Çikolatalı Cheesecake

03 Aralık 2008 | Kategori: Cheesecake, Çikolata

Çikolatalı Cheesecake

Neredeyse 3 senedir tatlı ağırlıklı yemek yazıları yazıyorum, kimse de bir kere çıkıp neden cheesecake tarifi yok diye hesap sormadı. Biraz önce yorumlarda arama yaptım; keşke cheesecake tarifi de olsa diyen iki kişi var ama ben sizden daha kararlı bir şekilde isyan etmenizi beklerdim. Site içinde yapılan aramalara bakıyorum; bu senenin başından bugüne kadar arama hanesine tam 450 kez “cheesecake” yazıp aratılmış, arayanlar da ardından hüsrana uğramış.

Garip değil mi bu kadar tatlı ağırlıklı bir yemek blogunda cheesecake tarifi olmayışı? Sebebi denememem ya da cheesecake sevmemem değil. Tek suçlu cheesecake’in ana malzemesi olan krem peynirin Türkiye’deki muadili labne peyniri. Hepimizin cheesecake yaparken kullandığı labne peynirin Amerika’daki krem peynirle pek alakası yok. Sorun tadından çok kıvamında. Bazen lorlu ya da Mascarpone peynir takviyeli yapıyorum; ilkiyle tadı pek bir şeye benzemiyor ikincisiyle de tamamını bu peynirle yapabilmek için ufak bir servet harcamak gerekiyor. Dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama bir paket Mascarpone güzeller güzeli İstanbul’da 20 TL. Yaklaşık 4-5 tanesine ihtiyacımız olduğu düşünülürse 100 TL verip bir cheesecake yemenin de anlamı kalmıyor.

Peki ne yapacağız? Krem peynir aynısı değil diye cheesecake yapmayacak mıyız? Suçu zavallı labne peynirine atıp bir kenara mı çekileceğiz? Fahiş fiyatlarla Amerikan krem peyniri satan kazıkçı şarküterilere paramızı mı kaptıracağız? Hayır.

Önce en sevdiğimiz şeyi yapacağız: Kutuların üzerindeki rakamlara göz atacağız. Sorun kıvamında demiştim ya… Labne peynirin 100 gramında 17 gram yağ var. Bu miktar Amerikan markası Kraft’ın Philadelphia’sında tam iki katı. Bu yüzdendir ki labneyle yapılan cheesecake Amerikan kardeşi kadar ipeksi bir kıvamda olmuyor. Bir diğer problem de labne peynirin içindeki su miktarı. Bu fazladan su cheesecake harcını inceltip kıvamı etkiliyor. Cheesecake harcına aradaki yağ miktarını dengelemek için tereyağı eklemekten daha iyi bir çözüm buldum: labne peynirini iyice süzmek. Bence labne peyniriyle yapılacak iyi bir cheesecake için en önemli püf nokta bu.

Çikolatalı Cheesecake 2

Diğer püf noktalarına geçmeden önce bir de tavsiye: Bahse girerim karşınıza çıkan hemen hemen her tarifte cheesecake tabanı hazırlamak için bisküvileri kırıp tereyağıyla karıştırdıktan sonra tabana yayıp pişirmek vardır. Ama raf ömrü uzasın diye içine telaffuz bile edemediğimiz koruyucu malzemeler katılan bisküvileri ne yapmıyoruz? Tariflerimizde kullanmıyoruz. Dolayısıyla cheesecake tabanını kendimiz hazırlayacağız.

Şimdi, öncelikle harcın bütün malzemeleri oda sıcaklığında olacak. Buzdolabından çıkaracağınız malzemeler peynir, tereyağı ve yumurta olduğu için bunları oda ısısına getirmek lazım. Ben beklemektense yumurtaları lavaboda bir kasenin içine koyup üzerine ılık su koyuyorum. Bu oda ısısına gelmesini hızlandırıyor. Peynirin zaten suyunu süzeceğimiz için beklemek zorundayız, tereyağını da tarife başlarken buzdolabından çıkarmanız yeterli olacaktır.

Üçüncü püf noktası hava kabarcıklarıyla alakalı. Harcı hazırlarken, malzemeler birbirine iyice karışsın diye, başımız dönene kadar çırpmamız gerekiyor. Bu da harca haddinden fazla hava hapsolmasına sebep oluyor. Keklerde dilediğimiz kabarma ve irili ufaklı boşlukları cheesecake için istemeyeceğimizden dolayı harcı kalıba dökmeden önce karıştırma kabını tezgaha vurarak havasını alıyoruz. Kabı tezgaha vurdukça yüzeyinde patlayıp kaybolan hava kabarcıkları görecekseniz. O hava kabarcıklarını görmeyene kadar devam edin (eğer kendiliklerinden patlamazlarsa bir kürdanı baloncuklara batırarak işi hızlandırabilisiniz). Cheesecake’in içine hava kabarcıkları hapsolmazsa kıvamı daha ipeksi olur, üzerinin çatlama ihtimali de azalır.

Cheesecake fırında pişen diğer tatlılara oranla daha düşük ısıda daha uzun süre pişeceği için üst kısmı iç kısmından daha çabuk pişecektir. Dolayısıyla üzerinin yanma ve çatlama olasılığı çoktur. Üstü ve içinin aynı hızda pişmesi için kalıbın tabanı ve yanlarının sıkıca alüminyum folyoyla sarılması ve kalıbın yarısına gelecek kadar kaynar su doldurulmuş daha büyük bir kabın içine oturtulmuş halde pişirilmesi önerilir. Sade cheesecakelerde tepesi çok karardığı için gerekli olabilir ama çikolatalısı için buna gerek yok.

Cheesecake piştikten sonra kalıptan kolayca çıkartabilmek için kelepçeli bir kalıp kullanmanız şart. En zoru ama çok da gerekli bir adım da cheesecake piştikten sonra en az 8 saat buzdolabında bekletmek.

Püf noktalardan peynirin süzülme kısmına gelirsek. Tel bir süzgece 5-6 kat kağıt havlu serip peynirleri üzerine koyuyoruz ve süzgeci büyük bir kabın içine oturtup en az yarım saat bekletiyoruz. Bu yarım saat sonunda kağıt havlunun sırılsıklam olduğunu görecekseniz. Ardından 5-6 kat kağıt havluyu bu sefer elimize alarak diğer elimizle süzgeçten çıkardığımız peynirin üstte kalan kısmını bu havluların üzerine gelecek şekilde yerleştirdikten sonra yarım saat de o şekilde bekletiyoruz (yani tersini çeviriyoruz). Bu şekilde beklettiğim 1 kilo krem peynir süzülme işlemi sonrasında 850 gram ağırlığına indi. Peynirin de kağıt havluya hiç yapışmadığını düşünürsek (yavaşça çekerseniz yapışmadığını göreceksiniz) arada 150 gramlık ekstra su oduğunu görüyoruz.

İşte bu 150 gramlık su bugüne kadar blogumda cheesecake tarifi görmeyişinizin sebebi. Bu süzme işlemi de bundan sonra daha sıklıkla göreceğinizin garantisi.

Bu arada, tarif için gereken miktar 750 gramlık süzülmüş labne peyniri – o miktar için 900 gram kadar labne peyniriyle başlamanız yeterli olacaktır.

Alttaki tarife uzanan yolda neler çektiğime(!) gelince… İlk denemede kullandığım çikolata miktarı az gelince iş başa düştü ve her çikolatalı tarifte uyguladığım adımları öteki denemelerde hayata geçirdim. Adımlar derken aslında çok önemli bir soruya cevap aradım durdum: Bu tarif en fazla ne kadar çikolata alır?

İkinci denemede %50 arttırdım, üçüncüde de iki katına çıkardım. Tahmin edeceğiniz gibi en son deneme en başarılısı oldu. İşte o aralarındaki en başarılı tarif de aşağıda yazıyor. Şimdiden herkese afiyet olsun.

ÇİKOLATALI CHEESECAKE TARİFİ

Malzemeler

Taban için:

 • 1 su bardağı un
 • 1/4 su bardağı (40 gram) badem (kabuksuz)
 • 1/8 çay kaşığı tuz
 • 1/4 su bardağı şeker
 • 1 çorba kaşığı (7 gram) hindistan cevizi
 • 1 yumurtanın sarısı
 • 75 gram tereyağı, soğuk

* Not: Cheesecake tabanını koruyucu maddeler içeren bisküviler yerine yukarıdaki tarife göre hazırlamanızı öneririm. Öte yandan çalışma hayatının telaşının ve kendinize ayırdığınız vaktin ne kadar değerli olduğunun farkındayım. Dolayısıyla kısa yoldan taban hazırlamak isteyenler için de malzemeleri ve kısa anlatılışını buraya eklemek istedim: Yukarıdaki malzemeler yerine 1.5 su bardağı dövülmüş Eti Burçak bisküvi (1 paketten biraz daha fazla), 2 çorba kaşığı şeker ve 3 çorba kaşığı eritilmiş tereyağını karıştırıp tabana (ve dilerseniz kenarlara) yayıp önceden ısıtılmış fırında 180 derecede 10 dakika pişirip soğutun.

Cheesecake için:

 • 750 gram labne peynir (süzülmüş ağırlık)
 • 320 gram bitter çikolata (%70 kakao oranı), eritilmiş ve oda sıcaklığına getirilmiş
 • 4 adet yumurta
 • 1 su bardağı şeker
 • 1 çay kaşığı vanilya özütü*
 • 1/8 çay kaşığı tuz
 • 1 çorba kaşığı mısır nişastası

* Vanilya özütü marketlerde satılan toz vanilinle aynı şey değildir. Sentetik bir madde olduğu için vanilin veya vanilya aroması kullanmıyorum. Linke tıklayarak ev yapımı vanilya özütü tarifine ulaşabilirsiniz.

Yapılışı

 1. Cheesecake tabanını hazırlamak için 23 cm’lik kelepçeli bir kalıbı hafifçe yağlayın, tabanına parşömen kağıdı serip bir kenara ayırın.
 2. Bir rondodan bademleri un haline gelene kadar geçirip üzerine un, tuz, şeker ve hindistan cevizini ekleyip sık aralıklarla çalıştırarak karıştırın.
 3. Ardından küp küp kestiğiniz soğuk tereyağı parçalarını ekleyip yine sık aralıklarla çalıştırarak tereyağı parçaları irili ufaklı kum kıvamına gelene kadar devam edin.
 4. Yumurtanın sarısını da ekledikten sonra robotu son birkaç kez çalıştırın ve hamur bıçağın etrafına toplanmaya başladığı anda robotu durdurup hamuru kalıbın tabanına dökün. Bastırarak tabana iyice yayın ve buzdolabında 30 dakika dinlenmeye bırakın. Ben hamuru sadece tabana yayıyorum, eğer hem tabana hem de kalıbın yanlarına yaymak isterseniz ya daha ince bir tabaka halinde yayın ya da tarifi 2 katına çıkartıp aynı kalınlıkta her tarafına yayın. Malzemeleri iki katına çıkarınca hamur fazla gelecektir; fazlalıkları dilediğiniz şekillerde 1 cm kalınlığında kesip sonradan kurabiye olarak pişirebilirsiniz.
 5. Fırınınızı 180 derecede ısıtmaya başlayın.
 6. Cheesecake tabanını önceden ısıtılmış fırında 180 derecede 25 dakika boyunca pişirin. Kalıbı fırından çıkartıp soğumaya bırakın.
 7. Krem peyniri ipeksi bir kıvam alana kadar tek başına çırpın.
 8. Şekeri ekleyip iyice karışana kadar tekrar çırpın.
 9. Yumurtaları teker teker ekleyerek çırpmaya devam edin.
 10. Ardından vanilya özütü, tuz ve mısır nişastasını ekleyip tekrar karıştırın.
 11. Eritip oda sıcaklığına getirdiğiniz çikolatayı da ekleyip iyice karıştırın.
 12. Karıştırma kabınızı tezgahın üzerine vurarak içindeki hava kabarcıklarının çıkmasını sağlayın.
 13. Karışımı soğumuş cheesecake tabanına döküp 170 derecede 55 dakika boyunca pişirin (pişerken kabaran cheesecake soğudukça inecektir, sorun etmeyin).
 14. Fırından çıkardığınız cheesecake oda sıcaklığına geldiğinde servis tabağına aktarıp buzdolabında en az 8 saat soğumaya bırakın.
 15. Buzdolabında tazeliğini 3 gün boyunca koruyacaktır.
Üye ol, yemek tarifleri emailine gelsin.

Yorumlar

 1. 1 - PAPATYA SOFRASI 03 Aralık 2008

  Valla adam gibi bir cheesecake tarifi ararken, dedim ki kendi kendime TART KRALI Cafe Fernando’da mutlaka bir sürü tarif vardır bu konu ile ilgili..

  Ama o da ne?

  Eğer bu tarife rastlamasaydım, size teessüflerini bildirecek ilk kişi olabilirdim..Başka cheesecake tarifi yok sanırım..:))

  Rastladığım tariflerin çoğu, tabanı bisküvilerden oluşmuş tariflerdi ve denemek istemedim..

  Bu tarif güzel, gerçi ben çikolatalı denemeyi düşünmüyorum ama biraz değişikliklerle deneyebilirim..

  Beklemedeyim..Emeklerinize sağlık.SEVGİLER..

 2. 2 - Melis 03 Aralık 2008

  İtiraf ediyorum o 450 aramadan biri bendim. O zamanlar sessiz kaldığıma şimdi üzülüyorum. Sonucun böyle muhteşem bir cheesecake olacağını bilseydim valla da billa da ağzımı açıp iki laf ederdim. Çooook teşekkürler Cenk. Mutlaka denenecektir.

 3. 3 - İşitme Kaybı 03 Aralık 2008

  Bütün bu detaylı anlatım,kızgın gönderişler 🙂 ve sabırlı yapın beni hayrete düşürmüş durumda Cenk…Bayanların bile akıl edemediği yöntemleri keşfetmişsin ya,bravo bravo diye okuyorum yazını…Şu dilimden bir tane de ben yeseydim severdim belki cheesecake’i,şimdiye dek yediklerimde peynir tadı fazla geldiğinden pek beğenmemiştim.( 2 dilim yedim daha ) :))

 4. 4 - Hayatın Ta Kendisi Lokantası 03 Aralık 2008

  Bisküvilerle tereyağı karıştırılarak hazırlanan tabanın tadını sevmediğim ve çok yağlı bulduğum için yapmıyordum ne zamandır ama şimdi bir kerede sizin önerilieriniz doğrultusunda denemek istiyorum en kısa zamanda.
  Ellerinize sağlık

 5. 5 - Sibel 03 Aralık 2008

  Gerçek vanilya özütünü İstanbul’da nerede bulabiliriz? Mısır çarşısındakilere güvenemiyorumda…

 6. 6 - zehra 03 Aralık 2008

  cenk merhaba,
  gercekten muhtesem gorunuyor..eminim tadı da harikadır,
  sormak istedigim bişey var:sen kalının tabını aliminyum folya ile kaplamadın mı?ya da yağlı kağıt ile?3.resimde çıkardığın dilimin yerinde kelepçeli kalıbın tabanı görünüyor çünkü..o yuzden sormak istedim..şimdiden teşekkürler

 7. 7 - şenay 03 Aralık 2008

  Tarifinizdeki detaylar harika. Ama siz daha harikasınız!. Bizi; lezzeti,( hiç şüphe yok ki) detaylarında saklı, böylesi bir cheesecake tarifi ile tanıştırdığınız için;teşekkürler teşekkürler teşekkürler…Siz çok değerli bir ÖźRETMENsiniz Beklediğimize değdiğini düşünüyorum… Hafta sonu deneyeceğim… Sevgiler

 8. 8 - melda 03 Aralık 2008

  püf noktalarını çok iyi anlatmışsınız, teşekkürler..

  yaptığım şeyi cheesecake’den sayar mısınız bilmem ama ben 750 gr. süzme yoğurt ile yapılan bir tarif denemiştim, sonuç benim için mükemmeldi. özellikle vişneli sos ile yoğurt birbirine çok yakışıyor.

  ayrıca ben de burçak bisküvi + tereyağcılardanım 🙂 taban için verdiğiniz tarifi muhakkak denemek istiyorum.

 9. 9 - gülmira 03 Aralık 2008

  bi de profil resmini görmek mümkün olurmuydu acaba

 10. 10 - serap 03 Aralık 2008

  Ben, pasta yapmaya yeni başladım daha önce bir kek dahi yapamazdım mutfak işine merak sarınca bu konuda ki en büyük yardımcımda sizin bu birbirinden güzel ve özenle hazırlanmış tarifleriniz oldu bunun için size çok çok teşekkürler. En son nar reçelinizi denemiştim muhteşem oldu bu tarifide mutlaka deneyeceğim inşallah tarifini hiç etmeden becerebilirim .Şimdiye kadar yaptığım cheesecake tariflerinde hep krema vardı acaba bu tarifler türk usulü cheesecake tariflerimiydi merak ettim doğrusu ……(acaba labne peynirinin markası nedir?)

 11. 11 - Cenk 03 Aralık 2008

  PAPATYA SOFRASI – Çok teşekkürler. Kolay gelsin. Şimdiden de afiyet olsun.

  Melis, Hayatın Ta Kendisi Lokantası – Umarım deneyince beğenirsiniz. Afiyet olsun.

  İşitme Kaybı – Bence bu yöntemi keşfetmemin sebebi oburluk, başka bir şey değil 🙂 Peynir tadını tatlıda sevmeyen birçok kişi var. Ama bunda çok fazla bir peynir tadı var diyemem. 320 gram çikolata çok daha ön planda bence. Uğradığın için çok teşekkürler.

  Sibel – Maalesef ben bugüne kadar hiç görmedim. Dediğin gibi Mısır çarşısındakileri benim de pek gözüm tutmadı. Ben Amerika’dan ısmarlıyorum. Zaten 1 büyük şişe neredeyse 1 sene gittiği için oraya giden bir tanıdık bulunca problem de çözülmüş oluyor. Vanilya özütü sıkıntısı çekenler için evde yapmaya söz vermiştim ama vakitsizlik işte. Gerçi çok fazla vakit alan bir şey de değil sadece beklemesi zor. 1 su bardağı votkayı kapaklı bir şişeye koyup ortadan ikiye ayırdığın 3 adet çubuk vanilyayı içine sokuyorsun. Güneş almayan bir yerde haftada bir iki defa çalkalamak suretiyle 2 ay boyunca bekletiyorsun. Bekledikçe rengi koyulaşmaya başlıyor. Fotoğraflarına buradan bakabilirsin.

  zehra – Bazen site için çektiğim fotoğraflardan sonra yaptığım denemeler esnasında tarifler evrim geçiriyor. Birkaç denemede sermemiştim (fotoğraflar da o denemelerden) ve çıkarıp servis etmesi zor olmadı ama kalıbın tabanı çizildi. Diğer seferlerde parşömen kağıdı (alüminyum folyo değil)serince bu problem de çözüldü. Dolayısıyla siteye tarifi aktarırken bunu da belirtmek istedim. Dikkatin için çok teşekkürler!

  şenay – Çok teşekkür ederim. Umarım beğenirsiniz. Yiyecek olanlara şimdiden afiyet olsun.

  melda – Yoğurtlu denemelerim de oldu ama o zaman tarif cheesecake olmaktan çıkıyor. Ona da güzel başka bir isim bulmak lazım. Süzme yoğurdu ben de tatlılara çok yakıştırıyorum. Hele vişneyle eminim çok uyumlu olmuştur.

  gülmira – Profil resmi derken? İkinci fotoğrafta yan tarafı gözüküyor ama… tam olarak görmek istediğiniz detay nedir acaba?

  serap – Krema da bazı tariflerde kullanılıyor olabilir, tam bilemiyorum açıkçası. Ben farklı labne peynirleriyle denemeler yaptım ve aralarında bir fark göremedim. Dilediğin markayı seçebilirsin. Sadece “light” olmamasına özen göster.

 12. 12 - gülmira 03 Aralık 2008

  hafifte olsa çökme olup olmadığını merak ettim,profil resmi rica etmemdeki sebep buydu.mutlaka iyi yapmışsındır ama çikolata yoğunluğu cheesecake’ e fazla gelebiliyor ya bazen

 13. 13 - gülmira 03 Aralık 2008

  ayrıca tabana kepekli un kullansak nasıl olur denemiş olabilirmisin

 14. 14 - Ayşe Alpay 03 Aralık 2008

  “Cheesecake” başlığının okuyunca çok sevindim doğrusu. Geçen hafta yüzlerce cheesecake tarifi okudum, not aldım ve bir de kelepçeli kalıp satın aldım ama ne yazıkki deneme cesareti bulamadım. Şimdi sizden isteğim şöyle güzel bi limonlu cheesecake tarifi. Artık yapabilirim!…

 15. 15 - ÇİÇEK 03 Aralık 2008

  yine harikalar yaratmışsınız.benim denediğim sayısız cheesecake tarifinden en çok damağımda iz bırakan trakya çiftligi markalı iki paket labne ve bir paket krem peynirle yaptıgım oldu.tabi çikolatalı.bu tarifte bayramda denenecek…..eline sağlık…

 16. 16 - Cenk 03 Aralık 2008

  gülmira – Ortasında çökme oluyor. Çektiğim fotoğraflara baktım maalesef o tip bir fotoğraf bulamadım ama 2. fotoğraftan nasıl çöktüğünü görebilirsin. Kepekli un da denemedim ama neden olmasın?

  Ayşe Alpay – Umarım beğenirsin!

  Çiçek – Bak Trakya Çiftliği labnesini denemedim. Ben de bir sonraki seferde onunla yapayım. Şimdiden afiyet olsun.

 17. 17 - gülmira 03 Aralık 2008

  tşk. ederim, ben kepekli unla bi deneyeyim (burçak bisküvi kullanma mantığıyla) bi de ev yapımı süzülmüş taze lorum var labne yerine bi cesaret denesem ne dersin?

 18. 18 - Münevver 03 Aralık 2008

  Cenk,

  Arkadaşım,kızının Amerika’dan getirdiği saf vanilyadan bana da bir küçük kavanoz verdi. Yalnız su gibi. Önerdiğin resimdeki gibi koyu değil. Kokusu çok keskin. Orjinal ambalajı göremediğim için sana sormak istedim. Böyle renksiz de olabilir mi?

  Cheesecake her zamanki gibi çok profesyonelce.
  ( O arayanlardan biri de benim )

  Afiyet olsun.

 19. 19 - Yasemin Aslıhan Babalık 03 Aralık 2008

  süpersin yine her zamanki gibi,arşivlik bir cheesecake anlatımı bu.tesekkurler

 20. 20 - banu 03 Aralık 2008

  merhaba,
  Ellerine emeğine sağlık. Bu arada ben Banu siteni yeni keşfettim geçen haftadan beri sabah işe gelir gelmez ilk işim siteye bakmak oluyor herşey çok güzel sitenin tasarımıda fotoğraflarda çok iyi. her boş anımda siteyi inceliyorum beğendiklerimden kendime A4 boyutunda bir tarif kitabı hazırladım bile kapağınada sitenin üstündeki resmin sağ tarafını koydum (bu arada bende grafikerim). 10 aylık bir oğlum var onu aksam uykusuna yatırdıktan sonra mutfakta birseyler yapmayı seviyorum sanırım bu aksam bu tarifini deniyeceğim. benim soruma gelince sade yapıp üzerine sos koyup yemek istersek çikolatayı çıkarttığımızda başka bir malzeme eklemek gerekir mi birde beyaz çikolata nasıl olur diye sormak istedim. Şimdiden teşşekkür ederim.

 21. 21 - mehtap pasin gualano 03 Aralık 2008

  Bu site siradan bir tatli-borek-corek sitesi degil artik.. Arastirma ve kesfetme sitesi.. Ben tatli pek yemem, yapmayi da bilmem ama geliyorum gidiyorum okuyorum..
  Ana yemek tarifleri ne zaman?
  kis cok gelmisken, corbalar da olacak mi?

 22. 22 - Nüket Şenyüz 03 Aralık 2008

  Cenk
  Yine nefis ve diyet bozduran cinsten bir tarif:)))
  Cheesecake için kullanılan bisküvi tabanları bende hiç sevmiyorum, o nedenle tabanı hep kendim hazırlarım. Ama hazırladığım tabanı önceden pişirmeyip kremasını da döktükten sonra birlikte pişiriyordum, bundan sonra senin tarifindeki gibi yapacağım, eminim aradaki farkı hissedebilirim. Trakya çiftliği labnesi gerçekten diğer markalara göre daha yoğun olduğu için labneli tarifler için bende onu tercih ederim . Çünkü bu peynirin paketinin altında birikmiş olan su miktari bile diğer markalara göre daha az oluyor.
  Sevgiler

 23. 23 - bahar 03 Aralık 2008

  hemen şimdi yemek istiyorum!!efsane bişey bu.

 24. 24 - nurcan 03 Aralık 2008

  SELAM CENK BEY,
  ELLERINIZE SAGLIK COK LEZETTLI GOZUKUYOR CHEESECAKE. BU ARADA TABAKLARINIZ DA COK SIRINLER. BAYILDIM VALLA;))))))). SANIRIM BIR GEMI VAR VE ICINDE DE HAYVANLAR.YOU ARE THE BEST CENK…BYE

 25. 25 - cafe chocolatte 03 Aralık 2008

  ben bu tarifin yorum rekoru kıracağına bahse girerim ; ))flickrde resmi goördüğümde ne zaman ne zaman diye bekledim, beklediğime değdi, harika gerçekten, ellerine sağlık; ))

 26. 26 - zarpandit 03 Aralık 2008

  iki gundur google amcamızı cheesecake diye yıpratan ben suan soktayım! evet cafe fernandoda bu tarifi bulamamak cok kotuydu kabul ama artık var.. yuppi:)))

  ben nacizane arastırmalarım sonucu birkaç soru yoneltmeliyim sana cenk malesef seni ugrastıran bir okuyucu olarak 🙂

  1-farzedelimki çikolatalı yapmıyoruz catlamaması için su dolu kap olayı ve hava kbarcıklarını patltmak haricinde baska bir puf noktası varmı?

  2- ve ortası cokmemesi için ne yapmak gerek 🙁

  tek isteğim starbuckstaki lezzeti yakalamak bu soru yagmuru birazda ondan :):))))))tabaklarına hayranım bu arada 🙂 ve sorularıma vereceğim cevap için cok cok tesekkur ederim..

 27. 27 - Fatoş 03 Aralık 2008

  Sevgili Cenk! Bende hemen hemen her fırsatta sitenize ugruyorum.Cheescake olmamasına şaşırıyordum.Acaba diye hep aradım..Ama şimdi karşıma çikolatalısı çıktı.Mutlaka güzeldir.Çünkü çikolata denince olmazsa olmaz.Yalnız.Bir de çikolatasız, beyaz cheescake yazarsanız çok sevinirim..Hani o da bize Bayram Hediyesi olsun..Ne dersiniz?

 28. 28 - zeynep 03 Aralık 2008

  gerçekten çok lezzetli gözüküyor labne peyniri yüzünden benimde birçok denemem hüsranla sonuçlandı ama bu tarifle istediğim cheesecakei yapıcam inş! ellerinize sağlık

 29. 29 - Yeliz 03 Aralık 2008

  Buna resmen formul bulmak derler Birazda kahve tarifleri versen ?? Valla siz starbucks’in bile formulunu cozersiniz Biz annemle yarin yapiyoruz bu cheesecake’i 🙂

  Yeliz

 30. 30 - cocuklacocuk 03 Aralık 2008

  özellikle püf noktaları ve bisküvilerdeki katkı maddeleri nedeniyle alternatif sundugun için teşekkürler

 31. 31 - beste 03 Aralık 2008

  sevgili cenk,uzun süredir bloğunu takibediyorum merakla hemde:) bazı tarifleride denedim ve harika oldular.ben peynir sevmeyen sadece tostta ve pizzada kaşar ve mozerella yiyen biriyim.son zamanlardada labne ama tiramisuda.pişmiş peynirler tercihim.ama bu tarif hem labneli hem bol çikolatalı ve denemek istiyorum.herşeye harfiyen uyucam eminim nefis olacak:) sormak istediğim birşey labnenin neden lıght olmayacağı?sevgiler ve teşekkürler..

 32. 32 - sewen 03 Aralık 2008

  simdiye kadar sessiz kalanlardan biride benim ama bu tariften sonra sessiz kalmamaya karar verdim ..
  tek kelimeyle SÜPER bir tarif alisilagelmis tariflerin disinda bir anlatim cok tesekkürler cen k tarif icin veee yarin ilk isim bu Cheesecake i yapmak olacak 😉 sevgiyle kal

 33. 33 - atakan 03 Aralık 2008

  selam cenk,
  daha önce verdiğin brownie tarifiyle ömrümde ilk defa tatlı yaptım. sonuç gerçekten muhteşem oldu. bu cheescake’i de dogum gününde kız arkadasıma yapmayı planlıyorum:) harika tarifler için çok tesekkürler.

