Cafe Fernando Yemek Kitabı Projesi

24 Haziran 2010 | Kategori: Yemek Kitabı

Cafe Fernando Yemek Kitabı

Değerli Okur,

Neden daha önce sana mektup yazmadım diye düşünüyorum şu anda. Halbuki ne kadar da severim mektup yazmayı. Çizgisiz, bomboş bir kağıda kurşun kalemle cümleleri dümdüz döşemek için çabalamaya da gerek yok burada… Nedenini boş verelim şimdi. Daha önemli bir konumuz var.

İlk yemek kitabımı yazıyorum.

Bu cümleyi sana yazmak tam dört ayımı aldı. Amacım, böyle güzel bir haberi senden saklamak değildi elbette. Ancak zaman bulabildim desem? Yalan. İçimden ancak şimdi geldi desem? Daha büyük yalan.

Ağzımdan o cümle çıktıktan sonra geri dönüş olmadığını bildiğim için bekledim bugüne kadar. Evet, asıl sebep bu. Bunu sana anlatmayı bir olay haline getirmemin aslında birçok sebebi var. Vaktin varsa, en başından başlamak isterim.

Geçtiğimiz Şubat ayında, doğum günümün ertesi günü, Okuyan Us Yayınevi’nden bir e-posta aldım. Konuyu tahmin edersin… Okur okumaz tepkim ne oldu dersin? Sevinç? Şaşkınlık? Gurur? Mutluluk? Heyecan? Hepsi?

Aslında hiçbiri. İlk hissettiğim şey “telaş” oldu. Hemen yerimden kalkıp evde dolanmaya başladım. Nedense önce banyoya gidip uzun uzun dişlerime baktım. Bir aptallık hali işte. Galiba ocakta bir şey pişiyordu, dikkatimi dağıtmasın diye hemen altını kapattım. Arkamı dönüp makinede buz gibi olmuş kahvenin son kalan yarım bardaklık kısmını alelacele bir bardağa koydum. Sonra, elimde kahve yürürken, kitaplıktaki yemek kitaplarımı gördüm. Çok sevindim meşgul edecek diye; hemen boy sırasına renk sırasına konu sırasına dizmeye girişeyim dedim, ama anında sıkıldım. Masanın üzeri kağıt yığınıydı; onları toplamak da içimden gelmedi. Sonra bilgisayarın başına oturdum, gelen e-postayı tekrar okudum.

Okuyan Us ekibi olarak blogumu yakından takip ediyorlarmış. Aralarında tariflerimi de deniyorlarmış. Sonra konu kitap projesine geliyor.

Midem düğümleniyor.

Heyecandan kaynaklanan mide düğümlenmesi değil bu, çok iyi biliyorum. Mesela aynada dişlerime bakıyorum ama aklımdan kitapta kullanılacak fontlar ne olacak, ciltli mi olsun ciltsiz mi, meramımı 400 sayfada mı anlatabilirim 800 mü gibi sorular geçiyor. Şu kitapları boy sırasına soksam mı diye boş boş bakıyorum ama asıl istediğim jet hızıyla ebay’e girip fotoğraflarda kullanacağım tabakları araştırmak. Biliyorum ki bilgisayar başına oturup cevap yazınca bunların hepsi geçecek, dolayısıyla oturuyorum yerime, teşekkür edip seve seve toplantıya geleceğimi bildiriyorum.

Bütün bunlar 10 dakikada oluyor.

Peki neden böyle saçmaladım dersin?

Dedim ya, telaş işte. Bugüne kadar aklıma kitap yazma fikri gelmedi sanma. Ama, daha kullanacağım tabak çanaktan tut, fon için
kestireceğim mermer ve tahtalara ve sayfa düzeninden basılacak kağıda kadar birçok detay kafamda uçuştuğu, haddinden fazla beynimi meşgul
ettiği ve bütün bunlar daha oturduğum yerde beni inanılmaz yorduğu için bu hayal projeyi hep ötelemiştim. Blogum ve ben böyle gayet mutluyuz dedim, o kitabı alıp bir kutunun içine koydum, sıkı sıkı kapatıp ücra bir yere yerleştirdim.

Okuyan Us’taki toplantı ise içimdeki canavarı uyandırdı. İlk toplantıda karşıma oturan iki güzel insan, “Her şeyi gözü kapalı sana teslim ediyoruz” dedi. Gözü kapalı.

Bu laf çok ilginç işte. Blogumdan beni az çok tanıyorlar elbette, ama daha ilk toplantıda ve toplantının çok başlarında, hala gardımı almış kim bilir ne kadar karışacaklar bana diye düşünüp otururken, en büyük iltifat kabul ettiğim bu lafı etmiş olmaları çok ilginç. Çünkü gerçekten de, bana bir şeyi gözü kapalı teslim ettiğini söyle, canımı al.

Bu laflarıyla, hazırladığım bütün hileli sorular da aklımdan uçup gitti.

Örnek hileli soru: Sizce de kitap daha çok insanların aşina olduğu tariflerin herkes yapabilsin diye basitleştirilmiş hallerini içermeli mi? Yani, hangimiz mutfakta saatler geçirmeyi isteriz ki, değil mi? Bir de çok uzun uzadıya anlatmak da yanlış. Sonra insanlar detaylarda boğuluyor. Destan mı okuyoruz, tarif mi?

Yanlış cevap:
Kesinlikle. Lafı bile var. Hazır kek candır.

Doğru cevap: Kitapta yer alacak tariflere ve nasıl hazırlanacaklarına karışmak istemeyiz. Her şeyi gözü kapalı sana teslim ediyoruz.

Aslını istersen, böyle bir soruyu sormayacağımı biliyordum. Benim yayıncılık dünyası hakkında en ufak bir fikrim yoktu, ama olan ve dediklerine sorgusuz sualsiz güvendiğim iki arkadaşımın Okuyan Us hakkında söyledikleri, bu toplantıya içim rahat gitmek için yetmişti.

Zaten Işıl – editörüm olur kendisi – daha dakika bir, tart hamuru yazısının onu ne kadar aydınlattığını ve bu tipte detaylar içeren kitaplar olmamasının ne kadar büyük bir eksiklik olduğunu söyledi.

Çikolata ve Kahveli Tart 1

Herhangi bir yazımı öv, canımı al.

Böyle güzel güzel konuşurken konu kitabın tahminen ne zamana yetişeceğine geldi.

Bana kalsa beş yılda ancak biter. Gülme okur. Gerçekten de öyle. Bak, gel hesaplayalım istersen. 100 tane tarif olacak diye düşünelim. Her tarifi adam etmek, enine boyuna test etmek bir hafta alır, değil mi? Alır, alır. Etti mi 100 hafta? Sonra, bu tarif tarifi test edecek insanlara gönderilecek, onlar test edip yorumlarını bildirecek. Ben tabii onlar test ederken boş oturmayacağım, ama yorumlar geldikten sonra incelemesi, beklenmeyen bir durumla karşılaşılırsa düzeltilmesi, tekrar yapılması edilmesi toplam 3 ay alır. Daha fotoğraf da çekmedim, dikkatini çekerim. Ha, bu arada, kitabın içinde yer alacak bütün fotoğraflar bana ait olacak, bilmem söylemeye gerek var mıydı?

Her bir fotoğrafa bir tam gün ayırdığımı düşünelim. Ama bunun kapalı havası var, çektiğini beğenmeyip yeniden çekmesi var, çektiğini beğenmeyip tekrar çekmek isteyip atıyorum içinde bir meyve varsa ve mevsimi geçtiyse bir sonraki mevsimi bekleyip yeniden çekmesi var. Var oğlu var. Yani, ekle bir sene daha.

E hiç mi aralarda blog yazısı yazmayacağım? Hiç mi ağız tadıyla depresyona giremeyeceğim? 6 ay da öyle ekle.

Haydi diyelim ben bitmeden kitabı bitirebildim. Bunun tasarımı var (ki inat ettim, becerebilirsem tasarımını da ben yapacağım), ajans tarafından uygulanması var (abim sağ olsun), uygulananların 45 kez tarafımdan ve kim bilir kaç kez yayınevi tarafından kontrol edilmesi var. Bence 1 sene de öyle ekle. Yazdıklarımı yayınevine gönderip düzeltmelerin gelmesini, bunları uyguladığımı filan eklemiyorum bile – kağıda yazdıklarımla elektronik ortama aktarılanların karşılaştırmasından bahsediyorum sadece. Çünkü oldu da kitap basıldıktan sonra bir hata çıkarsa beni Cem Mumcu bile kurtaramaz.

Daha aklıma gelmeyen neler vardır, ama gördün, beş sene etti bile.

Dolayısıyla, ne zamana biter diye sorulunca bir cevap vermedim. Soruya soruyla karşılık verdim. Siz ne düşünmüştünüz diye sordum. Çağatay Mayıs ya da Haziran deyince önce bir duraksadım, acaba 2011 Mayıs mı diyor diye. 3-4 ay sonrasından bahsettiğini anlayınca da suratıma geniş bir gülümseme yayıldı. Hani ne yapacağını bilemezsin ve tek çıkar yol gülmektir ya…

Öyleydi böyleydi derken hedefimizi tam 1 sene olarak belirledik. Haziran 2011. Ve dört ay sonra rahatlıkla şunu söyleyebilirim: 1 sene o kadar da az bir zaman değilmiş. Hala ara sıra nasıl yetişecek diye telaşlandığım oluyor, ama sağ olsunlar, yeter ki senin içine sinsin zamanı önemli değil diye beni sakinleştiriyorlar. Sen de şimdi Haziran 2011 diye bir kenara yazma, olur mu? Söz seni bıktırmadan bitirmiş olacağım. Zaten dört ay beklememin sebeplerinden biri de buydu. Azıcık sakinleşmek istedim. Tarifleri yazıp denemeye başladıkça, ve yaptıklarım hem benim hem de tarifleri deneyenlerin içine sindikçe sakinleştim. Bir anda 1 sene o kadar da ulaşılması zor bir hedef gibi görünmemeye başladı. Hatta arada kendime acaba Aralık ayına yetişir mi diye sorduğum bile oldu. Sana yeni yıl hediyesi olsun diye. Çok isterdim, ama tahmin edeceğin üzere pek mümkün değil.

Blogumdan saklayıp kenara ayırdığım çok fazla tarif de yoktu kitaba başlarken. Aslını istersen, sadece bir tane vardı: Cenk’in Ev Kurabiyesi. Bir tek bu kurabiye tarifini senden sakladım. Ancak ileride bir kitap yazarsam yayınlarım dedim içimden. Kendi yaptığım bir kurabiyeyi çok fazla övmek yakışmayacak, farkındayım, ama gerçekten de benim mutfağımdan bugüne kadar çıkan en güzel tatlardan biri bu kurabiye. Köşk ahalisinin tadına bakıp da istisnasız herkesin beğendiği tek tarifim bu. Ve tahmin edersin bugüne kadar neler yapıp onlara tattırdığımı.

Sırf köşk ahalisi değil, daha iki gün önce de başka birine yapıp yolladım. Bilmem duydun mu? Martha Stewart şu anda Türkiye’de. Programının bir bölümünü çekmek üzere Türkiye’yi dolaşıyor. Nasıl olduğunu sorma, ama ona kurabiye pişirip gönderme fırsatı doğdu. Bu yazıyla boğuşurken araya bir de o girdi. Kurabiyenin kitabını defalarca yazmış bir efsaneye ne pişirip gönderirsin ki? Martha Stewart’ın dünya üzerinde yemediği bir kurabiye kalmış mıdır? Ama bu haberi alınca bir saniye bile düşünmeden bu kurabiyeyi yapmaya karar verdim. Bir de şu kurabiyeyi. Güzelce paketlendi, ufak bir notla gitti. Tadına baktı mı, beğendi mi, bilmiyorum. Bir haber çıkarsa, seninle de paylaşmama izin verirse mutlaka haberdar ederim.

Okuyan Us’taki toplantıdan çok mutlu ayrıldığımı söylemeye gerek yok sanırım. Projenin benim için bir sonraki aşaması kısa bir plan hazırlamaktı. Yani tamam, her şeyi bana bırakıyorsunuz ama, en azından bu kitapta neler olacak, neler olmayacak bir kağıt üzerinde görmek lazım. Taşa yazmıyoruz tabii. Benim kadar kararsız biri, bu hazırlanan planı aylar içinde sayısız kere değiştirip tanınmayacak hale sokacak. Kuşkusuz. Bir de, bu plan zaten yapılacak hesaplamalar için yol gösterecek sayfa sayısını belirlemek için de gerekiyordu. Bir hafta içinde düşündüm, taşındım, bana o an için mantıklı gelen bir plan hazırladım ve yolladım. Dört ay sonra bugün baktığımda eskisi kadar mantıklı gelmiyor elbette, ama kitabı şekillendirirken neleri dikkate almam gerektiğini biliyorum. Toplam sayfa adedinin kaçı hangi konuya ayrılacak, en fazla kaç tarif koyabiliriz, dolayısıyla yeni bir tarif girdiğinde neyi çıkarmak en akıllıca olur gibi soruların cevabını daha rahat verebiliyorum.

Şu aşamada kitabın içeriğinden çok fazla bahsetmek istemiyorum sana. Bunun da birçok sebebi var. Öncelikle, dediğim gibi, çok kararsız biriyim. Söz verip tutamamak gibi bir korkum da var. Bir de her şeyi zamana bırakmak istiyorum. Kesin ve net çizgiler olmadıkça, esnemesi, içimden geldiği gibi ilerlemesi daha mümkünmüş gibi geliyor bana. Ve tabii, seni etki altında bırakmadan beklentilerini öğrenmek istiyorum.

Şunlara emin olabilirsin:

 • Her tarifin en az bir adet fotoğrafı olacak. Teknik detay içeren konuların bazıları adım adım fotoğraflanacak.
 • Kitapta yer alacak tariflerin neredeyse tamamı yeni tariflerden oluşacak. Bazı favorilerin olduğunu biliyorum, ve zaten ben onları yayınlamadan önce kılı kırk yarmışım, dolayısıyla blogdan birkaç tane tanıdık tarif göreceksin. Elbette yepyeni bir fotoğrafla. Bir de tabii iki kere iki dört kadar kesin bazı temel tarifler var, onları da yeniden keşfetmek zaman kaybından başka bir şey olmaz.
 • Kitapta yer alan her tarif önce benim tarafımdan 85 kez, ardından tarifleri kendi evlerinde deneyip sonuçları raporlamayı kabul ederek beni pek mutlu etmiş iyiliksever insanlar tarafından da en az 1 kez denenecek. Bu iyiliksever insanlar arasında en prestijli yemek kurslarına gidip tarifleri yalayıp yutmuş insanlar olduğu gibi, makarna haşlamayı dahi bilmeyen insanlar da var. Amaç da bu zaten. Mutfak bilgisi çok kısıtlı olan birinin bile biraz sabır göstererek fotoğrafta gördüğü şeyi birebir kendi mutfağında hazırlayabilmesi. Kitabımın en büyük vaadi bu.

Biraz önce anlattıklarım da korkutmasın seni. Destansı tarifler olacak diye düşünme. Elbette bazı tarifler fazlasıyla detay içeriyor ve fotoğraftaki görüntüyü elde edebilmen için sabırla adım adım takip etmen gerekecek, ama seni kafanı karıştıracak gereksiz hiçbir bilgi olmayacak. Her şeyin zamanlamasıyla birlikte zamanı geldiğinde nasıl bir görüntüyle karşılaşman gerektiğini de anlatacağım. Oldu da tarifte belirtilen kıvama ulaşamadın, o aşamada nasıl kurtarabilirsin, yeri geldiğinde bu gibi ayrıntılar da olacak. Bütün bunlardan sonra da senden beklediğim tek şey olacak: “Ben bunu öldürseler yapamam” dememek.

Çikolata ve Kahveli Tart 3

Okuyan Us ekibiyle geçen hafta bir yemek yedik. Kitap için harıl harıl çalışıyorum ama bir yandan da fotoğraflarda kullanacağım eşyalar için alışverişe başladım. Biraz buldumcuk oldum, kabul ediyorum, ama yeni tariflere yeni elbiseler gerek, değil mi? Büyük bir heyecanla topluyorum ama bir avuç arkadaşımdan başka kimseyle paylaşamıyorum. Bu kitap yazma işi çok yalnız bir iş. Bloga yazdığımda senden anında bir cevap geliyor. Buna alıştığım için daha da yalnız hissetmeye başladım. Işıl ve Çağatay, sağ olsunlar, bu boşluğu çok güzel dolduruyorlar.

Bu arada, mutlaka duymuşsundur ama yine de bahsetmek isterim… Okuyan Us’taki güzel insanlar geçtiğimiz ay Dizüstü Edebiyatı adında bir dizi başlattılar. Bu dizinin ilk kitabı Pucca‘dan: “Küçük Aptal’ın Büyük Dünyası”. Aldım, kitabımda biraz daha ilerledikten sonra nefes almak için kısa bir ara vereceğim, o zaman okumak için saklıyorum. Pucca’nın kitabını Her Boku Bilen Adam ve Sami Hazinses‘in kitapları takip edecek.

Blog yazarlarının kitaplarını yayınla, canımı al.

Yemekte kitap için geliştirdiğim birkaç tarifin tadına baktık, aldıklarımı inceledik. Boynum bükük, kapağa layık olduğunu düşünerek aldığım, fakat Illinois’nin bir kasabasından yola çıkıp bana gelene kadar yüzlerce parçaya ayrılmış olan kaseyi gösterdim. Bakıp iç geçirdik…

Hani şu fotoğrafını çok beğendiğiniz ekmek vardı ya, ondan da yaptım. Kitapta mutlaka yer alacak.

Bu çikolatalı ve kahveli tart da.

Çikolata ve Kahveli Tart 2

Tart demişken… Aslında telaşemi ve yetişmeyecek korkumu en güzel özetleyen örnek tart hamuru.

Herhalde bugüne kadar denemediğim tart hamuru tarifi kalmamıştır. Elbette en beğendiklerim kara kaplı defterime not edilmiş durumda. Ama kombinasyonlar sonsuz. Mesela Pâte Sucrée (tatlı tart hamuru) söz konusu olduğunda hamuru bir araya getirmek için yumurta, krema veya her ikisinin karışımı kullanılabilir. Eminim her türlü şekilde de güzel olur. Ama maalesef benim içim aklıma gelen her türlü kombinasyonu deneyip farklılıkları not etmeden rahat etmeyecek.

İki yumurta sarısı yerine bir yumurta sarısı + iki kaşık krema denemesi yapmış mıydım bugüne kadar? Yaptıysam hangisi daha iyi oluyordu? Kremalı daha güzel oluyorsa aradaki fark iki kaşık için bir kutu kremayı açmaya değecek mi (birileri lütfen artık düzgün kapatılabilen krema çıkartsın)? İleride bir kitap yazacağımı düşünmeden yaşayıp gitmişim. Bu kombinasyonların hepsini denediğime eminim, kara kaplı defterimde de zaten her türlü tarif mevcut ama hiç ikisini bir arada pişirip arkadaşlarımın gözlerini bağlayıp test ettirmiş miyim? İşte benim için blogla kitabın farkı bu inceliklerde yatıyor.

Bir de tart hamurunu buzlukta saklama olayı var tabii. İşler burada fena sarpa sarıyor. Şimdi, tariflerde yazar ya hep, buzlukta tazeliğini 2 ay boyunca koruyacaktır diye. Kitap yazarları herhalde tart hamurunun tipine bakıp karar vermiyor buna. Belki malzeme listesine bakıp bir tahminde bulunuyorlar. Ama benim içime öylesi de böylesi de sinmiyor. Kitapta yer alacak bütün tart hamurlarının buzluğa yerleştirilip birer hafta aralıklarla çözülüp pişirilmesi ve tadına bakılması gerekiyor. Misal, sen bir tart hamuru tarifimi deniyorsun diyelim. Uğraştın, ettin, buzluğa koydun. Tarifte 2 ay boyunca buzlukta saklayabilirsin demişim. Sen de buna güvenip tam iki ay sonra çözülmesini bekleyip pişirmişsin ve sonuç hüsran. Gelip “Yazıklar olsun Cenk” demez misin bana? Elbette demezsin, ne kadar kibar olduğunu çok iyi biliyorum, ama yine de bu ihtimali ortadan kaldırmak da benim boynumun borcu değil mi? Çok uzun ve karışık lafın kısası, buzlukta düzinelerce tart hamuru parçaları paketlenmiş ve numaralandırılmış şekilde uyuyor. Buzdolabının kapağında da bir takvim, hangi gün hangi numaralı tart hamuru parçaları açılıp pişirilecek yazılı halde yapıştırılmış durumda. Yani asayiş berkemal.

Geçenlerde ne keşfettim dersin? Şimdi bu tariflerin bir de farklı donanımlardaki mutfaklarda test edilmesi gerekiyor, biliyorsun. Yani, ben yaptım, memnun kaldım, yiyenler de beğendi, iş bitiyor mu? Bir de bakalım yazdıklarım yeterince anlaşılır mı? Bir de onu test etmek lazım. Dolayısıyla tariflerin farklı mutfaklarda iyiliksever insanlar tarafından denenip onaylanması gerekiyor. Daha sonra bu iyi kalpli insanların nerede takıldıklarını, tarifi beğenip beğenmediklerini ve akıllarına gelen diğer başka şeyleri bana en ince detayına kadar anlatması gerekiyor.

Bloga yazdığım zaman sen de bazen tarifi deneyip fikirlerini paylaşıyorsun ya, aynen o hesap işte. Neyse, elimde kısa bir liste zaten mevcut. Senin bugüne kadar görmediğin bir de e-posta klasörlerim var benim. Bloga gelen yorumlar kadar her gün e-posta da alıyorum. Çoğunluk denedikleri tariflerde takıldıkları noktaları veya bir malzemeyi nereden bulacaklarını ya da hangi fotoğraf makinesi ve lenslerini kullandığımı soruyor. Ama bir kısım da var ki, ne olursa olsun bir ucundan tutup Cafe Fernando’ya yardım etmek istiyor. Zaman içinde gelen emailleri kategorilendirerek klasörlere böldüm, aradığımı daha kolay bulabileyim diye. İşte bu klasörlerden biri de “yardımsever okurlar” tipinde bir başlığa sahip. Geçenlerde o klasöre bakarken şu anda editörüm olan Işıl’dan bir e-posta keşfettim.

Çok uzun zaman önce yazmış bana. Ne iş olursa yaparım diye. Cafe Fernando söz konusu olduğunda çok feci sahiplenici oluyorum. O zamanlar bu zamanlardan daha da çok yardıma ihtiyacım olmasına rağmen teşekkür edip şimdilik ihtiyacım olmadığını belirten tipik bir Cenk cevabı vermişim. Işıl’ın ilk denediği tarif sonrasında gönderdiği raporu ve bugüne kadar aramızda konuştuklarımızı o zamanlar biliyor olsaydım cevabım çok farklı olurdu. Ama tabii kader bu, o zaman da şu anda böyle bir kitap olur muydu ortada belli değil…

Kader demişken… Beni bir de çocukluk arkadaşım buldu. Hayal meyal hatırlıyorum onu. 5-6 yaşlarındayken yazları Bayramoğlu’na gelirdi. Aynı sokakta otururduk. Amerika’da yaşadığı için senede taş çatlasa bir ay görürdük birbirimizi. Zaten birkaç sene sonra gelmeyi de bırakmıştı. O yaşında rüzgar sörfü yapmasını bilirdi. Kocaman gülümsemesini hiç unutmuyorum. Çok iyi anlaşırdık. Pek severdim, ama üzerinden neredeyse 30 sene geçmiş, ben onu tamamen unutmuştum. Geçtiğimiz ay yazdı bana. Meğerse o da yemek yapmaya meraklıymış. Yurtdışındaki bir blogdaki linki takip edip Cafe Fernando’ya gelmiş. Arşivlerde maş fasulyesi piyazını görünce şaşırmış, sonra başlıkta İstanbul’u görünce hakkımda sayfasına bakmış. Fotoğrafımı görünce tam emin olamasa da yazmaya karar vermiş bana. Nereden nereye. Şimdi o da Cafe Fernando tariflerini deneyen melekler arasına katıldı.

Bu kadar dinledin beni. Sıra şimdi sende. Cafe Fernando yemek kitabından bekletinlerin nelerdir? Arşivdeki hangi tarifler muhakkak kitapta yer almalı? Anlat biraz.

Çok yakında görüşmek dileğiyle.

Sevgiler,

Cenk

Üye ol, yemek tarifleri emailine gelsin.

Yorumlar

 1. 1 - Evren 24 Haziran 2010

  var ya çok sevdindim, ilk cümlesinden sonrasını da okumayı bekleyemedim. çığlık atıp, okumaya kaldığım yerden devam edeyim istedim. duydun mu 🙂

 2. 2 - berna mutlu aytekin 24 Haziran 2010

  Bugün aldığım en güzel haber, yeni tarif yok mu diye siteye bakacaktım senin yazın Friendfeed’e daha önce düştü. Okuyanus PuCCa’nın kitabı çıkartmakla harika bir iş yaptı. Senin de yemek bloglarını temsil ederek bu günlüğü kitap haline getirmen harika olacak. İlkler unutulmaz. Senin blog kariyerin de çok güzel bir kavşak. Basılı güzel iştah açıcı fotoğraflarını yine güzel kaymak gibi sayfalarda görsem bana yeter. Kitaptan beklentim o. Zaten tarifler oldukça açık bir dille yazılıyor. Resmen şu saatte sevindirdin beni. Tebrik ederim. Okumayı 2011 ‘in gelmesini sabırsızlıkla bekliyorum. Güç seninle olsun 🙂

 3. 3 - saadet 24 Haziran 2010

  Çok garip, bugün siteye girip en son 2 haziran da son yazdığınız yazıyı görünce “sadece blog yazarı olacaktı ama eskisinden daha az yazıyor” diye içimden geçirdim. Sonra yemek kitabı yazıyor olmalı o yüzden yemek kitabına ayırıyordur denemelerini dedim kendi kendime. Çok mu fesat oldum derken içim rahatladı, habere çok sevindim. Kitabı merakla bekliyorum

 4. 4 - Bahar 24 Haziran 2010

  Sevgili Cenk,
  Bu muhteşem haberi görünce önce gözlerim doldu ancak yazını sonuna kadar okuyunca hem ağladım hem de güldüm.Harikasın …Kutluyorum…

 5. 5 - fikriye 24 Haziran 2010

  merhabalar çok sevindimm bu habere ve yakışır diyorummm ve sabırsızlıkla kitabınızı almayı bekliyorummm cafe fernando da yeni birşeylerin yayınlanmasını beklediğim gibi…..
  bu kitapta mutlaka olmalı dediğim; brownıe,tart vede dondurma tarifleriii sevgilerimle tebriklerrrr

 6. 6 - zuhal 24 Haziran 2010

  Hayıırrrrrrrrr!!!Uf aslında tahmin etmiştim zor dediğinde ama..Daha önce de söylemiştim bu kitap projesi hakkındaki düşüncemi:(Ama işe güzel tarafından bakıyorum imza günü yaparsan tanışmış oluruz.Belkide kıdemli kadrolu okuyucularına ayrıcalıklı atölye çalışmaları falan..Şimdiden başarılar,yolun çok açık olacak tüm kalbimle buna inanıyorum cenk:)

 7. 7 - Burçin 24 Haziran 2010

  Son havuçlu kek, brownie ve klasik gibi görünse de biscotti mutlaka ama mutlaka olmalı bence ve bu güzel yazı da kitabın uygun bir yerinde yer almalı 🙂

  Şu ana kadar bir yemek kitabı için bu kadar detay düşünülüp düşünülmediğini tam olarak bilemiyorum ama bir ilk gibi geliyor bana. Ne kadar özverili, detaycı ve araştırmacı olduğunu bildiğimiz için biz okurların elbette şaşırmadık ve gurur duyduk yine.

  Merakla bekliyoruz…

 8. 8 - Karya Pazar 24 Haziran 2010

  Sevgili Cenk,

  Bugüne kadar blogunu sessiz sedasız takip etmiş biri olarak ilk yorumumu ilk kitabına yapıyor olmak harika bir duygu 🙂 Üstelik de daha 1 saat önce Twitter ve Facebook’ta senden bahsetmiş, üstüne de ofis arkadaşlarıma günleri şenlensin, gözleri gönülleri açılsın diye ‘smokinli çilek’ tarifini göndermişken bu haberi almak daha da güzel oldu.

  Kitaba gelince, hani demişsin ya siz ne istersiniz diye, işte tüm yazıyı okurken sonuna kadar umarım kitaba ekler dediğim bir bölüm var benim. O da şöyle kapsamlı bir ne nerede bulunur bölümü. Bir çok ürünü Türkiye’de bulmak zaten zor, marketlerde bulmak da hayal gibi bir şey (senin de hep belirttiğin gibi). Bu yüzden böyle bir ek bölüm pek güzel olur.

  Çok tebrik ediyor, kitabını dört gözle bekliyorum.

 9. 9 - Hande 24 Haziran 2010

  Cenk!!!!!! tebrikler! Nicky’den biliyorum neler neler yapildigini (o da herseyi kendisi yapti), ve kolay gelsin diyorum! Sevgiler

 10. 10 - sare 24 Haziran 2010

  Sevgili Cenk,bu konuda size bişey yazmak yada olsa iyi olur demek bile zor benim için; neden? blogunuza gösterdiğiniz titizliğini, sempatiyi (daha biçok şey var ama)ve zarafeti göstereceğinizden eminim.Kolay gelsin, başarılar.Sabırsızlıkla bekliyorum.

 11. 11 - aslı ayşen aydın 24 Haziran 2010

  Cafe Fernando’nun eşsiz lezzetlerini ve özenli çalışmalarını 1 kitapta toplamak ne harika bir fikir. İmza gününü dört göz bekliycem 🙂 koccaman tebrikler…

  P.S. Martha Stewart, kurabiyelerini eğer yemediyse de senin nazik düşüncen yeter…

 12. 12 - zarpandit 24 Haziran 2010

  Sayın site sahibi ;

  Herşeyden önce tebrik etmek gerek değil mi? Birde hakettiğin yere ulaştığın için çok mutlu oldum demek gerek :)Tebrik ederim! 😉

  Aslında ben mektup yazmayı hep sevdim.Ama içeriği hiç şimdiki gibi olmadı..Denemeye çalışayım..

  Arşivden tarif istemişsin,beklentilerimi sormuşsun..

  Ben kitap alırken ilk önce adım adım fotoğraflara dikkat ederim sonra (garip ama)temiz parmaklarda dikkatimi çeker..Hem gr cinsinden hem bardak cinsinden yazılmış mı tarif ona da bakarım..Olur ya bardak cinsim tutturmazsa gram cinsim muhakkak işe yarar derim..Renkli ama sadeliği severim..Yazarın yemek geçmişini didik didik ederim(meraklımıyım neyim :S )..

