limonlu ve fıstıklı favorilerim.Fekat çok sabırlısın.Nasıl bu kadar sakinlikle bunlarla uğraşıyorsun.Ben beceremezsem hepsini fırlatıp atasım gelir.Azıcık tez canlımıyım neyim:))

 26. 26 - Ulya 27 Ağustos 2010

  Merhaba,

  Bu süte yatırma fikri gerçekten çok hoş. Benim aklıma şöyle bir şey geldi: gingerbread cookie yapılıp süte yatırılabilir, ve süzdükten sonra gingerbread sütümüz aynı bu şekilde dondurmada kullanılabilir. Tabi böyle cookie’li dondurma tarifleri biraz klasik, ama süte yatırılarak yapılmıyor onlar benim bildiğim kadarıyla. Yılbaşı zamanı klasik gingerbread cookie’lere güzel bir alternatif olacağını düşünüyorum, ne de olsa dondurmanın mevsimi olmaz ben her gün yiyebilirim:)

 27. 27 - Tekno 27 Ağustos 2010

  Harika görünüyor dondurma. Kullanılamayan külah bile güzel görünüyor gözüme. Sanırım çok açım şu anda 🙂

 28. 28 - zuhal 27 Ağustos 2010

  dondurma makinesi olmayan napsın:(

 29. 29 - alis 27 Ağustos 2010

  Çok güzel gözüküyor, mısır gevreği genetiği değiştirilmiş mısırdan üretilmiyor olsaydı hemen denerdim bunu (o şeyleri alamam, ağzıma koyamam), tam da geçen dondurma makinesi olmaksızın gün şeftalili sorbet yapmayı becermişken.

 30. 30 - denizdalya 27 Ağustos 2010

  Şaraptan kadehe dökülüşünü gördük hep 🙂 süt daha masum olmuş.Güzel resim !!

 31. 31 - Elif 27 Ağustos 2010

  Pirinç?ne dersiniz?sütlaç tadında dondurma için.Aklıma süt deyince o geldi.Bir de badem.Hatta bademle sherry yard’ın yaptığı bir sütlü içecek vardı onu da hatırladım şimdi.
  mısır gevrekli süt güzel fikir,teşekkürler.
  selamlar,
  Elif

 32. 32 - zeya 27 Ağustos 2010

  bu tarif üzerine dondurma makinesi alınacak. Çok masraflı bu site çoook 🙂

 33. 33 - Hayali Okur 27 Ağustos 2010

  Cenk
  İnan bayılıyorum şu özenli hallerine!Tarif harika.
  Hazırladığın harikulade dondurmanın resminden çok dikkatimi çeken şey çok sevimli,çok zekice fikirlerin! İyi ki hayatımızdasın.Ellerine, güzel kalbine sağlık.
  Çok teşekkürler Sevgiler

 34. 34 - narcicegirengi 27 Ağustos 2010

  Gercekten cok hos bir fikir. Denemek lazim mutlaka. Ellerinize saglik

 35. 35 - Hande 27 Ağustos 2010

  Dondurma makinemmmm yooooooooooooooookkk!!!!!!!!! ve olmayacak da çok büyük ihtimal!!! bu durumda bize yazık değil miiiii???????!!

 36. 36 - nihan 27 Ağustos 2010

  Merhaba Cenk,
  ”Cafe Fernando” bu isim miydi beni cezbeden yoksa,gördüğümde sanki ben de ordaymışım da o anı yaşamışım gibi gelen ve renklerine aşık olduğum resimler mi?? yok yok galiba o tatlıların bi tablodan fırlamış gibi önümde durmasına vuruldum ben…şu an hem heyecan içindeyim Cafe Fernando ile tanıştığım için hem de bunca zamandır varlığından bi haber olduğum için üzgün ve bi o kadar da kendine kızgın..ama sadece şunu bilmeni isterim ki sitenin müptelası oldum bile..(yaklaşık 2 saat önce)tariflerime baksam resimlere mi yorumlara mı diye bi süre karmaşa yaşadım ama en çok bunları yapanın bir erkek olduğunu görünce şaşırdım ve neden bilmiyorum ama bi gülümseme belirdi yüzümde..27.08.2010 tarihinden önce yaptığın bütün güzellikler için tebrik ve teşekkür ederim..bundan sonra da takipçin olacağıma emin olabilirsin..yeniden MERHABA..