 34. 34 - yesim 03 Aralık 2008

  yine muhteşem bir tarif tşk. çikulatasız nasıl olabilir acaba. cenk bey birçok tarifinizi yapıorum çok güzel oluyor.ben de genelde yeni denemeler le güzel tatlar yakalarım. ayrıca sizden güzel bir yılbaşı menüsü bekliyorum.tşk.

 35. 35 - Evrim 03 Aralık 2008

  Cenk bey

  ellerinize sağlık. ekrana yapıştım şu anda. doğrusu tarif vermeyişinizi bu tadı sevmemenize bağlıyordum. malum cheesecake seveni kadar ağzına sürmeyenide çok olan bir pasta çeşidi.ben cheesecake yemeyede yapmayada bayılırım.trakya çitliğinin krem beyaz peynirinden çok memnunum.belki denemek istersiniz. bu arada tarifinizde süt kreması yok. olmayışı nasıl bir fark yaratıyor asıl onu merak ettim. sevgiler

 36. 36 - Beyza 03 Aralık 2008

  Cenk,
  cheesecake harika gözüküyor. Ellerine sağlık. Yalnız 320 gram çikolata insanı komaya sokmaz mı? 🙂

  Ben Almanya’da yaşıyorum ve buradaki cheesecakeler (Käsekuchen) de çok güzel oluyor. Tabanı tabii ki ayrı yapılıyor. Sanırım burçakla taban yapmak biz Türklerin icadı 🙂 Buradaki dolgu malzemesi için ise Quark denilen bir süt ürünü kullanılıyor. Quarkın %0 dan %85 e kadar değişik yağ oranları var. En az yağlı olanı süzme yoğurt tarzı birşey. Ben onu kullanıp cheesecake yapıyorum, çok hafif ve lezzetli oluyor. Türk marketinden süzme yoğurt alıp bir de onunla denemek istiyorum fırsatını bulunca.

  Selamlar

 37. 37 - pelin 03 Aralık 2008

  cenk,
  agzimin suyu akti resmen…
  sana bir sorum var, amerika’da olsan hangi peyniri kullanirdin? marka verebilir misin? cok ozendim, haftasonu denemeliyim…
  bana da turkiye’de yedigim cheesecake’ler daha hafif ve guzel geliyor, amerika’dakiler agir geliyor.

 38. 38 - Müjde 03 Aralık 2008

  Sitenizi bugün bir arkadaşımın yolladığı email sayesinde keşfettim. Cheesecaketen girdim browniden çıktım, tartlara daldım dondurmalardan çıktım ve gerçekten inanmakta güçlük çekiyorum. Bunların hepsini yapmayı bir yana bırakın bu kadar özenli anlatmak ve sonrada böyle resimlerini çekmek herkes yapamaz bunu. Tebrikler ve teşekkrler. Ben artık hep burdayım.

 39. 39 - annevebebisi 04 Aralık 2008

  Daha iki gun once ha babam cheesecake tarifi aratip da bugun bu postu gorunce tarifi sahsima ozel yazilmis hissettim :))))

  Ben ilk kez gecen hafta cheesecake yaptim, condensed sweetened milk ile. Tabaninin biskuvi ile yapilma fikri cheesecake’in tamimini yapma fikrinden vazgecmeme sebep oluyor:) O yuzden kendim yaptim. Hic vakit alan bir sey degil. Bir kac dakika malzemeleri karisitirilip kalibin tabanina yayilacak o kadar. Biskuvileri kirip yagla karistirip taban yaymak da hemen hemen ayni zamana mal olur bence.

  Yalniz ilk olmasi, bir kac tarifi mix etmem ve tabii kafa karisikligi sonucu benim taban biraz sert oldu:)) Ama tamamen benim hatam.

  Ben limonlu yaptim. Limon ve portakal kabugu rendesi kullandim. 1 gece dolapta beklettim. Dolabin kapagini her actigimda mest oldum :))) Harika otesi bir koku sarmisti dolabi:))

  Yakinda yeniden, senin taban tarifinle deneyecegim:)

  Tesekkurler, eline saglik!

 40. 40 - didem 04 Aralık 2008

  cenk merhaba..
  öncelikle ellerine saglık, muhtesem gorunuyor.
  Ben de cheescake.i hep trakya ciftlik ile yapanlardanım, bugüne kadar hep mukemmel sonuc aldım,sen de deneyebilirsen, fikirlerini duymak isterim.
  Benim sormak istediğim;biraz konu dışı olacak ama, donduma makinası almak istiyorum.türkiyede bulamadan, ingiltereden internetten siparis vemeyi planlıyorum, senin kullandıgın marka-model nedir acaba?ya da bana onerebileegin bir model var mı?şimdiden teşekkürler..

 41. 41 - ferhan 04 Aralık 2008

  ellerine sağlık cenk çok güzel görünüyor bende bayram için deniycem zaten senin tariflerinin olmama gibi bir sorunu yok ne denediysem herkes çok beyeniyor browni tarifinide denedim vede herşeyi beyenmeyen bir dayım vardır ama senin tarifin browniye bayıldı şimdiye kadarki yadiğim en iyi browniydi diye iltifatta bulundu bende içimden sana teşekkürlerimi gönderdim :)))

 42. 42 - burcu 04 Aralık 2008

  Merhaba,

  Tarifinizi mutlaka deneyeceğim. Ben de cheesecake’i çok severim, ama bir türlü çocukluğumda yediğim cheesecake’lerin tadına ulaşamıyorum. Lor peyniri , labne ve mascarpone ile denedim, ama hayır , hiçbiri quark ile yapılan cheesecake’in tadını vermiyor bence… Ne yazık ki Türkiye’de quark yok, en azından ben bulamadım. Tarifinizdeki süzme işlemini deneyeceğim, bana da mantıklı geldi.
  Teşekkürler

 43. 43 - Sema 04 Aralık 2008

  Bu kadar ayrıntı, bu kadar sabır ve bu kadar güzel bir tarif alkışı gerektiriyor bence. Bir sanatçının yeni eserini nasıl bekliyorsam sizin tariflerinizi de öyle bekliyorum. Elinize sağlık!

 44. 44 - BETÜL 04 Aralık 2008

  cenk beklediğime deydi vallahi.. ellerine sağlık.. bende çok sevmeme rağmen yapımı beni korkutan bir tatlı türüdür cheescake. İnşallah bu yazdıklarından sonra cesaretimi toplayıp yaparım..

  sevgiler

 45. 45 - Cenk 04 Aralık 2008

  gülmira – Neden olmasın. Ben lor peyniri kullandığımda cheesecakelerde pek memnun kalamıyorum ama ev yapımı ayrı olabilir.

  Münevver – Bu konuda çok da uzman sayılmam ama eğer koyu renkli değilse gerçek vanilya özütü olmayabilir. Belki de farklı bir vanilya esansı olabilir. Görmeden maalesef bir şey demek zor. Yorumunuz için çok teşekkürler.

  Yasemin Aslıhan Babalık – Beğenmene sevindim.

  banu – Blogumu azimle takip ettiğin için teşekkürler. Çikolatayı çıkartırsan bence şekeri biraz arttırıp ekstradan da bir su bardağı krema ekleyerek devam et. Üzerine koyacağın her ne ise onunla uyumlu olabilecek limon, portakal veya mandalina kabuğu da eklemeyi düşünebilirsin. Beyaz çikolata da yakışabilir. Bitterden daha tatlı olacağı için belki biraz şekeri azaltabilirsin. Bu arada bunları denemeden etmeden söylüyorum onun için sonuç hüsran olursa kızma 🙂 Biliyorsun bu işler biraz deneme yanılma.. Umarım ağız tadına uygun bir cheesecake çıkar fırından. Şimdiden afiyet olsun.

  mehtap pasin gualano – Mevsimlere uygun tarifleri önceden hazırlayıp vakitlice yayınlamaktansa ne yapıp edip hep geç kalıyorum, farkındayım. Çorba tarifleri hep aklımda (fasulyeli makarna da) ama söz de vermek istemiyorum. Belki bayram sonrasına. Şu sıralar sitenin alt yapısına da çok vakit harcamak zorunda kaldığım için yazıların arası iyice açıldı. Bakalım.. Mantar çorbası seviyorsunuzdur umarım 🙂

  Nüket Şenyüz – Herkes Trakya Çiftliği labnesi diyor. Ne yapıp edip bulmalıyım. belki süzmeye bile gerek kalmayacak. Çikolatasız bir cheesecake de yapmayı planlıyorum, onun denemeleri için mutlaka bu markayı kullanacağım. Tabanı da önceden pişirmek gerçekten tadında fark yaratıyor. Umarım beğenirsin.

  bahar – Çok sağol 🙂

  nurcan – Teşekkür ederim. Evet, tabak Nuh’un Gemisi temalı.

  cafe chocolatte – Çok teşekkürler. Bu kadar kısa zamanda bu kadar yorum ben beklemiyordum açıkçası. Bu da demektir ki ufukta bi dolu cheesecake tarifi var.

  zarpandit – Rica ederim, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Çikolatasız tarif için Dorie Greenspan’in kitabını inceledim biraz.. Çikolata yerine 1 tam 1/3 su bardağı krema eklemiş (ve diğer malzemelerde ufak tefek oynamalar var) ve tam 1.5 saat 170 derecede su banyosunda pişirmiş. Ardından fırını kapatıp kapağını açıp bir tahta kaşıkla aralık bırakıp fırının sıcaklığında 1 saat daha bekletmiş (o durumda bile ufak çatlamalar olabilir diyor). Onun dışında bir püf noktası aklıma gelmiyor. Ortasının çökmemesi için de fırında pişmesine gerek kalmayan bir tarif gerekiyor bence (Starbucks’daki Limonlu’yu mu diyorsun?) 🙂 Umalım yakında Cafe Fernando’da!

  Fatoş – Mutlaka yazacağım ama bu bayrama yetişmesi zor. En yakın zamanda diyelim.

  zeynep – Umarım beğenirsin. Şimdiden afiyet olsun.

  Yeliz – Yaptınız mı cheesecake’i? Umarım beğendiniz. Kahve tarifi derken ben tam anlayamadım, hangisinin tarifi mesela?

  cocuklacocuk – Rica ederim. Uğradığın için çok teşekkürler.

  beste – Zaten labne peynirindeki yağ oranı bu cheesecake için oldukça az o yüzden light kullanırsam kıvamın tam istediğim gibi olmayacağını düşünüyorum. Tamamen tercih meselesi aslında…

  sewen – Umarım beğenirsiniz. Yedikten sonra da yorumlarınızı paylaşırsanız çok sevinirim.

  atakan – Tariflerimi uygulayan nadir erkek okurlarımdan biri olarak ben de sana teşekkür ederim. Umarım bunu da beğenerek yersiniz.

  yesim – Yorumunuz için teşekkürler. Çikolatasızı da yakında..

  Evrim – Trakya Çiftliği markasını mutlaka deneyeceğim. Tarif çikolata ağırlıklı olduğu için kremaya gerek yoktu. İleride yapacağım çikolatasız tarifte kullanmayı düşünüyorum.

  Beyza – Sokmuyor, hiç korkma. Geçen ay bu cheesecake’den yiyenlerin hepsi sapasağlam ayakta 🙂 Quark’ı hiç duymadım bugüne kadar ama süzme yoğurtla muhteşem olacağına eminim.

  pelin – Hiç düşünmeye gerek yok elbette Philadelphia kullanırdım. Onun üzerine krem peynir tanımıyorum. Benim için de bol bol ye, olur mu? Cheesecake yap, bagela sür…

  Müjde – Her zaman beklerim. Yorumunuz için teşekkürler.

  annevebebisi – Sweetened condensed milk çok iyi fikir ama maalesef her istediğimiz zaman İstanbul’da bulamıyoruz. En son Vietnam Kahveli Dondurma yapa yapa stoklarımı erittim. yeni partiyi iple çekiyorum. İlerideki denemelerde ben de kullanacağım. Fikir için teşekkürler.

  didem – Tamamdır. Trakya Çiftliği mutlaka kullanılacaktır! Ben Kitchen Aid mikserin dondurma aparatını kullanıyorum dolayısıyla dondurma makineleri konusunda pek bir tecrübem yok. Dilersen emailime sitelerden bulduğun linkleri yolla bir bakıp fikrimi söylerim.

  ferhan – Afiyet olsun 🙂 Umarım bunu da beğenirsiniz.

  burcu – Şimdi daha da merak ettim şu Quark’ı.. Almanya’ya yolum düşerse alışveriş listesinin başında olacak bu!

 46. 46 - Ayşe Özerdil Sonbay 04 Aralık 2008

  Merhaba Cenk;uzun zamandır senden haber çıkmayınca,yurt dışında olabileceğini düşündüm.Ama neyse ki; dönüşün muhteşem oldu.Enfes bir cheesecake tarif ve fotografları ile.
  Yine ellerine,emeğine sağlık.
  Bir öneri:Kelepçeli kalıp için Tchibo’yu tavsiye ederim.Tabanı camdan kalıpları var,hem sunumu güzel,hem de kesildiği zaman çizilmiyor.
  Ve…yine Tchibo’nun limonlu cheesecake’inin tadına mutlaka bakmanı isterim.Starbucks a çook fark atar.Yapan firma “cakestudio”.Gerçekten çok güzel.
  Şimdiden mutlu ve tatlı bayramlar.
  Sevgilerimle…
  Sevgilerimle…

 47. 47 - sewen 04 Aralık 2008

  Sevgili Cenk dün söyledigim gibi bu gün cheesecake ki yaptim
  ve tek kelimeyle süper oldu daha öncede bir kac denemem olmustu fakat pek basarili oldugum söylenemezdi:( Denemeyen arkadaslara kesinlikle gecikmeden yapmalarini tavsiye ediyorum ;)anlatimin ve paylasimin icin tekrar tesekkürler Cenk.. Simdiden bayramin kutlu olsun sevgiyle kal..

 48. 48 - arzu 05 Aralık 2008

  Ben yörsanın kini kullanıyorum.Ayrıca yumurta sarısını kullanıyorum.Diğer labneye göre gayet ipeksi bir kıvama sahip oluyorum.Mısır nişastası ile orantılı un ilaveside çok güzel sonuç veriyor deneyin tavsiye ederim.Eminim sizinki daha güzeldir.

 49. 49 - arzu 05 Aralık 2008

  Eklemeden geçemiyeceğim.Kahve dünyasının hazır çekilmiş paketteki kahvesini az bir kakao ile karıştırıp kullandım,çikolata yerine çok da beğenildi.

 50. 50 - zarpandit 05 Aralık 2008

  cevapların için cok tesekkurler cenk!

  evet starbuckstaki limonluyu diyorum 🙂

 51. 51 - dilek 05 Aralık 2008

  merhaba, bu peynir yerine ev yapımı Mascarpone olurmu,ben tarifini (http://www.devletsah.com/mascarpone/ )burada görmüştüm ,sizce daha iyi mi olur ?

 52. 52 - Bahar 05 Aralık 2008

  Sevgili Cenk,
  Yine harikalar yaratmışsın.Bu tarif hemen denenecek…
  Bu arada bir süre önce http://www.whatsforlunchhoney.blogspot.com daki quark tarifini yaptım ve harika oldu,çok da kolay bir tarif.Denemeni tavsiye ederim.
  Bahar

 53. 53 - cafe chocolatte 05 Aralık 2008

  Yeni cheesecake tariflerini dört gözle bekliyorumm; ) ve bir şey daha Greenspan’in su banyosunda pişirdiği cheesecake tarifini berry meyveli olarak denemiştim. Gerçekten çok memnun kalmıştım. Linki burda

  http://www.cafechocolatte.net/2008/10/vineli-frambuazl-likapal-ikolatal.html

  Birde bir püf noktası daha paylaşacağım, bilmiyorum sen dilimlerken sıkıntı çektin mi ama dilimlerken kaynar su dolu bir kaba bıçağını daldır, sonra hemen havlu ile kurula ve sıcak sıcak bıcağını pastaya daldır, tereyağ gibi kayıyor ve muntazam dilimlemiş oluyorsun, aynı starbucksdaki gibi; )her dilimde bu işlemi yapın; )kolay gelsin.

 54. 54 - sevim kerküklü 05 Aralık 2008

  Sevgili Cenk,

  Biz hanımların yapamadığını yaptın ya , ne diyeyim
  helal olsun sana….

  Uzun zamandır yapmayı düşünüyordum ama belirttiğiniz gibi tadı ve kıvamı tutturamamak kuşkusu beni hep engelledi.Ama şimdi denemeye değer, fakat benim tercihim çikolatasız olanlar.
  Bu arada sesimizi yükseltmediğimiz için bize
  sitem etmişsiniz ya , şimdi biraz sesimi yükselteyim bari . Yaklaşık 9 aydır şöyle pofuduk pofuduk yumuşak bir omlet tarifi bekliyorum!!!!Ayrıca Pelit pastanesinin ünlü uludağ pastası evde yapılabilir mi? Hani araştırmacı birini bulmuşken fırsatı kaçırmak istedim.İki yıldır bu tarifin peşindeyim, ama nasıl olduğunu hala çözemedim. Sesimi çok mu yükselttim acaba?!!!!

  Sevgiler.

  Sevim Kerküklü

 55. 55 - Gaye 05 Aralık 2008

  Bayramda hep şerbetli tatlı ikram edilir. Cheesecake ikram etsem ayıp olurmu? Bayram ruhu bozulur mu acaba? Eline sağlık.

 56. 56 - Ayşe Özerdil Sonbay 05 Aralık 2008

  Bir öneri daha,Yalı Çiftliğinin sadece haftada 2 gün taze olarak getirdiği tatlı lor peyniri var.Onunla nasıl olur?Ben kurabiyelerde ve tatlılarda kullanıyorum ve çok güzel oluyor.
  Sevgiler.

 57. 57 - gülmira 05 Aralık 2008

  Cenk Bey; TARİFİNİZİ DENEDİM. resimleri ve başımdan geçenleri kendi bloguma yazdım. Tarifin sizden olduğunu blogda belirttim ama bilgisayarda çok iyi olmadığım için link veremedim.Özür dilerim. Zaten tarifi de yazacak halim kalmadığı için kaynağını gösterdim.MUtfak ve ben bitik durumdayız; tekrar tebrik ederim.
  http://papatyademeti.blogspot.com/

 58. 58 - Zeynep Seda 05 Aralık 2008

  Cenk cheesecake muhtesem gorunuyor, ellerine saglik! Dikkat ettim de senin cheesecake hic catlamamis. Ben pisirirken firina su dolu bir kap koymama ragmen bazen catliyor bazen catlamiyor niye anlamis degilim 🙂 Bu arada Philli’nin fiyati demisken, ben oyle cok severim ki Philli’yi bazen cheesecake niyetine alip “ama bu cubuk krakerle ne guzel olur” diye oturup 2-3 kutuyu bir saatte tukettigimi bilirim :)) Sonra da kos kilometrelerce ki eritesin…

  Sevgiler!

 59. 59 - Fatoş Özbek 05 Aralık 2008

  Sevgili Cenk..Çikolatalı Cheescake i yaptım.Tabi sonuç muhteşem..Beyaz Cheescake sözü aldıgıma da sevindim.Bayramınız kutlu olsun.Zira Bayram dan sonra ki tarifi sabırsızlıkla bekliyecegim. Belki vaktiniz olursa bir de Bayram Menüsü yazarsınız…

 60. 60 - Cenk 05 Aralık 2008

  Ayşe Özerdil Sonbay – Tabanı camdan kalıp kesinlikle çok işe yarayacaktır. Önerin için teşekkürler. Gitmişken limonlu cheesecake’i de tatmamak olmaz tabii 🙂 Sana da tatlı bayramlar!

  sewen – Beğenmene çok sevindim! Senin de bayramın kutlu olsun!

  arzu – Öneriler için çok teşekkürler.

  zarpandit – Rica ederim. Bir dahaki gidişimde alıcı gözle yiyeceğim 🙂

  dilek – Ev yapımı mascarponenin tadına bakmadan ve kıvamını incelemeden maalesef kesin bir cevap veremeyeceğim.

  Bahar – Bak bu çok güzel oldu. Hemen bakacağım ben de. Link için teşekkürler.

  cafe chocolatte – Umarım çikolatasız cheesecake tarifi dileyen yorumcular bu linki görüyordur. Cheesecake enfes görünüyor! Bıçağı sıcak suya batırmak konusundaki püf noktan için de çok teşekkürler.

  sevim kerküklü – Evet, omlet sözü vereli aylar geçti değil mi. Siteminizde çok haklısınız. Dikkate alınacaktır. çikolatasız tarif için de bakın hemen birkaç yorum yukarıda bir link var. Göz atın derim. Uludağ pastası konusunda biraz daha ayrıntı verebilir misiniz? Bir an gözümün önüne getiremedim…

  Gaye – Konuklarının zahmetini ve misafirperveriğini göz ardı edeceklerini düşünmem. Ayıp olacağını veya bayramın ruhunu bozacağını ben zannetmiyorum ama yine de sana kalmış.

  Ayşe Özerdil Sonbay – Yalı çiftliği lorunun tadına ve kıvamına bakmadan kesin bir şey söyleyemiyorum. Deneyip görmek lazım..

  gülmira – Biraz önce baktım, bence gayet güzel olmuş. Ellerine sağlık!

  Zeynep Seda – Yaaa yaa işin çok zor. Ben yeter ki bulayım kilolara razıyım 🙂 Bence çatlama sorunu peynirin içindeki su miktarıyla alakalı ama Philadelphia kullanıyorsan çatlamaması gerekir. Meraklısın diye söylüyorum, hiç fırın içi ısını bir termometreyle kontrol ettin mi? Herkesin 170 derecesi farklı olabiliyor. Belki fırının çok ısıtıyordur, o olabilir mi?

  Fatoş Özbek – Tarifi beğenmene çok sevindim. Bayram menüsü, yılbaşı menüsü… bu tip zamanlı yazılar yazmak çok istiyorum ama maalesef vakitsizlikten olmuyor. Bayram çok yakında, maalesef o konuda söz veremeyeceğim ama cheesecake tarifleri devam edecek.

 61. 61 - ays 06 Aralık 2008

  meraba cenk,

  acikcasi ben de cheesecake sevmedigini düsünüp o sulara girmedigini dusunuodum 🙂 bu kadar ozen gostermissin, senden de zaten daha azini beklemek seni hafife almak olurdu. bi sonraki cheesecake denemem icin tarifim hazır :)) yalniz ben de sesimi fazla cikartip house cafe’nin kestaneli cheesecake’ini evde nasil yapabiliriz die sorabilir miyim?? lütfeeeeeennnnnnn nooolluuuur 🙂

 62. 62 - Barış 06 Aralık 2008

  Cenk tarif süper duruyo gerçekten eline sağlık.
  Su an için tek eksiğim kelepçeli kalıp…. bu tatil de yapmak istiyorum… 750 gr süzülmüş labne peyniri için kaç paket almam ortalama gerekli?…..

 63. 63 - Zeynep Seda 06 Aralık 2008

  Etmediiiiimm! Kesin ondandir, o kadar cok tasiniyoruz ki bir firin oburunu tutmuyor 🙁 Heheh ben de senin oyuncagindan alabiliriiimmm 😉 Bu arada lutfen kiskanmayalim (senin yerine de yerim ben) ve kendimizi cross trainer uzerinde gunde iki defa yarimsar saat tepinirken hayal edelim! Inan insan kendine kufur ediyor 😉

 64. 64 - gülçin 06 Aralık 2008

  merhaba cenk,
  daha önce cheesecake yaptım çok başarılı olmadığı için, denemek istemediğini yazmıştın. Bende mademki yapmak istemiyor,diye isyan etmemiştim.Görüntü güzel lezzetininde öyle olduğunu düşünüyorum. eline sağlık.Ben çikolata oranını biraz azaltıp krema ile dengelemek yerine bu harcın yarım ölüsünü kullanmayı düşünüyorum ne dersin.taban harcı olarak browni taban yapmıştım
  denedikten sonra sonucu yazarım .

 65. 65 - BİR DUT MASALI - NuNu 06 Aralık 2008

  sevgili CENK
  çok harika ve açıklayıcı bulduğum tarifin için teşekkürler.
  ben tatlı lor kullanıyorum, ama elbette oda yağlı, kıvam ağırlıktan bazen kabarmıyor.ama limonlusunda harika oluyor.
  denemenizi istiyorum. en azından kilosuda ucuz :)))
  eline sağlık diyor ve BAYRAMINI KUTLUYORUM ..
  SEVGİLER…

 66. 66 - Cenk 06 Aralık 2008

  ays – Çok teşekkürler. Tabii sorabilirsin ama tarif istekleri o kadar çoğaldı ki ben de hafiften strese girdim. Söz vermiyorum ama ilk fırsatta tadıp yapmaya çalışacağım.

  Barış – Ben toplam 1 kiloya denk gelecek şekilde krem peyniri süzüp içinden 750 gramlık kısmını kullandım. Sanırım 900 gram kadar krem peynir yeterli olacaktır. Farklı paketlerde satılıyor, sen 900 grama denk gelecek kombinasyonda al yeter. Şimdiden afiyet olsun.

  Zeynep Seda – Doğru, hak verdim sana da şimdi. Yürüyüş bandı burada da var ama binen yok. Şimdilik fotoğraflarda kullandığım taş, tahta, vs. gibi arka plan proplar için masa olarak kullanıyorum 🙂

  gülçin – Harcın yarım ölçüsüyle oldukça ince bir cheesecake olacaktır. İstediğin oysa tabii ki dene. Brownie taban çok iyi fikir. Yorumlarını merak ediyorum.

  BİR DUT MASALI – Bir sonraki seferde denemeye çalışacağım. Size de iyi bayramlar!

 67. 67 - Şeker Pasta 06 Aralık 2008

  Sevdiklerinle birlikte bol paylaşımlı ve mutlu bir bayram geçirmen dileğiyle, İyi bayramlar…

 68. 68 - sevim kerküklü 07 Aralık 2008

  Cenk Bey ,

  Uludağ pastası beyaz bir pasta.Kremalı desem değil,içinde kek parçaları,fıstık vs.var.Veee üstüne bolca çikolata sos dökülüyor.Nefis bir şey,gerçi çikolatalı şeylere pek ilgim yoktur ama bu gerçekten çok güzel ve değişik bir şey,beyaz kısmının ne olduğunu çözemedim.Belki birgün keşfederim.
  Size tüm sevdiklerinizle birlikte mutlu ve huzurlu bir bayram dilerim.

  Sevim Kerküklü

 69. 69 - rabia 07 Aralık 2008

  sevgili Cenk ben de cheesecake tarifi aramıştım sitende, bulamayınca sitem etmek hiç aklıma gelmemiş 🙂 herhalde diğer tariflerin güzel fotoğraflarına bakarken gözüme perde çekilmiş 🙂

  Ne güzel, uzun uzun anlatmışsın, hiç üşenmemişsin 🙂

  Sen ilk kez cheesecake tarifi yayınlıyorsun, ben de sayende ilk kez cheeseake pişireceğim. Hep pişirmek istedim de ne zaman niyetlenip internette tarif aramaya başlasam kafam çok karıştı ve vazgeçtim. Karşıma çıkan tarifler birbirinden çok farklı oluyordu ve ben “bunların arasında gerçek cheescake tarifi var mı acaba” diye düşünmeye başlıyordum.
  Ama sana güveniyorum 🙂 Bunu en kısa sürede deneyeceğim. Emeğine teşekkür ederim…

 70. 70 - Tuba 08 Aralık 2008

  Ne haddimize hesap sormak :).
  Ben de bir cheesecake canavari olarak, bir kac kere cheesecake yaptim, hatta blogumda yayinladim da..Benim favorim oreo’lu cheesecake. Tesekkurler paylasim icin Cenk..
  Simdi bayagi bir siki tarif dusunup isteyecegim senden. Eee yukardaki giristen sonra bence bunu hakettin :). Neyse saka bir yana iyi bayramlar deyip, kaciyorum ben….

 71. 71 - Evren 08 Aralık 2008

  Sevdiklerin ve sevenlerinle birlikte unutamayacağın bir bayram geçirmeni dilerim. İyi bayramlar!!!

  Sevgiler,
  Evren

  NOT: Nar reçelini denedim ve inanılmaz lezzetli!!!

