Şöyle bir uğradım

27 Ocak 2011 | Kategori: Diğer, Yemek Kitabı

Kestaneli Macaroon

Kestaneli macaroon yaptım. Hemen heyecanlanmayın. Bu bir macaron yazısı değildir. Zaten dikkat ettiyseniz macaron değil, macaroon yazıyor. Yani Pierre Herme’deki güzelliklerden değil, tarif ona çok benzese de sonuç bizim acıbadem kurabiyesine daha yakın. Gerçi şimdi düşününce, neden macaron yapmadım diye de hayıflandım, o ayrı.

Bu arada, bu bir macaroon yazısı da değildir. Şöyle bir uğradım sadece. Neler olup bitiyor, neden 22 gündür çıt çıkmıyor bahsetmek için…

Son günlerde, Pınar Hanım’dan gelen kestane unuyla başım dertte. Kestaneleri toplamışlar, tandır fırınına kabuklarıyla birlikte atıp sabaha kadar kapakları açık tutarak taş gibi kurutmuşlar. Ardından hep birlikte soymuşlar. Sonra buğday değirmenine götürüp öğüttürmüşler. Yedi kilo kestane olmuş 1 kilo kestane unu. Hani altın değerinde desek yalan olmaz.

Kestaneli Macaroon 4

Durum böyle olunca kestane ununun hakkını verebilecek bir şey yapmak için kolları sıvadım ve son üç gündür de o kollar hala sıvalı, yumurta akları, kestane unu, fındık, yulaf ezmesi, şeker derken malzemeler ve ben bitmek üzereyiz ama ortada size gururla sunabileceğim bir tarif hala yok.

Kestaneli Macaroon 2

Aslında bir tane gelecek vaat eden kek çıktı ortaya. Çıktı çıkmasına, ama ince hesaplar yapmama rağmen formül tam tutmadı, kamburu olan bir kek çıktı fırından. İkinci denemede daha güzel olacak. Üçüncü denemede köşke gitmeye hazır olacak. Ondan sonra tarifleri deneyen güzel insanlara yollanacak, onlardan gelen yorum ve fotoğrafların ardından da kitaba girecek.

Hızımı alamayıp yulaflı bir kurabiye de tasarladım. Hamuru üçe bölüp ilk partiyi sade, ikinci partiyi kurutulmuş turnayemişi (cranberry), üçüncüsünü de çikolata katarak pişirdim.

Yulaflı Kestaneli Kurabiye

Fırından çıktıktan hemen sonra hangisi daha güzel oldu diye tek tek tadına bakarken harikalardı, ama birkaç saat sonra anlamsız birer kurabiye halini aldılar. Ne diyecektim tarifte? “Pişirdikten 15 dakika sonra hepsini tüketin” mi?

Bu acıbademe benzeyen kurabiyeler de aslında fena olmadı ama çok büyük bir kusurları vardı. Kestane tadı yok denecek kadar azdı. O tadı alamadıktan sonra da kullanmanın bir anlamı kalmıyor. Gerçi köşkün vazgeçilmez pastası olan ve onlarca kestanenin tek tek soyulup püre haline gelmesiyle oluşan pastadaki kestane tadını bir avuç kestaneden beklemek haksızlık olabilir.

Uzun lafın kısası, bu kurabiye olmadı. Kestane ununun hakkını veremedim.

Kestaneli Macaroon 3

Halbu ki “Yapışkan bir hamuru krema torbasına nasıl kolayca aktarırsınız?”dan tutun…

Kestaneli Macaroon 5

“Fırın tepsilerini bu meşakkatli işe nasıl hazırlamak gerekir?”e…

Kestaneli Macaroon 6

parşömen kağıdını serdikten sonra ne de güzel sabitlendiğinden…

Kestaneli Macaroon 7

sıktıktan sonra oluşan tepecikleri nasıl düzleyeceğinize (ve hatta kolayca tepedeki fotoğraftaki gibi nasıl kestane şekli vereceğinize) kadar her türlü ayrıntının da fotoğrafı hazırdı.

Kestaneli Macaroon 1

Rüyamda kestane ununun fotoğrafını nasıl çekeceğimi bile görmüştüm… Kalktığımda pek gurur duydum.

Ama, gerçekten de, kestane unu bitmedi ama ben bittim.

Akıl sağlığım ve kitabımın geleceği için en hayırlısını yapıyorum ve bu tarifi rafa kaldırıyorum.

Kestane unundan bir hafta öncesinde ise Cafe Fernando iPhone uygulamasının İngilizce versiyonuyla boğuşuyordum. iPhone’daki tarifler arşivdekilerin aynısı olsa da (ve veri tabanından otomatik olarak çekilse de) aktarımda yaşanan ufak tefek teknik problemler huzursuz edince arayüze girip blogda yayınlanan tariflerle satır satır karşılaştırarak, işin boyutu düşünüldüğünde bir ömür sayılabilecek bir kontrol sistemi geliştirmek durumunda kaldım. Bu konuda kendimle pek gurur duymuyorum, ama yapılması gerekiyordu. Cafe Fernando iPhone uygulamasının Türkçe versiyonunu yayınladıktan sonra gönderdiğiniz yorumlar ve öneriler ışığında İngilizce versiyonu çok daha iyi oldu. Vakit ayırıp yazdığınız için çok teşekkürler. Türkçe versiyonunun yeni sürümünde aynı değişiklikleri ona da uyguluyor olacağız.

Sonra, bir de iPad uygulaması çalışmamız vardı, orada biraz daha farklı bir konsept olacağı için birkaç yeni tarif, eski tariflerin bazılarına daha güzel fotoğraflar gerekliydi. iPad uygulamasındaki tarif sayısı çok daha az olduğu için tarif karşılaştırma gibi bir iş yükü yoktu, ama yeni içerik üretmek her ne kadar daha zevkli olsa da eskileri kontrol etmekten daha fazla vakit alıyor.

Şimdi, bir çilekli pasta yaptım, yanağınızı dayar uyursunuz diyeceğim, ama sonra iPad uygulamasının ilk etapta sadece İngilizce olacağını ve bu tarifin sadece uygulamada yer alacağını söyleyince isyan edersiniz diye korkuyorum. Bu durumdan da çok gurur duymuyorum, ama pasta gerçekten çok güzel oldu.

Çilekli Pasta

Şeytan Çikolata Giyer pastasını aratmayacağı kesin. iPad uygulaması henüz yayında değil, ama yayınlanır yayınlanmaz sizi haberdar edeceğim.

