Devil’s Food Cake – Şeytan Çikolata Giyer

05 Kasım 2010 | Kategori: Çikolata, Pasta

Devil's Food Cake

Yolunuz daha önce hiç Design Sponge‘a düştü mü bilmiyorum, ama ben her Cuma “In The Kitchen With” bölümünde yayınladıkları tarifleri iple çekiyorum. Sadece tarifleri değil, o haftaki tarifin fotoğraflarını, fotoğrafta kullanılan tabakları, kek kalıplarını, örtüleri, ve diğer aksesuarları görmeyi de. Bu bölümü hazırlayan Kristina, konuk ettiği yazar, fotoğrafçı ve aşçıları büyük titizlikle seçiyor, o yüzden birkaç ay önce benden de bir tarif (ve fotoğraflarını) istediğinde gurur duydum.

Kitaba yoğunlaştığım için proje uzun bir süre askıda kaldı. Daha sonra, geçen ay kelimenin tam anlamıyla olağanüstü Biscoff kurabiye kremasını keşfedince yazıyı hazırlamak için bir saniye bile daha fazla beklemek istemedim.

Karşınızda duran çikolatalı pastanın adı “Devil’s Food Cake”. Yani, biraz çarpıtırsak, “Şeytan Çikolata Giyer”.

Devil’s Food Cake’e has keki geleneksel bir çikolatalı kekten ayıran özellikler çikolata yerine kullanılan kakao ve harcın pH derecesini düşüren karbonat sayesinde aldığı kızılımsı renk, harca eklenen kahvenin derin aroması ve oldukça nemli bir doku. Ben işin içine pek şahane başka bir lezzet kattığım için bu sefer kahve kullanmadım.

Ama şimdilik pastayı boş verin. Önce şu Biscoff’u konuşalım.

Babam, senelerdir ofise geldiğinde içtiği kahvesinin yanında bir tane de kurabiye yer. Ve bu, her ne kadar size hiç garip gelmeyecek olsa da, gerçekten şaşılacak bir durumdur. Çünkü benim babam ağzına şeker koymaz. Masasının çekmecesinde el kadar bir çikolata hep vardır (ve aylar boyunca bitmek bilmez), ama o çikolatanın içinde şekeri ara ki bulasın. En karasından.

İşte bu yüzden, ajansta çalışmaya başladığım günlerde bu garip olaya anlam verememiş, merak edip ucundan kırmış ve ağzıma atmıştım. Derin bir tarçın aromasını takiben Lotus kurabiyeleri benim de vazgeçemediğim bir lezzet oldu.

Babam Metro’dan aldığını söylemişti ama ben sonradan Makrocenter’da da bulmaya başladım. Eğer daha önce yemediyseniz, artık söylemeye gerek kaldı mı bilmiyorum ama, bir deneyin.

Ama bu yeni keşfettiğim kreması bir yana, dünyadaki her şey – neredeyse Nutella dahil – bir yana.

Biscoff Kreması

David’in blogunda gördüğüm gün vuruldum, ertesi gün siparişini verdim, bir hafta sonra elimdeydi. Gelen kavanozlardan birini bu pasta için saklamak işkenceyle eş değerdi. Biliyorum, tek derdim bu olsun. Abartıp şımarıklık yapıyorum gibi geliyor kulağa, ama hala ikinci kavanozun içindeki artıkları parmağımla gide gele bir haftadır sıyırdığımı söylesem? Ve ikinci sipariş elime ulaşmadan önce çöpe atmaya kıyamıyorum, kokusu bile yeter desem?

Bu kadar anlattıktan sonra lütfen nefret etmeyin benden, çünkü maalesef İstanbul’da bulmak mümkün değil. Amerika’da bile sadece websitelerinden satışını yapıyorlar. Siparişiniz de sadece Amerika sınırları içindeki bir adrese teslim ediliyor. Aslında Biscoff Belçika’da doğmuş bir lezzet. Zaten senelerdir Avrupa’da da satılıyor. Sadece adı farklı: Speculoos. Eğer Avrupa’da yaşayan bir arkadaşınız varsa işiniz daha da kolay. Ve varsa, tavsiyem, bir de bunun içinde kurabiye kırıkları olan çeşidi varmış, mutlaka onu da alıp deneyin.

Pastaya dönersek… Biscoff’u bulmanız zor olabilir, ama şimdi göreceğiniz çikolatadan dekorasyonu istisnasız herkesin kolaylıkla yapabileceğine eminim.

Karşınızda çikolata kırıkları:

Çikolata

Çikolatayı erit, parşömen kağıdına ince bir tabaka halinde yay, üzerine bir kağıt daha, rulo haline getir, buzdolabına koy ve bekle. O kadar! Çikolata katılaştıktan sonra kağıdı açıyorsunuz ve o anda çikolata fotoğrafta gördüğünüz şekilde kırılmaya başlıyor. O sesi duymak bile yapmak için yeterli sebep. Tek dikkat etmeniz gereken nokta çikolatayı ne kadar ince şekilde yayacağınız. Tarifte belirtilen kağıt büyüklüğüne ve çikolata miktarına sadık kaldığınız sürece problem yaşamazsınız.

Erimiş Çikolata

Ve bir kutu Biscoff’la beraber çırpılan eritilmiş çikolatalar ve krema:

Biscoff Ganache

İlk katın tepesine sürüyorsunuz…

Devil's Food Cake 4

Üzerine ikinci kat…

Devil's Food Cake 4

Kenarlar ve tepesi de sıvandıktan sonra çikolata kırıklarının büyük olanları dışına, tipsiz ve ufak parçaları da tepesine. Ve pasta hazır:

Devil's Food Cake 3

Devil's Food Cake 8

Denemek için Biscoff’u beklemenize de gerek yok. Hani Brownie dantel giymişti ya; işte o Brownie tarifinde kullandığım fındık ezmesinin de bu pastaya çok yakışacağına eminim.

Devil's Food Cake 2

Design Sponge’daki yazıya bakmak isterseniz burada.

Şimdiden herkese afiyet olsun.

DEVIL’S FOOD CAKE – ŞEYTAN ÇİKOLATA GİYER

Malzemeler

Ölçüler: Tarifte kullanılan su bardağı, çorba kaşığı ve çay kaşığı birimleri Amerikan cup, tablespoon ve teaspoon birimlerine denktir. Bütün malzemelerin gram cinsinden karşılıklarını “Ölçüler” sayfasında bulabilirsiniz. Tatlı pişirme konusunda yeniyseniz, “Un Nasıl Ölçülür” başlıklı yazımı da tarifi uygulamadan önce okumanızı tavsiye ederim.

Kek için:

 • 150 gram tereyağı, oda sıcaklığında*, biraz da kek kalıpları için
 • 2/3 su bardağı (50 gram) kakao, biraz da kek kalıpları için
 • 2/3 su bardağı kaynar su
 • 1/3 su bardağı sıcak süt
 • 1,5 su bardağı (210 gram) un
 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1/2 çay kaşığı tuz
 • 1,5 su bardağı (300 gram) şeker
 • 3 adet büyük boy yumurta, oda sıcaklığında
 • 1 çorba kaşığı vanilya özütü**

* Oda sıcaklığındaki tereyağı dokunduğunuzda hala soğuk olmalı ama parmağınızla bastırdığınızda içine göçecek kadar da yumuşak olmalı. Mikrodalgada veya herhangi başka bir yöntemle ısıtmaya/yumuşatmaya çalışmayın; tereyağı erirse kıvamı bozacaktır. Çırpmadan 30 dakika önce buzdolabından alıp oda sıcaklığında bekletmek yeterli olacaktır.

** Vanilya özütü marketlerde satılan toz vanilinle aynı şey değildir. Sentetik bir madde olduğu için vanilin veya vanilya aroması kullanmıyorum. Yukarıdaki linke tıklayarak ev yapımı vanilya özütü tarifine ulaşabilirsiniz.

Biscoff Ganaj için:

 • 150 gram bittersweet (70% kakao oranı) çikolata, doğranmış
 • 150 gram sütlü (40% kakao oranı) çikolata, doğranmış
 • 1 kavanoz (400 gram) Biscoff kreması (ya da Sarelle’nin pürüzsüz kıvamdaki Fındık Kreması)
 • 1+2/3 su bardağı (400 ml) süt kreması, soğuk

Çikolata Kırıkları için:

 • 120 gram bittersweet (70% kakao oranı) çikolata, doğranmış

Yapılışı

 1. Çikolata kırıklarının pastaya kolayca yapışabilmesi için pastanın kremasının hala oda sıcaklığında olması gerekiyor. Bunun için kırıkların pastayı bitirdiğinizde hazır olması lazım, dolayısıyla önce onlardan başlayınız. Çikolata kırıkları için gerekli olan doğranmış 120 gram çikolatayı ısıya dayanıklı bir kaba aktarın. Çevresi çikolatayı koyduğunuz kabın çevresinden daha dar, ufak boyda bir tencereye 2 parmak kadar kaynar su ekleyin ve kısık ateşin üzerine koyun. Çikolatanın olduğu kabı da bu tencerenin üzerine yerleştirin (şu fotoğrafta görebilirsiniz; üstteki kabın tabanı alttaki tencerenin içindeki suyla temas etmeyecek) ve bir spatula yardımıyla devamlı karıştırarak çikolatayı eritin. Çikolata eridiğinde kabı sıcak su dolu tencerenin üstünden alıp tezgaha koyun ve 2 dakika daha yavaşca devamlı karıştırarak biraz soğumasını bekleyin.
 2. 36*40 cm büyüklüğünde iki adet parşömen kağıdı (yağlı kağıt) kesip bir tanesini düz bir zemine serin. Erittiğiniz çikolatayı bu kağıdın üzerine döküp bir spatula yardımıyla köşelerde birer santim boşluk kalacak şekilde ince bir tabaka halinde yayın. Aynı büyüklükteki diğer parşömen kağıdını çikolatanın üzerine serin, çikolatayı yaymamaya özen göstererek hafifçe bastırarak arada kalan hava boşluklarını yok edin. Kısa bir uçtan başlayıp rulo halinde sarın. Sardıktan sonra 2-3 santim kalınlığında bir rulo elde edeceksiniz. Parşömen kağıtlarının birleştiği uç alta gelecek şekilde bir tepsiye yerleştirip oynamaması için yanına ağırlık yapacak bir şey koyarak sabitleyin ve en az 2 saat boyunca buzdolabında sertleşmeye bırakın.
 3. Buzdolabından çıkarıp ruloyu açmaya hazır olduğunuzda parşömen kağıdı serili bir tepsi hazır edin. Rulonun içindeki çikolata tamamen sertleştiğinde hızlı bir hareketle ruloyu açın. Ruloyu açtıkça çikolata kırıkları oluşacaktır. Ellerinizle dokunmadan, bir spatula yardımıyla kırıkları alıp parşömen kağıdı serili tepsiye yayın ve pasta hazır olana kadar buzdolabında bekletin. Çikolata kırıklarını en fazla 3 gün önce hazırlayabilirsiniz. Önceden yapacaksanız, rulo halinde saklamanızı ve yapıştırmadan hemen önce ruloyu açmanızı tavsiye ederim.
 4. Kekleri hazırlamak için fırını önceden 175 derecede ısıtmaya başlayın. 2 adet 20 cm çapındaki kek kalıbının tabanlarını ve kenarlarını yağlayın, tabanlarına parşömen kağıdı serin, kağıtları da yağlayın ve bir miktar kakao serpip tabanlarına ve kenarlarına iyice bulaştırdıktan sonra fazlasını dökün.
 5. Kakaoyu orta boy bir karıştırma kabına eleyin, üzerine kaynar suyu döküp kakao tamamen eriyene kadar tel bir çırpıcıyla karıştırın. Sıcak sütü ekleyip tekrar karıştırın. Bir kenarda soğumaya bırakın.
 6. Un, karbonat ve tuzu başka bir kaba eleyin.
 7. Tereyağını bir karıştırma kabında iyice yumuşayana kadar çırpın. Şekeri ekleyip orta hızda 5 dakika daha çırpın. Yumurtaları teker teker ekleyip her eklemeden sonra iyice karıştığına emin olarak çırpın. Vanilya özütünü ekleyip son kez çırpın.
 8. Mikserle en düşük hızda karıştırırken unlu karışımı sütlü kakao karışımıyla değişimli olarak 3 kerede ekleyin (önce unlu karışımın üçte biri, sonra sütlü kakaonun yarısı, sonra unlu karışımın üçte biri, sonra sütlü kakaonun diğer yarısı ve son olarak unlu karışımın geri kalanı).
 9. Kek harcını kalıplara eşit olarak bölüp üstlerini bir spatula yardımıyla düzleyin ve fırının orta katında 25-30 dakika boyunca, keklerin ortasına batıracağınız kürdan kuru çıkana kadar, pişirin. Fırından alıp kalıpların içinde biraz soğumalarını bekleyin, ardından kalıplardan çıkartıp tamamen soğuyana kadar oda sıcaklığında bekletin.
 10. Biscoff’lu kremayı hazırlamak için yukarıda tarif edilen şekilde çikolataları eritin, ateşten alıp Biscoff kremasını ekleyin ve karışana kadar çırpın. Ardından soğuk kremayı ekleyip krema kaybolana kadar çırpın. Çok fazla çırpmamaya özen gösterin, aksi taktirde bir süre sonra krema pütürlü bir kıvam alabilir.
 11. Keklerin altındaki kağıtları sıyırıp atın. Tepelerini bir ekmek bıçağıyla keserek düzleyin ve tepelerinde kalan kırıntıları bir fırça yardımıyla temizleyin. Keklerden birini servis yapacağınız tabağa koyun. Kremayı uyguladıktan sonra servis tabağının temiz kalması için parşömen kağıdından kalınca parçalar kesip kekin altına sıkıştırın. Kremanın üçte birini ilk katın üzerine yayın. İkinci kek katmanını traşladığınız yüzü kremaya bakacak şekilde ters çevirip yerleştirin. Kremanın geri kalanıyla tepesini ve kenarlarını kaplayın.
 12. Tercihen buzdolabında biraz soğuttuğunuz bir cımbız yardımıyla çikolata kırıklarının büyük boydaki parçalarını pastanın kenarlarına yerleştirin. Tipsiz ve ufak çikolata kırıklarını da tepesine yerleştirip tamamen soğuyana kadar, yaklaşık 1 saat boyunca, buzdolabında bekletin.
Üye ol, yemek tarifleri emailine gelsin.

Yorumlar

 1. 1 - Sedef Yolgeçenli 05 Kasım 2010

  resimler bakarken neler hissetiğimi sanırm burada yazmam doğru olmaz. :o)))
  yine çok güzel..
  sevgilerimle,
  sedef

 2. 2 - Sütüme Sarelleme Karışma! 05 Kasım 2010

  şu an, bir kaç dakika evvel, avrupa’da yaşayan bir arkadaşıma mail attım, yazıya ara verip! Speculoos ACİLLLL diye! Bu fotoğraflar, biscoff’a uygun gördüğünüz sıfatlar… Bir pasta hiç bu kadar sarsıcı olmamıştı!!!

 3. 3 - Ayca 05 Kasım 2010

  mmm muhteşem görünüyor. sizce bunun kekine çok az konyak ya da daha hafif bir likör nasıl gider?

 4. 4 - B&M 05 Kasım 2010

  muhtekalade!

 5. 5 - ceren 05 Kasım 2010

  görür görmez vuruldum…

 6. 6 - denizzz 05 Kasım 2010

  Cenkkk biraz önce fotoğrafları facebook’ta gördüm ve hemen gelip baktım ve yeni bir tarif daha… o çırpıcıdan akan çikolata beni krize sokmaya yetti ama 1 hafta beklemem lazım vizelerle uğraşıyorum 🙁 bitsin deneyeceğim. ellerine sağlık çok güzel görünüyor.
  Sevgiler…

 7. 7 - ladybug 05 Kasım 2010

  üfffff.

 8. 8 - ewelzamanicinde 05 Kasım 2010

  bu nasıl bir işkencedir böyle:)fotograflarda şahane olmuş.

 9. 9 - denizzz 05 Kasım 2010

  bir de bu bahsettiğin Speculoos şu mu Cenk? http://farm4.static.flickr.com/3200/3094624850_e3a1d457ac.jpg
  eğer buysa yılbaşında teyzem Almanya’dan gelecek ondan isteyeceğim. ama sanki kıvamı farklı gibi bu koyu kıvamda seninki daha yumuşak gibi duruyor…

 10. 10 - zuzuşka 05 Kasım 2010

  Müthiş,design sponge daki yazıyı çeviricem diye göbeğim çatlamak üzereydi ki…Ama bu biscoff olayı biraz oyun bozuyor:)

 11. 11 - sare 05 Kasım 2010

  Muhteşem kırıklar ya altındaki keke ve kremaya ne demeli.Ancak, Aman Tanrım:))

 12. 12 - zarpandit 05 Kasım 2010

  design sponge evet senin dediğin gibi in the kitchen with postunu beklediğim bi site hatta bu yazı öncesi seni orada görüp sevinmişliğim ve çaktırmamışlığımda bulunmakta :))
  kekin dokusu az önce son dilimini yediğim chocolate mayonnaise cake’e benziyor..bu arada benim yaptığım devil’s food cake oldukça karaydı sanırım kakaomdan 🙂
  çikolatanın şekli konusunu hala kafama yatırabilmiş değilim.sanki benimki paramparça olur gibi geliyor.Çok ufak bi mebla ile denesem aynı sonuc olur sanırım..yinede korkuyorum..

  biscoff ise her gün artam listeme eklendi..

 13. 13 - leyla 05 Kasım 2010

  Ben daha financierlerin tadını damağımdan silemeden sen üzerine 2. muhteşem tarifi paylaşıyorsun Cenk….Bu çikolata kırıkları fikri harika.Herhangi bir pasta yapıp etrafını bunlarla süslemek bile yeter sanırım,şimdilik 🙂 ya da 5cm derinliğinde i ufak kek kalıplarında cup kek yapıp bu kırıklarla bezemek……Bu “şeytan çikolata giyer” bana yeni fikirler verebilir sanırım

 14. 14 - Hale 05 Kasım 2010

  Sevgili Cenk, bu işkence neden? 🙂 Pastanın adındaki yaratıcılık şahane zaten başlı başına ama senin yaptığın pasta değil resmen sanat eseri olmuş. Yemeye nasıl kıydın merak ediyorum.
  Ellerine sağlık. En kısa zamanda deneyeceğim.

 15. 15 - serap 05 Kasım 2010

  Cenk Biscoff u öyle bir anlatmissinki yaziyi sonuna kadar okumadan canim cikolatali birsey istedi..kalktim ve evde ilk önüme gelen cikolatayi acip büyüüük bir lokma yedim.Sonra yazinin devami..Evet seninde dedigin gibi Belcikadan gelme…Bende biraz arastirdim.Almanyada satilmiyormus.Belcika veva Hollandada sisesi 2,30 € a varmis.Ama posta ücreti cok tutugundan kimse paraya kiyip alamamis.
  Simdi biriyle yazistim o da bana Almanyada Speculoos satan bir adres buldugunu söyledi.
  Bakalim ne cikacak..

  SEVGILER

 16. 16 - dlayra 05 Kasım 2010

  oh my!!
  Speculoos,Belçika’da bulunduğum 3 ay boyunca her gün neredeyse 1 paketini bitirdiğim nefis bisküvilerin markasıydı..
  hala hasretim o tada ben aradan geçen 12-13 yıla rağmen.
  pasta o kadar güzel ki, çikolataya tutkun olmayan! benim için bile fazlasıyla tahrik edici.

 17. 17 - Asuman 05 Kasım 2010

  Sevgili Cenk,
  Sen tarifini sitende yayinlamadan once, Design Sponge “TasteSpotting” de yayinlamisti yanilmiyorsam. Harika bir kek, harika fotolar.

  Sevgiler,
  Asuman

 18. 18 - zeynep fidan 05 Kasım 2010

  Sevgili Cenk.
  Ben de aynı sabırsızlıkla senin yeni tarif eklemeni bekliyorum. Pasta sevmeyen biri olarak bu fotograflar benim bile canımı pasta istetti ama fotograftakinden:)
  Ellerine saglik, başarıların daim olsun,
  Sevgiler,

 19. 19 - Feride 05 Kasım 2010

  Iki sorum var:

  Bu sanat değil de nedir?

  Bir de bu pastayı sonunda kim yedi? (Sadece afiyet olsun diyecektim 🙂 )

  Sevgiler,

 20. 20 - rabis 05 Kasım 2010

  yasasin muhtesem keki pazar günü misafirlerime yapicam, bütün malzemeler dolapta hazir :)) speculoos kremasi bir harika kesinlikle :)))
  fransa’dan sevgiler

 21. 21 - nevra 05 Kasım 2010

  kelimeler tükendi bitti…söyleyecek söz yok…harika..harika…harika…alternatifi olmayabilir ama breads devil’s food cake te bir harika…siz daha da harika…

 22. 22 - Tulay 05 Kasım 2010

  Speculaas en sevdiğim hollanda-belçika kurabiyeleridir. Özellikle yılbaşı yaklaşırken Avrupa’daki raflarda en güzel ve tazelerini bulabilirsiniz, hatta bu nefis kurabiyeleri pişirmek için hazır baharat karışımları da satılıyor marketlerde (avrupa’da). çok çok benzer bi speculaas tarifim var isteyenlere verebilirim:))Ha bu arada İkea marketlerde de muhtemelen önümüzdeki aylarda bulabilirsiniz.

  Cenk, bu biscoff’a en kısa zamanda ulaşmam lazım. fotografları görünce resmen nutkum tutuldu. çok kışkırtıcı ve seksi kesinlikle. bu tarifi kesinlikle deneyeceğim. Seni tebrik ediyorum, bu heves ve zevkin bana ilham ve keyif veriyor. Aslında bu pastanın birde yılbaşı versiyonunu denesen diyorum ama mümkünse beyaz çikolata ile ve mümkünse orta harç malzemesi kırmızı tonlarda mesela. Beyaz rüya gibi bişey olsa.:))

 23. 23 - sibel 05 Kasım 2010

  tarif süper , fotoğraflar harika , lezzet garanti.aferin Cenk 🙂 bir aferinide tarifi çobuk eklediğin için aldın.tebrikler….

 24. 24 - didem 05 Kasım 2010

  yine muhteşem yine muhteşem..başka hiçbir söze gerek yok, ellerine sağlık Cenk..Bu arada bi konuda senin gurme bilgine ihtiyacım var.Daha onceki yazılarından birinde yazdığını çok net hatırlamama rağmen bi türlü bulamadım.Zeytinyağı olarak ne kullanıyorsun?Yıllar sonra ilk kez marketten zeytinyağı almam gerekli ve reyonlar arasında boğuluyorum diyebilirim.Salatalarda ve kahvaltıda çiğ olarak kullanacağım ve gerçekten doğal olanını arıyorum..şimdiden teşekkürler..

 25. 25 - Basak 06 Kasım 2010

  Resimler cokkk guzel, keske hep boyle bir suru resim koysan! Baska isin yok ya :-)))

 26. 26 - pinar 06 Kasım 2010

  Eline sağlık Cenk, bu ne yaaa? Resimler sarsıcı olmuş eminim lezzet de öyle…Bu arada dün nişantaşında yeni açılan Godiva’da gördüm kavanozlarda chocolate spread türü şeylerde satıyorlar, dün fırtına hızıyla girip çıktığım için çok detaya girememiştim bugün tekrar bakmak farz oldu. Belki speculoos’a yakın bir şey var mıdır ki diye düşünüyorum, haber veririm, sevgiyle…

 27. 27 - Selma - DUSBAHCESI 06 Kasım 2010

  Pastaya vuruldum desem yalan olmaz. Ama kullandigin speculoos icin degil, cikolata parcalari icin. Hollandada yasadigim icin speculoos ve ile buyudugum icin benim icin hicte yabanci degil, yani ilginc ve enteresan gelmedi:) Simariklik mi yapiyorum simdi:) Belki… Avrupa da yasamanin avantaji iste. Fakat speculoos ile pasta yapmak cok guzel bir fikir!

  Simdi bunlari yazarken tv de izledigim bir reklam geldi aklima. Speculoos kurabiyesi reklami, kadin her gelen misafirine pasta ikram ediyorum, kendim yapmis belli, fakat her pasta hazirlandiktan sonra en son olarak 1 speculoos kurabiyesini rendeleyip pastanin uzerine serpistiriyor ve her yiyen bayiliyor pastaya. Kadin da “biyik altindan guluyor”. Yani o derece guzel bu kurabiyelerin tadi!!!

  Tekrar pastaya donelim, fikir olarak cok begendim, ve pastanin kremasini mutlaka denemem lazim. Ama benim aklim hala cikolata parcalarinda, cunku bu pastayi pasta yapan o cikolata parcalari olmus bence:) Ellerine saglik.

 28. 28 - Cenk 06 Kasım 2010

  Ayca – Şu haliyle araya karışmasın diye ben kahve bile eklemedim. Ama tamamen sizin tercihinize kalmış.

  denizzz – Birebir aynısı.

  Feride – Arkadaşlarım yedi 🙂

  Tulay – Bu sene yılbaşında ne yapacağıma hala karar vermedim ama pasta yapmak niyetinde pek değilim.

  didem – Ara sıra babam gönderiyor dibinde tortusuyla beraber bir zeytinyağı, ona bayılıyorum, ama adres vermek mümkün değil. Eğer marketten alıyorsam tercihim Rheia markasının koyu renkli siyah cam şişesindeki Ayvalık zeytinyağı (% 0.6 asit). Afiyet olsun.

 29. 29 - medina 06 Kasım 2010

  mrbaa..yıllardır pastadan uzak duran ben artık dayanamıyorum …fotoğrafları gördükçe yapıp durmadan pasta yiyesim geliyor…eline sağlık yine muhteşem olmuşşş…sevgilerr..