 72. 72 - Tuba 08 Aralık 2008

  Iste ustaca bir cheese cake tarifi. Niye? Tabanini kendimiz hazirladigimiz icin…..
  Viyana dan Tuba

 73. 73 - berk 08 Aralık 2008

  Cenk merhaba
  Sürekli rejimde olan ve spor yapan biri olarak bu muhteşem tariflerini(çoğunluğu tatlı ağırlıklı olduğu için,tavuk tarifini yaptım ve tavuk tavuk olmaktan çıktı mübarek kuzu halini aldı) sadece okumakla yetinmek zorunda kalan biri olarak bu sefer ki cheese cake tarifinden sonra yeter artık dedim ve Bayram için tarifini harfiyen uyguladım.Sonuç eşim ve ben 1 günde bitirdik misafirlere hazır tatlılar kaldı.Eline ağzına sağlık.Tahmin ediyorum çok yoğunsun ama hala et-tavuk balık tariflerini bekliyorum inan yurt içinde ve dışındaki hiçbir blogda bu kadar muhteşem tatlı tarifi yok,en az tatlı bakımından her blogtan 4-5 yıl ondesin.SEVGİLER

 74. 74 - Cenk 08 Aralık 2008

  Şeker Pasta – Çok teşekkür ederim. Ben de bu vesileyle herkesin bayramını kutlarım.

  sevim kerküklü – Anlaşıldı. Galiba ben yedim böyle bir şey. Yılbaşı için bir pasta yapma planım var, önce onu paylaşayım, bakalım belki bu Uludağ’dan daha çok beğeneceksiniz. Olmazsa en azından ben tarifini değil de nasıl bir yol izlemeniz gerektğini anlatabilirim.

  rabia – Cheesecake tarifi sitede bu kadar aratılınca tarifi geliştirme aşamalarında elimden geldiğince dikkatli not alıp memnun kalana kadar denemeleri sürdürdüm. Umarım beğenirsin. Şimdiden afiyet olsun.

  Tuba – Oreo kurabiyeli tarifine mutlaka göz atacağım. Sana da iyi bayramlar.

  Evren – Çok teşekkürler. Beğendiğini okuduğuma sevindim. Sana ve ailene de iyi bayramlar.

  Tuba – Teşekkürler 🙂

  berk – Çok sağol! Afiyet olsun. Bu herhalde 3. kez et tavuk balık tarifi isteyişin ve ben hala vakit bulup hazırlayamadım. Yakınlarda bir patates tarifi olacak ama onun da sizi kesmeyeceğini düşünüyorum. Annemin hazırlayıp gönderdiği bir menü var ama onu da yayınlamak için evde denemeler yapıp notlar tutmam gerekiyor. Yani anlayacağın, benden adam olmaz. Umarım yeni yılda 🙂

 75. 75 - Yunkabu 09 Aralık 2008

  yazinizi okurken kendimi dunyanin en sansli insani (!) gibi hissettim. Dolabimda Kraft’ın Philadelphia’sı oldugu icin:)

 76. 76 - Banu (BaL) 09 Aralık 2008

  Oy sen bir tanesin!

 77. 77 - toprak 10 Aralık 2008

  merhabalar!

  krem peynir sorununuzu okuyunca yazmadan edemedim. Pinar’in “Beyaz”inin tadi da kivami da Philedelphia ile neredeyse tamamen ayni. senelerdir piyasada olan birşey, hatirlamadiysaniz resmi:

  http://www.pinar.com.tr/assets/home/images/pi_document_14.jpg

 78. 78 - Cenk 11 Aralık 2008

  Yunkabu – Şanslısın gerçekten! Benim için de ye lütfen.

  Banu – Çok sağol!

  toprak – Onunla da denemelerim oldu ama aynı su problemi var. Onu da süzmek gerekecektir.

 79. 79 - sezer 11 Aralık 2008

  cenk merhaba,
  denedim ve ciddi lezzetli bir cheese yedim.ama ufak bir sorum olacak nasılsa sen denemişsindir deyip bir yüzsüzlük yapacağım bu tarifte çikolatayı çıkartıp sade yapmak istediğimizde yerine ne koyabilirim.krema değildir umarım :))şimdiden teşekkürler

 80. 80 - sedat 11 Aralık 2008

  Cenk Bey, dün gece bu tarifi denedim. Bugün, karımla birlikte filtre kahvemizi içerken, tadına baktık. Kıvamı, yoğunluğu, lezzeti mükemmeldi. Hakikaten çok başarılı bir cheesecake tarifi oldu. Karım tebriklerini size iletmemi istedi.

 81. 81 - Meliha 12 Aralık 2008

  Merhaba, cheesecake sormasam da aramıştım aslında.
  Peki ev yapımı çikolata, truffle, çikolatanın tavlanması gibi konularda da soru gelmedi mi? Gelmediyse bu ilk olsun ; ) Püflerle dolu detaylı tarifler bekliyoruz. Şimdiden de teşekkürler : )

 82. 82 - rabia 12 Aralık 2008

  Yaptım. Şu anda dolapta sekiz saatin geçmesini bekliyor. Ama dayanamayıp tadına baktım elbet… Bence harika. Anlattığın püf noktalara harfiyen uydum. Sadece senin söylediğinden daha düşük ısıda, 160 derecede, 55′ pişirdim. Ne çatladı ne de çöktü, görüntüsü kusursuz. Bakalım yiyenlerin yorumu ne olacak…

 83. 83 - şenay 13 Aralık 2008

  Denedim ve mmmmmuuuuhhhtteeşşeemm oldu.Tatlı sevmeyen eşim kararınca yiyen kızım yerken abarttılar(ABARTMIYORUM) Sayenizde böylesi bir lezzetin altına imza atabilmiş olmak (imzanızın taklidini yapmak!.. ) çok keyifliydi. Trakyanın labnesini süzerek yaptım. Çok yakıştı…Çok teşekkürler Cenk Bey…

 84. 84 - sevim kerküklü 13 Aralık 2008

  Cenk Bey

  Gerçekten çok zarifsiniz. Bu kadar hızlı bir cevap beklemiyordum. Herkese tek tek cevap yazmak çok büyük bir incelik. Yılbaşı pastanızı büyük bir merakla bekliyorum. Bugüne kadar beyaz pastalardan hep uzak durdum,içindeki krem şantiden dolayı. Yediğim bir pelitin pastası birde geçen yıl kızımın doğum günü için yaptığım sizin limonlu frambuazlı beyaz pastanız. Eminim bu yapacağınız pasta da çok güzel olacaktır.

  Sevgiler

  Sevim Kerküklü

 85. 85 - atakan 13 Aralık 2008

  selam cenk,
  kız arkadasım için pişirmeden önce geçen hafta bir deneme yapmak istedim, sonuç muhteşem oldu. gerçi tabanını hazırlarken bir ara umutsuzluğa kapılsamda azmettiğime değdi doğrusu tarif için çok teşekkürler.

 86. 86 - gülmira 14 Aralık 2008

  ille de çikolatalı mus tarifi istiyorum; lütfen

 87. 87 - Hülya 14 Aralık 2008

  Sevgili Cenk,çikolata ve cheesecake süper bir birleşim.Bayılırım.Çok da güzel anlatmışsın.Kelepçeli kalıp cheesecake için şart demişsin ama bizzat tecrübelerimle sabittir ki şart değil.Ben de öyle sanırdım ama değilmiş.Sırf cheesecake kursuna katılmış bir arkadaşımdan öğrendim bunu.Çember kalıpları da bu iş için kullanabiliriz.Elbette tabanına folyo sererek.Dinlenme süresinde cheesecake kendini toparlıyor ya işte o süre sonunda çember kalıpdan kurtarmak kolay oluyor cheesecakei.
  Sevgiler…

 88. 88 - Cenk 14 Aralık 2008

  sezer – Rica ederim, hiç yüzsüzlük olur mu? İlk gelen yorumlardan birine verdiğim cevabı tekrarlasam sanırım sorunun yanıtı vermiş olurum: Çikolatayı çıkartırsan bence şekeri biraz arttırıp ekstradan da bir su bardağı krema (dilersen süzme yoğurt da olabilir) ekleyerek devam et. Üzerine koyacağın her ne ise onunla uyumlu olabilecek limon, portakal veya mandalina kabuğu da eklemeyi düşünebilirsin. Beyaz çikolata da yakışabilir. Bitterden daha tatlı olacağı için belki biraz şekeri azaltabilirsin. Bu arada bunları denemeden etmeden söylüyorum onun için sonuç hüsran olursa kızma 🙂 Biliyorsun bu işler biraz deneme yanılma.. Umarım ağız tadına uygun bir cheesecake çıkar fırından. Şimdiden afiyet olsun.

  sedat – Çok teşekkür ederim. Beğenmenize sevindim. Afiyet olsun!

  Meliha – Bu ilk olmadı ama cheeesecake kadar da sorulmadı. Vakit bulabilirsem mutlaka yapacağım.

  rabia – Umarım beğendiniz. Afiyet olsun.

  şenay – Trakya labnesi bir sonraki denemede şart oldu. Vakit ayırıp yorumunuzu paylaştığınız için çok teşekkürler.

  sevim kerküklü – İlk denemeyi bu haftasonu yapmayı planlıyordum ama maalesef vakit bulamadım. Yılbaşına kadar lezzet testini geçen bir pasta çıkarmaya çalışacağım. Umarım sizi hayal kırıklığına uğratmam.

  atakan – Beğenmene sevindim. Bu hafta da kız arkadaşın için mi pişireceksin? Umarım beğenir. Uğradığın için teşekkürler.

  gülmira – İstekler çok, zaman az. Umarım ileride 🙂

  Hülya – Kelepçeli kalıp olmadan yapmak imkansız değil ama özellikle kurabiye taban yapanlar için tek parça çıkartmak bir hayli riskli olacaktır. O strese girmektense bence kelepçeli kalıp kullanmak daha sağlam. Tarifi deneyecek olanlar kelepçeli kalıp bulmakta zorlanıyorsa dediğiniz gibi folyo serili yuvarlak bir kalıpla da yapmayı deneyebilirler. Verdiğiniz fikir için teşekkürler! Eminim kelepçeli kalıp bulmakta zorlananların işine yarayacaktır.

 89. 89 - sezer 14 Aralık 2008

  cenk tekrar merhaba,
  çok naziksin teşekkürler.bu dediklerini zaten daha önceden denemişliğim var benim ama ben krema işin içine girince peynir tanıdını pek alamıyorum.bundan dolayı başka bir tavsiyen varmı onu merak etmiştim.cheesecake diyince ben peynir tadı bekliyorum galiba.senin bu tarifindeki tat ve dokuya ben bayıldım ama bir de aynı tadı sadesinde yalakasam çok iyi olacak.tekrar teşekkür ederim

 90. 90 - Aysel 14 Aralık 2008

  Ben tam bir cheesecake delisiyim… Ama çikolatalısını hiç denemedim nedense??? Tercihim frambuazlı veya vişnelidir… Labnenin suyunu süzme fikri benimde aklıma gelmişti sen denemişsin tebrikler… Çünkü labne yazın yaptığımız parfeleride çok sulandırıyor…
  Ellerine sağlık…

 91. 91 - Banu (BaL) 15 Aralık 2008

  Hmm… Hatta o zaman… Tiramisu yaparken de labne süzdürme yöntemini uygulayabiliriz. İyi fikir…

 92. 92 - güzin 15 Aralık 2008

  cenk eline sağlık. sanırım bu new yorker tarzı denilen cheesecake değil. ben arasında kalın beyaz peynir gözüken tariften istiyorum mümkünse. o peynir nasıl bembeyaz gözüküyor anlayamıyorum. çünkü yumurta katınca ister istemez somon rengini alıyor. şu konuyada el atarsan çok memnun olurum

 93. 93 - Naile 15 Aralık 2008

  Cheesecake gerçekten çok lezzetli bir kek, çikolatalısını çok istememe rağmen evde sevilmediğinden hep limonlusunu yapıyorum. Labne süzdürme ilginç geldi, kekinizin yandan görüntüsünü de merak ettim, dokusunu daha yakından görmek isterdim.

  Elinize sağlık…

 94. 94 - Cenk 15 Aralık 2008

  sezer – Bence krema eklemeden sadece çikolatayı çıkartarak da deneyebilirsin. Kıvamı aynı tutturabilmek için belki ekstradan süzme yoğurt da eklenebilir.

  Banu – Ben Tiramisu yaparken Labne hiç kullanmadım ama evet, aynen uygulanabilir.

  Güzin – Evet, bu daha çok Philadelphia tarzı oldu. New York usulünde krema da ekleniyor. Bahsettiğin kar gibi olanlar da sanırım yumurta yerine jelatinle kıvam verilmiş, pişirilmeyen cheesecakelerden. Bir sonraki cheesecake denemem de o tip, pişmemiş cinsten olacak. Umarım beğenirsin.

  Naile, Aysel – Çok teşekkürler.

 95. 95 - B5 15 Aralık 2008

  Gorunusu mukemmmeel! Cikolata ile tamamiyle fethedildim! Turkiye’ye gidip dondukten sonra ilk yapacagim olacak. Misir nisastasini TR den bulabilirim bu arada.

  Philadelphia bin cesit. Hangisini kullanmam gerek? Yagli? Ve krema ekleme ise ne hangisinden ne kadar, %35lik?

  (Krema cesitleri ile basim hep belada demistim)

  Simdiden tesekkurler!

 96. 96 - YELDA 16 Aralık 2008

  selam
  benim uyguladığım tarifte 900 gr pınar krem peynir kullanılıyor ve lezzet süper peki hangisi doğru?

 97. 97 - Cenk 16 Aralık 2008

  B5 – Çok teşekkürler. Şu andaki yenilenmiş paketleri bilemiyorum ama üzerinde regular yazıyorsa odur kullanacağınız. Krema için de evet %35. Umarım beğenirsiniz.

 98. 98 - esin bayazit 17 Aralık 2008

  sevgili cenk

  bugün cheesecake i görünce ekrana yapisanlardan sadece birisiyim 😉 hatta ekrana yapismakla kalmadim , yapmak icin zamanim olmadigindan hemen markete gidip philadelphia nin hazir pastalarindan alip eve geldim ve mikrodalgada buzunu hizla cözdürüp hemen yedim..kendimi tutmasaydim yarisini yiyebilirdim.. önce kendimi sonra de seni affedemiyorum ;)))) cikolatali degil mandalinaliydi ve cok hafifti…eger meyvali bir deneme yaparsan mandalinali yapmani tavsiye ederim… ben bir keresinde cheseecake i iki renkli zebra seklinde denemistim.. vanilyali ve cikolatali olarak..tek fark Philadelphia yerine schmand kullanmistim.. ..ama türkcesini bilemiyorum… cok lezzetli olmustu ..paylasmak istedim :)))

  sevgiler
  EsiN 🙂

 99. 99 - ehlikeyf 17 Aralık 2008

  adınıza daha önceleri sıkça rastlamama rağmen yabancı sitedir ingilizcedir gibi önyargılarla sitenizi ziyaret etmedim bu ilk ve şimdi çok hayıflanıyorum daha sık gelebilmek için adresinizi eklemem gerekecek bütün tariflerinizi okumak istiyorum çünki selamlar…

 100. 100 - ebru 17 Aralık 2008

  Cenk by merhaba, ben sitenizin takipçilerindenim, pasta meraklısı oldugum için, aslında tarif aramasam bile sadece göz zevkim için mutlaka sayfanıza ugrarım. Tüm yaptıklarınız da birbirinden harika ve çok orjinal. Ama bu tarifinizi okuyunca çok şaşırdım. Sizin labneler için oldukça profesyonel ve mantıklı bir şekilde açıklamasını yaptıgınız uygulamayı, ben bodoslama bir şekilde uzun zamandır uyguluyordum çünkü, ama itiraf edeyim yağ oranı hakkında bir fikrim yoktu 🙂

  Ama süzmeme rağmen yine de labnenin yanısıra az miktarda krem peynir de ekliyorum, hoş oluyor açıkçası 🙂

  Çikolatalısı da harika görünüyor ama şimdi sizden bir New York cheesecake bekliyoruzzz 🙂

 101. 101 - güldem 18 Aralık 2008

  merhaba cenk, cheesecake harika görünüyor önce onu söyleyim sonra bu kadar sabırlı ve ayrıntılı bir anlatım için teşekkür ediyim. sanırım bu tarifi denerken olmuycak duygusu asla yaşanmaz. ellerine sağlık .

 102. 102 - Banu (BaL) 18 Aralık 2008

  Hmmm… O zaman hemen soralım 😀 Tiramisu yaparken ne kullanıyorsun? Ya da oldu olacak, tiramisuyu nasıl yapıyorsun diyelim 😀 İş aldın bak başına :))

 103. 103 - Cenk 18 Aralık 2008

  Esin – Yakın zamanda çikolatasız bir cheesecake planlıyorum. Geçen gün düşünürken benim de aklımdan mandalina sosu geçti. Şimdi sen söyleyince iyice yer etti. Zaten mevsimi de. Umarım güzel olur da paylaşırım.

  ehlikeyf – Size de selamlar! Her zaman beklerim. Umarım tarifler de hoşunuza gider.

  ebru – Söz, çok yakında.

  güldem – Çok teşekkürler.

  Banu (BaL) – Paraya kıyıp Mascarpone ile yapıyoruz Banu Hanım 🙂 Tiramisu tarifi neyse ki bu kadar peynir gerektirmiyor. Aslında şimdi düşününce Mascarpone kremayla da çoğaltılabilir gibi geldi ama deneyip görmek lazım.

 104. 104 - emel 18 Aralık 2008

  Nefis gözüküyor, ellerine sağlık Cenk… En kısa zamanda deneyeceğim…

 105. 105 - eyines 19 Aralık 2008

  sevgili cenk,
  tarifin için teşekkürler.
  Philadelphia peynir için niye pınardan ya da diğer üreticelerden talep etmiyoruz?
  5-6 ay önce ARGE lerine telefon ettim, talep olmadığını belirtiyorlar.
  Arkadaşlar e hadi o zaman biz de talep edelim.
  sevgiler.

 106. 106 - serpil 19 Aralık 2008

  Cenk merhaba yine harikalar yaratmışsın..detayların harika senin tariflerinle ne yaptıysam çok güzle olmuştur..hatta şu kuğular varya onu bile bir gece oturup denemiştim şekilleri senin kadar güzel olmasada yine de kuğuya benzemişti evdekiler hayran kalmıştı..neyse ben sana ve yorum yazan arkadaşlara bir şey sormak istiyorum bu labne peyniri trakya çiftliği olsun pınar olsun bildiğiniz gibi ufak kutularda satılıyor sizde öyle mi aldınız yoksa gramajı daha büyük olanı varmı ? Bana bilgi veren olursa çok sevinirim bu hafta sonu yapacağım ona göre arayacağım

 107. 107 - Cenk 19 Aralık 2008

  Emel – Teşekkürler. Umarım beğenirsin.

  eyines – Sanırım Kraft Türkiye’ye bu talebi bildirmek daha kestirme bir yol olacaktır (bahsettiğim ürün onlara ait). Biraz önce aradım ama yetkili kişi seyahatteydi. Pazartesi günü tekrar arayıp herkesi buradan bilgilendireceğim. Fikir için teşekkürler!!!

  serpil – Bravo! O kuğuları yapmak kolay iş değil, tebrik ederim seni. Labne peyniri genellikle 200 gramlık paketlerde satılıyor. Daha büyük ebatlarda satılan markalar da var ama ben gelen yorumlardan sonra bir sonraki denemeyi Trakya Çiftliği markasıyla yapacağım ve onun büyük paketine rastlamadım. Boyutu ne olursa olsun tarifte belirtilen gramaja denk gelecek şekilde alman yeterli olacaktır.

 108. 108 - eyines 19 Aralık 2008

  cenk,
  tarifi denedim, kendileri şu an buzdolabında dinlenmeye çekildi.

  bu ana kadar herşey çok iyi gitti. Trakya çiftliği labne yi kullandım. Fırından hemen çıkarmadım ama, umarım çatlama olmaz.

  Ben önceki yorumumda Türkiye de de üretilmesini kastetmiştim.
  teşekkürler.

 109. 109 - Cenk 19 Aralık 2008

  eyines – Umarım tadını da beğenirsin. Peynir konusunda ise umarım birgün Türk markaları da bu kadar güzel bir krem peynir üretir ama şimdilik en azından Kraft getirip raflara koysa çok iyi olur.

 110. 110 - leyya 19 Aralık 2008

  olaya sosyolojik açıdan bakarsak şayet, biz türk milleti olarak umdugumuzu değil bulduğumuzu esas alırız.o sorduran arkadaşlar demek ki bu zincirin halkası olmaktan sıkılmışlar))
  ikinci olarak yazıdan çıkardığım sonuç;demek ki cafe fernado’dan istek yapabiliriz…hmm bu iyi işte)başlıyorum;
  ben şahsen kendim burada içli köfte,kadın budu köfte,misket köfte hatta sultanahmet köftecisinin köftesini bile görmek istiyorum))
  sonraaaa tatlı olarak vezir parmağı,bülbül yuvası,kalbura bastı,hatta veranın elleri (ben orda takılıyım hala))tmm böyle bi tatlı an itibariyle olmayabilir.ama cafe fernando yaparsa olmuş demektir))…ayrıca şambaba tatlısı ,köstebek pasta(sı),hatta pişmaniye bile görmek istiyorum…(uzun yorumlarım sonrasında tüh vah ben gine şurda pot kırdım dediğimde yemek için))
  sonraa fransız komşumuzun evinde içtiğim souplar vardı.tarif isteyemeyeck kadar küçüktüm. sadece neffis tatları hatırımda..fransızca bilmedigim için muhtemelen çeviremem.malum hertarafta google analizleri dolaşıyor, karizmayı çizmemek adına sormadım googla)))işte onların tariflerinden istiyorum…
  sonraa şeker hamurlu pastalar görmek istiyor muyum?..yok artık))
  son olarak zeytinyağlı kuru patlıcan ve biber dolmaları görmek istiyorum.(çok insaflıyım lahana yaprağı, asma yaprağı,hatta taze fasulye yaprağı hatta ve hatta kiraz yaprağından dolma bile görmek isteyebilirdim))
  şayet bu istediklerimden bir tanesi bile varsa arşivde ben pişmaniyemi alıp giderim))
  çok ama çok kolay gelsin…

 111. 111 - Cenk 20 Aralık 2008

  leyya – Vera’nın elleri fikrini sevdim. Eminim bu iltifatınızı Vera da beğenecek 🙂 Şeker hamurlu pasta görmeyi pek beklemeyin benden ama diğerleri olabilir. Keşke zaman olsa da hergün yeni bir şey yapıp buraya yazabilsem…

 112. 112 - zencefil 21 Aralık 2008

  Selamlar,

  Harika görünüyor. Sayenizde artık yaptığım cheesecake’ler çatlamayacak. Teşekkürler))

 113. 113 - nykr 21 Aralık 2008

  Merhaba! Labne peynirinin kağıt havluda süzülmesini beklemek yerine daha etkin olabileceğini düşündüğüm bir önerim var. Sebze kutucusu olarak kullanılan, elle çevrilen santrifüj benzeri aparatı kullanarak kolaylıkla süzebiliriz. Deliklerinden dışarı taşma olasılığına karşın kağıt havluya veya ince tülbente ihtiyaç olabilir. Bir de cheseecake tariflerden en popüler 30 tarifi Better Homes and Gardens ın Great Cheesecakes ekinde toparlamışlar. Dilerseniz pdf formatını gönderebilirim. Son olarak cupcake tariflerinizi de bekliyorum. İyi seneler…

 114. 114 - Banu (BaL) 21 Aralık 2008

  Şimdi burada hahahahaha diye de belirtilebilirdi de çokkkk güldüm :))) Doğru, hepi topu bir kutu kadar mascarpone yeter herhalde. Olsun yine de sizden bir duyalım tarifi efendim, uygun gelecekte 😀 Savoiardi ile yapıyorsun, di mi? Yok yok en iyisi fikir yürütmeyeyim, bekleyeyim.

 115. 115 - Dilek 22 Aralık 2008

  Selam Sitenizi ilk defa Ziyaret ettım bayıldım . Harika ama bir şey sormak istiyorum browni yi sert olmasını istersek n ekoymak gerekiyor? ben yapıyorum yumuşak oluyor da bilgi veririseniz sevinirim .

  Teşekkurler.

 116. 116 - Hülya 22 Aralık 2008

  Merhaba Cenk, cheesecake tarifini mascarpone yerine ricotta peyniriyle denesem nasıl bir sonuç alırım diye düşünürken sana sormaya karar verdim. Bugün bir markette -markasını hatırlamıyorum ama yerli bir firmaydı- kilosu da gayet ucuza (6,50 YTL) ricotta peyniri buldum. Denemeye değer mi ne dersin?

 117. 117 - Hatice 22 Aralık 2008

  Merhaba,San Francisco tavsiyelerin çok işe yaradı.Çok teşekkür ederim.Cheesecake fanatiğiyim.3yıldır 3 ayda bir yaıyorum,bayağı bir deneyim kazandım.Bu arada ucuz Maskarpone vae.REAL hipermarketlerde satılan Kaanlar diye birtürk trakya marka sanırın 200 gr’mı 3.80 di ,rikottası da var aynı markanın görünce market rafında gözlerime inanamadım,italyadan aldığım kadar da iyiydi.Bu arada chessecake faktory’nin de hayranıyım,eminim sen de seviyorsun,tek sorun yemekleri de çok güzel c.cake’İ zor yiyiyorum.Tatilde 3 tane ayrı restoranına da gittim.Biz de en iyisini schlotzky’s deli için kek’s diye bir yer yapıyor diye düşünüyorum,diğer popüler bir çok yer sanırım lor falan kullanıyor bayağı bir standardın altında.

 118. 118 - Cenk 23 Aralık 2008

  zencefil – Beğenmenize sevindim. Afiyet olsun.

  nykr – Püf noktası için teşekkürler! Şahsen ben en az bulaşık hangi yöntemle çıkacaksa onu tercih ediyorum 🙂 Süzgeçte havlu kağıt metoduyla sıfır bulaşık 🙂 Cheesecake tarifleri için de teşekkür ederim ama ne kadar çok alternatif benim o kadar aklım karışıyor. O kadar işaretlediğim tarif var ki hangisini deneyeceğimi şaşırıyorum bazen. Ama dilerseniz bir link şeklinde verebiliyorsanız burada paylaşabilirsiniz. Okuyanların işine yarayabilir.

  Banu – Evet, Savoiardi ile yapıyorum. Ama tarif zaten var! Arşivlere gömüldüğü için gözüne çarpmamış. Çoook eski bir yazı. Tiramisu’nun hakkı Savoiardi değil ama. Evde kedi dilini kendim yapıp hazırlamayı ileride mutlaka deneyeceğim.

  Dilek – Fındıklı Brownie‘yi denemeni öneririm. Badem ve fındık eklemesi yapıldığında tam senin istediğin gibi sert oluyor.

  Hülya – Ben Ricotta ile yapılan cheesecakeleri çok sevdiğimi söyleyemeyeceğim. Süzmesi dert ama yine de labneyi tercih ediyorum. Ricotta kullanırsan tarifte ne gibi değişiklikler gerekir deneyip görmek gerekecektir.

  Hatice – Tavsiyelerin işe yaramasına sevindim. Mascarpone tavsiyesi için de teşekkürler. Bir dahaki market ziyaretimde daha dikkatli bakacağım.

 119. 119 - dilek bayav 24 Aralık 2008

  Cenk bey merhaba. Bende trakya çiftliği bir deneyin diyenlerdenim. trakya ciftliği krem kaşar olarak tam adı sanırım.
  Ve yorumlarda gördüm ben sizde limonlu tart olarak aratmıştım sanırım eveeet starbucks limonlu tarta bayılıyorum ve lütfenn yakın bile olsa tadı bende sizden tarif bekliyorum limonlu tart;))

 120. 120 - dilek bayav 24 Aralık 2008

  Cenk bey yine çok güzel ve lezzetli bir tarif dah..Yorumlarda okudum bende starbucks limonlu turta hayranıyım lütfen lütfen sonraki tarifiniz bu lezzette bir turta olsun teşekkürler..Bu arada bende bu tarifte trakya çiftlik krem kaşar peyniri kullandı yada benzer bir tarifi bende memnun kaldım. Mutlu yıllar şimdiden

 121. 121 - nykr 25 Aralık 2008

  Better Homes and Gardens’ ın Great Cheesecakes ekini linkten indirebilirsiniz. http://rapidshare.com/files/176752369/great_cheesecakes.pdf.html

 122. 122 - Banu (BaL) 26 Aralık 2008

  Oooo çok afedersin Cenk! Kaçırmışım o tarifiiii… Hemen bakayım! 😀

 123. 123 - Türkan 28 Aralık 2008

  Cenk Bey,
  Tarifinizi denedim.
  1- Taban için muskat yerine tarçın kullandım.
  2- Yumurta sarısının yanında 1 tatlı kaşığı soğuk su ilave ettim.
  3- Tabanı 175 derecede 20 dakika pişirdim.
  4- Çikolata miktarını azalttım.250gr ile yaptım.Erittikten sonra soğurken donmaması için erime esnasında 2 kaşık süt ilave ettim.
  5-4 yerine 3 yumurta koydum.
  5-Pişirmeyi 170 derecede benmarisiz yaptım.