 37. 37 - Aysel 28 Ağustos 2010

  Tebrikler, sabrına hayran kaldım… Mısır gevreğini çamurunu waffle olarak pişirsek olur mu acaba benim de aklıma o fikir geldi. Bu kadar emekten sonra o artanı da bir şekilde değerlendirmek lazım. Ne dersin?

  Yazıdaki her görüntüye bayıldım, gerçekten çok azimlisin, tekrar tebrikler…

 38. 38 - Veray 28 Ağustos 2010

  Görüntüler süper süper…Sabrınıza,emeğinize ALKIŞ!!!
  Sitenize girer girmez içimdeki ‘gourmet’ uyanıyor,hareketleniyor,havalara uçuyor…yoksa genelde uyuturum ben onu: uyu ‘mon gourmet’-cim , seninle uğraşamam bu aralar :))))

 39. 39 - senay 28 Ağustos 2010

  Bu sicak yaz gunlerinde(Dubai’ de yasiyorum ben bu arada) hafif bi serinlik icin deneyecegim mutlaka.
  Ellerinize saglik.

 40. 40 - Esra 28 Ağustos 2010

  süpperrrr

 41. 41 - WiseAlpha 28 Ağustos 2010

  Cenk!!
  İnanılmazsın, sabrına, titizliğine hayranım.
  Fotoğraflar muhteşem.
  Ellerine sağlık,
  Ah, olsaydı da yeseydik şimdi 🙂

 42. 42 - izgün 28 Ağustos 2010

  sevgili Cenk çok ilginç ama bir o kadar da lezzetli tarifler paylaşıyorsun burdan bikaç tarifini denedim sonuç mu? muhteşem oldular
  bu dondurma tarifi de ilginç denemek isterim
  bizimle bu güzel lezzetleri paylaştığın için teşekkürler

 43. 43 - ebru 29 Ağustos 2010

  daha ne olsun eline saglik, hayranlikla takip ediyorum.
  sabah pastirmali yumurta tarifini denedim. esim tadina bayildi . yumurta sarisini dagildi ama bir daha deneyecegim, o zaman belki yayinlarim blogumda.

 44. 44 - melek 29 Ağustos 2010

  ellerinize sağlık,gerçekten enfes görünüyor. bu arada daha ince süzmeniz gereken durumlarda kevgire tülbent veya ince dokulu bir kumaş (tül vb.) serip süzerseniz çok daha pratik olacaktır

 45. 45 - nesrin tong 30 Ağustos 2010

  DONDURMA,TARİF, ANLATIM, FOTOĞRAFLAR KISACA HERŞEY HARİKA… AMA BEN O KÜLLAH DONDURMANIN HAVADA ASILIYMIŞ GİBİ NASIL FOTOĞRAFLANDIĞINA TAKILI KALDIM…:))TEBRİKLER..

 46. 46 - özlem albayrak 31 Ağustos 2010

  bukadarına da pes…inanılmaz,hayranlıkla takip ediyorum.ellerinize sağlık.

 47. 47 - Cenk 31 Ağustos 2010

  Banu – Gördüm 🙂

  newcity – Aslında amacım, bir türlü külaha çeviremediğim artığa “yenilemezlik” hissini vermekti.

  Arven – Denise Acabo konusuna sizin adınıza üzüldüm, umarım ileride birgün içeriye girme zevkini siz de tadarsınız. Hele bir de kendisiyle sohbet ederseniz unutamayacağınıza eminim.

  mz – Tepesine karamelize mısır gevreklerinden serpeceğim için içine de koymaya gerek kalmadı. Yumuşak haliyle de bir anlamı olmazdı bence. Ekmek iyi fikirmiş. Aklıma hemen Brioche geldi.