  Şahsi düşüncelerimden sonra hangi tarif konusuna ne yapmalı paragrafını açıyorum ;

  Tariflerdeyse ilk etapta çikolata üzerine düşmeli..Çikolatalı her “şey” olmalı kitapta,sitede en çok sevilenler sonra..Mesela hayata benim penceremden bakarsan çilekli(daha bir genel olsun dersek kırmızı meyveli),karamelli ve çikolatalı herşey ilk dikkat çekenlerdir..Onlarda olmalı..
  2.Mesela; üstünde farklı denemeler yapsanda (cheesecake gibi) aynı dokuyu veren tarifler olmalı..

  Biz bu sitede ki tüm tarifleri sevdik bilemiyorum ayırt etmek kolay olur mu..Ama ben brownieden başlamalı diyenlerdenim..

  Sevgiler..

  Okurlar arasında ki şişko kız 🙂

 13. 13 - Ebru 24 Haziran 2010

  Öncelikle kitap haberine çok sevindim. Sabırsızlıkla bekliyoruz. Çok yakından, severek takip ettiğim blog yazarının kitabını almak, bana heyecan verdi. Satışa sunulmadan önce, ön sipariş için başvurmak istediğimizi de şimdiden hatırla lütfen. Aklıma ilk gelen tariflerinden browni ve çikolatalı muffin desem, özellikle muffin, kalabalık arkadaş toplantılarında, herkesin, özellikle de çocukların vazgeçilmezi olup, hapur hapur yeniyor. Kitabına da çok yakışacağını düşünüyorum. Sevgiler.

 14. 14 - betül 24 Haziran 2010

  cenk tebrik ederim harika bir haber bu merakla bekliyorum ve seni strese sokmak istemem ama beklentim bi hayli yüksek 🙂
  kolay gelsin:)

 15. 15 - Asuman 24 Haziran 2010

  Sevgili Cenk,
  Ben de tam “bloguna daha cok zaman ayirmak icin isini birakti ama bloga hic ugramiyor” derken cok guzel bir proje ile geldin. Simdiden tebrikler, kolay gelsin. Cok guzel bir kitap olacagina eminim.

  Sevgiler

 16. 16 - Deniz 24 Haziran 2010

  Tebrikler tebrikler tebrikler ediyorum! Politik dogrucu olamayacak kadar heyecanlandigim icin dogrudan lafa gireyim: Cafe fernando yemek kitabindan ‘sekil’ bekliyorum ben Cenk. Bir tane daha kisir, bir tane daha bilmemneli borek tarifi degil sekil kaygisi, ay hadi daha kolay bir tarif bicimi yok, bir ‘beyaz turk’luk. Cafe Fernando’nun tam da durdugu yer yani. Kitaplasiyor diye genellesmeni istemem. Bir tane daha cay masasi menusu gormek yerine bir sarap yemek kombinasyonu icin guzel tarifler gormek istiyorum mesela, olamaz mi? Kosk yemeklerinden bahsettiklerinin disinda pek menu goremedik mesela, halbuki ben genelde yemeklerimi oyle planliyorum, belki kitapta bir tur bununla bu gider, bu icki veya bu garnituru oneririm gibi ekstra bilgiler verir misin?

  Gercek bir tatli pasta sever olmadigim icin, cafe fernando’nun da uzmanligi burdan gectigi icin cok az sayida tarifini denedim, kitapda tatlilar ana yemekler ve baslangiclar esit bir sekilde dagilacak mi cok merak ediyorum, cok da umutluyum.

  Bol sans bol sabir diliyorum tum kalbimle. Umarim bir gun butun yabanci arkadaslarima gurur duyarak onerdigim sitenin inglizceye cevrilmis kitabini hediye etmem de nasip olur.

 17. 17 - fatoş 24 Haziran 2010

  Merhab a Cenk,

  Okurken çok heyecanlandım bende. Senin elinden harika bir kitap çıkacağına kuşkum yok. Benim son zamanlarda çok hoşuma giden kitap Alfa yayınlarınlan çıkan “çikolata”. Eline aldığında değerli bir hazine tutuyor hissine kapılıyor insan. İçindeki tarifler kesin süperdir diyor. Birde Anne Willan’ın Çikolatalı tarifler kitabının bol resimli oluşu ve ayrıntılı anlatımını beğeniyorum. Eminim sen hiç aklımıza gelmeyen bir güzellikte hazırlarsın kitabı ama basımın ne kadar önemli olduğunu anlatmak istedim genede. Tarifleri heyecanla bekliyorum. Umarım Türkiyede ulaşılabilen malzemeler kullanırsın. Sırf malzeme temin edemediğim için deneyemediğim birşey olursa çok üzülürüm.
  Şimdiden heyecanla bekliyorum kitabını.

 18. 18 - Nesobaby 24 Haziran 2010

  AAa ne tesadüf ben de dün yemek kitaplarımı karıştırıyordum. Böyle çok ünlü bir sürü kitabı olan ustalardan birinin kitabı, malzemelerde yazan malzemeri tarifte ne zaman yemeğe ekleneceğini ya da nasıl kullanacağını yazmayı unutmuş. Sanki alelacele yazılmış notlardan oluşmuş kitap gibi. Bir de Türkiye’de o malzemeleri nerden buluruz gibi tiyolar verirsen, bizim mutfaklara uygunlaştırılmış tarfiler olursa bence daha iyi olur 😉 Başarılar çok sevindim doğrusu !

 19. 19 - necli 24 Haziran 2010

  Cenk bu kadar ayrıntıyla özenle hazırlanan bu kitap ne müthiş bir şey olacak diye şimdiden düşünmeye başladım.Sana kocaman bir kolay gelsin diyorum.

 20. 20 - pisi 24 Haziran 2010

  Size bir kere daha hayran oldum. Bunları bizlerle çok samimi bir şekilde paylaşmanız nedeniyle. Mektubu bir film tadında okudum. “Arka pencere” filmindeki sıcak havada çikolatalı pastalar yapma sahneleri gibi ya da Amelie filmini izlediğim zaman aldığım keyif tadında. Benim kendi adıma bir katkım olabileceğini düşünemiyorum. Yaptığı işe bu kadar profesyonelce yaklaşan birine “helal olsun” demekten başka.
  Sadece mutfağa meraklı kişilerin değil, profesyonellerin de başucu kitabı olacağını, belki yemek üzerine öğrenim veren okullarda ders kitabı olarak da okutulabileceğini şimdiden öngörebiliyorum.
  Yolunuz açık olsun. Bizleri de burada sizden mahrum bırakmayın.Yavru kuşlar gibi tariflerinizi bekliyoruz.

 21. 21 - zuhal 24 Haziran 2010

  Yazıyı görünce o kadar heyecanlandım ki okumadan yorum yaptım şimdi okumuş bir halde yorum yapıyorum:Birincisi,hala çok heycanlıyım.İkincisi,bende yardıma hazırım (etrafı toplarım,alışveriş yaparım,tarif denerim).Üçüncüsü,Kitapta tuzlu tarifler -bence- mutlaka olmalı.Dördüncüsü;bitter çikolatalı klasikleri paylaşmasak mı?emin değilim:)Beşincisi,Mümkün olduğunca eloktronik aletler az kullanılmalı.Mesela hepimizin evinde standlı mikser olmayabilir:)Altıncısı Martha Stewart’ın Türkiye ye geldiğini Cnn Türk röportajında görmüştüm aklıma hemen sen geldin ama onlar bile bu röportaj için çok uğraştıklarını söylüyordu.Seni gerçekten tebrik ediyorum!!!Akşam tekrar okuyup,tekrar yazarım:)

 22. 22 - azra 24 Haziran 2010

  Cok guzel olacak..senin yaptigin her sey gibi!!seninle gurur duyuyorum..

 23. 23 - Dilayra 24 Haziran 2010

  Sevgili Cenk,
  Bilemiyorum ne kadar zaman oldu seni takip etmeye baslayali.. Öncelikle bir erkeğin yemek blogu fikri çok ilginç ve hoş göründü gözüme. Sonra da çektiğin o birbirinden ozenli ve güzel fotografların. Tariflerindense çok değil, ama sanırım “kolaycacik” yapabildiklerimden denediklerin oldu; sen de 5 ben diyeyim 8. Hepsi de harikaydi.
  Ben şaşırmadım bu habere. Doğru zamanda zaten olacaktı bence.. Eğer merak ettiysen:)
  Diyeceğim, sahip oldugum annemin kara kitapli çok eski yemek kitabının yani sıra Barefoot Contessa serimin hemen yancagizindaki yeri hazır kitabının bilesin. Tabi eğer bu senin icinonemliyse:)
  Sevgiler, bol şans ve basarılar:)

  Dılara

 24. 24 - kelemek 24 Haziran 2010

  Bir yemek kitabından beklediğim tek ve en önemli şey,bulunması güç malzemelere sahip tariflerin olmaması.Gerisi zaten şahane anlatımın ve de fotograflarınla muhtesem olur.
  bir de benim tarif kitabım imzalı olsun istiyorum.alır gönderir.imzanı atar geri gönderirsen sevinirim misal (:
  bu kadar.

 25. 25 - zehra 24 Haziran 2010

  Her zaman dört dörtlük bir yemek kitabı aramışlığım vardı.Şöyleki yapım aşamaları fotoğraf kareleriyle verilmiş,yapılan iş için ciddi emek sarfedildiği kitabın her sayfasından,her kelimesinden, noktasından virgülünden belli olan bir kitaptı aradığım.Mektubunu okuyunca o kadar mutlu oldumki anlatamam.Bir an önce kitap elime geçsin ve ben de tarifleri deneyeyim istiyorum.Ayrıca bir yardımcıya ihtiyacın olursa gönüllüler listesinde ilk sırayı memnuniyetle alabilirim.Şimdiden hayırlı olsun.Sevgiler:))

 26. 26 - ozge 24 Haziran 2010

  Merhaba

  Bu habere cook sevindim:))yazini okurken heyecanini hissettim desem yeridir..
  Bence kitapta o muhtesem brownie kesinlikle olmali ayrica bikac ekmek tarifi de iyi olabilir sayende ilk kez ekmek yaptim ve herkes bayildi:)))tarifleri o kadar ayrintili ve guzel anlatiyorsun ki yaparken hicbir soru isareti kalmiyor..
  Simdiden hayirli olsun kolay gelsin:))

 27. 27 - Ayşe 24 Haziran 2010

  Bu kadar sessizliğin sonrasında böylesi bir fırtına bekliyordum, hissetmiştim. Bende senin tariflerini denemiş ve yaptıklarımı ofistekilere tattırmış ve her seferide tarif dediklerinde sadece sitenin adresini vermiş biri olarak biraz katkım olmuş mudur? Olduysa çok mutlu olurum. Her zaman seçici biri oldum, zor beğenmem ama, işte bu dediğim zaman mutlaka yanılmamışımdır. Seninle ilgili de yanılmadığımı biliyordum. Bir blog açayım dedim bugün kendime bir resim koydum yazacak bir şey bulamadım yada cesaret edemedim. Bu yüzden blog yazarlığının çok zor birşey olduğunu bugün anladım. Bende mükemmelliyetçi biri olduğum için kılı kırk yararak biraz zor bir yerlere varıldığını hatta bazen bu yüzden başlamadan biten işlerimi biliyorum.. Başak burcuyum belki ondandır..
  Sen ayrıntılara takılma, rüzgarı arkana al ve pupa yelken…

 28. 28 - seçil 24 Haziran 2010

  benim aklım kurabiyede kaldı ama
  kitap haberinize çok sevindim hevesle bekliyorum artık
  kolay gelsin

 29. 29 - Ahu Soyak Yıldız 24 Haziran 2010

  Harika bir haber bu! Blogda yayınladığın tüm tariflerden bile oluşsa o kitap alınır… en çok fotoğraflarda kullanılacak tabak çanak alışverişi heyecanlandırdı beni sanki bu iş için görevlendirilmişim gibi ve içimden geçen şu oldu, anneanne babanne yadigarlarını Cenk’e ödünç versem beğendiğini fotoğralarında kullansa…
  kocaman tebrik 😉

 30. 30 - Aydeniz 24 Haziran 2010

  Tebrik ederim, çok sevindim – hem sizin adınıza hem de kendi adıma- yaşasın bir sürü denenecek tarif olacak! Naçizane fikrim çikolatalı cheesecake ve korova kurabiyelerinin mutlaka kitapta yer alması yönünde. Tıpkı sitede olduğu gibi kitabın başında bazı temel tarifler verip bütün püf noktalar burada yer alırsa tarifler biraz daha kısalmış olur, bu da gözümüzün korkmasını önler. Bunun haricinde yurtdışından satın alınan malzemeleri burada nasıl bulabileceğimiz ya da evde nasıl hazırlayabileceğimiz belirtilirse süper olur. Tasarımda harikalar yaratacağınızdan şüphem yok, ancak sizin nasıl bir kitabınız olurdu diye düşününce gözümün önüne kese kağıdına benzer sayfaları olan, içeriği el yazısı ile yazılmış siyah kapaklı, kapak yazısı tebeşirle yazılmış gibi görünen bir kitap belirdi, bunu da paylaşmak istedim…Bir de hep hayalimdir, tariflerin herhangi bir tarafında okuyucunun not alabileceği bir kısım olsa, malum herkesin bir tarifi uygularken kendine hatırlatması gereken kişiye özel bir şeyler – pişirme ısısı, süresi vs. gibi olabilir – ne güzel olur. Şansınız bol, yolunuz açık olsun.

 31. 31 - gün 24 Haziran 2010

  senin neden bir kitap yazmadığını hep merak etmiştim, ben bunu sana soramadan kitap hazırlığı içinde olduğunu yazdın:) tebrik ederim, umarım dilediğin gibi olur kitabın.
  blogtaki tariflerin yarısından fazlasını yaptım (soslar da dahil) garip bir şekilde kendimi başarılı hissetmemi sağlıyor senin tariflerini denemek ve güzel sonuç almak. çünkü TR’deki klasik, her yerde görebileceğimiz tariflerden farklı gidiyor her şey. annemle aynı anda turta yapmaya kalktığımız zaman benm malzemelerimm veya yapış şeklim hep daha farklı ve sonuç daha güzel oluyor :)o yüzden umarım tariflerdeki farklılığından kitap için vazgeçmezsin.

  kitapla ilgili ufak isteklerim olacak 🙂
  1) ahududu ve çikolatalı tartın tarifi lütfen olsun 🙂 bu tarifi fotoğrafını paylaştığın günden beri bekliyorum.
  2) hazırladığın tariflerin yanına hangi şarapla daha iyi gideceğini belirten ufak notlar eklersen çook daha mutlu olurum.
  3) kitap çıktığı an imza günü isterim 🙂

 32. 32 - Banu B. Bingor 24 Haziran 2010

  “Gözümüz kapalı güveniyoruz sana”.
  Sanırım Cenk Sönmezsoy’a söylenebilecek en doğru cümle. Hepimizin aynı fikirdeyiz, kesin!
  Bu kadar sakin bir giriş yapanildiğime şaşıyorum :)))) Çoooooook sevindim! (Zaten facebook’ta ilk yazıdığım yorum, en gerçek ruh halimdi: -amanın!-)
  Amanın!!!
  Sen buraları düşünme 😀
  Mutfak konusunda öğrendiğim en temel şey “sabır”dı; hayatıma da çok şey kattı. Senin yazacağın kitap için sabretmek en keyifli süreçlerden olacak!
  Feridun’a söyledim bu haberi; çok sevindi. “Lazım onun gibi kişilerin elle tutulur şeyler üretmesi” dedi.
  Şu yazıdan bile seni daha önce tanımayan biri nasıl bir kitapla karşımıza çıkacağını tahmin edebilir!
  Cenk, çoooooooooooooooooooooooooook mutlu olduk inan! (Hani çok yetenekli değilim; bir de sen bilmiyorsun henüz; bize de bebek geliyor…Ama senin test mutfaklarından biri olmak isteyecek yüzlerce kişiden biri de benim; unutmaaaa!)
  Haydi Allah kolaylıklar versin ve kesene de berekettt!!! Bekliyoruz!!!
  Sevgileeeeerrrr!

 33. 33 - Banu B. Bingor 24 Haziran 2010

  Kitapta benim en çok görmek isteyeceğim tarifi biliyorsun 😀 Ama dersen ki “basitttt!” o zaman Martha’ya yolladığın fındık ezmeli, yulaflı kurabiyen mutlaka olmalı. Son havuçlu kekin de efsane. Keza croissant da “temel tarif” bana göre! Heh, tabii eminim ki yemekler de olacaktır. (Adaçaylı, keçi peynirli kepekli makarnan gibi yaratıcı tarifler olacağına eminim!)

 34. 34 - Banu B. Bingor 24 Haziran 2010

  Ayrıca “Cenk’in ev kurabiyesi” de çok iyiymiş 😀 “Kirli çıkın” olmakta fayda varmışşşş!!!

 35. 35 - Hülya Yılmaz 24 Haziran 2010

  Merhaba,

  Birçok tarifinizi denemiş ve beğenmiş biri olarak kitabınızı titizlikle hazırlayacağınıza ve sonucun çok başarılı olacağına eminim. Ve kitabınızın ilk müşterilerinden biri olacağım.

  Tebrikler, başarılar.

 36. 36 - tuna 24 Haziran 2010

  merhaba,
  açıkçası şaşırdım…yaklaşık 8-10 aydır cafe fernandoyu sürekli takip eden biri olarak bu fikir benim hiç aklıma gelmemişti. Bilmem ki blog yeteri kadar besleyici olduğundan olsa gerek.. hele ki ben o güzel ciltli havalı yemek kitaplarına bir sürü para vermeye çok meraklı biri olarak:) şaşırdım gerçekten. ama düşündüm ortaya çıkabilecek kitabı; şöyle ciltli pırıl pırıl kağıda şahane fotoğraflar ama süper hikayelere de ihtiyaç var, aynı blog tadında olsun şöyle… aslında dürüstçe; benim için çekici olan sıralama fotoğraflar, hikayeler ve en son tarifler bilmem ki tuhaf mı:) ama bravo okuyan us’a, benim akıl edemediğimi akıl etmiş:) kitabı ilk alanlardan olacağıma hiç şüphe yok. Kitapla ilgili gelişmeleri blogda paylaşman çok hoşuma gider, eminim herkesin de… başarılar dilerim

 37. 37 - tuna 24 Haziran 2010

  bu arada brownie is a must..

 38. 38 - Sevgi 24 Haziran 2010

  Bekliyoruz efendim buyuk bir heyecanla nette kolay ama kitabin tadi her daim bambaska ….
  Birde sayfalar su yada yag dokuldugunde leke olmasin tam super olur ,birde kalin olsun ,yani her seyi kapsasin mumkunse ozel gecelerde kurtarici yemekler ,yada brunch tarifleri yani klasik et ,sebze,manti ,tatli degilde boyle kitapa baktikca yada yaptikca size dua edelim ….
  Bende merakla bekleyenler arasinda olacagim bol bol sans dilerim …

 39. 39 - yunkabu 24 Haziran 2010

  Findikli Kurabiye olmazsa olmaz !

  Sizin adiniza cok sevindim. Blogunuzdan ne zaman tarif denesem hep harika sonuclar aldim. Kitabinizi almak ve yeni tariflerle karsilasmak harika olacak. Yazinizi okudum. Oldukca detayli dusunmussunuz herseyi. Gercekten de zor gozukuyor, Ama yine de cok zevkli bir surec. Gurur verici olmali. Bir yayinevi tarafindan aranmak, kitap hazirlayin biz de basalim denmesi.. Ruya gibi.. Bu kadar ozenli detayli calismalarin sonucu iste.
  Tebrik ediyorum tum ictenligimle.

  Yardima ihtiyaciniz olursa, benim mutfagim da ben de buradayiz. Deneme yapabilirim.

  Bir deee Havuclu Kek tarifiniz olmazsa olmaz ! benim her yedigine ictigine asiri dikkat eden iradesi cok kuvvetli, diyetini asla bozmayan, kalp damarlari degistikten sonra yillardir kendine dikkat eden bir dostum bu kekten ikinci dilimi alip yemistir. Bu bence cok sey anlatiyor !!:)

 40. 40 - Tugba 24 Haziran 2010

  Ben de pastada şekerim bulunsun isteyenlerdenim Ceennkk (: Deneyip yorumlarımı içtenlikle,dürüstlükle ve memnuniyetle paylaşırım.Ve ben de diğerleri gibi şaşırmadım kitap çıkaracak olmana..Bu konuda ki titizliğine ve sabrına da hayran kaldım..Bu yüzden şu ana kadar bu kadar başarı elde ettin ve bu yüzden şimdi bize çıkacak olan kitabının haberini veriyorsun..Görüşmek üzere şimdilik hoşçakal 😉

 41. 41 - Mert 24 Haziran 2010

  Selamlar Cenk bey,

  Herşey bir gün acaip canımın frambuazlı tart çekmesiyle başladı, buralarda da hiç bir yerde yoktu. Gözümü kararttım yumurta bile kırmayı bilmeyen ben, ne yapıp edicem bunu kendim yapıcam dedim. Internette tariflere bakarken sitenizi keşfettim çilekli tart tarifiyle ve bu tarifi yumurtaları başkasına kırdırarak, sarılarını ayırtarak alaycı bakışlar eşliğinde yaptım. O kadar güzel anlatmıştınız ki herşeyi, en ufak detay bile belirtilmişti. Sayenizde kendimden o kadar emindim ki bu tarifi yaptım ve fırında piştikten sonra tadına baktığımda bunu ben yaptım biliyordum ama ben yapmışım gibi değil siz yapmışsınız gibiydi ve çok güzeldi. Canım çekince Cafe Fernando’dan alıp getirtiğim çilekli tart’ımdı o benim. Sayenizde afiyetle bir tart krizinden kurtulmuştum. O günden beri yazılarınızı takip ediyorum, yeni yoksa arşive bakıyorum. Biliyorum bir gün yine krizim gelecek ve siz bana yardımcı olacaksınız. Yine başkasına yumurta kırdırmam gereksede, sarılarını ona ayırtsamda ben o tarifinizi yapıp, Cafe Fernando sayesinde krizi çözeceğim. Kitabınızı gönülden kutluyorum, mükemmel bir kitap olacağını şimdiden biliyorum, sadece kendiniz olun yeter.

 42. 42 - zeyda 24 Haziran 2010

  Mutfak manyak bir kadın olarak denediğim tariflerinizden pek mutlu kalmıştım.
  Kitabınızın çıkacağına da çok sevindim.
  Size onerim kitabı spiral ciltli yapmanız.
  Mutfakta yemek yaparken spriral ciltli kitaplar çok ama çok rahat oluyor. Kullanılacak sayfa hiç kapanmadan açık kalabiliyor.
  Kolaylar gelsin, z.

 43. 43 - EMEL PINAR 24 Haziran 2010

  Cenk cim,

  kesinlikle limonlu haşhaşlı keki, patlıcanlı,permesanlı, domatesli, mantarlı olan makarna nı kitaba koymalısın..dur daha aklıma gelecek..acil çıkmam gerekli ofisten yazıcam yine..

  çok sevindiğimi söyleme gereği duymadım..çoşkumu hissetmiş olmasın:)
  Sevgiler

 44. 44 - Elif 24 Haziran 2010

  Merhaba Cenk,
  Tebrik ederim. Cok guzel bir haber bu.
  Benim icin tarifin ne oldugundan onemlisi NASIL yapilacagi. Yemek konusunda cok usta degilim. Cok vaktim de olmuyor. O yuzden ben cok karmasik olmayan, sonucunun basarili olma ihtimali yuksek, olabildigince kisa zamanda yapilabilen ama mumkunse de degisik tarifleri seciyorum yaparken (Bu şartların hepsi birarada zor bulunuyor aslında :-)). Tabii daha yetenekli ve merakli olanlar cok zor tarifleri de denemek ister. O yuzden kitapta tarifleri ZORLUK DERECESİ ve SÜRELERİNE gore gruplayabilirsen cok faydali olur. Bir de KAÇ KİŞİLİK oldugu da mutlaka yazilmali. Cunku biz 2 kisiyiz ve ornegin verilen tariften 40 kurabiye cikiyorsa bitirebilmek icin ben onu yari olcu ile yapiyorum vs. Kolay gelsin…

 45. 45 - Papatya Papadopoulos 24 Haziran 2010

  Tebrik ederim! 🙂
  Kitabının da en azından blogun kadar okuyucusu olacağından eminim. Bence kitabında kaynak gösterip denenmiş tariflerden çok, onlarca denemeden sonra kendince ufak tefek değişiklikler yaparak yaratttığın özgün tariflerin olmalı.. Tariflerin yapılış aşamalarının da fotoğrafları, tarifi yapmaya kalkana nasıl birşeyle karşılaşacağı konusunda her zaman çok yardımcı oluyor.
  Ben bu fikre çok sevindim, Türkiyeye geldiğimde kitabını alırım 🙂

 46. 46 - Sedef Yolgeçenli 24 Haziran 2010

  bu habere çok sevindim, her yeni yemek kitabı alırken “bu artık son” diyorum kendime. en son Didem Şenol’un kitabını aldım, gene aynı şeyi söyledim kendime. ama gene sözümü tutamayacağımı daha sizin kitap çıkmadan anladım.. 🙂
  ben tarifleriniz hakkında seçim yapamıyorum. bir çoğunu denedim, hem ben, hem de ikram ettiklerim çok mutlu oldular. sizin gönlünüzden ne geçiyorsa onları alın kitabınıza, olmayanları nasılsa buradan bizler girer bakarız her zaman ki gibi.
  sizi tebrik eder, kolaylıklar dilerim.
  sevgiler

 47. 47 - endiseliperi 24 Haziran 2010

  gelip gidiyorum ya, tanışmıyoruz. ama bu haberi okuyunca çok sevindim, dayanamadım, şimdi konuşuyorum. mektup nefis ve sanki bana yazılmış gibi, öyle telaşla ayna karşısına geçip dişlere bakmalar filan da benim saçmalıklarıma çok benziyor.

  kitabında isterim ki senin üslubun aynen korunsun. nefis görünen yemeklerin, muhteşem fotoğrafların yanında itiraf ederim ki ben çok sevdiğim üslubun için buradayım çoğu kez.

  yemek konusunda sana bir önerim olamaz. ancak, fotoğraf sırasında kullanacağın tabakların, örtülerin vs kullandığın markaların adını da eklesen ve bu firmalarla görüşüp reklam geliri
  de elde etsen gibi cin bir fikir geldi aklıma, ama ticaretten hiç anlamam, reklamcılık da epey eskide kalan mesleğim olduğu için bu fikri hiç dikkate almayabilirsin.

  kutluyorum çok seni. ne kadar mükemmelliyetçi olduğunu bildiğimden kitabın, ne daha erken, ne daha geç, tam da haziran 2011’de yayınlanmasının seni ne kadar mutlu edeceğini tahmin ediyorum.

  sevgiler.

 48. 48 - Gamze 24 Haziran 2010

  Tebrikler!
  Çoktan olması gereken bir kitaptı bence.
  Harika olacağına eminim.
  Almak için sabırsızlanıyorum şimdiden.
  Bol şans.

 49. 49 - Nilüfer 24 Haziran 2010

  Cenk, ne kadar mutlu oldum anlatamam, kitabı ilk alanlardan biri olacağım sanırım:) Bugüne kadar en çok fotoğraflara bakarak, ağzım sulanarak, bazı tariflerini deneyerek ve bol bol hayranlık duyarak izledim blogunu. Bir çok tarifin inanılmaz ayrıntılı ve özenli hazırlandığını düşündüm. Eminim kitap da diğerlerinden farklı olarak ayrıntılı püf noktaları içerecek çünkü bu benim için önemli bir yemek kitabında. İnsanı sıkacak kadar değil ama işine yarayacak kadar pişirme ayrıntısı olmalı.. Kurabiye ve tart linkindeki tarifleri denemiş ve çoğunda başarıya ulaşmış biri olarak ayırım yapamıyorum hepsi de süper. Ama eğer spesifik olarak tatlılardan oluşmayacaksa senin tuzlu şeyleri de çok lezzetli pişireceğine inanıyor, kitapta olmasını sabırsızlıkla bekliyorum. Eğer ihtiyaç olursa deneme grubuna seve seve katılırım:)

 50. 50 - kelebekdiyeti-özge 24 Haziran 2010

  cenk,

  inanılmaz sevindim. sanki bana teklif gelmiş gibi heyecanlandım. Blogunu uzun zamandır takip ediyorum sessiz sedasız.Bence tam yerinde ve zamanında ödülün üzerine çok güzel bir ödül bu da…

  Tariflerini evde deniyorum. Normalde tarifelere bağlı kalmam yaparken çünkü tutmaz ne yaparsam yapayım ama senin blogundaki tariflere sadık kalarak yapıyorum özellikle de kurabiyelerini.. Harika oluyorlar desem…

  Kitabını sabırsızlıkla bekliyoruz :))) kalori ve besin öğeleri gibi bir hazırlık içinde olursan da elimden geldiğince yardımcı olurum :))

  sevgiler.

 51. 51 - papatya prenses 24 Haziran 2010

  Uzuun zamandır siteyi beğeniyle takip eden, bunun yanı sıra gözü kestirdiğim tarifleri deneyen ve sadece bir tanesinde hüsrana uğramış biri olarak bu habere canı gönülden çok sevindim.

  Tart hamurundan uzun uzun bahsetmişsin ya mektupda da, benim de takıldığım çeri domatesli,peynirli kekikli tartdı. http://cafefernando.com/turkce/cherry-domates-beyaz-peynir-ve-taze-kekikli-tart/

  hatta sormuştum bu kadar çok tereyağ kendimi tereyağ yiyormuş hissine kaptırır mı diye.
  gerçekten böyle olmuştu tartı yapınca. çok fena yağlı. birde 200derecede pişirin demiştin ve ben o derecede pişirdiğimde tartın belirtilen süre içinde üzeri yandı. bunun dışında tüm tarifleri beğenerek yaptım ve yedik.