Bir de, hatırlar mısınız, iki yazı önce “Bana biraz müddet, kitapla alakalı olarak kendime yıl sonuna kadar sürecek çok sıkı bir program yaptım, eğer her şey planlandığım gibi giderse yeni seneye içim ferah gireceğim. Bu plan geceli gündüzlü çalışma gerektiriyor, onun için sene sonuna kadar yeni bir yazı yayınlayamazsam beni mazur görün, olur mu?” demiştim? Yetişmedi. Yetişmeyeceği belliydi gerçi, ama belki insanüstü bir güç gelir, bir aylık işi bir haftada bitiririm demiştim… Yanılmışım. Bu konuda hiç ama hiç gurur duymuyorum. Yılbaşına yetiştiremedim, ama 24 gün gecikmeyle de olsa kitabımın 2.taslağı hazır.

CF Kitap Cilt

Soldaki birinci, sağdaki ikinci taslak. Fotoğraftan göreceğiniz gibi kitap iki katına çıktı. Yeni hali tek başına spiral cilt yapılamayacak kadar kalın. İşin komik tarafı, şimdiki görevim tarifleri eleyerek kitabı neredeyse bir önceki kalınlığına getirmek.

Pek iyimser biri değilim. Özellikle üzerine bu kadar titrediğim projelerde de her şeyin en kötüsünü ve aksayacak taraflarını uzun uzadıya düşünmek ve sonunda da daha gerçekleşmemiş problemlerden bunalmak gibi de bir huy edinmişim (sağ ol anne) ama bütün bunlara rağmen, kitabın bu kadar yavaş ilerleyebileceğini, gece gündüz çalışsam bile hiç ilerleme kaydedememiş gibi hissedeceğimi düşünmezdim. Bazen keşke bitirmek için bir tarih belirlemeseydim diyorum, ama seneler de geçse kitap çıkana kadar bu hissin gitmeyeceğini biliyorum.

Durum bu. Bugün tarif yok. Yarın da olacağını sanmıyorum. Bir sonraki yazıda biraz çikolatadan bahsedicem, yine tarif olmayacak… Ondan sonraki yazı için güzel bir tarif düşünüyorum, ama gördüğünüz gibi düşündüğüm ve ortaya çıkan her zaman birbirini tutmuyor.

Bu yazıları yazmaya ne ara vakit bulacağım hiç bilmiyorum ama her şeyi bir kenara itip kitabın 2. taslağı üzerinde çalışmaya başlamazsam Eylül’e yetişmek imkansız olacak.

Sırf o değil, kitap yazdığım için son altı aydır gelen tekliflerin hepsini geri çevirmek zorunda kaldım ve bu kararlar için de suçlu hissedeceğim. Birkaç tanesi çok içimde kaldı, ama yapacak bir şey yok.

Eylül’e kadar varsa yoksa kitap.

Üye ol, yemek tarifleri emailine gelsin.

Yorumlar

 1. 1 - Özge 27 Ocak 2011

  Yaşasın. Yılbaşından beri yeni yazı yoktu. Akşam kayısılı-şeftalili çayımı alırım, oturur okurum. Fotoğraflar gene çok güzel! Eline sağlık.

 2. 2 - gün 27 Ocak 2011

  öncelikle çilekli pasta çok güzel görünüyor ve tarifini de versen 100 yıl geçse de yapamam heralde o pastayı. yeni tarifler vermesen de, ara ara girip bir şeyler yazman ve içini dökmen de güzel 🙂

  ayrıca kitap ve teklifler konusunda neler hissettiğini anlayabiliyorum sanırım. tezim ve makaleler konusunda aynılarını hissediyorum.

 3. 3 - Evren 27 Ocak 2011

  olacak bu iş, çoğu bitmiş işte 🙂 çıkmadı ki şu para bana yılbaşında. ama eylüle daha çok umut var değil mi 🙂 ayrıca belirtmek gerekir ki, o pasta şu anda olsa kırıntısı kalmazdı bence…

 4. 4 - Sessiz ve Sonsuz 27 Ocak 2011

  Benim gözüm yine kap, kacak ve aksesuarlarda 🙂

  Kolay gelsin.

  Sevgi ve selâm ile.

 5. 5 - ayşegül 27 Ocak 2011

  Cafe Fernando’ yu 15-20 gün kadar önce bir raslantı sonucu keşfettim ve çok beğendim. Tarifleriniz ve sunumları gayet güzel. Resimler iştah açıcı. Yeni tarifleri merakla bekliyorum.

 6. 6 - Merve 27 Ocak 2011

  Hersey harika gozukuyor, takipteyiz Cenk bey

 7. 7 - zeynep 27 Ocak 2011

  Cenk, iPhone u olmayanlara acımıyormusun? 🙂 seni 2 aydır takip ediyorum,bana mutluluk veriyosun,kitabını alıcam ama keşke daha çok blog yazısı yazsan

 8. 8 - Yasemin 27 Ocak 2011

  Yeni tarif olmasa da gidişattan haberdar etmek için uğraman da güzel. Ayrıca hiç sıkıntı etme derim ama fayda etmez bilirim 🙂 bence yetişir, böyle durumlarda kendini iş bittikten sonraki halinle hayal etmeni öneririm. Hani kitap çıkmış, zamanında yetişmiş, harika da olmuş, içine sinmiş; böyle şeyler düşünmek lazım arada… Çoook kolay gelsin…

 9. 9 - zarpandit 27 Ocak 2011

  olsun beklemeye razıyız sonuçta içinde evet tamamdır dediğin an olmuş demektir..yardım etmek isteyen bunca okuyucu var bak unutma..elimizden geldiği kadar artık 🙂

  soru 1. çilekli pastanın dışı beyaz çikolata katmanlarımı ? eğer öyleyse bendeki beyaz çikolata tamamen sıvı olmuyor eritirken pütürlü kalıyor beni dinden imandan çıkarıyor kısaca..varmıdır bir püfü?

  soru2.kestane ununu Kafkas’ta yapıyor bari tekrar deneyeceksen onu kullan diyeceğim 🙂 (sen kullandın mı ki diyeceksin,evde süs konumunda duruyor hala malesef)

  soru3.macaroon ve macaron arasında fark olduğunu bilerek gerçek macaron rica etsek çok mu ayıp etmiş oluruz?

