Valrhona Çikolata

18 Şubat 2011 | Kategori: Çikolata

Valrhona Çikolata

Malzeme tarifin yarısıdır. Hatta bazen, tarif sadece birkaç malzemeden ibaret olduğunda, malzeme tarifin her şeyidir.

Tarifler de Cafe Fernando’nun her şeyi olduğuna göre, rahatlıkla “Çikolata, sen benim her şeyimsin” diyebilirim.

Aslında bu yazıyı yazmak için çok geç kaldım. “Tariflerinde hangi çikolatayı kullanıyorsun?” sorusunu bugüne kadar (abartısız yüzlerce kez) hep yorum aralarında ve e-posta yoluyla soruldukça cevapladım. Bir çoğunuz artık çikolatayı nereden aldığımı, markanın hangi ürünlerini tercih ettiğimi, satın almak için kimi aramanız gerektiğini biliyorsunuz, ama henüz bu yorumlara denk gelmeyenler için Valrhona ile düşüncelerimi ve bilgileri bir yazıda toplamaya karar verdim.

Seneler önce, Dorie Greenspan‘in büyük usta Pierre Herme ile birlikte yazdığı “Chocolate Desserts by Pierre Herme” kitabını elime aldığımda, ilk defa tariflerde çikolatanın marka ve ürün ismiyle belirtildiğini gördüm. Yüzde bilmem kaç kakao ibaresinden bahsetmiyorum. Kakao miktarları hemen hemen aynı olmasına rağmen bir tarifte Valrhona’nın Guanaja’sını kullanırken bir diğerinde adı geçen çikolata Manjari olabiliyor. Kakao ağaçlarının hangi ülkede yetiştiğinden hangi ağaç tipi olduğuna, çikolatada kullanılan çekirdek harmanından içindeki kakao yağı yüzdesine kadar birçok faktör çikolatanın tadını, kokusunu, rengini ve hatta nasıl eridiğini etkileyebiliyor.

Kalite, ağaçtan ağaca değişebildiği gibi aynı ağacın yıllar içinde verdiği meyvelerin çekirdeklerinde de farklılıklar gösterebiliyor. 30 senelik ömrü olan kakao ağacı en kaliteli çekirdeklerini 7 ila 10 yaşları arasında veriyor. Bu seneler dışında ağaçların verdiği çekirdekler de çöpe gitmiyor elbette. Valrhona, kakao ağaçlarının dikiminden başlayarak işin her alanıyla uğraştığı için en iyi kakao çekirdeklerini seçme ve ürünlerinde kullanma lüksüne sahip. Aynı yatırımı yapmayan (ya da yapması mümkün olmayan) ve diğer üreticilerin sattığı “çikolata likörünü” alarak çikolatasını üretmek zorunda olan diğer firmalarla “çekirdekten üreten” firmalar arasındaki en büyük fark bu.

Bütün bunlar bile bir markayı tercih etmek için sebep olabilir, ama dönüp dolaşıp şuna geliyoruz: Tat. Aslında tat, koku, renk ve erime kalitesi. Bu tercihi yapabilmek için de tek yol ürünleri denemek. Her ne kadar tariflerde marka belirttiğim zaman deneyecek olan okurların bir nebze kısıtlandıklarını hissettiklerini bilsem de aynı soru yüzlerce kez sorulduğuna göre böyle hissetmeyen, tam tersine kaliteli ürünün peşinde tutkuyla koşanlar olduğunu bildiğim için önerilerimi belirtmekte sakınca değil, tam tersine keyif duyuyorum. Eğer tariflerde kullandığınız malzemeler sizin için de azami önemliyse bu önerileri takdir edeceğinizi umuyorum.

Ama yine de adet yerini bulsun diye tekrarlamakta fayda var: Tariflerde başarılı olmak (daha doğrusu tariflerin tutması) için önerdiğim çikolata markasını kullanmak zorunda değilsiniz. Kakao oranından şaşmadığınız sürece sevdiğiniz veya tercih ettiğiniz herhangi bir çikolatayı kullanabilirsiniz.

Erimiş Çikolata

Yeri gelmişken kakao oranı hakkında da kısa bir bilgi vermek isterim. Türkiye’de %54 ve üzeri kakao oranına sahip çikolataların hepsi bitter olarak biliniyor. Dünyada kabul edilmiş standart ise %52 ile %62 arasında kakao oranına sahip çikolataları “semisweet”, %63 ile % 72 arasında kakao oranına sahip olanları da bittersweet olarak adlandırmak. Adı hayati bir önem taşımıyor elbette, ama Türkiye’de marketlerde satılan bitter çikolataların (evlerde en yaygın kullanılan “bitter” çeşidinin bu olduğunu varsayıyorum) çoğunluğu %54 oranında kakao içerdiği için tariflerde belirttiğim %70 olanıyla arasındaki farkı bilmekte fayda var. %70 kakao oranı demek geri kalan %30’un (pratik hesaplama adına yaklaşık %1’ini oluşturan lesitini göz ardı edersek) şeker olduğunu varsayabilirsiniz. %54 kakao oranına sahip olması da geriye kalan %45’in şeker olduğunu gösteriyor. Yani yüzdesi düştükçe şeker miktarı da artıyor. %70 kakao oranı olarak belirtilen bir tarifte diğer az miktarda kakao olanı kullandığınız taktirde daha tatlı bir sonuç alacağınızı bilin.

Bu dediklerim süt ürünü içermeyen semisweet ve bittersweet olarak adlandırılan çikolatalar için geçerli. Türkiye’de “sütlü çikolata” ibaresini kullanabilmek için gerekli minimum kakao miktarı (eğer yanılmıyorsam) %25. Bu miktar Amerika’da %10, Avrupa Birliği ülkelerinde %25, İngiltere ve İrlanda’ya özel olarak da %20. Benim kullandığım Valrhona Jivara’daki kakao miktarı %40.

Bir de kuvertür tabiri var. Bir çikolatanın kuvertür olarak adlandırılabilmesi için kakao yağı oranının %32 ile %39 arasında olması gerekir. Bu kakao yağı yüzdesi kakao oranı olarak tabir ettiğimiz yüzdenin bir parçası. Yani “%70 kakao oranına sahip bir kuvertür” dediğimizde %35 oranında kakao yağı içeriyorsa diğer %35’ini kakao parçacıkları oluşturuyor demektir. Kuvertür çikolata diğerlerine oranla daha fazla kakao yağı içerdiği için daha kaliteli olarak kabul edilir. Valrhona’nın bu yazıda adı geçen bütün çikolataları kuvertür kategorisinde.

Bu kadar teknik bilgi yeter. Şimdi gelelim Valrhona’nın Türkiye macerasına.

Seneler önce Valrhona’nın Nişantaşı’ndaki City’s alışveriş merkezinde dükkan açtığını duyunca koşa koşa gitmiştim. Dükkandan içeri girer girmez de rafta iki tane kalmış kakaoyu kapıp koltuğumun altına sıkıştırdıktan sonra rafları incelemeye koyulmuştum. Hani ben bakarken uçup kaçmasınlar diye. Kakao ve çikolata stoğum erimeye yakın da sırf bunları temin edebilmek için Nişantaşı’na gider olmuştum. Sonra, günlerden bir gün gidip Valrhona dükkanının yerinde yeller estiğini görünce gözlerime inanamamıştım. Dünyanın en iyi çikolata markalarından birinin dükkanı ilgisizlikten kapanmış. Eve döndükten sonra internette ufak bir araştırma sonrasında Valrhona’nın Türkiye temsilcisi Pastarom‘a ulaştım ve o günden beri de siparişlerimi telefonda veriyorum, ertesi gün kapım çalınıyor ve çikolatalarıma kavuşuyorum.

Maalesef, marketten alır gibi 80 gramlık paketlerde almak bu alışveriş esnasında mümkün değil. Birçoğunuz için çikolatayı 3 kiloluk paketlerde almanın pratik olmadığının farkındayım ama eğer yaptığınız tatlılarda olabilecek en kaliteli malzemeyi kullanmak istiyorsanız ve yaptığınız tatlı bütün emeklerinizin karşılığını versin istiyorsanız kaliteli malzeme için birtakım engelleri atlamayı göze alabilirsiniz diye düşünüyorum.

“En kaliteli” deyince insanın aklına otomatik olarak ürünün “en pahalı” olabileceği geliyor. Şaşıracaksınız belki, ama Valrhona’nın – hem de Grand Cru olarak adlandırılan en iyi serisinden – çikolataları gramaja vurulduğunda süpermarketlerde satılan alt kalite çikolatalardan daha ucuz. Örnek vermek gerekirse, benim Valrhona ürünlerinden en çok sevdiğim %70 kakao oranına sahip Guanaja’nın 3 kiloluk paketinin fiyatı KDV dahil yaklaşık 116 TL. Yani 80 gramının fiyatı yaklaşık olarak 3.10 TL. Süpermarketlerde satılan %70 kakao oranına sahip daha düşük kalitedeki çikolataların fiyatı ise (en son ziyaretime göre en ucuzu) 3.65 TL. Valrhona’nın Tropilya serisindeki %70 kakao oranına sahip çikolatası (ki Guanaja kadar kaliteli olmasa da süpermarketlerdeki bütün çikolatalardan daha iyi) ise 80 gram olarak hesap edildiğinde yaklaşık 1.38 TL.

3 kilo çikolatanın büyük çoğunluğunuzun ihtiyacının çok ötesinde olduğu bir gerçek ama eğer etrafınızda mutfağa meraklı arkadaşlarınız varsa siparişinizi verirken Valrhona’dan numune paketlemekte kullandıkları poşetlerden göndermelerini rica edin, gelince kiloluk porsiyonlara bölüp aranızda paylaşın. Bozulmadan 1-2 sene saklayabildiğiniz düşünüldüğünde 3 kilodan yaklaşık 12 tane brownie ( ya da 10 tane çikolatalı mousse) çıkıyor, yani aslında tek başına da tüketmesi pek zor değil.

Valrhona Çikolata 2

Valrhona ürünlerinden en çok sevdiklerime gelirsek. Bittersweet olarak adlandırılan %64 – %70 kakao oranına sahip ürünlerden en çok beğendiklerim ve hep satın aldıklarım Guanaja ve Manjari. Daha hesaplı olan Tropilya serisinin %70 kakao oranına sahip olanı da gayet iyi. Onun kilosu KDV dahil 17 lira. Eskiden ondan da 3 kiloluk almak mümkündü ama en son aldığım bilgiye göre artık minimum 10 kilo sipariş verebiliyormuşuz. Bilmiyorum, belki de rica ederseniz Cafe Fernando okurlarına özel birkaç kereliğine ayrıcalık yapabilirler. Sütlü çikolata olarak tavsiye edebileceğim ürünler %40 kakao oranına sahip Jivara ve içinde karamel olan stoklarına yeni girmiş olan ürünleri Caramelia.

Smokinli Çilek 2

Tropilya serisinin sütlü olanını ben beğenmedim, tavsiye etmiyorum. Beyaz çikolata olarak şu anda stoklarında sadece Tropilya serisi mevcut, maalesef erimesinde problem yaşanıyor, dolayısıyla onu da tavsiye etmiyorum. Eğer ileride beyaz çikolata olarak tavsiye edebileceğim bir ürünleri gelirse buradan haber veririm.

Not (17 Ocak 2013): Gerçi uzun bir süredir stoklarında ama buraya yazmayı ancak akıl edebildim. Pastarom artık Grand Cru serisinden Valrhona Ivoire beyaz çikolatayı da stoklarında bulunduruyor. Tadı çok güzel, şahane de eriyor. İçinde %35 oranında kakao yağı var. 3 kiloluk paketlerde satıyorlar. Bitter çikolata olduğunda 3 kiloluk bir paketi kısa bir sürede eritmek mümkün ama bu miktarda beyaz çikolata birçoğunuza oldukça fazla gelecektir. Bazı süpermarketlerde bulabildiğim Lindt’in beyaz çikolatası (üzerinde Swiss White Chocolate yazıyor) da çok iyi bir ürün. %29 oranında kakao yağı içeriyor. Gramaja vurduğunuzda Valrhona’nın beyaz çikolatasından çok daha pahalıya geliyor ama 100 gramlık paketlerde almanız mümkün.

Valrhona’nın kakaosu bir yana, dünyadaki tüm diğer kakaolar bir yana. Çikolatasının diğer markaların çikolatalarıyla arasındaki farkı anlamak herkes için kolay olmayabilir ama kakao söz konusu olduğunda Türkiye’deki süpermarketlerde satılanlarla arasında dağlar kadar fark var. Eğer sipariş verecekseniz 1 kilo kakao (minimum alabileceğiniz miktar) da mutlaka isteyin.

Valrhona Çikolata 3

Yukarıda adı geçen isimlerin çok açıklayıcı olmadığının farkındayım onun için kısa kısa tatlarından da bahsetmek isterim.

Valrhona Guanaja

Guanaja, “Grand Cru” serisinin birden çok kakao çeşidinin harmanlamasıyla elde edilen bir ürünü. Oldukça fazla “bitter” tada sahip. Özellikle sos ve ganaj yapımında tercih edebilirsiniz.