  özge – Eti Burçak değil ama çok beğendiğim başka bir hazır kurabiye var. Keskin bir tadı olduğu için fazlasıyla tat katacağına da eminim, onunla bir deneme yapacağım, sonuçlarını bildiririm. Gül yaprakları ve çay da güzel fikir. Earl Grey puding var arşivlerde. Dondurma değil ama mantık aynı.

  Ulya – Yukarıda Özge’ye bahsettiğim kurabiye aslında gingerbreade çok benziyor. Bence de dondurmanın mevsimi yoktur!

  zuhal, zeya, Hande – Dondurma makinesi olmadan da nasıl yapılabileceğini önceki dondurma tariflerinde anlatmıştım. O teknik daha çok sorbet tipindeki tariflerde başarılı oluyor, onun için buraya yazmadım, ama dilerseniz bir göz atabilirsiniz. Şu yazıdaki tarifin sonuna doğru bakabilirsiniz.

  Elif – Pirinci bilemedim ama fındıkları sütte bekleterek bir dondurma yapmıştım çok eskiden, tarif burada. Aynısı badem için de olabilir.

  Aysel – Waffle makinem yok ama bir ara çamurla göz göze geldiğimizde tost makinesinde de bir deneme yapsam mı diye düşünüp anında vazgeçtim. Haddinden fazla zamanımı aldı bu yazı. Belki boş bir vaktime gelirse bir dahaki sefere.

  melek – Çok haklısın. O anda evde tülbent yoktu. Bir dahaki sefere bu ilkel yöntemlerle uğraşmamaya söz verdim. Mutlaka tülbent kullanacağım.

  nesrin tong – Bir üstten tutarak bir de alttan tutarak 2 adet kare çekip sonrasında birleştirdim 🙂

 48. 48 - çiğdem35 31 Ağustos 2010

  çikolatalı sufleeeeeeeeeee İSTİYORUUUMMMM lütfen:) birde TİREMİSU OLSUN …..

 49. 49 - nesrin tong 01 Eylül 2010

  çok teşekkür ediyorum…:)

 50. 50 - dilara 01 Eylül 2010

  harika ,eline sağlık diyeceğim ve bir de pes diyeceğim …

 51. 51 - cafe chocolatte 01 Eylül 2010

  çok güzel görünüyor, ne diyebilirim ki!

 52. 52 - elif 01 Eylül 2010

  Merhaba Cenk Bey;
  Ben bir dekorasyon dergisinde editörüm. Sizinle bir çalışma yapmak istiyoruz ama mail adresinize ulaşamadım:( Sizden mail bekliyorum. Bu arada dondurmaya bayılırım:)

 53. 53 - nilay 01 Eylül 2010

  her aksam yarın diyete baslıyorum deyip sabah bozan ben just a minute ago en guzel diyet tatlısı dondurmadır ondan zarar gelmez diye kendimi avuturken bu tarifle karşılastım. gelde diyete gene baslayamama. gelde aksama ben dahil evdeki dondurma canavarına bunu yapma.

 54. 54 - Egegen 01 Eylül 2010

  Paylaşım için teşekkürler 🙂

 55. 55 - Evrim Eker 02 Eylül 2010

  Cenk merhaba,
  suffffle, tiramisuuuuuuu çığlıklarına ben de katılıyorum. Akşam gazetesinde Oray Eğin senin bu tarifinden bahsetmiş. Bağımlılık yapar diyor. Sevgiler. Evrim

 56. 56 - Cenk 02 Eylül 2010

  Evrim – Teşekkürler haber verdiğin için. Tiramisu tarifini kitaba saklıyorum ama sufle dedin mi bir sürü çeşidi var, o ileride üzerinde çalışabileceğim bir tarif. İlk vakit bulduğumda…