 10. 10 - basak 27 Ocak 2011

  Kestane unundan ne cikaracaksin merakla bekliyorum. Elimde Provence’da bir ciftlikten aldigim 250 gram kestane unu var. Yanina da iki tarif eklemisler; biri kestane sekeri de kullanilan bir tart, digeri de flan. Ben henuz cesaretimi toplayamadim denemek icin. Tarif bulmakta gucluk cekiyorsan, bir de Fransizca bilen bir gonullun varsa bu tarifleri seve seve yollarim 🙂

 11. 11 - Arzu 27 Ocak 2011

  Sevgili Cafe Fernando,
  Bulaşıklarını yıkamak, kötü olan tarifler için (benimle alakası olmasa bile) sorumlu tutulmak, buzdolabını temizlemek, yumurtaları avuç içinde ısıtacak, efendime söyleyeyim, mikser dolu olduğunda bilek kuvvetiyle karıştırma yapacak, yani her türlü (tabir-i caizse) angaryayı yapacak, üzerine para bile istemeyecek bir köle arıyorsan, kendi ayaklarımla geldim! Ucundan kıyısından bir şeyler öğreneyim daha da bişey istemiyorum 🙂 Harikasın! Sevgiler

 12. 12 - melda 27 Ocak 2011

  super bence tarifleri elleme iki cilt olsun :)Sabirsizlikla bekliyorum.tarifler ve fotoraflarin harika tutar mi acaba diye dusunmeden yapiyorum tariflerini ,cunku kesin tutuyor.Bazen de sabrin konusunda da donuyorum,bazi tariflerin gercekten de buyuk is ve bunlari en iyi sekilde olsun diye tekrar tekrar denedigini dusununce kelimeler bittiyor.

 13. 13 - özgen 27 Ocak 2011

  Merhaba İnşallah istediğiniz gibi olur herşey.Kitabınızı bir an önce bitirirsiniz.Bizler de hemen kitaplığımızdaki yerne kondururuz.Merakla bekliyoruz kolay gelsin saygılar…

 14. 14 - derya 27 Ocak 2011

  Bence cogu kimse “toplanip tandır fırınına kabuklarıyla birlikte atilip sabaha kadar kapakları acik tutularak taş gibi kurutulan, ardından soyulan ve sonra buğday değirmenine götürüp ogutulen nefis kestane unu” bulamayacagindan, bu tariflerin tutmamasi bizler icin talihli bir durum olmus. Hayalimde klasik “3yumurta-4bardak un…” tarzinda tarifler iceren bir kitap yok fakat malzemelerin bir kismi bile ulasilmaz oldugunda tarifler bircok insan icin anlamsiz olabiliyor. Bu kitabi raf kitabi olarak kullanmak yerine elimden dusurmeyerek eskitmeyi kirletmeyi tercih ederim!

 15. 15 - funda 27 Ocak 2011

  merhaba cenk,
  bir dahaki yazıyı 2012 yılbaşında yazacaksın diye ödüm patladı.ama yazdıklarına bakılırsa başın baya kalabalık.ama bizler yine de tarifi bırak bi kenara bir merhaba demeni bile özlüyoruz bilesin,

  kolay gelsin
  sevgiler

  ha bi de, kestane unundan belki güzel bir tatlı olabilir?

 16. 16 - çiğdem35 27 Ocak 2011

  En sonunda özlemiiştiikkk 🙂
  Diğer dileklere katılıyorum ve senin bu işin de üstesinden geleceğini biliyorum. Başarılar ve yeni tariflerin için de kolay gelsin..

 17. 17 - Kumsal 27 Ocak 2011

  Slm Cenk, işin açıkçası ben de herkes gibi hergün sayfayı tıklayıp “acaba bugün yazdı mı?” diye kontrol etmeden kendimi alı koyamadım. Ve tarif olmasa bile yazını görünce yüzümde bir tebessüm belirdi. Titiz hazırlanan bu kitabı merakla bekliyorum. Ve evet, tarifleri tek kitaba indir ki diğer kalan cilt de ikinci kitap için bir başlangıç olsun. İyi çalışmalar. Sevgiler.

 18. 18 - Pinar 27 Ocak 2011

  Kestane serbetle tadini aciga cikarabilir gibi geliyor. Malum, kestane sekeri 🙂 Bir de cikolatayla iyi bir ikili oluyorlar. Bkz. Karyoka. Onun disinda bana pek de cazip gelmeyen bir yiyecektir maalesef. Pilavi falan da yapiliyor ama hic yemedim. Umarim sayenizde guzel tarifler ogrenirim de kestaneyle arami duzeltirim. Ama sizin kadar mukemmel sonuclar almak bizim gibi olumluler icin pek mumkun degil sanki. Sizin yaptiklariniz sanat eseri gibi gorunuyor genelde bana. “Aman nasilsa yapamam!” deyip hic denemiyorum bile.

 19. 19 - Nilhan 28 Ocak 2011

  Merhaba,
  Aslında blogu ilk okuduğumda da (bir kaç ay önce) yorum yazmak istemiştim ama herkes, öyle keyifle yemek yapıyordu ki mutfakta,ses çıkarıp ritmi bozmayayım dedim. Hem itiraf edeyim, yemek yapandan çok zevk içinde yiyen olarak, seyrettikçe iştahım açılacaktı, korktum. Ara sıra geçerken uğrar,göz ucuyla fotoğraflara bakarım diye karar vermiştim ki, köşktekiler, Alaçatı’dakiler, derken vapurdakiler, Vera, Çukurcuma konu konuyu açtı. Kaldım. Hala mutfağa girip tel çırpıcı ile çikolatalı (70%kakao) mus yapma işine girişmedim -en kolayı o gibi geldi bana ,)- ama sessizce kapının kenarında da duramaz oldum. Hem, kitap çıkacak haberini geriden geriden okuyunca sevindiğime göre, merhaba deme vakti gelmişti. Pişiren, tadan, deneyen, yazan, okuyan herkesin eline emeğine sağlık.
  İyi geceler

 20. 20 - ALACATI 28 Ocak 2011

  Selam,
  Oncelikle cok kolay gelsin diyorum kitabiniz icin, umarim keyfini cikara cikara kitabinizi tamamlarsiniz. Gecen hafta telefonla arkadasimla konusurken bana kestane unu aldigini ve onunla ilgili bildigin bir tarif var mi diye sordugunda o gune kadar kestane ununu duymadigimi soylemistim, oda kek konusunda tereddut etmisti birkac italyan tarifde deneyecegini soylemisti, yarin sorarim ona ne yapmis acaba. Mutfak prensesi degilim ama, benim aklima kestane unu deyince ekmek geldi ama bilmem nasil olur??..Bol enerjik ve motivasyonlu gunler diliyorum..Sevgiler,

 21. 21 - Basak 28 Ocak 2011

  Cenk,

  Degisik malzemeleri denedigini gormek cok guzel, her ne kadar seni tatmin etmemis olsa da, bu mukemmelliyetci huyun yuzunden acaba guzelim tarifleri heba ediyormusun acaba diye dusunmeden edemiyorum. Yine de kitaba girecek tariflerin en iyisi olacagindan eminim. Bence beynine biraz zaman tani, hani birsey dilinin ucuna gelir ama hatirlayamazsin, baska bir konuya kanaliza ol aklina gelir derler ya, sen de birgun kel alaka bir tarifle ugrasirken veya pazarda gezerken (gezmeye vaktin yok gibi ama) aklina bir fikir gelebilir, bilemezsin 🙂 Umarim boyle bir suru degisik fikirlerle dolu olur kitabin, sirf denemedigimiz icin veya markette bulamadigimiz icin cekimser bakiyoruz ama bir kere kullanmaya baslayinca insan (kestane unu, biskoff, badem unu, peanut sosu!…) elinin altinda ana malzeme oluveriyor bu degisik urunler.