 30. 30 - fatoş 06 Kasım 2010

  fotoğrafları kemirmek mümkün olsaydı(tabi klavyeye akan salyalarımı temizledikten sonra) kesin yapardım. ellerin dert görmesin ve bu cidden bir başyapıt kıvamında…

 31. 31 - Eda 06 Kasım 2010

  Cenk yine muhteşem bir sanat eseri ile karşımızdasın, kelimeler kifayetsiz.. bahsettiğin ürünü en kısa zamanda edinmek için gerekli aramalara başladım bile 🙂

  Bu arada Tülay Hanım, bahsettiğiniz tarifi istiyorum mümkünse 🙂

  Sevgiler..

 32. 32 - Handan 06 Kasım 2010

  Offf offf..Tam canım tatlı bir şeyler olsa da yesem dediğim bir zamanda olur mu yapılır mı böyle bir şey Cenk Bey? Fakat fotoğraflar o kadar canlı ki yemiş kadar oldum. Derhal Biscoff için ilişkiler yeniden gözden geçirilecek…Ellerinize sağlık..

 33. 33 - esra erzin 06 Kasım 2010

  Bu mudur budur…. Fotoğraflara bakmaktan tarifi okuyamadım bile!

 34. 34 - eda 06 Kasım 2010

  tebrik ederim, gercekten cok ust duzey birsey bu:) gercekten sanat artık bunlar…resimler harika,zaten tariflerin detaylılıgı, anlatım cok iyi..lezzetine de suphe yok..ellerinize saglık…

 35. 35 - fatoş 06 Kasım 2010

  inanmıyorum yaaaaaaaaa!!!! aştın sen Cenk. Seninle birlikte bizde sınırlarımızı aştık.
  Mutlaka denemeliyim bence çok güzel olacak.
  Şeytani cazibeside yiyenleri baştan çıkaracak….iyi ki varsın,süpersin.

 36. 36 - Ceyda 06 Kasım 2010

  Tek kelimeyle muhteşem. Söyleyecek kelime bulamıyorum. Sadece olsa da yesem dışında. 🙂

 37. 37 - gulcin 06 Kasım 2010

  Cenk pastayı tam benim istediğim gibi dilimlemişsin .Adeta sanat eseri ,insan dokunmaya kıyamıyor.Kesim işlemini bıçakla mı? yoksa farklı bir aletle mi? kestin .Kesilirken dağılmış hiçbirşeyi yemem lezzeti ne kadar güzel olursa olsun.Ellerine sağlık.Rica etsem Varlhona ‘nın irtibat telefonunu bana mail atar mısın. Kakao almam gerekiyorda…..
  Dolce &Gabana defilesi de çok güzeldi teşekkürler…………….

 38. 38 - Handmade with love by G 06 Kasım 2010

  1. Arkadaşın olmak istiyorum 😀
  2. Bu “Biscoff”lar yılbaşı kurabiyeleri mi? Almanların lebkuchen dedikleri şey mi acaba?

  Sevgiler,
  G.

 39. 39 - Cenk 06 Kasım 2010

  Pınar – Çok teşekkürler. Biscoff’un içinde çikolata yok, bir de yarısından fazlası kendi kurabiyelerinden oluşuyor, dolayısıyla buna yakın bir tadı başka yerde bulmak zor. Ama yazıda da bahsettim, pürüzsüz kıvamdaki herhangi bir krema (mesela Sarelle’nin fındık kreması) çok yakışacaktır.

  Selma – Şımarıklık değil tabii, eminim benim de elimin altında her daim bir kavanoz Biscoff olsa bir süre sonra büyüsünü kaybedecektir. Çikolataları hazırlaması gerçekten çok kolay, umarım yapıp beğenirsiniz.

  gulcin – Fotoğraflarını çekeceğim için çikolata parçalarından fazla yapıp kestikten sonra kenarda dağılanlara ek yaptım ama kesme işlemi çok büyük boyda bir bıçakla gerçekleşti. Eğer dilimleme konusuna bu kadar meraklıysanız size çok ilginç gelecek bir aletim var ama kitap için çekeceğim fotoğrafa saklıyorum. Yalnız mutfak eşyası satılan dükkanların hiçbirinde görmedim. Benimkini eBay’den açık arttırmada aldım (cake slicer olarak geçiyor). Şekil olarak bir satıra benziyor. Tek parça değil, yanyana dizilmiş kocaman çiviler düşünün. Pastayı önce bu aletle “işaretliyorsunuz” ardından aynı yerden bıçakla kesiyorsunuz. İşaretlediğiniz yerler sayesinde bıçak çok daha az bir kuvvetle sonuna kadar iniyor ve dilimler üstten aşağıya doğru sıkışmıyor. Valrhona için iletişim bilgileri: Ersin Bey 0533 965 9482.

  Handmade with love by G – Teşekkürler. Yemedim ama biraz once araştırdım, okuduklarıma bakılırsa tadı benziyor.

 40. 40 - EMEL PINAR 06 Kasım 2010

  şeytan çikolata giyer, sende o şeytana papucu ters giydirirsin Cenk..bu tam bir sanat işi, sanat eseri..bence sen işini çok iyi yapan bir sanatçısın..

  bayıldım pastanın duruşuna,çikolaların dokunanı yakarım edalarına:)
  ellerine sağlık..

 41. 41 - deniz 06 Kasım 2010

  bu neee?? harikasınız gerçekten diyecek hiç bir şey bulamıyorum ellerinize sağlık tadından eminim muhteşem olmuştur da bu görsellik bambaşka…

 42. 42 - gul esen 06 Kasım 2010

  ahh, aşk olsun. bu allahın Datça’sında (ama ben bayılıyorum buraya o ayrı) bunları nereden bulacağım şimdi…. harikasın, her zamanki gibi.iyi ki varsın,teşekkürler

 43. 43 - şeniz 07 Kasım 2010

  Ah…cenk yine aşmışsın ellerine sağlık… hele desing sponge den istek gelmesi inan benide çok gurulandırdı anneni düşünemiyorum…sevgiler

 44. 44 - emel 07 Kasım 2010

  Cenk sen yıne aşmıssın kendını baska soze gerek yok supersinnnn…ama bu tarıfı gorunce vuruldum gunlerdır esımın dogumgunu ıcın orjınal bır tarıf arayısındaydım ..dun yapıldı herkes tarafındanda begenıldı..cok tesekkurler Cenk.. tabı keklerın arsına sarelle’nın fındık kremasını kullandım (tarıfı denemek ısteyen arkadaslara sıddetle tavsıye edıyorum)biscoff kremasının sıparısını verdım abım onumuzdekı hafta gelırken getırecek..onunlada denemeyı dusunuyorum..tabı keserken zorlandım dagılmaması ıcın cok ugrastım senınkı kadar mukemmel olmadı kesımım:(( bırde eBay’ın dısında yurtdısında mutfak aletlerının satıldıgı yerlerde kolaylıkla bulabılırmıyız

 45. 45 - Selma - DUSBAHCESI 07 Kasım 2010

  Soylemeye unuttum, bu speculoos’un baharati da satiliyor biliyormusun? Ben genelde tarcinli tariflerde speculoos baharati ekliyorum enfes oluyor.

 46. 46 - serap 07 Kasım 2010

  Yine bize söyleyecek söz bırakmamışsınız…..

 47. 47 - ayse 07 Kasım 2010

  DANTELLİYİ YAPAMAM AMA BUNU BUGÜN YAPABİLİRİM ÇOK BEĞENDİM TADIDA EMİNİM HER ZAMANKİ TARİFLER GİBİ GÜZEL OLACAK.YA Bİ DE UTANA SIKILA RİCA EDİYORUM MAKARON YAPSAK KAKAOLU ÇİKOLATA KREMALI BEKLİYORUM YENİ YILDAN ÖNCE OLSA .

 48. 48 - gulcin o. 07 Kasım 2010

  Merhaba Cenk, Amsterdam da yasiyorum su donem speculoos lu yiyecekler tavan yapmis durumda..Fakat hazirladigin pasta buradakilerinin yerini tutmaz..Ellerine saglik.

 49. 49 - Yonca 07 Kasım 2010

  Bir insan gördüğü fotoğrafı yemek ister mi? Ben istedim valla, gördüğüm andan beri gözümün önünden gitmiyor, ellerine sağlık. Her zamanki gibi süper bişi olmuş.

 50. 50 - taen 07 Kasım 2010

  merhaba cem. gün gelecek sen çoook ünlü biri olacaksın bizde hehe biz bloğunu okurduk diyeceğiz:)

 51. 51 - narcicegirengi 07 Kasım 2010

  Yine muhtesem, yine muhtesem:) Kremaya bayildim. Ingiltere’de yasamanin avantaji olarak ilk is markete gidip daha once belki de yanindan gectigim bu kremayi bulup deneyecegim. Ellerinize saglik. Ingiltere’den sevgiler.

 52. 52 - Dilek 07 Kasım 2010

  Çikolatayı pek de fazla sevmeyen garip bir insan olmama rağmen ben bile fotoğraflara ağzım açık bakmaktayım. Özellikle de Devil’s Food Cake3 isimli fotoğrafta o “devil” niteliği buram buram hissettiriyor kendini. Tam burada “yanağını daya uyu” derken ne demek istediğinizi anlamış bulunuyorum:)

 53. 53 - cafederins-zehra 08 Kasım 2010

  Çok çarpıcı!! bayıldım !!

 54. 54 - MUHTEŞEM 08 Kasım 2010

  İŞTE SANAT!BAŞKA SÖZE GEREK YOK…..

 55. 55 - Canan 08 Kasım 2010

  bunun 1 dilimini yedikten sonra kaç kilometre koşmamız gerek 🙂
  hepsini mi arkadaşlarınız yedi, yani siz ne kadarını yediniz merak ettim,
  sevgiler
  Canan

 56. 56 - Ayse 08 Kasım 2010

  Cenk sen pasta değil sanat yapıyorsun…

 57. 57 - banu 08 Kasım 2010

  cenk…ölümüm sen ve çikolata yüzünden olacak.ellerine sağlık…

 58. 58 - Aysel 08 Kasım 2010

  O bil dilim pasta benim olsaydı ne güzel olurdu… Benim diyen pasta ustalarına taş çıkartacak güzellikte… Kitap işinden sonra bir kafe açma planları da var mı acaba??? Olursa lütfen Ankaraya’da şube açmayı unutma :))

 59. 59 - Cenk 08 Kasım 2010

  Aysel – Henüz öyle bir planım yok. Belki emekli olunca 🙂

 60. 60 - hanne 08 Kasım 2010

  Lütfffennn acı artık bizeee….

 61. 61 - Gönül 08 Kasım 2010

  Tek kelime ile harika. bu mükemmellik karsisinda sapka cikartiyorum.

 62. 62 - özlem 08 Kasım 2010

  Cenk Bey lütfen beni yanınıza çırak olarak alır mısınız 🙂 gün içinde bunalıp sizin tariflerinize bakınca kendime geliyorum..harikasınız, ellerinize sağlık..

 63. 63 - Pınar 08 Kasım 2010

  Mükemmel ya mükemmel.. Diyecek başka bir şey bulamıyorum.. 🙂

 64. 64 - deniz 09 Kasım 2010

  gerçekten inanılmaz daha mükemmel olamazdı herhalde!

 65. 65 - hulu 09 Kasım 2010

  çılgınsın!

 66. 66 - Selma - DUSBAHCESI 09 Kasım 2010

  Vanilya ozutu kullanmadigim icin kendi yaptigim vanilya sekeri kullaniyorum.

  http://dusbahcesi.blogspot.com/2010/01/vanilya-sekeri-nasil-yapilir.html

  Simdi sorum su, bu vanilya sekerinden ne kadar kullanmam yeterli olacak? Bilgilendirirsen cok sevinirim. Bu tarifte bu kullanilacak olan miktari sekere dahil etmek en dogrusu olur sanirim??

 67. 67 - hikmet 09 Kasım 2010

  Cenk Bey belki takibediyorsunuz ama ben yinede görmediğinizi düşünerek ekteki blogta resimlenen “http://bestebonnard.blogspot.com/ ” 2010 Paris çikolata fuarı ile ilgili yazıya bir göz atmanızı rica ediyorum.Sevgiler hikmet

 68. 68 - Sumeyye 09 Kasım 2010

  Chocolate Scroll’lar cok basarili olmus. Fotograflar da her gecen gun daha da guzellesiyor… Yabanci sitelerde tariferini gorunce bir anne sevkatiyle gurur duyuyorum, normal midir? 🙂

 69. 69 - Cenk 09 Kasım 2010

  Selma – Tarifte belirtilen şeker miktarının aynısı olacak.

  hikmet – Link için çok teşekkürler.

  Sümeyye – Bunu duymak çok güzel, teşekkür ederim.

 70. 70 - Filiz 10 Kasım 2010

  Cenk bey tek kelime ile muhtesem ellerinize saglik.. Amerika’dan birseyler siparis etmek artik kolaylasmis.. ben Amerika’da yasadigim icin hic denemedim ama bir arkadaslarima soyledigimde iki senedir bu siteyi kullandiklarini soylediler bende zaten herkes benden iyi biliyor diye:) sesimi kestim:) ama sizin yazinizi okurken belirtmeden gecemedim hem shipping ucreti oldukca hemde oldukca makul… yani artik bu da imkansiz degil.. sadece duydugum bir site reklam amacli degil:) ve dedigim gibi ben hic kullanmadim…. sitenin adi: https://www.amerikadaniste.com

  Hani belki isinize yarar dedim:) Tekrar elinize saglik
  Filiz

 71. 71 - zuhal 10 Kasım 2010

  merhaba
  biscoff çikolata mı yoksa fındık ezmesi gibi birşey mi? fındık ezmesi farklı, fındık kreması farklı çünkü. biri bana acil cevap versinlütfen kek şu an pişiyorrrrr :))))

 72. 72 - Cenk 10 Kasım 2010

  Filiz – Ben myus.com u kullanıyorum ve çok memnunum. Bahsettiğiniz site hakkında olumsuz çok fazla yorum okuduğum için hiç denemedim.

  Zuhal – Biscoff çikolata değil, kurabiyeden hazırlanan bir tip krema (ikinci fotoğraf). Fındık kreması derken de ezmesinin pürüzsüz halinden bahsediyorum. Kullandığım marka Sarelle.

 73. 73 - şule 11 Kasım 2010

  cank bey her zamanki gibi harika bir görüntü eminimki harika bir tat en kısa zamanda denemek istiyorum. sormak istediğim pasta yaparken hafifde olsa kek ıslatılıyor genelde sizin tarifte bu yok yerken acaba çok kuru oluyormu bu sekilde ıslatmadan eğer ıslatırsakda ne önerirsiniz tesekkürler…

 74. 74 - özce 11 Kasım 2010

  Cenk merhaba,

  yine muhteşemsin:)Birkaç sorum olacak yardımcı olursan sevinirim.
  1)kek piştikten sonra hani üstündeki sert kısmı kesiyoruz, ben wiltonun kesme telini aldım ama pek faydalı olmadı ya da ben becermedım:) acaba kesımı ıcın buzdolabında bekledıkten sonra mı kesmelıyım ya da bır yontemı var mıdır?
  2)Yabancı tariflerde bilirsin kremalar ayrılıyor yurtdısında marketlerde kremalar cesıt cesıt ıstedıgını rahatca buluyorum ama mesela heavy cream dedıgımız kremanı karsılıgı nedır? hazırı satılan bır yer var mı? tam olarak nasıl hazırlanır tarifi var mı?

  yardımların için sımdıden tesekkurler

  sevgiler

  özce

 75. 75 - Müge HÜNER 11 Kasım 2010

  Allahım sana geliyorum!!!
  Başka birşey de diyemiyorum.

  Bunu yapan insan olamaz!! :))

  Sen paralel evrenden, Matrix den felan olmalısın, başka bir şeysin sen Cenk…

 76. 76 - Cenk 11 Kasım 2010

  şule – Bu pastanın kekleri oldukça nemli ve şurupla ıslatmaya hiç gerek yok, endişeniz olmasın.

  Hünerli Bayanlar – Çok teşekkür ederim 🙂

  özce – Tırtıklı ve büyük bir bıçak kullanmanı öneririm. Ekmek bıçağı en uygunu olacaktır. Buzdolabında bekletmeye gerek yok, oda ısısına gelsin yeterli. Heavy cream Türkiye’de krema olarak geçiyor. %35 süt yağı içeriyor. Bütün süpermarketlerde mevcut. Pınar’ın kremasını tavsiye ediyorum. Eğer yurtdışında yaşıyorsanız paketteki değerlere bakarak seçebilirsiniz.

 77. 77 - Serdar ugur 12 Kasım 2010

  Kelimenin tam anlamiyla gorsel solen…Tebrikler…Seytan cukulata giyermi bilmem,ama bu lezzet ve goruntuler,seytana pabucunu bile ters giydirir:))

 78. 78 - Archilemi 12 Kasım 2010

  Ya ben bu siteyi seviyormuyum?Kıskanıyor muyum?Kızıyor muyum? Karar veremedim.Bakmadan duramıyorum ama fotoğrafları ve maharetini acayip şekilde kıskanıyorum ve onlardan yiyemediğim içinde kızıyorum.Ne olacak benim sonum.Yapma böyle güzel şeyler.Bu kadar yaşayarak anlatma her seferinde acıkıyorum ben 🙂

 79. 79 - HANDE 12 Kasım 2010

  ne diyeyim ki şimdi ben?? sen söyle…:):)

 80. 80 - ayla 12 Kasım 2010

  cenk bey ben yaptim!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
  muhtesem..harika.
  baska birsey
  diyemiyecem
  fakat nutella kullandim.harika….diger pastalarinizi bekliyorum…

 81. 81 - Ozlem 12 Kasım 2010

  tadı nasıl olursa olsun, ki eminim kötü olması imkansız, fotoğraflar çok artistik, gercekten hayran oldum!!

 82. 82 - Sevgi Öztürk 12 Kasım 2010

  merhaba,

  tarifinizi okuduktan hemen sonra ismarladim cremayi hollandadan bugün elime gecti cok mutluyum yarin denemem var bu arada bende ufak bir cafede asci yim

 83. 83 - Deniz 13 Kasım 2010

  Merhaba,

  simdi ben herseyden gectim,hani keki kremasi muhtesem cok belli ama o pastayi nasil bu kadar duzgun,kusursuz dilimleyebildin,bunu cok merak ediyorum.
  Super,cok istah acici.Senin kapi komsun olmayi isterdim.
  Hoscakal
  Deniz

 84. 84 - rabis 14 Kasım 2010

  cenk merhaba. benim pasta su anda buzdolabinda sogumakta. fakat benim peculoos’lu kremam eninkinden çok daha sivi oldu..nedenini bilirmisin ? ben elimin altinda %52 kakao oranli bitter çikolata vardi, onunla yaptim…sorun nerde acaba `??

 85. 85 - Duygu 15 Kasım 2010

  Selam.Bu keki bugün denemeyi düşünüyorum.Krema da eminim çok lezzetlidir ama,koyu renkli,yumuşak ve ıslak kekten gözümü alamadım.Ben bu güzel parçayı 23 cm lik tek kalıpta pişirmeyi düşünüyorum.Sadece kek olarak.Hamurun fazla gelmeyeceğini düşünüyorum,yanlış mı?Neyse bu biraz belirsiz bir soru olmuş olabilir,yanıt olmazsa anlarım.:)
  Bir de şunu merak ettim,kakaoyu kuru malzemelerle beraber elemek yerine neden önceden suda eritip sonrasında ıslaklarla beraber ekledin?Pütürlenmesini önlemek için mi,yoksa başka bir sebebi var mı?
  Teşekkür ederim..

 86. 86 - yeliz 16 Kasım 2010

  merhaba pastayı denedim kek güzel oldu ama krema resimde göründüğü gibi yoğun olmadı sarelle fındık ezmesi kullandm ve bide üst kek dağldı kremasını dökünce ama tadı cok gusel tekrar deneyeceğm

 87. 87 - Cenk 18 Kasım 2010

  Duygu – Kalıbı değiştirmek konusunda kesin bir cevabım yok, olması için deneme yapmak gerekir. Kakao konusunda da bu kekin yapılış şekli bu. Bir de kakaoya sıcak su eklemesi her zaman tadını ortaya çıkartır.

 88. 88 - Cenk 18 Kasım 2010

  rabis – Tatilden yeni döndüm ve ancak geri dönebiliyorum yorumunuza. Acaba eklediğiniz çikolata çok mu sıcaktı? Buzdolabında biraz vakit geçirse koyulaşırdı diye düşündüm.

 89. 89 - ayla 18 Kasım 2010

  cenk bey ben kek in fotografini gondermek istedim sizden tessukur icin
  http://up.iranblog.com/Files0/df3ca1dd68cc49d191fa.jpg

  http://up.iranblog.com/Files0/b0ac0fc6415d4d6a84f1.jpg

 90. 90 - Cenk 18 Kasım 2010

  ayla – Çok teşekkür ederim. Ellerinize sağlık, afiyet olsun.

 91. 91 - Deniz 19 Kasım 2010

  Tekrar merhaba,
  sut kremasi ile neyi tam olarak neyi kastediyorsun? simdi burda iki tip var ki aslinda kullanim alanlari ayni sadece biri uzun sureli son kullanma tarihi olandan ve genelde cirparak krema elde etmek icin (panna montata) digeri ise taze krema dedikleri ,daha sivi olandan (panna fresca).
  Hangisini kullanmaliyim?
  Tesekkurler,sevgiler
  Deniz

 92. 92 - Cenk 19 Kasım 2010

  Deniz – Anlattıklarınızdan çıkaramadım ama %35 yağ içeren hangisiyse (ya da bu orana en yakını) o uygun olacaktır.

 93. 93 - yeliz 21 Kasım 2010

  merhaba cenk
  şuanda bu pastayı yapma girişimine başlayacağım ama bi sorum olacak acil cevap alabilrsem sevinirim 🙂
  aynı boyda iki kek kalıbım olmadaığında bir kerede pişirip sonra ortadan bölsem nası olur? yada diğer kısmını bekletip diğeri pişirdikten sonra pişirsem nasıl olur ama sanırım pişmeden kek karışımını bekletmek pek doğru olmaz (mı)
  birde bicoff yerine sarella kullanacağım ve arasına vişne koymayı düşünüyorum
  sevgiler saygılar

 94. 94 - Cenk 22 Kasım 2010

  yeliz – Bence harcı bekletmek yerine tek seferde pişirip ortadan kesmek daha yerinde olacak. Pişirme süresini biraz arttırmanız gerekebilir. Şimdiden afiyet olsun.

 95. 95 - vic 22 Kasım 2010

  Fotoğraf çekerken lightbox mı kullanıyorsun? Ya da ışık kaynağın nedir? Yeni bir aynasız dslr makine aldım, bu kadar pürüzsüz yemek fotoğrafları için tavsiyelerin var mı? Hoş, ayrı bir makale konusu bu ya,..

 96. 96 - Cenk 22 Kasım 2010

  vic – Çok teşekkürler. Lightbox kullanmıyorum. Fotoğraflarda sadece gün ışığı kullanıyorum. Gölgeleri aydınlatmak için de reflektör (duruma göre beyaz, gümüş, altın veya gümüş altın karışık). Pürüzsüz fotoğraflar için diğer aklıma gelenler gelen ışığı yumuşatmak için diffuser (ben tül perde kullanıyorum) ve muhakkak tripod. Henüz Türkçe siteye koyamadım ama İngilizce blogumda bütün kullandıklarımı sıraladım, şuraya bakabilirsin.

 97. 97 - yeliz 22 Kasım 2010

  cevap hemen gelmesi zordu bende sizin dediğiniz gibi bi kerede pişirdim ama 28 cm kalıpta yaptığım için ince oldu ikiye bölmeden bir tertip daha hazırlayıp pişirdim sonuç büyük bir pasta oldu. kremasının ölçülerini değiştirmedim bence yeterli geldi. kek çok hoşuma gitti oldukça nemli ve yumuşacıktı tek olarakda yapılıp yenebilir çok lezzetli çünkü… çikolata kırıklarınıda yaptım yapımı çok kolay ve şık durdu hiç evde yapılmış bir pasta gibi olmadı annem ve ablamın doğum günü pastasıydı. küçük bir bilgi daha sanırım sarella kullandığım için kreması biraz tatlı oldu o kadar fazla tatlı göz çıkarmaz değilmi 🙂 sevgiler ve teşekkürler

 98. 98 - ayla 23 Kasım 2010

  cenk bey ben bu pastanin hayrani oldum.
  sizden bir ricam var.eger mumkunse baska birkac cikolata kek cesiti verermisiniz?
  fudge cake
  garash

  size guvendigim icin(damak tadiniza)zahmet veriyorum.eger olursa memnun olurum
  ayla

 99. 99 - Cenk 23 Kasım 2010

  ayla – Bana güvendiğiniz için çok teşekkür ederim ama maalesef tarif isteklerini yerine getirmek için gerekli vaktim yok. Tarif arşivimde birçok çikolatalı kek tarifi bulabilirsiniz. Onlardan birini seçmenizi tavsiye ederim.

 100. 100 - Neslihan 23 Kasım 2010

  Merhaba,

  İlk olarak pastanız muhteşem görünüyor. İlk fırsatta denemek istiyorum. Tabi önce bayramda Avrupa’ya giden bir arkadaşıma verdiğim speculoos kremasının gelmesi lazım. Öyle bir anlatmışsınız ki daha yazıyı okurken yurtdışında kim var düşünmeye başladım 🙂 Pastayı yaptığımda bende bloguma eklerim. Fırsatınız olduğunda bakarsanız sevinirim.