 57. 57 - gul 02 Eylül 2010

  nefis gorunuyor. Oray Egin de takipciniz, haberiniz vardir. Peki dondurma makinesi ne marka? Benim kitchenaid’m var ama tipki limon sikma parcasindan memnun olmadigim gibi dondurma makinasi parcasindan da memnun kalmam diye endiseleniyorum…
  Bu nefis fotograflari ne ile cektiginizi sorsam cok mu fazla olurum (esas marifet cekende, o ayri konu tabi…)

 58. 58 - Cenk 03 Eylül 2010

  Gül – Dondurma makinesi diyemeyiz pek. KitchenAid mikserin dondurma yapma aparatı aslında. Türkiye’de düzgün bir ev tipi dondurma makinesi satılıyor olsaydı elbette tavsiye etmezdim çünkü çok zahmetli ve buzlukta fazla yer kaplıyor ama bugüne kadar yaptığım bütün dondurma tariflerinden memnun kaldım. Fotoğrafları Canon 5D mark 2 ile çekiyorum, kullandığım lens de genellikle 50 mm f1.4.

 59. 59 - Veray 03 Eylül 2010

  Geçen sene Tchibo da satılıyordu dondurma makinesi,ben de sevdiğim birine hediye almıştım,kendime sonra alırım diye: sonra da kalmadı hiç 😀 ama o da bir iki kere denemişti,çok zahmetli diye kaldırdı bir yere…
  Bu tarz işlerde çok uğraşmak lazım,sevmek lazım, yani bir dondurma makinem olsa da bu dondurma kendiliğinden yapılsa olmuyor ,ne yazık ki 🙂

 60. 60 - vic 03 Eylül 2010

  Oh, lanet olsun, nefis bir fikir. Yapıcı hiçbir yorumum olmayacak. Sorum da olmayacak. Sadece her sabah bayıla bayıla içtiğim “gold flakes” kasesinde kalan sütü böyle değerlendirmeyi hiç düşünmediğim için kendime kızacağım. Nefis fikir. Senin uygulama da hiç fena değil Cenk!

 61. 61 - pınar 05 Eylül 2010

  fotoğraflar ,tarifteki detaylar ,zerafet ,, fikir :)) acaipsin gerçekten .. cenk sen gerçek misin allahaşkına ??? bayıldım bayıldım ..deniyim mi diye çok düşündüm ama kesinlikle senin yaptığına benzemeyeceğine eminim ..bu haftasonu verdiğin tarif alaçatıda bir otelde bir grup meraklı arkadaşım tarafından denenecekmiş ..ben de araya kaynamaya karar verdim ..hani derler ya ‘ senin elinden zehir olsa içerim ” bu benim fikrim ..babanı bilmem :)))

 62. 62 - Cenk 06 Eylül 2010

  Pınar Hanım – Bu dondurmayı size bile sevdirdiysem büyük başarı olarak kabul ediyorum. Alaçatı denemesinin sonuçlarını merakla bekliyorum.

 63. 63 - nazan bekret 06 Eylül 2010

  iyi çalışmalar cenk bey.mısır gevreği sütünde biraz tuz ekleyip fleto levrek balığını enaz bir saat bekletip mısır ununa batırıp tavada hafif tareyağında kızartıyorsunuz harika oluyor.mısır gevreği sütünün farklı bir kullanılış şekli belki sizde denersiniz diye yazdım.selamlar.

 64. 64 - Banu B Bingor 06 Eylül 2010

  Burçak yerine kullanmayı planladığın hazır bisküviden bahsedince sen, benim de aklıma Lotus’un o muhteşem karamelize bisküvileri geldi. Barnie’s’de satılıyordu ve fakat Cadde’de Barnie’s kalmadı Büyük Kulüp’tekinden başka. Lotus bisküvisi almak için de Büyük Kulüp’e girmek komik geliyor 😀 Lotussuz kaldım; var mı başka satılan yeri bilen?