Alpaco, Tainori, Manjari ve Nyangbo, “Grand Cru” serisinin tek çeşit çekirdekten üretilen ürünleri. Çekirdeklerin menşei, sırasıyla Ekvator, Dominik Cumhuriyeti, Madagaskar ve Gana. Alpaco çiçeksi, Tainori meyvemsi, Manjari biraz daha asidik ve kırmızı meyve kokulu (ve eridiği zaman muhteşem kızıl bir renk alıyor), Nyangbo da baharatımsı özellikler taşıyor. Jivara sütlü çikolata olmasına rağmen oldukça fazla kakao tadına sahip, Caramelia da adı üstünde karamel ve sütlü çikolatalı şahane bir karışım.

Şimdiden herkese bol çikolatalı tarifler dilerim.

Valrhona sipariş bilgileri (Pastarom):

Ayhan Bozkurt
ayhanbozkurt@pastarom.com.tr

0 533 276 78 45

Eğer deneme mahiyetinde bir alışveriş yapmak istiyorsanız, ilk etapta önereceğim ürünler bittersweet çeşitlerinden %70 kakao oranına sahip Guanaja (kilosu 35.90 TL + %8 KDV), sütlü çikolata çeşitlerinden %40 kakao oranına sahip Jivara Lacte (kilosu 33.00 TL + %8 KDV) ve kakao (kilosu 27.90 TL + %8 KDV) olacaktır. Çikolatalar minimum 3 kilo, kakao da minimum 1 kilo olarak sipariş veriliyor (belirtilen fiyatlar 2011 senesine aittir; lütfen güncel fiyatları satış yetkilisine sorunuz).

ÖNEMLİ 1: Yazıda marka adı geçtiği için kısa bir açıklama yapmayı uygun gördüm. Yiyecek ve içecek sektöründeki hiçbir şirket para veya hediye karşılığında Cafe Fernando’nun içeriğinde yer alamaz. Zaten prensip olarak blogum aracılığıyla – karşılık beklenmese dahi – maddi değeri olan hiçbir “hediyeyi” kabul etmiyorum.

Cafe Fernando’daki mevcut tek reklam alanı (şimdilik) sağ sütunda yer alan 160*600 piksel büyüklüğündeki bannerdır. Şirketlerin reklamları, para (veya maddi değeri olan herhangi başka bir şey) karşılığı sadece tepesinde “reklam” ibaresi bulunan bu alanda yayınlanabilir. Ki o durumda bile okurlarıma önermekten gurur duymayacağım bir markanın reklamı blogumda yer alamaz (ve alamadı).

Blogların içerik kısımlarında para veya hediye karşılığında (hele hele yazıda bu alışverişi beyan etmeden) kategorisindeki ürünlerle ilgili önerilere yer vermeyi prensip olarak yanlış ve blogculuğun doğasına aykırı buluyorum. Ve bu gibi durumlarda yazılanların hiçbir zaman %100 objektif olamayacağını düşünüyorum. Bu yazı için Pastarom’dan herhangi maddi bir karşılık almadım. Bundan sonra da, olur da marka adı geçen başka yazılarım olursa,  bunun söz konusu olmayacağını belirtmek isterim. Bu yazı tamamen kendi tercihlerimi yansıtmaktadır.

ÖNEMLİ 2: “Kaliteli çikolata” dediğimde mümkün olan en kapsamlı yazıyı yazabilmek ve objektif olabilmek adına çok seneler önce az miktarda ürünlerini denediğim fakat ne derece memnun kaldığımı hatırlamadığım, Valrhona ile aynı klasmanda ve çikolatayla ilgili birçok referans kabul edilebilecek kitapta adı geçen ve Türkiye’de de satışının olduğunu bildiğim Callebaut markasıyla da denemeler yapmak istiyordum. Maalesef, bütün uğraşlarıma rağmen, ürünlerini satın almam mümkün olamadı. Kimseye bana çikolatalarını sat diye yalvarmayacağıma ve çok uzun bir süre boyunca çikolata kıtlığı çekmeyeceğim de aşikar olduğuna göre maalesef bu markanın ürünleri hakkında “tavsiye” niteliğinde bir şey yazamıyorum. Bu açıklama kesinlikle bir sitem değildir. Sadece yazıyı okuyan sizlerin aklında yazının objektifliği açısından doğması muhtemel soru işaretlerini gidermek için belirtmek istedim. “En kaliteli çikolata” dendiğinde akla gelen diğer Sharffen Berger, El Rey, Ghirardelli, Bernachon ve Michel Cluizel gibi markaları da Türkiye’de temin etmesi mümkün olmadığı için yazıya dahil etmedim, ama olur da yurt dışı seyahatlerinizde denk gelirseniz taşıyabileceğiniz kadarını alıp mutfaklarınızda denemeler yapmanızı şiddetle öneririm.

Üye ol, yemek tarifleri emailine gelsin.

Yorumlar

 1. 1 - Elif Ersin Sarıgül 18 Şubat 2011

  Merhaba,

  Yine her zamanki gibi titiz hazırlanmış, eksiksiz bir yazı yazmışsınız. Tariflerinizin ve önerilerinizin çoğu benim sahip olamadığım kadar ustalık ve zaman gerektirse de hepsini dikkatle okumaktan kendimi alamıyorum.

  Benim bugüne kadar markette bulunan çikolatalardan çok farklı olduğunu fark ettiğim tek çikolata Paris’ten aldığım Fauchon marka çikolata olmuştu. Sizin bu bu markaya kaliteliler arasında değinmediğiniz düşünülürse sizin bahsettiğiniz markalardan tatmak cennetten bir parça koparmak gibi olmalı 🙂

 2. 2 - durumutfak 18 Şubat 2011

  Kakaosunu denemeyi o kadar istiyorum ki. Ve ayrıca Caramelia’yı da çok merak ettim. Ben de bu malzemelerle tanışırım bi gün inş.

 3. 3 - melisa 18 Şubat 2011

  merhaba,
  ghirardelli’nin çikolataları tahtakale’de zaman zaman bulunabiliyor. kahve dünyası’nın yanındaki dar sokağın içindeki mağazalardan birinden almıştım yaklaşık 3-4 ay önce. bilginize.

 4. 4 - Zarpandit 18 Şubat 2011

  Valrhona’yı bende pastaromda satıldıgını senden ogrendim..Callebaut İzmirli bir firmadan temin ediliyordu hatta almaya kalkmıştım bir nasip olmadı..sen ne olduda alamadın ? acaba aynı firmadan mı bahsediyoruz :S
  Sharffen Berger, Ghirardelli markalarına bir satış merkezleri olup olmadıgını ogrenme amaclı mail attım geri dönmediler bile 🙂
  ayrıca bence kullanılan malzemelerin tüm markaları yazılmalı..cunku ben isterimki tam tamına aynı sonuca ulasayım yazılanla..blog için belki zor ama kitaplarda ben olunması taraftarıyım 🙂

 5. 5 - nuraysan 18 Şubat 2011

  ımmm ımmm nasıl güzel yenir bunlar…çikolata benim de herşeyim

 6. 6 - Carriemel 18 Şubat 2011

  Sevgili Cenk
  Muhtesem bir yazi-Soluk almadan okudum.Keske Istanbul’da yasasam hemen siparis ederdim.Bakayim Italya’da nerede satiliyor bu cikolata.Umarim boyle detayli bir yaziyi birgun kahve uzerine yazarsin.Yine enerjik bu durum var. Bugun zamanim var internette dolaniyordum baska bir blogdan senin yazini gordum.Ama ben sirket mailimle uyeyim sana.Yani blogger mailimle degil. Iki defadir yazi gelmedi postama. Subsciption yanlislikla silindi mi?
  Olur mu boyle bir sey acaba?? Yeniden mi uye olayim?? sevgiler… hemen simdi valrhona arayacagim italya’da–LOL

 7. 7 - merve 18 Şubat 2011

  negüzel ki senin gibi bloggerımız var.objektif seviyeli ve cömert !sayende bu lezzetlerle tanıştık dilimiz damağımız tatlandı hormonlarımız gerçek endorfinle tanıştı 😉 dileğim tatlı krizim tuttuğunda koşa koşa mahalle bakkalımdan valrhona caremaila almak. :}

 8. 8 - Cenk 18 Şubat 2011

  Elif Ersin Sarıgül – Çok teşekkürler. Yazıda sadece çekirdekten çikolata üreten firmalara yer verdim, ki zaten hepsine yer vermek de mümkün değil onun için sadece bazılarını sıralamakla yetindim. Yoksa Fauchon’dan alacağınız herhangi bir şeyin kalitesiz olması pek mümkün değil.

  melisa – Bilgi için çok teşekkürler.

  Zarpandit – Defalarca aramama (ve son aramalarımda önceki aramalarıma geri dönmediklerini belirtmeme) rağmen markalarının saha ekibinden bir geri dönüş alamadım. Konuşmadığım kimse kalmadı ve artık yıldım.

  Carriemel – Şimdi sen böyle deyince en son iPad uygulaması e-mailinin bana da gelmediğini hatırladım. Feedburner’ın sisteminde bir bozukluk olmuş olabilir ama rastgele e-mail üyeliğinin iptal edileceğini sanmıyorum. Yine de hangi e-mail adresiyle üye olduğunu söylersen kontrol ederim (yorum bırakabilirsin bakıp hemen silerim).

 9. 9 - Merve 18 Şubat 2011

  Eger arzu ederseniz,Callebaut’u denemeniz icin sizin bir arkadasimla tanismaniza aracilik edebilirim, sizin kadar cok kullanmasam da guzel bir cikolata oldugunu dusunuyorum, tariflerinizde yer alirsa ben de faydalanmis olurum:) ayrica yazidaki bilgi paylasiminiz icin tesekkur ederim

 10. 10 - idil su goktan 18 Şubat 2011

  iste boyle bir yazi bekliyordum, tesekkurler Cenk:) fiyat listelerini firmayi senden ogrenince almistim ama aylardir acaba hangisinden almali diye bakip bakip kapatiyordum:)

  Tesekkurler

 11. 11 - Cenk 18 Şubat 2011

  Merve – Teklifiniz için çok teşekkür ederim. Sorun denemekte değil, öneride bulunabilecek kadar fazla deneme yapabileceğim miktarda satın almakta. Şimdilik evde önümüzdeki birkaç ay boyunca eritemeyeceğim kadar çok çikolata stoklamış durumdayım. Belki ilerideki bir tarihte.

 12. 12 - Arzu 18 Şubat 2011

  Yeni bilgiler öğrenmeyi seviyorum! Çok ayrıntılı, titizce hazırlanmış bir makale olmuş, kendi adıma teşekkür ederim. Farklı konularda yine böyle bilgi verici yazılarını okumayı çok isterim Cenk. Kimsenin seni yanlış anlayacağını düşünmüyorum, burayı belli süre takip eden kişiler zaten az çok senin tavrını, duruşunu anlamışlardır. Ben maalesef kısa süredir buradayım ama arşivinde dolanıp duruyorum 🙂

  Not: Şubat ayında bir gün doğumgünün olması lazım fakat tarihi bilemedim, mutlu seneler dilerim 🙂

 13. 13 - Cenk 18 Şubat 2011

  Arzu – Blogda doğumgünümden bahsettiğimi hiç hatırlamıyorum ama demek ki yorum aralarında bir yerde kaçırmışım… Çok teşekkür ederim 🙂

 14. 14 - Melek 18 Şubat 2011

  Dünyada en sevdiğim yiyecek çikolata 🙂 Bu harika yazı için eline,koluna sağlık Cenk.İyiki doğmuşsunda hayatımıza renk katmışsın.Sevgiler.

 15. 15 - Umut Uygar 18 Şubat 2011

  Çikolata sen benim herşeyimsine bağlayış biçimi çok başarılı olmuş 🙂

 16. 16 - Nilay 18 Şubat 2011

  Gecen hafta hazetelerde cikan kakao goruntulerunden sonra bu mail cikolatayla arami duzeltti. Okurken kokusu burnuma geldi

 17. 17 - Gozde 18 Şubat 2011

  Cenk,

  Bu yazı hiç bitmesin istedim ama bitti ,kitabını tamamladığın zaman yanağımızı dayayip uyuyacağız anlaşılan 🙂

 18. 18 - tarifküpü 18 Şubat 2011

  Şimdi bloğumda senin tarifin olan havuçlu keki anlatırken yeni bir tarif daha geldiğini görünce yazmadan edemedim.Resimler senin kadar güzel olmasada tarifsayende süper oldu.Teşekkürler ve Ellerine sağlık.

 19. 19 - Ebru Sahin 19 Şubat 2011

  Sevgili Cenk,
  Yine bir solukta okunacak bir yazi yazmissin…
  Tebrikler…
  Bir anda yataktan firladim..Su meshur cikolatali mousse’unu yapmak icin mutfaga zor attim kendimi…
  Konu cikolata olunca, bir de senin guzel yazilarinla desteklenince,insan cikolatali tariflerinden birini yapmadan o gunu bitiremiyor..