  özellikle karadutla mini cheescake’e bayılıyorum. mutlaka bir cheescake tarifi olmalı.

  birde limonlu haşhaşlı kek:)

 52. 52 - rumma 24 Haziran 2010

  Bol fotoğraflı bir kitap bekliyoruz..

  tebrikler

 53. 53 - Eda 24 Haziran 2010

  Cenk, bugün aldığım en güzel haber bu 🙂
  Hep beklediğim şeydi senden bu güzel haberi almak.. Nasıl özenli, detaylı ve içten bir mektuptu o öyle..
  Blogda bir numarasın ve yemek kitaplarında da zirveye oturacaksın emin ol..
  Şimdi gelelim sorularına..
  Öncelikle bahsettiğin ” iyilik sever insanlar” ın arasında ben de olmak istiyorum, her ne şekilde işine yarayacaksam, gurur duyarım inan..
  Brownie ve çikolatalı muhteşem tariflerin mutlaka olmalı..
  Çok uğraştırcı tarifler yayınlayacaksın biliyorum ama basit ve lezzetli şeyler de olmalı. Seni işi bilenler okuyacağı gibi, mutfakla yeni tanışan yada yeni heveslenmiş insanlar da okuyacaktır..
  Sadece tarif olsun, yaşamdan detayları nasılsa blogdan yazıyorsun..
  Temiz temiz beyaz gıcır sayfalar üzerinde olsun..
  Ebay falan mutfak alışverişi beni bile heyecanlandırdı, sen kimbilir ne haldesin..
  İşine bu kadar önem vermek, özen göstermek, temeli bu kadar sağlam tutmak takdire değer şeyler..
  Her ne yayınlarsan yayınla bayıla bayıla alıp okuyup, yemek kitaplarımın en en nadide yerinde olacak kitabın, yaşasınnnnnnn 🙂
  Martha çok şanslı bence, bu kadar nazik bir düşünce, daha ne olsun..
  Cenk bu kitap macerasında yolun açık, zihnin açık, tüm algıların da açık olsun son sürat hedefine ilerlersin umarım, sana güveniyorum..
  Sevgiler kocaman..

 54. 54 - Merve 24 Haziran 2010

  Tebrikler Cenk Bey! Sizin kadar detaylara önem veren birinin tarifleri de mutlaka her okuyucuyu onları gönül rahatlığıyla denemeye teşvik edecektir. Mutfağa yeni girenler ise kısa sürede kendilerine güven kazanacaklardır.

  Sizden bir ricam olacak tarifler konusunda. ‘Pushing Daisies’ dizisini biliyorsunuzdur; oradaki meşhur ‘pie’ları da 🙂 Ne zamandır oradaki turtalar gibi bir turta tarifi yayınlamanızı bekliyorum ama zaten yayınladığınız başka tarifler yeterince güzel olduğu için bir ricada bulunmaktan çekiniyordum. Artık ortada bir kitap oluşuyorken, o dizideki gibi ağızları sulandıran (siz yapacağınız için de mideleri şenlendireceğine şüphe olmayan) bir Amerian turtası (kendi yorumunuza güvenim tam) tarifine de yer verirseniz ne kadar sevinirim anlatamam.

  Kitabınızı merakla bekliyor olacağım. Teşekkürler, iyi çalışmalar…

 55. 55 - Deniz Selçok 24 Haziran 2010

  Selamlar. Öncelikle çok sevindim.

  Bence tarifi olması gereken Vietnam Kahveli Dondurma ( denedim mükemmel bir tat), Spaghetti Cacio e Peppe ( basit ama mükemmel bir lezzet) ve tabii ki Limonlu Cup Cheesecake.

  Şimdiden tariflerin ve deneme sürecin için başarılar diliyorum. Eminim başaracaksın. Ve bize örnek olacaksın.

  Sen müthiş bir blog yazarısın. Kitap yazmak vız gelir sana. 😀

 56. 56 - nesrin 24 Haziran 2010

  Cenk cok sevindim. Kitabindan bir degil üc bes tane alip sevdiklerime de hediye edecegim.
  Tariflerinin hepsi cok özenli ve muhtesem ama. Firin sebzeli makarnayi özellikle deneyip cok begenmistim. Almanlara da bol bol reklamini yaptim.
  Basarilar sevgiler…

 57. 57 - funda 24 Haziran 2010

  en cok sevinenlerden biri de benim …
  haddim olmayarak önerilere gelince ;
  -her zaman bulunabilir malzemelerden olussun
  -kolay,pratik,sorulara yer vermeyecek bir formatta olsun
  -aslinda 2 kitap olsun,birisi bekarlar,ögrenciler ve benim gibi yeni birseyler yapmak isteyen ama mutfakta fazla zaman harcamak istemeyenler icin,digeri de daha isinin uzmani,bu ise gönlünü vermis yani hamur acmayi baklava yapmayi bilenlere gelsin..
  -ölcüler ya gram ya ml ile verilsin (isin en cok kafa karistiran yönü bu inan 🙂 )
  -fotograflarda yapilis asamalari da gösterilsin
  -nasil olur bilemeyecegim ama bu yurtdisindaki recipebox lar gibi olursa süper olur,kirlenme bulasma derdi olmadan her tarifi tek tek elimize alabilelim

  http://www.lang.com/recipe_keeping/recipe_card_boxes

  böyle bir sey…
  -almanyadaki türk kitapevlerine de gönderilsin ki ben alabileyim 🙂

  ne olursa olsun mustesem bir sey cikacagina eminim,simdiden kolay gelsin..

  basit olan tarifleri deneme gönüllüsü de olabilirim…

 58. 58 - Köşk 24 Haziran 2010

  Daha Bitmedi mi Bu Kitap ???

 59. 59 - fethiye 24 Haziran 2010

  Tebrikler ve kolay gelsin Cenk!!

  Bir de: duzgun kapanmayan krema kutusu cikana kadar, acilan krema kutusunun icindekiler temiz bir kavanoza bosaltmak ya da krema kutusunu hic bozmadan bir ziplock benzeri posetin icinde buzdolabinda saklamak benim yontemlerim 🙂 Kalani hic kullanamaycaksam donduruyorum buz kuplerinde, sonra corbaya eklemeye filan kullaniyorum; hani bir fikir daha vereyim dedim…

 60. 60 - Sarah J. 24 Haziran 2010

  İlk yemek kitabımı yazıyorum – means you’re writing your first cookbook? My Turkish isn’t very good at ALL. Please translate soon so our side of the blog can congratulate you too. In the meantime, Tebrikler!

 61. 61 - rana 25 Haziran 2010

  Merhaba Cenk,

  KItap yazacak olmana inan cok sevindim tum super tariflerin tek bir yerde toplanacak. Bir sorum olacak sana, tariflerdeki tum olcu birimleri Amerikan olcu birimleri mi? Bazilarinda farkli olcu biirmlerinde oldugunu belirtiyorsun ama bazilarinda yok.
  tesekkurler
  iyi sanslar…

 62. 62 - sibel 25 Haziran 2010

  harika bir haber, işin içinden çıkmak çok zor gözüksede sen bunu zaten başaracaksın allah kolaylıklar versin, ne diyim okurken yoruldum valla. Ama tüm tarifler de denene denene yazarın izlediği yolu tam bir düzen için de uygulayınca yerine oturuyor mutfakta kullanılan tüm araç gereçler ortamın ısısı dolabın fırının ısısı markası dahil her tarifte önemli rol oynuyor bir sürü kitap içinde geçiririken şunu mu yapsam bunu yapsam diye önemli olan bir mutfak severseniz en doğru tarife ulaşabiliyorsunuz zaten. (Benim nacizane önerim gayet kullanışlı defter şeklinde sayfaları kopmayan lütfen, gerçi her tarafları sonra yağ ve kakao içinde kalacak ya, yani benimkiler öyle de )
  sana kolay gelsin en iyi şekilde sen bu işi başarırsın bol şanslar sevgiyle, sağlıkla kal

 63. 63 - gulay 25 Haziran 2010

  tebrikler, kitap ciktigi gun kendime ve kizima alirim. sizin tariflerinizi okuyunca neden derdim, yemek kitaplari boyle yazilmaz. ya baski hatasi olur, ya kalibin kac santim oldugu yazilmaz ya da acikca anlatilmaz tarifler ve de resim konulmaz.size hic bir oneri olmaz, sizin gibi isinde titiz olan birinin sadece basarilari izlenir. sevgiler.

 64. 64 - Şule Albayrakoğlu 25 Haziran 2010

  Blog yazilarinizi neden izledigimi sordum kendime. Cunku ictenlik vardi o yazilarda. Sizi tanimayi deniyordum. Başarılar kadar başarısızlıkların da öyküsü vardı. Yoksa tariflerin cok azını uyguladım.

  Dilerim kitabınıza hesap kitaptan daha fazla içtenliğinizi koymayı ihmal etmezsiniz.

  Sevgiler

 65. 65 - nermin 25 Haziran 2010

  Merhaba Cenk Bey
  Öncelikle çok çok sevindiğimi belirtmek isterim. Kitabı elime alıp sayfaları daha orada karıştırıken olduğum yerden kıpırdayamayacağıma eminim. Çok Çok heyecanlandım ve hayaller kurdum bile. tariflerinizin çoğunu bu zamana kadar uyguladım. hatta bir ara her defasında bilgisayarı açmaktan bıktığım için tüm tarifleriniz çıktı halinde zaten bende kitaplaşmış durumda ve mutfağımın en güzide yerinde durmakta. aslında tariflerinizi deneyecek ve size geri bildirimde bulunacak acemiler çoktan belirlenmiştir ve işlerine de koyulmuştur ama bende onlardan birisi olmayı çok isterdim. yani hiçbir karşılık beklemeden sadece kitapta bir tuz tanesi kadar emeğimin olması. heyecanla bekliyorum.
  İyi Akşamlar

 66. 66 - narcicegirengi 25 Haziran 2010

  TEbrik ediyorum gercekten cok guzel bir haber. Sizin gibi titiz ve en ince detayina kadar herseyi hesaplayan bir blog sahibinin bir de kitabi olacagini duymak cok sevindirici. Eminim ki cok faydalanacagim bir kitap olacak. Ingiltere’den Sevgiler.

 67. 67 - STİL DİREKTÖRÜ 25 Haziran 2010

  Nasıl sevindim Cengom anlatamam 🙂 en kısa zamanda kutlayalım, inanılmaz gurur duydum birtanesin sen, sonsuz başarılara imza at canım mucx

 68. 68 - Ayşem 25 Haziran 2010

  Sayın Yazar, yazdıklarınızı heyecanla okurken, yazacaklarınızı su katılmamış bir çoşkuyla bekliyoruz. Sevgiler….

 69. 69 - Merve ER 25 Haziran 2010

  Merhaba Cenk Bey, yağmurlu ve kasvetli bir Süleymaniye sabahında, yorucu geçen haftanın bu son gününde aldığım en muhteşem haber beni çok heyecanlandırdı. Tebrik ediyorum. Umarım tüm işleriniz yolunda gider başarılar…

 70. 70 - Nimet Çoban 25 Haziran 2010

  Cenk Bey sitenizi hergün ziyaret eden biri olarak son günlerdeki sessizliğiniz beni meraklandırmıştı ama güzel bir dönüş olacağınıda tahmin edebiliyorumdum.Sizi içtenlikle yürekden kutlarım.Mükemmel bir kitap , iyi bir tiraj elde ediceğine inanıyorum.Ayrıca benim gibi yabancı dil bilmeyip ,dünyadaki trendleri takip etmeye çalışan yabancı sitelerdeki çevirilerden pek memnun olmayan büyük bir kesime sitenizde olduğu gibi kitabınızlada dünyaya açılan bir pencere olacaksınız.Umarım kitabınız Türkiye’de bizlerin olacağı gibi,yurtdışında da başvurulacak kitaplardan biri olur,bizde gurur duyarız.Ben buna inanıyorum,çünkü bu alanda buğüne kadar yaptıklarınız sizi bu yolda başarılı kılacakdır.Saygılar

 71. 71 - Yelda Ergin Öztürk 25 Haziran 2010

  Merhaba,
  Öncelikle blogunuzun sıkı takipçilerinden olduğumu söylemeliyim.Her ne kadar yorum yazmasamda yazdıklarınızı okumak tasriflerinizi denemek keyif verici…Mutfak ve yemek yapmak beni özellikle dinlendiren sakinleştiren bir uğraş. O nedenle tariflerinizin güvenilirliği ,lezzeti ile ilgili eminim herkesten tam not alıyorsunuzdur. Şimdi böyle bir projeden bahsetmeniz beni bile heyecanlandırdı sizi tahmin bile edemiyorum. Kimbilir birgün banada kısmet olur – kitap değil tabiki 🙂 en azından ilk etapta blog açmak – sonrasında devamı geliyor zaten değil mi… Hiç ummadığınız anda .
  Kitap projenizle ilgili güzel fikirler yazmışsınız bize pek söyleyecek birşey bırakmamışsınız diyebilirim.Kapağı mutlaka ciltli olmalı.. Kütüphanemin % 70’i yemek kitap ve dergileriyle dolu 1996 senesinden beri… Onlara baktığım zaman en çok deneyip ilgilendiklerim ciltli kalın olanlar . Tabi zamanla sayfa açıp kapandıkça kopmayacak kalitede yapılmışl olanlardan. Görsellik tabiki yemek tarifi kitabının olmazsa olmazlarından. Fotoğrafsız yemek kitaplarını ve dergilerini hiçbir zaman anlayamadım zaten 🙂 Dediğiniz gibi pratik tarifler yanında detaya inip adım adım gösterilebilecek olan bir kısım tarifler var ki bununda hakkını vereceğinizden eminim.
  Ne diyelim Allah sağlık ömür versin veeee Haziran 2011 bir an önce gelsinki benimde kütüphanemdeki sizin kitabınıza ayrılmış olan bölüm dolsun değil mi…. Sonrada afiyetle sevdiklerimle paylaşabileyim.
  Şimdiden tebrikler, başarılar, kolay gelsinnnn

 72. 72 - nurdan 25 Haziran 2010

  TEK KELİMEYLE MUHTEŞEM. SANA SÜREKLİ YORUM YAZMIYORUM HATTA BİR KERE YAZDIM ONDADA SANA LÜTFEN KİTAP YAZ DEDİM . ŞİMDİ DİYORUM Kİ HEMEN YAZ ELİME ALMAK HEYECANLANDIRACAK.ZATEN EN ÇOK YORUMU ALMANDAN BELLİ.

 73. 73 - Bahar 25 Haziran 2010

  Harika bir haber bu Cenk, tebrik ediyorum 🙂 Öncelikle bence bu yazıyı kitabın giriş sayfasına koymalısın ki, nasıl özenli ve ince düşünülerek hazırlanıyor. Senin zerafetin, kibarlığın, ince zevkin bu kitabı harika yapacaktır zaten, bize düşense bu harika kitabı almak olacak 🙂 Sabırsızlıkla bekliyorum. Belki bizim minik çocuklarımız için de birkaç tarif eklersin, ne dersin?
  Aaaa bu arada kitabın adını düşündün mü? 🙂

 74. 74 - hulya 25 Haziran 2010

  Tebrik ederim. Eminim bir gün dünya çapında bir isim olacaksın.
  Sevgiler
  Hülya

 75. 75 - sumeyye 25 Haziran 2010

  Cenk cok sevindim, tebrik ederim. umarim bu titizlik ve mukemmelliyetcilikle cok iyi bir is cikarirsin. Ben tariflerini kendin uretmenden yanayim. Yani herhangi bir yazarin tarifini bir iki ufak farkla degistirip kendi tarifi gibi yayinlayan blog yazarlarina cok kiziyorum. Tabiki sen yapmiyorsun ama yogun istek gelirse bile bu konuda kararli olmani salik veririm.

  Turkiye’de en temel tariflerin yer aldigi, adim adim anlatildigi bir yemek kitabi yok ne yazikki… Aldigi kadar unlu, kulak memesi yumusakliginda hamurlu bir suru tarif var ama insanlarin ziyan olan malzemelerini ve bosa giden zamanlarini dusunen yok malesef.

  Ben tum kalbimle Amerika’daki yemek kitaplari gibi kaliteli, ozveri ile hazirlanmis bir kitap cikaracagina inaniyorum. Alir almaz ilk isim Barnes and Noble’a gidip, kahve esliginde senin kitabini okumak. Oradaki yemek kitabi kurtlarina da seni tanitmak! Nasil gececek bu bir sene?

 76. 76 - serpilcan 25 Haziran 2010

  sevgılı Cenk, verdıgınız en güzel kararlardan biri
  ınanıyorumki cok güzel br kıtap olacak sitenizde verdıgınız tarıfler malzemesi , yapılışları, ve püf noktaları ıle bizi hıç yormadan uyguladık
  baska söze gerek yok heyecanla beklıyorum…

 77. 77 - aynur 25 Haziran 2010

  sankı kendı kıtabım cıkıyormus gıbı sevındım ınanın 🙂 sabırsızlıkla beklıyorum.Çok ozletmeyın ama kendınızı burda da kolay gelsın 🙂

 78. 78 - fatma özgüleç 25 Haziran 2010

  bloğunuzu geç keşfettim. okumaktan keyif alıyorum.
  Kitap deneyiminizin eğlenceli olacağını düşünüyorum ben bir adet edineceğim en azından 🙂

  bir de annenizin telefon numarasını isteyebilir miyim sizi ondan istemeyi düşünüyorum da :))

  Bence yemek bir tutku sizde de o tutku fazlasıyla var. Yemeklerle ilişkisi bir insanın hayata bakışına dair de ciddi ipuçları veriyor. Ne kadar tutucu, ne kadar meraklı, yeniliklere ne derece açık….

  yeni yolculuğunuzda (kitap yazma işi) başarılar dilerim

  sevgiler

 79. 79 - Harika Camcı 25 Haziran 2010

  Sevgili Cenk
  Bu müthiş bir haber.Ne kadar sevindim, senin adına ne kadar mutlu oldum anlatamam.Yazını okurken inan senin kadar heyecanlandım.Denediğim tüm tariflerin o kadar güzeldiki seçim yapmak çok zor.Seni canı gönülden kutluyorum.Başarılarının devamını diliyorum…

 80. 80 - mavi 25 Haziran 2010

  böyle bir kitaba sahip olabilmek…mutfağı gerçekten seven ve önemseyen biri için bulunmaz bir hazine olduğunu düşünüyorum..abartığımı sakın düşünme mutfağa aşık bir insanın yazıyı okuduğunda ilk aklına gelen bunlar…

 81. 81 - Eliza Bennet 25 Haziran 2010

  Hayırlı olsun ve Allah kolaylık versin diyorum.

  Pek bir katkım olamayacak ancak apple & blueberry crumble tarifini sürekli yapıyorum, her deneyen bayılıyor. Ben de herkesi buraya yönlendiriyorum.

  Kitabını sabırsızlıkla bekliyorum.

  Sevgiler,

 82. 82 - ozge 25 Haziran 2010

  Cenk,
  Çok sevindim ve heyecanladım!

  Ben sitede yazdığın tarfilerin dışında yorumlardan birine domatesli mozarellalı makarna tarifi vermiştin, onu eklemeni isterim! BAzen bu kadar basit yemeklerin tarifine de ihtiyac oluyor ve ben hiç o şekilde yapmamıştım! Basit ama mükemmel bir lezzet oldu.

  http://cafefernando.com/turkce/koskte-haftasonu-yaza-uygun-iki-tuzlu-tart/

  bir de bunlar harika!

 83. 83 - canan 25 Haziran 2010

  Sevgili Cenk ,
  Uzun zamandır blogda yeni tarif görmediğimden ben de -kitap yazıyor olmalı- diye düşündüm ve şimdi haberi okuyunca senin adına çok sevindim.Ben bu işten yüzünün akıyla ve kendi beklentinin de üzerinde bir başarıyla çıkacağına eminim.Tariflerinin güzel sonuçlar vermesinin bence en önemli nedeni titizliğin ve bu işe bütüncül yaklaşman,demişsin ya tasarımı da ben yapacağım, kesinlikle doğru karar,rafine bir zevkin var bu konuda ,en iyi şekilde yapabileceğine eminim.Tabi bir de sevgiyle işe başlaman ve devam etmen çok önemli etken.
  Ben kitapta herkesin kolayca ve elinin altında bulabileceği tarifler olduğu kadar- ancak bunlarda da bir parça farklılık,özellik aramıyor değilim- uğraş ve emek isteyen ama sonuçta ortaya çıktığında deneyenlerden -vayy be , nasıl yaptın sen bunu, bunu evde yapmak kolay iş değil- dedirtecek tarifler de olmasını isterdim sanırım.Mesela senin çilekli tartını yapmıştım ve -ya bu kadar yumurta da kremaya konur mu ,kokacak bu ama vardır Cenk’in bir bildiği- iç sesleriyle devam ettim ve sonuç mükemmeldi.
  İşin teknik kısmı kadar kitabın kapak tasarımı, yazılar, fotograflar -bu da hassas bir konu sanırım,ihtiyaçtan fazla fotograf da sıkıcı olabilir -,renkler, eşyalar…hepsi çok önemli ve bütün. Sanırım ben mimarlıktan gelen bir alışkanlıkla senin kitap işine bir projeye başlamak gibi bakıyorum ve çok heyecanlı buluyorum.Kitabının çok beğenileceğinden eminim ,kolaylıklar ve bol şans diliyorum.Keşke benim de yardım edebileceğim bir konu olsa.

 84. 84 - Deniz 25 Haziran 2010

  Cenk, mektubun beni çok sevindirdi. Çok duygulandım. Fotoğraflarıyla, tarifleriyle harika bir kitap olacağından eminim. Bu özen ve emekle daha birçok şey başaracağını düşünüyorum.
  Benim senden ve kitabından beklediğim ise blogunda olduğu gibi, bize bu işi öğretmen.

  Sevgilerimle.

 85. 85 - Emel Danışman 25 Haziran 2010

  çok ama çok sevindim….mektubu da şahsi olarak aldım ve bana yazılmasına daha da çok sevindim…:)))yıllarca iyi havuçlu kek tarifi arayıp bulamamıştım.okuduklarım hep havuç rendele,tarçın,ceviz koy şeklindeydi.ilk kez havuçlu kek tarifinizi yaptım.bayıldım,sonra bir sürü başka şey denedim,becerebildiklerim de oldu beceremediklerimde…ama en azından hepsini okumaktan bile müthiş zevk aldım.şimdi bu deneyimi blogdan haberi olmayanlar da paylaşacak.sizin adınıza çok sevindim.okuyanus kitabevini çok severim zaten,beni yanıltmadılar…
  sevgiler..

 86. 86 - fatoş 25 Haziran 2010

  İnanılmaz sevindim çok ama çok tebrik ediyorum seni..Bu başarıya kendim adına da çok sevindim çünkü benim gelecekteki projeme senin tariflerinle başladım. Bunu daha önce de dile getirmiştim harika reçeteler veriyosun ve verdiğin reçeteler o kadar güzel sonuçlar veriyoki kendimle birlikte diğer tadına bakanlarında hayranlığını uyandırıyo…Bu durumda kitabın piyasaya çıkmasıyla birlikte tükeneceğinden de çok eminim.Gerçi yazdıklarını tamamen sonuna kadar okuyamadım:) devamını birazdan okuyacağım.Çünkü daha yazının başında sevinçten çığlık atıp hemen senin sevincini paylaşmak istedim.Umarım herşey gönlünce olur,başarılar ve mutluluklarrrr

 87. 87 - Ebru 25 Haziran 2010

  Merhaba Cenk,
  Uzun zamandır blogunu zevkle takip edip tariflerini zevkle yapıyoruz.
  Geçen hafta yeni çıkan yemek kitaplarına bakarken Cafe Fernando’nun da yemek kitabı olmalı diye eşime söylüyordum. Habere çok sevindim/k.
  Bence sayfa düzeni çok önemli, gözü yormamalı.Türkce tarifin atında ingilizcesini de eklemeni tavsiye ederim. Eminim ki Cafe Fernando’tu takip eden yurtdışı okurların da kitabını almak isteyeceklerdir.

  Sevgiler
  Ebru

 88. 88 - chocolatpourtout 25 Haziran 2010

  Sevgili Cafe Fernando!
  Mektubunu aldim ve verdigin habere cok sevindim. Yazdiklarini bir solukta okudum ve hemen kitabi hediye edeceklerimin listesini kafamda olusturdum:)
  Kitaptan beklentilerimi sormussun; icerikte brownie tariflerini mutlaka gormek isterim , anlatimli resimler olursa harika olur ama dogruyu soylemek gerekirse benim hayalimde canlanan kalin ciltli ,hafif ansiklopedi kivaminda ,mutfagin basyapiti olacak ve de annelerden kizlarina gececek turden bir kitap ,(biliyorum istemesi kolay ama sana da bu yakisir).Hayallerimi bir kenara birakirsak pratik menuler diye bir bolum olmasini isterim ; ornegin aniden gelecek konuklara gurme lezzette pratik bir yemek nasil hazirlanir ?Fazla degil 3 menu bile yeter…
  Simdilik aklima gelen ilk fikirler bunlar , onemseyip fikrimi sordugun icin de ayrica tesekkur ederim 🙂
  Sevgiler…

 89. 89 - füsun çiçekoğlu 25 Haziran 2010

  yaşasın!!

 90. 90 - Elif 25 Haziran 2010

  – Passion Fruit, Mango ve Çikolatalı Pasta

  Çok emek var ve çok güzel gözüküyor. Maalesef denemeye cesaret edemedim ama bilgisayardan tarif bakmak yerine kitaptan bakmak daha kolay olacak cesaretimi topladığımda.

  – Kıtır Çilek

  Başka sitelerde de bu tarif var ama ben nedense senin tariflerinin %100 tutacağına dair bir inanç içindeyim. O nedenle bu tarifi denedim ve her yiyen bayıldı. Farklı meyvelerle birçok alternatifi de olduğu için kitapta mutlaka olmalı. Hala bu tadı keşfetmemiş insanlar olabilir 🙂

  Son olarak her daim bilgisayara bak not al, tarifin ortasından aldığın notu anlamayıp tekrar bilgisayara bak gibi dertlerden bu kitapla beni kurtaracağın için şimdiden çok teşekkürler.

  Ayrıca harika bir hediye olur bu kitap yeni evli çiftlere…

 91. 91 - Banu 25 Haziran 2010

  Şimdiden sabırsızlıkla bekliyorum kitabını. Hazırlık aşaması bu kadar ayrıntılı olan kitabın kendisini çok merak ediyorum. Bence kitapta yer alması gereken çoook tarif var; ama domates ve karnabahar çorbaları, lorlu pancake, rokfor soslu bonfile, brioche mutlaka olmalı. Kolay gelsin…

 92. 92 - dilek 25 Haziran 2010

  MERHABALAR, ÖNCELİKLE BENDE TEBRİK EDİYOR VE MERAKLA BEKLİYORUM.. YORUMLARI TEK TEK OKUDUM VE HERKESE KATILIYORUM RESİMLERİNİ, TARİFLERİNİ VE DETAYLI ANLATMANI ÇOK SEVİYOR, TAKİP EDİYORUM..BENİM TARİH DEFTERİM VAR KALIN BİR DEFTER SPERATÖRLÜ SON SPERATÖR SADECE SANA AİT CENK’İN TARİFLERİ(ÇÜNKÜ BEĞENDİĞİM TARİFLERİ SIK SIK YAPIYORUM VE EKRANDAN BAKIP YAPMAYI SEVMİYORUM DEFTERDE TUTAYIM İSTİYORUM BAZEN AÇIP AÇIP OKUYORUM SANKİ YEDİM YAPIYORUM :)) ARTIK CENK’İN KİTABI OLACAK ..KOLAY GELSİN SEVGİLER

 93. 93 - Bahar Aras 25 Haziran 2010

  Merhaba Cenk,
  Bol telaşlı ve keyifli bir dönem, hayırlı olsun.Denemeleri ve yorumları yapacak ekipte olmayı çok arzu ederdim ama Ankara’dayım bu mümküm olmayacaktır sanırım, bu arada son kontroller, tahsis vs. için gönüllüyüm haberin olsun. Kitapta herşey beklentilerimizin de üzerinde olacaktır buna eminim. Benim özellikle istediğim birkaç detay var şöyle listelim;
  1. Tariflerde mümkün olduğu kadar standart kalıp ölçüleri olsa, örneğin hep 24’lük veya 28’lik kalıp kullanılsa mesela, biz de elimizdeki kalıp ölçüsü uymadığı için o tarifi denemeyi ertelemesek.
  2. Kullanılacak olan alet edavatın da bir listesi olsa, kitabı aldıktan sonra gidip bir de o listeyi alıp hazır etsek.
  3. Her tarifin ardında ya da yanında bizim de not alabileceğimiz bir alan bulunsa, fırın şöyle olmuştu, mikseri böyle yap, aman da şunlara dikkat! şeklinde kendi notlarımızı alabilsek.
  4. Özel günler, küçük toplantılar ya da yemekli davetler için hazırlanmış menü örneklerine de yer verilse.
  5. 2011 anneler gününe yetişse, hem senin sevgili anneciğin hem de benim için en şahane anneler günü hediyesi olsa…

 94. 94 - sevda 25 Haziran 2010

  merhaba
  maalesef ben de sitenizi geç keşfedenlerdenim ama keşfettiğim günden bu yana tüm yazılarınızı okudum ; kitap çıkarma fikriniz inanılmaz güzel; yazdığınız tarifler muhteşem ve yapması çok zevkli ; ehh tarifler güzel olunca ortaya çıkanlar da güzel oluyor… özellikle ” fındıklı ce çikolatalı kurabiye ” tarifinizi kitabınıza mutlaka koyun derim.yolunuz açık olsun daha ne diyelim …

 95. 95 - mer 25 Haziran 2010

  çok güzel bir haber. takip edilen bloglardan kitap çıkarabilecek tek kişi sensin zaten. tebrik ederim.. ve keşfedenlere de teşekkürler..

  tüm tarfilerini ilgiyle izliyorum. bazılarını yani cesret edebildiklerimi yapıyorum. aslında herşey dediğin gibi gelişiyor.
  tek sorunum..
  yapılanlar 1 ölçüyle çoğunlukla yetmiyor.
  yani yazılırken tarifler 2 kişilik 6 kişilik denebilirse bence süper olur. hatta 15 kişilik mesela..

  tuzlu tart hamurun harikaydı. o ne kıyırlık öle…

 96. 96 - Nazlı 25 Haziran 2010

  Bu ilk yazım..hani yayınevinden sana demişler ya, gözümüz kapalı bu projeyi sana devrediyoruz diye..işte ben de diyorum ki, adım gibi eminim ki bu kitap tam benim sahip olmayı hayal ettiğim bir yemek kitabı olacak..bu bir çocuğun en sevdiği çizgi filmdeki kahramanının televizyon ekranından çıkıp gerçek olması gibi bişey 🙂
  bu arada yazını okurken tam da, bak işte herşeyi düşünmüş, her açıdan bakmış diyorum hoop başka bir açı daha çıkıyor.resmen bir beyin fırtınası yapmışsın…
  bu kitap ile sana minnettar olucam(z)..
  beklentilerime gelince bence hangi tarifin kitapta yer alacağı önemli değil…çünkü ben senin bunu anlatmanı ve fotoğraflamanı seviyorum..sevmediğim bir sebzenin bile tarifi olsa insanın içinden hemen denemek geliyor..
  P.S: yalnızca kitabının ciltli olmasını istiyorum..çünkü onu senelerce muhafaza edicem..çocuğuma miras bırakıcam..o yüzden sağlam olmalı 🙂
  sevgilerimle…

 97. 97 - Selin 25 Haziran 2010

  Cenk, harika bir haber bu!