  Sonuçta üstü koyukahve içi ipeksi sütlü kahve renginde yoğun çikolata tadında,arada peynir tadı olan ve kalıptan rahatlıkla çıkan bir kek oldu.
  Bloğunuzdan uyguladığım ilk tarif.Bundan sonra daha sık bakacağım.Güzel tarif için teşekkürler.

 124. 124 - Cenk 28 Aralık 2008

  dilek bayav – Yarın sabah tam da dilediğiniz gibi bir tarif geliyor!

  Banu (BaL) – Bak bakalım 🙂

  nykr – Herkes adına teşekkürler!

  Türkan Hanım – Tarifi beğenmenize sevindim. Malzemelerde yaptığınız değişiklikleri zaman ayırıp ayrıntılı olarak not ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Eminim tarifi uygulayacaklara bir güzel alternatif olacaktır. Bozcaada’ya yolum düşerse mutlaka uğrayacağım.

 125. 125 - Ceren 31 Aralık 2008

  Daha 19 yaşında olmama rağmen mutfakta olmama,pişirmeye ve denemeye olan inanılmaz ilgimin daha artmasının bir nedeni varsa o da dünya çapında adını duyurmuş diğer yemek siteleriyle kapışacak kadar güzel olan bu sitedir.Bunun için sana çok teşekkür ediyorum.
  Trife gelince,daha ilk gördüğüm anda kafaya koymuştum yılbaşı tatlısı olarak bunu yapmayı ki iyi ki de demişim;çünkü inanılmaz lezzetli bir cheesecake oldu.Tavsiye edebileceğim,benim yaptığım bazı değişiklikler var ki biri ve bence en önemlisi bitter çikolatalardan birini Lindt orange olarak kullanmam.Cheesecake’e çok hafif bir portakal tadı kattı ve gerçekten çok hoş oldu…İkincisi ise servis ederken pudra şekeri serpip rondodan geçirdiğim frambuaz püresini dilimlerin üzerine hafif gezdirerek servis yaptım.
  Beğenmeyen kişi adeta yoktu,çoğu kişi ikinci dilimi isteyince tatlı yarım saatte tükendi.Ellerine sağlık.Başarılarının devamını bekliyoruz.

 126. 126 - Berna 06 Ocak 2009

  Merhabalar;
  Pazar günü tarifi denedim, dün de afiyetle yedik.Sadece alt tabanı yapmayı beceremedim sanırım, ölçülere birebir uydum ama benimki kurabiye gibi oldu bende klasik bisküvi tarifinden yaptım.Ama dediğim gibi süper oldu, herkes çok begendi. Teşekkürler…

 127. 127 - Cenk 06 Ocak 2009

  Berna – Bence bir yanlışlık olmamış. Tabanın zaten kurabiye kıvamında olması gerekiyordu. Yiyen herkese afiyet olsun sizin de ellerinize sağlık.

 128. 128 - Hatice 15 Ocak 2009

  Merhabalar Kaanlar marka mascarpone peynire rastladım markette ve fiyatı 7 tl civarındaydı

  iyi günler

 129. 129 - Cenk 16 Ocak 2009

  Hatice – Çok teşekkürler. Daha önce kullandığın bir marka mı? Kullandıysan memnun kaldın mı?

 130. 130 - Betül 19 Ocak 2009

  Merhaba Cenk,
  bir arkadaşıma giderken cheesecake sözü verdim ama ilk denemem bir felaketle sonuçlandı. Herşey yolund giderken aliminyum folyodan sızan yağlar fırına akmış ve evin her tarafını duman ve yanık kokusu kapladı. birde bütün bunlar gecenin 2 sinde olunca iyice ortalık karıştı. cheesecake kekıyamadığım için fırını kapatmadım, temizledim ama aynı problem devam etti.Kekim çöktü ve kaza ile ortası kalktı ve en son olarakta bisküviden hazırladığım alt taban parçalanıyor. Ne gece ama. Neyse bu tabandan kaçan yağ konusunda alimunyum folyoya sardıktan sonra su dolu kaba koymak zorundayım sanırım. ama coğu tarifte bunun bir zorunluluk olmadığı yazıyor. sorumu cevaplarsan sevinirim. kolay gelsin

 131. 131 - sema kutlu 20 Ocak 2009

  merhabalar Cenk Bey,
  uzun süredir bisküvi tabanı ile yapılmayan bir tarif arıyordum ve sizin sitenize ulaştım çok da mutlu oldum. tarifi hemen denedim küçük değişikliklerle.denemek isteyenlere fikirde verebilir diye onları da yazmak istedim.
  1-çalıştığım için bademleri soymak zor geldi onun yerine fındık kullandım çok başarılı oldu.
  2-peynirin suyunu süzmek için zamanım yoktu 600 gr trakya çiftliği ve mısır nişastasını 2kaşık koydum.
  3-istediğim bitter çikolatayıda bulamadım bu yüzden içine 1 yemek kaşığı kakao koydum
  böylece hem çikolata hem de peynir istediğim gibi oldu üstüde hiç çatlamadı.ve çok güzel oldu.
  ayrıca sitenize girdikten sonra çıkamıyorum.her şey için teşekkürler.

 132. 132 - Cenk 20 Ocak 2009

  Sema Hanım – Bunlar okuyanlara çok yardımcı olacak. Vakit ayırıp paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

 133. 133 - Ayşe 21 Ocak 2009

  Merhaba çok güzel bir anlatım olmuş tebrik ve teşekkür ederim yalnız bişey sormak istiyorum,labneyi temiz bir kumaş mendilde süzsek olmaz mı kağıt havlu pek içime sinmedi

 134. 134 - Cenk 21 Ocak 2009

  Merhaba Ayşe – Olabilir tabii ama isterseniz birkaç kat serin ki çok su emebilsin.

 135. 135 - Cenk 21 Ocak 2009

  Betül – Yorumun araya sıkışmış, ancak şimdi görebildim. Sanırım tabana parşömen kağıdı yerine alüminyum folyo sermişsin. Acaba üzerine hamur döşeme esnasında yırtılma olmuş olabilir mi? Yine de öyle fırına akacak kadar yağlı bir taban tarifi de değil ama… Dağılıyor olması da benim başıma gelmedi şu ana kadar. Oldukça sert, kurabiye kıvamında bir hamur bu. Bir dahaki sefere parşömen kağıdı kullanman dışında önerecek pek bir şey bulamıyorum. Üzerinin biraz çökmesi doğal, zaten benim fotoğraflardan da biraz görülüyor. Su banyosunda pişirmek konusunda, evet, bu tarifte ihtiyaç yok. Ama işini kolaylaştıracağını düşünüyorsan uygulayabilirsin. Fakat dikkatli ol, sıkı kapatılmazsa içine su alabiliyor. MMM Migroslarda satılan yarım metrelik alüminyum folyolar arada boşluk bırakmadan kapatmaya yarıyor ama diğer 30 cm.’liklerde bu iş zor. Benden söylemesi. Ya da pişirmeden hazırlanan bir cheesecake tarifim daha var, dilersen her şeyi bırakıp onu yap. Ne dersin? Tarifi burada. Şimdiden kolay gelsin.

 136. 136 - Ankara'dan Sema 22 Ocak 2009

  tekrar merhabalar Cenk Bey,
  sitede gezinirken cheesecake taban kısmının farklı tarifleri olduğunu gördüm.sizin en çok beğendiğiniz hangisi ikincisi ise krem peyniri kullanan arkadaşlar var labne peynirinin verdiği tadı veriyormu acaba?şimdiden teşekkür ederim.çünkü sorularıma anında cevap geliyor bu çok güzel birşey.bu yüzden ilk defa bir bloga mesaj gönderiyorum.
  aklıma gelen bir şeyi daha sorayım.limonlu cheesecaketeki malzemeler fırında da pişirilebilir gibi geldi aynı malzemelerle pişirilebilirmiyim?

 137. 137 - Cenk 22 Ocak 2009

  Sema Hanım – Ben her iki tabanı da seviyorum. İlla seçmem gerekirse bu tarifteki tabanı seçerdim. Peynir tercihim de labne. Krem peynir adı altında marketlerde satılan birçok ürün var, dikkat etmek lazım. Tuzlu bir peynir tarife uygun olmayacaktır. Bir sonraki yazıda bahsi geçen limonlu cheesecake de elbette fırında yapılabilir ama aynı malzemeleri kullanarak fırında pişirmeyi denemedim, o yüzden kesin bir şey söyleyemiyorum maalesef.

 138. 138 - Betül 26 Ocak 2009

  Merhaba Cenk,
  Tavsiyelerin için teşekkür ederim. Bu arada üstü kalkan kekimi çikolata rendesi ile kapladım tadıda harika oldu. tarifini isteyen arkadaşlarıma da senin sitenin adresini verdim. kolay gelsin

 139. 139 - sumeyye 11 Şubat 2009

  Merhaba Cenk,
  Philedelphia peynir kullansak da mi suzmemiz gerekiyor?

 140. 140 - Cenk 11 Şubat 2009

  Sumeyye – Philadelphia kullanacaksanız süzmeye gerek yok.

 141. 141 - sumeyye 12 Şubat 2009

  Cevabin icin tesekkur ederim. Az once frambuazli kekimi firindan cikardim. Sicak sicak kenarlardan asirmaya calisirken gordum mesajini:) Esim mactan gelince surpriz yapicam. Yarin da okulda Intermediate Accounting sinavindan 🙁 once okunmus,ozene bezene yapilmis frambuazli kek yicem,soyliyim dedim:))))

 142. 142 - Cenk 12 Şubat 2009

  Sumeyye – Ellerine sağlık! Afiyet olsun. Sınavında da başarılar.

 143. 143 - Funda 13 Şubat 2009

  Merhaba, sitenizi yeni keşfettim ve çok keyif aldım. bendeki bir cheesecake tarifinde pınar markasıyla ünlenen beyaz peynir kullanılıyor ve inanılmaz bir cheesecake oluyor.

 144. 144 - Hatice 13 Şubat 2009

  Merhabalar Cenk, mascarpone peynirini kullanmadım mozarella çeşitlerini aldım, zaten bu markadan yeni haberim oldu benim de.

 145. 145 - seda talia 14 Şubat 2009

  merhaba cenk

  gunu, hatta koca bir haftayi, normal yemek aramadan sirf tatliyla gecirebilecek kadar tatli duskunu bir insanim. bir kac ay once surekli tuketmek yerine biraz da uretmem gerektigine karar verip yemek dergileri almaya ve internetten tarifler aramaya basladim(yeri gelmisken yemekosfer icin tesekkurler). sitenle tanismam zeytinyagli kek tarifi aradigim zamanlara tekabul eder, ki zaten o gunden beri de es dost beni usta asci ilan etti 🙂 sitendeki tariflerle dogum gunleri kutlandi, surprizlar yapildi, efendime soyliim, diyetler bozuldu ama ben normalde de yorumsuz bir tip oldugumdan herhangi bir mesaj yazmadim. ama bu cikolatali cheesecake’i yiyip de yorum yapmamak olamazdi yani. diger tariflerin de cok basariliydi ama bu gercekten olaganustu bir tatli oldu. paylastigin icin cok tesekkur ederim. bu kadar tatmin edici bir cikolatali cheesecake yememistim.

  alameda’da yasadim ben de 7 sene kadar, sf’in 18 mil kadar guneyinde, oakland’dan sonra, belki bilirsin. emeryville’de de garsonluk yaptim 2 seneye yakin. cok tatli meksikali bir ascimiz vardi, fernando 🙂 bunu da anlatmadan gecemedim.

 146. 146 - Cenk 14 Şubat 2009

  seda – Tarifleri beğenmene sevindim. Vakit ayırıp yazdığın için teşekkürler 🙂

 147. 147 - Betul 20 Şubat 2009

  Cenk, burdaki tarifte goremedim ama ingilizce blogunda bu tarif icin peynirleri mixerde medium’da karistirin diyordu. Ben bugun kitchenaid’in tarif kitabindaki basit cheesecake’i yaptim ve onun icin tarifte 2. hizda karistirin diyordu. E malum 2 pek yavas, puruzsuz bir karisim olmadi bi turlu benimki. Sen medium derken kacta karistirmistin peynirleri, 4,5?

  Bu arada yukarda yazdiklarimdan anlasilacagi gibi tavsiyeni dinledim ve kendime kirmizindan 6quartlik bir mutfak canavari edindim 🙂 Eee, dunyanin en iyi 50 blogundan birinin sahibinin tavsiyesini dinlemeyip de ne yapacaktim baska 😉

  Bir de dogru konunun altinda olmayacak ama bu seferlik goz yum. Bruksel lahanasi almistim senin tarifinden habersiz. Evin diger sahsiyeti agzina sokmadigindan sadece kendime kadar almistim ama. Sonra senin tarifini gordum ve aksam yemegine yaptim. Ve ac kaldim!!! Tarifin sucu yok tabii, o kadar muhtesemdi ki bizim evde lahana lafi duyunca duvarlara tirmanan yuce insan hepsini yedi. Sonra da neden bundan bu kadar az almisiz ki biz dedi 😀

 148. 148 - Cenk 20 Şubat 2009

  Betul – KitchenAid’in hayırlı olsun! Tam hatırlamıyorum ama medium dediysem 4 olması lazım. Ama o hız sadece peynirleri çırpma esnasında. Yumurtaları ekledikten sonra biraz daha hızını azaltman gerekebilir. Brüksel lahanasını da beğenmenize sevindim. Herkese afiyet olsun. Senin de ellerine sağlık tabii.

 149. 149 - zeynep 22 Şubat 2009

  Bugün yaptım çikolatalı cheesecakeni. İnsan okurken bazı şeyleri pek anlamıyor. ne zaman uygulamaya koyuluyorsun işte o zaman netleşiyor kimi şeyler. Tıpkı benim bugün yaparken “amma maliyetli bir cheesecake” dediğim gibi 🙂
  Cheesecke şu anda dolapta 8 saatlik süresini doldurmayı bekliyor. Akşama kadar nasıl dayanır insan bilmem. İnşallah bir kaç güne kadar bloga koyacağım ben de..

 150. 150 - Cenk 22 Şubat 2009

  zeynep – Umarım beğenirsin. Şimdiden afiyet olsun.

 151. 151 - zeynep 22 Şubat 2009

  cheese kısmına bayıldım cenk. kendi damak tadımıza göre ben bir daha ki yapışımda şekeri biraz azaltacağım.
  Bir kaç ufak değişiklik yapmak zorunda kaldım aslında. Bitter çikolata 1 tane 80 gr.lık varmış evde. Diğer 3 tanesi bademli-portakallı idi. Markete gitmeye üşendim o an ve kullandım. O da ayrı bir hava kattı valla yerken. Bademli bademli 🙂 Bir de tembellik edip bisküvili alt yaptım. Bir dahakine keklisini deneyeceğim.
  Sen de başka cheesecake tarifleri de vardır. Biraz araştırayım. ONların da cheese kısmını aynı yapsam? Çikolata koymadan olur mu acaba?
  Ellerimize sağlık ! 🙂

 152. 152 - Cenk 22 Şubat 2009

  zeynep – Afiyet olsun. İstersen sitedeki mandalinalı no-bake cheesecake’e bir bak. Çikolatasız tek alternatif şimdilik o.

 153. 153 - selin 23 Şubat 2009

  Cheese cake inin bu kadar begeni gormesinden sonra ben de deneyim dedim, her ne kadar yemem yasak olsa da(malum kilo vermeye calisiyorum:))) … su anda gayet iyi gozukuyor, kaliptan cikarmadim daha ve yarin esimden burosuna goturmesini isteyecegim. gun arasinda yorumlar gelir artik burodan..
  sevgiler, selin

 154. 154 - Elif Ünlü 23 Şubat 2009

  Merhaba,

  Ben daha önce brownie tarifini denemiştim ve sonuçtan çok çooook memnun kalmıştım. Bu arada ben 38 yaşımdayım 3 yıl öncesine kadar tatlı yemezdim ve kek yapmaktan korkardım :)ama artık en azından deniyorum. Cheeseceke tarifini de uygulamak istedim ve netteki en zor tarif! sizinki olduğundan güzel olacağına karar kıldım ama konsantre olup yapmam 3 günümü aldı. Dedim unlu mamüllere yeni alışıyorum. Sonuç yiyenler çok beğendi, hatta yedikleri pek çok yere göre daha başarılı bulduklarını söylediler. Yalnız ben alışverişe giderken malzemeleri not almadığım için labneyi az almışım, eksiği 2-3 kaşık süzme yoğurt ile kapatmaya çalıştım. Korktuğumdan az koydum, kalıbımda 26 cmlik kalıptı. bu yüzden biraz ince oldu. Benim esas sorunum tabanı kalıba yayarken oldu, homojen yayamadım ve tam kaplayamadım, fırında pişincede çekti ve kalıpla arasında boşluk oluştu, krema da taştı doğal olarak 🙂 Diğer sorunum ise kremanın homojen görünümlü olmaması idi. Sürekli çırptığım halde neden olmadı bilemedim.

  Emekleriniz için teşekkürler..iyi çalışmalar

  Elif

 155. 155 - Cenk 24 Şubat 2009

  Elif – 2-3 kaşık süzme yoğurdun çok fazla kıvamı değiştireceğini sanmıyorum ama aynı malzemeleri kullanarak daha büyük bir kalıpta pişirmek sorun yaratacaktır. Siz sanırım bir de kenarlarını kaplamışsınız. Tarifteki taban malzemeleri sadece taban kısmı içindi. Yanları için daha fazla hazırlamak lazım. Tabanı homojen yaymak için de altı düz bir bardak kullanabilirsiniz. Hamuru ellerinizle yaydıktan sonra bardağın düz kısmıyla iyice bastırırsanız taban da düzleşecektir. Kremanın homojen görünmemesi de bütün malzemelerin oda sıcaklığına getirilmemiş olmasından kaynaklanabilir. Direkt buzdolabından alıp mı kullandınız? Umarım bunlar bir sonraki seferde size yardımcı olur.

 156. 156 - Necla Soyaslan 03 Mart 2009

  Merhaba
  Çikolatalı cheesecake tarifinizi denemek üzere yola çıktm.Ancak tarifte takıldığım iki yer oldu:
  1- kek tabanı iki kere mi pişmiş oluyor?
  2-kelepçeli kalıbının dibini hem yağlıyor hem de pişirme kağıdı MI seriyoruz? Yoksa pişirme kağıdını dışına mı kaplıyoruz.
  Açıklamalarınız için şimdiden teşekkürler.
  Necla

 157. 157 - Cenk 03 Mart 2009

  Necla Hanım – Evet, taban iki kere pişmiş oluyor. Kelepçeli kalıbın tabanını yağlayıp (kağıt oynamasın diye) yuvarlak taban büyüklüğünde kesilmiş bir parşömen kağıdını da onun üzerine koyuyoruz.

 158. 158 - Necla Soyaslan 03 Mart 2009

  Teşekkür ederim.Başarının sırrı ayrıntılarda gizli oluyor. Önerilerinize uyarak hemen deneyeceğim.

 159. 159 - ayşen 05 Mart 2009

  merhaba cenk bey,
  markette satılan bisküvileri sağlıksız bulduğunuz için kullanmıyorsunuz ama kalıbı alüminyum folyoyla kaplıyorsunuz. bu çok tehlikeli. alüminyum kaplar ve alüminyum folyo kullanılarak pişirilen yiyeceklere, pişme süresine ve sıcaklığına bağlı olarak değişen oranlarda alüminyum geçer. zamanla kemik hastalıklarına, kansere ve nörolojik rahatsızlıklara yok açar.

  tariflerinize diyecek birşey yok, bu konuda çok başarılısınız.

 160. 160 - Cenk 05 Mart 2009

  Ayşen Hanım – Alüminyum folyo hakkında dediklerinizi ben de birkaç farklı yerde okumuştum. Alüminyum folyo kullanımı sonucunda insanların vücuduna giren alüminyum miktarı başka yollardan giren alüminyumun yanında çok az bir miktarmış. Zaten bu giren miktarın en fazla %1’i vücut tarafından emilebiliyormuş. Yani demek istenen o ki, alüminyum folyoya gelene kadar kabartma tozu, içme suyu, deodorant, ruj, vs. gibi daha sıklıkla kullanılan ürünler asıl dikkat edilmesi gerekenler. Bu arada dikkatinizi çekerim ki burada alüminyum folyo cheesecake’e değmiyor. Kalıbın dışına, içine su geçirmesin diye kaplanıyor. Bu arada sağlık konusunda ahkam kesiyor gibi görünmek istemem. Taban için hazır bisküvi kullanmamın sebebi sadece sağlıksız oluşu değil aynı zamanda doğal da olmayışı (ki bu benim için daha önemli bir faktör).

 161. 161 - mustafa cebeli 11 Mart 2009

  önçelikle bilgilerinizi bizimle paylastıgınız için teşerkkür ederim ben pastacılıık sektöründe calısıyorum arastırmayı ve onları deenemeyi cok severim bu ciolatalı cheese cake tarifinide yapıcam deniyecem teşekkür ederim

 162. 162 - yeliz 13 Mart 2009

  merhaba cenk bey
  labne peynirini süzmek yerine bildiğimiz pınar krem peynir (kase içinde satılanlardan) kullanmayı denediniz mi? ben yapıyorum ve cheesecake daha bir adına yakışıyo yani tuzludan tatlıya geçiş daha bir orataya çıkıyor fikrinizi belirtirseniz sevinirim. tazecik bloğuma beklerim 🙂

 163. 163 - Cenk 15 Mart 2009

  yeliz – Fikir için çok teşekkürler. Uzun denemelerden sonra ben en çok labne peynirini yakıştırdım cheesecake’e. Acaba senin bahsettiğin krem peynir bu tuzlu, yapışkan ve sarımtrak olan mı? O peynir bana çok yapay geldiği için evime hiç sokmuyorum..

 164. 164 - yeliz 21 Mart 2009

  evet tamda bahsettiğiniz peynir ama öyle yapışkan falan dediniz soğudum ben şimdi. aslına bakarsanız içeriğini bilemiyorum.
  ben cheesecake araştırırken arman kırım’ın yazısında okumuştum denedim ve tam benim istediğim gibi oldu. bu yüzden hep pınar krem peyniri kullanıyorum şimdi labneyi süzerek nemeye karar verdim. kolay gelsin.
  not: yazım silinmiş sanırım ondan bu tekrar

 165. 165 - rana 03 Nisan 2009

  günlerdir merak ettiğim çikolatalı cheesecakei nihayet okuyabildim ne kadar çok yorum almış ya arada püf noktaları kaçırmayayım herkesin sorularını tekrar etmeyeyim derken bir cheesecake yapma süresini pc başında geçirdim
  sorum ben cheesecakelerde üstünde meyve veya sosu seviyorum bunun üzerine önerebileceğin sos veya meyve varmı?bu arada portakallı cheesecake ve limonlusunu sık yapıyorum tarif çok ama çok güzel umarım çikolatalıyıda başarabilirim
  sevgiler:)

 166. 166 - Cenk 05 Nisan 2009

  Rana – Çikolataya çilek her zaman çok yakışır. Ama bu tarifte sos olarak birtek çikolata hayal edebiliyorum, belki üzerine de taze çilek koyabilirsin.

 167. 167 - Ece 17 Nisan 2009

  Dün gece işten yorgun argın dönüp cheesecake yapımına giriştim. Fırınımın sanırım sıcaklık ayarından dolayı genelde cheesecakeleri 10 dk. daha fazla pişirmem gerekiyor. Ama maalesef her sakallı dedem değilmiş. Güzelim cheesecake’in üstünde fay hatları oluştu. Çok moralim bozuk. Süzmediğim için olamaz mecburiyetten yaklaşık 2.5 saat süzdüm. Acaba fazla mı süzdüm? Bu arada 1 bardaktan fazla su çıktı inanamadım. Ama yılmadım. Eylemlerim sürecek.

 168. 168 - gul 20 Nisan 2009

  merhaba,
  ben bu keki denedim ama hamuru lezzetli de olsa paramparca oldu, kasik pastasi gibi servis etmek zorunda kaldim…acaba nerede hata yaptim?sevgiler.

 169. 169 - Cenk 20 Nisan 2009

  Gül – Söylemek zor. Sorun hamurundaysa aklıma iki şey geliyor. Birincisi unu nasıl ölçüyorsun? Göz kararı? Ölçü kabı? Dijital tartı? Bu yazıyı okumanı, bu sayfaya da göz gezdirmeni öneririm. İkincisi de tarifte bahsi geçen kapla aynı ölçülerde bir kap mı kullandın yoksa farklı mı? Daha büyük bir kabı aynı ölçüdeki hamurla kaplamaya çalışmak daha ince ve kırılgan olmasına yol açacaktır. Umarım yardımcı olabildim.

 170. 170 - Nisa Ayyıldız 21 Nisan 2009

  Merhaba Cenk,
  Öncelikle söylemem gerek ki blogunu keşfettiğimden beri bir günüm bile buraya uğramadan geçmiyor. Her gün başka başka şeyler öğrenip uygulamaya geçiyorum. Hatta vanilya özütünün olmasına 1 ay kaldı ve sabırsızlanıyorum artık ((: Bu tafini de denedim ve şahane oldu; koca pasta 2 günde miğdelerde ve akıllarda kaldı.! Benim merak ettiğim mascarpone ile yaparsak pişirme süresi ne kadar değişir ve oranları nasıl olur(sanırım krema da konuyor ama pek bilgim yok.)? Umarım bütün yoğunluğun içinde soruma cevap verebilirsin ((: Şimdiden teşekkür ederim.

 171. 171 - Cenk 22 Nisan 2009

  Nisa – Sorularına cevap verebilmek için deneyip görmek gerekiyor. Maalesef yazdıklarına bakarak bir yorumda bulunamıyorum.

 172. 172 - Nisa Ayyıldız 22 Nisan 2009

  Teşekkürler. Adana’da, senin söylediğinle kıyaslarsam, çok uygun fiyata mascarpone buldum(labneyne arasında az fiyat farkı var). Umarım oralarda da ucuza bulunur da bir gün içinde yapma isteği doğar, der ve bekleme moduna geçerim! ((:

 173. 173 - Aydeniz 14 Mayıs 2009

  Merhaba Cenk,
  Tarifini dün akşam misafirlerim için yaptım, pişirilerek yapılan ilk cheesecake deneyimimdi. Herkes çok beğendi, peynirli kısmı tam hayal ettiğim gibi oldu. Yalnız sanırım kabı tezgaha biraz az vurdum üzerinde hafif çatlama oldu, bir de ilk dilimi alırken taban kağıttan biraz zor çıktı. Onun haricinde muhteşem!! Eşimle Yeniköy’de Passion Bistro’nun cheesecakelerine bayılırız. Eşim ondan bile güzel olduğunu söyledi:) Çok teşekkür ederim.

 174. 174 - Cenk 14 Mayıs 2009

  Aydeniz – Tarifi beğenmenize sevindim. Afiyet olsun. Ellerine sağlık!

 175. 175 - Dilara 28 Mayıs 2009

  Merhaba Cenk

  Uzun zamandir cheesecake yapmak istiyorum ama hangi tarifi deneyecegime karar veremiyordum. En büyük “sorun”da Isvicre’de Labne olmamasi 🙂
  Senin tarifinde Philadelphia ismini görünce gözlerim parladi.
  Philadelphia ile yapacagim Cheesecake’e kac gram peynir koymam gerek? Labne miktariyla aynimi?
  Philadelphiaya Macarponede karistirilacakmi? Burda oldukca ucuza satiliyor, servet harcamaya gerek yok 🙂
  Simdiden cok tesekkür ederim.

 176. 176 - Cenk 28 Mayıs 2009

  Dilara – Philadelphia varsa elbette onu kullan. Mascarpone karıştırmaya gerek yok, süzmeye de.. Şimdiden afiyet olsun.

 177. 177 - ceren 03 Temmuz 2009

  geç olsun da güç olmasın diyorum ve de yorumumu yazıyorum:)

  Ben bir cheesecake delisi olarak labneli de olsa kısa aralıklarla yapıyordum ve de genelde çok iltifat alıyordum.. Sizin blog’da mascarpone’yi okuduktan sonra kaanlar diye bir marka keşfettim, Ankara’da sadece metro grossmarketlerde bulabildiğim bu markanın çedarı, mozarella(böyle minik olnlardan da) ricottası ve de mascarponesi var ve de pınar labne ile aynı fiyatta aşağı yukarı.. çok creamy bir cheesecake oldu… tavsiye ederim..(mutlaka biliyorsunuzdur ama yazmadan edemedim 🙂 )

  http://www.kaanlar.com.tr/tr/index.php?sayfa=krempeynir&u=sid&grubu=4

 178. 178 - Cenk 03 Temmuz 2009

  ceren – Bilgi için çok teşekkürler.