 20. 20 - Neva 19 Şubat 2011

  Merhaba Cenk siteni uzun suredir takip ediyorum ama ilk defa yorum yaziyorum oncelikle bu kadar kaliteli bi is yaptigin icin cok tesekkurler bende nacizane pasta denemeleri yapiyorum ve Amerika da yasayan biri olarak tavsiye ettigin cikolatalar arasinda Ghirardelli yi gormek beni cok mutlu etti.Ben surekli bu markayi aliyordum ama kalite noktasinda tereddut ediyordum.Kosher ve marketlerde kolayca bulabiliyorum. Bahsettigin Velrhona markayida en kisa zamanda denicem. Tekrar bu guzel bilgiler icin cok tesekkurler …

 21. 21 - Baris 19 Şubat 2011

  Bu kadar cikolatadan bahsedince aklima ne geldi biliyormusun? Gecen sene ‘hotel chocolat’ isimli dukkandan aldigim iki kutu ‘liquid chocolat’. Asil amacim, su cizgi filimlerde gorduklerime benzeyen koyu kivamli sicak cikolata yapabilmekti! Bir iki denedim, olmadi bende onlari dondurmamin uzerine serpiyorum (shaved cikolata gibiler, aslinda cok dekoratif oldular :-)) Herneyse, kis bitityor ama belki senin soyle cikolatayi eritip iciyormussun hissi veren bir tarifin vardir diye dusundum!

  Bu arada valrhona’yi biz blok halinde alip normal cikolata gibi yiyorduk, bu yazidan sonra kendimi garip hissettim biraz :-)))))

 22. 22 - Sumeyye 19 Şubat 2011

  Her zamanki gibi emek harcanarak, durustlukle yazilmis, titiz bir calismanin urunu bir yazi. Cok ama cok tesekkur ederim kendi adima. Prensiplerin konusunda destek vermekle birlikte, hassasiyetinden ve emege saygindan dolayi kutluyorum seni Cenk. Allah’da senin karsina hep senin gibi durust ve prensipli insanlar cikarsin insallah. Nefis ve degerli bir yazi olmus, sagolasin…

 23. 23 - ayse yilmaz 19 Şubat 2011

  merhaba, sabah sabah icim acildi. nasil mutlu oldum anlatamam. city`s de acildiginda yaptigim stoklari evde kimselere gostermeden tuketiyordum 🙂 ve sonra ki gittigimde yasadigim hayal kirikligini anlatamam. halen donem donem aklima gelir, kapanmasinin haksizlik oldugu. hemen merve hanim a siparis maili gonderdim, cok cok tesekkurler mailiniz icin, sahane bir yazi olmus. en kisa zamnda urunlerime kavusup, keyifle tadini cikarirken siz geliceksiniz aklima 🙂

  cok cok tesekkurler, sevgiler..

 24. 24 - Zeynep Öykü 19 Şubat 2011

  Cenk vallahi çok sağol, o pastaromun bana gönderdiği fiyat listesi sağolsunlar öyle karışık hazırlanmıştı ki görünce bir şey ısmarlayabilmek için daha geniş bir zaman aralığında bakmam gerektiğine karar vererek ertelemiş ve unutmuştum 🙂
  Bu arada hani işlenmemiş de sadece kavrulmuş kakao çekirdekleri oluyor, keklere falan konuyor, pek bir güzel oluyor, var mıdır onlardan Türkiye’de acaba hiç rastladın mı?

 25. 25 - Ozlem 19 Şubat 2011

  Cenk bey

  Cikolata ilgi alanıma girdiginden soluksuz okudum sanırım birkac kez daha okurum..Bende kaliteli cikolata konusunda giderek ilerliyorum. Elitle baslayan yolculugum Belcolade ile devam ediyor..Bunu da denemeyi isterim..Tesekkurler

 26. 26 - nursen 19 Şubat 2011

  tariflerini hep piyasada bulduğum ürünlerle denememem rağmen çok beğenmiştim hepsi biribirinden güzel olmuşlardı şimdi bu kadar ayrıntılı bilgiden sonra valrhonadan alacağım çikolatalarla ne lezzetler yakalarım kim bilir:Cafefernando bilir…

 27. 27 - hicran hikmet 19 Şubat 2011

  çok güzel,faydalı bilşgileriniz için çok teşekkürler.emeğinize sağlık

 28. 28 - Nesrin Çelik 19 Şubat 2011

  Cenk,

  Bir süre önce çikolata ile ilgili detaylı yazacağınızı söylediğiniz için bu yazıyı bekliyordum açıkcası.

  Bloğunuzu bie seneyi aşkındır izliyorum.Ülkemizde yeme içme dünyasında hala kaşıklı,su bardaklı tarifler hakimiyetini sürdürürken,tariflerin değil tekniklerin önemli olduğu gerçeğini bilen sizin gibi bu konuya teknik olarak yaklaşan bir kişinin olması,kendi çapında yeme-içme dünyası ile ilgilenen benim için gerçekten şahane bir durum.

  Bilen,araştıran,emek veren ve bunu çekinmeden bizlerle paylaşan tüm saygıdeğer insanlardan biri olduğunuz için önünüzde saygıyla eğiliyorum.

  Pazartesi ilk işlerimden biri sipariş için Merve hanımı aramak olacak.Benim bildiğim Mecidiyeköy’de bir satış büroları vardı,ama kargo ile de yolluyorlarsa süper olur.

  Kitabınızı dört gözle bekliyorum.

  Sevgi ve saygılarımla…

 29. 29 - elif 19 Şubat 2011

  selamlar cenk ,
  sabah sabah maıl kutuma gelen yenı yazınızın baslıgı gonce hemen actım ve super bır yazıydı .yazının ortasında hemen valrhona marka kuvertür sıparıs etmek ıstedım hafta basında ılk ıs sıparıs :)belçikadaki dukkanlarındaki çıkolatalarda cok guzeldı oradan donerken callebaut marka kuvertür aldım gumrukte yasadıklarıma değdi 🙂 ben genelde ıst cok bılınmıs bır pastane zincirinden siparıs edıyorum onlar bana getırtıyorlar merkezlerınden bırde belcolade marka kuvertür hakkında bır bılgınız varmı burada puratos fırması getırıyor
  Teşekkürler ve Ellerine sağlık 🙂

 30. 30 - derya 19 Şubat 2011

  Merhaba,
  %99 kakao oranında çikolata nasıl kullanılabilir ?
  Bilgi verebilir misiniz?

 31. 31 - Cenk 20 Şubat 2011

  Baris – Sitede yer almıyor ama Pierre Herme’nin şu sıcak çikolatasını evde sıklıkla yapıyorum. Eğer çikolata tarçın kombinasyonunu seviyorsanız deneyebilirsin.

  Zeynep Öykü – Sanırım bahsettiğiniz cocoa nibs. Maalesef Türkiye’de rastlamadım ama İstanbul’un altını üstüne getirdiğim söylenemez.

  elif – Belcolade hakkında çok bir bilgim yok ama yanılmıyorsam çekirdekten çikolata üreten bir firma değil. Yine de süpermarketlerdekilerle karşılaştırılamaz tabii.

  derya – Ben bir tarifte tek başına kullanıldığına sık rastlamadım. Genelde bir derinlik vermesi için diğer çikolata çeşitleriyle karıştırılıp kullanılır. %70 kakao belirtilen tariflerde miktarın %20’sini %99 olarak kullanıp bir deneme yapabilirsiniz.

 32. 32 - Melike 20 Şubat 2011

  İşin sırrı markada 🙂

 33. 33 - Nagehan 20 Şubat 2011

  Tavsiyeler için çok teşekkürler. İlk fırsatta kakao alıp deneyeceğim. Mutfağımda yer açıldığı zaman da çikolatalardan stoklayacağım mutlaka 🙂

 34. 34 - Rose 20 Şubat 2011

  Cenk Bey,

  Guylian Belgian chocolate Dark 72% hakkindaki dusuncelerinizi ogrenebilirmiyim….
  Simdiye kadar bunlari kullaniyordum da…

 35. 35 - Merve Er 20 Şubat 2011

  Merhaba Cenk Bey, anladığım kadarıyla sizinde hayatınız ya hep ya hiç felsefesi üzerine kurulu, arkadaşlarım herşeyi beğenmediğim ve herhangi bir ürün alırken çok araştırdığım için beni çok eleştirirler. Özellikle çikolata benim hayatımda çok önemli eğer istediğim markayı bulamazsam ona ulaşana kadar hiç bir çikolatayı ağzıma sürmem. Evde çikolata yapmayı çok seviyorum, buyüzden benim için kuvertür çikolata çok önemli Valrhona markasınıda denemek isterim. Verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

 36. 36 - pınar 20 Şubat 2011

  Cenk Bey,
  ben bir süredir çikolata şelalesine sarmış durumdayım. gittim aldım bir adet ev tipinden fakat çikolata beğenemediğimden(!) ne kendim için ne misafirlerime sunmak açısından henüz istediğim verimlilikte ve şekilde kullanmak mümkün oldu. bu konuda da bir öneriniz olursa öğrenmek isterim. selamlar 🙂

 37. 37 - sibel 21 Şubat 2011

  bence fıyatlar oldukca ıyı.. ben cok daha pahalıdır dıye dusunuyordum.. burada cok sıradan bır cıkolataya 35 lıra verıyoruz.. paylasım ıcın tesekkurler..

 38. 38 - Ulya 21 Şubat 2011

  Türkiye’de gerçekten bazı şeyleri bulmak zor. Her ne kadar birçoğumuz yurt dışına gittikçe çikolata stoğumuzu tazelesek de, uzun süredir Türkiye’de bulabileceğim Valrhona ya da benzer kalitede bir marka arıyordum. Hele marketten alıp kullandığım kakaolardan pek memnun değilim açıkçası. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Artık biz de Pastarom’un sadık müşterisi olacağız anlaşılan:)

 39. 39 - Canan 21 Şubat 2011

  Bence bugün dogum günün, ben eksik parçalarımı toplayana kadar dogum günü kutlamalarımı rafa kaldırdım. Çikolata bagımlılığına bayılıyorum, benim bağlanmakla ilgili sıkıntılarım var… Yeni yaşının kendi çikolata markanı yaratma konusunda sana ışık tutması dileklerimle. Nice yıllara…

 40. 40 - Cenk 21 Şubat 2011

  pınar – Çikolata şelalesiyle ilgili bir tecrübem olmadığı için maalesef bir öneride bulunamıyorum.

  Rose – Guylian’ın bahsettiğiniz çikolatasını daha önce hiç denemedim. Bir fikir yürütemiyorum.

 41. 41 - anne 21 Şubat 2011

  merhaba,

  klasik bir yorum olacak belki, ama yazmadan edemedim..

  tarifleriniz ve paylaşımlarınız da ki sade ve samimi anlatım şekli gerçekten çok hoş..

  muzlu kekinizi kızıma yaptım bayıldı..

  ellerinize ve dilinize sağlık..

  sevgiler,

  not:altın kızları bende çok severdim.. blanştı di mi neşeli olan (Artık nazıl yazılıyorsa:)
  en çok onu severdim, bir de dobra büyükanneyi..

 42. 42 - nilgun 21 Şubat 2011

  Paylasimciliginiza, titizliginize, becerikliliginize cok ama cok tesekkurler…
  Nilgun

 43. 43 - nilgun 21 Şubat 2011

  Belki bugundur?
  Dogum gununuz kutlu, hersey gonlunuzce olsun
  Nilgun

 44. 44 - Dolunay Defne 21 Şubat 2011

  Cenk Bey,Merhaba

  Sitenize ilk kez yorum yazıyorum ama sizi çok uzun zamandır zevkle takip ediyorum hatta size yazılan yorumları dahi okuyorum.Sitenizde yayınladığınız o mükemmel tarifler,fotoğraflar,yazılar hepsi bir yana ben hep sizin çok kaliteli bir insan olduğunuzu düşündüm.
  Son 1 yıldır hemen hemen bütün bloglarda yapılan etkinlik adı altındaki ucuz reklam kampanyalarına blog yazarları arkadaşların bilirkişi edası ile katılmalarını son derece yanlış bulduğumu zaman zaman kendilerine de yorumlar yazarak dile getirdim.Bu tip bir şeye alet olmamanız zaten sizin kalitenizi gösteriyor.
  Lütfen böyle kalın Cenk bey ve diğerlerine de örnek olun.
  Lütfen daha sık yazın.Tarif yayınlamasanız bile bizi o güzel Türkçenizden akıcı yazılarınızdan mahrum bırakmayın.

 45. 45 - Evren 21 Şubat 2011

  Cenk bence de malzeme yapılan tariflerin lezzetini çok etkiliyor, senin ve pastacı Burcu sayesinde ben de uzun zamandır Varlhona kullanıyorum ama açıkcası çok fazla çeşit var ve bu bilgiler için sana çok teşekkür ederim çok işime yaracak.