  Istersen tüm tarifler blog’undan olsun basildigi ilk gün kitabini alicam 🙂 Harika tariflerin yanisira kaliteli baski, sayfalarin kokusu, guzel fotograflar, yemek yaparken bas kosene koyabilecegin bir kitap fikri bile basli basina harika! Uyduruk printer’imdan cikip kendimce üstüne notlar alip, yemegi pisirdikten sonra bir yemek dosyasinin icinde sakladigim tariflerinden farkli olacak bu kitap.

  Ama acaba diyorum blogunda yaptigin gibi kitabindada yerinin el verdigi kadar tariflerinin hikayelerinide anlatsan? Onlarda cok ozel..

 98. 98 - ylz 25 Haziran 2010

  selam cenk
  tebrik ederim heyecanla bekliyorum kitabını tabi bu sadece bir başlangıç yemek kitaplarınla bir arşiv yapmayı planlıyorum ona göre. Tariflerine bir yardımım dokunursa ne mutlu bana zevkle denerim denetirim nacizane fikrimi paylaşırım. Bence pek gerek yoktur ama bu senin titizliğin işte yapacak birşey yok.
  Tariflerinden o kadar çok tarif denedim ki benim enlerim, yapmaktan bıkmadığım lezzetler şöyle tabi ki herkesin sevgilisi brownie, çilekli tartın, özellikle kremasını o kadar çok yerde kullandım ki hatta bir keresinde brownie üzerine bile dökmüşlüğüm var tahmin edersinki enfes oldu… sonra limonlu haşhaşlı kek defalarca yaptım. çikolatalı fındıklı biscotti, bi kurabiye yapıldığı saniyede bitermi ya bitiyo valla… sonra dulcede leche puding ve elbette brioche senin tabirinle bunlarda benim al koynuna uyu tariflerim 🙂
  kolay gelsin ellerin kuş gibi olsun ki çabucak kitabın bitsin…
  sevgiler

 99. 99 - Melahat 25 Haziran 2010

  Merhaba Cenk,

  Tüm okurlarına hitabın çok güzel bir incelik.Kitap haberi herkes gibi beni de sevindirdi,mutlaka almak isterim.Detaylara önem veren ve titiz çalışan insanların yaptığı iş ne olursa olsun ortaya çıkan sonuç göz alıcı oluyor.Tariflerini zaman darlığı nedeniyle hepsini deneyemesem bile okumaktan,güzel fotoğraflarına bakmaktan zevk alıyorum.Ama bir süre sonra mutlaka yaparım notunu düşüyorum.Kitap bu anlamda daha iyi olacak ve eminim ki çokkk başarılı olacaksın.Şimdiden kolay gelsin.Browni,çilekli tartın,cheescake çeşitleri bir de çorba,salata gibi yemek çeşitleri de kitapta görmeyi istediklerim arasında.Bununla ilgili detaylı yazmışsın ama ben de söylemiş olacağım.Çok kolaylıkla,pratik yapılan tarifler kadar zaman harcayıp sonuçta böyle bir şey evde nasıl yapılır dedirtecek tarifleri bir arada görmek güzel olur diye düşünüyorum.Heyecanını paylaşıyorum,okur olarak elimizden gelen olursa her daim buradayız.Selamlar.
  Melahat/İzmir

 100. 100 - Gülser Çelenk 25 Haziran 2010

  Cenk bey;
  hazırlayacağınız yemek kitabının dizaynını tariflerini verdiğiniz yemeklerden bir menü oluşacak şekilde yapsanız çok yararlı olur diyorum.
  Mesela ilk sırada yarışma yemekleriniz karnıyarık, bulgur pilavı ve dondurmalı irmik helvası bir de cacık olabilir.
  Bir de yemek kitabınızı mevsimler bazında hazırlarsanız mevsimine uygun meyve ve sebzelerin saklanma yöntemlerini de içeren bilgiler(örneğin; domates sos ya da kurutulması, turşu, reçeller vs.)olursa okur için çok faydalı olur.
  Sonra aralarda yemek uğruna yaşadığınız ilginç olayları, anıları anlatarak hem sıradanlıktan kurtulmuş olur hem de bize bir başucu kitabı armağan etmiş olursunuz.
  Size kolaylıklar diliyorum yardım gerekirse buralardayız.

 101. 101 - Ozlem 25 Haziran 2010

  Sevgili Cenk senin adina cok mutluyum. Bugune kadar verdigin tum mucadele icin seni tebrik ederim.Her adimini kalici kilmak super bir duygu olsa gerek. Eminim annen de seninle herzamankinden fazla gurur duyuyordur. Ben yemek kitabi alirken yada arastirirken genelde kolay ve pratik yemeklere yoneliyorum. Resimler tabii ki onemli ve kullanilan malzemenin elimin altinda olmasi da bir etken. Heryerde bir suru suslu yemek kitabi var ama “islevleri ne kadar” bence tartisilir. Sadece kutaphene suslemek icin cok iyisin!!! Basit tarif, bulunabilir malzeme ve muthis resimler senin farkini gosterecektir. Sevgiler

 102. 102 - hicran hikmet 25 Haziran 2010

  sevgili Cenk

  yemek kitabı çıkartmana çok sevindim,şimdiden hayırlı olsun.Çok başarılı olacağına emin’im. Lütfen ahududulu çikolatalı tart’ında kitapta olsun.Ayrıca jelatinli cheesecake tarifleri de piyasadaki kitaplarda yok gibi.Kitapta bunlarda olursa bence çok iyi olur.tariflerin zaten ayrıntılı,ancak malzemelerintemin edileceği adreste önemli.ben 50 yıldır mutfaktayım.Yemek,pasta,kurabiye hepsi ilgi alanımda,bende ietersen her türlü yardıma hazırım.Şansın açık olsun sevgiler

 103. 103 - MehtapM 25 Haziran 2010

  Sevgili Cenk
  Öncelikle tebrik ediyorum blogunun sadık takipçisi olarak. Uzundur yemek kitabı almamıştım bloglar en güzeli diye. Her akşam eve yeni bir A4 ile gidiyordum. Ama seninkini kesin alacağım:)
  Dilerim kullandığın malzemelerin kaynağını ve içeriklerini de sorgular, mümkün olduğunca katıksız, katkı maddesiz olmasına, bu malzemleri elde ederken karbon ayak izinin minimum olmasına filan da dikkat edersin.
  Sevgiler,
  Mehtap

 104. 104 - Defne Tozan 25 Haziran 2010

  Merhaba,

  Yemek kitabınızı dört gözle bekliyorum.

  Julia Child’in “My Life in France” kitabını okurken hakkıyla bir yemek kitabı yazmanın ne kadar detaylı ve uzun süren bir iş olduğunu görmüytüm. Yanlış hatırlamıyorsam onun yazması 5 sene filan sürmüştü. Hem de iki kişi birlikte yazdıkları halde.

  Sizin ölçülerdeki ve malzemelerdeki titizliğiniz, fotoğraflarınızdaki estetik duygusu kitabınızın en önemli avantajı olacaktır.

  Benim ricam kitabın kuşe kağıda basılması, fotoğrafların renkli olması ve mümkünse spiralli olması.

  Ayrıca tart hamuru, brownie, apple pie, cheesecake gibi klasik tariflerin de en “klasik” halleriyle yer almasını ümit ediyorum.

  Tabii bir de kitabın fiyatının ulaşılabilir ölçülerde olmasını özellikle yayınevinden rica ediyorum.

 105. 105 - zeya 25 Haziran 2010

  4 gözle beklediğim bir yemek kitabı olacak deseler inanmazdım senin tariflerinle en zor yemekler bile kolaymışçasına yapılıyor. Kitabının çok başarılı olacağına şimdiden inanıyorum.
  En azından ben kendi adıma herkesin bayıldığı yine yap yine yap dediği korovaları aldığım sayfanın yemek kitabı diyerek reklamını yapabilirim :):):)

  Mutlu sona çabuk ulaşman dileği ile

  Ellerine sağlık şimdiden :):)

 106. 106 - nuraysan 25 Haziran 2010

  öykü tadında yazılmış,fotoğraflarıyla ağız sulandıran tariflerle dolu olacağı kesin bu kitabın ve ben de ilk defa yemek tarifi kitabı alacağım,başarılar…

 107. 107 - Evcilik Lezzetler 25 Haziran 2010

  Aslında her detayı harika analiz etmişsin. Ben de yazını okurken bir yandan kitabı hayal ettim… Cafe Fernando’nun kitabındaki tariflerde malzemeler ulaşılabilir yada uyarlanabilir olmalı, lezzet oynamaları ile ilgili bilgiler yer almalı, şık sunum tüyoları da olmalı, fotoğraflar zaten muazzam olur ki kitap böyle büyük boy şık ciltli olmalı, için çekti mi albüm bakar gibi kurcalamalı…
  Kolaylıklar, ben kesin alırım o kitabı!!

 108. 108 - Hülya 25 Haziran 2010

  Sevgili Cenk, tebrik ederim. Başarı ve sabır diliyorum. Çok titiz çalışacağın için mutlaka başarılı olacaksın. Farklılık yaratacağına inanıyorum. Senden ricam kullanacağın malzemeler ülkemizde bulunabilir olsun. Bir de kitabın fiyatı çok astronomik olmasın;)) Emekli bir memurun ricası olarak kabul et. Sevgiler

 109. 109 - Sirin 25 Haziran 2010

  Kitabın adını “Yanağını Dayar Uyursun” koysan nasıl olur?

 110. 110 - nihan 25 Haziran 2010

  Tebrikler Cenk!

  Şimdiden hayırlı olsun kitabın:) Bugün duyduğum en güzel haber bu. Ama şimdi ben nasıl bekleyeceğim? 2011 Haziran sana çabuk geçecek olabilir ama benim için çooooook uzak bir tarih!
  Kolay gelsin:)

 111. 111 - gulcin 25 Haziran 2010

  Cenk seni canı gönülden kutluyorum, sen bu işi layık olduğu gibi hazırlayıp okuruna sunabilecek ,seçkin kişilerden birisin.
  Kitabının bir reklamcının gözünden baskı,fotograf,dizgi,v.b gibi
  incelikleri bilen biri olarak hazırlıyor olman kitabının beklentisinin yüksek olacağı demek oluyor. Ne diyeyim kolay gelsin.
  Dün frambuazlı muffini vişneli olarak uyguladım,birde fıstıklı eklerini yaptım .Ekler hamurunda verdiğin püf harika yerken ev halkı ile birlikte senin kulaklarını çınlatıyoruz sevgiler.

 112. 112 - Soulferrous 25 Haziran 2010

  Merhaba,

  Tebrik ederim, umarım dilediğiniz gibi gerçekleşir herşey. Yemek yapmayı bilmeyenlerden yardım isterseniz eğer beni de o kategoriye ekleyebilirsiniz. Fotoğraflara sulanarak bakmakta üstüme yok ama iş denemeye gelince…: ) Bazen bir işi yetiştirmeye çalışırken “Tanrı’m, lütfen günler 48 saat olsun” diye dua ederim. Umarım sizin için de öyle olur, gönlünüzce olur. Gerçekten, yardım gerekirse hazırım. Hoşçakalın.

 113. 113 - sinem 25 Haziran 2010

  merhaba cenk…
  bende senin sessiz takipçilerinden biriyim…
  aldığım habere çok sevindim ve 2011 haziran tarihini sabırsızlıkla bekliyorum…
  kitabına eklemeni istediğim şeylere gelinde;
  bir klasör şeklinde ve her bölüm tak-çıkar kitapçıklı olsa bence daha pratik olur…
  tabii yine karar senin…he birde unutmadan nar reçelinide eklermisin tariflerine; bende senin gibi ekşi-tatlı şeyleri seviyorum çünkü…
  sevgilerr

 114. 114 - medina 25 Haziran 2010

  mrb.. çook güzell haber..sadece blog yazarıyım dediğin günden beri birde kitap gelir ardından diye sen düşünmedin belki ama biz hepimizzz düşündükk ve birlikte yarattıkk.hepimiz adına kendi sevdiğin işi yaparken hayatlarımıza tat kattın ve bizi çok mutlu ettin…bizde seni mutlu edicez ve imzaa gününde kocaman upuzun kuyruklar olup seni sarmalıycaz…teşekkür ederizz..yolun açık olsun işlerin rast gelsin…herkes umarım birgün sadece sevdiği şeyleri yapar…

 115. 115 - meryem 26 Haziran 2010

  Tebrik ederim Cenk Bey!Eminim ortaya çıktığında harika bir yol gösterici olarak, her mutfak gönüllüsünün baş köşesinde yer alacak.Öyle güzel anlatmışsınız ki,bence böyle öngörülü,kültürlü ve titiz bir ustanın elinden Türk Mutfağını dünyaya tanıtan bir kitap ta mutlaka çıkmalı.Ne dersiniz?
  Her türlü yardıma hazırım.Hele de kurabiye ve pasta olursa seve seve.Allah yardımcınız olsun!…

 116. 116 - ayshe 26 Haziran 2010

  cenk kolay gelsin,
  kitapta bol bol yardımcı ipuçları ver. ne yaparsak iyi olur ipuçlar. muffin yaparken neden ıslak malzemeleri kuru malzemelerle karıştırıyoruz mesela? (ya da tam tersi neyse) ne detayı yapmazsak lezzet gerçekten değişir? her tarifin detayda gizli ipuçlarını yani.
  amerikan/türk farketmez deli bir yemek tarifleri okuyucusuyum, bir pastanın önemli bir aşamasında bir çeşit kesme, karıştırma veya süslemesi varsa, görsel mutlaka görmek isterim. bir sayfasında fotoğraf öbür sayfasında kısa tarif değil artık beklentimiz. artık biz okuyucular bilgi istiyoruz. yemek yaparken biraz da kimyasını anlamak istiyoruz.aklıma geldikçe yazarım. ancak sıradan bişey yapmaktan kork ne olur.

 117. 117 - Basak 26 Haziran 2010

  Cenk, tembellik etmeyip butun yorumlari okudum, herkes cok guzel oneriler getirmis ekleyecek birsey bulamadim fakat bir onerim var!
  Bence sen gelecek sene birinci cilt ile basla her sene ekleyerek git. Boylece her iki tarafa da iyilik etmis olursun :-))))

 118. 118 - misk 26 Haziran 2010

  Cenk,
  Tebrikler! Çok sevindim:) Blogunun ruhunu bu kitaba muhakkak aktarmalısın, benim tek beklediğim bu olur. Olumlu, olumsuz deneyimler, girişimler, uçuşan fikirler, heyecanlandıran projeler (bunlar sonraki kitabını da hazırlayacak)- ve hatta mümkünse bunları her araya sıkıştır bnim hatırım için, çekinme, çünkü herkes kafa dağınıklığından nasibini alıyor, karşımıza mükemmeliyetçi bir şey çıkarsa aşağılık kompleksine kapılabiliriz! 🙂 Ayrıca, şu deadline meselesini hiiiçç kafana takma, ve sakın bunun stresine girme, bu dağıtıcı bir etken çünkü. (1 yıl bana kısa geldi-ama tariflerin zaten denemiş değil mi? Bu avantaj.) Ve fiyatında da insaflı olun n’olur da sadece kendimize almayalım, herkese dağıtalım birer ikişer! 🙂 Eminim çok güzel olacak! (Gezi yazılarını da araya koysana- ne kadar sapma, o kadar baharat!)

 119. 119 - aylin 26 Haziran 2010

  Bence her yemegin bir hikayesi olsun

 120. 120 - sema 26 Haziran 2010

  sevgili cenk,
  yeni bir tarif için haftalarca beklemeyi göze alan bir okurun olrak kitap fikrine ne kadar sevindim tahmin edersin.ne de olsa bir sürü tarif bikerede, birarada. kitap uğruna beklemeye değer bence 5 yıl biraz çok olsada ortaya çıkabilecek olanı merak etmiyorda değilim,neyse zaten o kadar sürmeyecek anladığım kadarıyla oda ayrı birgüzellik ben açıkcası bieraz daha detay püf noktası daha fazla bilgi daha da fazla mutfak kimyası istiyorum kısacası aynı blogun gibi olsun istiyorum. bi de yep yeni tarifler ama biraz daha tatlı dışında şeylerde olsa pek bir güzel olur sanki.biz zaten işlerin senin kontrolundeyken nasıl olduğunu gördük şimdide kontrolu bırakma cenk.
  bu aradabizi habersizde bırakma
  offf bu kitap çok güzel olacak :)))
  sana kolay gelsin:)))))

 121. 121 - esra erzin 26 Haziran 2010

  Tahmin etmiştim zaten, bu aralar blog yazılarınız seyrekleşmişti. Demek varmış bir sebebi. Eh kabul edilebilir bir tembellik 🙂
  Öncelikle hayırlı olsun. Kitabı dört gözle bekliyor olacağım. Yemek kitapları kolleksiyonumun değerli bir parçası olacak eminim, üzerinde bu kadar ince ölçülüp biçiliyorsa.
  Pekala… Kitaptan neler beklerim bilmek istermisiniz?
  Öncelikle fotoğraflar. Bir yemek kitabının en önemli unsuru fotoğraflar. Yağda yumurta tarifi bile verseniz güzel bir fotoğrafla bütünleşen tarif dikkat çeker. Yemek kitabı satın alırken en çok resimlere bakılır. Bunun farkındasınız elbette. Ben fotoğraflarınıza bayılıyorum hatta şu Paris seyahatinizde çektiğiniz tavuk kemiklerini -tabaktaki kalıntıları- yorumlamanıza bile- ancak bir yemek kitabı söz konusu olduğunda fotoğraflarınız çok masculen kalıyor, sade zarif ama biraz çıplak. Umutulmaması gereken yemek kitaplarının alıcılarının çoğunluğunun kadınlar olduğu. Ve kadınlarda biraz kokoş şeylerden hoşlanırlar.
  Bir de ne isterdim biliyor musunuz… Keşke yemek kitaplarında tarif edilen yemekler bir menü oluşturacak şekilde bir bütünlük ya da belli konseptler şeklinde sunulsun. Aslında böyle bir kaç örnek yok değil ama bence çok yetersiz. Ne yazık ki pek çok insan birbirini öldürmeyecek, harcanan emeği boşa çıkarmayacak hem görsel hem de lezzetsel uyumlu yiyeceklerden oluşan öğünler hazırlamak hakkında hemen hiç birşey bilmiyor. Bakıyorsunuz balık çorbasının ardından çerkez tavuğu geliyor sofraya (dam üstünde saksağan) ya da nefis bir krep ile antre yaptığınız yemekte, et yemeğinin yanında iç pilav tıkıştırılıyor midenize… Mide festına uğramadan, gazdan boğulmadan şık, doyurucu ve de uyumlu aynı zamanda da sağlıklı bir öğün bütününü oluşturan tarifler beklerdim bir yemek kitabından. Yine mi çok şey istiyorum??? Ama Cenk Sönmezsoy olursa hazırlayan, çıtayı yüksek tutarım doğrusu.
  Kolay gelsin.

 122. 122 - Esin 26 Haziran 2010

  Merhaba,
  Daha 13 yaşında olmama rağmen yazdıklarınızı takip ediyorum ve elimden geldiğince (annem izin verdikçe) bunları uygulamaya çalışıyorum.

  Sitenize ilk baktığımda resimlerden gözümü alamamıştım. Çünkü daha 10 yaşındaydım. Her şeyi denemek istiyordum. Daha sonra tariflere de bakınca bir insanın bunları bu denli yazabilmesi için bir yeteneği olmalı diye düşündüm.

  Başarılarınızın devamını diliyorum.

 123. 123 - Nurhayat Akbaş 26 Haziran 2010

  Lütfen yukardaki tartın tarfini de yayınlar mısınız Cenk Bey? Nur…

 124. 124 - Işın 26 Haziran 2010

  Öncelikle tebrikler.
  Bir sürü benzer tarif kitabının olduğu bir piyasada işin zor, kolay gelsin. İyi bir tarif kitabı kesinlikle hikayeler, yaşanmışlıklar ve belli bir yaşam felsefesi içermeli. Kendi kişisel mesajını vermeli. Tatlı, tuzlu dengesi iyi ayarlanmalı:) Tarifler ne çok bildik, ne çok snob olmalı. Lokal olması gerekmese de alıştıklarımıza çok ters düşmemeli. İçinde 300 gr. tereyağı ve 7 yumurta sarısı bulunan eski tip Fransız reçetelerinin çoğu Türk insanına yenemeyecek derecede ağır geldiği unutulmamalı.

  Yemek kimyası ve teknik bence çok önemli. Bunlarla ilgili bilgiler vererek fark yaratabilirsin.

  Tariflerini denemesem bile elime alıp tekrar tekrar saatlerce karıştırmaktan hiç bıkmadığım, hayran olduğum 3 yemek kitabı var. İkisi Gökçen Adar’dan. İlkbahar-Yaz ve Sonbahar-Kış kitapları. Üçüncü ise Hülya Ekşigil’den Dilim Gülümsüyo.. Belki bunları iyi biliyorsundur sen de. Belki de bir gözatmak istersin fikir almak için.

  Yolun açık olsun !!

 125. 125 - kadriye klautke 27 Haziran 2010

  Sevgili Cenk,
  mektubunu yüzümde kocaman bir gülümsemeyle okudum.Nihayet dedim mutlu haber,nihayet kitap geliyor,artik notebook u gezgin seyyah gibi evin her tarafina tasiyip,yazicida tairfleri basip ay ilk sayfa okunmuyor yeniden web sayfasina gir Cenk in ilk notlarini oku telasim olmayacak Aslinda ben kagidin kokusunu seviyorum tarifleri notlari tekrar tekrar okumayi seviyorum,hele senin anlatimla her tarifin bir hikayesi olmasi,o tarifi olustururken veya o tarife gelen hikayeleri seviyorum,bir o kadar detayci bi okadar da zevkli fotograflara bakmayi seviyorum,Paris yazinda oldugu gibi birden Pariste oldugumu hayal edip yazinin sonunu karamel tadiyla noktaliyorum,her yazinda kendimden birsey buluyor,iste budur böyle olmali diyorum.Kitabinda olmazsa olmazlar gelince lütfen her tarifte bardakta,gramda ölcüleri olsun(ben bardak ölcüsünde basarili degilim,tartmak kolayima geliyor ve senin ölcülerinde harika)kitap ciltli olsun,tarifler hepsi harika ama mutlaka cikolatalar ve ekmekler( bütün evin cikolata veya ekmek kokmasi dayanilmaz bir duygu)Tabii hikayeleri bence olmazsa olmaz…
  Tüm yorum yapan arkadaslarin güzel dileklerine bende katiliyorum,heyecanla kitabini bekliyorum.
  Sana tüm kalbimle basarilar diliyorum esen kal…
  kkla

 126. 126 - MY 27 Haziran 2010

  Cenk sen zaten en ince detayına kadar düşünmüşsün belli. Ben beklentilerimi sıralamıycam. Bugüne kadar naaptıysan aynen devam. Ama yardımımı istersen herzaman burdayım.

 127. 127 - Özge 27 Haziran 2010

  Tebrikler 🙂 Umarım keyifle hatırlayacağın bir süreç olur.

  Benim naçizane okur olarak kitapta olmasını çok arzu ettiğim tarifler burda çikolata başlığı altında olanlar. Hatta bir de şu çikolatalı mousse tarifine beyaz çikolatalı alternatif de yapmaya fırsatın olsa tadından yenmez 🙂

  Kolaylıklar, hepsi içine sinsin dilerim.

 128. 128 - eri 27 Haziran 2010

  merhaba cenk bey.
  japonyadan bakyorum.
  boyle comment yazmayi ilk defada her zaman sizin weblog bakyordum.guzel fotoglaf ve guzel yemekler harika!sizin kitabiniz kesin alacagim. sadece turkce mi? ingilizcede yazyormi.
  kolay gelsin ve benim turkce kotu oldugu icin ozur dileyorum.

 129. 129 - berrin 27 Haziran 2010

  Ne mutlu haber bu Cenk. Çok sevindim çok. Umarım herşey istediğin gibi olur. İmza günü yapmayı unutma kitabım illa imzalı olsun isterim.

 130. 130 - Tinay Akbala 27 Haziran 2010

  Sevgili Cenk,

  Bu karar için kutluyorum seni.
  Ne yazarsın, nasıl çekersin bilmem ama,
  1)Okuduğumda gülümseten yazıların olsun.
  2)Mümkünmüdür bilmiyorum ama sayfaları silinebilir olsun:)
  3)Taşımakta (en azından çırparken fotoğraflara bakılabilir) zorlanmayan yemek kitaplarından olsun
  4)Kesinlikle fotoğraf koyma (dikkat dağıtabilir):))))

  Mektup için teşekkürler.
  Kolaylıklar dilerim.

 131. 131 - betül 27 Haziran 2010

  Bu kadar şeyin üstüne ne anlatsam az… Bence arşivden brownie, çilekli tart, fındıklı kurabiye ve vişneli kek mutlaka olmalı. Onun dışında bir de ben sufle isterim. Bol bol sufle olsun en sevdiğim şey.

 132. 132 - melike 27 Haziran 2010

  Sevgili Cenk,

  O kadar şirin bir yazı yazmışsınki, yüzümde gülümsememle yazıyorum bu notu ben de şimdi. Kitap haberine çook mutlu oldum. İlk basımını koşarak alacağım günü heyecanla bekliyorum. Başarılar…

 133. 133 - mine 27 Haziran 2010

  Süper bir haber Cenk! Okurken bir taraftan da “yaşasın, süper bir kitap olur” deyip durdum:) ben kesin alacağım bir de sana imzalatabilirsem daha da süper olur. Kitabın çıkınca kendi müşterilerimize de sana özel bir bülten yapacağım, söz. en beğendiğim yemek yazarım için bu kadarcık olsun bari:) Hayırlı olsun

 134. 134 - Su 27 Haziran 2010

  Bence kitabın ilk baskısı çıktığı gibi tükenecek, arkasından sayısız defa baskıları çıkacak. Bu sırada bir imza günü düzenlemeyi düşünür müsün acaba? 🙂 Martha Stewart programının bir bölümünde kitabı henüz çıkmış İtalyan asıllı Amerikalı bir aşçı konuğu hakkında iyi bir aşçı ve iyi bir yemek kitabı için 5 yıllık hazırlama süresinin normal olduğundan bahsetmişti. Yani kendine öngördüğün süre tuhaf ya da uçuk değil sanki 🙂 Kitapta yer alacak tarif önerisi olarak naçizane fikrim ise, pişirme tekniği sayesinde mutfak yaratıcılığımda bana basamak atlatan (belki de benim tecrübesizliğimden bu kadar önemlidir, bilemiyorum :)) domates çorbasıdır. Hani şu tüm malzemelerin önceden birlikte fırınlandığı…

 135. 135 - zuhal 27 Haziran 2010

  Eee, cenk sen nerdesin?Gene kayboldun,tüm ahali toplandık seni bekliyoruz:)Bişey söyle..Bu arada tüm yorumları büyük bir merak ve keyifle okuyorum ve sen neler hissediyosun gerçekten çok merak ediyorum:)

 136. 136 - masha 27 Haziran 2010

  Devamli okuyucularinizdan biriyim, kitabinizida ilk alanlardan biri olacagim. Butun birikiminizle cok guzel bir kitap cikaracaginizdan adim gibi eminim. Stilinizle hep diger bloglardan farkli oldugunuzu dusunuyorum. Kendi cekeceginiz fotograflarla bol resimli bir kitap bekliyorum. Diet yapanlari da unutmayin yag / seker / un yerine kullanabilecegimiz alternatif urunlerle birlikte sizin yepyeni tariflerinizi bekliyoruz.

 137. 137 - Su 27 Haziran 2010

  Merhaba,

  cok güzel, samimi, gercek, faydali , lezzetli bir site hazirlamissiniz. Cok tebrik ederim. Ilk kez bugün kesfettim, hemen kayit altina aldim. Artik hep burdayim…

  Kolay gelsin…
  Su

 138. 138 - Selin 27 Haziran 2010

  Benim senin blogunda en sevdiğim şey fotoğrafların. Ondan sonra tarifler ve hikayelerin. Aslında hepsi :))) En güzelini yapıcağına kuşkum bile yok. Kitabın çıkıcağı günü iple çekiyorum.

 139. 139 - BANU 28 Haziran 2010

  kitap haberi müthiş.. Çok ama çok mutlu oldum. şimdiden tebrik ediyorum. sen neyi yaparsan yap güzel olacaktır. bundan çok eminim sadece benim bir isteğim var fırın sıcaklık ayarı turbo fırın ve mini fırın derecelerinin ayrı ayrı yazılması… ve her ikisinin süreleri…. sevgiler ve tekrar tebrikler… iyi ki varsın…. Banu

 140. 140 - baharcicegi 28 Haziran 2010

  Tebrik ederim Cenk bey.blogda oldugu gibi kitabinizlada hem gözleri hem mideleri doyuracaksiniz.
  Banyoya gidip dislerinize baktiginizi okuyunca inanin hic keyfim yoktu beni güldürdünüz aklima geldikcede gülecegim cok dogal birisiniz
  Basarilar

 141. 141 - meriç 28 Haziran 2010

  cenk, tebrikler şimdiden 🙂

  yapabileceğim ne varsa yardıma hazırım, en zevkli kısmı tatmak da dahil olmak üzere taslaklarını test edip yorumlamaya kadar.

  kitabına katkı sağlamış olmak hazzını yaşamak için belki de :))

 142. 142 - Nurşen Sümer 28 Haziran 2010

  Merhaba ..Blogunu uzun süredir takib ediyorum.Çok beğeniyorum . Özellikle fotoğrafların sanat eseri gibi..Tariflerini denemek de benim için büyük zevk..Mükemmel bir yemek kiitabı olacağından hiç kuşkum yok..Kolay gelsin başarılar..