 101. 101 - gamze 25 Kasım 2010

  Ben acil yardim istiyorum Amerikada yasiyorum ve sut kremasi ne olarak satiliyor burada dusunuyorum bulamadim.Sour cream degil tabikide …Acaba half/half milk mi? yoksa cooking milk diye satilan urun mu …ben ne olarak satildigini bilemyiorum lutfen yardimci olun diger malzemeleri toparlamam gercekten kolay biscoff spread da var elimde su anda…Yardimci olursaniz sevinirim

 102. 102 - Cenk 25 Kasım 2010

  gamze – Krema orada heavy cream olarak geçiyor. Kolay gelsin.

 103. 103 - şenay 25 Kasım 2010

  Cenk bey beni masrafa soktunuz! Bu nasıl bir anlatım böyle.. tarifi okumak fotoğrafları seyretmek yetmedi ve kısa bir araştırma ile posta ücretini umursamayarak sipariş verdim. Umarım kazasız belasız elime geçerler. Artık sitenizi ziyaret etmiycem:))) gördüğüm her tarif beni hemen denemeliyim diye çılgına çeviyor..Şaka bir yana iyi ki varsınız..

  İsteyen bu siteden sipariş verebilir. Ben öyle yaptım!

 104. 104 - melek 26 Kasım 2010

  cenk bey merhaba,
  benim bi kaç sorum var.bu pastanın keki nemli bir kek mi? acaba içine birazda çikolata eritip koysak browni kadar ıslak değil ama pasta keki kadarda kuru bi kıvam elde etmemek için ne önerebilirisiniz.birde acaba bu keke balkabaklı bi form uygun olur mu?annemin doğum günü pastasını yapmak için değişik bi fikir arayışındayım da :)çok acil cevaplayabilirseniz çok teşekkür ederim

 105. 105 - Cenk 26 Kasım 2010

  melek – Bu kek oldukça nemli. Çikolata eklemeye gerek yok. Balkabağını da Biscoff kreması yerine kullanabilirsiniz. Çikolatayla karışınca nasıl bir tat alır çok emin değilim tabii. Tariflerin dışına çıktığınız zaman sürprizlere hazırlıklı olmak lazım.

 106. 106 - melek 26 Kasım 2010

  merhaba
  bi sorum daha vardı.benim iki tane kek kalıbım yok tek kalıpta yaparsam pişirme süresi ne kadar uzar.birde ben balkabağından krema yapmak istiyorum yani bu tarifin sadece kek kısmını kullanıcam acaba bal kabağına çiğ krema mı kullanmam gerekir

 107. 107 - Cenk 27 Kasım 2010

  melek – Pişirme süresinin ne kadar artacağını deneyerek görmeniz gerekecek. Krema konusunda çok fazla alternatif var, bahsettiğiniz karışım da bunlardan biri. Umarım istediğiniz gibi olur.

 108. 108 - meltem 03 Aralık 2010

  amsterdam dönüşü speculoos aldım 2 şişe. birine parmağımı daldırıyorum diğerine kıyamıyorum. tadı bir harika. acaba fındık ezmesi ile tadında çok fark olabilir mi?

 109. 109 - Cenk 04 Aralık 2010

  meltem – Speculoos ve fındık kreması tamamen iki farklı malzeme. Biri fındıktan diğeri zencefilli kurabiyeden yapılıyor sonuçta. Ama speculoos bulamayanlar veya bulup da pasta için harcamak istemeyenler için fındık kreması iyi bir alternatif olacaktır.

 110. 110 - rita 04 Aralık 2010

  Bittiğim an şu an andır herhalde….muhteşem iştah kabartan resimler ….bu kremayıfransada bulabilirmiyim sizce…?

 111. 111 - Cenk 04 Aralık 2010

  rita – Bulabilirsiniz. Oradaki adı Speculoos.

 112. 112 - derya 05 Aralık 2010

  Sevgili Cenk,

  Brüksel’den, hem de oranın pek meşhur Dandoy adlı bisküvicisinden speculoos almıştım ekim sonu gibi, ve yemeğe kıyamıyordum, arada kavanozu açıp kokluyordum aman bitmesin diye… sakınan göze çöp batarmış, geçen gün çok canım çekti yine açtım kavanozu tamamen küflenmiş! şimdi bu tarifi görünce daha da içim yandı, ah ne olurdu küflenmeseydi de ben de pastama krema yapsaydım…

 113. 113 - cafe chocolatte 22 Aralık 2010

  Cenk merhaba
  Pastayi denedim,cok guzel oldu.bu seferde portakalli bir krema ile 3 tane dogum gunu pastasi yapacagim.sorum su en fazla kac gun onceden yapabilirim pandispanya kismini yada dondurabilirim?gozlemleme sansin oldu mu hic?
  Tesekkurler

 114. 114 - Cenk 22 Aralık 2010

  cafe chocolatte – Afiyet olsun. Buzdolabında beş gün, buzlukta ise haftalarca saklanabilir bence ama kesin bir şey söyleyemiyorum (o konularda hala deneme aşamasındayım).

 115. 115 - derya 25 Aralık 2010

  Cenk merhaba, öncelikle eline sağlık 🙂 Pastayı yapmayı biraz önce bitirim, hazır aklımdayken yorumlarımı paylaşmak istedim 🙂 Benim elimde tek ve kocaman bir kalıp olduğundan kek malzemelerini 1,5 katına çıkardım ve keki enine keserek kullandım. Pişirme süresi haliyle 2 katına çıktı. Krema olarak ise, elimde ne yazık ki speculoos olmadığı için beyaz çikolatayla yaptığım bir kremayı kullandım. Daha önceki yorum sahiplerinden birinin dediği gibi, benim kekim de oldukça koyu renkliydi. Arasında beyaz kremayla pasta dev bir oreo halini aldı 🙂 Çikolata kırıklarını yaparken bir problem yaşamadım, ama yerleştirme konusunda senin kadar başarılı değilim, bu da temelde pastanın kenarlarını iyi sıvayamadığımdan oluyor. Ne kadar uğraşırsam uğraşayım bir türlü düzgün bir yüzey elde edemiyorum yanlarda. Bunun için bir önerin var mıdır?

 116. 116 - Cenk 27 Aralık 2010

  derya – Kullandığınız kremanın kıvamı çok önemli. Tarifte belirtilen krema oldukça yoğun olduğu için problemsiz bir şekilde sıvanabiliyor. Sizinki eğer akışkan olduysa onun için zorlanmış olabilirsiniz. Bir diğer öneri ilk katı sürdükten sonra katılaşmasını beklemek için buzdolabında bekletmek olabilir. İkinci katı sürerken kolaylıkla şekil verebilirsiniz.

 117. 117 - thun 31 Aralık 2010

  delisin sen.. böyle bişi olamaz o tarifii imkansızz güzellikteki fotoğrafa bakarkenn nasıl heycanlandım bu şey başka bir şey yenilemez bu kocccammann bilboardlarda fotoğrafı sergilenmeli bütün insanlar mutlu olsun diyee evet öyle olmalı insana haz veren bişi bu insanın gözünü okşayan,duyularını harekete geçiren,tadı düşünemiyorum bilee=))) bi çatalı bu kulu köle edebilir…. muhteşemmm bi yıll olsunnn bu pasta gibiii heycanlı ve şahannee:)

 118. 118 - serap 31 Aralık 2010

  Elimde ne var biliyormusun….?
  Evet bir kavonoz speculoos benzeri- benzeri diyorum cünkü farkli ad altinda- bir sey.Burada christmas öncesi bir dükkanda buldum.Tabiki bu pastayi yapmak icin hemen aldim.Yasasinnnnnn…

 119. 119 - oluş 04 Ocak 2011

  Merhaba cenk

  tüm tarifler gibi çok başarılıydı ancak bir sorum var. speculoos içeriği hakkında bilgi verebilirmisin fındık veya fıstık ezmesimi? hangi baharatları içeriyor ben içindekiler kısmını göremedim ne yazıkki, cevaplarsan sevinirim şimdiden teşekkürler

 120. 120 - Cenk 04 Ocak 2011

  oluş – Her ikisi de değil. Speculoos (ya da Biscoff) Lotus kurabiyelerinin ezilmesinden elde ediliyor. Kurabiyedeki yoğun tat zencefil.

 121. 121 - ingiltere dil okulu 05 Ocak 2011

  harika bir pasta! tarifinizi görünce hemen denedim. Görüntü de sizin kadar başarılı değildim ama müthiş bir lezzet oldu. Paylaşımınız için teşekkürler, yeni tariflerinizi bekliyorum..

 122. 122 - eylem 11 Ocak 2011

  ben yeni üye oldum ve sayfada ilk gördüğüm resim bu…ay ne fenasınız ya…sabah daha saat 11 ve ben o tatlıyı istiyorum…
  harika bu

 123. 123 - arzu 11 Ocak 2011

  Cenk, Harikasin…
  Resimlere bakarken cok heyecanli bir filmin sonunu bekler gibi hızla sayfa altlarina dogru ilerledim. Ne muhtesem bir tarif bu boyle, design sponge’a da baktım, ordaki comment’ler de super.

  Aklimi basimdan alan bu tarifin bu hafta sonu bizim de evimizi senlendirsin diyorum. Ben yurtdisinda yasiyorum sana 1-2 sorum olacak.

  * heavy cream secerken %35’lik olan yeterli mi, cok mu gelir?

  * “limonlu cheescake” tarifinde belirttigin labne yerine ayni olcude kraft cream cheese kullansam nasıl olur sence?
  tesekkuler,
  Arzu

 124. 124 - arzu 11 Ocak 2011

  sevgili Cenk,
  baska bir soru daha. evde Rodelle-dutch dark cocoa var, bu pastaya kullanabilir miyim sence?

 125. 125 - Cenk 11 Ocak 2011

  arzu – Heavy cream için %35 uygun, “dutched” olan her kakaoyu kullanabilirsiniz, kraft krem peynirle de cheesecake daha bile güzel olur. Kolaylıklar dilerim. Umarım tarifleri beğenirsiniz.

 126. 126 - arzu 14 Ocak 2011

  Cenk, pastayı yaptım, görüntü süper, yarına kadar yemeden nasıl dayanacağız bilemiyorum, şimdi sıra limonlu cheescake’de…çok heyecanlı…

 127. 127 - Pelin 19 Ocak 2011

  Selamlar,
  Speculoos ile ilgili yazinizi okuyunca tam o sıralarda Paris’e gidiyor olduguma cok sevindim 🙂 dun bir kavanoz ile dondum ve kapagini acmamak icin kendimi zor tutuyorum; ilk firsatta bu tarifinizde kullanmayi umit ediyorum cunku.
  Onun disinda sormak istedigim birsey var: fleur de sel kullanarak yapilan karamellerden aldim bir kucuk kavanoz. Kasiklayarak yemek disinda nasil bir kullanim tarzi onerirsiniz? bu konuda benden daha yaratici olacaginizi soyluyor icimden bir ses 🙂 simdiden tesekkurler.

 128. 128 - Cenk 20 Ocak 2011

  Pelin – Şöyle bir tarif denemiştim, belki hoşunuza gider.

 129. 129 - Pelin 20 Ocak 2011

  Gitmez olur mu? cok tesekkurler 🙂 ama soru soruyu dogurmus olacak biraz. Soyle ki: 1) O tarifin altında verdiginiz karamel tarifine fleur de sel veya tuzlu tereyegi hangi asamada eklenebilir acaba? ya da o tamamen baska bir recete mi olur? 2) mısır surubunu nereden temin ediyoruz Istanbul’da? Eminonu filan mı? 3) Bazi ingilizce tariflerde yer alan “golden syrup” yerine sizce bal kullanılabilir mi?
  Cok uzattım, vaktinizi alacagım. Kusura bakmayın 🙂 tekrardan tesekkurler.

 130. 130 - Arzu 21 Ocak 2011

  ve isteee sonuc:
  *pasta muthisti, boyle bir lezzeti tutturabildigime inanamadim, ben biscoff arama telasina dusmeden findik kremasi ile yaptim, aynen tarifine sadik kaldim ve sonuc seninkine yakin bir goruntu ile oldukca gozalici idi.
  * limonlu cheescake ise tam bir senlik yaratti, ben,senin cektigin goruntuleri cok begenmistim, kara dut bulamam diye blackberry ve blueberry ile susledim, hem tadi hem goruntusu muhtesemdi.
  Cenk, cok tesekkurler, bu sihirli tarifler ve detaylar icin,sayende cok havali bir haftasonu gecirdim:))

 131. 131 - Cenk 21 Ocak 2011

  Arzu – Ellerinize sağlık. Tarifleri beğenmenize sevindim.

 132. 132 - Cenk 21 Ocak 2011

  Pelin – En sonda eklenen tereyağını tuzlu olarak kullanabilirsiniz, ya da o aşamada fleur de sel ekleyebilirsiniz. Mısır şurubunu ben Pasta Malzemeleri’nden temin etmiştim ama uzun bir süredir sormadım, hala satıyorlar mı bilmiyorum. Son sorunun cevabı, eğer az miktarda ise (mesela 1 çorba kaşığı) olabilir, ama tarifin ana malzemelerinden biriyse bence kullanılamaz. Onun yerine mısır şurubu ve bir miktar pekmez karışımı baldan daha iyi sonuç verecektir.

 133. 133 - esin bayazit 23 Ocak 2011

  slms

  harika bir sanat eseri …………

  sevgili cenk ,
  biliyormusun ne isterdim ?? bu pastanin fotografini cerceveletip mutfagimin duvarina asmak isterdim , o kadar hos görünüyor ki …:-))

  sevgiler 😉

 134. 134 - Pelin 25 Ocak 2011

  Tekrardan tesekkurler tum bilgiler icin.
  Buradaki kekleri yaparken 2 kalipta pisiriyorsunuz ve ikiye bolup bekletmek yerine daha buyuk kalipta pisirip ortadan kesebilecegimizi soylemissiniz yukaridaki bir yorumda. Peki daha buyuk capli bir kek olursa surdugumuz krema ince kalmaz mi? Onu da bir sekilde cogaltmak mi gerekir yoksa bir keki pisirirken malzemenin yarisini buzdolabinda bekletsek sonuc felaket mi olur?

 135. 135 - Cenk 27 Ocak 2011

  Pelin – Kalıbın çapı değişince neler olabileceğini tahmin etmek güç. Malzemenin az veya ince kalacak olması bir yana, kabarma konusunda da sorunlar oluşabilir. Sürprizle karşılaşmamak için tarife mümkün olduğunca sadık kalmanızı tavsiye ederim.

 136. 136 - Pelin 27 Ocak 2011

  Bir de tek kek pisirip ortadan bolunce (kabarma sorunu olmasa bile) iki kekin gosterişine de sahip olmayacaktir. Yani tarife sadik kalmak benim de istedigim birsey ama firinim iki keki ayni anda pisirmeye uygun degil maalesef 🙁 bakalim yarin bir deneme yapmak niyetindeyim, sonucunu paylasirim. Insallah iyi olur 🙂

 137. 137 - Pelin 29 Ocak 2011

  Yaptim. Mukemmel oldu! Evet kek, buyuk kalipta yapinca cok kabarmadi, bir tane daha kek yapmaya zamanim kalmadi, onun icin tek kekin usutunu kremeyla guzelce kapladim. Artan kremayi da kekin yaninda servis yaptim. Hayatimda bu krema kadar lezzetli birsey herhalde yemedim 🙂 ve kesinlikle hayatimda yaptigim hic birsey ile bu kadar gurur duymadim 🙂 cok tesekkurler.

 138. 138 - esin 01 Şubat 2011

  Merhaba,
  Yeğenimin doğumgünü için denedim bu pastayı ve dehşet güzel oldu, herkes bayıldı. Tarife harfi harfine uydum, yalnızca 20 cm’lik kalıp olmadığı için 2 adet 18 cm’lik kalıp kullanarak yaptım, ve fotoğraflardakine çok yakın bir sonuç elde ettim. Bu harika tarif için çoooook teşekkürler. 🙂

 139. 139 - Beril 05 Şubat 2011

  Cenk Selam;

  Malta’da yaşıyorum. Burda tüm marketleri alt üst ettim. Peanut butter ve benzerleri yada nutella’dan başka birşey bulamadım. Biscoff yerine ne önerirsin? Nutella katımı olur?

 140. 140 - Cenk 05 Şubat 2011

  Beril – Nutella arada kaynayıp gidecektir. Yer fıstığı ezmesi ya da fındık ezmesi en azından ekstra bir tat katacağı için özellikle pürüzsüz kıvamda olanlarını tavsiye ederim.

 141. 141 - Senem 19 Şubat 2011

  Cenk merhaba
  Angel food cake tarifiniz var mı? Tarif ve resimleri merakla bekleyeceğim
  sevgiler Senem

 142. 142 - Ilgıt 23 Şubat 2011

  Merhaba Cenk,
  Bu pastayı yukarıdaki tarifi aynen uygulamaya çalışarak yaptım. Yanlız kremamın yoğunluğu ve rengi seninkinden tamamen farklı oldu. Benim Kremam sıvı ve koyu renkli bir hal aldı. Ben süt kreması olarak Sek’in kremasını bulabildiğim için onu kullandım. Acaba burada mı bir hata yaptım. Sen nasıl bir krema kullanıyorsun?

  Sıvı kremaya rağmen pasta çok lezzetli oldu. Bu yorumu bitmiş pastayı dinlenmesi için dolaba koyarken elimden kayıp ters kepçe yere düşmesinin ardından, kenardan kurtarabildiğim parçaların tadına bakarak yapabildik. 🙁

  Umarım bir dahaki denememin sonunda, hem krema seninki kadar güzel kıvamlı olacak hem de pasta yerde değil midelerimizde yatıyor olacak 🙂

 143. 143 - Cenk 23 Şubat 2011

  Ilgıt – Krema olarak katkısız olduğu için Pınar markasını tercih ediyorum ama sorunun ondan kaynaklandığını zannetmiyorum. Krema soğudukça sertleşiyor, acaba beklemeden mi uyguladınız? Umarım bir sonraki sefere istediğiniz gibi bir sonuç elde edersiniz.

 144. 144 - frozsgy 23 Şubat 2011

  Keki bugünden hazırladım ama pastaya yarın dönüştüreceğim. Yarına kadar en iyi saklama metodu ne olabilir? Dolaba mı koyayım? Hava almayacak şekilde paketlemek gerekir mi? Teşekkürler.

 145. 145 - Cenk 23 Şubat 2011

  frozsgy – Buzdolabında saklayabilirsiniz.

 146. 146 - frozsgy 24 Şubat 2011

  Kek pastaya dönüşmeden bile çok lezzetliydi, pasta halini ise kelimelerle tarif edemem:)) Çok teşekkürler:)

 147. 147 - Melike 24 Şubat 2011

  Cenkmerhaba
  Ben pazar gunü babamin doğumunun için yapmayı planlıyorum
  Daha önce denedim ve çok güzel oldu.
  Sorum su cumartesi kekleri yapıp buzdolbinda saklasam
  Pazar gunü de kremasiyla bulustursam, olur m?
  Kekler sertlesir diye korkuyorum ama evde davet veriyorum hatta boeuf bourg. Da yapacagım. Dolayısıyla yetişmez diye korkuyorum.
  Hemen cevap verirsen çok sevinirim
  Sevgiler
  Melike

 148. 148 - Melike 24 Şubat 2011

  Cenk panikten bir önceki soruyu ve cevabını görmemisim
  cumartesiden yapacagım
  Teşekkürler

 149. 149 - yağmur 01 Mart 2011

  Sizi çok seviyorummmmmmmmmmmmm 😀 Tariflerinizi deee 🙂

 150. 150 - Cenk 11 Mart 2011

  Melike – Biraz geç oldu ama yanıt hiçbir sakıncası olmaz olacaktı.

 151. 151 - burcu 11 Mart 2011

  yeni keşfettim bu bloğu aman yarabbim bu ne güzel yemekler böyle bu ne güzel bi tatlıdır denemem lazım.

 152. 152 - burcu 11 Mart 2011

  daha ayrıntılı bi şekilde okudumda tarifi kullandığınız her malzeme bizim bulabilebileceğimiz şeyler değil. bu biraz sinir bozucu . neyse ben bu tatlıyı kendimce bi deniycem bakalım nasıl olcak.

 153. 153 - burcu 13 Mart 2011

  cenk bey bu çikolata kırıklarını 120 gr çikolata ile mi yaptınız gerçekten de pastada oldukça fazla gözüküyo çikolatayı erittiğimizde bu kadar kırık oluşturacak kadar çok olacağını sanmıyorum süt felan koyup çoğaltılsa olmaz mı

 154. 154 - Cenk 14 Mart 2011

  burcu – Daha fazla çikolata kullansaydım belirtirdim. Tarifte belirtilen miktar doğru. Merak etmeyin, tarifi yazmadan önce her şeyi tartıyorum, cetvelle de ölçüyorum. Eğer dediğim büyüklükte yayarsanız yeterince çikolata kırığı ortaya çıkacaktır. Eğer dikkat ettiyseniz süt de malzemeler arasında değil. Süt eklenirse katılaşması imkansız olacaktır. Tariflere birebir uyduğunuz sürece problem yaşamazsınız. Kafanıza göre değişiklikler yaptığınızda ise sürprizlere hazır olmanız lazım.

 155. 155 - Bubush 19 Mart 2011

  Merhabalar
  bu tarifi uzun zamandir denemek istiyordum dun firsatim oldu. Biscoff yerine evdeki yardimcimin gurcistandan getirdigi malako denen karamelli bi macun var onu kullandim. Gayet lezzetli oldu fakat kivami resimde gorunenden daha sivi oldu. Cikolata parcaciklarini oda sicakliginda yapistirin yazdigi icin kremayi buzdolabinda sogutmaya cesaret edemedim. Sertlesmesi icin keke surmeden once dolapta bekletmek gerekiyor mu?
  ellerine saglik

 156. 156 - Cenk 21 Mart 2011

  Bubush – Çok sıvı olduysa buzdolabında bekletmekten başka yapacak bir şey yok. Umarım istediğiniz gibi olur.

 157. 157 - arzu 26 Mart 2011

  devil’s food cake türü bir tarifte yani klasik devil’s food cake için çikolata ve krema karışımından oluşan bir ganaj da ara kreması olarak uygun mudur?

 158. 158 - Cenk 26 Mart 2011

  arzu – Uygundur.

 159. 159 - Cochon 30 Mart 2011

  Tek kelimeyle muhteşem… dün denedim…ve bunu benmi yaptım dedim…:)) Cenk harikasın…

 160. 160 - Fatma 11 Nisan 2011

  Ama bu pasta çok güzel görünüyor 🙁 Bana Sauron’un asasını hatırlattı uzun çikolata çubukları :p Acaba ben de bi gün yaptığım pastaları bu kadar güzel süsleyebilecek miyim…

 161. 161 - şule 26 Nisan 2011

  cenk bu pasta dehşet bişey yaaa… görür görmez tutuldum ve hiç beceriksizliğime bakmadan en yakınımda uygun ne malzeme varsa onla yaptım ama ara kreması ve üzerindeki çikolatalar zaten bitiriyor olayı. Aslında kekinide deniycektim ama pasta olayından pek anlamıyorum vanilya özütü acaba bu kekin önemli bir malzemesimi acaba diye cesaret edip yapamadığım için klasik kakaolu pandispanya ile yaptım benim misafirlerim benim yaptığıma bayıldılar senin pastanı görseler kafayı yerlerde herhalde…ellerine sağlık enfes bir şey oldu.

 162. 162 - figen 09 Mayıs 2011

  teşekkürler paylaştıklarınız için…siz de güzel fotograflar çekiyorsunuz…fotograflarda ki renk kompozisyonları önemli,değil mi:))

 163. 163 - arzu 19 Mayıs 2011

  Cenk merhaba, speculoos/ Biscoff tarçınlı mı; zencefilli mi? Zencefilli olduğunu yazmışsınız, ben lotus kurabiyeleri tarçınlı diye biliyorum. Gerçi zencefilli bir türü de varmış..özellikle yayımlansın diye sormuyorum, sadece merak ettim çünkü zencefili tatlılarda pek sevmiyorum.

 164. 164 - Cenk 20 Mayıs 2011

  arzu – Sanırım her ikisi de var. Siz söyleyince evdeki pakete baktım üzerinde tarçın yazıyor.

 165. 165 - tülin 30 Mayıs 2011

  biraz ölçü sıkıntısı yaşıyorum, yardımcı olursanız şık olur:
  çikolatalı bundt kek tarifindeki kek ile biscoff ganaj ve çikolata kırıklarını birleştirmek fikri var aklımda. ancak kek 30 cm bundt kalıpta olacak.
  kek malzemelerini yarım ölçek arttıracağım ancak ganaj ve çikolata kırıklarını daha büyük bir kek için ne kadar arttırmalıyım bilemedim.
  fikriniz var mı ?
  umarım soruları yanıtlayacak vaktiniz oluyordur.

  bol afiyetli günler.

 166. 166 - Cenk 30 Mayıs 2011

  tülin – Ganajı Bundt kek kalıbıyla hazırlayacağınız kekin neresine süreceksiniz? Eğer çevresine sürmeyi düşünüyorsanız bence aynı miktar yeterli olacaktır. Çikolata kırıkları da Bundt kalıpta pişen bir kek için ne kadar uygun olur emin olamadım. Sonuçta Bundt kalıbın kendine has bir şekli olur. Kırıklar hem o şekli kapayacaktır hem de düz durmakta zorlanacaklardır. Her halikarda, 30 cm Bundt kalıbı için ne kadar çikolata kırığı lazım bunu hesaplamam çok zor. Deneyip görmek lazım.

 167. 167 - arzu 02 Haziran 2011

  slm pasta muhteşem bende denedım ama ben kalp şeklı verdım şimdi sızınkıyle karşılaştırıyorum sanırım ben cıkolataları fazla kalın koymuşum ama yınede guzel teşekkur edrerım

 168. 168 - Senem 30 Haziran 2011

  Cenk birgün şu yaptığın kekleri pastaları yiyemeyeceksem, gözüm açık giderim..