  Sevgiler,
  Evren

 46. 46 - Ebru Şimşek 21 Şubat 2011

  Müthişsiniz, gerçekten inanılmazsınız. Detaya bu kadar önem verip, yılmadan herbir ayrıntının üzerinde bu kadar özenle durmak… Pek rastladığımız bir kişilik özelliği değil ne yazık ki. Birçoğumuz için ilham kaynağısınız.
  Söyleyecek daha çok şey var, uzatmayayım. Dün çikolatalı mousse’unuzu denedim, kıvam vb. gayet güzel oldu. Sadece, Lindt’in %70 dark çikolatasını kullanmıştım ve belli ki çikolatadan gelen bir aksaklık vardı. Bugün size mail atıp hangi çikolatayı kullandığınızı soracaktım ki, büyük tesadüf, bu konuyu ele almışsınız. Çok sevindim.
  Şimdi bir arkadaşımla ilgili markayı sipariş edeceğiz. Tekrar çok teşekkürler.
  Ebru

 47. 47 - Zeynep Öykü 21 Şubat 2011

  Eh Türkçe’yi katletmemek için öyle demiştim, cocoa nib’in Türkçe’si var mı bilmiyorum. Çok sevdim ben onları 🙂 Bahçeye kakao ağacı mı diksem diye düşünmeme neden oldular hatta.

 48. 48 - çiğdem35 22 Şubat 2011

  İlgilenenlere çok çeşit yok ama bitter vorhona bu sitede mevcut.Hemde 500 gr lık ambalajda
  http://www.pastamalzemeleri.com/store/viewItem.asp?idProduct=844

 49. 49 - Cenk 22 Şubat 2011

  çiğdem35 – Link için çok teşekkürler. %53 kakao oranı ibaresi olduğuna göre bu Tropilya serisinden. Valrhona’nın fiyat listesinde kilosu KDV dahil yaklaşık 16 TL. Sitede 500 gramının fiyatı 14 TL. Neredeyse 2 kat daha pahalı ama bu cinsin siparişindeki minimum miktar eğer yanılmıyorsam 20 kilo. Daha az miktarda alıp denemek isteyenler tercih edebilir.

 50. 50 - arso kurak 22 Şubat 2011

  süpersiniz,sayenizde aradığım her tarife ualaşabiliyorum,teşekkürler:))

 51. 51 - Ebru Sahin 23 Şubat 2011

  Sevgili Cenk,
  Insallah yemek kitabin ciktiginda daha fazla roportaj verirsin…Bilmem belki de imza gunu duzenlersin..Ya da kendini daha cok tanitacak faaliyetlerde bulunursun..Tabi senin hosuna gidermi bilmem ama…Eminim ki blogunu bu kadar yakindan takip eden bizlerin seni daha yakindan tanimak cok hosuna gidecektir..Cunku senelerdir takip ettigimiz yazilarindan seni taniyor gibiyiz..Ama bu yazilarin kahramaninin bir bedene burunmesi daha hos olur..diye dusunuyorum…En azindan ben kendi adima boyle dusunuyorum….
  Basarilar…

 52. 52 - Reha 23 Şubat 2011

  Cenk Bey Selamlar,

  2 seneyi askin sitenizi takip ediyorum. Yemek yapmaya cok az vakit ayirabilsem de okumak bile yeterli oluyor. Ben Helsinki’de yasiyorum. Cikolatayla aram iyi olmamasina ragmen bu yazinizdan sonra bir bildiginiz vardir diyip Helsinki’de Valrhona’ya nasil ulasabilirim diye biraz arastirdim ve Helsinki’de Cafe-shop larinin oldugunu ogrendim. Biri Azeri biri Sirp iki arkadasimi alip gittim ve hayatimizdaki en guzel sicak cikolatayi sayenizde ictik. Arkadaslarima sizden bahsettim ve onlar da tesekkurlerini ilettiler. Bahsettiginiz diger markalari da arastirdim fakat Helsinki’de bulamadim. Paris ya da Londra’ya gidersem mutlaka onlari da tatmak istiyorum. Tavsiyeleriniz icin cok cok tesekkurler.

  Kitabinizda kolayliklar ve simdiden basarilar.

  Reha

 53. 53 - Huri 23 Şubat 2011

  Belkide günlerdir cevabını aradığım bir konu için en uygun başlık budur, yardımcı olabilirsin, yada okurlardan fikir verebilecek vardır.. Henüz yolun basindayim ve kendime çikolata yapmayı öğreneceğim bir kurs bulmaya çalışıyorum. Ancak bulduğum tüm kurslar kuverturden eriterek, çikolatayı şekillendirmek ve farklı malzemeler kullanarak tadlandirmak üzerine.. Kakaodan çikolata yapmak bu kadar zor mudurki? Yada ev kosullarinda yapılamayacak birseymidir? Bir çikolata tutkunu olarak belki araştırdığın bir konudur diye umuyorum.. Varlhona kakaodan yapılan ev yapımı bir çikolata hayal ettim yazını okurken, çok mu hayal acaba? 🙂

 54. 54 - Cenk 23 Şubat 2011

  Huri – Bahsettiğiniz tipte çikolata yapmanın başlangıç noktası kakao tozu değil, kakao çekirdekleri. Herkesin eğitimini verebileceği kadar basit bir konu değil. Belki de Türkiye’de bu tip bir kurs vardır ama ben hiç duymadım.

 55. 55 - Ceyda 24 Şubat 2011

  Merhaba Cenk;
  Yanılmıyorsam 2009 tarihli bir yorumda; bir okurunuz, bu blogu bu kadar geç keşfetmekten dolayı üzüntüsünü dile getirmişti. Şimdi 2011’de ben, çok daha üzgünüm.
  Üstelik de siteyi ilk gezdiğimde, İstanbul’a gidildiğinde mutlaka uğranması gereken bir cafe diye içimden geçirirken, sitenin bir blog olduğunu keşfetmem de beni kederden kedere sürükledi.
  Şimdi takip ettiğim ve yeni yazılarını dört gözle beklediğim tek blogun sahibi olan sizi canı gönülden tebrik ediyorum.
  Yazılar, foroğraflar ve tarifler harika…
  Teşekkürler.

 56. 56 - Banu Bingör 24 Şubat 2011

  🙂
  Sen başkasın…
  Bunu bilir, bunu deriz.
  Biz.

 57. 57 - defne 25 Şubat 2011

  cenk bey ben sipariş vereceğim ama manjari ve guanaja arasında kararsız kaldım:( 1er kilo olsa kalmazdm aslında:) yeni başalayanlar için sizin öneriniz bu anlamda ne ise onu alırım kararsız kalmadan..teşekkür ederim..

 58. 58 - Canan 25 Şubat 2011

  Siparis ettim ve elime ulasti bile. Yaziniz dort dortluktu, emeginize saglik! Baslangici tavsiye ettiginiz gibi Guanaja ile yaptim. Merve Hanim da numuneler gondererek ayrica mutlu etti beni. Numuneler arasinda Manjari vardi. Anlatiminizda asidik ve kirmizi meyveli diye okudugumda nasil oldugunu canlandiramamistim, ama yiyince evet oyleymis dedim kendi kendime:)
  Size sormak istedigim bu Guanaja cikolatasini Kruvasan’in icine koyabilir miyim? Eriyip dagilir mi diye endiseleniyorum. Yurtdisinda yediklerimde hafif kati arasinda duruyor ve ona bayiliyorum.
  Simdiden cevabiniz icin tesekkurler,
  Sevgiler,

 59. 59 - merve 02 Mart 2011

  Elif Ersin Sarıgül- Fauchon ürünleri zaten Valrhona çikolatalarından yapılıyor:)

 60. 60 - semra gökçe 04 Mart 2011

  Merhaba,
  Yine soluksuz okuduğum bir yazı ve yorumlar. Biraz tuhaf gelebilir ama çikolata siparişi vermek istiyorum fakat miktar çok fazla, bu kadarı tek başına tüketemem. Ortak bir şekilde sipariş vermek isteyen olur mu?

 61. 61 - cavidan doğan 07 Mart 2011

  Merhaba Cenk Bey ilk defa dün tesadüf eseri sizin sitenizi gördüm ve çok mutlu oldum tariflerinize fotğrafları çok beyendim ayrıca çikolata hakkında verdiği niz bilgilere çok teşekkürler bugün çikolatalı kekinizi yaptım sadece içine vanilya ve mısır şurubunu koyamadım ama yinede muhteşem oldu eşim bayıldı tam aradığım damak tadı ,bundan sonra bütün tariflerinizi tek tek yapıcam verdiniz tarifler ,ölçüler hepsi süper tam aradığım gibi detaylıçok mutluyum sitnizede üye oldum .Bu bilgileri bizlerle paylaştınız için çok teşekkürler emeğinize ,elinize yüreğinize sağlık .Kitabınız çıkarsa lütfen haberimiz olsun sağlıklı başarılı günler diliyorum .

 62. 62 - sahver 10 Mart 2011

  Merhabalar Cenk Bey,
  Sitenizi uzun bir süredir akip ediyorum fakat ilk defa yorum yaziyorum. Sizin yazilarinizi okumak gercekten büyük zevk. Özellikle cikolata ilgili tariflerinizi okurken hemen kalkip cikolatali birseyler yapma istegime gem vuramiyorum 🙂 Kitabinizi da dört gözle bekliyorum, mutfagimin bas kösesinde yeri hazir bile. Yeni yazilarinizi merakla bekliyorum, San Francisco ziyaretinizin dolu dolu gecmeini diliyorum…

 63. 63 - Cenk 11 Mart 2011

  Canan – Koyabilirsiniz. Kruvasana özel minik batonlar da satılıyor ama Guanaja’dan da aynı sonucu alabilirsiniz.

 64. 64 - Cenk 11 Mart 2011

  defne – Bence Guanaja’dan başlayın.

 65. 65 - defne 12 Mart 2011

  teşekkürler aldım bile guanaja.siz gelene kadar şeytan çikolata giyerden esinlenip harika bir pasta yaptım sayenizde..bilgileriniz için ayrıca teşekkür ederim..Hoşgeldiniz..

 66. 66 - Banu Bingör 15 Mart 2011

  Bu arada, kakao çekirdekleriyle çikolata yapımı mevzusuna takıldı gözüm yorumlar arasında. NErede izlediğimi anımsayamıyorum şimdi, ama kısaltılmış videosu dahi oldukça uzun bir seyirlikti. Dediğin gibi kakao tozuyla değil, çekirdeklerle yapılıyor. Ve pek de kolay iş değil. Eğer çikolata ticaretine girişmeyeceksek, çekirdeğine inemeye gerek yok diye düşünüyorum 😀 Yine de vakit çoksa, çok da merak sardıysak neden olmasın tabii… Fakat ben de rastlamadım kakao çekirdeğinden çikolata yapımına başlayan bir kursa Türkiye’de.

 67. 67 - Zeynep Öykü 03 Nisan 2011

  Cenk, bu gün tamamen tesadüfen, manjari ile yaptığım çok koyu bir ganache’ın artanını (sıcakken) o sırada mangaldan çıkmış olan mis gibi bir tavuğun üzerine döktüm, herhalde yediğim en güzel şeydi. Acilen denemelisin.

 68. 68 - aysun 11 Nisan 2011

  Cenk bey, bu hafta gittiğim bir pasta kursunda %53 kakao oranlı bercolade pul çikolatasını kullandık, valrhona da bu orana tekabül eden çikolata hangisidir ??

 69. 69 - Cenk 11 Nisan 2011

  Aysun – Benim aldıklarım arasında o kakao oranına yakın bir ürün yok. Merve Hanım’a sorabilirsiniz.

 70. 70 - mine 28 Nisan 2011

  Cenk Bey merhaba , valrhona marka çikolataları geçtiğimiz aylarda pastarom’un düzenlediği bir festivalde sevgili Merve Hanımın zarif anlatımlarıyla beraber tattım . Benimde favorim sizin gibi Caramelia. gerçekten harika tatlardı. O günkü ilgilerinden dolayı Merve Hanıma, sevgili İvan Hocama ve güzel bilgilendirmelerinizden dolayı size çok teşekkür ederim. Sevgiyle Kalın.

 71. 71 - Dilek 08 Mayıs 2011

  Merhaba Cenk,
  Ben yazını okuduktan sonra valrhona kakaoyu denemek için aldım. Kokusu bildiğimiz kakaolardan çok farklı geldi bana. Nasıl tarif edebilirim bilmiyorum tam ama “tütsülenmiş”gibi diyebilirim belki. İlk önce ıslak kek yaptım. Çiğ karışımdan ayırılıp daha sonra üzerine döküldüğü için belki tadı çok garip oldu. Ben kakaoyu açık aldım, küçük bir kasede satılıyordu. O nedenle farklılığın nedeni aldığım kakaoda bir sorun olması mı, valrhonanın kendine özgü tadı mı yoksa dutch processed olması mı anlayamadım. İlk defa aldığım için karşılaştırma da yapamıyorum.
  Bu kakaoyla pasta yapmak istiyorum, sonunda hayal kırklığı olmasın diye sana bir danışmak istedim.Cevaplarsan sevinirim.