  Son teslim tarihi (deadline demeye calisiyorum) olan calismalarda herkes ayni zorlu gunleri gecirir, ama butun bu zorlu calismalarin sonunda kitabini eline aldigin zaman butun bu surecin kitabina birseyler kazandirdigini goreceksin bence, yani dedigin kadar kili kirk yaran bir adamsan hatta keskelerle baslayip ikinci kitap icin huzursuzlanmaya bile baslayabilirsin 🙂

  Herseye ragmen buraya ve daha bir suru seye vakit ayirdigin icin kendinle guru duymalisin.

  Bak sana gulumsemen icin komik bir link yolluyorum, umarim kizmazsin, kestane krizine cozum bulamasa da biraz kafani dagitir…

  Sevgiler
  http://www.youtube.com/watch?v=x541sggu4x4

 22. 22 - aylin 28 Ocak 2011

  Bence bu kadar işin altından cok iyi kalkıyorsunuz. Ha gayret.

 23. 23 - serpilcan 28 Ocak 2011

  kitabı heyacanla bekliyorum….kolay gelsin….

 24. 24 - Seda 28 Ocak 2011

  Ne iyi ettin ugramakla anlatamam oyle cok ozluyoruz ki yazilarini okumayi eski yazilarini donup donup okumak da guzel oluyo tabi. O ne muthis bi pasta oyle, ama bakmakla yetinicez artik yazi icin tesekkurler . KOLAY GELSIN

 25. 25 - zuzuşka 28 Ocak 2011

  Cenk, senin canın sağolsun,aklın huzulu olsun da tarif olmasın:)

 26. 26 - Nilay 28 Ocak 2011

  Sevgili Cenk,
  Burada “kitap yarın butun kitapçılarda” yazdığın gün ağlayacakmışım gibi hissediyorum… hayır bana ne oluyorsa yani 🙂

 27. 27 - zeynep 28 Ocak 2011

  Merhaba;
  Kitaba çok sevindim.Uzun süredir girip okuyamıyordum bile. Kitabın 2.olur belki,bir kitaba sığdırmak zor olsa gerek. Gerçi benim sizin tariflerinizden oluşan küçük bi kitabım var bile:)

  Çoook kolay gelsinn:)
  ellerinize sağlık:)

 28. 28 - çiğdem35 28 Ocak 2011

  bu arada tabaklara daaaaaaaaaaaaaa bayıldııııııımmmmmmmmm:)))))))))))))))))))))

 29. 29 - emrullah gumustas 28 Ocak 2011

  merhabalar,
  yemek kitabı yazımında tecrübem var. konu hakkında bilgi ve becerim mevcuttur.
  yardım isterseniz severek yardım ederim.
  Güzel yazılarınızdan mahrum kalmak istemediğimden.
  Selamlar.

  gumustase

 30. 30 - nnbalo 28 Ocak 2011

  kendinizle sürekli gurur duymadığınızı yazmışsınız bu yazıda ama biz sizinle duyuyoruz !
  bu karamsarlık, karında ağrı yapan heyecanın kısa bir yansıması. herşeyi çok güzel tamamlayacaksınız ben eminim. biraz daha sabır…kaçırdığınız fırsatların 10 katı geri gelecek kitaptan sonra…

 31. 31 - mutfakta2kisi 28 Ocak 2011

  tarif olmasa bile fotoğraflar yeter…

 32. 32 - buke 28 Ocak 2011

  kitabın çıktığında ilk alacaklardan biri benim. tarif olmasa da kitapta bir sürüsünü bulacağımızı bildiğimiz için içimiz rahat. bir süredir diyette olduğum için tarifleri deneyemiyorum. biliyorum ki aileme de yapsam bu güzellikleri oturup yarısını ben yiyeceğim (muffinler öyle olmuştu)

 33. 33 - fatoş 28 Ocak 2011

  uzun süredir sesiniz,soluğunuz çıkmıyordu..Bu sabah yeni yazıyı görünce inanılmaz keyiflendim.Kitap için çok heyecanlıyım,çok büyük bi merakla bekliyorum.Fotoğraflarda yine mutfağın,yine inanılmaz titizliğin ve yine mükemmelliğin…söylenecek bişey yok.

 34. 34 - nuraysan 28 Ocak 2011

  hoşgelldiinnn….

 35. 35 - SelinBahar 28 Ocak 2011

  Merhaba,
  Tebrik ederim.Macarons yapmaya başlama kararı zor bir karardır.Sonunda denemiş olmanıza çok sevindim.Ben de ilk denemelerimde aynen sizinki gibi farklı farklı sonuçlarla karşılaşmış görüntü pek iyi olmasa da lezzetten memnun kaldığım için ümidimi kaybetmemiştim.Zaman geçtikte 3-4 üncü denemelerde artık çok daha Macarons gibi görünmeye başladı. Pierre Hermé nin, La Durée nin ve bulabildiğim bütün Macarons tarifi kitaplarından yararlanarak sürekli bir arayış içinde olduğumdan sonunda tuttu. Her tanıdığıma tattırıp fikirlerini aldım galiba gerçekten güzel oldu 🙂 Mutluluk verici 🙂 Başarılarınızın devamını dilerim. Benim Macarons larıma bakmak isterseniz eğer yeni açtığım blog umdan birkaç çeşit görebilirsiniz.
  http://celinealacuisine.blogspot.com/
  Sevgiler,
  SelinBahar

 36. 36 - Ebru Selçuk 28 Ocak 2011

  Merhaba,
  iPhone ve iPad uygulamalarından sonra android içinde bir uygulama düşünüyormusun?

 37. 37 - Cenk 28 Ocak 2011

  gun – Pasta göründüğü kadar zor değil. Eminim biraz sabır gösterseniz yaparsınız.

  Evren – Piyangonun kitap çıkmadan çok önce çıkması gerekiyordu ki fotoğraflar için alışveriş yapalım. Ne yapalım artık çıkarsa tanıtıma harcarız 🙂

  zarpandit – Teşekkürler. Birinci sorunun cevabı: Evet, beyaz çikolatadan hazırladım onları. Milka’nın beyaz çikolatası sorunsuz eriyor. Onu kullanmanı tavsiye ederim. Pınar Hanım’ın yolladığı un hala bitmedi. Kafkas’ın sattığını bilmiyordum, onu da denemek lazım, bilgi için teşekkürler. Elbette ayıp etmiş olmazsın. Kitap için geliştirdiğim tariflerin dışında bir deneme yaparsam mutlaka paylaşırım.

  basak – Kestane unuyla bir sonraki çalışma yakın bir gelecekte olmayacak ama ileride ihtiyacım olursa aklımda bulunsun.