 169. 169 - Dilek Bayav 20 Temmuz 2011

  CENK BEY MERHABA.. BU TARİFİNİZE BAYILMIŞTIM VE OĞLUM TAMAMEN ÇİKOLATADAN OLUŞAN BİR DOĞUM GÜNÜ PASTASI İSTİYOR.İÇ KREMA OLARAK SARELLE Mİ TAVSİYE EDERSİNİZ CALVE NİN FISTIK KREMASI MI(PÜTÜRSÜZ OLARAK..)sarelle kakaosuz olacak sanırım.TEŞEKKÜR EDERİM ZEVKLE TAKİPTEYİM.

 170. 170 - Cenk 21 Temmuz 2011

  Dilek Bayav – Bence ikisini eşit miktarda karıştırıp kullanın. Benim kullandığım Biscoff şekerli olduğu için şeker içermeyen bir malzemeyle değiştirdiğinizde çikolatası bir miktar acı gelebilir.

 171. 171 - Nilda 01 Ağustos 2011

  3. denedigim tarifiniz brownie dantel giyer, passion fruit, mango ve cikolatalı pastadan sonra ve bu da muhtesem oldu:

  https://sites.google.com/site/nildaoklay/my-blog/gorgeouscaketowelcomemylovelyhusband

  Kekin tadi harika ama krema kelimelerle tarif edilemiyecek kadar güzel. Cok tesekkürler!!!

 172. 172 - merve 09 Eylül 2011

  bu tarifi glutensiz unla deneyeceğim… umarım hayal kırıklığına uğramam:D

 173. 173 - aslı 14 Eylül 2011

  tarifi denedim çikolata kırıkları çaba gerektirdi ama sonuç mükemmel:D yiyen herkes bayıldı yalnız ben arasına frambuaz koyup denedim çok güzel oldu:D

 174. 174 - Elif 19 Eylül 2011

  benim şeytanımda çikolatayı giydi 😀 denedim ve harika oldu özellikle kremasına ben ve yiyen herkes bitti 😀 yeni tarifleri ve kitabınızı dört gözle bekliyorum

 175. 175 - tomtomella 18 Ekim 2011

  mükemmel, ellerinize sağlık

 176. 176 - Ayse Nur 21 Ekim 2011

  Merhaba Cenk Bey,

  Bu harika pastayi suan yapmaya baslamis bulunmaktayim,umarim basarili olabilirim.Yalniz bir sorum olacak,biscoff ganaji pastanin katlarina nasil homojen dagittiniz acaba ? sadece bu pasta degil aslinda genel olarak butun pastalarimda bu gorunumu yakalamaya calisiyorum ama pek olmuyor acikcasi.Eger bir tavsiyeniz olursa cok sevinirim,

  Tesekkurler…

 177. 177 - Cenk 21 Ekim 2011

  Ayse Nur – Kullanacağınız kadar miktarı katın ortasına aktarın, ardından bir spatula yardımıyla ortadan kenarlara doğru yayın. Katın düz olup olmadığını anlamanın en iyi yolu eğilip o katın hizasında bakmaktır. Tepeden bakarken tam anlaşılamıyor.

 178. 178 - Tugba 21 Kasım 2011

  Cenk merhaba,
  19 Kasım’daki dogumgunum için kendime bu pastadan yaptım. Muuuuhtesem oldu, sayende harika bir dogumgunu pastası yedik 🙂
  Benim kalıbım 20 cm degildi, 30 cm.lik olan kalıpta bir kez pişirdim ve ikiye kestim, sekil olarak biraz daha farklı bir pastam oldu ama olsun 🙂
  Çikolata kırıklarını üşengeçliğimden elimle alıp koydum, ama büyük hata etmişim, dediğin gibi cımbızla alıp koymam gerekiyormus, tum parmak izlerim kırıkların üzerine çıktı ve çikolata kırıklarında ton farklılıkları oluştu.

  Tekrardan cook tesekkurler, sevgiler

 179. 179 - Aysin 07 Aralık 2011

  Merhaba Cenk,
  bu pastayi yapmak istiyorum ama ic kremasi icin peanutbutter kullansam olur mu?. Ya da nutellayi bitter cikolata ile karistirsam. Hangisi pastanin lezzetine daha yakin olur? Nutelle ile yaparsam kekin sekerinin miktarini azaltsam nasil olur?
  Kekin tadini sen bildigin icin bu kadar detay soruyorum…

  Tesekkur ederim…

 180. 180 - Aysin 07 Aralık 2011

  Badem ezmesi yakisir mi peki?

 181. 181 - Cenk 07 Aralık 2011

  Aysin – Dolgusunda kullandığım Biscoff, Nutella kadar tatlı olmasa da, şekerli bir karışım. Biscoff oldukça da baskın bir tada sahip. Yüksek miktarda krema ve çikolatayla karışınca hala tadabileceğiniz kadar baskın aromaya sahip bir karışımla hazırlamak en akıllıcası olacaktır. Bence en iyi fikir badem ezmesi. Nutella arada kaybolup gidebilir. Kekin malzemelerinde değişiklik yapmak kıvamda farklılıklara sebep olacağı için tavsiye etmiyorum.

 182. 182 - Aysin 07 Aralık 2011

  Cok tesekkur ederim Cenk. Aslinda Biscoff siparisimi verdim ama misafirlerimin gelecegi zamana yetismiyor malesef…Badem ezmesine de cikolata eklesem olur mu peki:))

  Sevgilerimle…

 183. 183 - Cenk 07 Aralık 2011

  Aysin – Şimdi düşününce, badem ezmesi pütürlü bir kıvama yol açacaktır… Sarelle’nin fındık kremasını deneyebilirsiniz. Pürüzsüz bir kıvamı var. Biscoff’tan biraz daha tatlı. Belki sütlü çikolata yerine tamamen bittersweet çikolata kullanarak dengeleyebilirsiniz.

 184. 184 - Aysin 07 Aralık 2011

  Cenk cok tesekkur ederim, bikmadan usanmadan cevap verdigin icin…

 185. 185 - hepleziz.com 07 Aralık 2011

  Pasta nefis görünüyor, siz de keki ıslatmıyorsunuz galiba

 186. 186 - Irem 07 Aralık 2011

  Merhaba Cenk,
  Bu tarifi okudugum gunun ertesi markete gidip neymis bu speculoos diye arandim. Ve tabii ki buldum. (su an Fransa’dayim) bu olay yaklasik 6 ay once olmustu. O gunden beri sevgili esimi bu lezzetten ayiramiyorum :):) sen bize ne ettin Cenk :):) pastada inanilmaz guzel gozukuyor. Bu yilbasi soframizi senlendirecek.

 187. 187 - Seray 08 Aralık 2011

  Cenk bey tarifleriniz kadar yazılarınız ve fotoğraflarınızda çok etkileyici.. sürekli takip ediyorum sizi.. tariflerde bu kadar detaya inen birisini daha görmedim.. bu yüzden çok hoşuma gitti..
  Bu pastayı 2 kez yaptım ve çok güzel oldu ayrıcada herkes bayıldı 🙂 üstündeki kırıkları yerleştirmekte biraz zorlandım çünkü dolaptan çıkartınca hemen erimeye başlıyolar.. bu akşam 3. kez yapıcam 🙂 teşekkürler..

 188. 188 - Cenk 08 Aralık 2011

  Seray – Afiyet olsun. Kırıklar sizi zorluyorsa tarifte belirtilenden daha ufak boyutta hazırlayabilirsiniz. Aynı miktarda çikolata kullanın, böylelikle kırıklar daha kalın olacaktır ve inceleri kadar çabuk erimeyeceklerdir.

 189. 189 - Cenk 08 Aralık 2011

  İrem – Müptelası oluyor insan, değil mi? Afiyet olsun.

 190. 190 - Cenk 08 Aralık 2011

  hepleziz – Oldukça nemli bir kek olduğu için ıslatmaya gerek yok.

 191. 191 - ümmü 11 Aralık 2011

  fotoğraflar çook güzel tadını düşünemiyorum bile …

 192. 192 - serpiltk 27 Aralık 2011

  Cenk merhaba bu harika pastayı bu yılbaşı denemek istiyorum, çikolatayı kahve dünyasının ürünleriyle yapsam nasıl olur..bir de pastayı cts günü gideceğim yere götürmem gerek..yolum en az 2 saat sürer… bu kadar sürede erime yaparmı acaba…

 193. 193 - Cenk 27 Aralık 2011

  serpiltk – Hangi çikolatayı seviyorsanız onunla yapabilirsiniz. Yolda da erime yapacağını sanmıyorum, ne de olsa havalar oldukça soğuk.

 194. 194 - PIRIL BİLİCİ 30 Aralık 2011

  CENK MERHABA,
  BLOGUN ÇOK KEYİFLİ TAKİP EDİLİYOR. SENİ YENİ KEŞFETTİM.

  BU PASTAYI YAPTIM. MUHTEŞEM OLDU. SENİN ZAMANLAMANA HAYRAN OLDUM. ÖLÇÜLER BİREBİR DOĞRU, FIRIN DERECESİ, DAKİKASI DOĞRU.
  KEKİNİN ISLAK OLMASI EKSRA BİR ISLATMA İSTEMİYOR ,
  HARİKA !!!
  TAT OLAĞAN ÜSTÜ LEZZETLİ.
  HER YİYEN İKİNCİ DİLİMİ İSTEDİ BU ARADA.
  BENİM ÇİKOLATA ÇUBUKLARIM BİRAZ KISA OLDU NASIL UZATABİLİRİM ?
  SENİN RESİMLERİN ÇOK PROFESYONEL, BEN KENDİMCE RESİMLER ÇEKTİM. TARİFLERİN DEVAMINI BEKLİYORUM. TEŞEKKÜRLER.

 195. 195 - hivda 30 Aralık 2011

  cenk bey merhaba!
  Ben bu pastayı deniyicem ama öncelikle şunu sormak istiyorum pastanın etrafı (krema yayılımından bahsediyorum )çok düzgün görünüyor. ben bir türlü bunu beceremiyorum 🙁 acaba bu konuda ne yapabilirim. yada alabileceğim herhangi bişey var mı ?

 196. 196 - Cenk 01 Ocak 2012

  hivda – Büyük boy bir spatula edinmenizi tavsiye ederim. Bir de en son katı önceki sürdüğünüz katlar buzdolabında katılaştıktan sonra sürerseniz daha iyi bir sonuç alırsınız. Şu çikolatalı pasta tarifinin en altındaki fotoğraf galerisine bakabilirsiniz.

 197. 197 - Cenk 01 Ocak 2012

  Pırıl Bilici – Afiyet olsun. Daha uzun çikolata kırıkları elde etmek için kısa taraftan değil uzun taraftan kıvırarak rulo yapmayı deneyebilirsiniz.

 198. 198 - Merve 02 Ocak 2012

  Begenilmeyecek gibi degil! Ablamin dogum gununde ablamla beraber yapmistik, biraz ugrastirici ama degiyor yahu. Bazen canim istiyor ama siparis vercek tek yer yok dediginiz gibi

  Burayi buldum
  http://www.heavencookies.com/devil-food-cake.html

  Bu siteden siparis edebilirmiyimiz?

 199. 199 - Cenk 03 Ocak 2012

  Merve – Afiyet olsun. Sitedeki tarifin benim tarifimle (ve geleneksel Devil’s Food Cake tarifiyle) alakası yok. Sipariş verip vermeyeceğiniz size kalmış.

 200. 200 - gizem 30 Ocak 2012

  pasta mükemmel oldu fakat ganaja biraz daha fazla çikolata kattım.. yeni tarıflerinizi bekliyoruum 🙂

 201. 201 - Nuseybe 02 Şubat 2012

  Resmen perfecto! Acaba pasta keklerini nasil boluyorsunuz (enine) bununla alakali bir tutorial var mi sitede? Yorum yazinca burdan sorayim dedim, simdi butun kek tariflerine sirayla bakicam olmadi;) Elinize saglik!

 202. 202 - Cenk 02 Şubat 2012

  Nuseybe – Bu tarifte enine bölünmüyor, iki ayrı kalıpta pişiriliyor. Enine böldüğüm zamanlarda genellikle çevirerek kesmek yeterli oluyor. Göz kararı yapmak istemezseniz çevresini 2-3 parmak arayla kürdanlarla işaretleyin, önce derinlemesine sokmadan çizgi halinde kesin sonra da kürdanları çıkartıp tam kesin. Böylelikle dümdüz katlar elde edebilirsiniz.

 203. 203 - carmenta 06 Şubat 2012

  sonunda yaptım ve nefis oldu..çok teşekkürler cenk 🙂 tabii ben fındık kreması kullandım.. üstelik bim den aldığım uygun bir kremaydı onunla bile şahane oldu.. kekleri önce tereyağ ve şekeri çırpmamızın nedenini merak ettim?? bir de pasta ne kadar süre tazeliğini korur acaba? sevgiler

 204. 204 - Cenk 06 Şubat 2012

  carmenta – Afiyet olsun. Tereyağı ve şekeri çırpmak kekin kabarması için gerekli. Buzdolabında en az 5 gün boyunca tazeliğini koruyacaktır.

 205. 205 - sibel 09 Şubat 2012

  harika görünüyor.son zamanlarda yaptığım kekler kuru oluyor,fırında 45 dakika tutuyorum ve unu daha fazla 3 yumurta,1 sb şeker,1 sb süt ve yağ kullandığım keke 3 sb un fazla mıdır? bunun göz kararı veya bir matematiği var mıdır? ve yoğutla acaba daha mı yumuşak oluyor.teşekkürler …

 206. 206 - hatice uludağ 09 Şubat 2012

  merhabalar,
  kremada süt karameli(dulce de leche) yapmıştım onu kullanabilirim sanıyorum. henüz tarifinizi denemedim ama siz ne dersiniz?ben martha stewart tarifi olan klasik çikolatalı pastayı yapmıştım ama sizin kekiniz biraz daha değisik .ben süt yerine buttermılk yapmıştım onu kullandım.ama süt karamelini kremaya katmak yerine ayrı bir kat olarak kullanmıştım. sizin tarifi deneyeceğim.süt karameli konusunu cevaplarsanız sevinirim

 207. 207 - Cenk 09 Şubat 2012

  sibel – Bunun bir matematiği var ama burada anlatmak pek zor. Yoğurdun yumuşak bir doku verdiği doğru. Bahsettiğiniz tarifi denemeden bir şey söylemem zor.

 208. 208 - Cenk 09 Şubat 2012

  hatice uludağ – Dulce de leche çok iyi bir fikir, kullanabilirsiniz.

 209. 209 - Berna 10 Şubat 2012

  Fotoğraflar harika ! Bayıldımmm ! 🙂

 210. 210 - neslihan 20 Şubat 2012

  merhabalar bloğunuzu yeni keşfettim.Artık sıkı takipçisiyim.Nasıl olurda daha önce keşfedemediğim için kendime kızıyorum. Yeni tariflerinizi merakla bekliyorum.

 211. 211 - Zümrüt 21 Şubat 2012

  Blogunuzu kısa süre önce keşfettim ve bir çikolata aşığı olarak bu tarifinizi vakit kaybetmeden denedim. Çok şık ve kışkırtıcı bir lezzet ortaya çıktı! Kitabınızı da sabırsızlıkla bekliyorum doğrusu. Ben de bu arada yayınlanmış tariflerinizi denemeye devam edeyim. Yarın tost ekmeği günü =) Ellerinize sağlık bu güzel tarifler ve harika fotoğraflar için…

 212. 212 - derya 25 Şubat 2012

  merhaba,sarelle 350 gr lık şişelerde satılıyor yeterli olurmu ölçülerde değişiklik yaparmı ?veya 400 gr olarakmı kullanayım ?kıtchen aid mikserde hangi aparatları hangi aşamalarda kullanmalıyım?bir gün önceden pastayı hazırlayıp ertesi gün çikolata parçalarını pastaya yerleştirsem daha kalıcı olabilirmi çikolata parçalarınıda bir gece önceden hazırlıcam.sevgiler

 213. 213 - derya 25 Şubat 2012

  sarelle kullanacağım için sadece 50 gr sütlü çikolata kullanayım diyorum gerisi bitter

 214. 214 - derya 26 Şubat 2012

  son sorumda yarım ölçü sarelle yarım ölçü fıstık krema kullanırsam sütlü çikolata oranım ne olmalı ?tşk

 215. 215 - Cenk 26 Şubat 2012

  derya – İhtiyacınız olan miktar, tarifte de belirtildiği üzere 400 gram. Keki hazırlarken kürek, kremayı hazırlarken çırpma teli ucunu kullanabilirsiniz. Pastayı bir gün önceden hazırlayabilirsiniz, yalnız tarifte de belirttiğim gibi kırıkların kolayca yapışması için kremanın oda sıcaklığında olması gerekiyor. Belki ertesi gün kırıkları yapıştırmadan önce pastanın etrafına uzaktan fön makinesi tutarak yumuşatabilirsiniz. Sütlü çikolata bitter çikolataya oranla daha çok şeker ihtiva ettiği için yapacağınız değişiklikler tadını etkileyecektir. Son sorunuzun cevabı da tamamen size kalmış.

 216. 216 - derya 28 Şubat 2012

  cevaplarınız için tşkler ,gönül verdim bu pastayı yapıcam tüm malzemeler tamam ama hiçbiryerde 20 cm kalıp bulamıyorum,öneriniz olabilirmi ?svg

 217. 217 - Cenk 29 Şubat 2012

  derya – Eğer yakın ebatlarda bir kalıbınız varsa (mesela 22-23 cm) kullanabilirsiniz. Biraz daha geniş ve yassı olacaktır ama çok sorun değil.

 218. 218 - derya 08 Mart 2012

  cenk merhaba,pastayı yaptım bence mükemmel oldu çok teşekkür ediyorum,svg

 219. 219 - Mekila 23 Mart 2012

  Merhaba Cenk Bey sonunda bu pastayı bir cesaret diyip yaptım ve blogumda yayınladım, bazı malzemeler eksikti ufak değişiklikler oldu o nedenle ama bakmanızı isterim, başarabilmiş miyim sizce ?
  http://mekilaningezegeni.blogspot.com/2012/03/cikolatal-pasta.html

 220. 220 - Cenk 24 Mart 2012

  Mekila – Ellerinize sağlık. Bir tek çikolata kırıkları göründüğü için çok fazla yorum yapamıyorum. Ne tip çikolata kullandınız acaba? Çok düzgün kırılmamışlar gibi gözüküyor. Gerçi önemli olan tadı ve beğendiyseniz gerisi çok da önemli değil.

 221. 221 - Mekila 24 Mart 2012

  Cenk Bey,
  ben normal, marketlerde alıp yediğimiz markalı bitter ve sütlü çikolatadan kullandım, ama yedik bitirdik yani ev ahalisi pek bir sevdi, daha önceki pastalarımı unuttular hemen =) aslında zamanım kısıtlıydı o nedenle bazı basamaklarda hızlandırılmış uygulamalar yaptım buna rağmen süperdi lezzeti =) Sizin daha önce bir kaç tarifinizi daha yapmıştım hepsi en beğenilenlerden oluyor ,paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.

 222. 222 - Cenk 24 Mart 2012

  Mekila – Afiyet olsun. Çikolata kırıkları için en uygun çikolata bitter. Sütlü çikolata onun kadar iyi sertleşmediği için kırıklarda problem yaratabilir. Bir sonraki sefer için aklınızda bulunsun.

 223. 223 - Hatice 27 Mart 2012

  Cenk merhaba.

  Bugun eşimin dogumgunu ve pasta olarak bunu sectim. Bu aksam hazırlamak icin zamanım kısıtlı oldugundan hazırlıklara dün akşamdan başladım. Bitter cikolatayi rulo halinde sarıp buzdolabina kaldırdım. Bu aksam çikolata kırıklarının sesini duymak icin sabirsilzaniyorum adeta. Keki de dun pisirdim. İçi yumuşacık pofuduk bir kek oldu benimki. Acaba bunun nedeni 150 gr.lik tereyagi olabilir mi? Ve ayrıca uzeri kabarip bombe yapmadı, neredeyse duz ve traşlamaya bile gerek yok bana göre. Direk ortadan 2ye kesip kullanacağım. Bu aksam da eve gider gitmez hızlıca kremasını yapacagim. Sorum şu: fındık ezmesi mi, yoksa fındık kreması mı?? Cunku yazı icinde fındık ezmesi olarak yazmışsın, tarifte ise fındık kreması. fındık kreması dedigin nutella gibi olan Sarelle ise o halde resimdeki krema rengini almayacaktir, yanılıyor muyum? O yuzden bu cift renkl pastayı elde etmek icin Sarelle fındık ezmesi kullanmayı dusunuyorum acikcasi. Daha once hic yemedigim birsey, tadı nasıl olur hicbir fikrim yok. Umarim aksam eve gidene kadar cevap yazabilmis olursun. simdiden tesekkurler.

 224. 224 - Cenk 27 Mart 2012

  Hatice – Tarifte kullandığım Biscoff oldukça tatlı. Eğer diğer malzemeleri değiştirmeden uygulamayı düşünüyorsanız pürüzsüz fındık kremasını kullanabilirsiniz. Şekersiz bir fındık ezmesi kullanmak istiyorsanız (ki pürüzsüz kıvamda olup olmadığını bilmiyorum) şeker ilavesi yapmanız gerekecektir. Denemeden ne kadar eklemek lazım söylemek güç ama herhalde 100 gramla denemeye başlardım. Kekin dokusu ve kıvamı aynen anlattığınız gibi olmalı. Şimdiden afiyet olsun.

 225. 225 - Hatice 27 Mart 2012

  Hızlı cevap icin cok tesekkurler Cenk 🙂 Keki yapmak biraz zahmetli, ama sonuc çiğ bile yenecek derece lezzetli idi; ki kakaolu kek hiç sevmem normalde. Umarım şu devilish kısmını da becerebilirim. Isvicre ye giden bir arkadasima da Biscoff siparisi verdim. Bulabilirse tarifi tekrar deneyecegim. O zamanki tadını hayal bile demiyorum..

 226. 226 - Hatice 28 Mart 2012

  Merhabalar..
  Bu pasta dun aksam olay yaratti; normalde spor hayatı dolayısıyla agzına tatlı koymayan eşim bile dun koca bir dilimi yedi 🙂 Ovgulerden bahsetmiyorum, lakin bunları hakeden zaten zat-ı muhterem Cenk. Ortadaki kremanın uzerine bir de küp küp kestigim cilekleri koymustum, enfes yakıstı. Devilish cikolata kırıkları konusunda aynı seyi soyleyemeyecegim, benzer bi pasta yaptım, evet; ama Cenk inki gibi sanat eseri yaratamadım maalesef. Yerli iyi bir markanın madlen cikolatasını kullandım eritme icin, cok puruzsuz ve lezizdi eriyik. Ancak dediginiz gibi, buzdolabından cıkardıktan kısa bir süre sonra parcalar cok cabuk yumusuyor ve kagıda ince surdugunuz yerlerdeki parcalari kagıttan ayırmak imkansız hale geliyor. Bir dahaki sefere, cikolata miktarını arttırıp parsomen kagıda daha kalın bir tabaka surmeyi deneyecegim. Bu arada benim kek kalıbım 24 cm idi, ortasına krema ve cilegi doldurduktan sonra normal bir pasta boyutlarına ulasti. Malzeme yeterli geldi yani. Ama mutfak battı, yer gok cikolata oldu:) Yine de herkesin denemesini siddetle tavsiye ederim. Afiyetle kalın…

 227. 227 - ye-mek 10 Nisan 2012

  Tarifleri bir yana koyun, sizin yaptıklarınız, çektikleriniz, bizlere izlettirdikleriniz sanatsal değeri ve içeriği olan bir film gibi…

  Paylaşmayı ve sunmayı hiç bir zaman bırakmamanız dileğiyle…

  Afiyet ile Kalın

 228. 228 - crazy-family 13 Mayıs 2012

  cok ağır ve yoğun bir pastaydı…yaptık bir turlu bitmedi.Tavsiye etmiyorum bu şekildeki pastaları…

 229. 229 - nisan 18 Mayıs 2012

  Cenk, you are a genious!
  Dun geceden beri blogunu inceliyorum -arada bes saatlik bir uyku molam oldu- ve gercekten de muthissin. Sadece yaptiklarin/pisirdiklerin degil, anlattigin hikayeler de muthis keyifli. Yeni kesfetmem benim buyuk ayibim: ustelik bugun en yakin arkadaslarima, anneme “Cafe Fernando’yu duydunuz mu, sahane!” diyorum, hepsi de “Aaaa saka yapiyosun! Yeni duymus olamazsin!”. E simdiye kadar bana niye soylemediniz!!! Artik takipteyim, en kisa zamanda deneyecegim dedigim en az on tarif var artik. Oley!

 230. 230 - oya 29 Haziran 2012

  Bu tarifi açıp açıp gözümü doyurup kapatırdım,çok sevdiğim biri için dün gece denedim.
  Resimdekinin aynısı oldu diyebilirim.Ama tek sorunum yandaki çikolataları yapıştırırken elimde saniyesinde erimesiydi.Neyseki çok ta sorun olmadı,muhteşemdi…Çok teşekkür ediyorum bu muhteşem tarif için:)

 231. 231 - nihan 03 Temmuz 2012

  😀 tek başıma yaptığım kek sayısı 3 bile değilken ablamın doğum günü için süpriz olarak birşey yapmayı düşündüm :)) hazırlık aşaması , yapım süresi ( bir de benim her anı kareleme çalışmalarımdan dolayı 🙂 )normale göre biraz uzun sürsede sonuç görüntü itibarı ile harika oldu 🙂 lezzeti hakkında yorum yapabilmem için maalesef akşamı beklemem gerekecek 🙂 ( umarım bana kötü bir süpriz olmaz :)) herşey için çokk teşekkürlerr …

 232. 232 - mustafa emin 15 Temmuz 2012

  merhaba cenk,
  tarif için gerekli tüm unsurlar tamam. guanaja stoğumuz yeterli, kalıbın ikincisini de edindim. şükür nihayet speculoos kremamızı da getirdi amerikada okuyan dostlar – nasıl birşeymiş yahu, biz şimdi bunsuz nasıl yaşıyacağız Cenk, büyük vebal altındasın söyleyeyim :)-
  tek sorunum şu, elimdeki sütlü küvertür yok. bu ganajdaki %40’lık çikolata için valrhona yerine mesele sütlü Nestle kullansam sence kurtarır mı? yahut biraz şeker ilave edip tamamını %70 bitter mi kullansam, ne dersin?