 72. 72 - Cenk 08 Mayıs 2011

  Dilek – Valrhona, alabileceğiniz en iyi kakaolardan biri. Neden açık halde satılıyor (ve nerede) bilmiyorum, ama aldığınız kakao bozuk olmadığı sürece sorunun onda olacağını sanmıyorum.

 73. 73 - Dilek 13 Mayıs 2011

  Amerika’da bu şekilde satılıyor Cenk. Sürekli alışveriş yaptığım güvenilir bir yerden aldım. Gidip kendilerine sordum, valrhona’nın kokusu böyle dediler. Bozuk değilmiş yani. Herhalde ilk defa aldığım için bana farklı geldi.
  Çok teşekkürler cevabın için.

 74. 74 - Mehmet 15 Ağustos 2011

  Merhaba cenk..new york’a bir kac gunlugune gitmem gerekecek. Walhrona disinda Bir kac marka vermissin ama onlarinda epey cesidi var. Bir iki paket cikolata alinacaksa, ozellikle tavsiye edebilecegin spesifik urunleri varmi….?

 75. 75 - Cenk 17 Ağustos 2011

  Mehmet – Ne için kullanacağınıza bağlı. Ben kek ve pasta türü şeylerde %70 kakao oranına sahip olanları kullanıyorum. Yemek için ise tercihim her zaman sütlü oluyor. Kakao oranı düştükçe şeker oranı artıyor, bunu aklınızda tutarak alışveriş yapabilirsiniz. Eğer pişirmede kullanacaksanız %55 – %70 arasında kakao oranına sahip çikolatalar en uygunlarıdır.

 76. 76 - Duygu 12 Eylül 2011

  Cenk merhaba.
  Bu akşam -arkadaşıma hediye olarak- yapacağım bir fudge tarifi 1 cup ‘semi-sweet chocolate’ içeriyor.Bunun bizdeki karşılığının ne olduğu konusunda bilgin var mı?Elimde,canım %70 lik Guanaja var,onu kullanırsam extra şeker eklemeli miyim,onu düşünüyorum.
  Teşşekür ederim.

 77. 77 - Cenk 12 Eylül 2011

  Duygu – Fudge yapıyorsanız fazladan şeker koymanızı tavsiye etmem, çünkü o tarifin çok hassas bir dengesi var. Eğer bulabiliyorsanız yazıda bahsettiğim oranlarda kakao içeren bir çikolata kullanmanızı tavsiye ederim ama tarif %70 Guanaja ile de uygulanabilir.

 78. 78 - elif 12 Ekim 2011

  merhaba benım ıcın 3 kılo cok cok fazla.almak ısteyen 2 kışı daha varsa 1er kılo olarak alsak nasıl olur?

 79. 79 - dilek 15 Ekim 2011

  Elif Hanim

  nasil haberlesecegiz?

 80. 80 - Cenk 16 Ekim 2011

  elif, dilek – Birazdan e-mail yoluyla sizi buluşturacağım.

 81. 81 - Deniz Yılmaz 24 Ekim 2011

  Cenk merhaba. kış aylarında gidecek güzel bi sıcak çikolata tarifin var mı?
  Eğer almayı düşünürlerse ben de Elif ve Dilek Hanımla beraber almayı isterim.

 82. 82 - yılmaz 26 Ekim 2011

  merhaba ben dondurmada valrhonanın hangi çeşidini kulansam memnun kalırım veyahut kakaosunu kulansam yeterli olurmu beni bilgilendirirseniz memnun olurum teşekür ederim

 83. 83 - Cenk 26 Ekim 2011

  yılmaz – Birçok dondurma çeşidi var. Sadece kakaoyla yapılan olduğu gibi, çikolata kullanarak da yapılanlar var. Önemli olan nasıl bir sonuç istediğiniz. Çikolatayla yapacaksanız Guanaja’yı tavsiye ederim. Gerçi Caramelia ile yapılacak karamelli sütlü çikolatalı bir dondurmanın da şahane olacağına eminim.

 84. 84 - Cenk 26 Ekim 2011

  Deniz Yılmaz – Her zaman yaptığım bir sıcak çikolata var ama henüz tarife dökmüş değilim. Kitap için düşünüyordum ama belki öncesinde de yayınlayabilirim.

 85. 85 - Banu B. Bingör 06 Aralık 2011

  Bak şimdi aklıma takıldı. Michel Cluizel’i ben ilk (ve son kez) geçen yaz Koza Gıda’nın dünya mutfakları fuarında gördümdü. Sanıyorum Koza Gıda bu markayı getiriyor ülkeye. Web sitelerinde güncellenmemiş son markalar, ama sormak lazım. Hakikaten çok lezzetliydiler.

 86. 86 - Cenk 07 Aralık 2011

  Banu B. Bingör – Muhakkak sormalı.

 87. 87 - Nil 10 Aralık 2011

  Elit’in “bitter ekstra kuvertür” çikolatasını denediniz mi Cenk? %70 kakao içeriyor. 2,5 kilosu 30 TL civarında olası lazım. Fabrika satış yerinin adresini de verebilirim.

 88. 88 - Nil 10 Aralık 2011
 89. 89 - Cenk 12 Aralık 2011

  Nil – Hayır, denemedim. Bilgi için çok teşekkürler. Bir ara fırsatım olursa deneyeceğim.

 90. 90 - Sevil 25 Şubat 2012

  Hehe :)) bu yazıyı okumak nasıl desem benim ve cevremdekilerin ağzını çok tatlandiracak :)) önerdiğiniz tüm ürünler adına Ersin Bey’ e bir mail attım. Siparişimi tamamladığımda ve elime ulastiginda onca çikolata ile nasıl bir ruh halı içerisinde olacağımı çok merak ediyorum :)) Öforik olacagim kesin:) bitirmekten yana korkum yok da; yedikten sonra eritmekten yana korkum olabilir :))

 91. 91 - Sevil 02 Mart 2012

  Guanaja’m geldi. Cafe fernando kurabiyesi ve Fındıklı browni yaptım bile :)) kısa sürede tüketeceğim kesin. Üstelik guanaja’yi tadinca; bugüne kadar bitter alıyorum diye kandirildigimi da anladım. Sırada smokinli çilekler var. Mevsimi değil ama dayanamayip yapacagım:)) hoşça kalın.

 92. 92 - Ayse Guney 15 Mart 2012

  Cikolata sevginiz malum, lavantayi sevdiginizi de biliyorum, Dolfin firmasinin lavantali cikolatasini denediniz mi? Valrhona Guanaja ile birlikte son gozdem 🙂

  http://www.dolfin.be/index.php?lang=En&page=produits&IdCat=1&IdSousCat=30&TriProd=16

 93. 93 - Cenk 15 Mart 2012

  Ayse Guney – Haber verdiğiniz için çok teşekkürler. Lavanta ve çikolata ikilisi tam benlik. Denemedim. Türkiye’de satılıyor mu?

 94. 94 - Ayse Guney 15 Mart 2012

  Ben Kanada’dayim (Toronto) Turkiye’de satiliyor mu bilmiyorum ama arzu ederseniz memnuniyetle yollarim size :))

 95. 95 - Cenk 15 Mart 2012

  Ayse Guney – Çok naziksiniz, teşekkür ederim. Lütfen zahmet etmeyin. Yurt dışına birçok arkadaşım gidip geliyor, hepsi de çikolataya meraklı, bir tanesi mutlaka bulup getirir. Unutmamak için linki kendime e-mail bile attım 🙂

 96. 96 - Ayse Guney 15 Mart 2012

  Rica ederim, hic zahmet olmazdi, ne zaman isterseniz yazin yeter. Ayrica ben cok tesekkur ederim yalniz midelere degil gozlere de ziyafet boylesi nefis bir blog icin. Ve ilk kez birisini yeteneklerinden ve ortaya koydugu isten dolayi delicesine kiskanmakta oldugumu itiraf ediyor, calismalarinizin ve basarilarinizin devamini diliyorum (zira hayranligim kiskancligimin bir hayli ustunde :))

 97. 97 - Feryal 24 Eylül 2012

  Godiva hakkinda ne dusunuyorsunuz? Tavsiye eder misiniz?

 98. 98 - Cenk 24 Eylül 2012

  Feryal – Godiva’nın tablet çikolatalarını daha önce hiç tatlı yapımında kullanmadım.

 99. 99 - idil su göktan 27 Ekim 2012

  Merhaba Cenk,
  internetten aradım aradım bulamadım, belki Cenk bilir dedim. Pastarom’un ve valrhona satışlarının son durumu nedir bir bilgin var mı? Şöyle ki, Pastarom’un sitesinde italya turu diye bir sayfa açılıyor başka hiçbir şeye bakamıyorum, valrhona’nın ana sitesinde de türkiye’den herhangi bir kontak kalmamış. Yoksaaa dedim, artık yok mu?!:( Sen kullanıyorsun diye bir danışmak istedim. Kitabı heyecanla bekliyorum:)

 100. 100 - Cenk 27 Ekim 2012

  idil su göktan – En son siparişi birkaç ay önce vermiştim. Bir bilgim yok maalesef. Yazıdaki telefon numaralarından ulaşmayı denediniz mi?

 101. 101 - idil su göktan 27 Ekim 2012

  evet, telefonla da ulaşamıyorum malesef

 102. 102 - Cenk 28 Ekim 2012

  idil su göktan – İlginç. Email gönderdim. Bir bilgi alırsam paylaşırım.

 103. 103 - Cenk 29 Ekim 2012

  idil su göktan – İletişim bilgilerini güncelledim. Pelin Hanım’a email veya cep telefonu yoluyla ulaşabilirsiniz. Herhangi bir değişiklik yok, hala sipariş alıyorlar.

 104. 104 - ozlem arikan 05 Kasım 2012

  Ben iki yildir Londra’dan Spital Fields dukkanlarindan tanidigim Montezuma’nin organik kuvertur cikolatasini kullaniyorum ve cok memnunum. Tabii her gidisimde 2 kg lik kutularindan alip kendim getiriyorum.

 105. 105 - Idil su goktan 13 Kasım 2012

  Tesekkur ederim ilgilendigin icin, bana da ulastilar zaten bu hafta:) cenk beye siz mi sordunuz bizi diye:))

 106. 106 - Şebnem 14 Kasım 2012

  Merhaba, ben saf malzemelerden evde çikolata yapmak istiyorum, sizin bildiğiniz veya önereceğiniz bir yer var mı?Örneğin; kakao yağını en iyi neresi satıyor…?En çok dikkat ettiğim şey bunların satıldığı yerlerde, ürüne diğer başka kokuların sinmesi ki bu Mısır çarşısı gibi yerlerde pek mümkün.Bir baharatı aldığınızda diğer tüm baharatların da kokusunu barındırıyor..

 107. 107 - Cenk 14 Kasım 2012

  Şebnem – Bu konuda hiç araştırma yapmadım. Kakao yağını Pastarom’a sorabilirsiniz. Valrhona’nın öyle bir ürünü var diye biliyorum ama Türkiye’ye getiriyorlar mı emin değilim.

 108. 108 - Vildan 05 Aralık 2012

  Biraz önce kakaoyu teslim aldım. Kokusu başdöndürücü. Bu kakao ise şimdiye kadar kullandıklarım ne diye düşündüm. Öneri için teşekkür ederim.

 109. 109 - ebru 10 Aralık 2012

  aaa kafayı yiyeceğim valla.. ne kadar geç kalmışım sizin bloğunuzu keşfetmekte. sabahtan beri yazılarınızı okumaktan alıkoyamıyorum kendimi, paylaşımlarınız için çok teşekkürler.. 🙂

 110. 110 - Ebru 12 Aralık 2012

  Pastarom istanbul dışına da gönderim yapıyor mu? Ben eskişehirdeyim.

 111. 111 - Cenk 12 Aralık 2012

  Ebru – Bilmiyorum, telefonla ulaşıp sorabilirsiniz.

 112. 112 - Ebru 18 Aralık 2012

  Gönderim yapıyorlarmış, hem de kargo ücreti ödemedim kakaom bugün geldi. Gerçekten kokusu bile farkl, teşekkürler bilgileriniz için 🙂

 113. 113 - Elif 22 Ocak 2013

  Bu valrhona cıkolata fıyatlarını nerden ogrenecegız yazdım oraya maıl henuz donus yapmadılar buraya sormak ıstedım alan arkadaslar oldugu ıcın

 114. 114 - Cenk 23 Ocak 2013

  Elif – Fiyatlar değişebilir. En sağlıklısı Ersin Bey’den öğrenmeniz olacaktır. Telefonu yazıda mevcut.