  Arzu – Yumurtaları avuç içinde ısıtma fikri çok hoşuma gittiyse de mutfakta tek başıma çalışmayı tercih ediyorum. Nazik teklif için çok teşekkürler!

  derya – Malzemeler ulaşılmaz değil, nereden alınacağını da belirttikten sonra size bir e-mail atmak ya da bir telefon etmek kalıyor. Ama ulaşılmaz derken anlatmak istediğiniz o anda mutfağınızda olmayan, “elinizin ulaşamadığı” malzemeler ise onun için yapacak bir şey yok. O zaman da tarif verenlerin sizin malzemelerinize göre tarif oluşturmasını beklemektense sizin mutfağınızdaki malzemelere göre tarif aramanız daha mantıklı görünüyor.

  Pınar – Tarifteki malzeme ve metoda sadık kaldığınız (ve biraz da sabırlı olduğunuz) sürece aynı sonuçları almanız mümkün. Fırından ne çıkıyorsa onun fotoğrafını çekiyorum.

  Nilhan – Size de merhaba!

  Alaçatı – Ekmek de bir alternatif tabii ama benim aklıma hep şekerli şeyler geliyor. Denemeler sonuçlanınca buraya yazacağım.

  Başak – Link için teşekkürler, güzel dilekleriniz için de.. Nefes almayı ileride kısa bir tatil planım var o zamana saklıyorum.

  Nilay – Ben de o gun hiç gelmeyecekmiş gibi hissediyorum…

  emrullah gumustas – Teklifiniz için çok teşekkürler ama şu anda ihtiyacım olan tek şey daha fazla zaman…

  SelinBahar – Sanırım yazıyı okumadan yorumunuzu yollamışsınız, zira macaron yapmaya başlama kararı aldım diye bir şey söylediğimi hatırlamıyorum.

 38. 38 - sedir 28 Ocak 2011

  merhaba.siz beğenmeseniz de bizimle paylaşın.her haliyle güzel yaptıklarınız.dostça ve samimi.kestane unuyla un helvasına ne dersiniz..amaaa bizlerin yapabilme şansı yok denecek kadar az..kitabinızda başarılar dileğimle.dostlukla.

 39. 39 - sevil k. 28 Ocak 2011

  Cenk,

  Birsey yazmadan oylece okuyup gecemedim son yazini..O ne emek,o ne azim..Bravo.Kendimi Cafe Fernando okuyucusu oldugum icin sansli hissettiriyorsun.Iyi ki yillar once bir vesile bulmusum bu cafe’yi:)

  Artik o kadar cok calisiyoruz,o kadar cok kosturuyoruz ki kendimize vakit ayiracak azicik zamanimiz kaliyor.Ben o kisacik zamanlarda hep senin “cafe”deyim.Tesekkur ederim,sınırlı zamanlarimi boylesine iyi gecirebilmemi sagladigin icin.

  Umarim ki tanri tum emeklerinin karsiligini versin..Sonsuz sevgiler ve saygilar Cenk..

  Takipteyiz..
  Bence bu kitap “Best Seller” olur..

 40. 40 - pınar 28 Ocak 2011

  merhaba,
  zamana ne kadar ihtiyacın olduğuna emin olsam da cafefernando dan gelen her maili evet kitap bitti müjdesinin umuduyla açıyorum:))herkes gibi sabırsızlıkla bekliyorum.kestaneli bir tarif bencede tatlııııı olmalı(gerçi kestaneli pilavda favorilerim arasında ama sonuçta burda aslolan kestane unu)
  kestane unlu tarifin müthiş olacağına eminim ama kestane unu tedarik edebileceğimizden pek emin değilim:(gerçi sayende artık mutfağa daha önce girmiyor olan ne malzemeler cirit atıyor tezgahımızda ama…:)neyse kolay gelsin,ha bu arada bencede eleme yapma lütfen ha iki cilde yanaşmıyorsan da kısa zamanda ikincisini çıkarırsın ne olur ki…
  sevgilerle
  Pınar

 41. 41 - Zeynep 28 Ocak 2011

  Seviyorum senin tarzını yaaa; efendi, iyi yetiştirilmiş, zeki ve yetenekli. Sen beni tanımasan da ben sana “İyi ki varsın Cenk” demek istiyorum!

 42. 42 - Selin 28 Ocak 2011

  sevgili cenk; ben buraya çok sık yazmasam da, hatta sanırsam sadece bi kere yazdım:) her gün bakıyorum bloguna. ve deli gibi seviniyorum yeni bi yazı görünce. lütfen yaz. tarif yazma gerekirse, hatta ne yazarsan yaz ama mutlaka yaz:) seni okumak her zaman büyük bi keyif. kitabın konusunda her şey gönlünce olsun, sabırsızlıkla bekliyorum pek çokları gibi. taslakları görmek bile heyecanlanmama yetti de arttı zaten.

 43. 43 - turkan akgun 28 Ocak 2011

  Cenk bey,
  Yazilariniz uye oldugum icin bana surekli ulasiyor
  Cok memnun oluyorum.Ben de tariflerinizden faydalaniyorum.Enson havuclu kekinizi yaptim.
  Buyuk firin tepsisinde pisirdim.Sunger gibi pisdi.
  Sonra kalp kaliplarla kesdim.Ve kuvertur cikolata
  eritip kalplerin uzerine doktum.Oglum ve gelinimden tam not aldim.Tarifi sizdem aldigimi soyleyince hic sasirmadilar.Peynirkekinde de ayni
  tepki olmusdu:)Tesekkurler ve sevgiler.Tabiiki
  kolayliklar diliyorum. turkan

 44. 44 - GAMZE 28 Ocak 2011

  sevgili cenk,
  bütün tariflerini denemiş,lorange ve devil’s food cake ile gönülleri fethetmiş bir okurun olarak o çilekli pastanın tarifini şiddetle merak ediyorum…
  kitabının harika olacağını ve türkiyede de nasıl yemek kitabı yazılır;herkese göstereceğine gönülden inanıyorum….
  yolun açık olsun……

 45. 45 - meral 29 Ocak 2011

  Kusursuz ceket kalıbını bulmak için çıldırdığım günlerden birinde ,Bir modelin 6. düzeltmesini yaparken çok değerli bir moda ve fitting gurusu Vivien Hn bana demişti ki…’ Eh Meral, mükemmeli ararken elindeki güzelim modelden oluyorsun..yeterrr…Oldu işte..Ben olmuştur Cenk..Tariflerin ve resimlerin o kadar sanatsal ki..Kitap dörttt gözle bekleniyor..