 233. 233 - Cenk 15 Temmuz 2012

  mustafa emin – Kurtarır, bence sorun olmaz. Speculoos kesinlikle müptelası yapıyor insanı. Şimdiden afiyet olsun.

 234. 234 - bahar 27 Temmuz 2012

  sizinki kadar muntazam olmasa da sanırım ben de kendi çapımda bu pastayı yapmayı başarabildim. yalnız benim misafirim biraz fazla olduğu için ölçüyü artırdım ve büyük kalıba döktüm. tarif için sonsuz teşekkür. yediğim een lezzetli pastalardan biriydi. pastamın fotosunu olur ya merak ederseniz http://hepihepib.blogspot.com/2012/07/bahar-en-son-ne-pisirdi.html
  tekrar teşekkürler:)

 235. 235 - Cenk 27 Temmuz 2012

  bahar – Ellerinize sağlık, pasta çok güzel görünüyor.

 236. 236 - shequre 29 Temmuz 2012

  selam cenk,
  sitene bayılıyorum, hele cikolata ile yaptıkların…super super super. ne zaman tariflerini okusam kendimi bir markette cikolata alırken ya da mutfakta tariflerini acemice uygularken buluyorum.ama sonuçlar genelde acemeiligimi bir kez daha yuzume vuruyor maalesef.yani klasik keklerde ustayım diyebilirm.ama ben daha farklı şeyler peşindeyim tıpkı senin yaptıkların gibi. dantelli borwniyi en kısa zamanda denemek istiyorum. işte bu yuzden, seviye atlamak için Bi kac soru sormak istiyorum olacak. ben bitter çikolatanın tadını sevmediğim için genelde sutlu çikolata veya beyaz çikolatayı tercih edyorm.ama sutlu cikolatayı eritip işlem yaptıktan sonra cabuk eriyor sanki. mesela gecenlerde kucuk cup’lar, pasta ustune koymak için çeşitli şekiller yaptım. ama elime aldıgım anda eriyolar. bu normal mi ve nasıl onleyebilirm? ikincisi çikolatayla her zaman ugrasamıyorum bu yuzden uzun sure saklıyorum. dah auzun dayanması icin derin dondurucu ya da buzdolabı iyi bir alternatif olabilir mi? teşekkürler

 237. 237 - Cenk 30 Temmuz 2012

  shequre – Çikolatayı derin dondurucu veya buzdolabında saklamanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Ben bir seneye kadar oda sıcaklığında saklıyorum. Ondan da daha uzun süre saklamak yerine ihtiyacınız kadar almak daha akıllıca olacaktır. Diğer sorunuzun cevabı yorumlarda veremeyeceğim kadar uzun. Çikolata nasıl temperlenir onu öğrenmeniz gerekiyor. Ayşem’in yazısından başlayabilirsiniz.

 238. 238 - checheck 06 Ağustos 2012

  ben face’te evlerin ilginç tasarımlarıyla ilgileniyorum yemekler için böyle düşünmemiştim.
  ama artık bu siteyle sırf bu ilginç tasarımlar için ilgilenebilirim.

 239. 239 - Aslıhan 06 Ağustos 2012

  çok güzel aynısı olmaz ama denemeye değer

 240. 240 - Ozlem 16 Ağustos 2012

  Harika..uzerindeki kirik cikolatalari uygulayamadim ama goruntu ve tat olarak gercekten cok guzel bir cikolatali pasta cikti ortaya.

  Ayrica Hollanda’da yasamama ragmen nasil olmusta Biscoff’la (Lotus Speculoos) tanismadim bu zamana kadar ona uzuluyorum simdi.

  Bu super tarif icin cok tesekkur ederim.

 241. 241 - Fatoş 16 Ağustos 2012

  Harika görünüyor. Bende Dulce de Leche yakışır diye düşündüm. İlk fırsatta deneyeceğim. Ben yaptığım tüm pastalarda keserken sorun yaşıyorum. Hatta bunun için elektrikli bir kesici bile aldım ama olmadı. Bir türlü düzgün dilimleyemiyorum. Yukardaki yorum üzerine ebaydan baktığımda birkaç farklı model gördüm. Sakıncası yoksa hangisi olduğunu söyleyebilir misin? http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=cake+slicer

 242. 242 - Cenk 16 Ağustos 2012

  Fatoş – Bahsettiğim alet cake slicer değil “cake breaker” olarak geçiyor. Tarağa benzeyenler. Önce onu dik açıyla sokup çıkartıyorsunuz sonra bir bıçakla kesiyorsunuz.

 243. 243 - Fatoş 17 Ağustos 2012

  Aaa şaşırdım. Hiç onunla bu kadar düzgün kesilebileceğini düşünmemiştim. Teşekkürler cevap için.

 244. 244 - fatoş 18 Ağustos 2012

  Arkadaşım denedi bunu geçen hafta.O yazmamış ben yazayım 🙂 Yanlışlıkla çikolatalı fındık kreması kullanmasına rağmen harika olmuş. Kekide çok lezzetliydi. Ve süper kesilmiş. Demekki bu pastanın özelliğinden de böyle düzgün kesiliyor. Bir dilim fazla geldi ama bırakmayada kıyamadım ve afiyetle yedim. Kek kendinden nemli gibiydi. Yalnız çikolataları yerleştirirken sorun yaşamış. Hemen eğilme reaksiyonu göstermişler. Malum yaz ve de klima yok. Bunun önüne geçmek için çikolatayı tavlamak işe yarar mı? Bende bir an önce denemek istiyorum da. Yoksa havaların biraz serinlemesini mi beklemeli.
  Birde cevaplara abone olduğum halde mailime gelmiyor. Neden olabilir?

 245. 245 - Cenk 18 Ağustos 2012

  fatoş – Tavlamak elbette işe yarar ama şart değil. Biraz daha kalınca sürülebilir de. Abone maillerinin neden gelmediği konusunda bir fikrim yok. Otomatik bir sistem. Araştıracağım.

 246. 246 - Serap 24 Ağustos 2012

  Size tarifiniz icin cok tesekkur ederim. Dun oglumun dogum gunu icin bu keki yaptim. Biscoff bulamadim ama yerine cikolatali findik kremasi kullandim. Cikolata rulolarini da pastanin ustune dizdim. Hem goruntu hem lezzet muthis oldu. Tekrar tesekkurler.

 247. 247 - merve 01 Eylül 2012

  bugün fotoları göremiyoruz…lütfen bir çare bulun

 248. 248 - Cenk 01 Eylül 2012

  merve – Ufak bir sorun yaşadım. Şimdi düzeldi.

 249. 249 - cagla 02 Eylül 2012

  cenk bey pastanın kremasnı fındık kremasıyla yaptım fakat çok yoğun ve ağır bir tadı oldu fındık kreması çikolatayla birleşince tadı aynı nutella gibi oldu ve pastaya yakışmadı bence deneyeceklere belirtiyim.kekte sorun yok lezzetliydi,kremanın da o ağır tadını kırabilmek için çilek ve muz dizdim arasına taze meyve biraz daha fresh yaptı pastayı

 250. 250 - sema 19 Eylül 2012

  merhaba, sizin speecula övgüleriniz üzerine hemen Carrefour’a (Paris) gittim ve bir kavanoz aldım. Tadı çok güzel, karamelize biscoff kurabiyelerine benziyor gerçekten. Bugün ben de şeytana çikolata giydireceğim 🙂

 251. 251 - fatoş 24 Eylül 2012

  Sonunda yaptım.Kremada dulce de leche kullandım. Ama biraz akışkan oldu. Sanırım biraz beklemeliydim kullanmadan önce. Çikolata rulosunu ise biraz bol sardığımdan kırık oluşamadı 🙂 Tüm çıktı. O yüzden de çok düzgün olamadı. 20 cm lik kalıpta tamamını pişirip kestim ve sorun yaşamadım. Bu da resmi http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151157327612492&set=a.223935137491.136786.616317491&type=3&theater . Tadı çok lezzetliydi ama görüntü beni tatmin etmedi. Birde arkadaşımın fındık kremalı yaptığı daha lezzetliydi. Yeniden denenmeli 🙂

 252. 252 - yeliz 25 Eylül 2012

  Ne zamandır pastayı yapmak için fırsat kolluyordum sonunda oğlumun doğum günü için yapmaya karar verdim ama aklıma takılan bir kaç şey oldu. öncelikle sarellenin fındık kreması demişsiniz sarellenin fındık ezmesi ile fındık kreması farklımı kakaolu olmadığını sade olduğunu söylemişsiniz ama ben sarellenin fındık kreması diye bir ürün bulamadım maalesef sadece fındık ezmesi ismiyle geçen ürünü gördüm. ikincisi kekini klasik pandispanya tarifiyle yapsam görüntüsü ve tadı değişirmi acaba son olarakta dikdörtgen (40-20cm) bir kalıpta yapıcam ganajı 1,5 katı yapsam yeterli olurmu veee yarın yapmam lazım acil cvp larsanız çokk sevinirim :))

 253. 253 - Cenk 26 Eylül 2012

  yeliz – Doğru, fındık ezmesi olarak geçiyor. Pürüzsüz bir kıvamda. Klasik pandispanya ganajı sürmek için en ideal kek değil ama isterseniz olabilir. Farklı bir tarif olduğuna göre doğal olarak tadı değişecektir. Eğer keki tek kat yapıp iki adet 20*20 cm büyüklüğünde kareye bölüp üst üste koyacaksanız aynı miktar yeterli olacaktır. Kekinizin ne kalınlıkta olduğunu bilmeden net bir cevap vermek zor.

 254. 254 - Fatoş 27 Eylül 2012

  Yapmış biri olarak cevap yazmadan edemedim. Bence bu pandispanya çok güzel. Neden farklı yapasınız ki 🙂

 255. 255 - cagla 06 Ekim 2012

  evet bu pastanın keki gerçekten lezzetli bir kek.koyu renkli ve yumuşacık

 256. 256 - funda 26 Ekim 2012

  merhaba,
  Amerika’ya giden kardeşime verdiğim siparişlerin en başında Biscoff vardı,sonra da koyulaştırılmış süt.Almanya’ya giden arkadaşıma da Fleur de Sel sipariş etmiştim.herkes bu kadar çok şeyi nereden bildiğimi merak ediyor :)) Korova kurabiyelerini yaptım,şimdi sıra bu muhteşem pastada ve nefis çikolatalı dondurmada.Bizi bu kadar güzel şeylerle tanıştırdığın için teşekkürler,

  Selamlar
  Funda

 257. 257 - Ülfet 29 Ekim 2012

  Sevgili Cenk,

  Tariflerin hakkinda soyleyebilecek cok fazla birseyim yok.bu kadar askla,coskuyla yapilan lezzetler suphesiz muhtesemdir. Simdi asil konuya geleyim. Soyle bir teklifim var;
  Sen bana imzali kitabini gonder veeee ben de sana hollandadan diledigin kadar biscoff gonderiyim. 🙂 Bence reddedilemez bir teklif iyi dusunmelisin 🙂

  Sevgilerle Ulfet

 258. 258 - Cenk 31 Ekim 2012

  Ülfet – Çok naziksiniz, teşekkür ederim. Kitap çıktığında yurt dışına satışı konusunda bir çözüm üretmeye çalışacağız. Seve seve imzalarım.

 259. 259 - Ulfet 02 Kasım 2012

  Rica ederim,ne demek… Ama yurt disi satisi ile ilgili bir cozum uretilemese bile,Turkiyeye geldigim zaman kesinle alacagim. 🙂

 260. 260 - Sevda 03 Kasım 2012

  Merhaba;
  Böyle bir şey yok. Bu pasta için gerçekten söyleyecek söz bulamıyorum. Sitenizde bu görüntüye baktığımda muhtemelen tutturamam demiştim. Fakatttt dün akşam arkadaşlarım için yaptım ve bittiğinde çikolata kırıklarını yaptığıma inanamadım. Fotoğrafını çektim görüntü aynı oldu. Ama yeyince bir daha pastaya para vermeyeceğime kesinlikle karar verdim. Arkadaşlarım yerken nereden aldığımı sordular. Görüntüye inanamadılar. Gerçekten pastayı yerken ağlamak isityorum dediğimi hatırlıyorum. Bu nasıl bir lezzet. Sadece ben Biscof olmadığı için Nutella kullandım. Sonuç muhteşem. Ellerinize sağlık. Bu pastayı paylaştığınız için teşekkür etmek isterim. Sanırım bir dahaki sefere biraz rom kullanacağım. Acaba evde yaptığımız şokella kullabılabir mi? merak ediyorum.
  tabi bu pastanın en güzel tarafı sizin de dediğiniz gibi kolaylıkla yapabileceğimiz bir pasta oluşu.

  Daha nice pastalara inşallah

 261. 261 - Cenk 05 Kasım 2012

  Sevda – Afiyet olsun. Evde hazırladığınızı görmeden net bir şey söylemek güç ama neden olmasın?

 262. 262 - Gözde 05 Kasım 2012

  Sevgili Cenk,

  Geçenlerde ‘Devil’s Food Cake’ tarifinizi Özsüt’in yeni pastalar kataloğunda gördüm. Üst süslemeleri dışında dizaynı da aynıydı. Acaba reçetenizi Özsüt’le mi paylaştınız? Güvenerek yiyebilir miyiz yani?

  🙂

 263. 263 - Cenk 05 Kasım 2012

  Gözde – Hayır, paylaşmadım. İlk defa sizden duyuyorum.

 264. 264 - arzu 06 Kasım 2012

  Bütün kek hamurunu tek seferde tek bir kalıpta pişirmeye çalışmak riskli mi?

 265. 265 - Gözde 06 Kasım 2012

  Özsüt gibi bir kuruluşun böyle bir şeyi yapabilmesi şaşırtıcı gerçekten. Bir an ne gördüğüm konusunda kendimi sorguladım ama web sitelerine de eklemişler.

  Buyrun;

  ozsut.com.tr/yeniurunler.php

  Bir de yorum gönderiminde bir sıkıntı var galiba.

 266. 266 - Cenk 06 Kasım 2012

  Gözde – Haber verdiğiniz için tekrar teşekkürler.

 267. 267 - Cenk 06 Kasım 2012

  arzu – Hayır, değil. Yeterince yüksek bir kalıp kullanmanız gerekir.

 268. 268 - Ece 12 Kasım 2012

  Sevgili Cenk
  Kanada da Biscoff kreması ararken bir arkadaşım bu siteye yönlendirdi. Tarifi denedim gerceğine çok yakın bir tat aldık. Belki senin elinden çıkan hali orjinalinden de lezzetli olur:)

  http://bigbaketheory.com/2012/08/03/homemade-speculoos-spread/

 269. 269 - Cenk 12 Kasım 2012

  Ece – Link için teşekkürler! İlk fırsatta deneyeceğim.

 270. 270 - Begum 16 Aralık 2012

  Merhaba,
  Biscoff gelmeden pastayi once karamelli ve taze cevizli olarak denemek istiyorum. Sizin bildiginiz ve guvenebilecegim karamelli bir dolgu kremasi var mi?
  Sevgiler,

 271. 271 - Cenk 16 Aralık 2012

  Begum – Maalesef bu pastada kullanabileceğiniz paylaşabileceğim bir karamelli krema tarifi yok ama tarifteki Biscoff’u çıkartıp, 200 gram bittersweet (%70 kakao), 200 gram da Valrhona’nın Caramelia çikolatasını kullanarak (krema miktarı aynı kalacak), karamelli bir ganaj hazırlayabilirsiniz. Biscoff’lu kremadan miktar olarak daha az olacaktır ama bu tip bir ganajın ağır olduğu düşünüldüğünde pastanın bütünü için yeterli olacağını düşünüyorum. İsterseniz fazlalaştırmak için ganaj haline geldiğinde oda sıcaklığında yumuşamış tereyağı eklemesi yaparal daha yumuşak, ağızda eriyen bir krema haline de çevirebilirsiniz (şu pastada olduğu gibi).

 272. 272 - Begum 17 Aralık 2012

  cok tesekkurler

 273. 273 - zeynep 21 Aralık 2012

  Merhaba Cenk Bey

  Bu tarifi denemeyi cok istiyorum ama maalesef burda(Moskova) fındık kreması ya da biscoff krema yok ya da ben bulamıyorum,krema olarak neyi kullanmamı tavsiye edersiniz

 274. 274 - Cenk 22 Aralık 2012

  zeynep – Fıstık ezmesi olabilir.

 275. 275 - zeynep 25 Aralık 2012

  Öneriniz için tesekkür ederim,ben Ece hanımın verdiği linkteki ev yapımı biscof kremasıyla denedim sonuc muhtesem lezzetli bir pasta…

 276. 276 - Tuba 01 Ocak 2013

  Cenk Bey Merhaba. Pastayı 2 gün önce eşimin doğumgünü için denedim, sonuç gerçekten çok başarılı oldu, afiyetle yedik ve eşim çok beğendi. Paylaşımınız için çok teşekkürler.

 277. 277 - Sevda 10 Ocak 2013

  Tekrar merhaba;
  Sonunda bende fırsat bulup pastayı bloguma koydum. tekrar tarifiniz için teşekkürler,

  http://sevdaninsokagi.blogspot.com/search/label/Pastalar

 278. 278 - Cenk 11 Ocak 2013

  Sevda – Ellerinize sağlık. Beğenmenize sevindim. Afiyet olsun!

 279. 279 - gülşah 16 Ocak 2013

  Merhaba, keklerin üst yüzeyinin düzgün kabarması (veya ortasının kabarmaması da denilebilir)ve keki eşit bir şekilde ortadan kesmek için bir formülünüz var mı?

 280. 280 - Cenk 16 Ocak 2013

  gülşah – Kekin ortası çok fazla kabarıyorsa tarifte bir sorun olabilir. Bazılarında bir miktar kabarıklık muhakkak olur ama bıçakla traşlanabilecek kadar, bir parmaktan daha ince bir kalınlık. Maalesef engellemek için bir genelleme yapmam mümkün değil. Doğrusu tarifi elden geçirmek olacaktır.

 281. 281 - Asli 25 Ocak 2013

  Merhaba Cenk Bey,
  Öncelikle bloğunuz vasıtasıyla, bir süredir hayatımda olduğunuz için çok memnunum, teşekkür ederim..
  Bir sorum olacak; yukarıdaki tarif ve daha birçok tarifte, belirttiğiniz mikser çırpma süresi, Kitchenaid için de aynen geçerli mi?
  Siz çırpma sonrasında, olması gereken kıvamı da tarif ediyorsunuz aslında, ama ben bunu doğru anlayabildiğim konusunda kendime güvenemiyorum..O yüzden çırpma dakikasına sadık kalmaya çalışıyorum..
  Umarım yoğunluğunuz içinde soruma yanıt bulabilirim..
  tekrar teşekkürler..

 282. 282 - Cenk 27 Ocak 2013

  Aslı – Çırpma sürelerini zaten Kitchenaid miksere göre veriyorum ama el mikseri için de hemen hemen aynı süre geçerlidir.

 283. 283 - Aslı 12 Şubat 2013

  Merhaba Cenk!
  24 cmlik bir kalıp kullansam kek gereğinden fazla mı ince olur orjinaline göre?

 284. 284 - Cenk 13 Şubat 2013

  Aslı – Evet.

 285. 285 - yasmin 16 Şubat 2013

  Sevgili Cenk,
  Bir haftadır Devil’s food cake tarifine bakıyorum ,bakıyorum ve bakıyorum 🙂 ve her defasında diğer çikolatalı bundt kek tarifini yapıp afiyetle yiyoruz. Çikolatalı kek tarifinin 5-6 farklı versiyonunu denedim ve hepsi birbirinden güzel oldu.
  Her tarif ve her detay en ince ayrıntısına kadar paylaşılmış. Severek takip ediyorum.
  Kitabınıda sabırsızlıkla bekliyorum.

 286. 286 - Sukran 25 Şubat 2013

  Merhaba Cenk,
  Uzuun zamandır okuyup yapmak icin bahane aradığım bu şahane pastayı bu hafta sonu ben de deneyeceğim. Yalnız bir sorum olacak, sarelle fındık kreması benim çok tadını sevdiğim birşey değil ve o nedenle onun yerine nutella kullanmak istiyorum, sizce nasıl olur? Bir de biraz olsun tadı hafifletmek için ne meyve önerirsiniz, frambuazı sos haline getirerek deneyenler olmuş, çilekler koanlar olmuş, yorumları okuduğum kadarıyla.. Fakat meyvsim çilek mevsimi değil, frambuaz da sos olarak nasıl olur bilemedim..
  Yada hiç meyve koymasam çok mu renksiz olur arası? Nutella yuzunden de çok mu fazla çikolatalı olur?? Bilemedim bilemedim, ne olur fikir verin?:))
  Çok teşekkürler
  Şükran

 287. 287 - Cenk 25 Şubat 2013

  Sukran – Daha önceki yorumlarda verilebilecek bütün fikirleri verdiğimi zannediyorum. Bence meyveye gerek yok. Fındık kreması yerine Nutella olabilir – zannettiğiniz kadar fazla çikolata yok içinde.

 288. 288 - Mine Eksik 27 Şubat 2013

  Soracağım sorunun yukarıdaki enfes tarifle alakası yok.Büyük bir hevesle Eminönü’ne gidip çikolata yapmak üzere bir sürü malzeme aldım.Aynı hızla eve gelip çikolatalarımı eritip kalıplara döktüm.Buzdolabında soğudular ve sıra kalıptan çıkarmaya geldiiii…Bütün çikolatalarımın yarısı kalıplarda kaldı 🙁 Üstelik durduğu yerde,elimi bile sürmeden eriyorlar…Kalıplardan düzgün çıkarmanın bir yolu var mı?

 289. 289 - Cenk 27 Şubat 2013

  Mine Eksik – Tam anlamadım. Çikolatayı eritip minik kalıplara döküp buzdolabına mı koydunuz? Çikolatayı öncelikle tavlamanız gerekirdi. Buzdolabına sokmaya da gerek yok. Genelde ters çevirip tezgaha vura vura çıkartılır.

 290. 290 - Mine Eksik 01 Mart 2013

  Süreci hızlandırmak için evet…Dolgu harcı ile karışmaması için buzdolabında 20 dk. kadar beklettim.Kalıplarda 27 adetlik çikolataya yer olduğunu ve 1 çikolatanın düşmesi için en az bir defa kalıbı tezgaha vurduğumu düşünürsek 27*3=81 kez tezgaha vurdum :)Neyse sanırım bir kaç defa daha denemem gerekecek,doğru olmayan bir şey yaptım muhtemelen.Vakit ayırıp cevapladığınız için teşekkürler.

 291. 291 - Cenk 01 Mart 2013

  Mine Eksik – Bu tip kalıplara döküp hazırlanan çikolatalar için öncelikle çikolatayı tavlamanız gerekirdi. Uzun bir konu; Google’da “Çikolata nasıl tavlanır?” diye aratırsanız birçok kaynak bulabilirsiniz. Tavlanmış çikolata 1-2 dakika içinde sertleşir, buzdolabına koymaya da gerek kalmaz.

 292. 292 - Mine Eksik 01 Mart 2013

  Aradım ve buldum,teşekkürler.Bir sonraki denemeyi bulduğum kaynakları gözden geçirip yaparım,sonuç iyi olursa mutlaka haberiniz olur 🙂

 293. 293 - Sevda 01 Mart 2013

  Cenk
  Bu pastanın keki vanilyalı olursa kakao yerine ne yapmak lazım.

 294. 294 - Cenk 02 Mart 2013

  Sevda – Kakaoyu çıkartıp yerine un eklemek gibi düz mantık bir tavsiyede bulunmak istemiyorum. En iyisi kakaolu olmayan bir tarifle ilerlemeniz.

 295. 295 - neslihan 03 Mart 2013

  merhaba cenk bey sizi bir haftadır keşfettim tarifler çok kaliteli kitap hazırlığındaymışsınız başarılar dilerim kitabınızı her yerden temin edilebilmesini umuyorum

 296. 296 - Pırıl 07 Mart 2013

  Merhaba Cenk Bey,
  Bilkent Ünv. Endüstri Mühendisliği bölümünde okuyorum ve okulumuzun pastacılık kulübünün düzenlediği yarışmada bu tarifinizle ikincilik ödülü kazandım.Sizi de bu durumdan haberdar etmek istedim, sonuçta övgülerin çoğunu siz hakediyorsunuz. Bu arada rektörümüz de jürideydi ve onun da pastayı çok beğendiğini eklemeliyim. Niye ikinci derseniz inanın hiçbir fikrim yok ama tadan arkadaşlarım beni çoktan pasta kraliçesi ilan ettiler ve bu da bana yetti. Güzel tarifiniz için çok teşekkür ederim. Kendinize çok iyi bakın 🙂

 297. 297 - Sevda 24 Mart 2013

  Cenk Merhaba;
  23 cm’lik bir kalıp için ölçüleri nasıl arttırmak lazım?

 298. 298 - Cenk 24 Mart 2013

  Sevda – 3 yerine 4 adet yumurta kullanıp diğer malzemeleri de aynı oranda artırarak ilerleyebilirsiniz.