 143. 143 - evrim 28 Haziran 2010

  merhabalar,
  ben de sitenizin sessiz takipcilerindenim..
  ve kitap haberini duyunca sanki kendi kitabim cikacakmis gibi sevindim,bir yandan da nasil alabilecegimi dusundum.
  Guney Amerika,Sili’de yasiyorum ve burada Santiago’da bir ay once ISTAMBUL adinda bir mekan
  actim,tariflerin birer birer deneniyor,ve inanilmaz begeniliyor..
  (henuz deneme asamasindayim,bencillik yapip kendimize sakliyorum)
  benim takildigim konulara gelince:mesela muffin,browni,kek tariflerinde hangi tip kalibi kullanacagimi bir turlu kestiremiyorum,muffin icin teflion olanlari mi,yumusak silikon kaplari mi,ya da browni icin borcamlari mi,ya da tekli kaliplari mi…
  tariflerde hangi tur kapta nasil sonuc alinabilecegini de yazarsan cok aydinlatmis olursun bence.su anda blogtaki yorumlari tek tek okuyarak sorularima cevap bulabiliyorum ama kitapta buna sansimiz olmayacak..
  tekrar cok cok tebrik ediyorum…

 144. 144 - serpil tk 28 Haziran 2010

  Cenk mektunu aldım ve ne kadar sevindim anlatamam.Nihayet bekletiğimiz şey gerçekleşecek. Aslında benim bir beklentim daha var ama bakalım olur mu? Cafer Fernando’da kahvemi içip güzel seni elinden çıkmış tartlardan tadarak güzel sohbetler etmek.İnşallah birgün oda olur.Kitap olmasının en güzel yönü artık yazıcıdan çıktı alıp klasörlere takmak oralardan aramak zorunda kalmayacağım.Acaba kaç kişi senin düşünmüş olduğun ayrıntıları düşünüp yapmıştır. Dolaptaki yapılmayı bekleyen tartlara inanamadım.Hemen alışverişe çıkmalar.Ne kadar işine önem vermek en küçük ayrıntıları düşünmek..seni yürekten tebrik ediyorum.
  *öncelikle(eminim ama) aynı samiyetle olsun
  seninle konuşur gibi
  *birkaç arkadaşın değindiği gibi yanına notlar alabilmek iyi olur
  *spiral cilt olma fikir de çok iyi. kitap kalın olunca açık tutmak zor olabiliyor.
  *ben şahsen diğer arkadaşlar ne der. ben blogdaki bütün tariflerin olmasını tercih ediyorum. hepsi elimin altında olsun. biraz şımarıklık oldu ama:))
  *diğer ayrıntıları ölçü,malzemelerin temini,bazı tariflerin yapıp aşamasında resimli detaylı anlatımı vs gibi şeyleri aslında çoktan düşünmüş olacağını tahmin ediyorum.
  *tariflere ilave olarak aperatif içki yanına gidecek bazı şeyleri de eklemeni çok isterim.
  bir çok yerde bu tarifler var ama senin damak zevkin anlatımını tercih ederim.
  *son olarak sular seller gibi yazıp herşey gönlünce yetiştirip içene sinen bir yapıt ortaya çıksın.Eminim herkes bana katılacaktır biz senin elinden çıkmış her şeye gözü kapalı, yürekten en iyisi olacağına inanıyoruz. yani ben inanıyorum.
  sevgiler..

 145. 145 - Özlem 28 Haziran 2010

  müthiş : )

 146. 146 - ayşe 28 Haziran 2010

  Merhaba Cenk,
  İşte beklenen güzel haber. Senin adına ve en çok da kendi adıma sevindim. Samimi anlatımınla ve muhteşem fotoğraflarınla bezenmiş, mis kokulu kitabını heyecanla bekliyorum. Kolaylıklar diliyorum.
  (Seçim yapmak zor ama, havuçlu kek, korova kurabiyesi, çikolatalı kek, çilekli tart mutlaka olmalı.)
  A. Alpay

 147. 147 - Hülya YAKIŞIR 28 Haziran 2010

  üzüldüm …
  ilginç bir duygu ama kitap hazırlamaya başlayınca blogunu ihmal edeceğini, senden eski sıklıkta güncellemeler alamacağımızı düşündüm. Artık yeni fotoğraflar koymazsın bloğuna, güzelleri kitabına saklarsın diye düşündüm. Kitabı kıskandım, kardeşi olacağını öğrenen çocuk misali. Annesinin ona ilgisinin azalacağından korkan bir çocuk …
  Ama biliyorum bu bencilce, bu yüzden seni sonuna kadar destekliyorum. Ben yeni evli ve mutfaktan çok anlamayan bir bayanım. Senin tariflerini takip ediyorum. Tek ricam var, malzemelerini daha ulaşılabilir olanlarından seçmen. Biliyorum o zaman lezzeti aynı olmayacak belki ama zor bulunan malzemelerin alternatiflerini de söylersen çok iyi olur.
  Ne olur bloğunu da ihmal etme

 148. 148 - betül köroğlu 28 Haziran 2010

  CENK HER ŞEYİ GÖZÜ KAPALI SANA TESLİM EDİYORUMMM :))

  MERAKLA BEKLEMEKTEYİM…

  SEVGİLER
  BETÜL KÖROĞLU

 149. 149 - nurten 28 Haziran 2010

  Senin bu ayrıntıya önem veren mükemmelliyetçi yapın sayesinde herşey çok güzel olacak.Kolay gelsin…

 150. 150 - Tülin ÖZER 28 Haziran 2010

  Kaç haftadır süregelen sessizlik harika bir haberle bölündü. Hergün blogu açıp, “bugün yine ses yok” diyor ama bir yandan da çok iyi bir haber bekliyordum.
  Kitabı ya ilk satış gününde ya da imza gününde alıcam.
  Blogda gözterdiğin özen zaten mükemmel, kitabı hayal bile edemiyorum.
  Herşey gönlünce ve güzel olsun.
  Sevgiler,
  Tülin.

 151. 151 - deniz 28 Haziran 2010

  Oray Egin’in bugunku yazısına goz at istersen.recetelerinden cok yazilarini seven biri olarak benim cok hosuma gitti..

 152. 152 - Ceren 28 Haziran 2010

  ÇOOOOKK SEVİNDİİMM:):) Ne kadar mükemmel olacağına dair hiçbir şüphem yok canı gönülden destekliyor ve sabırsızlıkla bekliyorummm:)

 153. 153 - Cenk 28 Haziran 2010

  VAKİT AYIRIP UZUN UZUN BEKLENTİLERİNİZİ İLETTİĞİNİZ İÇİN HEPİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. YORUMLARINIZI TEK TEK CEVAPLAMAK YERİNE TOPARLAK BİR CEVAP YAZMAK İSTEDİM:

  – Evet, kaymak gibi sayfalar olacak. Birkaçınız spiralli olsun demiş ama ben ciltli olması taraftarıyım. Uzun seneler saklayabileceğiniz kadar sağlam ve kaliteli olmasını istiyorum.
  – Sayfalarda not almanız için boşluk bırakabilir miyim, şu aşamada kestirmek zor. Sayfada yer alması şart olan öğeler yerleştikten sonra mümkün olursa, neden olmasın?
  – Cafe Fernando’yu boşlayacağımı sakın düşünmeyin. Sadece yazılar ve tariflerin tipi biraz değişebilir. Sabah kalktıktan akşam yatana kadar tarif denediğim düşünüldüğünde kendimi doyurmak için fazla zaman ayıramayacağım aşikar. O anda buzdolabında ne varsa, 3-4 malzemeden bir araya gelen pratik tarifler yapacağım gibi geliyor. Haliyle vereceğim tarifler de bunlardan oluşacak.
  – Tarif istekleriniz için teşekkürler. Çikolatalı bol bol tarif olacağını kesinlikle söyleyebilirim ama onun ötesinde neler olacağını sonraki yazılara bırakıyorum.
  – Arşivdeki favorilerinizin hepsi not edildi. Gördüm ki hepimiz aynı şeyleri düşünüyormuşuz.
  – Malzemelerin nerelerden temin edileceğiyle ilgili bir bölüm mutlaka olacak, yalnız bir sorum var: Tariflerde kullandığım hangi malzemeleri Türkiye’de bulmakta zorluk çekiyorsunuz? Uzun uzun düşündüm, aklıma vanilya özütü, koyulaştırılmış şekerli süt ve fleur de sel den başka hiçbir şey gelmiyor. Vanilya özütünü evde yapmak mümkün, zaten yorumlar arasında tarifini defalarca verdim, tavsiye etmesem de ve sizin için de sorun değilse yerine vanilin kullanabilirsiniz. Koyulaştırılmış şekerli süt artık bütün süpermarketlerde bulunuyor. Geriye kalıyor fleur de sel, onu da bugüne kadar birtek Korova kurabiyesinde kullandım. Bunların dışında bulmakta güçlük çektiğiniz malzemeler nelerdir?
  Ahududu ve çikolatalı tartın tarifini uzun süredir istiyorsunuz, biliyorum. Kitabı beklemenize gerek kalmayacak, vakit bulunca tekrar yapıp fotoğraflarını çektikten sonra yazacağım. Yalnız baştan söylemek isterim; bu tartı ancak çikolata delisi olanlar sevebilir.
  – İmza günleri mutlaka olacaktır. Kitap çıkmadan önce bilgileri hepinizle paylaşırım.
  – Yardım teklifleriniz için çok teşekkür ederim. Şu aşamada tarifleri deneyen uzun bir liste mevcut ve benim bu gelen yorum ve önerileri toparlayıp tarifleri ona göre yönlendirmem için listeyi sınırlı bir sayıda tutmam gerekiyor. Aksi taktirde altından kalkamayacağım kadar fazla iş çıkmasından korkuyorum. Ama ileride ihtiyacım olursa muhakkak blogumda yazıp yardımlarınızı rica ederim.
  – Bu arada, sormamışsınız ama söylemek isterim: Martha ve ekibi kurabiyelerden yemiş ve çok beğenmişler. Böylelikle, sizden sonra Martha ve ekibi de şu kurabiyeleri test edip onaylamış oldu. Cenk’in Ev Kurabiyesi de artık kitaba.
  – Kitabın adını çok düşündüm ama hala bulamadım. Aklımda bir fikir var ama kelimeler biraraya gelmiyor henüz. Önümüzde neredeyse bir sene var. O zamana kadar bulmayı umuyorum 🙂

 154. 154 - fevziye 28 Haziran 2010

  ben de heyecanla kitabının çıkmasını bekliyorum..
  hoş kaliteli renkli özel bir kitap olucagından şimdiden eminim..başarıların daim olsun:))

 155. 155 - denizdeniz 29 Haziran 2010

  ÇOOOOOOOKKKK AMA ÇOOOOKK SEVİNDİM..KİTABININ KAPAK TASARIMI ADI RENGİ VS.KONULARINDA BİR YARIŞMA DÜZENLEMEK İSTEMEZMİSİN CENK? :)EMİNİM ÇOK İYİ FİKİRLER ÇIKACAKTIR.

 156. 156 - Esra 29 Haziran 2010

  Super bir haber. cok sevindim. sabirla bekliyorum.

 157. 157 - banu 29 Haziran 2010

  Sevgili Cenk,
  Bu habere nasıl sevindim anlatamam.
  Umarım herşey çok güzel olur.Merak ve sabırsızlıkla raflarda olacağı günü bekliyorum.

 158. 158 - Gülşah 29 Haziran 2010

  Cenkkk geç bile kalmıştınn…Çok sevindim bende ilk cümleden sonra hemen yorum yazanlardanım. Ben, senin bloğun kadar kaliteli bir kitap çıkartacağına emin olduğum için hiç tavsiyede bulunmuyor kütüphanemde hemen bir yer açıyorum… Sadece acele et n’olur:) kitabını elime alıp alışverişe çıkıp sonrada onları tek tek denemek istiyorum. Senin kitabının Julie’si de ben olabilirim:)

 159. 159 - Seda 29 Haziran 2010

  Merhaba,

  Kitap projesini duyunca çok heyecanlandım. Umarım kolaylıkla, her anı keyifle geçen bir süreç olur.

  Kitap piyasaya çıktığında hemen almak isterim gerçekten. Zaten blogda duyurulmuş olur diye düşünüyorum.

  Tariflerin birçoğunu denedim ve yorum yazanlarla hem fikir olduğum ilk konu detay vererek anlatmanız. Çünkü yaparken yanımızda o işi bilen bir yol gösterici olmadığından öyle mi yapsam, böyle mi yapsam diye düşünmek işe daha fazla heyecan katıyor.

  Her denediğim tarif yüzümü güldürdü. Özellikle bunun için teşekkür ederim. Tabii ki Cafe Fernando-Cenk tarifi diye belirtiyorum ama yapabilmiş olmaktan dolayı mutlu oluyorum.

  Teşekkürler, sevgiler…

 160. 160 - atakan 29 Haziran 2010

  senden once peynir eritmeye calısırken mutfagı yakan, senden sonra ise kız arkadasına cheesecake yapıp evinde davet verebilen bir adam olarak yazıyorum bunları. anlatımında tariflerinde oyle bir kolaylık var ki sen anlatırsan degil yemek, sıfırdan bina bile yapabilirim gibi geliyor. o nedenle tariflerin kolay ve anlasılır olacagından hiç suphen olmasın.

  bir de ufak bir rica; bşr etobur olarak kitapta daha fazla et yemekleri gorsek harika olur bence 🙂

 161. 161 - Vitahemera 29 Haziran 2010

  kesinlikle harika…afiyet oldu bile…

 162. 162 - Tuba Efe 29 Haziran 2010

  Sevgili Cenk,
  Mektubunu aldim okudum. Gittigin yerler kitabinda olacak mi? Yoksa sadece tarifleri mi vereceksin,
  simdiden kolay gelsin,heyecanli bir ise basliyorsun.

 163. 163 - Banu B. Bingor 29 Haziran 2010

  Beklentiler farklı farklı tabii, ama örneğin fasikül fasikül ya da spiral ciltli kitap hiç de sevimli gelmedi bana. Öncelikle “kalıcılık” sorunu doğar. Çok estetik de değil sanki… Hepsi sana kalmış; ama benim gözümün önüne Jamie Oliver’inkiler gibi (hatta daha hoş tasarımlı) “şık” bir kitap geliyor 🙂
  Kullanışlılık, evet… Ama prestij de önemli… İleride düşüncelerini/planlarını -çikolatalardan önce 😀 – alırım sanırım!

 164. 164 - B@ni 29 Haziran 2010

  Sen müthiş birisin Cenk 🙂
  Kitabında senin gibi bu muhteşem blogun gibi müthiş olacak eminim…

  Tariflerin o kadar güzel o kadar detaylı ve anlaşılır dilde ki çok beğenileceğini biliyorum.
  Hele o lezzetli fotoğrafların… 🙂
  Yardım istersen anında gelirim yanına 🙂
  Elbette hazırladığın yemekleri yemeden çekim yapabilirmiyim bilemiyorum ama valla karın tokluğuna çalışırım Cenk :))))

  sevgiler

 165. 165 - Meric 29 Haziran 2010

  Merhaba Cenk, bu habere cok ama cok sevindim. Senin yazdiklarindan sonra acikcasi benim ekleyecek bir onerim yok cunku zaten gonlumden gecenleri ve hatta daha fazlasini yazmissin.
  Her hangi bir seye ihtiyacin olursa lutfen cekinme.
  Sevgiler

 166. 166 - SERAP 29 Haziran 2010

  Sevgili Cenk büyük bir zevk ve bir okadarda heyecanla yazini okudum.Kitap projesinde basarilar diliyorum.Ve bir an elime alabilmek icin sabirsizlikla bekleyecegimi söyleyebilirim.
  Berlinden sevgiler
  Ha bu arada tarifleri denemeye aday olabilirmiyim???Hani birde disaridan biri olsun…

 167. 167 - ela 30 Haziran 2010

  ‘tarifleri deneme, insanlara test ettirme’ cümlelerini okurken julia child’ın ilk fasikülü yazarken yaşadıklarını düşündüm, içim pır pır etti. mayonez tarifi için bile ne kadar heyecanlanıyordu. mükemmel bir kitap olacağından hiç şüphem yok. kolay gelsin. mutfak tanrıları seninle olsun.

 168. 168 - SEMRA 30 Haziran 2010

  Sevgili Cenk;
  Bu haber hem cok sevindirici hemde üzücü…
  Ben blogumu ihmal etmem demişsin ama pratik yemekler tariflerimde olacak demen biraz ihmal edeceğin demek oluyor.. Dayanacağız birsüre ne yapalım cünkü dönüşün muhteşem olacak 🙂
  Tavsiyeler istenemene gelince ne tavsiyesi sen zaten herzaman en mükemmelini yapıyorsun.
  Allah kolaylık versin.

 169. 169 - Cenk 30 Haziran 2010

  denizdeniz – Yarışma adı altında düzenlemek istemem ama isim önermek isteyenlere e-posta kutum her zaman açıktır.

  Gülşah – Julia Child’ın tırnağı bile olmadığım aşikar, ama kitabımın bir Julie’si olması, ya da en azından bunun düşünülmesi, sanırım en büyük iltifat olacaktır.

  atakan – Böyle yorumlar alınca çok seviniyorum, vakit ayırıp yazdığın için teşekkürler. Kitabın içeriğiyle alakalı sonradan bir yazı yazacağım, orada daha detaylı anlatırım.

  Tuba Efe – Gezi yazıları olmayacak ama gittiğim bazı yerlerin de tariflerin doğuşunda büyük rolü var. Yani hem evet, hem hayır 🙂

  B@ni – Teklifin için çok teşekkür ederim. Sen de müthiş birisin 🙂 Bir kenara not ediyorum, ileride yardımına ihtiyacım olursa mutlaka yazarım.

  Serap – Teklifiniz için çok teşekkürler. Daha önceki yorumumda da belirttiğim gibi, hali hazırda tarifleri deneyen uzun bir liste mevcut ve benim bu gelen yorum ve önerileri toparlayıp tarifleri ona göre yönlendirmem için listeyi sınırlı bir sayıda tutmam gerekiyor. Aksi taktirde altından kalkamayacağım kadar fazla iş çıkmasından korkuyorum. Ama ileride ihtiyacım olursa muhakkak blogumda yazıp yardımlarınızı rica ederim.

  Semra – Pratik tarifler verecek olmamın blogumu ihmal etmek olduğunu düşünmenize üzüldüm. Hatta bunun tarifleri deneyenlerin sayısını artıracağını bile düşünüyorum. Söylememe gerek var mı bilmiyorum ama, dünya dursa blogumu ihmal etmem 🙂

 170. 170 - Seda 30 Haziran 2010

  Merhaba,
  Öncelikle uzun zamandır böyle bir haberi vermeni bekliyordum.. Her ne kadar blogunu sürekli takip etsem ve mümkün oldugunca tarifleri denesem de fotografları tarifleri bri arada görmem zor oluyor. Ayrıca ben biraz bu işi sürekli bizi bilgilendirmek amaçlı kjarşılıksız yapıyor olman açıkçası benim biraz mahçup hissetmeme neden oluyordu..
  Zaten mutfaga her zaman hevesim vardı ama ancak senin blogunu takip etmeye başladıktan sonra gösterişli yemekleri kolaylıkla yapabilme cesaretini buldum. Ama sana teşekkür etmeyi sadece buradan yazarak gerçekleştirebiliyoruz maalesef..
  Bu nedenle kitabının yayınlanmasını hem tariflerini sürekli elimin altında bulundurabileceğim için hem de satın alarak bir teşekkür yolu bulabildiğim için heyecanla bekliyorum..
  Pratik tarifler konusunda da çok haklısın bence. Kesinlikle tariflerin denenme oranı artacak. Ayrıca ben senin pratik dediğin tariflerin de bizim evde yaptıgımız menemen gibi olmayacağına ben eminim ve bu yüzden onları da dört gözle bekliyorum..
  2011 Haziran hepimiz için kaydedildi ve merakla bekleniyor bizler de okurların olarak umarım emeklerinin karşılığını sana gösterebiliriz..

  Sevgiler ve teşekkürler

 171. 171 - Zehra 30 Haziran 2010

  Merhaba Cenk,
  Sizi tebrik ediyorum.. İnşallah kitabınız en kısa zamanda yayımlanır… Ve çok başarılı olur..
  Benim sizden ricam, sağlık konusunu gözönünde bulundurmanız.. Çok severek takip ettiğim bloglar var; ama maalesef bir kurabiye ya da pasta tarifi için yarım ya da bir kalıp “margarin” ibaresini görür görmez tüm iştahım ve ilgim kayboluyor..Bunun dışında tariflerde kullandığınız malzemelere alternatif malzemeler vermeniz de çok iyi olur.Aklıma geldikçe yazacağım..
  Keyifli çalışmalar diliyorum.. Hoşçakalın..

 172. 172 - esrakmoglu 30 Haziran 2010

  Tebriker, çok sevindim ve heyecanlandım,evdeki herkese Cenk kitap yazacakmış diye günün en önemli haberini verdim.
  benim önerim mayalı tariflerin de bolca olması
  çünkü sen en ince ayrıntısına kadar yazar, kabaran mayayı, puf puf hamuru çok güzel fotoğraflarsın.

 173. 173 - pastaloji 01 Temmuz 2010

  Turkiyenin herhalde ilk ciddi hazırlanmış,emek harcanmış,profesyonel bir yemek kitabı olacak.
  Bizde gönül rahatlığıyla alıp bir Türkçe yemek kitabını alıp başucumuza koyacağız.
  Bu kategoride öncü olacağını düşünüyorum.
  Böylece 30 yıllık ustaların kitap basıp “aldığı kadar un” tabirini kullanmalarındanda kurtulmuş oluruz.
  kolaylıklar dilerim…

 174. 174 - Peri 01 Temmuz 2010

  Merhaba Cenk,nedense habere, hic ama hic sasirmadigimi belirtmek istedim.Soyle bir piyasaya baktiginda neler neler oldugunu goruyoruz, dolayisiyla senin gibi hazirladigi hersey icin emek harcayan, saatlerini heba eden en ince ayrintilarina kadar dusunen bir kisinin boyle bir teklifi hak ettigini dusunuyorum. Sen guzel seyler uretmeyi cok seviyorsun, askla yapiyorsun,birde icinde niyet vardi, ee daha ne olsun. Yurekten kutluyorum seni.
  Unutmadan cok uzaktayim gerci ama (ABD’de)herhangi bir sekilde yardima ihtiyacin olurda!yada herhangi bir seye Eylulde gelecegim

 175. 175 - manolya 02 Temmuz 2010

  merhaba cenk,

  gerçekten çok sevindim kitap yazmaya karar vermene:) bence bir yemek kitabını diğerlerinden ayıran en önemli şey içindeki fotograflar.. sonuçta piyasada onlarca yemek kitabı var, satın alma kararını verirken tariflerin ne kadar başarılı olduğundan çok içindeki fotografların ne kadar iştah kabartıcı olduğu çok önemli.. herkesin önce fotografa bakıp tarifi deneyip denememe kararını daha sonra verdiğini düşünüyorum.. en azından ben önce yazındaki fotograflara bakıp tarifi ondan sonra okuyorum:)

  nefis fotograflarınla ve akıcı anlatımınla çok başarılı bir kitap hazırlayacağını düşünüyorum, heyecanla kitabının çıkmasını bekliyorum:)

 176. 176 - Saliha 02 Temmuz 2010

  kendi adıma çok sevindim ve bunu bizlerle paylaşırken yazdığın samimi yazı gerçekten çok etkileyiciydi.
  iyi bir kitap olacağını şimdiden tahmin ediyorum, allah kolaylık versin 🙂

 177. 177 - Zuzu 02 Temmuz 2010

  Bu şahane haberi Pucca sayesinde; onu okuyarak öğrenmiştim…
  Kitabının ”Küçük aptalın büyük dünyası”nın yarısındayım hatta şu an!!

  *Ben böyle olacağını biliyordum,
  (birçok Cafe Fernando’cu gibi),
  fakat sahiden başka birşey bu,sadece bloga bu denli özenli yaklaşırken Cenk,kitap UÇAR demek istiyorum!!
  İlk önce hiç eski tarifler, bildiklerimiz olmasın diye geçirdim aklımdan ama,cık yok olmaz,
  ”olmadık yerde sevdiğin bi tanıdık görmüş gibi”
  çocukça sevinebilirim ben valla!!
  A@@ ben bu tarifi biliyorum demek ne hoş olur 😀
  Çenem düştü pardon :))
  Sana önce,tüm iyi dileklerimi yolluyorum Ölüdeniz’den sevgili Cenk!!!
  Sonrası malum,
  Lezzet yolculuğundan alnının akıyla çıkacaksın biliyoruz..
  Kocaman kocaman tebrikler.

 178. 178 - Zuzu 02 Temmuz 2010

  Kitabın ismi de Cafe Fernando olmalı!!

 179. 179 - Fisun 02 Temmuz 2010

  Sevgili Cenk, cok guzel bir haber bu! Ben kitabin ayni bu site gibi samimi ve sen gibi olmasini isterim. Baska da birsey istemem 😀 Bir de tariflerin yaninda alisveris yaptigin, begendigin yerler hakkinda ufak notlar olursa degme keyfimize. (Bkz. Kastamonu Pazari yazin)

 180. 180 - Musicianmommy 03 Temmuz 2010

  Cok uzun zamandir takip eden ama hic yorum yazmayan biriyim. Senin gonlun nasil istiyorsa, icine nasil siniyorsa oyle bir kitap olsun. Senin bir yemek kitabini eline aldiginda beklentin ne ise onu hedeflemeni dilerim. Butun bunlar bir yana, senin blogunun en buyuk ozelligi iki dilde, iki tarz olcuyle, “her nabiza serbet” vermendir bence; o sebeple umarim ki Okuyan Us ya sana bir de yurtdisina yonelik Ingilizce bir kitap da onerir ya da kitap “bilingual” bir kitap olur.. Just my two cents 🙂
  Hayirlisi ve en guzeli olsun..

 181. 181 - sunthing 03 Temmuz 2010

  Fiyuuuuu! Muhteşem tariflerin ve fotoğraflarınla ortaya harika bir kitap çıkacağından hiç kuşkum yok, heyecanla bekliyorum 🙂 Ama biraz da yaz noolur, keyifle okuyoruz yazdıklarını da… Sevgiler, karamelalı şeyler!

 182. 182 - Yemek Senligi 05 Temmuz 2010

  Merhaba Cenk,

  Tebrikler, çalışmalarında kolaylıklar dilerim!

 183. 183 - nigar 05 Temmuz 2010

  cenk bey şimdiden tebrikler siz kitabtada başarılı olucaksınız eminim bol şans xxx

 184. 184 - asya yusof 06 Temmuz 2010

  Ben demistim deyilmi bastan beri demistim 🙂 yakinda tv show da olursa hic sasmam :))))
  tebrik ediyorum tum kalbim le tr ye geldigimde cikmis olursa alirim bir tane..

 185. 185 - parium 06 Temmuz 2010

  süperr. ağlattınız beni.
  çok başarılı olun.zaten öylesiniz
  daha çok başarılı olun

 186. 186 - sevinc 06 Temmuz 2010

  Cenk tebrik ederim sabırsızlıkla bekliyorum. :)))
  NOt: yemeklerin kalorileride yazarmısın ?

 187. 187 - yasemin 07 Temmuz 2010

  Harika bir haber! kesinlikle olması gereken birşeydi.. Özellikle denenmiş tariflerin olacağına hiç şüphe duymadan alıp her tarifi uygulayacağım bir kitap olacağına eminim.. Zaten bu kadar kılı kırk yaran bir insanın kitabıda kılı kırkbir yarar 🙂 Benim OPY (Okur, Pişir, Yorumla : Yemek Kitaplarını hayata geçirme projesi) Projem için harika bir kaynak. Hemde hiç şüphe duymadan! harika harikkkaaa!
  Laf aramızda bu kadar uzun bir yazı ne zamandır okumuyordum heleki bloglarda.. Birtanesin! Tebrikllllerrrrrrrrrr! Sabırsızlıkla bekliyorum!

 188. 188 - nihan 07 Temmuz 2010

  Harika haber, tebrik ederim, çok sevindim 🙂 Sabırsızlıkla bekliyorum.

 189. 189 - zuhal 07 Temmuz 2010

  Ne tv de shov mu yok artık bu kadarına dayanamam!!!bu kadar da tanınma cenk şöhret bir yerden sonra çok sıkıcı:)Ya şu koskoca alemde sadece ben miyim kıskanç,sadece ben miyim tek çocuk olan!!!

 190. 190 - Ozlem 07 Temmuz 2010

  İyi günler Cenk,
  Güzel haberlerinizi bizle paylaştığınız için teşekkürler. Tebrikler… Kitabınızın neyi kapsayacagina öncelikle karar
  vermeniz gerekecek. Sadece kek mı turta mı tuzlulara da yer
  verilecek mı yoksa genel anlamda bir cookbook mu olacak
  karar vermelisiniz. Ondan sonra da tariflerininizin size özgü
  olması gerekmez mı? Korova cookieleri Herme nin tarifi siz hangi şartlarda kitabınıza koyacaksınız. Sizden tevil hakkı istemezler mi? Yani blogdaki gibi yapamazsınız. Kitabınızın
  hangi tip müşteriye sunacağınızda önemli.. Biri şarabın yanında yapacagı tatlıyı sorarken daha geniş bir kitle arkadas toplantısında hangi tatlının iyi gideceğini düşünecek…. Zor is kolay gelsin.. Alınması düşünülmesi gereken çok kriter var.. Ne olursa olsun kitabınızın size özgün olması benim en arzu
  ettigim şey.. Sizin tarzınız olsun… Belki ilki olur sonra digerleri gelir pesi sıra… Çok şeyi birarada vermeliyim çok yönlü olsun derken boğulmayın lütfen… Şimdiden kolay gelsin saglicakla kal.. :))

 191. 191 - Mevlüde 08 Temmuz 2010

  Sevgili Cenk,
  Bu benim ilk yorumum,oysa ki 3 yıldır takip ediyorum.Bu kitap bizim gibi sadık okuyucularının hakettiği bir ödüldü.Hem sabırsızlıkla hem de sabırla bekliyorum:)İçerik vs konusunda da “sana gözüm kapalı güveniyorum”.Bu kadar yaptığı işi seven,titiz,detaycı(sana şu yorumu yazarken bile detaylara dikkat edip kelimelerimi seçiyorum:)) ve sorumluluk sahibi birinin ne kadar mükemmel bir iş çıkartacağını tahmin etmek güç değil.Yalnız merak ettiğim şu; kitapta hem yemek hem tatlı hem vs mi olacak? Yani bana tek kitapla kalmazsın-kalman haksızlık olur gibi geliyor da!Kitapları konu başlıklarına göre mi toplarsın?Bu kadar işinin arasında çok vaktini aldım.Ben de bir diğer okuyucunun yazdığı gibi acaba gönderebileceğim tabak-çanak vs var mı diye düşünmedim değil:) Kolay gelsin..

 192. 192 - neslihan 08 Temmuz 2010

  Merhaba Cenk bey sitenizi uzun süredir hayranlıkla takip ediyorum.Yemek kitabı hazırlığında olduğunuza çok sevindim.Ama lütfen siteyede yazmayı ihmal etmeyin.Çünkü yazdıklarınızı keyifle okuyoruz.BAŞARILAR…

 193. 193 - şebnem 08 Temmuz 2010

  merhaba Cenk;
  192.kişiyi okumaya sıra geldiyse eğer:) çok sevindim, hatta başlığı görünce çıkmış mı,hemen gidip alayım diye bir düşündüm bile. öncelikle sabır,şans ve kolaylıklar diliyorum.ucundan parmağımız olmasını istersen eğer, mermer tablalar konusunda yardımcı olabilirim seve seve

 194. 194 - Özlem Odabaş 08 Temmuz 2010

  Herkes gibi ben de çok sevindim.Başka bir şey istesem olacakmış.Kitaplığıma sizinde kitabınızı eklemek bir farz oldu.Sabırsızlıkla çıkmasını bekleyeceğim.Sadece tarifler değil gezdiğiniz gördüğünüz yerleride bu kitapta görebilecek miyiz.Kitabın çok iyi olacağına eminim.Şimdiden tebrikler… başarılar…

 195. 195 - Mehmet 09 Temmuz 2010

  Tebrikler Cenk Bey, sizin adınıza çok sevindim. Umarım başarılarınız bu kitap projesinden sonra da devam eder.