 46. 46 - Pelin 29 Ocak 2011

  Ben doktora tezimi yazar ve bir turlu bitiremezken bir arkadasim “Tez bitirilmez, terk edilir” demisti. Belki sizin de isinize yarar diye bir soylemek istedim 🙂 Mukemmelin pesinde olan insanlarin kendi eserlerinden tatmin olamayisi herhalde normal ama mukemmel de iyinin dusmanidir, unutmayin. Kendinize de haksizlik etmeyin bence 🙂

 47. 47 - Senem Yüksel 29 Ocak 2011

  Pınar Hanım’dan aldığım kestane ununu,azıcık ateşi görecek kadar kavurup pasta kremasında kullandım ben. Kokusu gayet baskındı. Başka bir aroma kullanmadım bastırmasın diye zaten.Tamamen doğal olduğundan ve koruyucu katkı içermediğinden yapım sürecinde kendine has kokusundan kaybediyor olabilir. Ben yine de kestane unundan yulaflı kurabiye fikrini sevdim 🙂

 48. 48 - Cenk 29 Ocak 2011

  Ebru Selçuk – Şimdilik böyle bir plan yok maalesef.

 49. 49 - merve 29 Ocak 2011

  çalış çalış çalış.bizi boşver sen 😀

 50. 50 - Başak 29 Ocak 2011

  Sevgili Cenk,
  Seni ve yazılarını görmek gerçekten çok güzel.Kitabın için bu kadar titizlenmen üstelik de bir erkek olarak bu işi bu kadar özveriyle planlaman sana olan hayranlığımı bir kat daha artırıyor. Umarım herşey istediğin gibi gider ve biz de biran önce hayallerine giden bu yolculukta sana eşlik etmenin keyfiyle tariflerine ve sana kavuşuruz.

 51. 51 - nilay - Ank. 30 Ocak 2011

  Ceeeennnkkk!! Kıyamam yaa, nasıl da bozmuşsun moralini. Neden bu kadar büyüttün ki, kitap eylüle yetişmezse dünyanın sonu değil ya. Hadi diyelim 6 ay geciktin, resmin bütününe bakarsak seneler sonra hayıflanmaz mısın 6 aylık gecikmeyi kafaya taktığına, hele de sonunda ‘işte bu’ diyebileceğin ve gurur duyacağın bir iş çıktıysa ortaya. Ben öyle olacağından eminim,lütfen kendine haksızlık yapma. Denemelerinde bol şans diliyorum.

 52. 52 - Zeynep Öykü 30 Ocak 2011

  Merhaba Cenk

  Mutfak robotun güzelmiş.
  Ben kitchenaidi büyük uğraşlar sonucunda Amerika fiyatına Avrupa voltajıyla aldım getirdim 🙂 Bu başarıldıktan sonra sıra güzeeeel bir mutfak robotuna geldi. Ne düşünüyorsun bu konuda, mutlumusun seninkiyle.

 53. 53 - şeniz 30 Ocak 2011

  ohhhh…nihayet bayağı meraklanmıştım…neyseki iyi olduğuna sevindim. ara sıra vakit bulursan bizleri haberdar et senin içinde değişiklik olur.kendinide yiyip bitirme eminimki kitabın harika olucak sana kolay gelsin cenk…

 54. 54 - pınar 31 Ocak 2011

  Cenk Bey,
  Kestane ununu krema türünden dolgu malzemesi gibi bir şey yapmak için kullansanız acaba bir şeye benzer mi ki.. Hani badem unundan fransız hamurlu tatlılarına, turtalara vs. iç malzeme hazırlanır ya. Pınar Kaftancıoğlu’ndan ben de bir kaç yıldır alış veriş yapıyorum. Bu kestane ununa pek yüz vermedim açıkçası. Verimli olacağını düşünmediğim için. Kestane geleneksel yöntemlerle piştiği zaman bile tadını saklayabilen bir yemiş. Neyse, dolgu malzemesi olur belki diye düşündüm, şekerle filan tatlandırılırsa. Kolay gelsin 🙂

 55. 55 - Ulya 31 Ocak 2011

  Merhaba,

  Tariflerinizin defalarca denenmiş ve her olasılığın düşünüldüğü tarifler olduğunu bilmenin rahatlığıyla sizden tek bir tarif bekliyorum: macaron! En az 10 tariften denememe, her yazılanı birebir uygulamama rağmen hala mükemmel macaronu başaramıyorum malesef, bu yüzden de tariflere güvenemiyorum, herkes kendi fırını için ölçü ve süre veriyor sanki.

  Macaron tarifini kitabınıza koyacağınızı tahmin ediyorum, ve inanın kitaptan ilk deneyeceğim tarif bu olacak!

 56. 56 - Cenk 31 Ocak 2011

  Zeynep Öykü – Çok memnunum, tavsiye ederim.

  pınar – Dolgu malzemesi olarak tazeden hazırlama taraftarıyım. Aslında kestane unu glutene bağlı rahatsızlığı olanlar için iyi bir alternatif. Değerlendirmenin bir yolunu sanırım buldum, ama ne zamana yazabilirim onu bilemiyorum.

 57. 57 - çiğdem35 31 Ocak 2011

  tabaklar bir sır değildir umarım cenk meraklandım iyice .Nereden alındı acabaaa:)????

 58. 58 - zinnur 31 Ocak 2011

  Cenk, herseyden once kolay gelsin. Sonucun cok iyi olacagindan eminim, umarim surec cok sancili olmaz.

  Kestane unu eskiden beri oynamak istedigim bir malzeme. Firsat bulamadim daha ama aklimin bir ucunda kalmis, glutenle karisinca kekte daha iyi sonuc veriyor. Yani sadece kestane unuyla yapmamak lazim denemeleri. Bir de ilerde denerim diye isaretledigim tarifler arasinda soyle bir link var.

  http://www.cheftalk.com/forum/thread/3424/lookin-for-chestnut-flour-cakes

  Isa nikli yorumcunun verdigi tarifler belki ilerki denemeler icin sana cikis noktasi olabilir. Ozellikle Cake Bible’da yer alan her tarife daha denemeden guvenim var.
  Kolay gelsin.