 179. 179 - özlem 03 Temmuz 2009

  merhaba cenk bey,
  bu cheesecake de güzel görünüyorda, uygun olduğunuzda birde limonlu yada çilekli cheesecake tarifi verseniz, o kadar mutlu olurduk ki, eşim ve ben:)
  kolay gelsin, iyi çalışmalar

 180. 180 - Cenk 05 Temmuz 2009

  Merhaba Özlem – Daha önceleri Mandalinalı Cheesecake yapmıştım. Onu limonlu olarak da yapmak mümkün. Ayrıntılar bu yazıda.

 181. 181 - ceren 05 Ağustos 2009

  cenk bu arada uzun süredir takipçinim. bir tarif defteri aldım ve ne kadar tarifin varsa yazdım defter dolmak üzere. ben resimlerini kopyalasam da o deftere yapıştırsam olur mu izni istiyorum? bu yediğim en güzel tatlılardan biriydi. halamın da ingiltere de yediğim gibisini bulamıyorum lafını ağzına tıkamış bulunuyorum böylelikle

 182. 182 - ceren ertan 08 Ağustos 2009

  ben de bir cheesecake tarifi paylaşmak istiyorum tanımadığım insanlar bile biryerlerden bu meşhur cheesecakemin namını duymuş arayıp durmadan tarif istiyorlar hatta iş toplasında kelalaka bir telefon tarif istemiyorlar mı kopuyorum.
  o yüzden bir amme hizmeti de ben yapayım istedim.
  şiddetle denemenizi tavsiye ederim gerçekten enfes bir tarif ne özsüt ne de starbucks bu tarifimle yarışamaz…..

  vişneli cheescake

  1,5 paket burçak büskivi ve ceviz kadar tereyağını rondodan geçirip kelepçeli kalıbın dibini yağlamadan direk elle bastırarak yayın,o dolapta beklesin bu arada 3 yumurta 1 paket süzme yoğurt 1 çay bardağı şeker 1 yemek kaşığı tereyağ 1 paket vanilyalı puding toz 1 kabartma tozu ve vanilya son olarak 1 limon kabuğu rendesi ve suyu hepsini güzelce çırpın koyu boza kıvamında olmalı cıvık olursa 1 tepeleme kaşık un takviyesi de yapılabilir kalıpta bekleyen burçak tabanın üzerine dökün ve 180C üzeri pembeleşene kadar pişirin.
  1 kase vişneyi blendırdan geçirip 1-2 kaşık şeker 1 tatlı kaşığı nişasta(1fincan soğuk suda eritin ki topaklanmasın)3-4damla limon suyunu 5 dk.pişirin jöle gibi oluyor ılık kekin üzerine dökün soğutup afiyetle yiyin bayılacaksınız eminim

 183. 183 - Cenk 12 Ağustos 2009

  Ceren – Hiçbir sakıncası yok. Aksine göğsüm kabarır. İstediğin gibi kes yapıştır.

 184. 184 - Ceyda 13 Ağustos 2009

  Merhaba, dondurma tarifine bakmak icin siteye girmistim kendimi burada buldum ve cokta mutlu oldum.. Bugune kadar hep yapmak istedigim ama bir turlu cesaret edemedigim cheesecaki artik yapabilirim. Tesekkurler ayrintilar icin..Eline saglik.

 185. 185 - esra 14 Ağustos 2009

  tarifinizi gördükten sonra denemek istedim.Ve aktardan vanilya özütü aldım.Ama yinede çelişkide kaldım vanilya özütü sıvımı yoksa ince toz halinde ve biraz acımsı tadı olan şekilde mi? beni aydınlatırsanız sevinirim şimdiden sağlun cenk bey

 186. 186 - Cenk 14 Ağustos 2009

  Esra Hanım – Vanilya özütü sıvı halde satılıyor. Vanilya çubuklarının uzun süre alkolde bekletilmesiyle elde ediliyor. Koyu kahverengi bir sıvı.

 187. 187 - esra 15 Ağustos 2009

  Verdiğiniz bilgiden dolayı çok teşekkür ederim. Beni yanlış kullanımdan kurtardınız. Cheesecakele ilgili bi sorum daha olacak.Kremasına okuduğum başka bi yerde ricotta peyniri kullanıyorlardı. Ricotta olur mu?

 188. 188 - Cenk 15 Ağustos 2009

  esra – Ricotta da olur tabii ama benim tercih ettiğim bir lezzet değil.

 189. 189 - Sevgi Ackersonn 21 Ağustos 2009

  Selam Cem Bey, Herşey herzaman olduğu gibi mükemmel. Kutlarım. Böyle bilimsel anlatımla yazılmış bir kek tarifi başka bir yerde bulabileceğimi hiç sanmıyorum. Yalnız kafamı kurcalayan birşey var. Artık bugün alüminyum folyonun kullanılmamasının gerektiğini öğrenmiş bulunuyoruz bunu bu harika tariften çıkarsak diyorum.. Ellerinize sağlık yalnız mükemmel değil mükemmelin ötesi diyebileceğim bir tarif.

 190. 190 - Cenk 21 Ağustos 2009

  Sevgi Hanım – Benim tarifimde alüminyum folyo kullanılmıyor. Ondan sadece klasik yöntemi anlatırken bahsettim ki o şekilde yapılırken de alüminyum folyo cheesecake’e değmiyor. Kalıbın dışına, içine su geçirmesin diye kaplanıyor.

 191. 191 - Pınar Uslu 08 Eylül 2009

  Bir sürü tarif denedim cheesecake için, ama bu tarif açık ara farkla bir numara!! Sıcacıkken ayrı bir tadı vardı (dayanamayıp hemen bir dilim yedik:), ama saatle tadın arasındaki doğru orantı beni tam hayal ettiğim ideal cheesecake tadına götürdü.

  Bir de beyaz çikolatalı versiyonunu deneyeceğim. yapınca yorumlarımı paylaşırım.

  Çok teşekkürler Cenk Bey:)

 192. 192 - ahsen 15 Eylül 2009

  Sevgili Cenk, günlerdir sayfanı açıp açıp okuyorum,ben Kanada’da yaşıyorum, normalde sabahları kalkar kalkmaz hemen memleketten haberler niyetine şöyle köşe yazılarına baktığım gazeteleri ve facebook’u açıyorum. Şimdi bu sıralama değişti,merak mıdır,iştah mıdır:) bilmiyorum ama hergün seni bir kere ziyaret ediyorum.
  Neyse,ben cheescake çokkk severim, şimdi bu cheescake’e kafam takıldı, burada kraft peynirleri var tabiiki, hatta bagel’ın yanında vazgeçilmez herkes için de benim için pek değil. Bana biraz yağlı geliyor, ehhh vermeye çalıştığım 3-4 kilo da olunca aklım fikrim kaloride oluyor:)
  Ben labne ile cheescake denedim, evet herkes çok beğendi ama benim aradığım tad o değildi, ben biraz tuzsuz lor gibi tadan, hafif ekşimsi,keserken kremaya benzemeyen ve o kadar yumuşak olmayan, içi biraz lifli gibi görünen cheescake’leri seviyorum.
  Şimdi sana tuhaf gelecek ama, bu tarifteki cheescake’i biraz tad olarak tanımlar mısın? veya yapan arkadaşlar bu konuda bana biraz fikir verir misiniz?
  çok teşekkürler,
  * julia child’i burda seyrettim, o günden beri rüyalarımda yemek okullarına gidiyorum, habire mutfakta harikalar yaratıyorum, bu beni dürttü, şimdi burada 10 aylık pastacılık kurslarına bakıyorum.
  teşekkürler.

 193. 193 - Cenk 15 Eylül 2009

  ahsen – Eğer yanlış anlamadıysam bu cheesecake tam da senin aradığın bir tarif. Tüy gibi hafif kremamsı bir dokusu yok. Labne süzüldüğü ve kalıba dökmeden önce tezgaha vurarak havası alındığı için de pürüzsüz. Ekşimsi değil. Aklıma gelenler bunlar… Şimdiden kolay gelsin.

 194. 194 - Evren 13 Ekim 2009

  tamam buraya kadar, artık bu blogtan gitmem gerekiyor… yaptığından bu kadar keyif alıp üzerine bu kadar güzel yazan bir adamla ve bloguyla daha fazla başbaşa kalamayacağım 🙂

 195. 195 - ayse karay 15 Kasım 2009

  Cenk bey,
  cikolatali cheesecake ki bire bir yaptim diyicem ama mascoporne ile labne peyniri birlikte kullandim ondanmidir bilemedim cok hafif bir eksimsilik oldu acaba beraber kullanmammi etkili oldu? birde cok uzun bir sure cirptigim icinmi ayran gibi oldu bayagi korktum ama sonrasi iyi oldu nisasta ve eriyik cikolata girince biraz toparlandi, kizim cok begendi.tesekkurler .

 196. 196 - Cenk 16 Kasım 2009

  Ayse Hanım – Ekşilik hiçbir şekilde olmaması lazım. Peynir tadını mı acaba ekşi olarak algıladınız? Labneden kaynaklanmış olabilir, zira mascarponenin tadı peynirden çok kremaya benziyor. Afiyet olsun.

 197. 197 - ayse ka 17 Kasım 2009

  Merhabalar,
  evet Cenk bey, eksilik labne den kaynaklaniyor. Cunki bugun iki farkli bir sekilde denedim kremayi sadece mascoperneden yaptim daha farkli oldu. cevabiniz icinde cok tesekkur ediyorum.

 198. 198 - Funda G 17 Aralık 2009

  Merhaba,

  Şu Mascarpone peynirinin nerde bulunabileceğini merak edip aradım internette. Metro Gross marketin sitesinde Kaanlar marka buldum. 400 Gr.lık kutu 6.16 TL.Tadı yurt dışındakilere benzer mi onu bilemem. Makul bir fiyat gibi göründü. Sizin tarifinizde 2 kutu kullanmak gerekli sanırım.

 199. 199 - Cenk 18 Aralık 2009

  Funda – Trakya Birlik mascarpone peyniri çıkardı yeni. Tadı yurtdışındakilere benzemiyor ama çok güzel bir kıvamı var ve son zamanlarda denediğim tariflerde çok memnun kaldım. Onu tavsiye ederim.

 200. 200 - duygu 08 Ocak 2010

  gecenin bu saatinde aklıma cheesecake düşmesi ve bi anda kendimi burda bulmam… allahtan malzemelerim eksik yoksa hemen atmıştım kendimi mutfağa 🙂
  ellerine saağlık cenk muhteşem gözüküyor! kelepçeli kaç cm? okudum okudum onunla alakalı bir şey göremedim 🙁
  teşekkür ederim şimdiden
  sevgiler

 201. 201 - Cenk 08 Ocak 2010

  Duygu – Tarifin içerisinde yazıyor. 23 cm’lik kullanacaksın. Umarım tarifi beğenirsin.

 202. 202 - duygu 09 Ocak 2010

  hem de en başta yazıyor yuh bana vaktini aldım!
  bu arada cheesecake denendi ve şu an dolapta beklemesi gereken son 6 saatin içinde…
  harika gözüküyor mis gibi kokuyor 🙂

 203. 203 - hatice 18 Ocak 2010

  merhaba Cenk, ben sitenin yeni müptelalarındanım.:)
  ben cheesecake’i süzme yoğurtla da yapıyorum.. bu konudaki görüşlerini merak ediyorum.. sevgiler..

 204. 204 - Cenk 19 Ocak 2010

  Hatice – Süzme yoğurtla yapılan cheesecake pek bana göre değil. Belki bir kısmı yoğurt bir kısmı peynir olarak yapılırsa bir ihtimal olabilir.

 205. 205 - irem acar 24 Ocak 2010

  nbnm adm irem 10 yaşındayım bizde şu anda annemle beraber yapmaya çalışıyoruz 😀 TEŞEKKÜR EDERİZ…

 206. 206 - irem acar 24 Ocak 2010

  :D:D:D:D:D:):):):):):D:D:D:D:D

 207. 207 - Aysun 02 Şubat 2010

  merhaba Cenk bey,
  Ablam bir aralar pastaneden cheesecake alırdı.Benim hatırladığım altında bir taban ve üstündede kıvamlı bir krema dolgusu vardı ve bu kremanın üzerinde de meyveler oluyordu.Hatta ben bir süre Arnavutlukta yaşadım, orada da bir keresinde yanlışlıkla kremşanti yerine bu kıvamlı toz kremadan almışım, çırparken çok çabuk sertleşti.Şimdi benim anlamadığım, sizin cheesecake de krema pişiriliyor mu? Ya da benim cheesecake zannettiğim şey aslında nedir?Bunca zaman farklı bir şeyi cheesecake sandığım için de ayrıca çok şaşırdım:)

 208. 208 - Cenk 02 Şubat 2010

  Aysun – Ablanın aldığı pastayı görmediğim için bir şey söyleyemiyorum ama evet harcı pişiriliyor. Gerçi fırına girmeyen şöyle bir versiyonu da var.

 209. 209 - Nil 16 Şubat 2010

  Merhaba,
  Ben cheese cake’i surulebilir beyaz peynirle denedim cok guzel oldu. Labne peynirden daha koyu kivamda sorununuzu cozebilir:)

 210. 210 - funda 04 Mart 2010

  labne yerine tuzsuz ve taze lor peyniri kullanıyorum. su içermiyor, böylece süzme derdi yok. tek sorun ne kadar çırparsan çırp biraz pütürlü olmasında. ama o da çok sorun değil bana göre. bahar geliyor, taze lor bulmak daha kolay olur. tavsiye ederim. ilgilenirseniz tam tarifi isteyin.

 211. 211 - Hale 29 Mart 2010

  Tarifinizi denedim çok güzel oldu tadı, üstelik harcın yarı ölçüsüyle yaptım fakat sanki biraz sert oldu gibi geldi bana. Vanilya özütü olmadığı için vanilin kullandım onun bir etkisi var mıdır acaba?
  Üstü de kuru gibi oldu biraz

 212. 212 - Cenk 29 Mart 2010

  Hale – Sert oldu derken hamurundan mı bahsediyorsun? Vanilya kullanımıyla alakası olamaz, göz ardı edilebilecek bir miktar sonuçta. Üstü kuru olduysa fırında fazla tutmuş olabilirsiniz.

 213. 213 - Hale 29 Mart 2010

  Hamuru sert oldu ama tadında bir sorun olmadığı için çok şikayetçi değilim:) bir dahakine daha dikkat edeyim madem.

  Bu arada taban için verdiğiniz tarif için size çok teşekkür etmek istiyorum, harika oldu, çok sağolun. Bütün tariflerinizi sırayla deneyeceğim bundan sonra.

 214. 214 - özge 10 Nisan 2010

  şimdi fırından çıktı çikolatalı cheesecakeim ama 9.5 şiddetli depremle oluşan fay hattı kadar yarıklar var üstünde 🙁 o kadar da hava kabarcıklarını çıkardım ama yeterince olmadı demekki. başka bir sebebi olabilir mi?
  tabanı gerçekten mükemmel oldu bu arada.
  bir de vanilya özütü yoktu bende çubuk vanilyanın içini çıkarıp koydum umarım güzel olmuştur…

 215. 215 - Cenk 10 Nisan 2010

  Özge – Fırın ısısı çok yüksek gelmiştir. Çatlamasını önlemenin en iyi yolu su banyosunda pişirmek. Kelepçeli kalıp olduğu için önceden alüminyum folyoyla sarmak gerekiyor ama çok uğraştırıcı ve çoğu zaman da aksilikler çıkartan bir metod olduğu için sevmiyorum. Ufak tefek çatlaklar beni üzmüyor. Ama çok fazla çatlak varsa o zaman fırının gösterdiğinden çok daha fazla ısı veriyor olabilir. Bir dahaki sefere en az 20 derece daha az bir ısıda pişirmeni öneririm.

 216. 216 - kekevi 11 Nisan 2010

  Merhaba Cenk,
  Cheesecake tariflerine bakmamistim, super gorunuyor. Cikolatali ve biskuvisiz tabanli denememistim, listeme aliyorum. Bu arada sende hurma toppingli cheesecake denedinmi daha once bilmiyorum ama cok yakisiyor. Aklinda olsun. Benim tarifimden fikir almak istersen http://kekevi.com/blog/2009/10/hurmali-cheesecake/
  Son odulun icinde ayrica tebrikler, gercekten hakediyorsun..
  Kolay gelsin

 217. 217 - kekevi 12 Nisan 2010

  Cenk Bey,
  Tarifin tamamini okumamistim. Cream cheese sorununu bende yasamistim Turkiye’de. Ben labne yerine, marketlerde ayni reyonda, genellikle yanyana olan krem peynir (eritme ve sarimsi olan degil) kullaniyorum. Philadelphia ya yaklasamasa da labneye gore kati, susuz ve daha yagli bir krem peynir. Fena olmuyor ve fiyatida uygun sayilir. Philadelphia peynir nerde satiyorlar acaba? ve cok mu pahali gercekten. En azindan kahvaltilik alsak arada da ozlemimizi gidersek..

 218. 218 - Cenk 12 Nisan 2010

  kekevi – Şütte’de rastlamıştım diye hatırlıyorum. Ama Amerika’dakinin aynısı değildi…

 219. 219 - hatice 12 Nisan 2010

  merhaba cenk, benim bir arkadaşım yakın zamanda amerika’ya gidiyor. şu kitchen aid stand mixer lerinden istiyordum ne zamandır. ona sipariş vermeyi düşünüyorum, sence ordan getirteyim mi? getirt dersen bana önerebileceğin bir modeli var mı acaba? internette şöyle bir bakıtım o kadar çok model var ki kafam karıştı..:)

 220. 220 - Cenk 12 Nisan 2010

  Hatice – Amerika’da satılanların voltajı burasıyla tutmuyor. Onu uygun hale getirebilmek için bir voltaj çevirici gerekecektir ve bildiğim kadarıyla çok yer kaplıyor. Ben riske girmedim, aradaki büyük fiyat farkına rağmen buradan aldım. Model konusunda da ihtiyaca göre değişir elbette ama ben olsam büyük boy, biraz daha profesyonel olanını seçerdim.

 221. 221 - sanem celepci 16 Nisan 2010

  balkabaklı cheesecake tarifi olsa keske bu blog dışındaki hiçbir tarife psikolojik olarak güvenemiyorum

 222. 222 - necati 07 Mayıs 2010

  Teşekkürler.
  Bu kadar yorumun tamamını okudum.Ya herkes vanilya özütüne sahip ya da koymuyor.Bulamayan biri olarak ve 2 ay da bekleyemiyecek durumda olanlar ne yapmalı.Bir tarifinizde çubuk vanilyayı sütle beraber pişirin demiştiniz.Bu tarife adapte etmek nasıl olur acaba?

 223. 223 - Cenk 08 Mayıs 2010

  Necati – Bu tarife maalesef adapte edemeyiz. Yapılabilecek tek şey vanilya çubuğunu ortadan ikiye kesip direkt harcın içine katmak. Ama bu da vanilyanın ön planda olmadığı bu tip bir tarifte çok pahalı olan vanilya çubuğunu harcamak olacaktır. Burada vanilyaya sadece hoş bir koku bıraksın diye ihtiyacımız var. Doğal olmayan bir alternatif vanilin olabilir. Sentetik bir madde olduğu için ben kullanmıyorum, tavsiye de etmiyorum, açıkçası yoksa hiç vanilya kullanmamanızı öneririm, ama illa koyacağım diyorsanız o şekilde ilerleyebilirsiniz.

 224. 224 - bilge 28 Mayıs 2010

  Merhaba,
  Ben gördüğüm ilk gün denedim tarifinizi ve gerçekten çok beğendim hatta bir çok kişiden sipariş bile aldım. Ama tabanı daha kalın olsa benim daha çok hoşuma giderdi, acaba taban malzemelerini 2 katına çıkarsam bi problem olur mu?

 225. 225 - Cenk 29 Mayıs 2010

  bilge – Bir problem olmaz tabii. Sadece iki katı kalın olur, bir de pişmesi daha uzun sürecektir.

 226. 226 - Onder 03 Haziran 2010

  Bunu ve burdaki bütün tatlıların hepsini istiyorum wenndy..

 227. 227 - Zeynep Öykü 05 Haziran 2010

  Merhaba

  Macro’da Trakya markalı bir mascapone var 350gr, 13tl. Bir paket bundan geri kalanı süzülmüş labne olarak yapılabilir belki.

 228. 228 - Cenk 06 Haziran 2010

  Zeynep Öykü – Bu yazıyı yazdığımda Trakya’nın Mascarpone’si yoktu. Sonralardan alıp başka tatlılarda kullandım, gayet güzel sonuç veriyor, tavsiye ederim.

 229. 229 - Zeynep Öykü 06 Haziran 2010

  Evet, dün bu şekilde yaptım mükemmel oldu. Şu peynir meselesi benim için de uzun süre bir sırdı, sizi tüm cheesecake sevenler adına tebrik ediyorum.

  Aynı tarifi sade olarak da deneyeceğim. Bir de, üzerinde yumuşak bir beyaz çikolata tabakası olan cheesecakeler yedim, beyaz çikolatayı nasıl bir işlemeden geçiriyorlar bir bilginiz var mıdır? Marzipan kıvamında bir şey, bununla kaplanmış pastalar da oluyor.

 230. 230 - Cenk 06 Haziran 2010

  Zeynep Öykü – Afiyet olsun. Soruna cevap verebilmem için bahsettiğin tatlıyı görmem gerek, dolayısıyla maalesef bir fikrim yok.

 231. 231 - Nur ÜNAL 02 Temmuz 2010

  Bugüne kadar yediğim en harika cheesecake…Denemelisiniz
  Teşekkürler Cenk…

 232. 232 - gülşah 06 Ağustos 2010

  merhaba cenk. diyorsun ki, 3 senedir kimse neden cheesecake tarifi yok diye hesap sormadı.
  o zaman soruyorum: neden hala tiramisu tarifi yok? yazmayı düşünmüyor musun?

 233. 233 - Cenk 06 Ağustos 2010

  Gülşah – Yerden göğe kadar haklısın. Lütfen biraz daha zaman tanı. En kötü ihtimal kitapta olacak bir tarif.

 234. 234 - Gamze 07 Ağustos 2010

  Cenk merhaba, cheesecake aramaları dışında pancake araması yaptım ama o da yok sanırım :)) hiç yaptın mı? Ki mutlaka yapmışssındır, bize de bir tarif yazsana.

 235. 235 - Cenk 09 Ağustos 2010

  Gamze – Pancake yapıp yazmıştım. Burada.

 236. 236 - zeynep 22 Ağustos 2010

  merhaba..bir chessecake hastası olarak resimleri görünce neler hissettim bilemezsin,ah bi de oruçlu olmasaydım :)..bi çok kişinin aksine eti burçakla yapılan tabana ve labneye bayılıorum 🙂 sormak istediim şey şu ki vanilya özütü yerine ne kullanabilirim?ya da kullanmasam?

 237. 237 - Cenk 22 Ağustos 2010

  zeynep – Çok teşekkürler. Vanilin sentetik bir madde olduğu için tavsiye etmiyorum ama vanilya özütü bulmanız mümkün değilse onu kullanabilirsiniz. Ya da hiçbir şey kullanmayın; tarifi çok fazla etkilemeyecektir.

 238. 238 - sema 28 Ağustos 2010

  Bunu denedim yiyenler beğendi. Bir sorum olacak. Üzerinde vanilla extract yazan şeyi aldım ve bir kitaptan gördüğüm bir reçel tarifinde yazdığı gibi aynen kullandım. Ancak o şey yüzünden rezalet oldu reçel. Rengi beyaz ve aynı parfüm gibi birşey. EDllie Krieger ya da Anna Olson ın programlarında sürekli kullanılan bu özüt kahverengi ama ben öylesini bulamadım. Siz nerden alıyorsunuz bunu. Bilgi verirseniz sevinirim. Sevgiler

 239. 239 - devastatorusta 28 Ağustos 2010

  ellerinize sağlık. bilgilendirmeleriniz için çok çok teşekkürler. ben de yazınızı okuduktan sonra cheesecake yapmaya karar verdim. Sizin önerilerinizi tam olarak dikkate almayıp, bisküviyle yaptım ama elde malzeme yoktu. bundan sonraki ilk cheesecake tarifim sizinki olacak. kendi tarifimi de yarın sitemde yayınlayacağım. katkılarınızı beklerim. teşekkürler.

 240. 240 - Cenk 29 Ağustos 2010

  sema – Ben vanilya özütünü Amerika’dan getirtiyorum. Şu markayı tercih ediyorum. Eğer getirtmeniz mümkün değilse vanilya özütünü evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Vanilya özütü (yurtdışında vanilla extract olarak geçiyor) ortadan ikiye kesilmiş vanilya çubukları uzun bir süre alkolde bekletilerek elde ediliyor. Şu yazıdaki fotoğrafta aşamalarının fotoğraflarını görebilirsiniz. Vanilya özütünü evde yapmak için ufak boy kapaklı bir şişeye ortadan boylamasına ikiye kestiğiniz 3 adet vanilya çubuğunu sokup üzerini 1 su bardağı votka ile doldurun. Güneş almayan bir yerde ara sıra çalkalamak suretiyle 2 ay saklayın. Linkteki fotoğraftaki gibi zaman içinde koyulaşacaktır rengi.

 241. 241 - aysenur 07 Eylül 2010

  merhaba cheesecake hakkındakı bilgilerinize saşmamak elde deil:) gercekten cok basarılısınız kakaolu hıc denemedım yanlız bisey dikkatimi cektı resimlerde cheesecakenin üstünde çikolatalı veya beyaz cikolatayla yapılmıs sos yok boyle daha mı guzel bide nişasta koymadan sanki cheesecake daha guzel oluyo denedinizmi bilmiyorum ama her sekılde yaptınız sey harika ellerinize saglık:)

 242. 242 - Cenk 08 Eylül 2010

  Aysenur – Üzerine sos döküp dökmemek tamamen kişisel tercih. Bu tarifte yeterince çikolata olduğu için gerek duymadım, ama neden olmasın? Nişasta koymadan da denedim ama o bambaşka bir tarif ve hazırlanış şekli bu tariften çok farklı. O da kitaba artık.

 243. 243 - Hatice guvensoy 10 Eylül 2010

  Inanilmaz bir blog.hastasi oldum.cheesecake icin bir oner nisasta yerine bir yada yarim paket cukulatali puding tozu da guzel sonuc veriyor.selamlar

 244. 244 - Necla 11 Eylül 2010

  İyi bir cheesecake tarifi için arama yaptığım sırada sitenize ulaştım ve mükemmel tariflerinizi gördüm.Saatlerce okudum. Cheesecake’ i adım adım uyguladım ve sonuç harika!Teşekkürler

 245. 245 - Sevil 24 Eylül 2010

  Merhaba,
  Öncelikle söylemeliyim gerçekten yaptıklarınız kadar, fotoğraflar ve materyalleriniz hepsi çok güzel…Cheesecake demişken ben de geçen hafta yeni bir deneme yaptım ve labne ile Trakyabirlik markasının (yanlış hatırlamıyorsam) krema peyniri çıkmış ikisini karıştırdım. Herkes çok beğendi.Ve krema peynirinin fiyatı da labneden farksızdı. Denemediyseniz tavsiye ederim…

 246. 246 - kadrik 30 Ekim 2010

  hımm,bence denenmeye değecek bir tarif:)
  ama vanilya özütü yerine ne kullanabilirim,yada hiçbirşey kullanmasam,tadında cok buyuk bir değişiklik olurmu,ne dersiniz?

 247. 247 - Cenk 30 Ekim 2010

  kadrik – Sentetik olduğu için ben vanilin kullanmıyorum, tavsiye de etmiyorum. Onun yerine hiçbir şey kullanmayın daha iyi. Büyük bir değişiklik olmayacaktır.

 248. 248 - estergonyesil 06 Kasım 2010

  En sonunda aylar önce bloğunda aramış küçük cheesecake’leri görmüş hatta bir kaç bilgiyide yaptığım cheesecake de kullanmıştım. Ciddi güzel eminim, ipuçları için ayrıca teşekkürler…
  Esenkal…

 249. 249 - Nesrin 12 Kasım 2010

  Merhaba,

  Keki yatmadan önce yapıp buzdolabına koydum. Bütün gece rüyamda o muhteşem görüntüyü ve tadının nasıl güzel olacağına dair rüyalar görüp durdum; hiç abartısız.
  Bir şey sormak istiyorum. Dr Oetker’in küçük tüplerde satılan vanilya aroması, o çok methedilen vanilya özütüne alternaif olabilir mi? Tüm mutfak kültürünü bu ve diğer bir tarif sitesinden alan biri olarak umuyorum ki sorum cahilce değildir.

 250. 250 - Cenk 12 Kasım 2010

  Nesrin – Umarım tadına bakınca da beğenirsin. Dr. Oetker’in vanilya aroması da vanilinle aynı şey. Doğal değil. İçinde gerçek vanilyaya dair hiçbir şey yok. Tamamen sentetik.