 196. 196 - Kezi 09 Temmuz 2010

  Selam Cenk,

  Bir blog yazarın en çok istediği şeylerden biri olsa gerek yemek kitabı çıkarmak, darısı diğer kitap çıkarmak istiyenlere…

  Çıkarmak istediğin kitapla ilgili projelerini okudukca sevindim, çünkü piyasada çok kitap var ama içeriği boş, içeriğinin siten gibi dolu dolu olucağınada hiç süphem yok…

  Eğer ilgilenirsen benim ellimde de birkaç tarif var…

  Sabırsızlıkla kitabını bekliyorum, seneye Türkiye ye varır varmaz yapıçağım ilk işlerden birisi: senin kıtabını almak olucak…

  iyi çalışmalar

 197. 197 - Lea 09 Temmuz 2010

  Merhaba Cenk,
  Uzun zamandır bloguna girmemistim. Seni yurekten tebrik ederim.Öncelikle kitap yazmaya ve bastırmaya cok layik birisi oldugunu dusunuyorum. bunun sebebi birkaç şeyi birarada güzel yapabiliyor olman. Hem çok güzel yemek pişiriyorsun, hem kalemin çok kuvvetli (bir yemek blogu okurken insan ağlar mi? ama baksana bir sürü insan ağlamış). hem çok disiplinlisin hem de sanat yönün çok kuvvetli. Seni etrafımdakilere bir basari oykusu olarak anlatıyorum hep. Umarım herkes senin gibi istediği ve yetenekli oldugu bir konuda ilerleme kaydedebilir.
  Kitabını bekliyorum.

 198. 198 - Cenk 11 Temmuz 2010

  Tekrar herkese güzel yorumları için çok teşekkür ederim. Benim kadar heyecanlı olduğunuzu görmek daha da şevkle çalışmamı sağlıyor.

  Zehra – Bugüne kadar tariflerimin hiçbirinde “margarin” kelimesi geçmedi, kitapta da geçmeyecek – kuşkunuz olmasın. Tariflerde yeri geldiğinde alternatifler de olacak.

  esrakmoglu – Ekmek yapmayı ve yemeyi seven biri olarak kitapta bir sürü tarife yer vermeyi planlıyorum ama belirlenmiş bir sayfa adedi var ve kaç tanesini ekleme şansım olur emin değilim.

  Peri – Bütün tarifleri burada mevcut olan malzemelerle yapmam gerekiyor ama nazik teklifin için yine de çok teşekkür ederim.

  Ozlem – Sanırım yanlış anladınız. Korova Kurabiyelerinin tarifini kitaba koyacağım diye bir şey söylemedim. Koyacak olursam da muhakkak tarifin sahibinden izin istendikten sonra olacağına emin olabilirsiniz. Blogdaki gibi yapamazsınız demişsiniz; o konuya da yeri gelmişken (bunun gibi bir tane daha yorum aldığımı hatırlıyorum) bir açıklık getirmek isterim: Yemek tariflerindeki malzeme listelerinin herhangi bir telifi yoktur. Sadece tarifin anlatımında kullanılan cümleler telif yasalarıyla korunur. Yani aslında aynı malzemeleri kullanıp kendi kelimelerinizle nasıl yapıldığını anlattığınız sürece hiçbir kanunu çiğnememiş olmuyorsunuz. Ama elbette işin bir de etiği var. Ben malzemeleri aynen kullansam da (ki Korova kurabiyelerinin tarifini yayınlamadan önce yazarı Dorie Greenspan’den izin aldım) veya birçok değişiklik yapıp kendi tarifimi oluştursam da (yani sadece ilham almış olsam da) tarifi bana tanıtan yazara olan saygımdan dolayı her zaman kaynağını belirtmişimdir. Tariflerin altında gördüğünüz ibareler bunların başkalarının tarifleri olduğunu göstermez. Genelde ufak tefek değişiklikler yaparsam “alınmıştır”, çok başka bir şey ortaya çıkmışsa da “ilham alınmıştır” ibareleri koyuyorum.

  Mevlüde – Kitabın içeriği konusuna şu aşamada girmek istemiyorum ama biraz zaman geçsin, içime sinsin ondan sonra mutlaka bahsedeceğim. Teklifin için de çok teşekkürler. Üç kitaba yetecek kadar tabak çanak yığılmış durumda eve 🙂

  şebnem – Çok teşekkür ederim teklifiniz için. Fotoğrafları çekmeye sanırım gelecek senenin başında başlayacağım. O zaman mutlaka kapınızı çalacağım.

  Kezi – Teklifin için teşekkürler. Kitaba koymak istediğim çok fazla tarif var ama sanırım hali hazırdaki tarifleri bile elemem gerekecek. Umarım bir sonraki kitaba 🙂

 199. 199 - melda 12 Temmuz 2010

  merhaba
  uzun zamandir bakmiyordum ve bugun kitap haberini okuyunca cok sevindim.senin tarifin olan kahve ve findikli kurabiye tariflerine arkadaslarim bayiliyor hata amerikali arkadaslarimin da favorileri (findikli kurabiye’ye marmelat yerine nutella koyuyorum hmmm)olculer super kesin tutuyor:)
  yukarda resmi olan kahveli cikolatali tart in tarifi site de var mi?cok baktim ama bulamadim;goruntu delirtici…

 200. 200 - Cenk 12 Temmuz 2010

  melda – Çok teşekkürler. Kahveli çikolatalı tartın tarifi sitede yok, ama kitapta olacak.

 201. 201 - filiz gürüz 12 Temmuz 2010

  HEPİMİZ İYİ İNSANLAR OLMAYABİLİR VE ARADA KISKANÇLIK KRİZİNE GİREBİLİRİZ BU YAZDIKLARINLA!!!!! ama karşımızda “deli ya bu” dedirten birini görünce de “hak etmek var, helal olsun” diyebiliriz ve deriz. “Klasik Cenk cevapları, kapatılabilir krema, tarifin ortasında yanlış noktada dururken nasıl kurtulacağımızı anlatmak” çok iyi teşhisler. çok tebrik ederim. bence fındıklı browni kesinlikle olmalı (hem kolay hem de yiyenlere “hmm daha önce hiç böylesini yememiştim” dedirten tattan. pesto sos, burdaki tarif sosların vazgeçilmezi.hangilerini koyacağını bize bırakırsan cok fena!!! cherry domates, kekikli tart. o da nefis. daha bir sürü var, o kruvasanı kesinlikle anlatma deli ediyor adamı!!!neyse kolay gelsin. herkes yazmıştır tabi, herkes can da atar ama: yardım için her zaman burdayız. her şeyi sen yap ki kitap, şu piyasadaki son kitaplar gibi jamie’nin Türkçe tercümeleri gibi olmasın. tekrar kolay gelsin.

 202. 202 - filiz gürüz 12 Temmuz 2010

  ayrıcaa haziran 2011’e kadar sabırsızlanmamızı ve sessizce beklememizi istiyorsan bize de şu kurabiyenin tarifini verebilirsin rüşvet olarak:)

 203. 203 - BIr Terazi Kizi 14 Temmuz 2010

  Merhaba Cenk,tüm yorumlari tek tek okuyamadim ama inan ne kadar heyecanliyim,bir yemek ve tatli meraklisi olarak…

  Benim merak ettigim,satislar sadece yurt icindemi olacak acaba,yoksa ayni anda yurt disinada getirilecekmi?

  Cok tebrik eder,kolayliklar dilerim,seni seviyoruz…

 204. 204 - munevver 14 Temmuz 2010

  yazacağı kitabın hayırlı olsun

 205. 205 - Cenk 15 Temmuz 2010

  Filiz Gürüz – Çok teşekkürler. Kurabiyenin tarifi konusunda biraz zaman verin bana, azıcık düşüneyim. Kitabın açılışını onunla yapmayı planlıyordum…

  Bir Terazi Kızı – Teşekkürler. Şimdilik planlanan sadece yurt içi. Diğer ülkelere nasıl ulaştırabileceğimiz konusunu araştıracağım, bilgi edinince buraya yazarım.

  munevver – Çok teşekkürler.

 206. 206 - ayse 15 Temmuz 2010

  cok mutluyum cooooookkkkkkkkkkk. okur okumaz “aman tanrım biliyodum yasasın o gün geldi!” dedim.
  seninle gurur duyuyorum cenk! seni kesfetmis oldugum gün icin de cok tesekkur ederim. kitabın eminim ki blogun gibi ozenli olacaktır baska da bisiy demeye gerek yok. sen kendin begendigin sürece eminim ki ortaya cok güzel bisey cıkıcaktır :))))
  soylenen onerilenler dogru. ben su ana kadar senin tariflerinden anca 3-5 tane denedim ama hepsi güzeldi. 🙂
  40 cesit yemek yapabilen biri degilim ve bence senin mutfagından,elinden cıkan senin garanti verdigin temel tarifler olmalı. bence. bi de klasikler mesela browni, cheesecake ve tart zaten Allah’ın emri bunlar.
  baskaaa? zor bulunanları nerden bulabilecegimizi yazmak iyi bi fikir bi de bence verme kurabiye tarifini 🙂 kitapla beraber ver ki hem kitabı alalım hem heveslenelim, bekleyelim birazcık 😛
  sayfaları beyaz parlak kağıt ve süper kaliteli resimler gözümün önüne geliyor. ama bu sayfalar leke tutar heralde degil mi?! 🙁 ay cok mutluyum aklıma baska bisiy gelirse gene yazarım elbette.

  Tebrikler, kolay gelsin Cenk’cim ve yolun açık olsun!

  P.S. Annen de heralde cok mutlu olmustur degil mi? 🙂

 207. 207 - İlknur Karataş 15 Temmuz 2010

  Merhaba, yıllardır hayranlıkla ve de sessizce izlediğim blogunuzu bugün acaba son zamanlarda yeni neler eklenmiş diye açtım. kitap projenizi duyunca da çok ama çok sevindim. size bu süreçte başarılar diliyorum(ki başaracağınızdan şüphem yok!). tüm endişelerinizi ve telaşlarınızı bir kenara itip her zaman yaptığınızı yapın, çünkü sonucunda her zamanki gibi çok iyi bir iş çıkaracağınıza eminim. şans melekleri sizden yana olsun! yolunuz açık olsun…

 208. 208 - yagmur 16 Temmuz 2010

  Hiç bir tarif seçemeyeceğim hepsi olsun

 209. 209 - pastaloji 16 Temmuz 2010

  merhaba Cenk,
  kitabında yayınlayacağın tatlı, pasta ve ekmek reçetelerini test etmeye hazırım.
  İletişim için e-posta adresimi kullanabilirsin.
  görüşmek üzere…

 210. 210 - Cenk 16 Temmuz 2010

  Ayşe – Çok teşekkür ederim. Annem havalara uçtu dersem yalan olur 🙂 O hala ben karnımı nasıl doyuracağım onun derdinde. Bir kitap yazarak bunun mümkün olmadığını bildiği için de projeye ilk başlarda sıcak bakmadı ama benim için ne kadar önemli olduğunu anlayınca onun da fikri değişti tabii. Şimdi her aradığında tarifler ne durumda onu soruyor 🙂

  İlknur Karataş, yagmur – Çok teşekkür ederim.

  Pastaloji – Nazik teklifiniz için çok teşekkürler. Önceki yorumlarda da belirttiğim gibi, hali hazırda tarifleri deneyen uzun bir liste mevcut ve benim bu gelen yorum ve önerileri toparlayıp tarifleri ona göre yönlendirmem için listeyi sınırlı bir sayıda tutmam gerekiyor. Aksi taktirde altından kalkamayacağım kadar fazla iş çıkmasından korkuyorum. Ama ileride ihtiyacım olursa muhakkak blogumda yazıp yardımlarınızı rica ederim.

 211. 211 - Hayal 16 Temmuz 2010

  Cenk Bey ben tüm tariflerinizi çok seviyorum ama bir kaç tane seçtim , bazılarını denedim ( çok lezzetliydiler)

  Çikolata ve Kestaneli Buche de Noel,
  Çikolatalı Tart
  Fındıklı ve Çikolatalı Yulaflı Kurabiye
  Frambuazlı Kuğu Ekler
  Korova Kurabiyeleri
  L’Orange
  Cafe Fernando 4 yaşında (Pain au Chocolat)
  Smokinli Çilek
  Çikolatalı ve Çilekli Pasta
  Çikolatalı Mousse
  Limonlu Cheesecake
  Kıtır Çilek
  Çilekli Dondurma
  Çikolatalı Dondurma
  Havuçlu Kek
  Limonlu Haşhaş Tohumlu Kek
  Havuçlu ve Likapalı Kek
  Mandalinalı Cheesecake
  Brownie
  Nar Reçeli
  Peynirli Omlet
  Portakallı ve Lorlu Pancake
  Elmalı Tart
  Goji Berry’li Çikolatalı Tart
  Vişneli Fransız Tostu
  Tost Ekmeği
  Lavantalı Sütlaç
  Portakallı Tavuk
  Tavuklu Sezar Salatası
  Kakule ve Fındıklı Güllaç
  Karnıyarık
  Kremalı Brüksel Lahanası
  Mercanköşklü Bezelye
  Domates Sosu
  Pesto
  Rokfor Sosu
  Çikolata ve Fındıklı Biscotti
  Kıtır Pastırmalı Patates Salatası
  Maş Fasulye Piyazı
  Pancar Salatası
  Semizotu Salatası
  Adaçayı, Mantar ve Keçi Peynirli Kepekli Makarna
  Badem Pestolu Kepekli Spaghetti
  Domates, Biber, Patlıcan ve Mantarlı Makarna
  Domatesli ve Fesleğenli Fırında Makarna
  Spaghetti Cacio e Pepe (Parmesan Peynirli ve Karabiberli Spaghetti)
  Yeşil Elma ve Portakallı Zeytinyağlı Kereviz

  Biliyorum baya tarif yazdım ama seçmek çok zor (:

  Sabırsızlıkla bekliyoruzz !

 212. 212 - Cenk 16 Temmuz 2010

  Hayal – Birkaç tane seçtim demişsin, ama aşağıya indikçe gözlerim iyice büyüdü! Nasıl bir liste bu? 🙂 Şimdilik 5 tanesinin kitapta olacağını söyleyebilirim. Tariflerin bazılarında değişiklikler ve yepyeni fotoğraflarla…

 213. 213 - Aynur Filiz 16 Temmuz 2010

  Cenk Merhaba,
  cok uzun zamandır seni takip ediyorum. ve bir çok tarifini denedim bazıları son derece başarılı oldu, ancak bazıları benim beceriksizliğim sayesinde tam bir fiyasko (örn 1: Nar Reçeli)sebebini gayet iyi biliyorum, zira senin anlattığın püf noktalarını es geçtiğimde başıma geliyor.

  bugün Kuzinime senin sayfanı tavsiye ettim amaan görsen bir kızılca kıyamet kopardı ki evlere şenlik. Efendim! neden ben simdiye kadar cafefernando.com’nun takipcisi olduğum halde ona bilgi vermemişim, neden daha önce keşfetmemiş vs.vs.vs anlayacağın hem sana, hem de kuzine bir özür borcum var. Neyse ki onu senin tariflerinden birini özellikle son tarifini deneyerek yumuşatırım artık(kendisi mutfakta bir faciadır da)ama hoş olan durum yeni bir takipçin daha oldu
  🙂
  biliyorum cok uzattım ve asıl söylemek istediğim şeylerden uzaklastım.
  Şu yemek kitabı işi beni gerçekten çok ama çok mutlu etti ve dört gözle bekliyorum en güzeli de tariflerini kağıt parçalarında değil de; senin çektiğin o güzelim fotoğraflarla mis gibi kitap kokusunu hissederek okumak ve tariflerini denemek bence çok hoş olacak.

  son olarak senden bir tavsiye istiyorum ben de blog oluşturmak istiyorum ve bende senin gibi tutkularımı, sevdiğim şeyleri yaşamak ve paylaşmak istiyorum. ama senin blogu’nu kendime tek örnek aldığım için açıkcası korkuyorum. nereden başlayacağım neyi nasıl anlatacağım bilmiyorum bana bu konuda ne önerirsin.

  yeni yeni yazılarını bekliyorum(ruz) herşey gönlünce olsun.

 214. 214 - ebrushka 20 Temmuz 2010

  Yakışır diyorum ve bence kitapta olması gerekenlere geçiyorum hemen;

  Bence olmazsa olmazı başta ya da sonda çevirim tablosu, bardak deyince Avustralya mı Amerika mı ne bilmeli okuyan, gram deyince karşılığı nedir vs arayıp taramak gerekmemeli. Martha’nın sayfasındaki gibi üzerinde çevirimler olan bir buzdolabı süsü de hediyesi olabilir mesela kitabın

  BBC’nin yayınladığı denenmiş tarifler olan kitaplarındaki gibi kalori hesabı da olabilse tariflerde ne güzel olur. Suçluluk göstergesi hesabı…

  Kağıt ve format seçimi de önemli bence, benim gibi sarsak aşçılar için kirlenip yağ tutmayan bir kağıt olabilse, tarifler bir yandan yemek pişirmeye çalışırken bir yandan da koca kitabı açık tutmaya uğraşmadan okunabilir olsa (sayfalar yerinden çıkabilir olsa?) Hatta kitap yerine kutu içinde kartlarla mutfakta el altında olsa…

  Ne diyeyim çok sevindim şu tart da muhteşem görünüyor, kitabı bekleyemeyebilirim…

 215. 215 - AYŞE BEKMEZCİ 21 Temmuz 2010

  BLOĞUNUZUN TAKİPÇİSİYİM.YAZILARINIZI MERAKLA BEKLİYORUM VE ZEVKLE OKUYORUM.FOTOĞRAFLARA AĞZIM AÇIK BAKIYORUM.HERŞEYİ ÇOK ÖZENLİ YAPIYORSUNUZ.KİTABINIZIN MÜKEMMEL OLACAĞINA EMİNİM…BAŞARILAR…

 216. 216 - Dr. Soner 22 Temmuz 2010

  Herşeyden önce tebrik ederim.

  Bu fikri yayınlamak, sizi geri dönülemez bir noktaya getiriyor tabi ki! Kitap yazılacak! Bu, zaman zaman benim de kendime uyguladığım, kaçınılmaz bir şekilde yapılması gereken ama bir türlü elimizi kaldıramadığımız işlerin yapılmasını sağlayan bir işkence yöntemi!:-)

  Günümüzde elektronik ortam kitabin yerini alıyor gibi bir düşünce var. Bence eksik. İkisi birbirini tamamlıyor! Belki de önerilerim ilk kez böyle bir simbiyozisi sizin kitabinizla gösterecek, bilmiyorum… İlk 100 öneriyi okudum. Umarım orijinal bir şeyler akıl etmişimdir.

  İçerik:
  Blog zaten tarzınızın aynası… Aynı tarifler, benzer kategorilerde bazı ek tariflerle, aynen kitaba…

  Belki otantik tarifler; tarhana yapımı veya incir reçeli (ama şu yeşil erkek incirlerden yapılanı)belki de annem vefat etmeden önce, ondan bir anı olsun ve o lezzet kaybolmasın diye aldığım zeytinyağlı enginar dolması tarifi gibi… Ama tarzına uymuyorsa aynen blog gibi olmalı.

  Anılar eklenebilir. Bu yemekle güzel bir iş bağlantısı yaptım veya anneme ilk beğendirdiğim tatlı gibi… Her yemeğin bir hikayesi vardır mutlaka(!).

  Tarif hakikaten bir durumu belirlemeli. Karıştırmak; çırpmak mı, hızlıca çevirmek mi, paçal yapmak mı, homojen bir karışım elde etmek mi vs. vs.

  Belki birazdan söyleyeceğim kitap formatının son bölümünde eklenecek amatörler olabilir. Tabi editörden geçip onaylandıktan sonra.

  Kitap formatı:

  Yaşayan bir kitap olmalı.

  Çoğu yemek kitabı yeni baskısı çıkana kadar dondurulmuştur. Bu her halde yazarını da okuyucularına yeni şeyleri çabuk ulaştıramama sıkıntısına sokar.
  Bu da yaprakları çıkarılabilen bir ciltle çözülebilir.
  Yeni tarifleri, tarif modifikasyonlarını blogunda ama ücretli, ama ücretsiz kitap sayfası formatında yayınlarsın, insanlar print eder ve yemek kitaplarının ilgili sayfasından sonraya koyar veya o tarifi yenisiyle değiştirir. Mis gibi güncel bir kitabı, yaşayan bir kitabı olur. “YAŞAYAN KİTAP”, “CENK’İN YAŞAYAN YEMEK KİTABI” buyurun size bir kitap adı ve bir de slogan!
  Kitap ama kolayca iki yana açılan, dar (tezgahta fazla yer tutmasın ve göz önünde olsun diye), suya dayanıklı (sıçrama, dokülmelere karşı)…

  Kitapta, blogdaki videolara veya daha çok ve ayrıntılı resimlere atıflar bulunur. Simbiyozisin bir gereği olarak.

  Ölçüler bölümünüzü belki biraz daha geliştirebiliriz. 28 cm lik kalıp nedir + resim gibi…

  Kaleminize ve şef bıçağınıza kuvvet derim. Kolaylıklar sizinle olsun. Yardım etmeye de gönüllüyüm. Sevgi ve saygılarla. Dr Soner Recai Öner-İzmir

 217. 217 - Cenk 23 Temmuz 2010

  Soner Bey – Önerileriniz ve vakit ayırıp yazdığınız için çok teşekkürler. Yaşayan yemek kitabı fikir olarak çok güzel ama herkesin internet erişimi olmadığını da unutmamak lazım. Ben gerek duyulan her türlü bilgiyi (çeşitlemelerle beraber) kitabın içinde vermekten yanayım. Akıl karıştırıcı tarifler için de fotoğraflı anlatım hazırlamayı planlıyorum. Sayfaları çıkan bir kitap formatı sanırım içime sinmez. Suya lekeye dayanıklı derken bunun sadece kapak için çözülebilecek bir şey olduğunu düşünüyorum. İç sayfalarda bunu engellemek için nasıl bir çözüm bulunur emin değilim. Bir de bu tip özellikler kitabın fiyatını çok fazla şişirebilir. Özelliklerde aşırıya kaçmadan, uzun süre saklanabilecek dayanıklıkta bir kitap olacağına şüpheniz olmasın.

 218. 218 - Dr. Soner 23 Temmuz 2010

  Tekrar başarılar dilerim.

  Bu arada Türkiye Dünya’da en fazla internet kullanıcısı sayısı sıralamasında (2009 verileri) 20.sırada. Nüfusa göre oran % 35
  Sizin kitabın hedef kitlesi her halde B grubu ve üzeri tüketiciler olacaktır diye düşünüyorum, yani internet kullanıcısı olan grup.

  iNTERNET İSTATİSTİKLERİ:
  http://www.itu.int/publ/D-IND-WTDR-2010/en http://www.itu.int/publ/D-IND-WTDR-2010/en
  http://www.guvenliweb.org.tr/istatistikler/content/giri%C5%9Fimlerde-bili%C5%9Fim-teknolojileri-kullan%C4%B1m%C4%B1

  Sevgi ve saygılarla. Dr. Soner

 219. 219 - Cenk 24 Temmuz 2010

  Soner Bey – Linkler için çok teşekkürler. İlk müsait zamanımda inceleyeceğim.

 220. 220 - spongebob 26 Temmuz 2010

  korova kurabiyesi olmassa reklamını yapmam. 😉 gerçi ben apartmanımdaki 45 daireye (tanımadığım halde)sitenin linki ile servis yaptığım için eminim herkes haberdar dır :).ayrıca belirtmek isterim oturduğum sitede gün yapan teyzeler bacılar arasında tariflerin bir ritüele dönüştü.yani korova kurabiyesi konusunda borçlusun 😉

 221. 221 - Cenk 28 Temmuz 2010

  spongebob – Çok teşekkür ederim! Korova kurabiyesinin tarifi maalesef bana ait değil, dolayısıyla kitaba eklemek için izin istemem gerekiyor. Eğer Dorie Greenspan’den izin kopartırsam mutlaka.

 222. 222 - Özlem 05 Ağustos 2010

  hepsiiiiii…

  Hepsi yeralmalı çünkü, çoğunu yaptım ve ilk defa bir siteden yaptığım tariflerin hepsi ama hepsi birebir aynısı oldu, herkeste ne yapsam bayılıyor artık 🙂 Teşekkürler Cenk.

 223. 223 - Çiğdem Ergüven 09 Ağustos 2010

  Sevgili Cenk,

  Muhteşem bir proje:)
  Böylece ben de habire sityeden print alıp evde dosyalama derdinden kurtulmuş olurum:)

  Lütfen ama lütfen buradaki detayları kitabına aktar. O minicik ipuçları gerçekten lezzeti ayrıntıda gizliyor zira…

  Bir de mutlaka şu yılbaşında yaptığın mango ve passion fruit’lu pastayı kitaba ekle…. Her karesini olmasa bile aşamalarını…. Muhteşemdi…

  Dörtgözle bekliyorum…

  Sevgiler,

 224. 224 - Seyma ekren 16 Ağustos 2010

  Merhaba ,
  Yemek kitabınız cıktı mı?
  kolay gelsın,

 225. 225 - rey 16 Ağustos 2010

  çiğdemle aynı fikirdeyim

 226. 226 - Cenk 17 Ağustos 2010

  Seyma ekren – Kitabın çıkmasına daha bir koca sene var 🙂

 227. 227 - esra 18 Ağustos 2010

  Kitap haberine ben de çok sevindim, tebrik ederim.Yalnız tarif kısıtlaması denen şey olmamalı bence… O kitapta hem buradaki tariflerin tamamı, hem de yeni tarifler olmalı, mümkün olduğunca kalın olmalı, hatta birkaç cilt olmalı…Çünkü hayatımda ilk defa -internet sitesi olsun yemek kitabı olsun- bu kadar mükemmel, damak tadıma uygun ve içime sinen tariflerle karşılaştım.O kitap benim çocuklarıma, hatta torunlarıma bırakacağım evladiyelik bir eser olacak…

 228. 228 - eda kayral 23 Ağustos 2010

  selam cenk,
  yemek kitabı projeni destekliyorum, cok süper bir fikir..benim senin siteni sevmemin en önemli nedeni, tarifleri cok detaylı ve açık bir şekilde anlatmandı. cok guzel, degişik tarifler veriyor olmanın yanısıra, insanın kafasında kuskuya yer bırakmayacak sekilde anlattıgın için bu tarifleri, insan evde yaparken şimdi nolucak duygusuna kapılmıyor..tebrik ediyorum, bir an önce kitabını almak istiyorum, basarılar, sevgiler..

 229. 229 - Pınar 27 Ağustos 2010

  Merhaba Cenk,

  Blog yazmaya başlamamda büyük katkın var. Yaratıcılığınla, yazılarınla insana gerçekten yemek yapmayı ne kadar sevdiğini hissettiriyorsun. Kitap haberine çok sevindim. Anlattıklarından ortaya müthiş bir şey çıkaracağını tahmin edebiliyorum. Heyecanla bekliyoruz. Kolaylıklar diliyorum. 🙂

  Sevgiler 🙂

 230. 230 - birsen şahin 28 Ağustos 2010

  cenk oğlum,

  öncelikle okuyanus’la çalışmış olacağına çok sevindim. mumcu’ya özel bir sevgi beslerim, benim için Türkiye’nin kafka’sıdır. gruba da üyeyim; gerçi bu aralar pek sessiz grubumuz ama geçmişte pek güzel günlerimiz oldu.
  ben en çok kruvasana çıldırmıştım. yaptım ve muhteşem oldu, bunu mutlaka koy, çünkü kruvasan yapmak çok zor ama senin tarifinle tam tuttu.
  bahtın açık olsun

 231. 231 - huban 04 Eylül 2010

  selam…
  kitabın art direktörü olmak isterim doğrusu….
  okuyan us a sorabilirsin birbirimizi tanırız……eğlenceli olabilir

 232. 232 - Cenk 04 Eylül 2010

  huban – Teklifiniz için çok teşekkürler. Şimdilik bir art direktöre ihtiyacım yok ama ileride olursa size yazarım.

 233. 233 - rana 18 Eylül 2010

  hani bir tarif görürsün yapmaya zamanın yoktur ama hep aklındadır fırsat bulur bulmaz deneyeceksindir….
  bu yazını okuyamamıştım ilk yayınlandığı gün ama hep aklımdaydı ..okumadan da yorum yazmak istemedim..ve şimdi çay keyfi ile beraber büyük bir keyif ile okudum yazını…
  çok sevindim kendi adıma bir yandan da bencillik yapıp şimdi herkes bilecek cenk in tariflerini dedim ama kitaplara düşkün biri olarak çok mutlu oldum yemek kitabının çıkacak olmasına…ve okurken dedim ki ne kadar büyük bir emek ve malesef günümüzde korsan diye bir gerçek var….yazını okuyorlarsa bir yerde birileri bu acımasızlığı bırakırlar umarım….
  kitaplığımın en güzel kitaplarından biri olacak eminim kitabın ve en güzel de hediye olacak eş dosta vermeklik….
  her ne kadar yeni tarifler yazsan da blogtaki tüm tariflerinde olacağı bir kitap daha yayınlansa çok güzel olurdu ve inan bu amerikanın yenidedn keşfedilmesi gibi bir şey olmazdı…blogun olsada kitabın yeri çok farklı…..
  ben yılbaşı sofranda ki hindi ve hindiye lezzet versin diye içmalzameleri vardıya doldurulan,daha sonra tabağa alnıp servise sunulan köşkteki,işte onu çok merak etmiştim…
  keşke ben de kitabının hazırlanmasında yardım edebilseydim ama en azından kitap çıktıktan sonra gönüllü olarak çok kişileri haberdar edeceğim yani bir çeşit reklam diyelim naçizane…..
  sevgiler ve bol şanş…….