 59. 59 - zinnur 31 Ocak 2011

  Bir de Isil’in bir mutfak faciasi sonucunda elde ettigi kestane unuyla yaptigi sahane makaronlara link vermek istedim. Badem unuyla yari yariya kullanmis kestane ununu.

  http://isilca.blogspot.com/2010/12/kurtarilan-kestanelerden-makaron.html

 60. 60 - Cenk 31 Ocak 2011

  çiğdem35 – Tabakları bu sene bizim yazlık evde buldum. Bizimkiler alalı sanırım 20 seneden fazla olmuştur.

  zinnur – Linkler için çok teşekkürler. Aslında amacım tarif tutturmaktan çok kestane tadında bir şeyler elde etmek. Makaronların kestane dolgusu olmasaydı eminim ki kestane unu tek başına yeterli aromayı vermezdi. Gerçi kestane ununun kendisini de tadınca çok fazla kestane tadı gelmiyor. Denediğim keke ve yukarıdaki başarısız kurabiyete ek olarak bir de yarı-başarılı kurabiye denemem var ama ancak vakit bulduğumda geliştirebileceğim. İlk denemenin tadına bakanlar sevdi, hatta bana kestane tadı çok gelmemesine rağmen onlar tersini iddia etti. Birkaç kez daha uğraşayım, buradan anlatırım.

 61. 61 - çiğdem35 31 Ocak 2011

  🙁

 62. 62 - Nil 01 Şubat 2011

  Kitabın çıkmasını sabırsızlıkla bekliyorum…
  14 Şubat a az kaldı belki Sevgililer günü için süpriz bir tarif gelir !!!
  Kolay gelsin.
  Sevgiler

 63. 63 - seray 01 Şubat 2011

  olay tv de hafta içi her akşam adını hatırlayamadığım bir program var saat 19:00 civarında, neredeyse bir yıldır dönüşümlü olarak iki ünlü şef ile kestane, kestane şekeri,kestane unu kullanarak(kafkas ın sponsorluğunda) binbir çeşit pasta,tatlı,makarna,kestaneli ravioli bile yaptılar. belki tarifleri bir yerlerde kayıtlıdır, biraz takip etsen ilham verebilir. sonuçta amerikayı yeniden keşfetmektense tarifler illaki bi yerlerde yapıldılar…

 64. 64 - damla 01 Şubat 2011

  kucuk bir ayrinti ama, cranberry’nin Turkce’sini kullanmaniza sevindim.
  yasasin turnayemisi!

 65. 65 - sümeyye 02 Şubat 2011

  merhaba cenk bey. size nereden ulaşabileceğimi bilemedim. kurabiyenizle alakasız bir sorum olacak. inşallah cevaplarsınız. dr. oetker in limon ve acıbadem aromasını aldım. acaba bu aromalar vanilya özütüyle aynı şey midir? vanilya özütü elde etmek için vanilya çubukları viski içinde bekletiliyor sanırım. bunun içindekiler kısmında aroma yazıyor yalnızca. dr oetker den ne maille ne telefonla kimse dönüş yapmadı. belki bilginiz vardır bu ürünler hakkında. teşekkür ederim.

 66. 66 - Nagehan 02 Şubat 2011

  Ben de kitabı sabırsızlıkla bekleyenlerdenim. Ayrıca hiç kitap yazmamış olsam da, ben de zaman zaman çalışırken kendi kendime ” Neden böyle bir işe kalkıştım sanki, yetişmeyecek işte?” diye sorar paniklerden panik beğenirim. Henüz gerçekleşmemiş ve belki de hiç gerçekleşmeyecek olumsuz ihtimallere dertlenmeyi de “hayatımın mottosu” olarak adlandırsam yanlış olmaz 🙂 Ama bütün bu endişelerin aslında işini en iyi şekilde yapmak isteyen bir insanın endişeleri olduğu da kesin. Bütün bu ihtimama,verilen zamana ve kalp çarpıntılarına bakarsak çok çok güzel bir iş ortaya çıkartacağınız kesin. Endişelenmeyin demiyorum çünkü endişe sizi üretken yapıyor! 🙂
  Sevgiler ve kolaylıklar

 67. 67 - begum kocum 02 Şubat 2011

  Cenk sahane gorunuyor yine.
  Ellerine saglik.

  Yummy !

 68. 68 - begum kocum 02 Şubat 2011

  Ayrica ek olarak,kitabin taslagi bile kocaman gorunuyor.Sabirsizlanmak,bolca.

 69. 69 - Ayse 03 Şubat 2011

  Merhaba, canım Cenk’çim,

  Çok çalışıyorsun bu çalışmanın karşılığını alacagına eminim 🙂 Taslakları görünce nasıl mutlu oldum anlatamam bu demek ki yakında kitabına sahip olabileceğim çünkü! 🙂 Bir an önce almak/okumak için sabırsızlanıyorum. Allah kolaylık versin sana 🙂 Buraya yazmana, bizimle böyle dertleşmene de bayılıyorum. Senden bi ses haber duymak bile yeterli gelio insana.

  Kestane unu için ben de Kafkas’ı tavsiye edeceğim yukardaki yorumlarda oldugu gibi.

  Bir de çilekli pastanın tarifini ipadi olmayan insanlar için buraya da yazarsın di mi?? Mutfak becerilerim konusunda en cok hayalini kurduğum şey mükemmel çilekli pasta yapabilmek. Bu tarif bu hayali gerçekleştirir diye düşünüyorum 🙂

  ELlerin dert görmesin, simdilik güle güle 🙂

 70. 70 - Cenk 03 Şubat 2011

  sümeyye – Limon, acıbadem ve vanilya birbirinden çok farklı tatlar, dolayısıyla elbette aynı şey değil. Vanilya özütü elde etmek için viskide değil, daha nötr bir tada sahip votkada (ya da rom) bekletiliyor. Bahsettiğiniz markanın vanilya aroması tamamen sentetik bir üründür ve gerçek vanilyayla aynı şey değildir.

 71. 71 - hanne 03 Şubat 2011

  Kolay gelsin

 72. 72 - Carriemel 03 Şubat 2011

  Merhaba Cenk
  hayret bu yazı abone olmuş biri olarak benim maile düşmedi.iyiki blogu açıp bakmışım bu güzel yazıyı gördüm.böyle dertleşir gibi yazman süper.zaten bloguna takip edenler için seni okumakta çok önemli.illa da tarif olacak değil.yani ben böyle düşünüyorum.hadi kolay gelsin sana. dört gözle bekliyorum kitabını.Ipad bağımlısı ve ilk sahip olanlardan biri olarak sevindim application haberine ama ben daha Iphone’a koyamadım ki.Tek suçum Italya’da mı yaşamak?? Soracak vaktin de olmamıştır senin şimdi ajansa.. Neyse bir ara yeniden denerim.Belki Ipad app englih olacak onu yüklemek nasip olur ve tercih ederim aslında çünkü kocaman görürüm yazıları:)) Sana özel mail atacağım şimdi paylaşmak istediğim bir tarif var.

 73. 73 - mine 05 Şubat 2011

  kitabı çok merak ediyorum biran önce ve hayırlısıyla çıksın artık : )

  fotolara bakıp ben de yapmak istedim macaroondan ama soymak çok zor geliyor doğrusu onun için sadece fotolara bakıp bakıp iç geçireyim : 🙂

 74. 74 - Arzu B 06 Şubat 2011

  Sevgili Cenk!