 299. 299 - Sevda 29 Mart 2013

  Cenk; tekrar merhaba;
  Ganajı buzdolabına koyunca biliyorsun bayağı sertleşiyor, buzdolabından çıkarıp benmaride eritmek olabilir mi? ve ganaj ne kadar süre buzdolabında saklanabilir.
  Sevgiler

 300. 300 - Cenk 30 Mart 2013

  Sevda – Benmaride eritirseniz tekrar sertleşmesini beklemeniz gerekecektir. O zaman da önceden hazırlamanın bir anlamı kalmaz. Onun yerine oda sıcaklığında yumuşamasını bekleyin, tel bir çırpıcı yardımıyla çırpıp topak kalmadığına emin olduktan sonra da sürün ama ideal olan kullanmadan hemen önce hazırlamak.

 301. 301 - Sevda 30 Mart 2013

  Evet biliyorum ama yaptığım bir pastadan çok kaldı onu değerlendireceğim, çok teşekkür ederim verdiğin bilgi için

  Sevgiler

 302. 302 - surpriztatlar 31 Mart 2013

  Günaydın cenk,cafe fernando’nun 7.yılı kutlu olsun daha nice yedilere yetmişlere inşallah 🙂

 303. 303 - Cenk 01 Nisan 2013

  surpriztatlar – Çok teşekkür ederim!

 304. 304 - Melisa 02 Nisan 2013

  Selam Cenk, sana soyle bir sorum var. Kek kaliptan ciktiktan sonra dis kenarlarina nasil bir islem uyguluyorsun?defalarca yaptim, kelepceli kalip kullandim. Kenardaki net goruntuyu yakalayamiyorum, bir sekilde yuvarlak oluyor. Bicakla Kesmeli miyim? Ya da pasta cemberi mi kullanmaliyim? Traslamak mi gerekiyor?? Merakla bekliyorum cevabini cok tesekkurler Melisa

 305. 305 - Cenk 02 Nisan 2013

  Melisa – Hiçbir işlem uygulamıyorum, nasıl çıktıysa öyle kullanıyoruz. Sonuçta zaten ganaj ile kaplanıyor. Tam anlayamadım galiba sorunuzu.

 306. 306 - serpil tekin 11 Nisan 2013

  Sevgili Cenk merhaba…oldukça uzun bir sessiz kaldın…sanırım kitapla ilgili…merakla bekliyorum…biraz geç oldu ama 7.yılın kutlu olsun…bu tarifte kullandığın Biscoff’u Almanya’da varmıdır. oradan gelecek arkadaşım var ısmarlayacağım. dana önce söylemiştim bulamadı. nerelerde bulunur bilgin varmı…bilgi verirsen sevinirim..

 307. 307 - Cenk 11 Nisan 2013

  serpil tekin – Çok teşekkürler. Yakında bir yazı geliyor. Biscoff’un Almanya’da olup olmadığını bilmiyorum. Speculoos diye de satılıyor, arkadaşınıza söyleyin isterseniz.

 308. 308 - Sevda 12 Nisan 2013

  Cenk Merhaba;
  Ben durmadan değişik marka un deniyorum. Söke un pasta için uygun değil dediler, bende başka markalar denedim ama memnun kalmadım. Senin tavsiye ettiğin un markasını öğrenebilir miyim?
  Bir de kitap ne zaman çıkıyor?

 309. 309 - Cenk 12 Nisan 2013

  Sevda – Genelde Karahan’ın unlarını alıyorum ama Söke kullandığım da oluyor. Kitabın çıkış tarihi henüz belli değil.

 310. 310 - derya 23 Nisan 2013

  çok nefis bir görüntü.harika birşey.diyetteyken bu resme bakabilmekte cesaret ister. 🙂

 311. 311 - gamze 12 Mayıs 2013

  keki tek bir kalıpta yapmak istersek 20cm.lik kalıpta pisme suresini uzatmak mı yoksa 22cm.lik kalıpta yapmak mı daha iyi olur?

 312. 312 - Cenk 14 Mayıs 2013

  gamze – Tek kalıpta da pişebilir ama kenarının çok yüksek olması lazım. Pişirme süresini de artırmak gerekir; kürdan testiyle ilerleyerek belirleyebilirsiniz.

 313. 313 - Banu Bingör 16 Mayıs 2013

  Çok zaman geçmiş sorunun üstünden, yaklaşık üç sene 😀 Ama yolu ola ki düşenler için not niyetine yazayım:
  23 cm çapında tek bir yuvarlak kalıp kullanarak, tek seferde de pişirebilirsiniz keki. Harç kalıba fazla gelmeyecektir. Enine ikiye bölerek katları elde edebilirsiniz.

 314. 314 - Banu Bingör 16 Mayıs 2013

  Nota ek: Benim kullandığım kalıbın yüksekliği 5.5 cm idi. Sorunsuz pişti.

 315. 315 - Cenk 17 Mayıs 2013

  Banu Bingör – Notlar için teşekkürler!

 316. 316 - eda kaya 21 Mayıs 2013

  Merhaba Cenk, tarif gerçekten çok iyi bir sonuç veriyor. Ama benim merak ettiğim bir iki şey var. Birincisi, biliyorum kakaonun muhteşem tadına haksızlık olacak ve hiçbir özelliği kalmayacak ama aynı şekilde vanilyalı bir kek yapılabilir mi? Demek istediğim, ben sponge denen yapıyı ve yoğun yumurtayı sevmiyorum. Oysa bu tarifte tam istediğim gibi yoğun bir doku ve tat ortaya çıkıyor. Aynı şekilde vanilyalı bir kek de yapılabilir mi? İkincisi de başkaları da sormuş ama ben yine sormadan edemeyeceğim. İki kalıba bölmeden, 7cm. yükseklikte bir kalıpta da pişer değil mi? Of çok bencilce olacak ama keşke hemen yanıt verebilsen. Sevgiler..

 317. 317 - Cenk 21 Mayıs 2013

  eda kaya – Kalıbın içinden ölçünce yüksekliği 7 cm ise sanırım pişer. Aslında kekler yaklaşık 3,5’ar cm olarak çıkıyor ama öncesinde kalıbın içinde daha fazla kabarıyorlar. Tam emin değilim ama sorun olacağını sanmıyorum. Kekin kakaosuz versiyonu ise kakaoyu çıkar yerine un koy kadar düz bir mantık değil. Sonuçta kakao şekeri dengeliyor. Şekeri azaltınca nem kaybı yaşanıyor. Denemeden fikir yürütmeyi pek sevmiyorum ama denemek isterseniz kakao yerine aynı miktarda un kullanın, şekeri 50 gram azaltın, su ve süt karışımı yerine oda sıcaklığında 1 su bardağı + 2 yemek kaşığı (270 g) süt kullanın ve tereyağını 25 gram arttırın. Sonuca göre oynamalar yapmak gerekecektir.

 318. 318 - eda kaya 22 Mayıs 2013

  Çok teşekkür ederim Cenk. En kısa süre içinde deneyeceğim. Bu işler böyle, deneye yanıla doğruyu buluyor insan. Sanırım ufak bir hata olmuş, kullanmam icap eden süt 2 yemek kaşığı yani 30 gram değil mi? Ya da 27 gram. Ama 270 değil herhalde. Şaldırşuldur olur.

 319. 319 - eda kaya 22 Mayıs 2013

  Ya Cenk ben salağım herhalde. Tamam tamam, 1 su bardağı+ 2 yemek kaşığı süt= 270 dedin değil mi? Çok özür dilerim, salaklaştım sanırım.

 320. 320 - Cenk 22 Mayıs 2013

  eda kaya – Rica ederim. Evet, 270 gram. Bu kek nemli bir yapıya sahip, miktar gözünüzü korkutmasın.

 321. 321 - eda kaya 24 Mayıs 2013

  Merhaba Cenk, yine ben. En son gerizekalıya bağlayıp, son anda uyanmıştım. Bu defa başka bir sorum var: Bu güzel tarifi daha büyük boy bir kalıpla yapmak istesem, ölçüleri ne oranda artırmam gerekir bir fikrin var mı? 7 cm. derinliğinde 21 cm. çaplı çemberde sorunsuz, cillop gibi oldu. Sonradan aklıma bu soru geldi.

 322. 322 - Cenk 31 Mayıs 2013

  eda kaya – Kalıbın boyutlarına göre değişir. En doğrusu hacmini ölçüp orantılamak olacaktır.

 323. 323 - eda kaya 03 Haziran 2013

  Hmmm. Doğru tabi ve fakat nasıl yapılıyordu bu hacim hesabı,zira kalıp kare değil, daire, bu biir? dairenin alanı çarpı yükseklik miydi? Orantı ne şekilde yapılacak, yani artış nasıl ayarlanacak, bu da ikii? Ama utanıyorum da şimdi bunları size yaptırmaya. Angarya, ayrıca size ne, işiniz bitti bir de buna bakacaksınız. 23 cm.lik 7 cm. derinliğinde bir kalıpla veya aynı derinlikte 27 cm. ile ne yapmalı? Sanırım başımın çaresine bakacağım. Ya da boşvermeli.Çok teşekkür..

 324. 324 - Cenk 06 Haziran 2013

  eda kaya – Bu hesaplamaları yapmak için vaktim yok ama kısa yoldan hacmini hesaplamak için bir tartının üzerine oturtup darasını aldıktan sonra tepeleme suyla doldurup kaç kilo geldiğine bakın, bu size hacminin ölçüsünü verecektir. Benim kullandığım kalıpların kapasiteleri 7 su bardağı, yani 1.68 litre. Uğraşmak istemiyorsanız tarifi 23 cm’lik 2 adet kalıpla hazırlayın. En kötü ihtimalle kekleriniz biraz daha basık olacak.

 325. 325 - eylül 23 Haziran 2013

  sevgili cenk, iyi ki varsın…

  pastayı yarın deneyeceğim, iyi sonuçlar çıkar umarım zira çok zormuş gibi gözüktü gözüme ( mozaik pasta kadar olmasa da) ama azmettim :))
  bir de ben ne zaman tatlı yapsam ertesi gün eski tadını ve tazeliğini kaybediyor, bu benim yaptığım bi hata mı yoksa normal mi?

 326. 326 - Cenk 23 Haziran 2013

  eylül – Şimdiden kolay gelsin. Elbette her şey piştiği gün en taze, en lezzetli. Gerçi bekledikçe güzelleşen tatlılar da var; geneli için konuşuyorum.

 327. 327 - eylül 25 Haziran 2013

  pastayı yaptım ama, cenk seninkinin radyasyona uğramış hali gibi oldu açıkcası 🙂
  süt kremam yoktu, biscoff da yoktu, ama onlarla da bi deneme yapacağım.. dış cikolatası cok kalın donmuş, dolayısıyla hoş bir görüntü olmadı ve yetmedi.. ben de kekin üstünden aldığım kırıntıları üst kata döktüm, tadını henüz bilmiyorum ama kimseye tatırmadan önce ben tadacağım 🙂

  senin ellerine sağlık, çok emek isteyen bi pasta gerçekten..

 328. 328 - eylül 25 Haziran 2013

  Sevgili Cenk,
  Pasta herşeye ragmen harika olmuş, tadı cennet gibi, kim bilir seninkinin tadı nasıldı.. çok teşekkürler..

 329. 329 - gülse 23 Temmuz 2013

  cenk bey, blogunuz bir harika..

  bu pastayı görünce siz aklıma geldiniz, ancak sizin yapabileceğiniz türden bir pasta, belki bi göz atarsınız.
  http://atablefortwo.com.au/2009/10/halloween-calendar-cake

 330. 330 - Cenk 26 Temmuz 2013

  gülse – Link için teşekkürler. İlginçmiş!

 331. 331 - Arzu Erol 31 Temmuz 2013

  Ne zamandir yapmak istedigim bu pastayi bugun cok sevdigim bir dostumun bebegine dogumgunu pastasi olarak yaptim. Goruntusu de tadi da cok begenildi. Simdi sirada limonlu cheesecake iniz var. Tesekkurler.

 332. 332 - Özlem Arıkan 01 Ağustos 2013

  Annemin doğum günü için bu pastayı yapmaya başladım. Ama yazlıktaki mini fırında iki ayrı 9 inch kalıpta.. Sanırım ısı dağılımda sorun olduğundan ortaları fazla kabardı keklerin ve de tek kalıpta pişirmeye cesaret edemediğimden ince oldular..şimdi yarım ölçü daha yapıp bir kar daha eklemeyi düşünüyorum..

 333. 333 - Özlem Arıkan 02 Ağustos 2013

  İçime sinmedi yeniden yapacağım keki. Dün yaptıklarım da cake pop olacaklar… Tat muhteşem sadece pasta haline gelmek için şekilleri hayli garip oldu

 334. 334 - Cenk 02 Ağustos 2013

  Özlem Arıkan – Eğer ortaları fazla kabardıysa sorun kalıbınızda da olabilir. Yurtdışında bu problem için “cake strips” diye bir ürün satılıyor. Ev yapımı ise şu şekilde olabilir (denemedim): Kalıbın kenarı yüksekliğinde katlanmış, ıslatılıp fazla suyu sıkılmış (sular damlayacak kadar ıslak olmasın ama çok kuru olursa yanabilir) bir mutfak havlusunu kabın kenarına sarıp çengelli iğneyle açılmaması için tutturun ve o şekilde fırına verin. Böylelikle kalıbın kenarına değen kısım fırına girer girmez pişmeye başlamayacak ve ortasıyla beraber kabarabilecek. Biraz da fırının derecesini düşürün.

 335. 335 - Özlem Arıkan 02 Ağustos 2013

  Süper fikir Cenk Bey! Teşekkürler.. Bake-even strips denen bantlardan gördüm ama profesyoneller alsın artık diye bırakmıştım geriye 🙂 bu havlu önerisini kesinlikle hemen deneyeceğim..

 336. 336 - neslihan 24 Ağustos 2013

  merhabalar;
  pastanızı daha önce denedim ve çok güzel oldu :)) yani öyle yorumlar aldım. Şu ana kadar denediğim en iyi pastaydı, teşekkür ederim. Tat konusunda bilmem ama görüntü konusunda sizinkini tam olarak yakalayamadım tabi ki çünkü çikolata dekorasyonunu tam olarak yerleştiremedim pastaya. çok hızlı eriyorlar. pastaya onları yapıstırmak için küçük bir maşa kullandım. fakat elim sanırım daha hızlı mı olmalıydı? çünkü ben pastaya koyana kadar bazıları eridi.

 337. 337 - Cenk 25 Ağustos 2013

  neslihan – Yaz aylarındayız. Buzluktan çıkarır çıkarmaz buzlukta beklettiğiniz bir cımbızla yapıştırın.

 338. 338 - nesrin 03 Eylül 2013

  Merhaba,
  Nihayet ben de yaptım bu güzel tarifi ve tahmin ettiğimden çok daha kolay oldu. Tarife mümkün olduğunca sadık kaldım. Ağır olacağından çok korkmuştum ama tam tersi hafif, bol çikolatalı bir pasta oldu. Yiyenlerden de tam not aldı. 22 cm çapında kelepçeli bir kalıpta iki defada pişirdim. Nasıl oldu bilmiyorum ama çikolata kırıkları beni hiç uğraştırmadı. Elimle alıp kolayca yerleştirdim. Üstelik de inceciktiler. Cenk, bir kez daha gönülden teşekkür ediyorum sana.

 339. 339 - Cenk 04 Eylül 2013

  nesrin – Beğenmenize sevindim. Afiyet olsun.

 340. 340 - zeynep 09 Eylül 2013

  Merhaba,
  Bu güzel pastayı defalarca yaptım,hepsinde de cok begenildi.Ben bu keki kullarak beyaz kremalı bir pasta yapmak istiyorum,nasıl bir krema öneririsiniz.

 341. 341 - Cenk 16 Eylül 2013

  zeynep – Buttercream tarzında bir krema olabilir. Limonlu ve ahududulu pasta tarifine göz atabilirsiniz.

 342. 342 - serpil 20 Eylül 2013

  Merhaba Cenk bey,
  2 gün önce bu pastayı denedim ve harika oldu.Özellikle kekin lezzeti efsaneydi Tariflerin güzelliği ve anlatımdaki özeniniz için çok teşekkür ederim.
  Benim sormak istediğim, Kekin kıvamı hakkında. Benim pişirdiğim kek nemli fakat hafif sert bir kek oldu. olması gereken bu muydu merak ettim.
  tekrar çok çok teşekkür ederim cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum
  Sevgiler..

 343. 343 - serpil 20 Eylül 2013

  sormayı unuttuğum diğer bir sorum da, fırını fanlı olarak mı yoksa alt-üst ayarda pişirmem mi daha iyi sonuç almamı sağlar?

 344. 344 - Cenk 20 Eylül 2013

  serpil – Sert olmaması gerekirdi. Kuru malzemeleri ekledikten sonra mümkün olduğunca az karıştırmaya özen gösterin.

 345. 345 - Cenk 20 Eylül 2013

  serpil – Hem alt-üst hem de fanlı olacak.

 346. 346 - serpil 20 Eylül 2013

  yanıt için teşekkür ederim. Bir de Valrhona kakaom geldikten sonra deneyeceğim. Tutturuncaya kadar devammm.

 347. 347 - zeynep 03 Ekim 2013

  Öneriniz için tesekkür ederim,denedim ve sonuc süper oldu.Tekrar tesekkürler…

 348. 348 - Esra 13 Ekim 2013

  Merhaba pastanız mükemmel görünüyor gerçekten. Ben de yapmayı denedim ancak kek biraz fazla yağlı oldu tam 150 gr koydum ama fazla geldi gibi ve biscoff ganajı biraz sıvı oldu ama daha yapalı 2 saat oldu buzdolabında durdukça biraz daha sertleşir belki

 349. 349 - Cenk 14 Ekim 2013

  Esra – Kek yağlı oldu derken bunu tadına bakmadan, sadece miktarı göz önünde bulundurarak mı söylüyorsunuz? Kekin nemli olması için tereyağına ihtiyacı var. Miktar doğru. Azaltırsanız kek kuruyacaktır. Ganaj buzdolabında sertleşecektir.

 350. 350 - Merve 30 Ekim 2013

  Cenk Bey sütlü çikolata yerine 300 gr bitter çikolata kullanabilir miyim ?

 351. 351 - Cenk 31 Ekim 2013

  Merve – Elbette kullanabilirsiniz ama ganajın şeker miktarı az gelebilir.

 352. 352 - Berna Mutlu Aytekin 01 Kasım 2013

  Sevgili Cenk, çalışırken saat 16:00 – 17:00 sularında ansızın bu görsel aklıma geliyor. Sayfanı açıyorum fotoğraflara bakıyorum. Kendime bu eziyeti neden yaptığıma dair hiç bir fikrim yok. Ellerine sağlık. Keşke elimizi uzatınca yiyebilsek 🙁

 353. 353 - Cenk 01 Kasım 2013

  Berna – Çok güldüm buna. Dileğini paylaşıyorum!

 354. 354 - Sultan 09 Kasım 2013

  Merhaba cenk bey.eşimin doğum günü için pasta yapmak istiyodum ama bu konularda hiç deneyimim olmadığından hazır pandıspanyayla kremayla yapabilirim belki diye düşünürken bu şahane şeyi gördüm.ben deneyimim yok yapamam edemem derken deli cesaretiyle pastanızı yapmak istiyorum şimdi.eşim beyaz çikolata sevdiğinden içinin kekininide sade yapmam gerekiyor sanırım.yorumları okuyunca bi takipçinize ayrıntısıyla sade nasıl yapılmalı anlatmışsınız sağolun.o bilgilerle sade keki yapabilirim umarım.peki dışına da beyaz çikolata kullanmam gerektiğine göre çikolatayı dondurma kısmını aynı bitter gibi mi yapmalıyım.ilginize ta şimdiden teşekkürler.

 355. 355 - Cenk 10 Kasım 2013

  Sultan – Eğer kırıkları soruyorsanız evet, erimiş beyaz çikolatayı aynı şekilde yayıp kıvırıp dondurduktan sonra açarak kırıkları elde edebilirsiniz.

 356. 356 - ekin 12 Kasım 2013

  Merhabalar;

  Uzun zamandır blogunuzu takip ediyor ve heyecanla yeni tariflerinizi bekliyorum.

  Ben daha çok yemeğe meraklıyım ve kendi blogumda da yaptıklarımdan çok yediklerimi paylaşıyorum ama bu haftasonu kendi doğum günüm için Devil’s food cake ve çikolatalı mousse tariflerinizi birleştirip biraz da kendi damak tadıma göre oynamalar yaparak bir pasta yaptım. Her ne kadar kendimce değişiklikler yapsam da tariflerin aslı size ait o nedenle yazıyı yayınlamadan önce izninizi isteme ihtiyacı duydum.

  Teşekkürler

 357. 357 - Cenk 16 Kasım 2013

  ekin – Blogumda yayınladığım tarifleri olduğu gibi alıp kopyala yapıştır yapmadığınız sürece (yani tarifleri kendi kelimelerinizle anlattığınız sürece) yayınlamakta özgürsünüz. İnce davranışınız için teşekkürler.

 358. 358 - ayşegül 10 Aralık 2013

  Merhaba Cenk,

  Öncellikle her zamanki gibi müthiş anlatımın ve resimlere bayıldım. PASTA BEN BURDAYIM SEN NERDESIN DER GİBİ 🙂

  Bu pastayı eşimin doğum günü için yapmayı düşünüyorum. Forumda yazılmış olanların hepsini okudum.

  Sarelle’nin fındık ezmesini ( pürüzsüz ) kullanacağım.

  Kek kısmına birkaç damla kırmızı gıda boyası koysam nasıl olur ? Eşim Gs lı da. krema kısmı sarı kek kısmı kırmızı olursa fena olmaz diye düşündüm…

  Aysegul

 359. 359 - Cenk 10 Aralık 2013

  ayşegül – Daha önce hiç denemedim ama birkaç damla kırmızı gıda boyasının kekleri kıpkırmızı yapacağını sanmıyorum. Bence güvenilir bir red velvet cake tarifi bulup onu uygulayın. Martha Stewart’ın sitesine bakabilirsiniz.

 360. 360 - Ayşegül 13 Aralık 2013

  Iyi aksamlar Cenk,
  Pazartesi günü esimin sirketine göndermek üzere pasta için hazırlıklara bugün başladım. Kekler şimdi fırından çıktı, kokusuna bakilirsa güzel olmuş…benim sorum kekleri oda sıcaklığına geldikten sonra strecleyip buzdolabında mı saklamam gerek ? Krema kısmını ve süslemesini yarın yapacağım…
  Ayşegül

 361. 361 - Cenk 14 Aralık 2013

  Ayşegül – Bir gün bekleyecekse streç filmle paketledikten sonra oda sıcaklığında saklayabilirsiniz.

 362. 362 - Ayşegül 16 Aralık 2013

  Merhabalar,
  Pastam çok beğenilmiş. Detaylı anlatımınıza, forumlara yazmış olduğunuz yönlendirmelerinize ve ilginize çok teşekkür etmek istedim sonuçta sayenizde alıyorum bu övgüleri…
  Ayşegül

 363. 363 - Cenk 17 Aralık 2013

  Ayşegül – Rica ederim. Yiyen herkese afiyet olsun. Sizin de ellerinize sağlık!

 364. 364 - zeliha 26 Aralık 2013

  Merhaba Cenk bey!ben viyanadan.. bu pastayI SIk sIk yapIyorum ve cok begeniyorlar özellikle avusturyali arkasalar viyanin meshur (sache torte)sin den daha cok sevdiler siparisbile aliyorum… ben nutella ile denedim bide biscoff la denedim …en cok nutellali seviliyor detaylI anlatin ve tarif icin size tesekürederim …

 365. 365 - Berna 16 Ocak 2014

  Cenk selam,
  Tarif ihtiyacım olmasa da döne döne tariflerini ansiklopedi kıvamında okuyorum. Tarifteki malzeme ölçülerine gösterdiğin özen tüm fotoğraflarında da var. Benim başaramadığım şey pastaları bu kadar temiz ve düzgün dilimlemek. Bunun bir taktiği var mı? Islak bıçak bile yeterli olmuyo bana 🙁
  Sevgiler,
  Berna

 366. 366 - Sarı 16 Ocak 2014

  Süt kreması nedir ve nerede bulabilirim ?

 367. 367 - Cenk 17 Ocak 2014

  Sarı – Bildiğiniz krema. Çiğ krema olarak da geçer. Süpermarketlerde bulabilirsiniz.

 368. 368 - Cenk 17 Ocak 2014

  Berna – Cake breaker denen bir alet var (maalesef Türkiye’de rastlamadım). Sivri uçları olan metal bir tarak olarak düşünün. Önce dilimi kesecekmiş gibi dik açıyla dilimin iki yanına sokup çıkartıyorsunuz. Böylelikle dilimin her iki yanında sıra halinde delikler açılıyor. Ardından bıçakla kestiğinizde ganaj gibi kek kısmından daha sert bir dokuda olan dolgu malzemeleri keke baskı yapmadan dilimlenebiliyor. Her pasta için şart değil elbette. Bıçağı pürmüzle ısıtmayı (veya kaynar sudan geçirmeyi) da deneyebilirsiniz. Değdiği anda ganaj yumuşayacaktır.

 369. 369 - Berna 24 Ocak 2014

  Cenk, Burdaki yorumu bıraktıktan sonra son posttaki yorumları okumuştum. Cevaplamış olmana ihtimal vermediğimden bakmamışım, bugün gördüm. İşine bu kadar özenli davranıyor olman sana duyulan saygıyı kat kat arttırıyor. İnsan boşuna Cafe Fernando olmuyormuş 🙂 En kısa zamanda imza gününde yüzlerce okuyucun arasında sıraya girip, seninle tanışmak ümidiyle..
  Sevgiler,
  Berna

 370. 370 - nuray demir 27 Ocak 2014

  merhaba cenk;

  bu hafta sonu misafirlerim için tarifinizi denedim keki 25 cm kalıpta iki sefer yapar pişirdim hiç bir sorun yaşamadım maalesef krema :(( çok sıvı oldu yapıp hemen kullandım(kekin arasında çok az miktardan akışkan bir yapı oluşturdu) sanırım tarifi dikkatli okumadım benimki pastadan çok çikolata kaplı kek gibi oldu :))) genede tüm misafirler çok beğendi size sorum kremayı hazırladıktan sonra ne kadar süre beklemek gerekiyor buzdolabında mı, oda sıcaklığında mı? birde krema da kullanılacak malzemeler soğuk mu olmalı? bu konuyla ilgili bilgi verebilir misiniz?
  diğer bir sorumda kitabınız ne zaman çıkıyor tarih verebilir misiniz?