 234. 234 - Neslihan 23 Eylül 2010

  Sevgili Cenk,
  yaklaşık 3 saattir sitenizin başındayım – içindeyim demek mi daha doğrusu acaba-
  şuanda saat 03:44 🙂 beni uykusuz bıraktınız ve galiba size aşık oldum :))
  Kitap projenizle ilgili yazınızı okudum. Bilmiyorum çokmu geç ama ben elimden ne gelirse size bu çalışmanızda seve seve yardımcı olurum. Ben home office çalıştığım için, zamanla ilgili bir sorunumda yok. İsterseniz evimde tariflerinizi deneyip size bilgi vereyim, isterseniz sekretarya işlerinizde yardımcı olurum. Eğer çok geç olmadıysa – yazı haziranda yazılmış bendeniz tatillerden ancak dondum gerçek hayata- Bu işin bir şekilde ucundan köşesinden yada tam ortasından içinde olmayı gerçekten çok isterim. İyi fotoğraf çekemem ama güzel yemek yaparım, iyi bir tarif uygulayıcısıyımdır, kocaman bir mutfağım ondan daha kocaman merakım var, hızlı bilgisayar kullanabilirim, eni konu akıllı bir insanım, ingilizce biliyorum. Arabam var, oradan buradan alınacak, götürülecek, getirilecek birşeyleriniz varsa alır , arar, bulur getiririm yada götürürüm. Kısaca ne iş olsa yaparım gibi bir durumum var ama yanlış anlamayın gönüllü olarak talibim. Bu arada, sitenizi yok yok tarzınızı çok beğendim :)) Lütfen banada bir pay düşürün bu çalışmanızdan, selamlar, sevgiler

 235. 235 - Neslihan 23 Eylül 2010

  saat 02:44 müş, 3saattir okumaktan gözüm şaşı bakar olmuş 🙂

 236. 236 - seda-sez 23 Eylül 2010

  Kitap tam benim evleneceğim zamana denk gelecek gibi gözüküyor(inşallah) Çıkar çıkmaz alıcam ve çeyizimin en değerli parçası olarak baş köşeye koyucam 🙂 Kolay gelsin…

 237. 237 - Cenk 23 Eylül 2010

  Neslihan – İlginiz ve nazik teklifiniz için çok teşekkür ederim. Keşke yardım teklifinde bulunan herkese evet diyebilsem, ama tarifi deneyenleri belli bir sayıda tutmam gerekiyor yoksa ipin ucu kaçacak. Diğer konularda ise şimdilik ihtiyacım yok (fotoğraf çekim, alışveriş vs. gibi aşamalar yeni senede başlayacak) ama olursa muhakkak bildiririm. Tekrar teklifiniz için çok teşekkürler.

 238. 238 - Neslihan 24 Eylül 2010

  Ozaman yeni senede yine hatırlatırım bende kendimi :)Çikolatalı ve kahveli tart tarifi için kitabı bekliyor olacağım bunun için çıldırıyorum, o resim beni benden aldı, götürdü 🙂

 239. 239 - seda sezgin 27 Eylül 2010

  Yeni bir tarifin yolunu gözlerken bir yandan da kitap için şafak sayıyoruz farkındaysan bu bizim için çok zor 🙂 biraz teselli olmamız adına yeni bi tarifle gelicek misin acaba 🙂

 240. 240 - Reyhan 28 Eylül 2010

  Merhaba,
  Uzun zamandır kötü bir mutfağım vardı, dolayısıyla mutfaktan da uzaklaşmıştım. Şimdi yeni bir eve taşındım, en çok sevdiğim yeri mutfağı oldu. Bende de tekrar mutfak işlerine dair kıpırdanmalar oldu tabi. Yeni bir hevesle mutfak aletleri falan satın alıyor, tarifler deniyorum. İnterneti kurcalarken bu blogu keşfettim. Son günlerde beni en çok heyecanlandıran ve mutlu eden şey bu oldu. Tek kelimeyle bayıldım. Muhteşem bir site. Ayrıntılı anlatımlar, poster yapılacak fotoğraflar, insan sıcaklığını çok güçlü yansıtan harika bir tarz.. Elinize sağlık. Daha okuyacağım ve deneyeceğim çok şey var. Çalıştığım için zaman problemi yaşamakla birlikte fırsat buldukça inceliyor ve denemeler yapıyorum. Kitabınızın ilk müşterileri arasına yazılacağım kesin:)) ve çevreme de reklamını yapacağım:)))
  Size bol şans ve başarı diliyorum…
  Lütfen hiç vazgeçmeyin:))
  Kolay gelsin..

 241. 241 - Cenk 28 Eylül 2010

  Seda – Dün yeni tarif yayınladım. Burada.

  Reyhan – Çok teşekkürler!

 242. 242 - Nadus 02 Ekim 2010

  Sevgili Cenk Kitap haberi benide cok heyecanlandırdı,benimde hayalim bir Pasta Kitabı cıkarmak şimdilik mümkün değil,ancak kızıma bir kitap hazırladım ayrıntılı tek tek yazılmış,neyse burada benim değil senin kitabın söz konusu,ilk önce Kitabın arka sayfasında mutlaka ama mutlaka senin güzel cekilmiş yakışıklı bir resmin olsun,elinde çikolatalı nefis bir pasta yada kurabiye olabilir,tarif dersen hemen hemen hepsini olmasada pek coğunu denedim tek kelime ile enfes,hepsi lezetli anlaşılır ayrıntılı yazılmış.Eminim bu Kitap işinde cok başarılı olacaksın tariflerin elden ele gezecek gelecek nesillere cok faydalı olacaktır,sana başarılar diliyorum yolun acık yüreğin sevgiyle dolsun …..

 243. 243 - zuhaltg 17 Ekim 2010

  merhaba
  yemek kitabı henüz çıkmadı sanırım 🙂 piyasada çeşit çeşit kitaplar var. kek tarifleri için ayrı, tatllar için ayrı, yemek kitapları ayrı veya bir iki kategori birarada olanlar var. her kategoriden birkaç tarif içeren kitap yapabilirsin. yani okur kitabı eline aldığında günün çorbasını, yemeğini, sosunu, tatlısını, çaya gelecek misafirin ya da kendi çay saatinin kekini, kurabiyesini bulabilsin ve yapabilsin. çalışan bir kadın olarak o kitaptan onu, bu kitaptan bunu aramak yerine tek bir kitapta çözebilmeli. bunun gibi birkaç seri ile bütün tarifler toplanabilir. emeğin ve paylaşımın için teşekkürler.

 244. 244 - Cenk 18 Ekim 2010

  zuhaltg – Çok güzel söylüyorsunuz ama bu kitaba başlarken konusunda referans kabul edilebilecek detayda olmasını arzu ettik. Dolayısıyla bahsettiğiniz bütün konulara hakim olması mümkün değil. İlerleyen zamanlarda kitaptan daha fazla bahsettiğimde konusuna da ayrıntılı olarak gireceğim. Çok teşekkürler.

 245. 245 - zuhaltg 18 Ekim 2010

  hmmm anladım. daha az sayıda tarif olacak sanırım.

 246. 246 - Cenk 20 Ekim 2010

  zuhaltg – Tariflerin adedine çok fazla takılmıyorum; mümkün olan sayfa adedi dahilinde hakkını vererek kaç tane tarif sığdırabilirsem o kadar olacak.

 247. 247 - Belma 21 Ekim 2010

  Çook sevindim bu habere. Sık sık siteyi takip etmeme rağmen nasıl oldu da bu başlığı kaçırdım, bilmiyorum. Tebrikler. Limonlu Haşhaş Tohumlu Kek tarifin benim vazgeçilmezim oldu ve her tadan mutlaka tarifini istedi. Kitap ne zaman çıkıyor, adı ne olacak, sabırsızlıkla bekliyorum.

 248. 248 - Seroshan 23 Ekim 2010

  Tebrik Ederim..Bu kadar ozenle hazirlanan bir calisma eminim ki basarili olacaktir.

  Umarim ki kitap ciktiginda Amerika’dan da kolayca ulasip temin edebilirim ki tarifleri cabucak deneyemeye baslayayim.

  Simdiden heyecanla bekliyorum onumuzdeki Haziran ayini. 🙂

 249. 249 - SEVGI 17 Kasım 2010

  Selam Cenk,

  yazini okudukca sana hayranligim artti bu nasil bir sevgi nasil bir tutku nasil bir ilgi ne kadar seviyorsun yaptigin isi nereden buluyorsun bu enerjiyi her kelimen her cümlen beni kendime döndürdü insanin basaramiyacagi seyin olmadigina bir kere daha inandim seni caaaandan tebrik ediyorum
  Isten eve geldigim de ilk isim cafefernando ya bakmak.

  Sana layik nasil bir utensil bulabilirim umuduyla gittigim o kücük ev aletleri dükkanlarini daha alici bir gözle süzmeye basladim

  buldugum anda sana NASIL POSTALAYABILIRIM YAZARSAN SEVINIRIM

 250. 250 - esra erten 24 Kasım 2010

  ben bir okuyucu ve sizin takipciniz olarak heyecanladim kim bilir siz yazarken ne kadar heyecanlaniyorsunuzdur 🙂 sabirsizlikla bekliyorum …Kolayliklar dilerim

 251. 251 - emel savran 24 Kasım 2010

  merhaba,
  defalarca dinledğim vangelis’ in, pinta nina santa maria sı eşliğinde sizn kitap projelrinizi okudum. 🙂 melodi muhteşim ama sizn yazı tarzınız, duygularınızı anlatım biçiminiz, açıklığınız, yakınlık ve içteliğiniz daha da muhteşem. ewet tariflerinz,resmleriniz harika ama onları daha da harika yapan onları anlatan tarzınız. yazı tarzınız, doğallığınız ,içtenliğniz. ben hayatta her durmda her konuda doğallık ve açıklıktan yanayım. insaların üstüne en iyi oturan şeyin doğal halleri olduğunu düşünr ve savunrum. içtenlik ve doğallık tır benim felsefem. siz bütün bu lezzetleri harmanlayıp sunuyorsunuz. bu durmda başarısız olmanız imkansız..bol şans diliyorum (ki ihtiyacınız yok )elinize ,yüreğinize, ilginize ve bütün becerilerinize sağlık..

 252. 252 - defne 04 Aralık 2010

  iyi çalışmalar Cenk bey,
  benim kitap dışında sormak istediğim başka bir konu var..sizi henüz yeni tanıyorum.Ama yaptıklarınızı ve yapacaklarınızı kıskandığımı söylemem gerekir.Sorum şu: Mutfakta kullandığınız araç-gereçleri ve mutfak aletlerini hatta hangi tip fırın kullandığınızı açıklayan bir yazı yazar mısınız.kalıplarınız,tavalarınız,tepsileriniz,kaplarınız v.s aklınıza ne gelirse..böyle yazınız varsa ve ben göremediysem lütfen belirtin.çünkü çalıştığım için fazla vakit bulamıyorum.VE son sorum hatta sorunum verdiğiniz marka çikolataları temin etmem imkansız Kıbrıstayım ne önerirsiniz?Vanilya özütü için 2 ay beklemek üzücü tarifleri uygulamak için beklemek anlamına geliyor aynı zamanda.altenatif başka birşey kullanamaz mıyım?…Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim..saygılarımla…

 253. 253 - Cenk 04 Aralık 2010

  defne – Sadece kullanmaktan büyük keyif aldığım ve okurların mutlaka görmesi gerekli dediğim mutfak aletlerimi ve malzemeleri anlatıyorum blogumda. Fırınım bana abimlerden kaldı, onlara da eski ev sahibinden kalmış, yani benim araştırmalarım sonucu alınmış, benim tercihim olan bir fırın değil. Kötü değil, ama resimleyip anlatacak kadar özel de değil. Tava, tencere, kalıp ve diğer şeyler vakti geldiğinde yazıların arasında karşınıza çıkacaktır. Vanilya özütü de eğer yapmanız mümkün değilse yapmayın, kullanmayın. Zaten hoş bir koku vermesi için koyuluyor, birçok tarifte yokluğu büyük bir değişiklik yaratmayacaktır. Çikolata için eğer Valrhona bulmanız mümkün değilse süpermarketlerde bulunanlar arasından özellikle tavsiye edebileceğim bir tanesi yok. Eğer mümkünse %70 kakao oranına sahip olanı alın. O da yoksa en yüksek kakao oranına sahip olanı (paket arkalarında yazar).

 254. 254 - Sinem 16 Aralık 2010

  Sayin Cenk bey

  oncelikle tebrikler! Bir sorum var, acaba bu kitap sadece turkcemi olucak??? Merak ediyorum cunku ben Italyada yasiyorum. Bazi arkadaslara hediye etmek isterim eger bir ingilizce versiyonu olursa.
  Ben bu sene haziranda Turkiyedeyim. Eger kitap cikarsa vaktinde muhakkak satin alicam.

  Tekrar tebrikler

 255. 255 - Cenk 17 Aralık 2010

  Sinem – Teşekkürler. Evet, ilk aşamada sadece Türkçe olarak yayınlanacak. İleriki bir zamanda ilgilenen bir yayınevi bulursam yurt dışında da çıkartmak çok isterim.

 256. 256 - hande gül 23 Aralık 2010

  sevgili cenk, kitabınızı merakla bekleyenler arasındayım. tarifleriniz hem kolay uygulanıyor hem cok keyifliler hemde cok lezzetliler… heyecanla bekliyoruz iyi çalışmalar…

 257. 257 - funda 10 Ocak 2011

  sevgili cenk,
  bu yazını böyle uzun uzun okuyamamıştım şimdiye dek.biraz geç olacak bağışla ama şans seninle olsun.eminim kitabın da burası gibi leziz olacak.senin en çok çikolatalı tariflerine bayılıyorum.onlar kitapta mutlaka vardır zaten.bu işi de hakkıyla yapacağından eminim.aslında dün burada gezinirken aklıma süper bir fikir gelmişti,sana birşey yapıp gönderecektim.şimdi bunu kitabında fotoğraflayabilirsin belki diye düşünüyorum.sana ulaştırabileceğim bir adres verebilir misin?tabiki istersen.
  kitabı sabırsızlıkla bekliyorum,
  başarılar

 258. 258 - Cenk 11 Ocak 2011

  funda – Nazik teklifiniz için teşekkür ederim ama prensip olarak blogum aracılığıyla hediye kabul etmiyorum. Umarım sizi kırmıyorum. Düşünmeniz bile yeterli.

 259. 259 - funda 11 Ocak 2011

  sevgili cenk,
  tabiki anlayışla karşılıyorum.ama bu aslında hediyeden çok başka bişeydi.ben bir dokuma etiket firmasında çalışıyorum.cafe fernandoyu dokuma etikete dönüştürüp bir marka imajı vermeye çalıştım.bu etiketi de güzel bir mutfak kurulama havlusuna dikecektim.etiket çok güzel oldu bence.kabul etmeden önce en azından bir resmini göndereyim maille.istemezseniz yine siz bilirsiniz.küçük bir sürpriz olacaktı aslında size 🙁

 260. 260 - Cenk 11 Ocak 2011

  funda – Beğenip beğenmemekle hiç alakası yok, eminim çok güzel olmuştur ve emekleriniz için de tekrar tekrar teşekkür ederim ama el emeği de olsa hediye kabul etmemeye karar verdim. Bugüne kadar sizin gibi nazikçe teklif edenlere üzülerek hayır dedim, dolayısıyla bundan sonra da aynı şekilde geri çevirmek durumundayım. Anlayışınız için şimdiden teşekkür ederim.

 261. 261 - funda 12 Ocak 2011

  sevgili cenk,
  prensibinize saygı duyuyorum,alınmadım inanın,yeni tariflerinizi ve kitabınızı merakla bekliyoruz,kolay gelsin.

 262. 262 - kevser 21 Ocak 2011

  Kitabın kapağında mutlaka çikolatalı bişi olmalı ki sizi anlatsın!!

 263. 263 - aslı sayın 22 Ocak 2011

  Selamlar.bi sorum olucaktı kitap ne zaman çıkıyo tam olarak? ben pastacılık öğrencisiyim haftaya mezun oluyorum ve şu kitap olayını duyunca heycandan titredim desem hiç abartmış olmam!!! ayrıca cenk bey abi sizi feci kıskanıyorum.bu da acı bir gerçek.başarılarınız daim olsun! ASLI

 264. 264 - Cenk 27 Ocak 2011

  aslı sayın – Bu yılın sonuna doğru çıkarmayı planlıyorum. Çok teşekkürler.

 265. 265 - aysen 14 Mart 2011

  hemen çıksada alsam sevgiler

 266. 266 - Özlem Paşalı 18 Mart 2011

  Merhabalar Kitabınızı büyük bir sabırszlıkla bekliyorum .2011 sonunda mı çıkacak .sunumlarınıza tariflerinize ve köşke bayılıyorum başarılarınızın ve tariflerinizin devam etmesi dileğiyle

 267. 267 - Cenk 21 Mart 2011

  Özlem Paşalı – Teşekkürler. Evet, bir aksilik olmazsa, sene sonuna doğru çıkacak.

 268. 268 - arzucarolina 01 Nisan 2011

  5 yıldır bilgisayarımda misafir olan cafe fernandoyu kitaplığımda da misafir etmek düşüncesi heyecan verici.
  sabırsızlıkla bekliyorum

 269. 269 - jbid 02 Nisan 2011

  cenk ne yapsa güzel yapar. tebrikler ve iyi çalışmalar ^^

 270. 270 - Didem 03 Nisan 2011

  Merhabalar Cenk Bey,

  Sitenizi takip eden ama verdiğiniz tariflerden ancak 2-3 tanesini uygulayabilmiş,mutfakla arasında yeni yeni bağ oluşturmaya başlayan acemi takipçinizim.Verdiğiniz tarifler,ekranda izlemeye doyamadığımız resimler ve içten yazılarınız bu kadar severek izleniyorsa çıkacak kitabınızın ne kadar revaçta olacağını düşünün bir de…Şimdiden emeğinize sağlık diyerek sabırsızlıkla kitabı alacağım günü bekliyorum….

 271. 271 - NEHİR ÖZMEN 14 Mayıs 2011

  cenk bey merhaba
  sizin kitabınız çıkıncaya kadar the magnolia bakery cookbook u nasıl sipariş verebilirim amazon.coma girdim ingilizcem olmadığı için tıkandım kaldım sizin aracılığınızla bu kitabı alabilir miyim acacaba?

 272. 272 - Cenk 15 Mayıs 2011

  Nehir – Alışverişi baştan sona anlatmam yorum aracılığıyla çok zor olacaktır. İngilizce bilen bir arkadaşınızdan yardım isteseniz?

 273. 273 - nuket 19 Mayıs 2011

  Cok yerinde bir karar. Edebiyatla yiyecegin bulusmasi. Siir tadinda, Yemek dantelalari ile dolu bir kitap. Satin almak icin sabirsizlaniyorum.

 274. 274 - Deniz Yılmaz 29 Mayıs 2011

  Cenk kitabın ne zaman çıkacak? bir yazında Eylül ayına kaldığını söylemiştin şimdi yıl sonuna mı kaldı? 🙁
  benim kitaptan beklentim şu kitaptaki gibi http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=442395
  ilk 40 50 sayfada sadece ipuçları ve kullanılacak araç gereçler vs. hakkında yazılması yönünde. ben elime kitabımı alıp bi yerde kahve eşliğinde okumaktan büyük zevk alırken şimdi aynısını senin kitabınla yapmayı planlıyorum. düşünsene kahve eşliğinde senin o güzeeeeelll çikolatalı tariflerin resimlerine bakmak 🙂
  Sevgiyle kal…

 275. 275 - Cenk 29 Mayıs 2011

  Deniz Yılmaz – Çok teşekkürler. Kitabın ne zaman çıkacağı konusunda kesin bir tarih vermekten kaçınır oldum artık. Şimdilik Kasım ayı gibi planlıyorum. Bir değişiklik olursa muhakkak blogda duyururum. Kitabın detayları konusunda ise bilgi vermek için biraz erken ama ipuçları ve araçlar gereçler konusunda detaylı bölümler olacağına kuşkunuz olmasın. Keyifle okumanız dileğiyle.

 276. 276 - Deniz Yılmaz 08 Haziran 2011

  Bu arada eğer kitap Kasım ayında çıkar ve Tüyap Kitap Fuarına yetişirse hele bi de sen imza gününe gelirsen saatlerce o kalabalıkta imzalaman için kuyrukta beklerim 🙂

 277. 277 - Ceren 05 Temmuz 2011

  Sitenizi geç keşfetmenin burukluğu ile ne olursa olsun keşfetmenin sevinci arasında biryerdeyim 🙂 An itibariyle belli sayfalara gözgezdirdim. Tabii ki daha inceleceğim çok sayfa var. Kitabınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Birde sanırım tek isteyen ben değilim diğer yorumlarda da gördüğüm kadarıyla kafenize gelip yemek farklı olurdu. Umarım o da olur. Başarılarınızn devamını diliyorum (:

 278. 278 - Yasemin 01 Ağustos 2011

  Tariflerde zaman zaman yasadigimiz handikaplar var.konusu gecen tarif nasil bir kapta pisecek,kac derecede,kac dakikada pisecek…olculerin gram cinsinden olmasi cok onemli.bana gore en saglikli olan bu.sonra bazi tariflerin asamalarinin resmedilmesi cok onemli.aklimdan ilk gecenlerdi bunlar…sabirsizlikla kitabinizi bekliyorum.tutkunuzun hic tukenmemesi umidiyle….

 279. 279 - Nazlı 02 Ağustos 2011

  Cenk, merhabalar
  kitabın çıkış tarihi nedir????
  çıksın artık..madem bloğunu beslemiyorsun, kitabını ver..senden habersiz olmuyor böyle… 🙂

 280. 280 - Cenk 03 Ağustos 2011

  Nazlı – Çıkış tarihi henüz belli değil. Belli olunca blogda muhakkak duyururum.

 281. 281 - şebnem 16 Ağustos 2011

  Cenk Bey Merhabalar,
  Ben bloğunuzu yeni keşfedenlerdenim,tarifler için teşekkürler.Kitabınız hakkında ben de birkaç şey söylemek istedim.Malum,çalışıyoruz,işten eve gidince,çok vakit almayan,oyalamayan,malzemelerini her yerden kolayca bulabileceğimiz,kolay ama güzel tarifler olsa bence harika olur.Derece ve dakikalarda çok mühim tabii.Şimdilik ilk aklıma gelenler bunlar…İngilizce olan kitaplarınızı dilimize çevirtmeyi düşünüyor musunuz acaba?…Çalışmalarınızda Başarılar Dilerim…

 282. 282 - Deniz Yılmaz 26 Ekim 2011

  kitabı soralı 4 buçuk ay oldu ama duramıyorum 🙂 Tüyap Kitap Fuarına yetişir mi ve sen de imza günü düzenler misin 🙂

 283. 283 - Cenk 27 Ekim 2011

  Deniz Yılmaz – Çıkış tarihi henüz belli değil ama Tüyap’a yetişmeyeceğini söyleyebilirim. İlginize çok teşekkürler. Yakın bir zamanda çıkış tarihiyle alakalı bir yazı yayınlayacağım.

 284. 284 - Merve 28 Ekim 2011

  Kitabın çıkmasını dört gözle bekliyorum.Kitabı ilk açışımı hayal ediyorum görselliğin ne kadar güzel olacağını filan:) Çok bekletmeyin okuyucularınızı lütfen.Sevgiler.

 285. 285 - eda 17 Kasım 2011

  biliyorum yukarıda pek çok kez sorulmuştur ama kitabınız ne zaman çıkacak acaba dört gözle bekleyenler var çünkü?:))ayrıca gerçekten çok teşekkür ederim size anlatım biçiminiz ve ayrıntılara olan özeniniz çok aydınlatıcı beni bu siteye çeken en büyük etken bu oldu belirtmek istedim.

 286. 286 - Itır İlke Akyüz 28 Kasım 2011

  Merhaba Cenk Bey, kitabınızın yayın tarihi ile ilgili güzel,sevindirici haber var mı? mesela “yarın” harika bir yanıt olabilir? 😀

 287. 287 - Cenk 28 Kasım 2011

  Itır İlke Akyüz – İlginiz için çok teşekkürler ama çıkış tarihi hala belli değil. Belli olur olmaz blogda duyuracağım.

 288. 288 - güzin 09 Aralık 2011

  uzun zamandır sitene giremedim. kitap çıkmadı sanırım değil mi?

 289. 289 - Cenk 09 Aralık 2011

  güzin – Henüz çıkmadı.

 290. 290 - Nil 10 Aralık 2011

  Ebay’den alınan “tabak” Türkiye’ye tek parça olarak gelebiliyor mu? Ve neden Ebay? Hayır, tabak çanağa çok meraklıyımdır da, ilginç şeyler satan bir satıcı varsa bilmek istiyorum 🙂

 291. 291 - Cenk 12 Aralık 2011

  Nil – Bir tanesi dışında hepsi tek parça geldi. Neden eBay? Çünkü en çok çeşit orada. Takip etmeye vaktiniz varsa da çok iyi fiyatlara yakalama şansınız oluyor. Araştırmaları genelde anahtar kelimelerle aradığım özel şeyler için yapıyorum.

 292. 292 - Nil 12 Aralık 2011

  Teşekkürler, bir deneyeyim.

 293. 293 - ceren 03 Ocak 2012

  cenk merhaba kitabını dört gözle bekliyorum. ince olmaması için dualar ediyorum. halama anneme teyzeme armağan etmek için sabırsızlanıyorum… ama senden tarih gelmiyor müjde gelmiyor 🙁 ne zaman ? ne zaman ?

 294. 294 - ceren 03 Ocak 2012

  cenk arşivdeki bütün tarifler yer almalı ? ev köftesi değil de ıspanak graten farklı gibi …. ama hepsini istiyorum ben. buradan yazdırıp kitap yapıcam yoksa

 295. 295 - Cenk 03 Ocak 2012

  ceren – Kitabın ince olmayacağına emin olabilirsin. Hatta yayınevi aklımdaki sayfa adedini fiyatı makul düzeyde tutmak için azaltmayı istiyor. Arşivdeki hiçbir tarif birebir kitapta yer almayacak. Birkaç tane tarif blogdan olacak ama onlar bile yeniden gözden geçirildi ve oldukça farklılaştı. Çıkış tarihi konusunda yeni bir yazı yolda.

 296. 296 - ayşegül 20 Ocak 2012

  merhabalar cenk bey 2 aydan beri mutfakla ilgileniyorum, daha önce okuldan fırsat bulamıyodum sitenizi limonlu kek ararken buldum ve yaptıklarınıza hayran kaldım. tariflerinizinde fotoğraflarınızın da albenisi var emeğinize sağlık.
  Kitap için çalışma yapıyormussunuz ve yemek kitabından bekletinlerin nelerdir? diyosunuz beklentimi değil ama görmek istediklerimi söylesem,cheesecake delisi olarak ‘the cheesecake factory’ tek geçerim oreolu,tiramisulu,red velvetli yada strawberryli cheesecake görmek hiç fena olmaz kitapta türkiyede yapılan cheesecakelerin üstüne vişneli sostan biraz dökünce oluyo vişneli, limon dökünce limonlu cheesecake oluyo malzeme keke hiç girmiyo haksız mıyım ama neyse biraz uzun bi yazı oldu kusura bakma…

 297. 297 - Cenk 22 Ocak 2012

  ayşegül – Vakit ayırıp yazdığınız için teşekkürler. Bolca cheesecake tarifi planlıyorum.

 298. 298 - Nuseybe 01 Şubat 2012

  Merhaba Cenk bey, walla butun gece sizin blogda vaktimi gecirirken, kitabinizin cikacagi gun icin kalbim atmaya basladi.
  Yemek kitaplari icin konusursak, valla ne kadar ayrnti o kadar iyi:D ayrinti candir:D genelde bloggerlarin tarifleri zaten ilham verici oluyor ama tariflerin ilham verici olmasi lazim, yani ben bu usulu baska neye uygulayabilirim gibi fikirlere yonlendirecek tarifler guzel olur. Sizin kitabinizin tariflerinin ve gorsellerinin muhtesem olacagina suphe yok, ama aslinda benim bu nacizane ifadelerim sizden bir tasdik almak belki de:)) Bir de ben kullanilan alet edevatin da cok pesine duserim, hele de sizinki gibi gorselligin ust seviyede oldugu bir blogda, gordugum her kaba kacaga agzim sulaniyor:( Ya blogda yada kitapta ufaktan bahsi gecse hic fena olmazdi:)
  Blog icin konusursak, mesela crumblelarinizi yaptiginiz sirin ramekinler (ramekin sanirim onlar dimi) nerden? gibi:)
  Insallah icinize sinen bir sekilde kitabiniz hazir olur ve biz bekleyenlerinize ulasir:) Gec olsun guc olmasin:) Biz bekleriz..

 299. 299 - Zeynep 01 Şubat 2012

  Neredeyse gittiğim heryerden cheesecake yedim:) vazgeçilmez dediğim tarifler oldu ta ki tek lokmalik sirin cheesecake tarifini deneyene kadar gerek labne peyniri süzme fikri olsun gerek mascarpone nin ne kadar gereksiz olduğu konusunda bizi aydınlatman olsun( neredeyse %99.9 u yağ olan bisey) gerek pratikligi olsun en sevdiğim ve kitapta her ayrintisiyla yer alması gerektiğini düşündüğüm tariflerden biri bu:) kitapta basarılar dilerim en güzeli en icine sineni olsun:)

 300. 300 - Cenk 01 Şubat 2012

  Nuseybe – Çok teşekkürler. Kitapta (olmadı blogda) bütün bahsettiğiniz bilgilere yer vereceğim. Tam olarak hangi kaselerden söz ediyorsunuz?

 301. 301 - Nuseybe 01 Şubat 2012

  Merhaba tekrardan, ya dogrusu elmali-mandalinali crumble tarifindeki uzeri cicekli kirmizi firin kaplari mesela? simdi soyleki ben mutfakta kullanilan malzemelere de ayrica ilgi duyuyorum. Zaten yeterince yer kaplayan esyalarimizla dolu mutfaga bir kitchenaid almaya ailemi nasil ikna edebilirim derdindeyim falan:) bicak, kepce, kek kaliplari, hazirlama kaplari olsun yada olcu kaplari olsun hersey en iyisinden olsun istedigim icin boyle seylerin en iyisi ne degildir nedir magazalarda bakinsam bile kararsiz kaliyorum. O yuzden boyle seyler alirken nelere dikkat etmeliyiz gibi bilgiler cok isimize yarar diye dusunuyorum. Bugune kadar aldigim hicbir kek kalibi memnun etmedi beni mesela. Bir de guzel bir takim olcu kaplarim olsun istiyorum ama nerde bulurum bilemiyorum, amerikadan getirtmek daha mi iyi acaba bu tarz malzemeleri? Tesekkurler.

 302. 302 - Cenk 01 Şubat 2012

  Nuseybe – Ben de Türkiye’de kaliteli kek kalıbı bulamadığım için hep yurt dışına gittiğimde alıyorum. En son Habitat’ta ölçü kalıplarına rastlamıştım. Kırmızı fırın kapları Paşabahçe’den.

 303. 303 - eda 13 Şubat 2012

  hergün “acaba kitap çıkmış mıdır?” diye siteye bakmaktan sıkılıpda kitabı kaçırıcam diye korkmaya başladım artık:)

 304. 304 - Cenk 14 Şubat 2012

  eda – İlginize çok teşekkürler. Kitap çıkmadan çok önce blogda duyuracağım. Kaçırmanıza imkan olmayacak.