  Sicaklara dayanamadigimiz icin Turkiye’ye gelisimiz hep Eylul ayinda oluyor. Bu yil geldigimde ilk isim bir kitapciya dalip senin kitabini almak olacak! Heyecanla bekliyorum!

  Iyi sanslar ve basarilar!
  Arzu

 75. 75 - Özlem Odabaş 07 Şubat 2011

  Yılbaşından beri yeni bir yazını dört gözle bekliyordum.Evet, bu aralar yazılarının arası bayağı açıldı.ama olsun, kitabının çıkmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.Şimdilik yazılarından mahrum kalsakta olur.Çilekli pastanın tarifi kitapta olacak mı?Muhakkak yapmalıyım.

 76. 76 - Aycan 08 Şubat 2011

  Ben de “ooh bak ikinci draft ilkine göre incelmiş” diyordum,.. Meğer iki ciltmiş,.. O iki cildi tek bir kitabın kopyası sanmışım başta,.. Aslında o kadar istemiyorum ki kitap çıkarmanı,.. Tek flört malzemem olan “Kızlarr nasıl olmuş kurabiyem” tarifleri ayyuka çıkacak çünkü,..

 77. 77 - Melek 09 Şubat 2011

  dünya nutella günü için bir tarif bekliyodum ama gelmedi 🙁

 78. 78 - zuzuşka 10 Şubat 2011

  şikayet etmiyorum ama özlüyorum yazılarını..

 79. 79 - fevziye 10 Şubat 2011

  macaroon tarifi istiyordum yapabileceğim dedimki bir cafefernando’ya bakıyım bir e-mail atarım macaroon tarifi verirmisiniz diye siteyi açınca şaşırdım.Macaron tarifi İnşallah istediğiniz başarıya ulaşınca bizede söylersiniz bizde yaparız.Bu arada kestane unu kimin aklına gelmişse değşik bir yorum varsada böyle bir un bilmiyordum.Size kitabınızda başarılar inşallah istediğiniz gibi bir kitap olur..

 80. 80 - melike 16 Şubat 2011

  sevgili Cenk,

  olur da bir gün “grasshopper brownies” yaparsın diye nefesimi tuttum bekliyorum. aynı heyecan, kitabın için de geçerli..
  kolay gelsin.
  sevgiler…

 81. 81 - burcu 19 Şubat 2011

  merhaba,
  ben bu sayfayı nasıl keşfetmemişim diye hayıflanıp duruyorum. nelerden mahrum kalmışım, güzel tarifler, cömertçe verilmiş ipuçları, harika fotoğraflar ve öncesinde gülümseten dostça paylaşımlar. kitap ve diğer hayal ettiğin ne varsa umarım herşey yolunda gider, istediğin gibi olur. Ben de bu arada bütün siteyi hatmeder heyecanla yeni yazılar, yeni tarifler beklerim:)
  çok ama çok teşekkürler…

 82. 82 - Canan 24 Şubat 2011

  Cenk Bey merhaba, bilmiyorum kaç zaman önce sizin sitenizi sık kullanılanlara eklemişim ama sık kullanılanlarda neler var bir bakayım demek bugüne kısmet oldu ve inanın tüm günümü aldı ve hala bitiremedim yazılanları okumaya yapılanlara iç geçirerek bakmaya.
  benimde favorilerim her zaman için şekerli şeyler olmuştur.
  Sitenizde ki herşey muhteşem ve iyiki şimdi görmüşüm kitap çıkartacağınıznı yoksa diğer arkadaşlar gibi çok önceden haberim olsaydı bu günler geçmek bilmezdi, Eylül bile o kadar uzak geliyor ki gözüme 🙂 bir an önce kitabınıza kavuşmak istiyorum, o zaman kadar da bu muhteşem sitenizin tadını çıkarıp kaçırdığım herşeye uzun uzun vakit ayıracağım.

  sevgiyle kalın

 83. 83 - nuray 27 Şubat 2011

  sitenizi uzun süredir takip ediyorum tarifleriniz gerçekten çok güzel özellikle resimler çok iştah kabartıcı:D kitabınızıda merakla bekliyorum.
  ama benim merak ettiğim kitapta hep tatlı tarifi mi olacak? yoksa çorba,makarna,pilav vb. tariflerde olacak mı?

 84. 84 - Cenk 11 Mart 2011

  Nuray – Sorunuzun cevabını ilerleyen günlerde yazmayı planladığım bir yazıda vereceğim.

 85. 85 - Ayda 03 Haziran 2011

  Ben yemek yemeği seven ama pişirmeye vakti olmayan bir bayan olarak çoook üzgünüm bende bunlardan yemek istiyorum :((

 86. 86 - ümmü 11 Aralık 2011

  elimde bir kase soyulmuş kestane ile ne yapsam diye düşünürken kestaneli toplar yapmaya karar verdim dışlarınıda rengarenk bir güzel süsledim amaa
  sonuç vasattı kestane tadı yoktu arkadaşlarıma da tattırdım sadece bir kişi :)) o da ! neyse..

 87. 87 - zeynep 24 Şubat 2013

  Merhaba, kestaneyi ben de çok seviyorum.. Ama farklı tariflerde kulanmaya kalkınca, tadını kaybediyor, sanki ıslak ve hafif tatlılarda daha çok belli oluyor.. Bu yüzden ben kestaneyi (ununu almaya cesaret edemedim henüz Pınar hanımdan) püre haline getirip biraz krema ve şeker ile karıştırarak pastada kullandım, çok yoğun ve güzel bir tat oldu, eğer kestane unu ile de aynı sonucu allırsam, çok büyük kolaylık oalcak tabii…

 88. 88 - Cenk 24 Şubat 2013

  zeynep – Maalesef kestane unu, haşlanmış, soyulmuş ve püre haline getirilmiş kestanelerin yerini tutmuyor.

 89. 89 - Baris 19 Ekim 2015

  Selam… Patatesi haslayin ve ezin. Kestane unu, biraz bugday unu, haslanmis ezilmis patates, azicik tuz ve bir yumurta sarisiyla kulak memesi kivaminda hamur yapin. Iki parmak kalinliginda fitiller yuvarlayin ve bunlari lokum buyuklugunde keserek makarna gibi haslayin. Baska bir tavada sarmisak, domates ve mantarli sos yapin hasladiginiz hamurlari bu sosun icine koyup biraz cevirin…

 90. 90 - Muhittin 08 Ocak 2016

  Kestane unundan (şekerpare benzeri) şerbetli bir tatlı denediniz mi ? Yakışacağını düşünüyorum

 91. 91 - Cenk 14 Ocak 2016

  Muhittin – Denemedim. Şerbetli tatlılarla pek aram yok.

Yorumunuzu bırakınız