 65. 65 - Cenk 06 Eylül 2010

  Banu – Bu kadar olur! Benim de aklımdaki bisküvi oydu. Makrocenter’da satılıyor 🙂

 66. 66 - Leyla 07 Eylül 2010

  Cenk,Tempo dergisinin bu ayki sayısında röportajın var …… Sanki hiç haberin yokmuş da ilkkez benden duyuyormuşsun gibi söyledim değil mi :)))Cehaletimi mazur gör kapak fotoğrafında o elinde ısırdığın şey ne ??

 67. 67 - Cenk 08 Eylül 2010

  Leyla – Elimdeki bir parça brownie. Ropörtajın sonunda tarifi de var. Bu brownie tarifinin birazcık değiştirilmiş hali.

 68. 68 - Banu B Bingor 08 Eylül 2010

  Ooooooo 😀 Cenk bak paylaştığın bu bilgiye MİNNETTARIM! :)))))) Şekerim zevkli insanların ortak paydaları çok oluyor haliyle :)))

 69. 69 - süreyya 09 Eylül 2010

  kendime inanamıyorum… ben seni nasıl kaçırmışım.. süpersiiiiiiinnnn…şimdi inandım bu internet denen meret çok da zararlı deyilmiş canım …..

 70. 70 - Seda 09 Eylül 2010

  HANİ BİZİM BAYRAM HEDİYEMİZ..:=(

 71. 71 - Banu B Bingor 09 Eylül 2010

  Hani bayram bonbonları? 🙂
  Bayram ola! Sevgiler…

 72. 72 - Cenk 09 Eylül 2010

  Seda, Banu – Çok haklısınız. Yetiştirmeye çalıştım ama olmadı. Bayram’da bile çalışıyorum. Umarım Pazartesiye yetişir. İyi bayramlar!

 73. 73 - zuzuşka 13 Eylül 2010

  cenk sana -profilindeki mail adresine- mail yollamıştım ama hata verdi,kullanmıyor musun o adresi?

 74. 74 - Cenk 13 Eylül 2010

  zuzuşka – Hakkımda sayfasındaki e-mail adresini kullanıyorum, hata vermemesi lazım…

 75. 75 - Zehra 13 Eylül 2010

  Yaptığınız şeyler çok güzel sizi tebrik ediyorum. Şahane bir site burası. Hayran kaldım diyebilirim. Umarım bende blogumu sizin gibi güzel yaparım.

 76. 76 - Su 18 Eylül 2010

  Karamelize edilmis bu misir gevrekleri tazeliklerini ne kadar koruyabilir ve nerede saklamamiz gerekir?

 77. 77 - Cenk 20 Eylül 2010

  Su – Buzdolabında saklamak suretiyle yaklaşık 1 ay dayanacaktır.

 78. 78 - çiğdem,35 24 Eylül 2010

  ben hala çikolatalı sufle ve tiremisu istiyorum CENK 🙂

 79. 79 - nurseninhobileri 24 Eylül 2010

  Merhaba
  dondurma deyince benim aklim basimdan gider.Dondurmanin her turunu severim.Sizin yaptiginiz dondurma bir harika gorunuyor ellerinize saglik.

 80. 80 - Ezri Andersson 25 Aralık 2010

  Banu,

  Ikea’da satilan Isvec kurabiyeleri de <lotus ginger cookiesle ayni tadi verir denemek istersen..Iyi fikir..

  Cenk,

  seni bastan ayaga kutluyorum..Bende dondurma kulahi yapmak icin konilerden var..Bir adres verirsen yollarim..Dondurmayi wasabi ile denedin mi hic?

 81. 81 - Cenk 27 Aralık 2010

  Ezri Andersson – Teklifiniz için çok teşekkürler ama bu yazıdan sonra siparişimi verip ben de konilerime kavuşmuş bulunuyorum. Wasabiyle henüz deneme yapmadım.

 82. 82 - arzu 29 Haziran 2011

  O bulamacın dondurma külahı olabilmesi için en azından yumurta sarısına ihtiyacı var sanırım.