 305. 305 - murat avcıoğlu 01 Mart 2012

  merhaba Cenk bey,

  yurtdısından yemek kıtapları getirmeye devam edıyorum,benım ıcın sevdıgım bır sarkıcının yenı cıkan albumunu almak gıbı bırsey oldu.bu arada epey kıtabım oldu ve okudukca seçiciliğim arttı.Bazı kıtapları elımden cıkarmak ıstıyorum , acaba ne yapabılırım ? cok temız sahaf ıcın herhangı bır sıte var mıdır ? ayrıca takas yapabılecegım bır adres bılıyormusunuz ?
  fran bigelow’un chocolate kıtabıyla ,baska bır kıtap olan the essence of chocolate kıtabını almak ıstıyorum,amazon’da bulamadım…benımde elımden cıkarmak ıstedıgım 2 kıtap var : davıd tanıs’ın a platter of figs and other recipes ve rosetta costantino’nun my calabria adlı kıtapları…

  tesekkurler

 306. 306 - Cenk 01 Mart 2012

  murat avcıoğlu – Bu konuda maalesef hiçbir bilgim yok.

 307. 307 - Asli 01 Mart 2012

  Ben bu mutfak işlerinde bir profesyonel degilim.,ama güzel yemek pişirir ve seçmeyi çok iyi bilirim…. Aslında doktorum, anneyim, eş-dost ve ailesiyle güzel yemekler yemeyi seven biriyim..Buraya arada bir bakıyorum. Hep aklımda olan, güzel pişirdiğimi söyledikleri spesiyalim (anneannemden-kayınvalideme, o kuşak ege kadınları bilir) kaybolup gitmesine kıyamadığım bir yemek var. ETLİ ENGİNAR YAHNİSİ… Bir Ege yemegidir.. Ama enginarlar artık soyulmuş çıplak satıldığı için kimse pişirmiyor.ayıklaması da belki zahmetli ama…Tam zamanı aslında, siz alın , pişirin , deneyin, resmini çekin (çok da şık oluyor aslında ), yazın kitabinızda.. kızlarıma torunlarıma da kalsın , buyuduklerinde öğretmek için ben yanlarında olamasam da…..
  Önce enginarların saplarını kesip, en dış 1-2 sıra yapragını alıyorsunuz, sonra tam ortadan yukardan aşağı V harfini böler gibi- ortadan bölüyorsunuz..ortaya içi tüyle dolu göbek çıkıyor , tatlı kaşığı ile göbek tüylerini kazıyorsunuz, ve limonla ovuyorsunuz kararmasın diye….böyle kenarları yapraklı ortası enginarlı çanaklarınız oluyor (bunları limonlu suda tutuyorsunuz bu arada) . Bir başka yerde kuşbaşı kuzu etini sote edip,zeytinyağı, sogan,3-5 diş sarımsak, biraz salça, tuz karabiber, ve bol dereotu koyuyorsunuz.. bu böyle 10-15 dk pişiyor. sonra enginarları karnıyarık tenceresi gibi bir tencereye dizip içini bu etli malzeme ile dolduruyorsunuz. Enginar saplarını soyup içinden çıkan yumuşak kısımları çubuklar halinde kenarlarına ekliyorsunuz (sonra sunarken süsleme için iyi oluyor) .. az su ile yavaş ateşte pişiyor..cacık ile ikram ediliyor…sofraya gelirken süs diye de taze dereotu çok yakışıyor…
  Bence hazır enginar zamanı deneyin, resimleyin.. ( yerken yapraklar elle sıyrıla sıyrıla yenince daha güzel oluyor ))…

 308. 308 - Cenk 01 Mart 2012

  Aslı – Detaylı tarif için çok teşekkür ederim. Vakit bulursam mutlaka deneyeceğim.

 309. 309 - ilknur 03 Mart 2012

  uzun zamandır takip edemiyorum ama biliyorum ki çıkmasını beklediğim uzun zamandır bi kitap var 🙂

 310. 310 - minel acar 12 Mart 2012

  cenk bey kitap ne zaman çıkıyor acaba? biraz hızlansanız diyoruz biz. sabırsızlıkla almak için bekliyoruz 🙂

 311. 311 - Cenk 13 Mart 2012

  minel acar – Çok teşekkürler. Ben de en az sizin kadar sabırsızım. Çıkış tarihi henüz belli değil.

 312. 312 - behice 20 Mart 2012

  merhaba,Cumhuriyet Gurme dergisi ile tanıştığım kültürel birikimlerle ve deneyimlerle yoğrulmuş,herşeyin eksiksiz ve alternatifsiz bir tat ve damak lezzetine dönüştüğü bu site hayatıma farklı bir bakış açısı getirdi .Havuçlu kek ile başladığım ilk adımdan çok olumlu geri dönüşümler aldım.Teşekkürler.Kitabınızın yolu açık olsun.Mutlaka edinicem.

 313. 313 - Fatma 08 Nisan 2012

  yemek kitabinizin cikacaini okuduktan sonra cok heyecanlandim.Umarim Kitabiniz ciktiginda imzali satin alma sansina sahip olurum.

 314. 314 - burçin 11 Nisan 2012

  çıksın artıkk şuu kitappp biliyorum benim bütçemi aşıcak ama taksitle bile olsa alacağım ps.üniversitede okuyorumm :))))

 315. 315 - burçin 12 Nisan 2012

  bir de evde yoğurt yapmanın bi sırrı varsa anlatsanız cok sevinirim

 316. 316 - Cenk 12 Nisan 2012

  burçin – Daha önce evde hiç yoğurt yapmadım.

 317. 317 - burçin 12 Nisan 2012

  ben yapıyorum zahmetsiz ve enazından ev yapımı .yemek konularının püf noktalarını keşfetmede çok iyisiniz oyüzden sormuştum teşekkürler

 318. 318 - eda 14 Nisan 2012

  merhaba,kitabınızda magnolia tarifide olucak mı acaba?

 319. 319 - Cenk 14 Nisan 2012

  eda – Magnolia tarifi derken? Neden bahsettiğinizi anlayamadım.

 320. 320 - cigdem35 03 Mayıs 2012

  Nasıl olmuşda ben bu postu atlamışım.
  Çok ayıpladım kendimi.
  Bir yemek kitabı yazmanın deveyi hendekten atlatmakdan zor olduğunu düşünmemişdim.
  Okuduğum kadarıyla ekibin sağlam neyseki.
  Birçok tarifini denemiş biri olarak söylüyorum Bu Kitap ALINIR.
  Ayrıca ayrıntıcılığına hayran oldum bir kez daha.
  Ben hep yapılacaksa herşeyiyle benim tarafımdan yapılmalı felsefesinde bir isanım. Ve bununla gurur duyardım. Taa ki bu posta kadar. Ben daha emekliyormuşum meğer.
  Bu kadar övgüden sonra ekmek tariflerini ekleyip eklemeyeceğini öğrenmek hakkım mı acaba?
  🙂
  İyiki varsın ven seni iyiki bulmuşum.

 321. 321 - Cenk 04 Mayıs 2012

  cigdem35 – Çok teşekkürler. Evet, kitapta ekmek tarifleri olacak ama hiçbir tarif birebir siteden değil. Hepsini elden geçirip yeniledim.

 322. 322 - Şebnem 04 Mayıs 2012

  Okuyan Us’tan ve de uzaktan kuzenlerim Cem ve Çağatay.. ne güzel bir teklifle gelmişler.. Kendilerini ne kadar uzun zamandır görmediğimi düşündüm bu yazıyı okurken. L’orange tarifiniz illa ki olsa kitapta, fena mı olur? Sevgiler ve kolaylıklar…

 323. 323 - Cenk 04 Mayıs 2012

  Şebnem – L’Orange tarifi bana ait değil. Tarif kısmında kime ait olduğu belirtiliyor. Birebir kitapta kullanmak istemem ama benzer bir kek düşünüyorum.

 324. 324 - Melek 14 Mayıs 2012

  Ben kitabı sabırsızlıkla bekliyorummm

 325. 325 - aysen cumalıoğlu 18 Mayıs 2012

  ben neti istanbuldaki çocuklarımla iletişim kurmak için( bu yaştan sonra 56)öğrendim birde sizin kitabınızı kaçırmamak için hergün takip etmeye çalışıyorum tarifleriniz muhteşem ellerinize sağlık merakla bekliyoruz

 326. 326 - Banu Bingör 24 Mayıs 2012

  Nereden aklıma geldiyse şimdi bu yazıyı okumak gece gece?!

 327. 327 - Ozan Chef 03 Temmuz 2012

  Tebrikler Umarım keyifle hatırlayacağın bir süreç olur.
  Benim naçizane okur olarak kitapta olmasını çok arzu ettiğim tarifler burda çikolata başlığı altında olanlar. Hatta bir de şu çikolatalı mousse tarifine beyaz çikolatalı alternatif de yapmaya fırsatın olsa tadından yenmez
  Kolaylıklar, hepsi içine sinsin dilerim.

 328. 328 - Cenk 03 Temmuz 2012

  Ozan Chef – Teşekkürler. Çikolatalı mousse kesinlikle olacak. Diğer tip çikolatalarla da deneyeceğim.

 329. 329 - Başak 16 Temmuz 2012

  Merhaba Cenk Bey;
  Şimdiye kadar bir çok tarifinizi yaptım. Hepside damak zevkime kesinlikle uyuyor. Bu yüzden kitabın yayınlanmasını sabırsızlıkla bekliyorum. Kitabın satışa çıkacağı tarih belli mi? Birde sitenize veya kitabınıza çikolatalı suffle tarifi ekleyebilirseniz çok sevinirim.
  İyi çalışmalar diliyorum.

 330. 330 - Cenk 17 Temmuz 2012

  Başak – Henüz belli değil. Aksilik olmazsa sene sonuna doğru. Kitapta çikolatalı sufle olacak.

 331. 331 - gizem 24 Temmuz 2012

  kitaptan beklediğim tek şey, birbirinden güzel yüzlerce tarifin olması!!

 332. 332 - ceren 09 Ağustos 2012

  hiçbir kitabı böyle beklemedim …
  ne olur yakın bir tarihte geliyor de ocakta çıkıyor de bişey de

 333. 333 - Cenk 09 Ağustos 2012

  ceren – Bu sene içerisinde çıkarabilmek için elimden geleni yapıyorum.

 334. 334 - YaseminDE 15 Ağustos 2012

  Cenk Beycim, acilen çıkmalı kitap, tariflerinizi çok seven, üstelik bize bol bol tattıran ve her biri lezzetli olan –> çok sevdiğim bir arkadaşıma (kardeşimin eşine) almak istiyorum doğum gününde :).. Acil lütfen rica edeceğim 🙂 ..bendeniz henüz gönlümce gezemedim sitenizde, ama etrafınızda güzel bir enerjinin dolaştığını söyleyebilirim.
  selam ile
  Yasemin

 335. 335 - DENİZ 21 Ağustos 2012

  İnanın bir yemek kitabı çıkarmak gerçekten kolay iş değil sizi anlayabiliyorum.Annemde bir yemek kitabı hazırlıyor.Ama tarifler, yemeğin sunumu ,fotoğraf çekimi derken bayağı zaman alıyor bu işler.
  Kitabınızı en yakın zamanda bekliyoruz cenk bey…

 336. 336 - Filiz 12 Eylül 2012

  Sevgili Cenk, tamam tamam biliyroum henuz Turkiye’de de cikmadi ama ben Amerika’da yasiyorum nasil bulacagim burada:( e-kitap olarak cikma ihtimali var mi? heyecan ile bekliyorum… yine de nedense telas yapiyorum soylerim bir arkadasima postalar degil mi:)

 337. 337 - Cenk 12 Eylül 2012

  Filiz – Henüz o konuda bir fikrim veya çalışma yok. Olursa blogdan muhakkak duyururum. Yurt dışı için bir formül düşünmeye çalışacağım.

 338. 338 - nazli 17 Eylül 2012

  Ben hala yemek kitabınızı bekliyorum bir haber gelişme var mı, her tarifi yaparken internet elimin altında olmayabiliyor 🙂

  Sevgiler,
  Nazli

 339. 339 - Cenk 19 Eylül 2012

  nazli – Henüz çıkış tarihi belli değil. Olur olmaz blogda duyuracağım.

 340. 340 - melek 06 Kasım 2012

  bir solukta okudum .
  merhaba cenk bey. tesadüfen rastlanilmis hayatimin sitesi diyebilecegim bir bir siteniz var.
  MasAllah
  imrenerek kiskanarak baktim gezindim .
  ömrüm boyunca bir idealim var (di) yemek kitabi yazmak .dürüst olmaliyim yazdiklarinizdan sonra bu kararimi baltalamam gerekecek .
  benim cok firin ekmek yemem lazim bunada ömrüm yetmez .
  Rabbim zorlarinizi kolaylastirsin nazarlardan korusun .
  bundan böyle takipcinizim ve kitabinizi umutla bekleyecegim muhabbetle

 341. 341 - aylin 26 Kasım 2012

  Cenk Bey kullandığınız malzemeleri daha doğrusu tercih ettiğiniz markaları hiç çekinmeden paylaşsanız ne güzel olur, mesela kitchen aid hakkında ne düşünüyorsunuz ? Marifetinize erişmek zor, enazından kullandığınız araç ve malzemelere yönelerek, daha başarılı sonuçlar elde edebiliiz.

 342. 342 - Cenk 26 Kasım 2012

  aylin – Elbette, çekinmiyorum, soruldukça da paylaşıyorum. KitchenAid’i tavsiye ederim. Hem mikser olarak hem de dondurma makinesi olarak onu kullanıyorum. Yalnız başarılı sonuçlar elde etmek için araç gereç değil, asıl önemli olan tarife birebir sadık kalmak.

 343. 343 - Despy 03 Aralık 2012

  Selam. Kitapta makaron tarifi olacak mı? Muhtemelen spesifik bir cevap vermek istemeyebilirsiniz ama bu sorunun bir amacı da, ya artık bir makaron tarifinin zamanı sizce de gelmedi mi diye istekte bulunmak.
  Hele ki böyle her ihtimali test eden birisinden makaron tarifi duymak çok güzel olurdu (ör: italyan usülü mereng yapılırken bir çokları gibi 112 C’de mi, yoksa Hermé gibi 115 C’de mi yumurta beyazlarını çırpmaya başlamalı? Makaronları yağlı kağıda sıktıktan sonra Lebovitz gibi hemen mi fırına vermeli, yoksa 30 dakika oda sıcaklığında bekletmeli mi? Gerçekten makaron yapılırken ortamda rüzgar akımı, kaynayan su olmamalı, klima vs. çalışmıyor mu olmalı? Çift tepsi iç içe mi fırına konulmalı, silpad’la yapılıyorsa altına su konulmalı mı, pişirirken Hermé gibi 8 ve 10. dakikada fırın kapağı açılmalı mı, yoksa fırın kapağına bir tahta kaşık sıkıştırılıp hep açık mı bırakılmalı yoksa hep kapalı mı kalmalı vs.)

 344. 344 - Cenk 03 Aralık 2012

  Despy – Kitapta makaron tarifleri olacak. Aynı zamanda makaron yapımını adım adım fotoğraflarıyla da anlatıyor olacağım. Tarifin tamamını vermeden sorularınızı yanıtlamak pek doğru değil – herkesin tarifi farklı ve cevaplar tariften tarife farklılık gösterebilir. Ben İtalyan merengini tercih etmiyorum – dolayısıyla 112 mi 115 mi konusunda net bir cevabım yok. Makaronları sıktıktan sonra hemen fırına vermemek gerektiğini düşünüyorum (İtalyan merengi ile ilerlediğinizde iş değişebilir) ama belirli bir süre vermenin de yanlış olduğunu düşünüyorum. Mutfağınızın sıcaklığı ve nem oranı bu süreyi etkileyecektir. Fırına girmeden önce tepelerinin kabuk bağlaması lazım – ister 30 dakika ister 90 dakika tutsun. Silpat da tercih etmiyorum. Yağlı pişirme kağıdında pişiriyorum ve altına su dökmeden kolaylıkla çıkıyorlar. Fırın kapağını açmaya da aralık bırakmaya da ihtiyaç duymuyorum. İki tepsi iç içe pişirmek makaronların ayakları için önemli bir detay. Ama dediğim gibi, bahsettiğiniz şefler/yazarlar en doğru olduğunu kabul ettikleri tarifleri geliştirip yayınlamışlar. Elbette her dediklerinin bir sebebi var ama bu ne tip merengle ilerlediğinize göre değişiklik gösterebilir. Umarım kitaptaki tarifle istediğiniz gibi makaronlar yaparsınız.

 345. 345 - Despy 04 Aralık 2012

  Detaylı cevap için çok teşekkürler. Makaronları Fransız veya İsviçre Mereng’iyle yapıyor olmalısınız. Tariflerinizi ve kitabınızı merakla bekliyorum.
  Lebovitz kendi denemesinde bekletemeden fırınladığında etek (pied, foot) oluşmuş (http://www.davidlebovitz.com/2005/10/french-chocolat/) ki ezber bozan bir sonuç. Bir de Parks’ın sayfasında iyiden iyiye ezber bozan bilgiler var: http://bravetart.com/blog/MacaronMyths

 346. 346 - Cenk 04 Aralık 2012

  Despy – Fransız merengiyle yapıyorum. Gönderdiğiniz linkteki yazıları daha önceden okumuştum. Belki okumadığım bir yazı kalmamıştır bile ama herkesin unuttuğu bir detay var. Tarif olarak ele alırsak, makaronların sizin evinizde sizin tarafınızdan ne kadar iyi yapıldığının sizden başka kimse için bir önemi yok. Önemli olan tarifi deneyenlerin sizin verdiğiniz bilgiler ışığında aynı sonucu elde edip edemeyeceği. İşin içine mereng girince tarif ne olursa olsun sürprizlere hazırlıklı olmak lazım. Ama birkaç işi sağlama alan adımla bu sürprizleri de engellemek mümkün. Tarifi geliştirirken amacım buydu. Umarım denediğinizde iyi bir sonuç alırsınız.

 347. 347 - Despy 05 Aralık 2012

  Tarifleriniz çok detaylı olduğu için, kitabınızda sizden gelecek ipuçlarını merakla bekliyorum. Teşekkürler.

 348. 348 - neslihan 17 Aralık 2012

  İnanın heyecanla bu kitabı bekliyorum, tarifleriniz gerçekten çok etkileyici ve bu tariflerin elimin altında olmalarını çok istiyorum.Başarılar..

 349. 349 - meva 17 Aralık 2012

  cenk sana çok güveniyorum sen bütün detayları düşünmüşsündür gönlünden geçenleri yap zaten tariflerin mükemmel ayrıcada çok espirili zeki bir çocuksun başarılar

 350. 350 - Gülşen 12 Ocak 2013

  Haydi CENK Haydi CENK Haydiiiii… ben sabırsızlıktan ölüyorum sen nasıl dayandın bukadar zaman.. evlendigim gunden beri takip ediyorum (onceden hic karşılaşmamısız) deli gibi bazen günde 2-3 tarifini deniyorum herseferinde ‘allahıımmm yine muhteşem oldu’ diyorum, her kitapçıya gittigimde birkac kitap karıstırıp ‘hıhh cenkin kitabi bunlara bin basar’ diyorum. Hadi artık cıksında su kitap koşarak gidip alalım:))

 351. 351 - Cenk 13 Ocak 2013

  Gülşen – Yapacak bir şey yok, bitemedi bir türlü. Umarım beklediğinize değer.

 352. 352 - ceren 16 Ocak 2013

  Artık beklemeye gücüm kalmadı. bir tarih vardır eminim. ne olur ipucu 🙂 satışları merak ediyor musun? kitap ince olmasın. her yıl seri gibi yeni kitaplar çıkar. dünyadakii her tarifi senin elinden alıp uygulayalım. ömür boyu yemek yap ama şu ilk kitap gelsin be cenk

 353. 353 - Cenk 16 Ocak 2013

  ceren – İlginiz için çok teşekkür ederim. Bugüne kadar hep tarih verdim, hiçbirini de tutturamadım, dolayısıyla artık kesin olarak belli oluncaya dek bir şey söylemek istemiyorum. Kitap ince olmayacak. Her yıl bir kitap çıkartmam mümkün değil 🙂

 354. 354 - nilgun 13 Şubat 2013

  Kitabınızda tarif geliştirirken yaşadığınız süreci de “problem – cozmek için ne yaptım – neden ise yaradı” seklinde anlatıyor musunuz? Ornegin “kurabiye dagılıyordu – yag oranını artırdım – cunku yagın unu birleştirici özelliği var” gibi (bu arada bu hakikaten bir çözüm müdür bilmiyorum :)). Aslında belki bir bölümü “yeni tarif nasıl geliştirilir? Hangi kurallara uymazsak ne olur? Hangi kurallar gevşetilebilir?” e ayırsanız nasıl olur diyeceğim ama.. İşiniz gerçekten zor, kolaylıklar..

 355. 355 - Cenk 13 Şubat 2013

  nilgun – Yeri geldiğinde bahsettiğim oluyor ama bu her tarif için geçerli değil.

 356. 356 - Furkan 22 Şubat 2013

  Cenk Bey merhaba, kitabın çıkışıyla ilgili olarak net tarih zikretmekten kaçınıyorsunuz ama en azından yaklaşık olarak ne kadar daha kaldığı ile ilgili bir bilgi veremez misiniz? Mesela 2 ay içinde, 3 ay içinde gibi ucu açık bir tarih ufukta gözükmüyor mu?

  Teşekkürler

 357. 357 - Cenk 22 Şubat 2013

  Furkan – Maalesef gözükmüyor. Kitap benden çıktıktan sonra dizilmesi, okunması, düzeltilmesi ve daha birçok yapılması gereken iş var. Ona ek olarak, çıkış tarihi konusunda yayınevinin de fikirlerini almam gerekiyor. Şu aşamada ne desem afaki olacak. En doğrusu çıkış tarihi belli olur olmaz söylemek.

 358. 358 - immydr 09 Mart 2013

  Merhaba,
  Yazinizi okurken tariflerinizi test edecek kisilerden bahsettiniz. Neye gore bu kisileri seciyorsunuz bilmiyorum ama hemen icime bir heyecan dustu ve ben de bunlardan biri olabilirmiyim acaba dedim. Zaten hep yaptigim is bu. Canimin cektigi bir seyin bir kac tarifini bulup denemek, degerlendirmek ve kendi tarif kitabima birkac rutusla kendi versiyonumu yazmak.
  Ama sonra farkettimki siz bu isi birkac yil evvel yapmissiniz 🙁
  Yine de size yazip hissiyatimi bildirmek ve yazilarinizi okumaktan buyuk keyif aldigimi (cunku sanki yuz yuze konusuyormus gibi samimi bir havada yaziyorsunuz) eklemek istedim.
  Basarlarinizin devamini diler, yaptiginiz is ile ilgili sizi anlayan bir okurunuz oldugunu bilmenizi isterim.

 359. 359 - neslihan 19 Mart 2013

  kiiitap kiiiitap kiiiitap kiiiitap kiiiiitap kiiiiitap kiiiitap kiiiitap kiiiiitap

 360. 360 - seda 03 Nisan 2013

  selam:) ,
  çok zevkli , çok beceriklisiniz
  şimdilik tek tarifi denedim ve harika oldu ( limonlu cheesecake)
  tam manasıyla insanlığa faydalı birisiniz 🙂
  aileniz , dostlarınız sizinle gurur duyuyor olmalı
  şansınız ve başarılarınız daim olsun
  her zaman takipteyim 😉

 361. 361 - gamze 20 Nisan 2013

  ciddi olarak cikmasini bekledigim bir kitap..Artik oraya buraya gitmeyin de oturun bitirin..ne bu canim..2010 dan beri kalabalik artmis..hadi elinizi cabuk tutun..:)

 362. 362 - tubiş 27 Nisan 2013

  merhaba cenk belki bir çok kişi soruyordur ama göremedim yorumlarda artık bir tarih verebilir misin kitap hakkında mümkün mü

 363. 363 - Cenk 28 Nisan 2013

  tubiş – Belli olur olmaz blogda duyuracağım. Maalesef henüz tarih kesinleşmedi.

 364. 364 - Rumeysa 30 Temmuz 2013

  Merhaba Cenk
  Kitabın çıkacağı günü bu yazıyı yayınladığın ilk günden beri büyük bir heyecanla bekliyorum! Ve kitapta olmasını istedigin tarifler demiştin ya hani aklıma gecenin bir vakti şeytan çikolata giyer pastanın beyaz çikolatalı hali acaba nasıl olur diye geldi! Aslında bir ara denemiştim , dışındaki kırık çikolataları beyaz çikolatadan yapmıştım ama içindeki biscoff’lu krema ile fazla yoğun oldular ve tabi beyaz çikolatanın altından koyu renk olarak görüntü biraz sırıtmıştı diyebilirim:D Farklı ve beyaz bir ganaj ile eminim mükemmel olur ve tabi böyle bir tarifi senden bekliyorum 🙂 Belki bunu öneren bir okur olmuştur ama bu yazının altındaki 300 den fazla yorumun hepsini okuyamadım malesef 🙂
  Sevgiler ve iyi çalışmalar 🙂

 365. 365 - Ece Karaca 06 Ağustos 2013

  Merhaba,
  Google’da çukulata ile ilgili birşey ararken birkaç tarifinizle karşılaştım.
  Bir saattir blogunuzdayım,ayrılamadım 🙂
  Kitap hikayenizi de okuduktan sonra aşağıya doğru “scroll” yaptım, kitap ne zaman çıktı,nerede bulabilirim diye..
  Çıktı mı?
  Çıktı ise ismi nedir? Hemen alacağım..Çıkmadı ise sabırla beklerim..Beklemeye değecek birşey olacak gibime geliyor..
  Sevgiler,
  Ece

 366. 366 - Cenk 13 Ağustos 2013

  Ece Karaca – Teşekkürler. Henüz çıkmadı. Blogda vakti gelince duyuracağım.

 367. 367 - sebnem 12 Ekim 2013

  Selam Cenk,
  Blogunu ben de zevkle izliyorum kitap için strese girdiğini okuyunca üzüldüm ve nasıl yardım edebilirim diye düşündüm… Editörünün işini hafifletmek için imla kuralları ve yazım hatalarını kontrol edebilirim, istediğin tarifleri deneyip sana son hallerinin fotoğrafını gönderebilirim (amatör birinin “output”u nasıl merak edersin belki) bi de sana tavsiyem mükemmeliyetçilikten biraz fedakarlık edip şimdilik elimden gelenin en iyisi bu bir sonraki daha da iyi olacak düşüncesini benimse 🙂 Bu arada kitapta kahvaltı kategorisinin geniş olmasını çoook isterim… Pastırmalı yumurta tarifin benim favorim…:-)
  sevgilerimle
  sebnem

 368. 368 - Cenk 12 Ekim 2013

  sebnem – Teklifiniz için çok teşekkürler. Yayınevinde imla ve yazım hatalarını kontrol edecek biri var. Tarif denemeleri çoktan bitti. Hatta birçok arkadaşıma da denettim. Kahvaltı kategorisi maalesef çok geniş değil. Kitabın konusuyla ilgili de bir yazı yazacağım fırsat bulunca.

 369. 369 - Ceyda 18 Ekim 2013

  Bilgisayarda bir şey okurken gözü sulananlardanım 🙂 Yemek kitabınızın çıkacağı haberi gözüm için müjdeli bir haber 🙂

 370. 370 - Gökhan 06 Ocak 2014

  Cenk bey 2 yildir kitabinizi bekliyoruz merak icinde. Tarih netlesti mi acaba?

 371. 371 - Cenk 08 Ocak 2014

  Gökhan – Henüz netleşmedi. Belli olur olmaz blogda duyuracağım.

 372. 372 - ARZU 13 Ocak 2014

  Cenk ne zaman çıkacak kitabın? Yıl 2014 oldu. Hadi artık heyecanla yolunu gözlüyoruz.

 373. 373 - Cenk 15 Ocak 2014

  Arzu – Henüz belli değil. Bloga yazacağım ilk yazıda bilgi vereceğim.

 374. 374 - ışıl 24 Ocak 2014

  Blogunuzu yeni kesfettim sayilir. Hep asinaydim cafe fernando ismine ve biliyordum böyle bir yemek blogu (ki aslinda temek blogundan cok daha fazlasisiniz bence) olduğunu ama bir kac yazınızı daha yeni okudum ve yazi tarziniza hayran kaldim 🙂 simdi deli gibi gecmis yazilara donup donup okuyorum… hem harika tarifler ogreniyorum, hem de degisik kültürler… daha ne isterim kiii 😉 kitabinizi da merakla beklemeye basladim bile.

 375. 375 - Hilal Metin 29 Ocak 2014

  Selamlar,
  İlk defa bir bloğa yazıyorum. Sizi uzundur içinde bulunduğunuz tüm sosyal ortamlardan takip ediyorum. Kesinlikle tariflerle hayata bakış açım bile değişti diyebilirim 🙂
  Tek kelime ile hepsi muhteşem. hepsini deniyorum. ve inanılmaz tepkiler alıyorum. ama kitap çıkmadan rahat edemeyeceğim. çünkü tüm tariflerin elimde bir kitapta olması beni rahatlatacak sanırım 🙂
  herşey için çok teşekkürler. hayat sağlıkla ve yemekle tad almakla güzel gerçekten.
  iyiki varsınız 🙂

 376. 376 - Cenk 02 Şubat 2014

  Hilal Metin – Çok teşekkür ederim. Yalnız kitaptaki tariflerin hemen hemen hepsi yeni tariflerden oluşuyor. Blogdan sadece 1-2 tarif koydum.

 377. 377 - Leyla 06 Şubat 2014

  Cenk Bey Merhaba,

  Kitabın artık bitmeye yakın olduğunu düşünüyorum ama görsellerle ilgili küçük bir önerim olacak. Büyük ihtimalle biliyorsunuzdur ama ben görünüşünü çok güzel bulduğum için hatırlatmak istedim. Eğer kitapta bir bundt kek tarifi olacaksa “Heritage bundt cake” kalıbını da değerlendirmenizi öneririm. Kekin üzerine herhangi bir şey akıtılıyorsa veya sadece toz bir şeyler bile elense bence görüntü muhteşem oluyor.

  Kısacası kitabı bekliyoruz 🙂

 378. 378 - Cenk 10 Şubat 2014

  Leyla – Öneriniz için teşekkürler. Bende olmayan bir kalıp. Yeni fotoğraflar çekmeye de vakit yok. Artık bir dahaki kitaba…

 379. 379 - Doğukan Tekin 23 Şubat 2014

  frambuazlı ve çikolatalı tart vardır umarım:) benim gibi bir varyemez bile paraya kıyıp alacak o kitabı. kolay gelsin.

 380. 380 - Deniz 05 Mayıs 2014

  Cenk merhaba,
  Kitabın ne zaman çıkacak, gelip gidip buraya bakmaktan helak oldum 🙁 tarif de yayınlamıyorsun ne zamandır. Merakla bekliyoruz.
  Sevgiyle kal.

 381. 381 - yasemin 27 Mayıs 2014

  umarım afiyet ve sağlıktasınızdır. kitabınızı yazılarınızı ve tariflerinizi bekleyen bir güruh olduğunu lütfen unutmayın.

Yorumunuzu bırakınız