 251. 251 - Nesrin 12 Kasım 2010

  Beğenmek ne demek; bayıldık eşim ve ben. Son bir dilim kaldı hatta. Verdiğiniz bilgi için çok teşekkürler.

 252. 252 - gökçe 27 Kasım 2010

  cenk merhaba,
  bu muhteşem cheesecake tarifini dediklerini harfiyen uygulayarak iki kere yaptım. hep gece yarısı yaptım ki sabah uyandığımda beni karşılasın:)sonuç harika. çok saol.
  ama acil tiramisu tarifi de istiyorum senden. artık başka tariflere güvenemem. illa senin deneyip ölçmüş olman gerekli. sevgiler..

 253. 253 - Cenk 27 Kasım 2010

  gökçe – Afiyet olsun. Tiramisu tarifini kitap için hazırlıyorum. Biraz daha beklemeniz gerekecek.

 254. 254 - Serra 03 Aralık 2010

  Merhaba,
  Sonunda yaptım.. bu sıralar cheesecake takıntım var.
  2 paket labne ve 2 paket krem peynir kullandım..
  Sanırım esas aradığınız yağluı karışıma labne+krem peynir karışımı çare olabilir. Kullandığım en ucuz markalar ; dia, bim veya a101 de satılanlar 🙂 Oldukça başarılı sonuçlar veriyor, bence taze oldukları için..
  Taban için fındık öğüttüm ve tereyağını da erittim elde karıştırdığım için.. Küçük kaplarda ayrıca pişirdiğimden tadını tadabildim ve fındıkla harika oldu..
  Esas büyük kalıptaki şu an soğuyor ama ben minik kalıplardakinden tadtım, oldukça lezzerli oldu 🙂 Teşekkürler tarif için..
  Serra

 255. 255 - ilknur 20 Aralık 2010

  merhaba cenk seni ilk habertürk gazetesinde ki röportajından tanıdım ve merak edip blogunu bugün ilk kez ziyaret ettim onca pasta ve yemek blogları arasında kesinlikle çok çok farklısın klasiğin dışında ama orjinal ve kendine özgü bambaşka tariflere yer vermişsin. insan farklı bir şey denemek istiyorum deyince güvenle başvurabileceği tariflere yer vermen ödülü nasıl hak ettiğinin ispatı bence aynı zamanda verdiğin püf noktalarla ve ince detaylarla yemediğimiz lezzetin hemen hemen aynısını yapıp tadını almamızı sağlıyorsun tebrik ediyorum seni.
  Ben de 1 senedir cheesecake yapıyorum ama tabanı bisküvili başka tarifi bulamadığım için tabii ki. Fakat bana da tereyağı çok geldiği için çok çok az oranda süt kullanarak fazla yağı azaltıyorum gayet güzel oluyor yalnız dikkat ettim tarifte sadece labne kullanıyorsun ama benim bildiğim tariflerde krem peynirde var acaba sen neden kullanmadığını sorabilir miyim?
  Birde mascarpone acaba evde yapabilirmiyiz bazı peynirlerin tarifi verilmiş bazı sitelerde hani en azından yapma imkanı olan aynı cheescake tabanı hazır yerine kendin yaptığın gibi olabilir mi acaba ? :)) belki yok dersin ama şansımı denemek istiyorum.
  Senden bir ricada bulunmak istiyorum biz ailece kek tarzı değil de browni cheescake tiramusu gibi tarifler dışında pek yemedikleri için hep farklı tariflere yönelmek istiyorum bu konuda tariflerini çeşitlendirirsen sevinirim (cruble ve kıtır çilek tariflerinde listeme eklendi ayrıca teşekkür ederim)
  daha yeni tariflerde buluşmak ümidiyle başarılarının devamını diliyorum Cenk
  Nice Yıllara

 256. 256 - Cenk 20 Aralık 2010

  ilknur – Aslında krem peynir (Beyaz adıyla geçen) daha yüksek yağ içerdiği için labneye göre daha doğru bir seçim gibi görünüyor ama ben labneyle yaptıklarımdan daha memnun kalıyorum. Kitap için hala karşılaştırmalar yapıyorum, hangisinin bana göre daha iyi olduğunu kitap çıkınca hep birlikte göreceğiz, o zamana kadar sitede yayınlananlarla yetinirseniz sevinirim. Bu yeni tarifler için de geçerli. Maalesef vakitsizlikten tarif isteklerini yerine getiremiyorum. Zaten siteyi daha yeni keşfetmişsiniz. Yaklaşık 5 senelik bir arşiv var, eminim bu tarifler size uzun bir süre yetecektir. Evde Mascarpone yapımı konusunda net bir şey söyleyemiyorum. Sorulara kesin cevap vermeden önce muhakkak kendim denemiş olmam gerekiyor. İleride denersem tecrübelerimi paylaşırım.

 257. 257 - ilknur 20 Aralık 2010

  teşekkür ederim yorumların için ve kitabını sabırsızlıkla beklediğimi bilmeni isterim henüz 4 aylık evliyim ve mutfakta yemek işi konusunda tam anlamıyla çaylağım 1 ay önce güzel bir yemek kitabı alayım dedim ama :(( maalesef bulamadım en azından yeni kitap çıkarmaya başlayan biz yazar ve benim gibi yemek ve pasta kitabını bulamayan için bir öneri olmasını dileyerek neden bulamadığımı belirtmek isterim.
  Öncelikle elimde var olan annemin Almanya dan aldığı yemek kitabı var o yardımcım resimli ve anlatımlı olarak ama dediğim gibi annemin bayağı bir eski. Ayrıca Oktay Ustanın kitabı haricinde almak istediğimi bulamadım nedenlerine gelirsek:
  -Tarifi çok olan kitapta resim yok mesela pasta yapacaksın adı var ama yapmadan önce insan nasıl bir şeyle karşılaşacağını çaylak biri için bilmesi iyi olur sonunda hüsran olmaması için.
  -Resim çok ama tariflerdeki malzemeleri İstanbul dışında bir yerde yaşayan için bulunması zor malzemeler barındırıyor mesela şeker hamuru mesela vanilya özü veya yemeklerinde özellikle karides kalamar ağırlıklı olması (yemeyen için) en azından karides yerine alternetif sunabilir.
  – Sadece bir gazete bir kitap vermişti ben alamadım ama arkadaşımdan gördüğüm kadarıyla oldukça başarılıydı ki (o kitap gibisini bulmayı çok istedim) başarısı mesela hangi balık nasıl yenmeli hangi mevsimde tercih edilmeli yaptığımız yemekte kuzu veya inek hangi tür eti tercih etmeliyiz pastada kullanılan malzemede ne önemli mesela senin blogunda vişnelerin mevsiminde daha lezzetli olduğunu söylemen labnelerin susuz olması gerektiği gibi bilenler için gereksiz ama bilmeyen için önemli ayrıntılara yer vermiş olması gibi.
  – bir diğeri ise senin blogunda ki gibi bambaşka ama farklı ve denemeye değer tarifler olmaması (zaten senin kitabını yukarıdaki saydıklarımın yer alacağını düşünerek sabırsızlıkla bekliyorum).
  ve daha bir sürü ama işin özü şu kitap yazarlardan ricam özellikle yemek tarifini verirken alıcıların benim gibi tecrübesizlerin olacağını unutmaması Annelerimiz var kabul ama onlara da yeni bir şeyler sunmak için yeni tariflerde gerek değil mi?

  çok konuştum kusura bakmayın ama kitap demişken yazarı bulmuşken faydalı olsun değil mi? Eeeee erkeğin kalbine giden yol yemekse daha iyi olmak için Annelerimiz kadar yemek yazarlarımıza da ihtiyacımız var değil mi? özellikle çalışan bir kursa gidemeyen için :(((
  saygılar diliyorum Cenk Bey! Kitabınızda ise başarılar şimdiden Allah yardımcınız olsun

 258. 258 - Esra Aksoy 01 Ocak 2011

  Cheesecake çok severim, ama istediğim gibi bir tarif bulmakta çok zorlandım. Sizin tarifiniz harika, ilk seferde biraz deneme oldu ama ikincisi muhteşem oldu, diğer tarifleri de deniyorum, bugün elmalı kek yaptım süper oldu 🙂 Takipteyim, daha çok et yemeği tarifi bekliyorum.

 259. 259 - fuyku 06 Ocak 2011

  Yılbaşında arkadaşlarımıza hediye etmek için eşimle birlikte pişirdik biz bu harika cheesecake’inizi..Tarifteki ölçülere birebir uyduk, sadece vanilya özütü yoktu onu kullanmadık. Evde rom aroması vardı, ondan ekledik. Sonuç çok güzel oldu. Bir gün boyunca dolapta bekletmek de cheesecake’in oturmasını sağladı sanıyorum. Sadece taban kısmı, sizin tarifinizle yapmıştım, bisküvi ile değil, biraz sert oldu. Acaba elimle kalıbın dibine çok bastırmamdan kaynaklanmış olabilir mi? Veya sıcaklık-süre ile mi ilgilidir? A bir de, benmari ile pişirmedim, doğrudan kalıbı ile pişirdim cheesecake’i fırında.

  Tarif için çok teşekkürler. Evde mandalinalar birikti, en kısa zamanda mandalinalı cheesecake’i de deneyeceğim.

 260. 260 - Cenk 07 Ocak 2011

  fuyku – Dağılmaması için biraz sert olması gerekiyor ama taş gibi olduysa bu ellerinizle bastırmaktan veya sıcaklık ya da süreden değil hamuru hazırlarken çok fazla yoğurmaktan kaynaklanıyor olabilir.

 261. 261 - selma karpuz sabancı 11 Şubat 2011

  cenk,sen muhteşem bir adamsın,senin tarifinle muhteşem bir cheescake yaptım ve yiyenleri zorlukla ikna ettim kendi yaptığıma.ki genel itibariyle bu konularda oldukça başarılı olduğumu bilirler.o kadardı yani.özellikle verdiğin ayrıntılar bizi doğru sonuca götürüyor.birde hikayeleştirilmiş yazı tarzına bayıldım.çok teşekkürler

 262. 262 - necati 18 Mart 2011

  Her şey için teşekkürler.Ağız tadımız şenlendi sizle beraber.Trakya mascarpone ye de aynı şekilde davranıyoruz di mi?Harcı hazırlarken

 263. 263 - ceylan can 21 Mart 2011

  öncelikle cheesecake’in hammaddesi olan peynirle ilgili sorunu dile getirdiğiniz için teşekkür ederim.Ben bu tarifin aynısını süzme yoğurtla yapıyorum ve tam orjinali gibi oluyor.Almanyada zaten bu süzme yoğurt yerine Quark kullanılıyor.Süzme yoğurdun çok iyi süzülmüş ve tatlı bir yoğurttan elde edilmiş olması gerekiyor.

 264. 264 - Cenk 21 Mart 2011

  necati – Hayır, onun için süzme işlemine gerek yok.

 265. 265 - nesrin 15 Nisan 2011

  Merhaba,
  Kitabınız çıkınca ilk alacaklardan biri de ben olacağım. Eşim tiramisuyu çok sever. Tiramisunun içinde likör ya da kanyak gibi alkollü içeceklerden konuyor. Sizin tarif nasıl olacak bilmiyorum ama istirham ediyorum bizim gibi alkol kullanmayanları da bu konuda gözönünde bulundurun.
  Sevgi&selamlar

 266. 266 - Cenk 16 Nisan 2011

  nesrin – Çok teşekkürler. Maalesef bir tarifle herkesi mutlu etmek imkansız. Denemelerim devam ediyor, sonucun ne olacağını da şimdi söyleyemiyorum ama alkol miktarı tarifi etkileyecek kadar fazla değil, o yüzden kullanmadan hazırlamanızda bir sorun olacağını sanmıyorum.

 267. 267 - Elif 03 Mayıs 2011

  Aslında sizden tiramisu tarifi de bekliyoruzzz!!!! 🙂

 268. 268 - nilüfer 18 Mayıs 2011

  macaron tarifi bekliyorumm

 269. 269 - Burcu 29 Mayıs 2011

  Tarife diyecek sözüm yok, tek kelimeyle muhteşem ama o tabaklar yok mu, onlara bayıldım ben… Nerden bulurum acaba?

 270. 270 - Cenk 30 Mayıs 2011

  Burcu – Tabaklar Villeroy & Boch. Ben yurt dışından almıştım, ama Kanyon’da mağazaları var. Yalnız bu seriyi satmıyorlar. Sipariş üzerine getiriyorlar diye biliyorum.

 271. 271 - Ceren 30 Mayıs 2011

  Bu tarifi yapmak istiyorum ama frambuazlı gibi süslü görünmesini istiyorum. Özelliğini bozmadan ne ile süsleyebilirim?

 272. 272 - Cenk 31 Mayıs 2011

  Ceren – Ben çikolatalı cheesecake ile meyve kombinasyonunu tercih etmiyorum ama dilerseniz servis etmeden hemen önce (tepesini sulandırmamak için) üzerine taze ahududu dizebilirsiniz. Onun dışında dilediğiniz bir çikolatayı eritip üzerine ince bir katman olarak yayabilir, belki bir diğer (mesela beyaz) çikolatayla boylamasına çizgiler çizip (ya da herhangi bir desen) hareket kazandırabilirsiniz.

 273. 273 - Ceren 01 Haziran 2011

  Çok teşekkür ederim beyaz çikolatalı dantel deneyeceğim.

 274. 274 - hatice 15 Ağustos 2011

  merhabalar cenk,
  haftasonu vişneli cheesecake tarifi aramalarımda başarısız olunca senin çikolatalı cheesecakenini denedim tabi ki çikolatasız olarak sonuç muhteşemdi. yiyen herkes daha iyisini yemediklerini söylediler 🙂 vanilya özütü olmadığı için normal vanilya kullandım vanilya özütü halini bilmediğim için bu bana normal geldi birde kekin üzeri hiç çatlamadı tabiki bütün püf noktalarına uydum ve sonuç şahaneydi. Ellerine ve emeğine sağlıkk..

 275. 275 - Gözde 16 Ağustos 2011

  Sevgili Cenk, tarifini denemek için can atıyorum. Yalnız bişey sormak isterim. Daha önce uyguladığım tariflerde labne kullanmıştım ve istediğim tad olmuyordu. Gereğinden fazla ekşi bir tad oluyordu. Daha sonra bir arkadaşım bana Cheese Cake’in asıl Pınar Beyaz ile yapılacağını söyledi. Hakikaten o ekşilik olmuyor Pınar Beyaz kullanınca. Sen ne dersin?

 276. 276 - Cenk 17 Ağustos 2011

  Gözde – Labne veya beyaz çok şey fark ettirmeyecektir kıvamında, dolayısıyla hangisini isterseniz kullanabilirsiniz.

 277. 277 - Senem 21 Ağustos 2011

  Cenk merhaba
  vişneli bir tarifiniz var mı acaba mevsimi bitmeden yapardık diye düşündüm..Teşekkürler

 278. 278 - Cenk 21 Ağustos 2011

  Senem – Tariflerin listesi şu sayfada mevcut. Önerebileceğim üç tane vişneli tarif var: Vişneli Tart, Vişneli Sorbet ve Vişneli Kek.

 279. 279 - Tuna 05 Ekim 2011

  Merhaba,
  Detaylı tarifiniz sayesinde hayatımda ilk defa cheesecake yaptım ve MUHTEŞEM oldu. İnsanın damağından aşağı lezzet akıyor bu nasıl birşeydir! Aldığım övgülerin hepsini de aynen size iletiyorum; herkes tarifini istedi. Teşekkür ederim. Başarılar…

 280. 280 - semra 15 Ekim 2011

  merhaba tarifinizi yeni gördüm ve çok güzel göründüğü için denemeye karar verdim detaylarını okurken maskarpone peynirinden bahsetmişsiniz türkiyede pahalı olduğundan.ben maskarpone peynirini evde kendim yapıyorum 2 kremaya 1.5tatlı kaşığı krem tartar ekliyorum ve 30dk kaynatıp 1 gün bekletiyorum ve kıvamı harika oluyor.acaba evde yaptığım peynirden cheesecake yapabilirmiyim

 281. 281 - Cenk 16 Ekim 2011

  semra – Bence yapabilirsiniz. Kıvamı yeterince koyu oluyorsa başka bir şeyi değiştirmenize de gerek kalmayacaktır.

 282. 282 - nutella 17 Ekim 2011

  mozaik pastada istiyoruuum 🙂

 283. 283 - zehra 22 Ekim 2011

  merhabalar ben cikolatali cheesecake tarifini beyaz cikolata ile yapabilirmiyim bilgilendirirseniz sevinirim tesekkurler

 284. 284 - Vanilla 23 Ekim 2011

  karadut yada başka meyveler koymak yerine karadut sosu kullansak nasıl olur ?

 285. 285 - Vanilla 23 Ekim 2011

  üstteki yorum için özü dilerim başka tarife yazmıştım :S

 286. 286 - Cenk 23 Ekim 2011

  zehra – Elbette yapabilirsiniz ama diğer malzemelerde de büyük değişiklikler gerektirecektir. Bunu ezberden söylemem mümkün değil; deneyip görmek lazım.

 287. 287 - Cenk 23 Ekim 2011

  Vanilla – Limonlu cheesecake tarifi için sordunuz herhalde… Bahsettiğiniz karadut sosu hazır bir ürünse tavsiye edemeyeceğim ama tabii sizin tercihinize kalmış. Mevsimindeki diğer bir meyveyi kullanabilirsiniz.

 288. 288 - belgin çavuş 29 Ekim 2011

  öncelikle çok şaşkınım şuan.. ben uzun zamandır tarif aradığım zaman burdan yararlanıorum ama ilk defa bugün erkek olduğunuzu anladım:))) gerçi şaşılıcak bişi yok bütün iyi ahçılar erkek ama blog olunca sanırım şaşırdım:)) neyse çok başarılı ve açıklayıcı buluyorum tariflerinizi twitterdanda takip edicem artık:)) bu arada iyi bir rissotto tarifi bekliorum şimdiden teşekkürler…

 289. 289 - Güler 18 Kasım 2011

  Cenk bey, ben mutfak öğrencisiyim.Salı günü cheesecake sınavım var.Çikolata kullanmadan 400 gr krema ve 1 çorba k. nişasta ekleyip yapıcam.Daha pratik olması için başka bir şey öneriyormusunuz?

 290. 290 - Cenk 21 Kasım 2011

  Güler – Denemeden bir şey söylemek zor ama çikolatanın yerine krema kullanmanın iyi bir sonuç vereceğini zannetmiyorum.

 291. 291 - Sevil 22 Kasım 2011

  Merhaba,
  Uzun süredir sessiz sedasız sitenizi takip ediyor(d)um. Anlatım ve yazım diliniz de en az paylaştığınız tarifler kadar leziz :)Bu tarif ile tanışmıştım sitenizle; buraya yazmayı da bu nedenle uygun gördüm 🙂 Labneyi süz(mey)erek çok defa denedim tarifinizi. Benim ve çevremdekilerin damak tadına bakarak en sonunda süzmemeye karar verdim. Ama katı kuralım piştikten sonra mutlaka 1 gün dinlendirmek. Dinlerdirmeden asla yemiyor ve ikram etmiyorum. İsminizi de zikrederek tarifinizi benim yaptığımı beğenen (ki beğenmeyen hiç olmadı:) çok kişi ile paylaştım. Ellerinize sağlık. Bunu yazarak da ölümsüzleştirmek istedim. Ne de olsa söz uçar yazı kalır. 🙂

 292. 292 - Cenk 25 Kasım 2011

  Sevil – Vakit ayırıp yazdığınız için çok teşekkürler. Afiyet olsun.

 293. 293 - Hatice 02 Aralık 2011

  Merhaba Cenk. Ben de yazılarını uzun süredir keyifle takip ediyorum. Sana bir akıl danışmak istiyorum. Bana Amerika’dan Kitchenaid stand mixeri gelecek. Hangi modeli önerirsin. Özellikle dikkat etmem gereken bir şey var mı? Ben ekmegimi, makarnamı evde yapıyorum. Sert hamur yogurabilmesi lazım. İnternette cok baktım ama iyice kafam karıştı. Yardımcı olabilirsen cok sevinirim. 🙂

 294. 294 - Cenk 03 Aralık 2011

  Hatice – Türkiye’de satılanlarla aynı kapasitede olanları öneririm. Daha büyük olanları genelde evlerde yapılan porsiyonlar için çok büyük kaçıyor. Bu arada Amerika’dan gelecek mikserin voltajının Türkiye ile uyumlu olmadığını hatırlatmak isterim.

 295. 295 - Mehmet B 18 Aralık 2011

  Merhaba!

  Cheesecake tarifinizi bugun denedim, henuz yiyemesem de super gozukuyor (ve de kokuyor). Ben kitaba dalinca biraz ortasi yandi, yanik tadi olmasin diye yanan kabugu alip orta kisma orman meyveleri dizdim, umarim durumu kurtarmisimdir!

  Mukemmel bir siteniz var, bol lezzetli nice tarifler diliyorum 🙂

 296. 296 - hepleziz.com 19 Aralık 2011

  Ben çikolatalı cheesecake yaparken çikolatayı en üstte kullanıyorum , sizin çikolatalı cheesecake tarifinizi de çok beğendim,, ellerinize sağlık ..

 297. 297 - Senem 30 Aralık 2011

  Merhaba

  Duzgun bir tarif bulamadigim icin, yabanci yemek kanallarindaki cheese cake tariflerini deneme kararı almısken, tesadüfen buldum sitenizi, yaptım ve esim ve dostlarımdan “bu kadar guzel bir cheese cake yememistik” yorumunu aldım, simdi en ragbet goren ve gonul rahatlıgıyla arkadaslarimla paylastigim bir tarif oldu, cok tesekkurler…..

 298. 298 - Cenk 01 Ocak 2012

  Senem – Beğenmenize sevindim. Afiyet olsun.

 299. 299 - ece 11 Ocak 2012

  açıkcası bisküvilerde olduğu kadar labne peynirlerin içinde de katkı maddesi olduğu için tercih etmiyorum sizce süzme yoğurtla yapılabilir mi?

 300. 300 - Cenk 12 Ocak 2012

  ece – Elbette yapılabilir.

 301. 301 - İlke 13 Ocak 2012

  Merhaba,
  Sitenizi yeni keşfettim ve bu blogsuz geçirdiğim günlere yanıyorum! Tarifi ben de denedim, ancak çikolata eklemeden önce cheesecake karışımını ikiye bölüp bir yarısına hafif parçalanmış kestane şekerleri ekledim, karışımın diğer yarısına çikolata ekledim. Değişik bir sonuç oldu ve daha önceki başarısızlıklarımdan dolayı arayı açtığım cheesecake ile yeniden barışmamı sağladı, çevremden de epey övgü aldım! Teşekkür ediyorum! Siteyi tam kurcalamamış olabilirim ama rastlamadım diye söylüyorum şöyle alasından bir tiramisu tarifi bekliyorum hevesle.
  Ellerinize sağlık!

 302. 302 - Behice 17 Ocak 2012

  Selam…
  2 gün önce cheesecake tarifi ararken bu muhteşem siteyi keşfettim… ve dün gece aynen tarifi denedim…
  nasıl güzel bir görüntü çıktı ortaya anlatamam… sabah ucundan da tırtıkladım tadı da muhteşemdi… bukadar zor bilinen bir tatlıyı sizin sayenizde artık ben de yapabilirim…
  Tekrar tekrar teşekkür ederim…
  Yüreğinize sağlık… Sevgiler…

 303. 303 - ilke 01 Şubat 2012

  bu tarifi vişneliye nasıl uygulayacağız peki?

 304. 304 - Cenk 01 Şubat 2012

  ilke – Çikolatalı bir cheesecake tarifini vişneli sade bir cheesecake tarifine uyarlamaktansa sade bir cheesecake tarifini vişneliye çevirmek daha pratik olacaktır. Sitede yer alan mandalinalı veya limonlu cheesecake tarifini kolaylıkla uyarlayabilirsiniz.

 305. 305 - melis 09 Şubat 2012

  cok cok cok tesekkur ediyorum sana, bu guzel blog icin ve hic sakınmadan paylastığın tum aytıntılar ve puf noktaları için…
  Sırf bu sebepten bile en iyi blog diyebilirim ki sayabilecegim cok sebep var…
  Cheesecake e gelince beni biraz ugrastirdi, evde bir minigimiz var ondan vakit az kaliyor ama…muhtesem oldu, tesekkurler tekrardan 😉

 306. 306 - Cansu 24 Şubat 2012

  Her şeyi ısrarla yapacaksanız en iyisi hiç yapmamanız. Israr bekliyormuş isyan bekliyormuş. Ne bu? Yasa tasarısı çıkaracak sanki. Altı üstü bir cheesecake tarifi.

 307. 307 - Cansu 24 Şubat 2012

  Tabii, yiğidi öldür hakkını yeme. Tarifiniz gereken bütün detayları taşıyor, takdir etmemiş değilim.

 308. 308 - Cenk 24 Şubat 2012

  Cansu – Elbette şaka yollu kurulmuş cümleler. Kimsenin aksi şekilde yorumlayacağını düşünmemiştim. Acaba içinizden aksi bir ses tonuyla mı okudunuz? Daha neşeli bir gününüzde tekrar okursanız belki o sefer gülümsersiniz.

 309. 309 - Sevil 24 Şubat 2012

  Cenk Bey, hangi tarifinize yazdığımı hatirlayamamakla birlikte Kuvertur çikolata ile ilgili bir sorum olmuştu. Hatırlatmak istedim. 🙂

 310. 310 - Cenk 24 Şubat 2012

  Sevil – Sorunuz ve cevabım şurada.

 311. 311 - nasti 26 Şubat 2012

  2 kez farklı sitelerden cheesecake tarifi denedim malesef ikisi de hüsranla sonuçlandı….Labnenin yağlı olması + alt taban bisküvi + yağ içeriği dolayısıyla çok sık da denemek istemediğim bir tarifti ancak bu tarifte taban yağ oranı da tam istediğim gibi az tutulmuş 🙂 En kısa zamanda deneyeceğim, en küçük ayrıntısına kadar anlattığınız için teşekkürler…

 312. 312 - Yasemin 27 Şubat 2012

  Cenk bey 2.asamada bademleri un haline getirdikten sonra isleme yine parcalama aparatiyla mi devam edecegiz
  Bicagi degistirmeliyizdiye dusundum
  Tesekkurler

 313. 313 - Cenk 27 Şubat 2012

  Yasemin – Değiştirmeye gerek yok, aynı bıçakla devam edebilirsiniz.

 314. 314 - Serpilll 29 Mart 2012

  Merhaba,
  Çok güzel görünüyor…Mutlaka denemek istiyorum. Teşekkürler… :))

 315. 315 - Yasemin 23 Nisan 2012

  Cenk bey merhaba
  Tarifi labne ile yaptım.inanılmaz lezzetli oldu.
  Üzerine bir sos kullanmak istesem bu ne olabilir?
  Mascarpone ile yapsam ölçülerde degisiklikler olur mü?
  Ne kadar mascarpone kullanmak gerekir?
  Diğer tarifler icinde denemek istiyorum.
  Tesekkurler

 316. 316 - Cenk 24 Nisan 2012

  Yasemin – Türkiye’de mascarpone diye satılan peynir çok yağlı. Ölçüde bir değişikliğe gerek yok ama daha ağır olacaktır. Üzerine mozaik pastadaki sosu kullanabilirsiniz.

 317. 317 - Yıldız Hande Dagli 07 Mayıs 2012

  Merhaba Cenk,
  Siteni keyifle takip ediyorum ve birkaç tarifini denedim, gerçekten çok başarılı oldu. Denediklerimin bir tanesi de cheesecake ancak bu tarifinin sadece tabanını yaptım. Sorum şu tabanı yaptıktan sonra buzdolabında yarım saat değil de kalıba yayarak daha fazla bekletsem- bir gün gibi – hamur kurur mu, ya da önceden kalıba yaymadan stec filme sarıp mı bekletsem ? Tesekkurler..

 318. 318 - Cenk 07 Mayıs 2012

  Yıldız Hande Dagli – Kurumaz, endişe etmeyin. 1-2 gün buzdolabında üzeri hava geçirmeyecek şekilde paketli olarak saklayabilirsiniz.

 319. 319 - ayla 10 Ağustos 2012

  cenk bey,
  bu aksam sitenizi ilk defa gordum, 2 saatir, kitap okur gibi okuyorum ve bu ikinci yorumum:)bu isi cok keyifle yaptiginiz hemen anlasiliyor.Cheesecake’in peyniri ile ilgili bir not yazmak istedim.bence bu keki en iyi almanlar yaparlar(käsekuchen).peynir olarak Quark kullaniyorlar.ordaki marketlerde ”speisequark”markasi ile satiliyor.eskiden bu pastayi yapanlar, Quark’ida kendileri yaparlarmis.elimde yasli bir alman pastacinin Quark tarifi var: 1lt kefir veya filmjölk.Kendisi filmjölk ile yapiyor ve filmjolkude kendi mayaliyormus, tadindan da anladigim kadari ile bu filmjölk bizim kefir..neyse 1 lt kefiri metal olmayan bir firin kabina koyup 1 saat 100 derecelik firinda pisiriyorsunuz, sonra firini kapatip soguyuncaya kadar kabi firinda tutuyorsunuz.cikardiktan sonrada, tulbentten suzup, bir gece buzdolabinda suzulucek vaziyette bekletiyorsunuz.ertesi sabah Quark hazir.zahmetli gibi gorunuyor ama cok basit aslinda.