 83. 83 - derya 29 Haziran 2011

  tarifinizi gerçekten çok yaratıcı buldum,bu yüzden sizi dondurma konusunda bir otorite ilan ettim kafamda ve size danışmak istediğim birşey var; seneler önce görele ile ilgili bir belgeselde görele dondurmasını görmüştüm, müthiş birşeydi, geçenlerde acaba bu dondurmanın bir tarifini bulabilirmiyim diye araştırdım ve şöyle bir yazı buldum;
  DONDURMANIN YAPILIŞI
  Dondurmanın yapılışı hakkında da bilgi veren Mustafa Küçük, “Önce dondurmanın yüzde 30’unu oluşturan süt pişiriliyor.Sonra 30 kilogram süte 12 kilogram şeker, 200 gram salep katılarak karıştırılıyor.Diğer tarafta yaklaşık 40 dakika boyunca meyan kökü kaynatılıyor.Bu işlem meyan kökünün sarımsı suyu çıkana kadar devam ediyor.Kıvama gelen meyan kökü süzülüyor ve suyu alınıyor.Elekte kalan kökü ise atılıyor.Daha sonra süt,salep ve şeker karışımı eskiden ağaç kova içerisinde idi şimdi makine ile iyice çırpılıyor.Bu çırpılma sürecinde dondurmaya beyazlığı veren 2 su bardağı meyan kökü suyu katılıyor ve çırpılma işlemi devam ediyor.Taki dondurma kıvamına gelene kadar.Kıvama gelen dondurma eskiden kar kuyularına depolanan kar, dondurma kovasının etrafına koyularak soğutuluyordu.Şimdi bu soğutmada derin dondurucularda yapılan buzlarla soğutulmaya bırakılıyor ve soğuyunca tüketime hazır hale geliyor.”

  denemeyi çok istiyorum ancak ölçüler kafamı karıştırıyor, ayrıca tarifte krema veya yumurtada yok, bir bilirkişi olduğunuz için bu tarifi deneyip yazmanızı gerçekten çok isterim.
  teşekkürler.

 84. 84 - Cenk 30 Haziran 2011

  derya – Bu tarifte salep kullanıldığı için krema veya yumurtaya gerek yok. Sitede yayınladığım dondurmalardan farklı, Maraş tipi bir dondurma bu. İleride deneme şansım olursa muhakkak yazarım.

 85. 85 - Başak 19 Ağustos 2011

  Merhabalar Cenk Bey,
  Dondurma tariflerinizin hepsi de birbirinden güzel bu ay sonuna kadar kitchenaid dondurma aparatım gelmiş olacak ve tariflerinizi bir bir deneyebileceğim fakat ben size şunu sormak istiyorum:dondurmalarınızda mec3 ürünleri kullanıyor musunuz? yada bu ürünler hakkında bilginiz var mı?neden soruyorum çünkü birkaç ay önce gitmiş olduğum çikolata kursunda bu ürünlerin broşürlerini görmüş ve dondurma kursuna gitmeye karar vermiştim fakat bloğunuzdaki tariflerden sonra sanırım gerek kalmadı.Bilgilendirirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler…

 86. 86 - Cenk 20 Ağustos 2011

  Başak – Ben tariflerde sadece doğal malzeme kullanıyorum. mec3 ürünlerini duydum ama kullanmayı hiç düşünmüyorum.

 87. 87 - Zeynep 31 Ekim 2012

  Selam cenk,
  Verdiginiz recetelerle ilgili söylenenlere ben de sonuna kadar katılıyorum ve heyecanla takip ediyorum. Gelecek ay yapacagım Paris gezisinde şimdiden bir süru adres kaydettim okuduklarından. Paris’ten satın alabileceğim bir dondurma makinesi markasiyla ilgili sizden yardım istesem acaba çok mu hazirciliga kaçmış olurum.eğer tavsiye edebileceğiniz bir makine varsa çok mutlu olurum

 88. 88 - Cenk 31 Ekim 2012

  Zeynep – Eğer bulabilirseniz Cuisinart’ın ICE-50BC veya ICE-100 modellerini tavsiye ederim.