 115. 115 - Elif 23 Ocak 2013

  Tamam teşekkür ederım

 116. 116 - Elif 31 Ocak 2013

  mail attım fıyat lıstesını gönderdıler… yanlız numune gondermıyorlar sanırım yanı ıstedım ama konusu edılmedı… ürün sıparıs verecem ordan ama 3kg oldugu ıcın fazla… evde kullanım ıcın lazım evde butık pasta yapıyorum şu sıra cıkolataları denıyorum ama oyle dıyınce bende vazgectım 🙁 !!! 3 kılo bayatlar

 117. 117 - ela 07 Şubat 2013

  Callebaut çikolatalar barbar.com sitesine gelmiş satışta suna belki haberiniz vardır ama ben yinede söylemek istedim

 118. 118 - Reyhan 09 Şubat 2013

  Callebaut’nun web sayfasından ulaştığım numaralardan Doyuran (Profesyonel) gıdadan Zeynel beyi buldum ve Valrhona’daki deneyimleriniz gibi arıyorsunuz ve siparişinizi kapınıza getiriyorlar. Valrhona’yı Callebaut ile mukayese edebilirseniz sevinirim. Ben yukarıda listelediğiniz aşina tatlar haricinde Callebaut’nun çilekli ve portakallı drop çikolatalarını çok beğeniyorum.

 119. 119 - Seda Tarhan 01 Mart 2013

  Cenk bey çikolatayla ilgili yazınızı okudum telefonları not ettim en kısa zamanda sipariş edicem. Çok teşekkür ederim verdiğiniz cevaplar için. Fakat benim bir sıkıntım var çikolatayı buzdolabına koyamıyoruz o zaman bunları nasıl muhafaza edicez? Hadi şimdi havalar soğuk balkonda ya da evin serin bir köşesinde tutabilirim ama yazın napıcam ayrıca havaların ısınmasıyla karıncalar da faaliyete geçiyorlar. Açıkçası nasıl muhafaza edeceğimi düşünüyorum. Sen nasıl muhafaza ediyorsun?

 120. 120 - Cenk 02 Mart 2013

  Seda Tarhan – Güneş görmeyen bir dolapta, karınca probleminiz varsa sıkı kapaklı bir kutuda muhafaza edebilirsiniz.

 121. 121 - neslihannehir 04 Mart 2013

  merhaba cenk;
  Bende ev yapımı çikolata sevdamla ilgili araştırma yaparken keşfettim seni.Anladığım kadarıyla aklımdaki şey pek mümkün değilmiş ama olsun Cafe Fernando’yu keşfetmek daha büyük bir kazanç oldu benim için .Fakat genede vazgeçmiyorum aklımdaki şey 5 yaşındaki oğlum için kalitesi ve besleyiciliği mümkün olanın en üstü çikolata ve benzeri şeyleri yapmak(kuru yemişlerle karıştırılmış yada taze meyvelerin üstü kaplanmış vs.).Başlamak için önerdiğin Guanaja bu iş için ama özellikle oğlum için uygun mudur?%70kakao 5 yaşındaki bir çocuk için iddalı mıdır?ya da acı tadı baskılayacak bir püf noktası?çok uzattım:)ama umarım anlatabilmişimdir derdimi.
  Çok çok meşgulsün biliyorum ama siparişimi vermek için senden haber bekliyorum.
  Şimdiden teşekkürler

 122. 122 - Cenk 04 Mart 2013

  neslihannehir – Acı tadı en iyi baskılayacak şey tuz. Bu daha çok sıcak çikolata hazırlarken geçerli. Kuruyemişlerle karışacak veya meyveleri kaplayacaksanız çok bir etkisi olmayacaktır. Bence çocuklar neye alışırsa onu yiyor. En ideali marketten ufak ebatlarda %70 kakao içeren bir çikolata alıp denetmek olacaktır. Belki nispeten tatlı meyvelerle eşleştirip yedirebilirsiniz. Soyulmuş muzu buzlukta soğutup erimiş çikolataya batırmayı deneyebilirsiniz. Baktınız çok acı geldi o zaman %40 kakao oranı içeren Jivara Lactee’yi deneyebilirsiniz.

 123. 123 - neslihannehir 06 Mart 2013

  çok teşekkür ederim vakit ayırıp cevapladığın için.Siparişimi verdim :)Çikolata meselesini de hallettikten sonra yazılarının neredeyse tamamını okudum ,okumaya devam ediyorum.Ellerine sağlık gerçekten çok şey öğrendim .Kitabını da heyecanla bekliyorum.İyi çalışmalar

 124. 124 - neslihan 11 Mart 2013

  mrb cenk bey öneriniz için tşk okur okumaz aradım numarayı denemem için numune göndericeklerini söylediler ersin beyin iletişime geçmesini bekliyorum siz önerdiğinize göre kesinlikle mükemmeldir dört gözle bekliyorum denemeyi:) cafe açmayı planlıyorum bunu için hazırlıklar yapıorum sizin bilgilerinizden çok yararlandım 🙂 tekrar teşekkür ederim…

 125. 125 - Mehmet Ali 15 Mart 2013

  Merhaba Cenk bey çikolata şelalesi ile ilgili cevap vermişsiniz ama üzerinden baya zaman geçmiş bi sormakta fayda gördüm bende aldım ev tipi bir çikolata şelalesi arastırınca cok zahmetli oldugunu gördüm ama almıs bulundum artık arastırırken sizin gibi değerli bir insanı keşfettim teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. yazınızı okuduktan sonra Valrhona başka çikolata almayı düşünmüyorum valrhona nın hangi çeşidini kullanmalıyım Teşekkürler

 126. 126 - Cenk 15 Mart 2013

  Mehmet Ali – Yazıda çeşitler hakkında elimden geldiğince bilgi verdim. Hangisini kullanacağınız size kalıyor.

 127. 127 - neslihan 19 Mart 2013

  bu lezzetli çikolataları dün gece bir İnternet sitesinde satılıyorken gördüm kapıda ödeme seçeneği olan bir site hammaddeler.com bu lezzete ulasmanın seçenekleri artıyor 🙂

 128. 128 - yasemin 20 Mart 2013

  selam , bu soruyu mazur görünüz 🙂 bloğunuza reklam almıyorsunuz acaba yine de blog yazarak para kazanmak mümkün mü?

 129. 129 - Cenk 20 Mart 2013

  yasemin – Aslında sorunuzun cevabı çok uzun. Vaktim olmadığı için kısaca özetlemek gerekirse: Bloguma ara sıra, talep geldiğinde reklam alıyorum. Blogumun sağ sütunu da evime sokmaktan çekinmeyeceğim ürünlere sahip şirketlere açıktır. Yalnız reklamverenlerin çoğu içeriğe sızmak, sosyal medyadaki hesaplarımda bahsedilmek, vs. gibi gizli reklam yapmak istiyor. Prensiplerime aykırı olduğu için bu tip uygulamaları kabul etmiyorum, dolayısıyla benim geçinecek kadar para kazanmam imkansız. Blog yazarak para kazanmak elbette mümkün ama bazı konularda esnek olmanız lazım. Ama o durumda bir okur olarak da ben artık o blogu okur muyum, o da ayrı bir konu.

 130. 130 - Derman 05 Nisan 2013

  Merhabalar;
  Size sormak istediğim bir soru var.
  Valrhona dan çukulata sipariş etmek istiyorum ” HAYATINIZDA YIYECEĞINIZ EN İYI ÇIKOLATALI DONDURMA ” yı yapmak için. Bu tarifi bir kere denedim sonuç muhteşemdi. Marketten aldığım eti karam la denemiştim.. Fakat bir de tavsiye ettiğiniz çukulatalarla yapmak istiyorum.. Valrhona nın Tropilya serisi (%70 oranındaydı yanılmıyorsam) bu tarif için uygun mudur? Mail atabilirseniz çok minnettar olurum.. Şimdiden teşekkürler…

 131. 131 - Cenk 06 Nisan 2013

  Derman – %70 kakao içeren, hatta o tarif söz konusu olduğunda %55 kakao dahi içeren, herhangi bir bitter çikolata uygundur. Yalnız yanılmıyorsam Tropilya serisi en az 10 kg sipariş verilebiliyor.

 132. 132 - Umut 15 Nisan 2013

  Cenk Bey bu güzel bilgiler için teşekkürler. Bir çikolata sevdalısı olarak beni çok sevindirdi. Bu çeşitleri deneme şansımız olmadığından size bir sorum olacak. Ben şu an piyasada bulabildiğim en severek tükettiğim çikolatalar; lindt orange dark ve lindt 70 dark. Bu iki çikolataya en yakın çeşit hangisidir? Ben pasta yapımından daha çok günlük tüketmek için almak istiyorum.

 133. 133 - Cenk 17 Nisan 2013

  Umut – Lindt orange dediğiniz yanılmıyorsam aromalı bir çikolata; elmayla armudu karşılaştırmak olur. %70 kakao içerenlerden en beğendiğim Guanaja.

 134. 134 - Mehmet Şevket Cenani 22 Nisan 2013

  Kahveçeşitleri ve Çikolata tutkunu biri olarak yazınızı bir solukta okudum ellerinize saglık çok güzel çok aydınlatıcı derleme olmuş derhal Valrhona ile iletişime geçicem zira türkiyede satış temsilciligi oldugunu bilmiyordum. Bu arada godiva ile ilgili görüşlerinizede yer verirseniz memnun olurum.Saygılar

 135. 135 - Ahmet efe 23 Mayıs 2013

  Yazınızı zevkle okudum.Bir çikolata sever olarak benim sormak istediğim pasta yada tarifle yapmak için değil direk yemek için alabileceğimiz valrhona ürünü varmı bu dediğiniz sitede.

 136. 136 - Cenk 24 Mayıs 2013

  Ahmet efe – Mantık olarak hangi çikolatayı yemekten zevk alıyorsanız pastayı da o çikolatayla yapmak lazım. Sadece miktar olarak biraz fazla almak gerekiyor. En son sorduğumda hala az miktarda paketlenmiş olarak satmadıklarını söylemişlerdi. Eskiden Nişantaşı’ndaki dükkanlarında bar halinde bulmak mümkündü.

 137. 137 - birsen öztürk 30 Temmuz 2013

  barry callebout fabrikası eskişehir’de ve sanıyorum yeni kuruldu.

 138. 138 - gürcan efe 26 Ağustos 2013

  yazınızı okuduktan sonra merak edip pastarom’u aradım sağolsunlar çok ilgilendiler valrhona stick çikolata siparişi verdim ertesi gün elime geçti çok beğendim. En kısa zamanda Guanajayı denemeyi düşünüyorum.

 139. 139 - Ateş Tınaz 23 Ekim 2013

  Bugün Pastarom’dan Zeynep hanım ile görüştüm, sizin referansınızı verdim ve kendisi son derece ilgiliydi. Bitter ile çok aram olmadığından sanıyorum ilk siparişim Jivare Lacte ile kakao olacak. Fakat sıcak çikolata ve diğer tarifleriniz için Guanaja dan da sipariş vermeli miyim diye tereddüt halindeyim.
  Bu arada sıcak çikolata için bir tarif paylaşırsanız çok sevinen olacaktır eminim..

 140. 140 - Cenk 24 Ekim 2013

  Ateş Tınaz – Şimdiden afiyet olsun. Tariflerin hemen hemen hepsinde bitter çikolata kullanıyorum. Yerine sütlü çikolata kullanmak mümkün olmayacaktır. Sıcak çikolata tarifi kitapta olacak.

 141. 141 - Banu Bingör 01 Kasım 2013

  Yorumlar arasında Zeynep Öykü’nün “cocoa nibs” aradığını gördüm. Pastarom’dan gelen son listede kakao parçacıkları da satışta görünüyor. Kakao gibi 1 kg’lik pakette. Çok sonra yolu buraya düşüp de merak edenlere bilgi notu olsun 🙂

 142. 142 - meltem 12 Mart 2014

  cenk bey merhaba sizin blogunuzu yeni keşfetmiş olmamın pişmanlığını yaşıyorum şuan.. gerçekten özenle yazıyor ve paylaşımlarda bulunuyorsunuz..
  Bende valrhona caramelia chocolate ( http://www.pastarom.com.tr/urunler/89/1/# ) aldım ve bununla birlikte bir cheesecake in üzerine ganaj gibi bir sos yapmak isterken ve araştırırken sizin bloğunuzla karşılaştım.. Size sormak istediğim bununla çok akışkan olmayan ama cheesecake i de keserken kalıp gibi üzerinden ayrılmayan nasıl bir sos yapabilirim üzerine? beni cevaplandırırsanız cok sevinirim.
  sabırsızlıkla bekliyorum.

 143. 143 - Cenk 19 Mart 2014

  meltem – Eşit miktarda kremayla birlikte bir ganaj hazırlayabilirsiniz. Çikolatayı ufak ufak doğrayıp üzerine sıcak kremayı azar azar ilave edin ve pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştırın.

 144. 144 - Hilal 12 Nisan 2014

  Cenk bey valrhona çikolata yüksek gramajlarda satıldığı için evde bitiremeyiz. Ben araştırdığım da bir çok yerde Callebaut çikolatayı gördüm, daha düşük gramajlarda satılıyor, onu denediniz mi hiç?

 145. 145 - Cenk 13 Nisan 2014

  Hilal – Denedim. Kitapta da önerdiğim markalar arasında yer alıyor.