 371. 371 - kutukutuyense 27 Ocak 2014

  Çok başarılı ve detaylı bir anladım. Resimler de çok iştah açıcı. En kısa sürede deneyeceğim. Teşekkürler 🙂 kutukutuyense

 372. 372 - Cenk 27 Ocak 2014

  nuray demir – Ganajı buzdolabında bekletmenize gerek yok. Sürülebilir bir kıvamda olması gerekiyordu. Çok akışkan olduysa bir şey ters gitmiş demektir. Kremada kullanılacak malzemelerden sadece kremanın soğuk olması gerekiyor. Kitabın çıkış tarihi maalesef henüz belli değil.

 373. 373 - ametist 13 Şubat 2014

  Gercekten harika bir tarif ve lezzet:) 4-5 kere yaptim ve hepsinde de tam tutuyor:) benimde bir sefer ganaj sivik olmuştu,buzdolabında beklettim biraz kivami aldi.krema markami değiştirdikten sonra o sorunu bir daha yasamadim.

 374. 374 - betül 19 Şubat 2014

  Merhaba Cenk Abi
  Yaptığın sanat eserleriyle tanışmam çölyak hastalığına uygun tarifler aramaya başladığımda oldu.İlginçtir google beni buraya yönlendirdi.
  İyikide burdayım.Bazı tarifinden faydalanıyorum.Burdaki bazı tarifleri de uygulayamıyorum bizlere yasak olan unlarla yapıldığı için. Pastalarını gördükçe içim gidiyor glutensiz unlarla bi çok deneme yapıyorum olmuyor saman gibi tadı oluyor. Glutensiz pasta yapıp satan kişilerin ürünlerinden alıyorum tatmin olmuyorum.Senden ricam glutensiz bir pasta deneyebilirmisin senin elinden çıkan işler gerçekten çok iyi.Böyle birsey istemek doğru değil ama yeteneğini yaptığın işleri görünce bunu Cenk Abi hiç denedi mi yada yapabilir mi diye aklımdan geçiyor.Duygu sömürüsü gibide anlaşılmasın bu beni üzer gerçekten Türkiye de bu hastalıkla ömür geçirmek çok zor ve ülke olarak bize sunulan imkanlar kısıtlı.inşallah birgün yabancı ülkelerdeki gıda çeşitliliği artar

 375. 375 - ŞİRİN 13 Mart 2014

  Merhaba Cenk..senin çok sıkı bir takipçinin ve kitabının çıkmasını sabırsızlıkla bekliyorum.cumartesi oğlumun doğumgünü ve ben bu pastayı yapmaya karar verdim.Pandispanya gayet güzel oldu ama buttercream yapımım başarızlıkla sonuçlandı.Bütün aşamalara harfiyen uydum.Limon suyunu ekleyene kadar herşey mükemmeldi.Ama limon suyu ve vanilya özütünü ekleyince krema sulandı.Epey çırpıp kremayı kurtarmaya çalıştım ama olmadı.Keşke eklemeseydim..şimdi bu malzemeyle ne yapmamı önerirsin?Ziyan olmasını hiç istemiyorum..

 376. 376 - ŞİRİN 13 Mart 2014

  bu arada ben frambuazlı pastandaki buttercream tarifin için sordum.yanlış yere yorum yazdım, lütfen cevaplarmısın

 377. 377 - Cenk 19 Mart 2014

  Şirin – Kusura bakmayın, yorumunuza ancak şimdi geri dönebiliyorum. Buttercream kesildiyse ve çırpmanıza rağmen toparlanmıyorsa yapacak bir şey yok. Buzdolabında soğutup tekrar çırpmayı deneyebilirdiniz ama bir garantisi yok.

 378. 378 - Cenk 28 Nisan 2014

  betül – Keşke vaktim olsa, denemeler yapıp sonrasında paylaşabilsem. Kitapta glütensiz bir brownie tarifi var. Umarım onu beğenirsiniz. Başka tarifler için de size ilham kaynağı olabilir.

 379. 379 - semra 07 Mayıs 2014

  çok teşekkürler cenk bey, pastanın tadı ve görüntüsü süper oldu, ancak arada ki kremanın rengi siyaha yakın bir renk olduğu için kesildiğinde görüntü çok iyi dgldı, sarellenın fındık kremasını eritip tarifte ki gibi ekledim, çikolataların da ölçüsü tarifte ki kdr , neden bu rengi tutturamadım bilmiyorum

 380. 380 - Cenk 14 Mayıs 2014

  semra – Kremayı eklememiş olabilir misiniz acaba? Aklıma başka bir şey gelmiyor.

 381. 381 - semra 16 Mayıs 2014

  kremayı da ekledim, tekrar yaptığımda daha dikkatli olup sonucu yazarım, mutlaka bıseyı yanlıs yapmısımdır. teşekkür ederim.

 382. 382 - yeşim 18 Haziran 2014

  Merhaba,

  Bu tarifi başka birinden gördüm.. Bilginiz olsun.. belki tanıdığınızdır. Ama sorduğumda engellediği için bende size yazdım 🙁 işin garibi herkes ona şef diyor. Bilemedim . :/

 383. 383 - yeşim 18 Haziran 2014

  Yani Resimi paylaştığını gördüm…

 384. 384 - Cenk 19 Haziran 2014

  yeşim – Sanırım instagram’da gördünüz. Araştırdım, galiba farkına varılınca kaldırdı. Bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim.

 385. 385 - kadriye 20 Haziran 2014

  Merhaba Cenk,haklısın Biskoff bulmak ne kadar zormuş..ben yıllar önce yanlışlıkla fıstık ezmesi sanarak aldım onu Belçikadan..sonra aradım bulamadım buralarda..10 gün önce New york da bi hayli aradım ama yok..Pittsburgh’da buldum..yalnız 2 kavanoz kalmıştı aldım:(ama bitti..var mı bildiğin bir yer Türkiyede satan şu aralar..

 386. 386 - Cenk 20 Haziran 2014

  kadriye – Maalesef yok.

 387. 387 - Selin 24 Haziran 2014

  Merhaba Cenk,
  Cok gec oldugunun farkındayım ama ben seninle ve tariflerinle bugun tanışma fırsatı buldum. Gercekten cok basarılısın sitene ve tariflerine hayran kaldıgımı belirtmek isterim. Paris seyahatim sırasında lotus speculoos alma fırsatım olmuştu. Ben de tutkunu olduğunumu söyleyebilirim. Bu şahane görünümlü pastanın kremasında biscoff olduğunu görünce pastaya ikinci kez vuruldum, altındaki tüm yorumları okudum. 2gün sonra şirketimizde 35. Yıldönümü için pasta yarışması yapılıyor. Ben de katılıyorum ve daha önceden denediğim ve beğendiğim bir tarifi uygulamayı düşünürken, şuan bambaşka düşüncelere daldım ve bu tarifi denemeye karar verdim. Umarım başarılı olurum…

 388. 388 - N.U.R. 07 Temmuz 2014

  Bu tarif tatlılığın nirvanasına ermiş bence! Rüyalarımı süslüyor, aklımdan bir an olsun çıkmıyor! Yaz geldi diye yerini Pavlova’ya bıraktı, ama galiba bu inattan vazgeçmem gerekiyor. Bu nefis tarifi bizlerle paylaştığınız için çok, çok teşekkürler! Ve evet çikolata başlı başına muhteşem bir lezzet, ama ben kitaptaki tarif yerine bu tarifi Biscoff’la yapmayı tercih ederim. Elimde crunchy Speculoos var, mecburen öyle deneyeceğim. Mahsuru varsa ya şimdi söyleyin, ya da sonsuza dek… 🙂 Bu arada kitap muhteşem, romanmışcasına heyecanla okudum. Ellerinize sağlık!

 389. 389 - Cenk 09 Temmuz 2014

  NUR – Ben crunchy tercih etmezdim çünkü pasta kremasının ipeksi olmasından yanayım ama tercih meselesi. Şimdiden afiyet olsun!

 390. 390 - rabia 14 Temmuz 2014

  Henüz tarifi denemek kısmet olmadı ama bu kaçıncı okuyusum ben de bilmiyorum. Başarılarının devamını dilerim.

 391. 391 - Zeynep 15 Temmuz 2014

  Cenk Bey merhaba. Cuma gunu bu pastanizi denemeye karar verdim ancak aklima takilan birkac soru var. Sarelle findik ezmesi kullanacagim icin 350 gr kullanmamda bir sakinca olur mu ve 25 cm capli kilitli kalipta tek bir kek yapip sonradan ikiye bolsem tarifte bir sey farkeder mi? Simdiden tesekkurler.

 392. 392 - Fatoş 25 Temmuz 2014

  Cenk merhaba, gene ben 🙂 Bu pastadan pek geçemiyorum da 🙂 Oğlumun d.gününü kutlarken pandispanya olarak bunu kullansam diye düşündüm. 26 yada 23 cm. lik alt ve 16 cm. üst olmak üzere 2 kat olacak ve her biri 4 pat olsun istiyorum. Malzemeleri ne kadar artırmalıyım acaba?

 393. 393 - Cenk 30 Temmuz 2014

  Fatoş – 4 kat olacaksa sanırım katlar ince olacak. Yani buradaki 2 katı 4 kata birebir çevireceksiniz, değil mi? O durumda 2 katı yeterli olur gibime geldi.

 394. 394 - Fatoş 31 Temmuz 2014

  Evet patlar ince olacak. O zaman üst kat için bir ölçü, alt kat için 2 ölçü yani toplamda 3 ölçü yapsam yeterli olur sanırım. Yani umarım 🙂

 395. 395 - Cenk 31 Temmuz 2014

  Fatoş – Evet, bence biraz artabilir bile. Ama fazla yapmak az yapmaktan kesinlikle daha iyi 🙂

 396. 396 - Zeynep 10 Ağustos 2014

  Kolay gelsin Cenk 🙂 birkac gun sonra arkadaslarim geliyorlar ve onlara özel bir sey yapmak istedigim icin aklima gelen ilk tarif şeytandı. Baska tariflerinlerinle oylamaya sundugumda onlarda seytanı sectiler. Galiba ilk görüşte aşk.. sormak istedigim birkac soru var. Ilki keki iki ayrı kapta pişirmek yerine tümünü tek bir kapta pişirirsem bir fark olur mu? Ikincisi de kekini birkac gün önce hazırlarsam ve buzdolabına kaldırırsam kuruma, sertleşme vs. gibi bir problemle karşılaşır mıyım? :))

 397. 397 - Cenk 12 Ağustos 2014

  Zeynep – Keki tek parça olarak pişirip başarılı sonuç alanlar oldu. Kesmesi dert olduğu için (kek biraz yumuşak) ben tercih etmem ama yapabilirsiniz tabii. Oldukça yüksek bir kalıp kullanmak gerekecektir. Buzdolabına koyduğunuz her şey bir süre sonra kurumaya başlar. Bir gün önce pişirip oda sıcaklığında saklayabilirsiniz. Sıkıca paketlerseniz 2 gün buzdolabında da kalır ama tabii ilk piştiğindeki gibi nefis olmayabilir.

 398. 398 - Fatoş 13 Ağustos 2014

  Sonunda yaptım. Gerçi bazı aksiliklerle karşılaştım ve hamur çemberden sızdı. Sanırım kakaolu karışımı daha fazla soğutmalıydım. 23 ve 16 cm lik kalıplara 3 katı ölçüyü paylaştırdım. Taşmaya rağmen 3 pat çıktı ve çok da alçak olmadı. Sonuç burada 🙂 http://birdilimkeyif.wordpress.com/2014/08/13/korsanli-pasta/

 399. 399 - Ebru 22 Ağustos 2014

  Hani şeytan marka giyerdi bizim şeytan çikolata giyince ölümcül tehlikelere sebep oldu ve bir mutfak canavarı olarak beni yoldan çıkardı misssss kokuların esiri oldum az sonra midemin derinliklerinde kendine uygun bir köşe bulacak gerçi biraz bekleseydim iyi olacaktı ama olsun tarif mükemmel olmuş şahsen ben beğendim evime gelen konuklarıma da mutlaka ikram edeceğim. Bir de sizden bir ricam olacak yurt dışına çıktığımda mutlaka Türkiye’de bulunmayan özel sosları kakaoları ve buna benzeri malzemeleri alıyorum yolculuğum italyaya neler bulabilirim burda?

 400. 400 - Cenk 22 Ağustos 2014

  Ebru – İtalya’ya gitmeyeli seneler oldu. Aklıma bir şey gelmiyor. Elbette ki peynir ve şarküteri ürünlerine dadanırdım. Belki birkaç İtalyan yemek kitabı karıştırabilirsiniz.

 401. 401 - Bahar 28 Ağustos 2014

  malzeme listesinde speculoos’u görünce hayatimda ilk kez Hollandada yasadigim icin kendimi çok sansli hissettim!

 402. 402 - Banu 02 Eylül 2014

  Bütün adımları harfiyen takip ettim, pastam aynı sizinki gibi görünüyordu, ancak ağustos sıcağını hesaba katmamışım. Dolaptan çıkarınca en fazla 1 dakika dik durabildi çikolata kırıntıları. Anında eridi gitti 🙂

 403. 403 - Cenk 03 Eylül 2014

  Zeynep – Kusura bakmayın ancak geri dönebiliyorum. Fındık ezmesi kullanınca miktarda bir değişiklik yapmaya gerek yok ama 350 gram da işinizi görecektir. 25 cm çapındaki bir kek kalıbında (kalıp oldukça yüksek olduğu sürece) pişirip ikiye bölebilirsiniz ama daha ince katlar elde edeceksiniz.

 404. 404 - aslı 10 Eylül 2014

  Ne güzel yıllardır usenmeden cevap yazıyorsun hem eline hem yüreğine sağlık.
  Benim sorum suyun ve sütün sıcaklığı ile ilgili ılık mı olacaklar yoksa ılıkdan biraz daha mı sıcak olacak?
  Şimdiden teşekkürler

 405. 405 - nesrin 16 Eylül 2014

  Merhaba Cenk
  Bu pastayı 3. kere yaptım. Her şey güzel de ganaj çok koyu renkli oldu üç seferde de. Seninki gibi açık renk olmuyor. Sebebi ne olabilir acaba?

 406. 406 - Cenk 21 Eylül 2014

  nesrin – Biscoff yerine başka bir malzeme kullandıysanız renk farkı olması doğal. Eğer kullandıysanız sebebini bilemiyorum.

 407. 407 - Cenk 30 Eylül 2014

  slı – Tarifte belirttiğim gibi, su kaynar, süt ise sıcak olacak. İkisi de ılık değil.

 408. 408 - ilayda 07 Ekim 2014

  Amerikada herhangi bir markette kolayca biscoff bulabilirsiniz arkadaşlar o kadar da bulunamayan birşey değil 🙂 hatta daha iki gün önce amerikadan gelecek olan ablama aldırdım 🙂 amerikadan gelecek herhangi birinden isteyin hemen 😉

 409. 409 - Tuba 12 Ekim 2014

  Bu pastayı defalarca yapıp her aeferinde harika sonuç alıyorum. Dün de oğlumun doğumgünü partisi için yaptım. Ben oğlumun isteği üzerine futbol temalı bir pasta yaptığım için kenarlarını süslemek için Dido kullandım ve üstünü çim havası vermesi için öğütülmüş antep fıstığı ile süsledim. Kek ve kreması bütün yiyenler tarafından müthiş bir beğeni aldı. Tarif için tekrar teşekkürler. Pastanın resmini http://instagram.com/tubabil adresine yükledim. 🙂

 410. 410 - Dzheylyan 14 Ekim 2014

  Öncelikle sizi tebrik etmek istiyorum siteniz çok güzel, tarifler çok güzel veee bu pasta çok ama çok güzel ve lezetli görünüyoru ellerinize salık . Tarifi mutlaka deniycam çünki ben bir çikolata aşıyım ve bu pasta tam benlik :)) ( almanyada yaşayan arkadaşar için ve orada arkadasları olanarın bilgisine http://www.amazon.de bulabilirsiniz Speculoos) Sadece bir sorum olacak keki ikiye bölmeden pişirilse olur mu ?

 411. 411 - Cenk 16 Ekim 2014

  Dzheyiyan – Olur, yalnız ona göre yüksek bir kalıp kullanmak gerekecektir.

 412. 412 - sümeyye 21 Ekim 2014

  mükemmel eline sağlık (:

 413. 413 - Aysegul ISIK 17 Kasım 2014

  Verdiginiz bu mukkemel tarifler için oncellikle tesekkur ederim. Ellerinize saglik. Benim bir sorum olacakti, bebegimin ilk dogum gunu için bu pastayi yapmaya çalistim fakat benim hazirladigim biscoff’lu ganajin rengi simsiyah oldu, fotograflardaki renk ile alakasi yok. Acaba çikolatadan mi kaynaklaniyor, tarifinizi birebir uyguladim. Tesekkur ederim.

 414. 414 - Cenk 24 Kasım 2014

  Aysegul – Çikolatadan kaynaklandığını sanmıyorum. Tarifi birebir uyguladınız mı?

 415. 415 - Beste 25 Kasım 2014

  Cenk bey merhaba,
  Bu keki yapmayı düşünüyorum bi arkadaşımın doğum günü için, bir öğrenci olarak sadece 26 cmlik bi kek kalıbım var 😀 kekin de çok ince olmasını istemiyorum. Önce tarifi ikiye bölüp tek katını yapıp pişirsem sonra ikinci yarıyı baştan yapsam 26 cmlikte tek seferde pişirmiş kadar ince olur mu yoksa biraz daha mı kalın olur? yoksa bundan vazgeçip tarifi bir buçuk katına mı çıkarıp tek seferde mi pişirmeliyim? Kekin dokusunda bir bozulma olur mu ne dersiniz?

 416. 416 - Aysegul ISIK 26 Kasım 2014

  Evet tarifi birebir uyguladim, gramaj ve çikolata oranlarina dikkat ederek ama nedense o rengi yakalayamadim. Cok koyu bir renk ortaya çikti.

 417. 417 - Cenk 05 Aralık 2014

  Beste – Bence tarifin 1,5 katını tek seferde pişirin (kalıbınızın kenarları yüksekse tabii).

 418. 418 - Ersel 05 Ocak 2015

  Keki beyaz yapmak icin kakaoyu cikarmamiz yeterlimidir

 419. 419 - sevil 05 Ocak 2015

  Merhaba Cenk Bey,
  Yeni yıl akşamı için tarifi denedim. Tatlı konusunda pek iyi olmasam da o kadar incelikli tarif etmişsiniz ki, müthiş bir pasta oldu. Hepimiz bayıldık. Ben Biscoff bulamadım, söylediğiniz gibi Sarelle fındık kreması kullandım, çok güzel oldu,ganajdan kalanları da ekmeğin üzerine sürüp bir kaç gün yedik:) Teşekkürler, iyi yıllar.
  Not: Şu anda fırında elmalı crumble tarifiniz pişiyor.Umarım onu da tutturabilirim.
  Sevgiler:)

 420. 420 - melike 07 Ocak 2015

  Tarifinize hassas mutfak tartısı ile sadık kaldığım ve herhangi bir uygulamanın dışına çıkmadığımı düşündüğüm halde neden acaba benim pastam aşırı koyu renkte ve aşırı bitter tadında olmuş olabilir?? Tek atladığım nokta yüzde 40 oranında kakao içeren çikolata yerine yüzde 45 oranında kakao barındıran çikolata kullanmam. Sizce böyle bi fark bu kadar koyu bir renk tonunu getirebilr mi? Kremam simsiyah oldu

 421. 421 - melike 07 Ocak 2015

  Çikolata olarak eti karamı kullanmıştım siz hangi çikolata markasını kullanmıştınız acaba??

 422. 422 - ayşe 11 Ocak 2015

  Eğitim alsaydiniz bu kadar basarili olamazdiniz bence eğitimin özgünlüğü bitirdiğini düşünüyorum .bende çok merakliyim haftasonlarimi mutfakta geçirmek en büyük keyfim dün havuçlu kekinizden yaptim ve herkes bayildi o kadar havuçlu kek tarifine baktim standart risk almadan verilen tarifler sizin özgünluğunuze ve sabriniza hayranim:)

 423. 423 - Cenk 11 Ocak 2015

  melike – %40 oranında kakao içeren çikolata, sütlü çikolata. Bitter çikolatada %70 kakao oranlı olanı tercih ediyorum. Tariflerde kullandığım çikolata markası için şu yazıyı okuyabilirsiniz.

 424. 424 - Cenk 11 Ocak 2015

  Ersel – Hayır. Maalesef o kadar basit değil. Kek tarifleri kafaya göre değişiklikler yapmaya pek müsait değildir. Diğer malzemelerin de değişmesi gerekebilir ve bunları ezbere söylemem mümkün değil.

 425. 425 - safiye şafak 21 Ocak 2015

  cenk bey vişne reçeli için kitabınızdaki üzüm reçelindeki pektin ve şeker miktarının aynısını kullansam olur mu olmazsa oranı ne olur sizce,bilgisizliğimden soruyorum bazı pasta keklerini(buradaki)niçin iki ayrı çemberde pişiriyoruz tek kalıpta pişirip katlandıramazmıyız teşekkürler

 426. 426 - Dora 01 Şubat 2015

  Tarifinize bayıldım. Önceleri sadece yılbaşı zamanı satılan şimdiler de ise her daim satışta bulunan tarçınlı-kurabiyeli speculoos le pain quotidien zincirinde bulunabiliyor. Benim de favorim.

 427. 427 - arzu 16 Şubat 2015

  Ağzına tatlı sürmeyen tamamen etçil yaşayan eniştem şu an hastanede son günlerini geçiriyor ve benden pasta istedi. Herkes çok şaşırdı. Asla pasta yemedi sağlığında. Eve dönerken aklımda sadece senin pastanın görüntüsü vardı cenk. Biraz önce kenar süsleri için ruloyu yapıp dolaba attım. Yarın pasta hazırlanacak. Cok heyecanlıyım, tüm yorumları tek tek okudum. Sarelle kremayi yanlış aldığımı farkettim. Benimki de çikolatalı fındık kreması. . Yenisini alma şansım yok. Görüntü seninki gibi iki renk olmayacak ama tadı kotu olmaz herhalde değil mi? Umarim güzel olur. Sonucu yazarım.

 428. 428 - Cenk 17 Şubat 2015

  arzu – Tadının kötü olacağını hiç sanmıyorum. Çok geçmiş olsun. Umarım uğraşlarınıza değer, enişteniz memnun kalır.

 429. 429 - arzu 18 Şubat 2015

  Cenk,gerçekten çok teşekkür ederim. İnan ki çok fazla kalbe temas ediyorsun. O hastane odasında bir lezzet patlaması yaşandı. Moral geldi,mutluluk geldi. Hemşireler de bayıldı. İyi ki varsın..

 430. 430 - Cenk 23 Şubat 2015

  arzu – Çok sevindim! Tekrar geçmiş olsun. Afiyet olsun.

 431. 431 - Cenk 23 Şubat 2015

  safiye şafak – Vişne ve üzüm arasında tatlılık ve pektin miktarı açısından farklılıklar olduğu için ne pektin ne de tarifteki şeker miktarı aynı olmayacaktır. Deneme yapmadığım için oranlar konusunda fikir yürütmek istemiyorum. Tek kalıpta pişirebilirsiniz ama kalıbın kenarlarının oldukça yüksek olması gerekecektir.

 432. 432 - selen 13 Mart 2015

  İyi çalışmalar Cenk Bey. Kitabınız çıkmadan önce internet sitenizdeki tarifleri yapıyordum. Kitabınız çıkınca ondaki tarifleri yapmaya başladım ama bir şey fark ettim bu tarifte de olduğu gibi kitap ve site arasında tarif olarak farklılıklar var. Kitaptaki tarifler iyileştirilmiş olan ve son olan tarifler mi bu farklılıklar neden?

 433. 433 - Cenk 23 Mart 2015

  selen – Tarifleri zaman içinde geliştirmeye devam ediyorum. Kitaptaki tarifler güncel olanlar. Bu pasta söz konusu olduğunda ise, kitaptaki tamamen başka bir tarif. Kırmızı Erikli Galette dışında blogdan birebir kitaba koyduğum tarif olmadı.

 434. 434 - Başarısız 23 Mart 2015

  Ben maalesef ihtimal dahilinde olan kremayı pütürlü hale getirmeyi başardım. 🙁 Tadına bakmak bile gelmiyor içimden. Koca adam oturup ağlayasım geldi resmen.

 435. 435 - Birce 17 Nisan 2015

  Merhaba Cenk,

  Bu sabah Le Pain Quotidien’de Specuulos spread gördüm, deneme şansınız oldu mu? Lotus’unkini henüz tedarik edemediğim için LPQ’nunkini karşılaştıracak bir referans noktam yok, denediyseniz sizin fikrinizi merak ediyorum.

 436. 436 - Cenk 20 Nisan 2015

  Birce – Maalesef denemedim.