 89. 89 - Zeynep 01 Kasım 2012

  Çok teşekkür ederim

 90. 90 - Demet 25 Ekim 2013

  Cenk Avustralyada bir restaurantta 3 milk desert yedim harikaydi. Sizin mozaik pastanizdan sonar yedigim en mukemmel lezzetti…Meksika tatlisiymis..Youtubedan bir kac tarife bakarak denedim fena olmadi ama siz denerseniz eminim harika olucaktir . Bu tatliyi listenize alirsaniz cok sevinirim .Resminide yollayabilirim isterseniz..Daha once condens milk tarifiniz vardi bir yerlerde onuda bulamadim.Onunda linkini verirseniz sevinirim..

 91. 91 - Cenk 05 Kasım 2013

  Demet – İleride denersem elbette paylaşırım. Link: Koyulaştırılmış şekerli süt tarifi.

 92. 92 - Betül 19 Aralık 2014

  Cenk Bey,
  Dondurma makinesi olarak ne tavsiye edersiniz? Sizin kullanmadığınızı biliyorum ama belki iyi olduğunu düşündüğünüz bir makine vardır. Dondurma makinesi olmadan yapılan çikolatalı dondurmayı yapıyorum (ki bir harika) ama diğerlerini de denemek istiyorum artık.

 93. 93 - Betül 19 Aralık 2014

  Bir sorum daha var Cenk Bey, vanilya özütü kullanılan yerde vanilya çubuğu kullansak olur mu sizce? Mesela beşte birini koysak?

 94. 94 - Cenk 03 Ocak 2015

  Betül – Maalesef benim beğendiğim modeller Türkiye’de satılmıyor. Diğerleri kötü diyemem tabii ama içlerinden şunu tercih ediyorum da diyemiyorum. Vanilya çubuğu kullansanız olur tabii ama beşte birini kullanıp geri kalanını saklamak zor. Kestikten sonra hızla kuruyacaktır. Vanilya özütü yazımı okudunuz mu?

 95. 95 - Betül 06 Ocak 2015

  Evet, sitenin ve kitabımın tamamını okudum. -Okur burada biraz sitemli, yeni tarifler bekliyor :)- Ancak alkol kullanmayı tercih etmediğim için vanilya özütü hazırlayamıyorum. Ama cevabınız beni mutlu etti, bahsettiğim şekilde kullanabilirim demek ki. Çok teşekkür ederim.

 96. 96 - nes 08 Mayıs 2015

  Merhaba,
  Ben de ogluma dondurma yapmak için kompresörlü bir dondurma makinesı alacağım. Beğendiğin modellerin hangileri olduğunu burada paylaşabilir misin Cenk? Çok teşekkürler.

 97. 97 - Cenk 22 Eylül 2015

  nes – Beğendiğim bir model vardı ama Türkiye’de satılmıyordu. Gerçi araştıralı çok zaman oldu, belki de yeni modeller gelmiştir…

 98. 98 - Nes 02 Haziran 2016

  Nihayet dondurma makinası aldım ve hep aklımda olan bu tarifi açtım. Karamelize mısır gevreği tarifi eksik

 99. 99 - Nes 05 Haziran 2016

  Ben yanlış görmüşüm kusuruma bakma lütfen.

 100. 100 - Nes 07 Haziran 2016

  Nihayet yaptım. Mısır gevreğini firinda fazla tuttuğum için biraz sarı oldu dordurmam ama yine de çok güzel oldu. Çok teşekkür ederim yine sana.

 101. 101 - Cenk 15 Haziran 2016

  Nes – Afiyet olsun!

 102. 102 - M'USTA 16 Şubat 2018

  Sabırsızlıkla yeni dondurma sezonunda tezgahıma koymak için bekliyorum. Tarifte biraz değişiklik yapacağım ve dondurmanın bitimine yakın mısır gevreklerinden bir miktar içine katacağım:)
  sizi de yemeğe beklerim…
  Elinize sağlık.

Yorumunuzu bırakınız