 146. 146 - Ismail 08 Mayıs 2014

  Kilosu 30 lira, vay be..
  Ne kazik bir ulkede yasiyormusum ben arkadas.
  Hollandada 250 gramina 12 euro veriyorum o da hemen bitiyor.

 147. 147 - emelll 30 Eylül 2014

  Cenk, hem pasta hem de atıştırmak için caramelia ve manjariyi düşünüyorum, ne dersin? Ofisçe paylaşıcaz altı kiloyu : )

 148. 148 - Cenk 30 Eylül 2014

  emelll – Çok iyi derim!

 149. 149 - sevil 21 Kasım 2014

  Ben de sipariş verdim ama kilosu 59 tl. Ama sen tavsiye ediyorsan değer

 150. 150 - Mustafa 01 Ocak 2015

  Merhabalar, guzel bir paylasim olmus ancak belki de cok onemli bir ayrintiyi gozden kacirmissiniz. Kakao cekirdekleri nereden geliyor? Biliyoruz ki gunumuzde Kakao cekirdeklerinin yaklasik %75’i Afrika’dan geliyor ve maalesef bir cok yerde cocuk isci ve cocuk kole calistiriliyor! Kakao cekirdeklerinin “Fair Trade” olup olmadigini merak ediyorum.

 151. 151 - Cenk 03 Ocak 2015

  Mustafa – Şu sayfayı inceleyebilirsiniz.

 152. 152 - Nurdan Ereken 18 Ocak 2015

  Ben kakaosunu alamutfakta okuduğum Valrhona kakaoyu inceledim ve orda çok merak etmiştim nasıl bir tatdır diye sizin yazılarınızı okuyunca daha fazla ilgimi çekti alamutfaktan sipariş verdim bekliyorum. Birde bana daha iyisi dedikleri bir kakao markası söylendi siz daha iyi bilirsiniz (Crıollo) ne dersiniz☺️

 153. 153 - Cenk 23 Mart 2015

  Nurdan Ereken – Hiç duymadım, maalesef bilemiyorum.

 154. 154 - murat 13 Nisan 2015

  merhaba.
  yazı bir kaç yıllık.hala belirttiğiniz yöntemlemi sipariş veriliyor, online sipariş verebileceğimiz alternatif var mı?
  teşekkürler.

 155. 155 - Cenk 13 Nisan 2015

  murat – Hala belirttiğim yöntemle.

 156. 156 - Veli 18 Nisan 2015

  Valrhona nın kalitesinin lindt ten iyi olduğunu önceki cevaplarınızda vermişsiniz.acaba callebaut lindt ten iyi mi?
  Lindt in %70 ile yaptığım sufle ile 2.5 tl lik %70 lik sıradan çikolata ile yaptığım sufle arasında pek fark hissedemesim.
  Acaba lindt kuvertür değilde direk yemeye uygun olduğu için mi pek başarılı olamadım.tabi tarifimide gözden geçirebilirim:)

 157. 157 - Cenk 20 Nisan 2015

  Veli – Aynı tarifi iki ayrı çikolatayla yaptıysanız ve başka bir şeyi değiştirmediyseniz hangi çikolatanın sizin damak tadınıza uygun olduğunu anlamanız çok kolay. Hangisinin daha iyi olduğuna bence ancak siz karar verebilirsiniz. Uzun süredir sadece Valrhona kullandığım için Lindt – Callebaut karşılaştırması yapamıyorum.

 158. 158 - kudret 12 Mayıs 2015

  merhabalar,
  siz başlangıç için %70 lik guanaja yı önermişsiniz.piyasada 100gr lık paketlerde satılan ve bu kakao oranına sahip çikolatalarla(lindt,nestle) yaptığım tariflerde,
  browni vb. tariflerde başarılı oldum ancak ganaj,sos vb. tariflerde fazla bitter pek hoşuma gitmedi.acaba guanaja burada bir fark yaratır mı?yoksa bana %64 lük manjari daha mı uygun?

 159. 159 - Cenk 13 Mayıs 2015

  kudret – %70 kakao oranına sahip her çikolatanın aynı acılıkta olacağını düşünmek hata olur. Yapımında kullanılan kakao çekirdeklerinin de sonuca etkisi büyük. Yine de Guanaja’nın (veya Manjari’nin) bir fark yaratacağını düşünmüyorum. Tariflerdeki şekeri artırarak yumuşatmayı deneyebilirsiniz. Bir çimdik tuz da acılığını az da olsa gölgeleyecektir.

 160. 160 - Rana 14 Mayıs 2015

  Nasıl bir emek özen ve özel bir arşiv blog.. Önceden okumuştum ama arada bilgileri tekrar okuyorum ( yorumlar bile ogretici.. Evet onlarida tekrar okudum ^_^ ) kafama takılanlar, ilk okumada gözden kaçanları yakalıyorum.. İyi ki varsın Cenk.. Baska blog ve hesaplara saygisizlik etmek istemem asla ama inanin altarnatifi olmayan bir blog burasi..

 161. 161 - Cenk 18 Mayıs 2015

  Rana – Çok teşekkür ederim. Sevgiler!

 162. 162 - Müge 20 Mayıs 2015

  Cenk arsiv gezmesi yaparken 2. notuna denk geldim. Uzerinden epey gecti ama Callebaut epey ulasilabilir durumda artik. Biz dukkanda dondurmalari onunla yapiyoruz. Hatta Eminonu’nde bile gormuslugum var kuverturunu 🙂 Neyse gormusken not duseyim belki isine yarar dedim.

 163. 163 - Burak 13 Haziran 2015

  Merhaba Cenk, ben Türkiye’ye yeni dönmüş gencecik bir aşçıyım. Kitabından bu yazıyı okuyunca ben de hemen Valrhona’larıma kavuşmak istedim ama malesef Pastarom Valrhona’nın sitesinde 33 dolara satılan 3 kiloluk paketleri 170 liraya satıyor. Türkiye’de Valrhona ya da Callebaut gibi kaliteli çikolataları nasıl temin edilebileceğini biliyor musun? Benim araştırmalarım sonuçsuz kaldı, belki sen de aynı şeyleri yaşamışsındır.
  Hem bu blog hem de kitabın gerçekten çok kaliteli. Bunlara ayırdığın zaman, emeğin için çok teşekkür ederim.

 164. 164 - Cenk 15 Haziran 2015

  Burak – Türkiye’de nasıl temin edileceği bu yazıda yazıyor. Daha ucuza sanırım ancak yurtdışından temin edebiliriz.

 165. 165 - Necip 03 Ağustos 2015

  Merhaba Cenk bey çalışmalarınız için teşekkür ediyorum. Kakao lar hakkında çözemediğim bir problem var. Bilginiz varsa cevaplayabilirseniz memnun olurum. Krem çikolata yapmak için temelde kakao tozu, çikolata ve sıvı yağı(en azındam kakao yağı gibi sert olmayan bir yağı) karıştırıyorum. Ama kullandığım kakao tozlarının hepsinde (bu kakao tozlarına cacao barry de dahil) az veya çok seviyede tahammül edilmesi zor bir acılık(metalik bir tat gibi) var. Yağlarla karıştığında daha fark edilir oluyor özellikle de soğuk pres yağlarla (çok çeşitli yağlar denedim). Öte yandan callebaut ve valrhona nın çikolatalarını eritip yağ karıştırdığımda(kakao tozu olmadan) böyle bir acılık almadım. Şekerin bir yere kadar gizliyor olabileceğini düşünüyorum. Normalde yiyebildiğim halde yağ ile karıştırdıktan sonra yiyemediğim çikolatalar da var. Acaba toplu tüketim de kullanılan farklı kakao lar mı var veya bu acılığın sebebi ne olabilir. Şimdiden teşekkürler.

 166. 166 - Cenk 22 Eylül 2015

  Necip – Kakao doğası itibarıyla acı ama metalik bir tat alıyorsanız başka markaları denemenizi tavsiye ederim. Belki de ürünün depolama aşamasında bir şey ters gitti… Valrhona’nın kakaosunu denediniz mi? Bugüne kadar metalik bir tat geldiğini hatırlamıyorum.

 167. 167 - neslihan 05 Kasım 2015

  cenk Bey merhaba
  ben yazıdaki telefonlara ulaşamıyorum.
  mail ise geri dönüyor.
  pastarom internet sitesindeki iletişim bilgilerine de ulaşamadım.
  halen çikolata tedariğinizi burdan yapıyor musunuz?
  teşekkürler.

 168. 168 - Cenk 05 Kasım 2015

  neslihan – Son siparişin üzerinden çok uzun zaman geçti. Bendeki mevcut iletişim bilgileri yukarıda. Yarın bir de ben deneyeyim, eğer ulaşabilirsem bilgileri güncellerim.

 169. 169 - hakki 05 Kasım 2015

  sa mer haba benim 5 yasinda bir oglum var ve oglumun dogustan sut urunlerine karsi cok asiri bir resksion . yani alerji si var ve icinde sut olan bisey yiyemiyor icemiyor. sutsuz cikolata cok aradim bulmakta sikinti yasiyorum. bir isim buldum kuver tur diye bir cikolata bunu nasil temin ederim uada sizde sutsuz bir cikolata cesitiniz varmidir tel 05078442970 tesekkurler

 170. 170 - Cenk 06 Kasım 2015

  hakki – Bitter çikolataların içinde süt yok. Her yerde bulabilirsiniz. Kuvertür olması şart değil.

 171. 171 - Mahsun 09 Kasım 2015

  Selamlar
  İstanbul içine sipariş kargoylamı geliyor?ödeme nasıl yapılıyor?birde sipariş alt limiti var mı?(Sadece 1 paket kuvertur denemeyi düşünüyorumda)

 172. 172 - tuba 11 Kasım 2015

  Merhaba cenk bey pastaromla siparis icin iletisime gectim stoklarinda olan urunlerin listesini gonderdiler.ellerinde %70lik guanaja ve %64luk manjari yok maalesef.%70kakao oraninda sadece tropilya var ama 20 kilo almam pek mümkün degil.Grand cru serisinden caraibe%66 ve guanaja%80 bi de orjin cikolatalar grubunda tainori%64 var.sizce kitaptaki tarifler icin bunlardan hangisi uygun olur.simdiden teşekkürler

 173. 173 - Cenk 11 Kasım 2015

  tuba – Caraibe veya Tainori uygundur.

 174. 174 - Cenk 11 Kasım 2015

  Mahsun – Siparişi Pastarom’un satış elemanı getiriyor ve ödemeyi kapıda yapıyorsunuz. Alt limit olduğunu sanmıyorum. Yalnız şu sıralarda Pastarom’a ulaşmakta sıkıntı çektiğini belirten okurlar oldu, bazı ürünler de mevcut değilmiş, bilginize.

 175. 175 - Cem 12 Kasım 2015

  Merhaba
  Mevcut numaralardan ulaşılamıyor.ulaşan arkadaşlar güncel numaraları gönderebilirler mi?

 176. 176 - Cenk 16 Kasım 2015

  Bugün Pastarom’a ulaşıp güncel iletişim bilgilerini aldım. Bundan sonra Ayhan Bozkurt’a 0533 276 78 45 numaralı cep telefonundan veya ayhanbozkurt@pastarom.com.tr adresinden ulaşarak siparişlerinizi verebilirsiniz. Pastarom el değiştirmiş ama Valrhona markasını satmaya devam ediyorlar. Ayhan Bey siparişleri distribütorleri aracılığıyla kapınıza kadar gönderiyor. Kapıda nakit veya kredi kartıyla ödeme yapabiliyorsunuz. Minimum sipariş miktarı da değişmemiş. Grand Cru serisi çikolataları 3 kiloluk, kakaoyu da 1 kiloluk sipariş verebiliyorsunuz.

 177. 177 - Hasan SAYGIN 14 Aralık 2015

  Merhabalar Cenk bey, biraz tekrar olacak ama uzun uzun birkaç tarifinizi okuduktan sonra Valrhona almaya karar verdim 22 aylık oğluma sağlıklı çikolatai çikolatalı ürünler ve dondurma yedirmeyi kafama biraz takmış durumdayım.

  Birinci soru P125 Coeur de Guanaja 3 KG %80 tarifler için kullanımda çok uygun olmayacak galiba. Eşim bitter yemeyi sevmez çikolata olarak yeme amacıda taşıdığım için Jivara almayı düşünüyorum. Uygun olur mu daha sonra guanaja hala gelmemiş olursa herhalde tainori alırım. Bir de fiyatlar eskiye göre oldukça pahalanmış şuan 80 gr. 5,27-6,32 tl. birim kantinde diğerinin 3,40 olduğunu düşünürsek iki katına yakın olmuş.

  ikinci soru: kakao yağı kullanabilir miyiz mesela çikolatalı sufle yağmak için kakao yağı kakao ve alacağım güzel organik şekerlerden ya da daha iyisi bal kullansam nasıl olur.

  üçüncü soru: En gğzel çikolatalı dondurma tarifinin sade dondurmaya uyarlanmış versiyonunu verebilir misin. Ben ilk denememde kaza ile salep süt ve sekeri karıştırıp fazla koyulaştırarak dondurucuda 4 günde donmayan ve erimeyen dondurmamsı birşey elde ettim. Kıvamı tutturunca şeker yerine bal koymayı deneyeceğim.