 320. 320 - Cenk 15 Ağustos 2012

  ayla – Çok teşekkürler. Boş bir vaktimde deneyeceğim.

 321. 321 - A-H 19 Ağustos 2012

  Cenk cok tesekkurler uzun zamandir yedigim en harika cheesecake kendi elimden cikti senin sayende 😀
  Gercek cheesecake lezzetini ozlemisim 🙂
  Bir sorum olacak bu arada, ben bu tarifi labne ile yaptim – sanirim elinin altinda philadelphia olup yurtdisinda labne arayan tek deli benim :)- ama eger philadelphia ile yapmaya kalkarsam 750 gr kullanmaliyim degil mi? ayni tarifi sade cheesecake icin de uyguladin mi? olculer ayni mi? diye soracaktim birde 🙂

 322. 322 - esra 19 Ağustos 2012

  Çikolatalı cheesecake çok güzeldi keşke birde çikolatalı sufle tarifi verseniz cenk abi:)

 323. 323 - Cenk 20 Ağustos 2012

  A-H – Evet, 750 gram kullanmalısınız. Çikolatasız yapınca malzemelerde farklılıklar oluyor. Düz mantık bir hesap da değil. Kitapta çikolatasız bir cheesecake de olacak.

 324. 324 - Kemal 22 Ağustos 2012

  Biraz önce denedim ve 5 dakika sonra fırından çıkaracağım. Cenk teşekkürler… Muhteşem gözüküyor, sanırım 8 saat bekleyemeyeceğim.

 325. 325 - Nüvit 03 Eylül 2012

  Merhaba,çukulatalı cheesecake tarifinizi tabanıyla beraber uyguladım.Herkes parmaklarını yiyordu ,ayrıntılı tarifleriniz için teşekkürler..

 326. 326 - Merve 19 Eylül 2012

  Bu tarifi yapmaya çok heveslendim ama labneyi süzdükten sonra farkettim ki 23cm’lik kalıp gerekiyormuş. Evdekilere bizdeki 26cm, cheesecake yapamicam diye söylenip üzülürken her eve lazım babam aldı eline hesap makinesini ve malzemeleri yaklaşık %8 oranında artırırsam aynı kalınlığa ulaşacağımı söyledi 🙂 Ben de yuvarlak hesap %10 artırdım her şeyin ölçüsünü. Fırından çıkarana kadar her şey gayet iyi gitti, sadece bi kenarda hafif çatlak vardı. Soğusun diye bıraktım. Yanına gittiğimde tam ortasında kocaman bi çatlak oluşmuştu. Çatlaktan görünen kısım sanki pişmemiş gibiydi ama tabi fırına koyamadım bi daha… Şimdi buzdolabında. 1 saat pişirdim halbuki. Sonradan çatlaması çok anormal değil mi? Havasını da baya almıştım, erken mi çıkardım acaba fırından? Ölçülerle kafama göre saçma sapan oynadığım için de böyle olmuş olabilir tabi.

 327. 327 - Cenk 19 Eylül 2012

  Merve – Malzemelerin oranları aynı kaldıysa sorun yok. Çatlamanın sebebi fırından alır almaz oda sıcaklığında bekletmek olabilir. Bugüne kadar bu tarifte başıma gelmedi. Bir dahaki sefere çatlamamasını garanti etmek için kalıbın tabanını ve yanlarını alüminyum folyoyla sıkıca sarın ve yarısına kadar gelecek kaynar suyun içinde (büyükçe bir fırın kabının içinde) 55 dakika yerine 50 dakika pişirin. Fırınınız büyük ihtimalle gösterdiğinden en az 10 derece daha yüksek ısıda pişiriyor. 180 yerine 170’de pişirin. Piştikten sonra fırını kapayın ama cheesecake içinde (fırının kapağı arasına sokacağınız tahta bir kaşık sayesinde 1 parmak açık olarak) kalsın. Birkaç saat sonra tamamen soğuduğunda çıkartın ve buzdolabına koyun. Çatlağın sebebi ani ısı düşmesi. Umarım bir sonraki denemenizde daha iyi bir sonuç alırsınız. Buzdolabında bir miktar daha sertleşecektir, endişe etmeyin.

 328. 328 - Merve 20 Eylül 2012

  Yiyen herkes çok beğendi, teşekkürler tarif için 🙂 Aslında ben fırının tam tersine gösterdiğinden daha düşük ısıda pişirdiğini düşünüyordum çünkü tariflerde belirtilen sürede pişirdiğim birçok şey az pişmiş olarak çıkıyordu. Ben de bu yüzden 5-10 dakka uzatıyorum süreyi son birkaç denememde. Şimdi bu söylediğiniz kafamı karıştırdı açıkcası. Nasıl anlayabilirim fırının doğru derecesini?

 329. 329 - Cenk 23 Eylül 2012

  Merve – Bir fırın termometresi almanızı tavsiye ederim. Benim fırınımın içinde en geride bir tane takılı olarak hep durur. Fırının derecesini hep onun gösterdiğine göre ayarlarım.

 330. 330 - hanzade 03 Ekim 2012

  Sitenizi biraz önce cheesecake tarifi nedeniyle keşfettim. tarifi yapmadım yarın deneyeceğim.yazma sebebim ise ;bu kadar ayrıntılı içten tarif çok hoşuma gitti. Ben de yeni blog sahibi olarak beğenilen şeylerin yazılması gerektiğine inanıyorum.Kötü eleştiri hemen yazılıyor nedense iyisi atlanıyor da..
  Neyse tarifi umarım başarırım ve tadı güzeldir.
  sevgilerimle…

 331. 331 - gerkmen 30 Ekim 2012

  Süper bir cheesecake seveniyimdir. Evde denemelerim çok oldu, sizinkilerin yanından bile geçemez ama peyniri konusunda (ki Amerikaya gidince ilk iş olarak mutlaka bir cheesecake yerim, hatta Philadelphianın cheesecake barları vardır ondardan da alır yerim),malesef ben de sizinle aynı fikirdeydim. Süzme yoğurt, labne, ve taze krem peynirle hepsiyle denedim (eşime yurtdışına çıktığında hep phld.krem peynir sipariş ederim sırf bu yüzden)Fakat bir süre önce sizin gibi mascarponeun çok pahalı olmasından yakınır ve bizim peynirciler neden yapmaz ki bunu diye düşünürken Realde bizim Türk markası ricotta ve mascarponeunu buldum ve fiyatları çok uygun. Marka verebilir miyim, sormadan vermek istemedim. Belki denemek istersiniz diye düşündüm. Ben her ikisini kullanarak yaptım, çok güzel oldu. Sizin değerlendirmeniz önemli, belki beğenirsiniz.

 332. 332 - Cenk 31 Ekim 2012

  gerkmen – Marka vermenize gerek yok, daha önceki yazılardan birinde bahsetmiştim. Ben de memnun kaldım diyebilirim ama cheesecake tarifleri için çok ağır bir peynir çeşidi olduğunu düşünüyorum. Cheesecake zaten oldukça ağır ve kalorili, sadece kremadan yapılan bir peyniri kullanmak daha da ağırlaştıracaktır. Belki onu dengeleyen meyve/sebze püreli bazı tariflerde olabilir.

 333. 333 - Gunes 01 Kasım 2012

  Merhaba
  Tarifi harfi harfine uyguladim:) su anda sogumus tabanin uzerine ustun kremasini da dokup firina attim henuz 10 dakika oldu ama tabanindan yanik kokulari gelmekte daha ustu pismemisken.
  Nerde hata yapmis olabilirim tabani yanik olarak cikmasin firindan 🙁

 334. 334 - Cenk 02 Kasım 2012

  Gunes – 10 dakika sonra yanık kokuları gelmesi normal değil. Acaba fırınınızın içinde daha önce pişirdiklerinizden dökülen bir şey mi vardı? Temizlerken gözünüzden kaçmış olabilir.

 335. 335 - Eloah 08 Kasım 2012

  Bir aşçı olrak sabrınıza ve işinizdeki profesyonelliğinize hayranım.:)Başarılı birkaç cheescake denemem olmasına karşın mükemmele yakın olanını sizin sayenizde yapmayı başardım.Ellerinize sağlık.Başarılarınızın devamını diliyorum 🙂

 336. 336 - Zeynep 09 Kasım 2012

  Püf noktaların sayesinde hayalimdeki “çatlamayan” cheesecake’i yapabildim 🙂 bundan sonra labne peynirini süzmeden kullanmam kullananları da uyarırım 🙂

 337. 337 - Aysel 29 Kasım 2012

  Merhaba
  Bazı cheesecake tariflerinde yumurtanın sarısı ve akı ayrı ayrı çırpılıyor, iki farklı karışım hazırlandıktan sonra birbirine katılıyor. Hangisini tercih etmek lazım acaba bir fikriniz var mı?

 338. 338 - Cenk 30 Kasım 2012

  Aysel – Yumurta beyazlarını ayrı çırpıp eklemek harca hava katmak için yapılır. Ben cheesecake yaparken böyle bir şeyi tercih etmem. Sufle yapmıyoruz. Hatta tam tersi, çok fazla hava girmemesi için çırpmak yerine karıştırmak lazım.

 339. 339 - selen 03 Aralık 2012

  Merhaba . Tarifinizi çok beğendiğimi belirtmek için yazıyorum. Çikolatalı cheesecake’i daha önce_farklı tariflerden_ 3 defa denedim. Hepsi de yapış yapış kötü olmuştu. Sizin tarifiniz çok güzel oldu ve ilk defa yaptığım bir cheesecake’in üzeri çatlamadı. Şunları da paylaşmak isterim: Tabanını (fındığı tercih ettiğim için)mutlu chef’ten aldığım fındıklı çikolatalı tarfle yaptım ve çok yakıştı.Cheesecake dolgusu için tam sizin ölçüleri kullandım(daha küçük bir kalıba tam yarı ölçüleri kullandım). Havasını almak, pişirme süresi vs..tüm işlemleri aynı sıra ile uyguladım. Tek değişiklik peyniri süzmedim. 400 gr krem peynir kullandım. Sonuç başarılı. Tekrar teşekkür ederim…

 340. 340 - Cenk 03 Aralık 2012

  selen – Afiyet olsun. İstediğiniz gibi bir sonuç elde ettiğinize sevindim.

 341. 341 - burcu 26 Aralık 2012

  Merhaba Cenk bey, öncelikle bu tarifi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.tam bir çikolata ve cheesecake aşığıyım. Bu tarifi yılbaşı gecesi için yapacağım ve biliyorum ki sayenizde bütün övgüleri alacağım:) benim size sorum acaba bademler bildiğimiz tuzlu badem mi yosa çiğ badem mi olacak gerçi tabanın tatlı olacağını düşünürsek tuzlu olacağına ihtimal vermiyorum ama yinede sormak istedim. Birde siz genelde tariflerinizde kuruyemişleri kavurmamızı tavsiye ediyorsunuz bu bademleride fınfık gibi kavurup soğutup mu çekmemiz gerekiyor robotta? Şimdiden teşekkürler.

 342. 342 - Cenk 27 Aralık 2012

  burcu – Tuzlu badem değil ama suyun içinde sattıkları taze badem de değil. Kabuksuz ve derisiz bir şekilde satılanlardan. Kavursanız çok daha güzel olur ama şart değil.

 343. 343 - Sevil 08 Ocak 2013

  Merhaba
  Tarifi aynen uyguladım tadı çok güzel oldu ama ortadan çatladı. Sebebi nedir acaba?

 344. 344 - Cenk 09 Ocak 2013

  Sevil – Ben daha önce bir çatlama problemi yaşamadığım için gerek duymadım ama çatlamaması için su banyosunun içinde pişirebilirsiniz. Kabın altını ve yanlarını alüminyum folyoyla kaplayıp yarısına kadar sıcak suya gömülecek şekilde pişirip, süre bittikten sonra da o suyun içinde yavaş yavaş soğumaya bırakırsanız çatlamayacaktır.

 345. 345 - Deha 30 Ocak 2013

  Cenk bey,
  Kefirden Quark yapımını anlatan bir site buldum.Dediği gibi yaptım ve süper bir peynir çıktı ortaya.Fikrinizi paylaşırsanız sevinirim.
  http://sakinmutfak.tumblr.com/post/20672180389/ev-yap-m-quark

 346. 346 - Cenk 30 Ocak 2013

  Deha – Elinize sağlık. Tadına bakmadan fikir belirtmek yanlış olur. Denemeye fırsat bulursam düşüncelerimi mutlaka paylaşırım.

 347. 347 - Pınar recol 04 Şubat 2013

  Güzel bir vişne veya franbuaz sos nasıl yapılır?

 348. 348 - Cenk 06 Şubat 2013

  Pınar recol – Meyve, şeker, biraz da limon suyunu hafif koyulaşana kadar orta ateşte pişirin.

 349. 349 - Melek 17 Şubat 2013

  Tekrar merhaba Cenk Bey mozaik pastadaki başarılı sonuçtan sonra cheesecakete de aynı başarıyı elde etmek çok mutlu etti beni bu başarının kaynağı olarak sizi görüyorum ben. En iyi sonuç için tariflerinizi defalarca deneyip bize de bu mutluluğu yaşattığınız için tekrar teşekkürler size.Sevgiyle kalın..

 350. 350 - Cenk 18 Şubat 2013

  Melek – Beğenmenize sevindim. Afiyet olsun.

 351. 351 - Demet 24 Nisan 2013

  Cenk Philadelpia cheese kullanirsak ki simdi kullanicam gramini belirtmemissiniz.Daha once yaptigim cheesecake denemelerim basarisiz oldugu halde genede bu tarifi 250 mlle denicegim..

 352. 352 - Cenk 24 Nisan 2013

  Demet – Hem yazıda hem de tarif kısmında süzülmüş ağırlığın 750 gram olduğunu belirtmişim. Philadelphia kullanıyorsanız süzmenize gerek yok. İhtiyacınız olan miktar 750 gram.

 353. 353 - Ali GÜRBÜZ 12 Temmuz 2013

  Cenk bey; Merak ettim Neden Mascarpone peynirini kendin yapmıyorsun diye. Yorumları okudum ilk önce. Ama her öneriye “Yapmadığım için bilmiyorum demişsiniz.” Tarifini araştırdım. Çok ta zor değil gibi. Ama bir şeyi denemeden önce sizin sitenize bakma adetim olduğu için sizin izlenimlerinizi bilmek isterim. Bu kadar yoğun tarif çalışmaları arasında neden bu peynir tarifini denemediğinizi merak ediyorum.

 354. 354 - Cenk 15 Temmuz 2013

  Ali Gürbüz – Mascarpone denemelerim oldu ama yayınladığım bir tarifte birebir denemediğim bir şey için kesin konuşmayı sevmiyorum.

 355. 355 - Ali GÜRBÜZ 15 Temmuz 2013

  O sebeple neden kullanmadığınızı merak ediyorum. Örneğin Sonuçları kötü mü oldu? veya Labne daha mı iyidir? Normalde her şeyin en iyisini kullanmaya özen gösterdiğinizi görüyorum çünkü. Pahalı olduğu içinde en azından “İşte size evde yapılan mascarpone tarifi” diyeceksiniz gibi geliyor ama dememişsiniz. O yüzden bir problem var diye düşündüm.

 356. 356 - Cenk 16 Temmuz 2013

  Ali Gürbüz – Hayır, bir problem yok. Sadece her tarif için her olasılığı test etmek gibi bir lüksüm maalesef yok. Konu cheesecake olunca da labne bana göre en iyi seçenek. Mascarpone esasında kesilmiş ve süzülmüş krema olduğu için onunla yapınca sonuca cheesecake demek de garip geliyor. Belki ikisinin karışımı olabilir.

 357. 357 - eylül 20 Temmuz 2013

  dear cenk,
  bitterli yaptım ve cok ağır ve yoğun çikolatalı oldu, tıpkı senin mozaik pastan denememde olduğu gibi çok yoğun çikolata oluyor, herkesin damak tadına uygun değil. 160 gr bitter 160 gr sütlü çikolata kullansam olmaz mı?

 358. 358 - eylül 20 Temmuz 2013

  çok oluyorum ama, bu aralar yoksun sanırım tatildesindir 🙂

  ben de böyle bir tarif buldum ne dersin?
  http://blogchef.net/blueberry-cheesecake-recipe/

  taban için farklı malzemeleri mixlemiş güzel olabilir, ama pekan cevizi bulamadım..

 359. 359 - Cenk 22 Temmuz 2013

  eylül – Elbette olur.

 360. 360 - Cenk 22 Temmuz 2013

  eylül – Hiç fena gözükmüyor, şimdiden afiyet olsun.

 361. 361 - Melike 28 Ağustos 2013

  Cenk Bey merhaba,
  Fırsat buldukça tariflerinizi deniyorum. Limonlu mini cheesecake ler harika oldu ben çilekle ve nane yapraklarıyla süsledim karadut olmadığından. Çikolatalı tart ta mükemmel oldu. En son çikolatalı cheesecake i yaptım bu sabah. Lezzet bakımından yediğim en güzel cheesecake ti. Oğluma bir parça verdiğimde (21 aylık) kahkaha atmaya ve zıplamaya başladı sevinçten. Gerçekten de erkeğin kalbine giden yol midesinden geçiyormuş:)
  Ancak çok çatladı:( Herhalde kabarcıkları yeterince çıkartamadım. Bir kere daha deneyeceğim umarım daha güzel olur.

 362. 362 - irma 13 Eylül 2013

  Selam Cenk, Cheesecake peyniri ile ilgili sorunu okuyunca ben de bir diğer yorumcu ile aynı şeyi düşünmeden edemedim.
  Pınar Beyaz’ın (reklam reklam) eskiden adı Fili gibi bi’şeydi sanırım. Ben Philadelphia yerine labne kullanmak yerine onu kullanıyorum. Ona tat olarak – besin değerlerine bakınca yağ oranı olarak da – en çok benzeyen şey Beyaz çünkü.
  Eline sağlık!

 363. 363 - Cenk 16 Eylül 2013

  irma – Her ikisini de kullandığım oluyor. Beyaz krem peynir kullandığınızda süzmenize gerek olmayacaktır.

 364. 364 - Semaaa 26 Eylül 2013

  cok cok guzel bir tatli..yaninda bir kahve ile doyulmaz

 365. 365 - Nurcan 03 Ekim 2013

  Denedim ve harika oldu. Herkese tavsiye ederim. Çok farklı bir tat… Teşekkürler

 366. 366 - Nazan Güneri 16 Kasım 2013

  Harika bir tarif, çok güzel oldu. Bu ara da kitap çıktı mı?

 367. 367 - Cenk 16 Kasım 2013

  Nazan Güneri – Afiyet olsun. Henüz çıkmadı.

 368. 368 - rabia 05 Aralık 2013

  merhaba cenk bey emeğinize sağlık.çok teşk sizi takip etmeye çalışıyorum!
  Ben bir pastacı olarak sizinle tanışmayı çok istiyorum!
  size nasıl ulaşabilirim acaba? teşk..

 369. 369 - Cenk 05 Aralık 2013

  rabia – İlginize teşekkür ederim. Maalesef okurlarla sosyalleşmek için gerekli vaktim yok. Kitap çıktıktan sonra eğer olursa imza günlerinde tanışma fırsatı bulabiliriz.

 370. 370 - metin 11 Aralık 2013

  selam cenk;
  bu tarifi uzun bir aradan sonra tekrar denedim. ilki muazzam olmuştu fakat ikincisinde bazı sıkıntılarım oldu umarım çözebiliriz.
  bu arada ikinci tarifte bazı değişkenlerim var onları kısaca söyleyeyim. bir kitchenaidim oldu bu tarifte onu kullandım tabanı da, peynirli kısmı da kitchenaid’de karıştırdım. ayrıca fırınım arızalandı ve yeni fırın aldım bu sefer onda pişirdim. geri kalan kısmı ilk yaptığımla aynı.
  şimdi; kitchenaidin en yüksek devirinde baya bi karıştırdım peynirli kısmı. tezgaha kabı vurarak havasını da aldım. oldukça pürüssüz oldu. ama taban malzemelesi (burçakla yaptım) nedense toplanmadı un gibiydi. (acaba elle mi yoğurmak lazım?, ilkinde öyle yapmıştım çünkü).
  keki fırından çıkardığımda ise oldukça pürüssüz ve kabarmıştı fakat kabı elimde tutarken farkettim üstü gayet güzel pişsede içi su dalgası gibi hareket ediyordu salladıkça, içi cıvık oldu eyvah! dedim.
  sonra oda sıcaklığına gelmesi için bekledim 2 3 saat. dolaba almadan önce tadına bakmak için bir dilim kestim ve tabanı dağılıyordu, tutmamış gibiydi.
  kekinse kenarından iç kısmına doğru 2 cm kadar oldukça güzel pişmiş,daha derine gittikçe cıvıklaşmaya başlamıştı. bende korktum ve direk dolaba bıraktım. öğlen saatlerinde dolapta bekleme süresi bitmiş olacak,acaba kekim kendini toplar mı? gerek tabanı gerekse cıvık kalan iç kısımları?

  geliyorum sorularıma: acaba kitchenaiddde fazla çırpmak zarar vermiş mdir? abarttım mı acaba? tabanı elde mi yoksa kitchenaidde mi yoğurlmalı? (burçak taban için konuşuyorum). acaba fırınım yeterince ısıtmıyor mu ondan mı pişmedi iç kısmı? bir fırın termometresi almalı mıyım?
  umarım beni aydınlatırsın cenk.
  bana ayırdığın zaman için çok teşekkür ederim!

 371. 371 - Cenk 12 Aralık 2013

  metin – Hazır bisküvi ile yaptığınız taban için sanırım tereyağı miktarı az gelmiş. Toparlayabileceğiniz kadar tereyağı eklemenizi tavsiye ederim. Cheesecake’in fırından çıktıktan sonra içinin bir miktar pişmemiş gibi olması normal. Buzdolabında bekleyince sertleşecektir. Kendini toparlamış olması lazım. Kestiğinizde nasıldı? Kitchenaid’de peyniri tek başına pürüzsüz bir kıvam alana kadar uzunca çırpabilirsiniz ama yumurtalar eklendikten sonra çok fazla çırpmak içine haddinden fazla hava katacaktır. Kararında çırpmak lazım. Taban konusunda tavsiyem elbette tarifte belirtilen şekilde ilerlemeniz olacaktır. Fırın termometresi oldukça faydalı bir mutfak aleti. Bence hiç düşünmeden alın. Anlattıklarınızdan cheesecake’in harcının buzdolabında bekledikten sonra ideal bir kıvam alacağını düşünüyorum.

 372. 372 - metin 13 Aralık 2013

  geri dönüşün için çok sağol cenk, siteyi o kadar güzel idare ediyosun ki bu kadar hızlı feedback alacağımı ummuyordum açıkçası. tariflerindeki farkını satış sonrası hizmette de fazlasıyla gösteriyorsun 🙂
  taban için dediğin gibi bisküvisiz olanı yapmak en doğrusu ama vakitsizlikten dolayı ikidir burçak tabanı uyguluyorum ama 3.sü yolda onda bu sefer hakkını vereceğim dediğin şekilde yapacağım. 3 çorba kaşığı tereyağı taban için az geliyor. Tarifin dışına çıkmak istemediğim için arttırmadım ama kesinlikle bisküvi taban için daha fazla tereyağına ihtiyaç var. Sanırım ilkinde tereyağı miktarını fazla yaptığım için güzel olmuştu. Bu arada taban kısmına dikkatli baktığım zaman şekerler erimemiş, hala kristal halde duruyordu. Normal mi bilemedim, taban tam tutmadığı için gözüme battı sanırım. Ama bu kekin hakkı dediğin gibi orjinal taban.
  Peynirli kısmını yumurtaları koyduktan sonra bile yüksek devirde fazla çıptım aslında kıvam olarak bir sıkıntı yaşamadım çünkü zaten tezgaha vurarak havasını aldığım için olsa gerek gayet sıkı ve homojen bir kıvamdaydı.
  Ama dolapta beklemesine rağmen içinin cıvık formu değişmemişti kekin merkezi hala krem şanti dokusunda yumuşaktı. Büyük ihtimalle fırın dereceisnden düşük ısı üretiyor ilk işim güzel bir fırın termometresi almak olacak. Senin tavsiyen benim için altın kuraldır, alınacaklar listesinde en başta termometre var.
  Ben son olarak bu keki yaptıktan sonra üzerine sütlü çikolata eritip sürdüm ama dolaptan çıktığında katılaştı haliyle. Keserken zorlanıyorum. Üzerini dolaptan çıktıktan sonra bile yumuşak kalması için nasıl bir karışımla kaplamalıyım sence? Çok çikolatalı olacağı için yapmadın sen biliyorum ama böyle benim daha çok hoşuma gitti. Çikolata krizi geldiği zaman birebir çünkü 🙂
  Çikolatayı erittikten sonra ne ile krema haline getireyim ki, dolaptan çıktıktan sonra bile yumuşak kalsın?
  Cevabını dört gözle bekliyorum, kitabını da 🙂
  Görüşürüz!

 373. 373 - metin 13 Aralık 2013

  bu arada kestaneli macaroon tarifinde kitchenaid’ini gördüm, seninkiyle aynı renk almışım! niye bilmiyorum ama aşırı mutlu oldum!

 374. 374 - metin 13 Aralık 2013

  üst üste üçüncü yorumum olacak ama sen hepsine yetişyorsun zaten 🙂
  macaroon yazısı tarif değilmiş geçiyordum uğradım tadında bir yazıymış, üzüldüm bir an ama kitapta olacaktır diye teselli buldum!
  konuyla alakasız olacak ama aklıma gelmişken sormak istiyorum. kitabında amerikan tarzı bir doughnut tarifi olacak mı? ben evde denedim ama hamuru doughnut’tan ziyade bildiğimiz pişi gibi oldu. baya bi interneti kurcaladım ama pes etmek üzereyim. dunkin doughnut’ı evimde istiyorum çünkü. klasik, bavyera filan. olur mu kitapta acaba? ya da sitede görebilir miyiz? ne düşünüyorsun? 🙂

 375. 375 - Cenk 14 Aralık 2013

  metin – Bisküvi tabanı için tereyağı miktarını bence şu şekilde ayarlayın: 4 çorba kaşığı tereyağı eritip un haline gelmiş bisküvilere ekleyin, karıştırıp bir parça elinize alıp sıkın; eğer tek parça halinde kalıyorsa tamamdır, değilse azar azar ekleyip devam edin. Tereyağının fazla kaçması da hoş olmayacaktır. Şeker taneleri erimediyse yerine pudra şeker kullanabilirsiniz. Gerçi hazır bisküviler oldukça tatlı; hiç koymasanız da olur. Harcın ortaları buzdolabından çıktıktan sonra bile cıvık kaldıysa dediğiniz gibi fırınınız gösterdiği derecede ısıtmıyor olabilir. Ben yine de fazla çırpmanın da bir etkisi olabileceğini düşünüyorum. Harca kattığınız havanın tamamını kalıbı tezgaha vurarak çıkarmanız mümkün değil. Bir dahaki sefere yumurtaları ekledikten sonra haddinden fazla çırpmamaya özen gösterin. Tepesi için eğer sadece çikolata kullanmak istiyorsanız kesmeden önce bıçağı bir pürmüzle ısıtırsanız sorunsuz bir şekilde kesebilirsiniz. Pürmüz yoksa bıçağı çok sıcak sudan geçirmek de işe yarayabilir. Buzdolabından çıktığında yumuşak kalmasını istiyorsanız çikolata miktarının yarısı kadar krema ekleyerek ganaja dönüştürebilirsiniz. Kitapta doughnut tarifi yok. İleride site için hazırlayabilirim.

 376. 376 - Ayşegül Kibritci 21 Ocak 2014

  Merhabalar, tarifleriniz verdiğiniz detaylar muhteşem çok teşekkürler.Sizden bir ricam olacak, bir çok cheesecake tarifi denedim ama tabanları hep çok yumuşak oluyor, happy days cafe nin cheesecake ini bilirsiniz, tabanı çok farklı çok yumuşak değil , böyle bir cheescake tabanı nasıl hazırlanır, bir çok blog var ama bunun cevabını en iyi sizden alabilirim , şimdiden teşekkürler

 377. 377 - Cenk 22 Ocak 2014

  Ayşegül Kibritçi – Bahsettiğiniz cafeyi ilk defa duyuyorum, dolayısıyla yaptıkları cheesecakelerin tabanları hakkında bir fikrim yok. Blogdaki tariflerin hepsinde tabanı kendim hazırlıyorum. İstediğiniz tipte olduğunu düşünüyorum. Dilediğinizi deneyebilirsiniz.

 378. 378 - Ayşegül Kibritci 22 Ocak 2014

  Bu kadar hızlı cevap beklemiyordum inceliğiniz ve ilginize çok teşekkürler.

 379. 379 - Gökçe 30 Ocak 2014

  Cenk bey, iyiki keşfetmişim sizi. Bu kadar ayrıntılı ve profesyonel anlatıma sahip bir site görmedim henüz. Dün 3/4’ünü yaptım ve babamla bayıldık tadına. Keşke daha fazla yapsaymışım! Gerçekten çok güzel.Yalnız hamuru çok lezzetli ama bu ölçülerle ince oluyor, bir dahakine iki katını yapacağım.

 380. 380 - sevdenur 16 Şubat 2014

  Merhaba,Bu tarifte kek kalıbını alüminyüm folyoya sarıp su dolu kap içinde pişirme islemini yapıyormuyuz ve kek kalıbındamı 8 saat soğutuyoruz yoksa kek kalıbından cıkartıp mı sogutuyoruz?
  Birde kelepceli kalıbın ic kısmına kalıp ölcüsünde yaglı kagıdı kesip mi seriyoruz yani cheesecake tabanının tam altındamı oluyor yagli kagit?Umarım sorularımla bunaltmamışımdır:)

 381. 381 - Niyazi 18 Şubat 2014

  Merhaba Üstad görseller oldukça albenili çululatalı chesscake tarifini denedim oldukça lezzetli oldu taban hamurunu badem yerine fındık ile hazırladım ve bisküi hamuruyla kıyaslanmayacak bir taban ortaya çıktı evde çukulata çok sevildiğinden labnesini az çukulatasını fazlaca koydum karışım boza kıvamında oldu ve fırında üst kısmı 35 dk kadar patlamadı 40 dk sonra üstü patlamıştı patlamadan almadığıma pişman oldum ama kaçırdım tabi 8 saat beklemek gibi bir sabır olmadığı için biraz çekince tadına bakıldı bitter tadı sevenler için ideal bir lezzet asıl tadı ertesigün dolapta uzun süre kalınca geldi damağa dışı kıtır içi hafif ıslak süper bir tarif.
  Hayırlı işler diliyorum

 382. 382 - Fatma 18 Mart 2014

  Cenk merhaba, yardımına ihtiyacım var kızımın doğum günü için şeker hamurlu kurabiye yapmak istiyorum. Burada kullanacağım kurabiye için çok araştırdım bir türlü güvenle uygulayacağım tarif bulamadım. Bazılarında kabartma tozu bazılarında karbonat bazılarında ikisi de yok farklarını anlamak için deneyecek vaktim yok senin tariflerine çok güveniyorum. Cheesecake tabanı için yukarıda kullandığın tarifi kullanabilir miyim. Yada farklı önerin var mı? Birde karbonat/kabartma tozu/ikisinide içermeyen tarifler hakkında düşünce ne gerçekten merak ediyorum bana hemen cevap yazarsan çok mutlu olurum çünkü az bir vaktim var bu çalışma için. çok teşekkür ederim.

 383. 383 - Cenk 19 Mart 2014

  Fatma – Kusura bakmayın, yorumunuza ancak geri dönebiliyorum. Cheesecake’in tabanını kurabiye yapımında kullanabilirsiniz. Mozaik pastanın bisküvileri de olabilir.

 384. 384 - cem çivici 22 Nisan 2014

  merhaba, ccake tariflerinin hepsinde aslında mascarpone peynirinin olmasından bahsediliyor. bu peynirin yağ oranı %60-70. labne ise %17. yazınızda kraft marka peynirin daka düşük yap oranında olduğunu ve ipeksi kıvamda olduğunu yazmışsınız. acaba hangisini kullanmak daha doğru olur; labne mi, mascarpone mi, kraft mı?. evde deneme için labne ile kaymağı karıştırdım, sonuç bayağı iyi oldu.

 385. 385 - Cenk 23 Nisan 2014

  cem çivici – Eğer söz konusu cheesecake ise bence ideali Kraft’ın Philadelphia peyniri. Tabii bulabiliyorsanız (İstanbul’da bazı şarküterilerde satılanlar Amerika’da yediklerimden oldukça farklı). Bulamıyorsanız bence doğrusu beyaz krem peynir. Blogdaki tariflerde labne kullanıyorum ama kitap denemelerinde beyaz krem peynirin daha uygun olduğunu gördüm. Kitapta bunu uzun uzadıya anlattım. Mascarpone aşırı yağlı. Bu daha üstün bir kıvam demek (aynı şekilde labne ve kaymak ikilisi de) ama tadının ağır olmasına sebebiyet veriyor.

 386. 386 - Cenk 28 Nisan 2014

  Niyazi – Afiyet olsun!

 387. 387 - Cenk 28 Nisan 2014

  sevdenur – Su dolu kap içinde pişmiyor. Pişse muhakkak tarifte belirtirdim. Servis tabağına aktardıktan sonra soğutuyoruz, yani kalıptan çıkardıktan sonra (tabanı kalabilir). Yanlarına da kağıda gerek yok; olsa tarifte belirtirdim.

 388. 388 - cem çivici 29 Nisan 2014

  krem peyniri deneyeceğim. bu arada kitap çıktı mı?

 389. 389 - Cenk 30 Nisan 2014

  cem çivici – Hayır, henüz çıkmadı.

 390. 390 - cem çivici 30 Nisan 2014

  internette kremadan limon suyu ile mascarpone peyniri yapımı tarifleri var ve ben bu tariflere göre peynir yaptım ve kekte kullandım. yağ oranı %30 civarında. biraz limon ekşiliği var. kraftın peynirinin tadı nasıl acaba?

 391. 391 - nimet 10 Mayıs 2014

  Limonlu ve visneli cheesecakeler yapmistim,kremada kullanilan krem santiler,suzme yogurtlar vb sizin tarif cok degisik ve profesyonel geldi

 392. 392 - Hayatın tatları 29 Mayıs 2014

  Cenk muhteşem birşey bu cheesecake 😉 bayıldım lezzetine! Bloğumda da yayınladım . Sevgiler Şule

 393. 393 - Cenk 09 Haziran 2014

  Hayatın tatları – İlginize teşekkür ederim ve afiyet olsun yalnız tariflerin olduğu gibi alınıp yayımlanmasını tercih etmiyorum.

 394. 394 - Hürrem sultan 22 Haziran 2014

  Hayırlı sabahlar, bu blogu ilk defa bugun kesfettim.kitap okumayı cok seviyorum ve yeni cıkan kitaplar hangileri diye gözattıgımda sizin kitabınızı gördüm ve her zamanki yemek tarifleri kitabı olarak düşündüm ama içeriginde tariflerin hikayeleriyle mahsedildigini okuyunca ilginç geldi ve bi o kadar da merak ettim. Hemen bloga baktım ve ilk baktıgım tarif bu oldu. Bu tarifi okurken sunu gördüm diger sitelerin alalade ve sıradan olusu. Bu kadar itinayla ve sekilde profesyonel bir blog ilk kez gördüm diyebilirim. Uzun uzun ve püf noktalarıyla yazısınız cok hosuma gitti. Yani ; sanki evet bu tarifi yapmalısın , cok basit bak yapabilirsin dercesine anlatım hissettim. Cok cok tesekkür ederiz emeginize yüreginize saglık. Allah razı olsun…

 395. 395 - Ayca 24 Temmuz 2014

  Merhaba Cenk Bey, çok zevkli ve guzel bir Blog hazırlamıssınız ellerinize saglık. Cheesecake yaparken Pınar Beyaz kullanmıştım yağ oranlarını bilmiyorum ama sonuç guzeldi, Labne ile de deneyeceğim. Tekrar ellerinize saglık.

 396. 396 - Deniz 27 Temmuz 2014

  Bu tarifiniz de cok guzel! Sasirtici bir sekilde Türkiye’de süzülmüs labne peyniri ile yaptigim cheese cake, ayni tarif ile yurtdisinda mascarpone ile yaptigim versiyondan cok daha basarili olmustu. Geri bildirim olarak paylasmak istedim…

 397. 397 - Betül 20 Ağustos 2014

  Cenk Bey, siz bu kitabi yazmamissiniz, dantel gibi ince ince islemissiniz. 🙂 Cok tesekkur ediyoruz. ♡
  Sorum su olacak; yeni deneyecegim tarif olarak cikolatali cheesecakei sectim ancak % 27 oraninda yag iceren bir krem peynir ne yazik ki bulamadim. Marka vermenizi rica ediyorum, en iyi sonuca ulasmak icin hangi krem peyniri kullanmaliyim sizce?

 398. 398 - Cenk 21 Ağustos 2014

  Betül – Markaların hemen hemen hepsi aynı yağ oranında peynir üretiyor. Pınar Beyaz olabilir.

 399. 399 - Ebru 05 Eylül 2014

  Cenk bey merhaba,
  ben 19990 larda lisedeyken 🙂 sicils pizza diye bir yer vardı bagdat caddesi şaşkın bakalda .orda chocolate cheesecake vardı.hala tadı damağımdadır.(üstunde pınarın çikolata sosuyla servis ederlerdi).sizin bu tarifinize acaba hamur kısmı için söylüyorum kakao eklesem olurmu 🙂 iyi günler

 400. 400 - Cenk 06 Eylül 2014

  Ebru – Olur tabii ama hamuru fazla kurutmamak için aynı miktarda unu azaltmanızı öneririm.

 401. 401 - Procrastinate222 10 Eylül 2014

  Bu tarifin müdavimi olduk 🙂 Cheesecake yapmaya asla cesaret edemezdim şimdiyse özel günler gelsin de yapmaya bahane olsun diye bekliyorum 🙂
  Eşim bir şey yapacak olsam Cafe fernandodan bak da yap der oldu 🙂 iyi ki varsınız.

 402. 402 - Bora 15 Ekim 2014

  Cenk Selamlar,

  Mandalinalı cheesecake tarifinden sonra şimdi de çikolatalıyı denemk istiyorum. Ufak bir sorum var.
  Fırını alt-üst ısıtma fonksiyonunda mı çalıştırmak uygun olur yoksa fan fonksiyonu da çalışmalı dersin?

  Bu arada mandalinalı cheesecake kıvamı güzel oldu fakat tabanın yan katmanları hemen eridi, fırını alt-üst ısıtma modunda çalıştırdığım için yeterince soğutmuş olmama ragmen erime olduğunu düşünüyorum. 2. denememde once sadece alt ısıtma fonksiyonunu çalıştırıp yan tabaka kuruduktan sonar alt-üst fonksiyonuna geçmeyi planlıyorum.

  Teşekkürler,
  Bora

 403. 403 - Cenk 16 Ekim 2014

  Bora – Tariflerin tamamında alt üst ve fan birlikte çalışıyor ama herkesin fırını farklı. Duruma göre ayarlama yapmanız en akıllıcası olur.

 404. 404 - Atilla Ahmediye 25 Ekim 2014

  Merhaba Cenk Bey,

  Tariflerinizdeki ince detaylar ve püf noktalarınız için teşekkürler. Gerçekten hayat kurtaran detaylar ellerinize sağlık. Sitenize hayran kaldım. Kitabınızı da temin ettik. Dün Karnabahar çorbasını denemiştim çok sevdim. İlk defa yaptım ve içtim çok lezzetliydi. Uzun zamandır cheesecake yapmaya niyetim vardı. Sayenizde deneme fırsatı bulabileceğim. Benim sormak istediğim soru peynir kısmını çikolatalı değil sade yapmak istersem tariften sadece çikolatayı çıkararak aynı sonuca varabilir miyim? Bana pek varamam gibi geldi de. Ayrıca bu tarifin üzerine ekstradan çikolatalı ganaj ekleyerek bitirmek istiyorum ama başarabilir miyim emin değilim. Ganajı ne zaman dökmeliyim gibi sorular var kafamda. Yurt dışında yediğim tarz bir cheesecake idi altı sade üstü çikolata ganajlı ve biraz takıntı yaptı bende 🙂 o yüzden başınızı şişirdim biraz kusuruma bakmayın.

  İyi günler ve İyi Çalışmalar

 405. 405 - Atilla Ahmediye 25 Ekim 2014

  Tekrar Merhaba

  Ufak not : Yorumlarda beyaz cheesecake ve ekstradan 1 bardak kremayı okudum. Demin görmemişim özür dilerim.

 406. 406 - Cenk 24 Kasım 2014

  Atilla Ahmediye – Sanırım ilk sorunuzun cevabını bulmuşsunuz… Ganajı cheesecake tamamen sertleştikten sonra dökebilirsiniz.

 407. 407 - Esra 01 Aralık 2014

  Cenk merhaba, ben seni yeni keşfettim, çikolatalı kekini üzerine sos kullanmadan iki kere yaptım müthiş oldu çok teşekkür ederim. Şimdi cheese kekini yapıcam ama limonlu tarifinde olduğu gibi bunu da porsiyonluk hazırlayabilir miyiz?

 408. 408 - Cenk 05 Aralık 2014

  Esra – Denemedim ama neden olmasın?

 409. 409 - Nur 20 Ocak 2015

  Cenk selam
  Çikolatalı cheesecake tarifini kitabındaki ölçülere göre yaptım ve muhteşem oldu. Teşekkürler..

  Şöyle bir sorum olacak. Kelepçeli kek kalıbı alırken pastanın çapı 23 cm olacak şekilde bir kalıp mı seçmek gerekiyor. Çünkü 26 cm kek kalıbı diye satılan bir ürünün kelepçe içinde kalan kısmını ölçtüğümde 24 cm çıkıyor. Sanırım alt tabanın çapı biraz daha büyük olduğu için 26 cm şeklinde satıyorlar. Hangi ölçüyü dikkate almalıyım?

 410. 410 - Yasemin 28 Ocak 2015

  Tarif icin tesekkurler. 3 4 defa pisirdim lezzetine bayiliyorum. Son pisirmemde tabani icin pekmez ve badem ezmesi kullandim sahane oldu. Yanliz bi sorunum var her seferinde kekin uzeri yol catlamasi gibi catliyor goruntusu kotu oluyor. Son defasinda belki firina su koyarsam duzelir dedim ama yine catladi neden ki?

 411. 411 - ceyda 06 Şubat 2015

  Merhaba cenk, seni uzun zamandır takip ediyorum. Seni ilk cheesecake tarifi ararken bulmuştum. Kitabını da hemen aldım çıkar çıkmaz. Fakat ciddi bir sorunum var. Ben küçük bir mekan işletiyorum ve senin tarifinle cheesecake de yapıyorum işletmemde çok beğeniliyor yalnız bir kabusum var, cheesecakeyi dilimlerden fena halde dağılıyor özellikler son zamanlarda yaptıklarım iyice parçalandı. Düzgün dilim kesemiyorum aceba nerede hata var ne yapmalıyım lütfen acil cevap bekliyorum senden. Fırında uzun süre tutuyorum kıvamı yeterince sert oluyor yani pişiyor. bıçağımda ince pasta bıçağı ama olmuyor . yardım lütfeeennnn benim için gerçekten önemli

 412. 412 - Cenk 10 Şubat 2015

  ceyda – Bir hata olduğunu sanmıyorum. Soğukken dilimlediğinizde parçalanmaması lazım. Keskin ve ağır bir bıçak kullanmanızı önermekten başka bir şey gelmiyor aklıma.

 413. 413 - Cenk 23 Şubat 2015

  Yasemin – Ben bu tarifte gerek görmemiştim ama çatlamayı engellemek için kalıbı su banyosunun içinde (alüminyum folyoyla kalıbın dışını iyice sardıktan sonra yarısına yükselecek kadar kaynar su ekliyorsunuz) pişirmek ve yavaş yavaş soğumasını sağlamak gerek. Alt kattaki bir tepside su bulundurmak yeterli değil.

 414. 414 - Selin 15 Mart 2015

  Merhaba, tabanını kendin yapma fikri güzelmiş fakat bu şekilde yapınca taban tart hamuru şeklinde kalıp gibi olmuyor mu çünkü normalde ufalandıktan sonra ekleniyor bisküviler, hamuru pişirdikten sonra ufalayıp eklesek nasıl olur? Ve ben de evde kendim cheesecake tarifleri deniyorum peynirin suyunun verdiği sulu kıvamı süzme yoğurtla, ipeksi kıvamını da kremayla dengeliyordum sizce yanlış mı? Tarif için teşekkürler.

 415. 415 - Cenk 23 Mart 2015

  Nur – Dıştan dışa ölçüldüğünde 23 cm olacak. 26 cm’lik kalıp bu tariftekinin bir büyüğü sanırım.

 416. 416 - Cenk 24 Mart 2015

  Selin – Bahsettiğiniz yöntemi kitaptaki cheesecake tabanlarında uyguladım. Önce bisküvi hamurunu tepsiye yayıp pişiriyorum, sonrasında da robotta kırıntı haline getirip tabanı hazırlıyorum. Bu bahsettiğim tarifler blogumda mevcut değil maalesef. Süzme yoğurt ve krema kullanımı kesinlikle yanlış değil; sonuçta sizin zevkinize kalmış.

 417. 417 - yasemin 22 Nisan 2015

  Cenk bey merhaba
  cheesecake tariflerini labneyi suzerek yapıyorduk. Kitaptaki tarifte böyle bir işlem yok.tereddüt ettim.beyaz krem peynir dediğiniz Labne midir?
  Teşekkür ederim.

 418. 418 - Yasemin 22 Nisan 2015

  Sorulara verdiğiniz tüm yanıtları okuduktan sonra anladım ki labne beyaz krem peynir değil
  Peki sizin kullandığınız marka hangidir öğrenebilir miyim
  Sizde pınarı mı kullandınız
  Teşekkürler

 419. 419 - Cenk 22 Nisan 2015

  Yasemin – Markalar arasında büyük farklar olduğunu düşünmüyorum. Hepsiyle deneme yaptım. Pınar Beyaz kullanabilirsiniz.

 420. 420 - Mehmet 18 Haziran 2015

  Merhaba!
  Size bir sorum olacakti.
  Kitabinizdaki cikolatali cheesecake tarifini yapmayi planliyorum yarin icin. Oradaki tarifiniz buradakinden daha farkli. Kakaolu tabani yapmak icin ne yazik ki vaktim olmayacak, acaba hazir kakaolu biskuviyi ezip (200 gr civarinda) kitapta belirtilen 50 gr tereyagiyla karistirsam olur mu? Biliyorum ayni lezzette olmayacak ama ne yazik ki 20 misafirli bir davetim var 🙂 Tesekkurler!

 421. 421 - Cenk 24 Haziran 2015

  Mehmet – Olur.

 422. 422 - Gaye 16 Ağustos 2015

  Oncelikle tarifler, blog ve kitap süper! Benim şöyle bi sorum var; cheesecakein kabarmasi ve daha agizda dagilir olmasi icin ne yapmak gerekir? Hep basık ve yoğun oluyor, ben daha kabarik ve yumusak bir kivam istiyorum. Yumurta beyazlarini ayri cirpmak buna bir cozum olabilir mi?
  Tesekkurler

 423. 423 - murat akbaş 21 Ağustos 2015

  An itibari ile cheesecake fırında 45 dakikası kaldı. Daha önce limonluyu denedim tabi ki sonuç harika oldu. Bir sonraki uygulamam mandalinalı olacak no bake denemek istiyorum. Cenk bey no bake uygulama için jelatin kullanmak istiyorum. Ne oranda ve nasıl uygulamam gerekiyor? Sevgiler saygılar..

 424. 424 - Cenk 25 Ağustos 2015

  Gaye – Cheesecake’in doğasında bu var. Kabarıp ağızda dağılırsa sanırım ona cheesecake diyemeyiz. Sanırım sizin aradığınız krem peynirli bir mousse tarifi. Güvenilir bir mousse tarifini baz alıp denemeler yapmanız gerekir. Yumurta beyazlarını çırpıp yavaş yavaş krem peynirli bir harca yedirmek gerekecektir ama fırına girmeyecek bir tarif olması lazım.

 425. 425 - Cenk 22 Eylül 2015

  murat akbaş – Deneme yapmadan maalesef bir şey söyleyemiyorum.

 426. 426 - aziz 17 Kasım 2015

  Cenk Bey Merhaba

  Eritilmiş ve soğutulmuş çikolata soğuyunca sertleşiyor. Sert parçalar halinde mi kullanacağız?
  Sevgiler.

 427. 427 - Cenk 20 Kasım 2015

  aziz – “Soğutulmuş” kafa karıştırıcı bir ifade olmuş, haklısınız. Erimiş çikolatayı sıcakken değil oda sıcaklığında eklemek gerekiyor. Bunun için de çikolatayı oda sıcaklığında soğumaya bırakmak gerekiyor. Sanırım buzdolabında soğutulduğunu düşündünüz. Tarifte gerekli düzeltmeyi yaptım.

 428. 428 - ozenc 15 Şubat 2016

  2016 nin ilk yorumu benden gelsin. Harika bir tarif. Amerikada yaptigim ile Tr de yaptigim neden aybi olmadi simdi anladim. Ellerine saglik Cenk.

 429. 429 - Zeynep 30 Mart 2016

  Merhaba Cenk Bey,
  Sitenize bir cheesecake tarifi ararken rastladım. Tarifleriniz ve püf noktaları hoşuma gitti. Yalnız tarifinizle ilgili küçük bir ayrıntıyla ilgili bir paylaşımda bulunmak istedim. Tarifinizde cheesecake’i daha iyi pişirebilmek için fırın kabının alüminyum folyo ile kaplanması gerektiğini yazmışsınız. Ne yazık ki, alüminyum folyo gıdalara hiçbir şekilde temas ettirilmemesi gereken bir malzeme. Zira alüminyum ısıyla karşılaştığı zaman, buharlaşma yoluyla gıdalara karışıyor ve Alzheimer hastalığının da en önemli sebeplerinden bir tanesi. Kısacası, cheesecake pişireyim derken, uzun vadede sağlınızdan olmayın.

 430. 430 - aysel 18 Eylül 2016

  cheesecake in içine (tabanına değil) ceviz koymak istersek, tarifi bozar mıyız?

  cevap için teşekkürler…

 431. 431 - Cenk 28 Eylül 2016

  aysel – Tamamen keyfinize kalmış bir durum. Bana göre bozarsınız (harcın nemini emecekleri için yumuşayacaklar) ama sizin hoşunuza gidebilir.

 432. 432 - Cansu 29 Aralık 2016

  Merhaba Cenk Bey,
  Yukarıdaki cheesecake konusu ile alakasız fakat konu olarak krem peynir ile alakalı olduğu için buradan yazmayı düşündüm.Red Velvet cake yapmayı düşünüyorum biliyorsunuzdur onun kreması da krem peynir ile yapılıyor.Yabancı tariflerde kullanılan krem peynir yine Philadelphia marka.Yurtdışında bulunduğum süre zarfında bu peynirden çok tükettim kahvaltılarda,hatırladığım ve bildiğim kadarıyla da içerisinde tuz da var bu peynirin.Buradaki labne peynirlerine baktığımda içerisinde tuz yok ve de yukarıda belirttiğiniz gibi yağ oranları philadelphia’nın yarısı.Pınar markasının labne haricinde “Pınar Beyaz” diye bir peyniri daha var ve 100 gramında 27 gram yağ bulunuyor ve de philadelphia gibi tuz içeriyor. Aynı şekilde Sek markasına ait “Süt Beyaz” adında bir peynir var.Bu da Pınar’ın “Pınar Beyaz” ıyla aynı özelliklerdediye biliyorum. Bir de Sek markasının yeni çıkartmış olduğu “Taze Peynir”diye bir peyniri daha var.Bunun da 100 gramında 26 gram yağ bulunuyor ve yine tuzlu.Bu şekilde araştırdığımda labne peyniri yerine bu 3 peynirden en uygun olanını seçip kullanmak daha mantıklı görünüyor gözüme hem Red Velvet Cake hem Cheesecake için.Bahsetmiş olduğum peynirleri kullandınız mı bilemiyorum tabi ama tecrübelerinize dayanarak yorumlama yaparsanız çok memnun olurum. Benim kafam bayağı allak bullak oldu çünkü 🙂
  Şimdiden çok teşekkür ederim..

 433. 433 - Cenk 02 Ocak 2017

  Cansu – Pınar Beyaz veya Sek Süt Beyaz en yakın sonuçları verecektir. Diğer peyniri denemediğim için bir şey diyemiyorum.

 434. 434 - Nihan 27 Şubat 2017

  Merhaba Cenk Bey
  Tarifi denedim ve herkes tarafından cok beğenildi. cook teşekkürler. Ben alt tabanı vaktim olmadığından bisküvi ile yaptım ama bir sonraki sefer sizinki gibi yapmayı planlıyorum. Ozellikle kahve ile birlikte harika giden bir tatlı. Yine farkınızı katmışsınız. Teşekkürler.

 435. 435 - Özlem 03 Mart 2017

  Vişne , böğürtle veya frambuaz gibi cheesecake tariflerinizi bekliyoruz . Yoksa var da ben mi bulamadım ?
  Kitabınızı da bakmaya, okumaya ve denemeye doyamıyorum. Elinize , yüreğinize sağlık,..

 436. 436 - Nurcihan 15 Mart 2017

  Yaa allah aşkına bu sayfa tam benlikmiş ama inanmayacaksınız ben daha yeni rastladım

 437. 437 - Merve 10 Ağustos 2017

  Merhaba cenk bey, labne miktarını yarıya düşürüp süt kaymağı süzerek işleme devam etsem nasıl olur ? Yani yarı yarıya labne&kaymak

 438. 438 - Cenk 10 Ağustos 2017

  Merve – Bence çok ağır olur. Cheesecake zaten oldukça yağlı bir tatlı. Kaymak kullanarak yağ oranını artırmış oluyorsunuz. Kıvamda oluşabilecek değişikliği de denemeden bilmek pek mümkün değil.

 439. 439 - Didem 08 Aralık 2017

  Sevgili Cenk, ben Philadelphia’ya kolayca ulasabiliyorum (londrada yasiyorum) ve pek tatli sevmeyip nadiren yiyen, yeyince de cheesecake isteyen esime en guzelinden bir tane yapayim diyorum. Philadelphia’dan ne kadar kullanalim?
  Sevgiler.

 440. 440 - Tuba 13 Aralık 2017

  Merhaba
  Çukulatalı ve limonlu tariflerinizi denedim. Mükemmel mükemmel
  Size bir sorum ricam olacak; japon chesecake i tarifi yayınlamanız da mümün mü acaba? Seyehat şansım yok sanırım. Ve gördüğüm her defasında çok merak ediyorum tadını.
  Küçük bir de önerim olacak naçizane. Chesecake tabanına hindistn cevizini çekilmiş halde koymak yerine (dişe takılması hissini sevemedim sanırım ben) tereyağını yarıya düşürüp, hindiztan cevizi yağı ekledim.
  Yeni kitabınızı almayı dört gözle bekliyorum. Sizi de çok tebrik ederim. Emekleriniz siteniz ve tarifleriniz için de çok teşekkürler. Sevgiler

 441. 441 - ciyakkedi 19 Ocak 2018

  Merhabalar Cenk bey tarifiniz gerçekten harika herşeyiyle mükemmel oldu çok çok çok teşekkür ederim.
  Bu tarifle alakalı değil ama cheesecake ile alakalı sormak istediğim bişey var,biraz araştırdım bulamadım orjinal cheesecake in tabanının tart hamuru ile yapıldığı doğru mudur? yoksa acaba tarz meselesi mi merak ediyorum

 442. 442 - Cenk 23 Ocak 2018

  ciyakkedi – Genelde kurabiye kırıntılarıyla hazırlanan bir hamurdan yapılır ama tart hamuru da kullanılabilir. Tabii çeşit çeşit tart hamuru var. Kurabiye kıvamına yakın bir tart hamuru uygun olacaktır.

 443. 443 - Cenk 23 Ocak 2018

  Didem – Aynı miktarda.

 444. 444 - Cenk 23 Ocak 2018

  Tuba – Maalesef tarif isteklerini yerine getirmek için vaktim yok.

 445. 445 - Nursel Şahin 02 Nisan 2018

  Merhaba tarifiniz ve tarifi sunumunuz çok hoş. Maalesef ki yorumların tamamını okuyamadığımdan Kaanlar markasının Ricotta peynirini söyleyen oldu mu bilemiyorum. 400gr. kadarı 9 tl gibi bir fiyattı. Bu peynirle bi denemem olmadı ama tarifin peynir ihtiyacını bununla da karşılanabileceğini düşünüyorum.

Yorumunuzu bırakınız