  Blog’unun çok guzel olduğunu herkes söylüyor ama bende söylemeden geçemeyeceğim. Çok teşekkürler.

  Bu arada condensed milk yapacağım ama dondurmada kullanmak için krema tarifi bulamadım varsa link verebilirsin lütfen.

 178. 178 - Hasan SAYGIN 28 Aralık 2015

  2 haftadır hala değerlendirilmeye alındı diyor ama , bir sorun yoktur umarım.

 179. 179 - Cenk 19 Ocak 2016

  Hasan Saygın – Kusura bakmayın, sorularınıza çok geç cevap verebiliyorum… %80 kakao biraz fazla acı kaçabilir ama tamamen sizin keyfinize kalmış. Fiyatlar acayip yükseldi, ben de son siparişimde fark ettim. Ben sipariş verdiğimde Guanaja hala yoktu, Manjari aldım. Kakao yağını bazı durumlarda kullanabilirsiniz ama her defasında tereyağının yerine kullanabilirsiniz diye bir genelleme yapmak istemiyorum. Bal ise bazı durumlarda şekerin yerine geçebilir ama çoğunlukla tariflerdeki şekerin yerini tutmaz – yani, aslında tutar da aynı kıvam elde edilmeyebilir. Çikolatalı bir dondurma tarifini sade (ya da vanilyalı) bir tarife kafadan çevirmek pek mümkün değil. Deneme yapmadan kafadan uydurmak istemem. Krema tarifinden kastınızı anlayamadım. Ne gibi bir tarif arıyorsunuz? Eğer bahsettiğiniz süt kremasıysa marketlerde karton kutularda satılıyor.

 180. 180 - Dd 11 Mart 2016

  Cenk bey yaziniz super olmus siteniz pek guncellenmiyor sanirim yeni tarifleri uzun zmaandir goremiyorum turkiyede alamutfak.com da varlhona cikolata satiliyor bu site guvenilrmidir daha onceden siparis vern vvarmi bir de fiyatlar neredeyse sizin ddediginzin 2 kati

 181. 181 - Cenk 21 Mart 2016

  Dd – Bahsettiğiniz siteyi bilmiyorum ama fiyatlar bu yazıyı yazdıktan sonra oldukça fazla arttı.

 182. 182 - selma 30 Haziran 2016

  Cenk Merhaba tekrar, çikolata siparişi vermek için mail attım yukarıdaki bilgilerini verdiğiniz Ayhan Beye, Ancak Ertürk çikolata(Ankara) diye bir yerden cevap geldi.Ama emin olamadım. Son zamanlarda sipariş vermiş miydiniz? Güvenebilir miyim bilemedim? Bilginiz var mı burayla ilgili? Sormak istedim?
  Sevgiler

 183. 183 - Cenk 01 Temmuz 2016

  selma – Ayhan Bey, Valrhona’nın Türkiye mümessilliğinin el değiştireceğinden bahsetmişti ama güncel bir bilgim yok. Ayhan Bey’le direkt konuşmanız en doğrusu olacaktır. Ödemeyi kapıda yaptığınız sürece bir sorun olacağını zaten sanmıyorum.

 184. 184 - Hasan SAYGIN 01 Temmuz 2016

  Ayhan BOZKURT Bey beni Tuğra KESKİN Beye yönlendirdi ben ondan aldım çikolatayı. Yanlış hatırlamıyorsam faturada sizin bahsettiğiniz ertürk çikolata firma ismi vardı. Sıkıntı olmadı.
  Cenk bey tekrar teşekkürler. Bir mail adresiniz yada haberleşmek için buradan başka bir yöntem var mıdır kendi yaptığım dondurma tarifini sizinle paylaşmak istiyorum. Belki yorum yaparsınız.

 185. 185 - Ceyda Aydın 17 Eylül 2016

  Merhabalar çikolata tavsiyeniz için teşekkürler Cenk Bey.Şu aralar olamasa da inşallah yakında deneyeceğim şüphesiz 🙂
  Birkaç senedir çikolata ile uğraşıyorum Callebaut ve Melodi markalarını kullanıyordum.Pasta malzemeleri satan bir dükkanda uzun süredir merak ettiğim bir çikolata gördüm 250 gram alıp deniyim dedim ama tabiri caizse elimde patladı.(Markayı versem mi bilemedim)Depolama koşullarından mıdır bilmiyorum belki de inceltilmesi iyi yapılmadı fabrikada.Şekerlenmiş gibi pürüzlü bir yapısı var ve tam akışkan hale gelmiyor erirince.Kuvertür halde de eriyince de böyle.Kısaca çok kötü bir çikolataymış meğer.Bu çikolatanın değerlendirmesinde bir öneriniz var mıdır?Ziyan olsun istemiyorum ama kekin vb. içine karıştırınca kek heba olsun da
  istemem.Teşekkürler şimdiden

 186. 186 - Cenk 28 Eylül 2016

  Ceyda Aydın – Tadında sorun yoksa brownie yapımında değerlendirebilirsiniz.

 187. 187 - Sibel 01 Ekim 2016

  Merhaba,
  Çok uzun senelerdir sadece Valrhona kakaoyu kullanıyorum, başka birşey kullanmayı düşünemeyeceğim bir kalitede olduğu kesin ancak Pastarom’dan ürünü alabilmek gittikçe zorlaşıyor sanki. Geçen sene direk ‘satmıyoruz’ sözünü bile duydum. Bu yıl tekrar şansımı deneyeyim dedim (evet bu söze rağmen hala peşinde koşturtacak bir kakao bu) 3 kg.dan az sipariş veremiyormuşuz. Bu miktar benim için çok fazla. İzmir’de olup da paylaşmak isteyen olursa, kakaoya ortak arıyoruz, takipçilere duyurulur 🙂

 188. 188 - Tarık 09 Ekim 2016

  Merhaba Cenk bey,

  Harika bir yazı olmuş emeğinize sağlık.

  Yazınızı okumadan önce belcolade cuvertür siparişimi vermiştim keşke daha önce okusaydım. Yarın gelecek bakalım nasıl merak ediyorum. Pastaromu da aradım gönderebileceklerini söylediler.

  Marketteki çikolatalar yüzümde akne oluşturuyor. Daha önce %85 bind tablet alıyordum o da çok güzeldi. Acaba belcolade ve callebautu da deneyebilir misiniz? Malum fiyatı valrhona’ya göre uygun.

 189. 189 - Tarık 10 Ekim 2016

  Belcolade kuvertürüm geldi kakao oranı %55 bana biraz şekerli geldi.

 190. 190 - tarık 25 Ekim 2016

  Callebaut tam bir hayal kırıklığı oldu belcolade çok daha kaliteli bir çikolata

 191. 191 - Cenk 14 Kasım 2016

  Hasan Saygın – Rica ederim. Tarifi buradan paylaşabilirsiniz.

 192. 192 - Canan 14 Kasım 2016

  Merhaba Cenk Bey, 1ekim 2016 tarihli Sibel hanımın yorumunda izmirde kakao paylaşmak isteyen var mı diye sormuş. Ben istiyorum, nasıl iletişime geçebilirim? Benim mail adresimi kendisine iletebilir misiniz? Teşekkürler

 193. 193 - Cenk 18 Kasım 2016

  Canan – Email gönderiyorum.

 194. 194 - Gülçin 26 Şubat 2017

  Merhaba Cenk,
  Kitabınızda da bahsettiğiniz çikolata markalarını araştırırken Callebaut markasının Çikolata Sepeti isimli sitede satıldığını gördüm 🙂 belki ilginizi çeker .

 195. 195 - Selim 15 Nisan 2017

  Cenk Bey Merhaba. 3 kiloluk Varlhona %70 lik çikolatam bugün elime ulaştı.

  Çikolatayı açıp cam kavanozlata doldurdum. Paketin üstünde 15-16 derece arasında muhafaza edin yazıyor. Buzdobabında muhafaza etsem sorun olur mu?
  Siz bu çikolatayı erimeden veya rengi beyazlaşmadan nasıl saklıyorsunuz?

 196. 196 - Cenk 17 Nisan 2017

  Selim – Oda sıcaklığında muhafaza etmenizi tavsiye ederim. Paketinde saklamanız daha iyi olur.

 197. 197 - Dide 19 Mayıs 2017

  Pastarom maalesef Valrhona’yi kaderine terk etmis durumda. Kakao almak istedim. Koskoca Marmara bolgesine bakan satis gorevlisi telefonda “ya onu sadece Fransiz sefler falan, yani cok takiklar aliyor. Pek gitmiyor bosverin siz” derken ben de “takik miyim acaba iyi bisey mi dedi bu adam” diye dusundum.
  Markanin distributoru degisse de bi kurtulsak.
  Cacao Barry Extra Brute diye bir kakao duydum. cikolatasepeti.com ‘dan alacagim galiba. Deneyen var midir acaba.

 198. 198 - Cenk 21 Mayıs 2017

  Dide – Çok üzücü. İlk vakit bulduğumda bu konuyu araştırıp yazıyı güncelleyeceğim.

 199. 199 - Duygu 13 Haziran 2017

  Dide ye katılıyorum.İzmir de yaşıyorum ve geçtiğimiz günlerde uzun süren bir telefon trafiğinden sonra ulaştığım,’Ayhan Bey ayrıldı,ben yardımcı olacağım,siparişinizi adresinize teslim edeceğim.’ diyen adını şu an hatırlamadığım bir satış görevlisi ne adresime sipariş bıraktı ne de telefonla geri döndü.

 200. 200 - Özge 22 Haziran 2017

  Şu an bir firma tekrar getirme çalışmalarına başladı. Sonbaharda tekrar Türkiye’de bulunabilir duruma gelecek bildiğim kadarıyla.

 201. 201 - Sibel 03 Temmuz 2017

  Kakao konusundaki gelişmeleri buradan takip eder oldum, TR distribütöründen çok daha yardımcı bir kaynak 🙂
  callebaut extra brute kakao ile ilgili not düşmek istedim, ben de çokça araştırıp cevap bulamamıştım zamanında ve şimdi valrhona ve callebaut kakaoların ikisini de denemiş kakao ‘takık’larından biri olarak şahsi fikrim şudur ki ikisi de güzel ama çok farklılar; callebaut koyu renkli (alkalize), tat ve koku olarak hiç fena değil ama valrhonaya göre daha geri planda kalıyor. valrhona daha açık renkli ve yumuşak, ipeksi bir kıvamda ve lezzetin daha ön planda olduğu bir kakao. tam olmasa da genel olarak ülker kakao vs. nestle kakao gibi düşünebiliriz. koyu renkli bir browni kek yapmak için callebaut çok iyi gidebilir ama bir trüfü kaplamak için kesinlikle valrhonayı tercih ederdim. aradaki fiyat farkını ve satış kanalları konusundaki sıkıntıları düşünmeden seçim yapmak gerekirse valrhonanın daha iyi bir kakao olduğunu söyleyebilirim.

 202. 202 - Ozan 18 Eylül 2017

  Satın almak için araştırdım ve şu an için (2017 Eylül) Valrhona Guanaja çikolatasının 3 kiloluk paketi Pastarom’un satış aracı olan Kamer Gıda’da 318,36 TL’ye satılıyor. Almadan önce paketin son kullanma tarihini sordum, 2018 Şubat olduğunu belirttiler. 4 ayda 3 kiloyu bitiremem diye düşünüp Pastarom’a yeni partinin ne zaman geleceği konusunda mail attım. Marmara satış yönetmeni Cumhur bey’den aldığım cevap: şirket ellerindeki Valrhona ürünlerinin stoklarının bitirince yurtdışından yeni ithal etmeyecek. Döviz artışı, düşük talep, maliyet vb. gerekçelerle alternatif olarak Master Martini markasıyla yeni çikolata ithal edilecek. Yurtdışından kargoyla getirme kanalları aradım ama ne SKT belli, ne de kargo bedelleri uygun. Kısacası, Valrhona artık yurtdışına gidip gelenlerin avatanjı oldu. Alternatif çikolata arayışına gireceğiz sanırım.

 203. 203 - Cenk 05 Ekim 2017

  Ozan – Ne kadar üzücü. Bilgileri paylaştığınız için teşekkürler.

 204. 204 - Sevinç 12 Mayıs 2018

  Tam alacaktım, aradım aradım, site kapanmış gerçekten. Peki siz şimdi nereden tedarik ediyorsunuz acaba? Ben Türkiye’de başka tedarikçi bulamadım. 🙁

 205. 205 - Cenk 03 Haziran 2018

  Sevinç – Ben de bulamıyorum!

 206. 206 - Aysema 18 Ekim 2018

  Merhaba Cenk bey çikolata kakao ve kahve çekirdeği almak için bir marka ve site önerebilir misiniz nereden alabiliriz. varlhona yok artık

 207. 207 - Cenk 10 Ocak 2019

  Aysema – Callebaut deneyebilirsiniz.

Yorumunuzu bırakınız