 437. 437 - aybuke 21 Mayıs 2015

  Merhaba Cenk, dumani ustunde tuten kekim karsimda dururken sicagi sicagina yazmak istedim. 1 hafta sonra oglumun digumgunu icin bu pastayi yapmak niyeti ile bugun bir deneme keki pisirdim. olculere birebir sadik kaldim (senin tariflerin icin alindi o mutfak tartisi:) ) Niyetim bu olcuden 2 adet yapip onu da 25X40 cm lik dikdortgen bir kalba 2 seferde dokmekti bu nedenle de denemek icin 1 olcu yaptim. Sorunum su ki kekim hic kabarmadi -sanirim az geldi ic malzemesi bo buyutta bir kalip icin- kenarlar baya kurudu.Ortaya 1-1.5 cm kalinliginda bir kek cikti. Bir yerde cok hafif kabarmis orasi baya nemli fakat geri kalani kurumus neredeyse. Bir de tereyagli karisima yumurtalari kattiktan sonra putur putur bir yapi olustu sanki tereyagi ayrismis gibi. Bu neden kaynaklanabilir cozemedim. Ote yandan piserken evi saran o mis kokuyu ve kabaran kismin tadini ise tarif edemem, mukemmeldi 🙂

 438. 438 - jülide 25 Mayıs 2015

  cenk bey merhaba,
  bu yorumu ikinciye yazıyorum sanıyorum bir aksaklık oldu ve ulaşmadı size,Öncelikle çok uzun bir süre sadece okuduğum bir tarifken 2 gün önce denedim ,şuana kadar denediğim tüm tarifleriniz gibi bu tarifte ,harikaydı !
  Tarifi ganajı siteden , pandispanyayı kitabınızdaki tariften yararlanarak yaptım ,
  Az daha büyük çember olmasına rağmen tarifle oynamam gerekmedi , yüksekliği gayet iyi idi ,
  Fakat kek kalıbı değil de çember kullandığım ve folyo yu yağlamadığım için mi bilemedim ama pandispanya biraz yapıştı folyo ya .
  Ayrıca pandispanya şuana kadar denediklerimin haricinde daha kontrolsüz dü , ikinci katı üstüne koyarken 3 e bölündü , ganaj ın sayesinde düşmekten kurtuldu ,bu aşamada keki kontrol edebilmek için ne yapmalıydım sizce? Çok hassas ve dağılabilecek bir formda buna karşılık yediğim en iyi ipeksi kıvamlı pandispanya .
  Son olarak emeğinize sağlık

 439. 439 - Sevgi 29 Mayıs 2015

  Merhaba Cenk Bey, tarifler muhteşem,blok harika,fotoğraflara yorum bile yapamayacağım çok güzeller 🙂 Tariflerimi sizinle paylaşıp bilgilerinizden faydalanıp onları geliştirmek isterdim.Başarılarınız daimi olsun.

 440. 440 - Cenk 05 Haziran 2015

  jülide – Kekin parçalanmış olması ilginç. Üzerine elinizle tutup aktardıysanız parçalanmış olabilir. Yurtdışında kekin boyutlarında spatulalar var bu iş için. Onun yerine üzerini yağlayıp bir pasta kartonu da kullanabilirsiniz.

 441. 441 - Cenk 05 Haziran 2015

  aybuke – Oldukça büyük bir kalıp kullanmışsınız. Bu, kekin kabarmasını oldukça etkiler. Bu tip durumlarda genelde ortası yanlarından daha fazla kabarır. Pütür pütür olması da genelde yumurtaları soğuk kullanmaktan kaynaklanır. Bu tamamen benim hatam, tarifte belirtmediğimin farkına şu anda vardım. Hemen düzeltiyorum. Umarım bir dahaki denemenizde daha iyi bir sonuç alırsınız.

 442. 442 - zeynep franchi y atala 29 Temmuz 2015

  Bu kadar muazzam nasıl kestiniz merak ettim. Sanki hiç kesilmemiş üçgen halde yapılmış gibi.Eski yorumlardan öğrendiğim ve bugüne kadar ilk defa duyduğum bir kelime oldu ” muhtekalade” :)) Öğrenmenin ne yaşı ne de yeri varmış gerçekten.

 443. 443 - Bilge 30 Ağustos 2015

  Merhaba cenk abi
  Ben 15 yaşındayım, yemek yapmaya ve yemeye bayılıyorum özelliklede tatlılara 🙂 Bu tarifi gördüğüm anda yapmak istedim acaba gerçekten göründüğü gibi olacak mı diye…Nihayet yapmaya fırsatım olduğunda bu işe kuzenimle beraber kalkıştık ve sizinki kadar simetrik olmasada harika bir pasta çıkarttık ortaya.Yumuşacık bir kek ve lezzetli bir kremayı tamamlayan çikolata parçalarıyla efsane bir pastaydı bize tattırdığınız.Gerçekten tarifi yazan ve deneyen ellerinize sağlık.Blogunuzu gezerken bütün tariflerinizin böyle olduğunu farkettim diğerlerini de deneyip size yazana kadar sağlıcakla kalın … 🙂

 444. 444 - Cenk 22 Eylül 2015

  Bilge – Afiyet olsun! Beğenmenize çok sevindim 🙂

 445. 445 - Hülya 13 Ekim 2015

  Merhaba , isminiz bir efsane gibi medya dünyasinda ve bende tanisma serefine eristim sayfanizla nihayet 🙂 Devil cake, Devil caeke duyardim hep ama coook kalorili olur korkukusyla bir pasta türevleri tutkunu olarak coook sevecegimi bilsemde yanasmadim bu güne kadar. Bu güne kadar diyorum cünkü 20 yildir Almanya’da yasamama ragmen Biskof la sizin sayenizde tanistim ve sizi kiskandirmis olmayayim ama bana 50 metre mesafede olan marketten aldim ve biraz öncede sabirsizlikla acip bir kasik ,sonra bir kasik daha,sonra yine derken dört kasik ( tatli kasigi) gidiverdi ,geriside Devil cake olaak insallah :))) Iyi geceler,tanistigimiza cok memnun oldum…

 446. 446 - Basak 25 Ekim 2015

  Merhaba!
  Bloğunuzun yıllardır takipçisiyim, kitabınızı da aldım. Tariflerinizin hepsi çok özel ve harika görünüyor. 4 başarısız farklı tarif denememden sonra bu şeytan çikolata giyer pastanızı yapmaya karar verdim. Denediğim diğer tarifler, brownie, korova kurabiyeleri, peynirli tart, ve kabaklı börekti. Yurt dışında Yaşadığım için bütün malzemeleri 1. Kalite (fleur de sel, lindt ve ya suchland çikolata, iyi marka bir irish butter gibi) temin etmeme ramen hayal ettiğim sonuçları alamadım. Ya ben biraz beceriksizim, ya da damak tatlarımız uymuyor kanısına vardım 🙂 çünkü genel sorun fazla ağır olmalarıydı. Ama vazgeçmedim bugün bu pastayı yaptım.
  Kek ve krema harika oldu. 24 cm lik kap kullanmama karşın sorun yaşamadım. Kremam biraz arttı. Üstüne yeterli miktar kalmaz korkusuyla, içine az sürmüş olabilirim. Bir de dekorasyon için kullandığım çikolatalar eriyip yumuşamaya başladı. Pastanın son çeyreğindeki uzun çitler biraz eğildi:) buradan deneyecek olanlara hızlı davranmalarını tavsiye ederim. Ve ya yumuşamaya başladığında çikolata kırıkları 5 dk deep freeze sokulabilir belki.
  Artan Kırıklar da pastanın üzerini tam kaplamaya yetmedi. Krema görünüyor yukarıdan bakınca. Ama olsun yine de bence benim için hiç fena bir sonuç değil. Şu an buzdolabında soğuyor kendisi. Bakalım son hali ve tadı nasıl olacak, heyecanla bekliyorum.
  Tekrardan tarif için teşekkürler

  Not: biscoff kullanmak istediğim için kitaptaki tarifi denemedim. Bu şekliyle daha pratik sanki 🙂

 447. 447 - Ahmet 26 Ekim 2015

  Çok güzel bir doğum günü pastası oldu eşime. Kesinlikle denenmesi gereken bir tarif. Tek sorun Biscoff bitince üzülmek.

 448. 448 - Cenk 26 Ekim 2015

  Basak – Öncelikle kitaptaki Şeytan Çikolata Giyer çok daha başarılı bir tarif. Bir kez de onu denemenizi tavsiye ederim. Kitapta da bahsettiğim gibi, kırıkların yumuşamasını istemiyorsanız çikolatayı öncesinde tavlayabilirsiniz. Kırıklardan 2 ölçü yapıp en güzel kırılanları çevresi için seçebilirsiniz (artanlar her zaman tekrar eritilebilir).

 449. 449 - Betül 01 Kasım 2015

  Cenk Bey kitabınızı aldım ve pasta yaparken kullandığım tek tarif Şeytan Çikolata Giyer’deki kakaolu kek ve ganaj. Oldukça lezzetli oluyor fakat benim bir sorunum var. Kekleri patlara ayırırken çok çabuk ufalanıyor ve patlar ortadan ikiye ayrılıyor onları düzgünce üst üste koyamıyorum. Bunun nedeni ne olabilir? Çok teşekkür ederim…

 450. 450 - Cenk 05 Kasım 2015

  Betül – Eğer ölçülere birebir uyuyorsanız çok fazla ufalanması normal değil. Malzemeleri tartıyla mı ölçüyorsunuz?

 451. 451 - sümeyra 12 Kasım 2015

  merhaba cenk bey tarifinizi uyguladım şuana kadar neden yapmamışım diye dün akşamdan beri kendime kızıyorum! inanılmaz bir lezzet ortaya çıktı. Teşekkür ediyorum size böyle kaliteli bir pastayı evde yapma şansım oldu..İkram ettiğim kişiler hayran kaldı. Bolca reklamınızı yaptım:)
  Buarada kek efsane ama çok kabaracak bi kek olur diye düşündüm çok kabarmaması normal mi?
  keki 2 ayrı kapta pişirdim 20 cm lik çemberlerde

 452. 452 - Ceren 12 Kasım 2015

  Cenk Bey selamlar
  O kadar cok tarifinizi denedim ki
  Bayiliyorum gercekten
  ElleriniZe saglik
  Ben bunu biscoff ile denemek istiyorum
  Dun barcelonada bir cok markete Baktim ama bulamadim
  Olmazsa siparisle de olsa bu tarifinizi deneyecegim
  Bir de bir sorum var
  Ben cikolatayi erittigim zaman kagit ustunde yayamiyorum
  Yani cikolata dokuldugu yerde kaliyor
  Acaba sutlu cikolata kullandigim icin mi?

 453. 453 - Betül 12 Kasım 2015

  Cenk Bey evet birebir ölçülerinize uyarak yapıyorum. Lezzeti çok güzel herles bayılıyor ama 1 patı diğerinin üzerine götürürken bile kırılıveriyor:(

 454. 454 - Cenk 14 Kasım 2015

  Ceren – Kullandığınız çikolatadan kaynaklanıyor. Sanırım yeterince kakao yağı içermiyor. Başka bir markayı deneyin. Bitter çikolata eridği zaman daha akışkan olduğu için ideal.

 455. 455 - Cenk 14 Kasım 2015

  sümeyra – “Çok kabarmak” kişiden kişiye değişebileceği için nasıl bir cevap vermem gerektiğini bilemiyorum ama genelleme yapacaksak normal düzeyde kabaran bir kek. Her zamanki keklerinizden daha az kabardıysa kuru malzemeleri ekledikten sonra fazla karıştırmış olabilirsiniz.

 456. 456 - Cenk 14 Kasım 2015

  Betül – Elinizle götürmek yerine önce kaydırarak ters çevrilmiş ve üzerine hafif pudra şekeri serpilmiş bir tepsinin üzerine aktarın, sonra da ganajın üzerine yine tepsinin üzerinden kaydırarak aktarın. Kırılma ihtimalini en aza çekmiş olursunuz.

 457. 457 - huriye 07 Aralık 2015

  cenk bey çok teşekkür ediyorum…
  denedim ve muhteşem oldu herkese tavsiye ederim
  sayenizde övgüler aldım 🙂

 458. 458 - Gönùl 10 Aralık 2015

  Cenk bey yuvarlak kalip yerine kare kalip kullansak olur mu acaba?

 459. 459 - elif 18 Aralık 2015

  Merhaba Cenk Bey,
  tarifinizdeki kek kısmını dün oğlumun doğumgünü için yaptım.Fakat sonuç inanılmaz kötü oldu .1.si fırına koyduğum andan itibaren çok fazla sulandı dolayısıyla içi pişmedi.Çok hevesle yapmaya başlamıştım böyle bir sonuçtan sonra kek kısmından vazgeçtim ,başka bir tarifteki pandispanyayı kullandım.Kreması sizin tarifinizdi,yukardaki fotolarda göründüğü gibi katı olmadı, daha sulu bir kıvamdaydı.Lezzeti harika tabiki söyleyecek söz yok.Keki de tutsaydı harika olacaktı.işte benim de pasta maceram bu şekilde gelişti….

 460. 460 - serap 30 Aralık 2015

  Merhabalar Cenk Bey, tarifinizi ilk yaptigimda karbonat yerine kabartma tozu kullanmistim gayet iyi oldu, yalniz olcuyu kendimce ayarladim; siz olcu verebilir misiniz kabartma tozu olcusu olarak? Bir de benim yaptigim cikolata kıriklari sizinkiler kadar parlak gorulmuyor, eritirken icine margarin veya tereyagi mi ekliyorsunuz, ögrenebilir miyim?

 461. 461 - Cenk 14 Ocak 2016

  serap – Karbonat ve kabartma tozu birbirleriyle değiştirilebilir malzemeler değil. Hangisinin kullanılacağına tarifteki diğer malzemeler karar veriyor. Dolayısıyla aynı tarifi kabartma tozu ölçüsü olarak vermek diye bir şey yok. Çikolata kırıklarına herhangi bir yağ eklemiyorum, ekleseydim zaten malzemeler kısmında muhakkak belirtirdim.

 462. 462 - Cenk 14 Ocak 2016

  Gönül – 20 cm’lik kare kalıp olabilir; sadece kekler biraz daha ince olacaktır.

 463. 463 - Elvan 21 Şubat 2016

  Cenk bey merhaba,
  Bir arkadasimin tavsiyesi uzerine sitenize girdim ve tarifinizi dun gece denedim. Ingilterde yasadigim icin bu malzemleri bulmak benim icin cok kolay oldu ve tarifinize harfiyen uydum.Fakat benim kremam sizin resimde gosterdiginiz gibi acik renk olmadi aksine bitter cikolata rengi ve tadinda oldu. biscoff’dan ziyade cikolata tadi daha hakimdi. Acaba neyi yanlis yapmis olabilirim. tarifinizdeki gibi 150gr. 70% bitter cikplata, 150gr. 40% cikolata kullandim. Bana bu konuda cevap verebilrseniz cok cok mutlu olurum.
  Bu arada yaptigim keki arkadasimin dogumgunu partisine goturdum, yerli yabanci herkes bayildi. en az 15 takipciniz daha oldu. Tesekkurler bu guzel tarifler icin. Digerlerini denemek icin sabirsizlaniyorum…

 464. 464 - Elif 25 Şubat 2016

  Şu ana kadar yaptığım en muhteşem pastaydi herkes bayıldı emegime değdi top 10 da bir numara tarif için teşekkürler harikasiniz

 465. 465 - Cenk 28 Şubat 2016

  Elvan – Maalesef bir fikrim yok. Malzemelerle ortaya çıkan renk bu. İki çikolatanın toplam ağırlığı Biscoff’un ağırlığından daha az olduğu için Biscoff’un gayet ön planda olması lazımdı. Biscoff miktarını mı azalttınız acaba? Kremayı da eklediniz, değil mi?

 466. 466 - şirin 29 Şubat 2016

  Cenk Bey merhaba, ben de Elvan hanımın yaşadığı durumla karşılaştım. Çikolata rengi ve tadında bir krema oldu benimki de. Tadı güzel olsa da bir daha yaparsam çikolata miktarını azaltmayı düşünüyorum.

 467. 467 - Elvan 01 Mart 2016

  cok tesekkurler Cenk bey cevabiniz icin. evet ayni tarifinizdeki gibi krema ekledim. ikinci denememde farkli marka cikolata kullandim ama renk yine koyu cikolata rengi oldu. son bir soru acaba %40 sutlu cikolata derken beyaz cikolata mi demek istediniz. orda mi hata yapiyorum.

 468. 468 - Ceren 18 Mart 2016

  Yine mükemmel bir tarif daha.
  Teşekkürler.
  Bu sefer farklı bir sentez yapayım dedim.
  Yarın eşimin doğumgünü
  İlk önce çikolata kırıklarını hazırladım şimdi dolapta.
  Pastamın keki için senin çikolatalı bundt kek tarifini kullanacağım o keke bayılıyoruz.
  Pasta kremasına daha karar veremedim
  Biscoffu bu hafta çok aradım ama bulamadım.
  Neyse bakalım çıktık bir yola bakalım Nasıl olacak sonuç.
  Bu arada çikolata kırıkları yazınca
  Senin tarifin yarısı çalınmış burada da var

  http://sihirliparmaklarr.blogspot.com.es/2011/04/cikolata-krkl-yaspasta.html?m=1

  En azından cümleleri değiştirseler. Eskiden yazılmış ama Emek hırsızlığını değiştirmiyor ne yazıkki.

 469. 469 - Ceren 20 Mart 2016

  Pastam harika oldu.
  Keki cikolatali bundt kek tarifinizi kullanip 23 cm kalipta
  Pisirdim harika kabardi
  Krema ve cikolata kiriklarinida bu tariften uyguladim.
  Cikolata kiriklarim Aynen fotograflardaki gibi sekil aldi.
  Burada pastam

  http://i.hizliresim.com/9oDRPQ.jpg

  Tarifleriniz icin cok tesekkurler.
  Umarim siparis verdigim kitabiniz en yakin zamanda ulasir da Yeni Tarifleri denerim.

 470. 470 - Cenk 21 Mart 2016

  Ceren – Nefis gözüküyor. Ellerinize sağlık.

 471. 471 - Cenk 21 Mart 2016

  Elvan – Hayır, beyaz çikolata demek istemedim. Marketlerde satılan sütlü çikolatalar %25 kakao oranına sahip. Benim kullandığım sütlü çikolatadaki kakao oranı %40 ama bunun renge değil tada katkısı var.

 472. 472 - begüm 01 Aralık 2016

  Tarifi birebir uyguladım ama kek karışımında şekerler pütür pütür kaldı ve fırındeyken fokurduyordu tadına bakmaya bile korkuyorum sizce neden olmuş olabilir ?

 473. 473 - Cenk 02 Aralık 2016

  begüm – şeker ve tereyağını 5 dakika boyunca çırptıysanız şekerlerin pütür pütür kalmaması gerekirdi. Fokurdama konusunda ne diyebileceğimi bilmiyorum. Böyle bir durumla ilk defa karşılaşıyorum. Tencerede kaynar gibi mi fokurduyordu?

 474. 474 - Çiğdem 12 Aralık 2016

  Merhaba, bu tarifi buradaki haliyle birkaç kere yaptım. En son yaptığımda sizinkine en azından görüntü olarak epey yaklaşmışlığım var. Sonra kitabınızdaki tarifi okudum. Ne göreyim! Maddi manevi hazırlığa gerek yokmuş.Üzülsem mi sevinsem mi bilemedim. Kitabınızdaki tarifler de birbirinden özenli ve muhteşem.Hikayeler hüzünlü, fotoğraflar göz alıcı, bol bol da çikolata mevcut. Depresyona kitime ekledim.

 475. 475 - Betül 02 Ocak 2017

  Cenk Bey merhaba. Eşimin doğum günü için kitaptaki Şeytan Çikolata Giyer pastasını yapacağım. Ancak pastayı pazar günü kahvaltı sonrasında ikram edeceğim ve dolayısıyla cumartesi hazırlamam gerekiyor. Son aşamadaki (390 gr.lık) ganajla ve ardından kırıklarla kaplama aşamasını pazar günü yapsam nasıl olur sizce? Ganaj buzdolabında sertleşecek, herhangi bir yolla ilk andaki performansı tekrar yakalayabilir miyim?

 476. 476 - Cenk 02 Ocak 2017

  Betül – Sona kalan 390 gramlık ganajı buzdolabında saklarsanız onu yaymanız çok zor olacaktır. Bence tamamen kaplayın, kırıkları yapıştıracağınız zaman uzaktan fön makinesi tutarak dış yüzeyin çok hafif yumuşamasını sağlayın.

 477. 477 - Şeyma 01 Şubat 2017

  Merhaba cenk bey tarifinizi biraz önce 12yaşımda kardeşimle oğluma 2yaş doğum günü pastası olarak yaptım mükemmel oldu tabii şekli sizinkinin yanından geçmiyor ama o kremanın tadı kekin yumuşaklığı süper gözüküyor şuan buzdolabında dinleniyor kendileri akşama yicez tarif için teşekkürler
  Benim asıl merak ettiğim biz alkol kullanmıyoruz valrhona nın kakao ve çikolatasından almayı düşünüyorum çikolatalarının içinde alkol tarzı madde var mıdır? Belki saçma gelecek sorum ama bizim hassas noktamız.

  Ve tariflerin kendisini detaylı anlatmanın yetmemiş her soru soranada titizlikle cevap vermişsiniz tarifi yapmadan önce yorumların neredeyae yarısını okudum çok faydalı oluyorlar

 478. 478 - Şebnem 20 Şubat 2017

  Merhaba Cenk Bey,blogunuzu yenı keşfettim kitabınızı hiç biryerde bulamıyorum tüm sitelerde tükendiği yazıyor ne zaman çıkacak acaba kitap çıkana kadar blogtan faydalanıyorum açıkcası birkaç sorum olacak keki 20 cm ve yüksekliği 7 cm olan kalıpta tek seferde pişirmeyi düşünüyorum bir sorun yaşarmıyım ? ve biscoff kreması veya sarelle yerıne tarıfe marketlerde satılan süt kreması eklesem olurmu ? Ne kadar süt kreması eklemem gerekebilir ? Şimdiden teşekkür ederim.

 479. 479 - Cenk 25 Mart 2017

  Şeyma – Çikolata ürünlerinde alkol bulunmuyor; kakaoda da olması zaten garip olurdu.

 480. 480 - Cenk 25 Mart 2017

  Şebnem – Kitabın son baskısı tükeneli çok oldu. Her gün sosyal medya hesaplarıma da benzer mesajlar geliyor, ben de sürekli yayınevimi arayıp yeni baskıya girmelerini rica ediyorum. Son olarak Mart ayı içerisinde baskıya gireceklerini belirtmişlerdi ama hâlâ ses yok. Israrlı bir şekilde takip ettim, hatırlatma e-postaları attım ve hâlâ belirlenmiş bir tarih yok. Artık ağızlarından zorla başka bir tarih alıp tekrar size karşı zor durumda kalmak istemiyorum. Şu noktada artık elimden gelen fazla bir şey yok. Eğer bu konuda bir şikayetiniz veya talebiniz varsa lütfen Okuyan Us’a direkt olarak ulaşıp dile getiriniz. Umarım sizin ısrarınız daha etkili olur. Yüksek bir kalıpta sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Süt kreması ve diğerleri bambaşka malzemeler, onların yerine geçmeyecektir.

 481. 481 - munevver 22 Nisan 2017

  ellerine sağlık yaptığın her şey güzel sen bilgilisin annene selamlar münevver teyzen seni takdir ediyor işlerinde başarılı olman dileğim

 482. 482 - Beyza 10 Mayıs 2017

  Cenk bey yarım ölçü 15 cm’lik kalıba yeterli gelir mi az kişiyiz Doğum günü için yapacağım acil cevaplarsanız sevinirim.

 483. 483 - Cenk 11 Mayıs 2017

  Beyza – Kalıbınızın derinliği kaç cm acaba?

 484. 484 - Beyza 13 Mayıs 2017

  Dediğim gibi yarım ölçü yaptım kabın derinliği 8 cmdi. Harika oldu çok teşekkür ederiz.

 485. 485 - Nesrin 28 Mayıs 2017

  Merhaba,Almanya’da oturup bu pastadan yapan var mı? Krema yerine schlagsahne koydum,yarım ölçü hem de, katılaştı ve kesti. Pürüzsüz olmadı maalesef. Ne tavsiye edersiniz? Arkadaşımdayım ve onun bu konulara pek ilgisi yok

 486. 486 - Huri 19 Haziran 2017

  Selam Cenk, ben bu pastanin kitabindaki versiyonuna hayranim.. surekli yapiyorum.. o ganaja faha hafif olsun diye muz eklesemmi diye dusunmekteyim.. belki tereyagindan kisip, yerine muz koysam, katilasmasi icin de su miktarini kissam? Ne dersin?

 487. 487 - Cenk 19 Haziran 2017

  Huri – Muzun ganajı hafifleteceğini düşünmüyorum. Bir de pürüzsüz kıvamını bozacaktır. Hafifletmek için (eğer problem çikolata yoğunluğuysa) belki daha tatlı bir bitter çikolata (%70 kakao yerine %55 civarı) kullanabilirsiniz.

 488. 488 - Yasemin 18 Ekim 2017

  Merhabalar cenk bey arasına hafif muz koyabilirmiyim?

 489. 489 - Cenk 08 Kasım 2017

  Yasemin – Tamamen keyfinize kalmış.

 490. 490 - Beyza R 16 Aralık 2017

  Selam Cenk…
  Bugün herkesin bahsettiği bir süpermarkete ilk kez girdim biscoff kremasını gördüm… hemen yapışık aldım… en kısa sürede tarifi deneyeceğim

 491. 491 - Beyza R 16 Aralık 2017

  Sevgili Cenk,
  Bugün girdiğim bir süpermarkette(istanbul’da) lotus marka biscoff kreması buldum… en kısa sürede tarifini deneyeceğim

 492. 492 - Zeynep 11 Şubat 2018

  Merhaba Cenk Bey. Ben bu tarifinizi yarım ölçü olarak denemek istiyorum fakat kaç tane yumurta kullanmam gerektiğini kestiremedim. 2 orta boy yeterli olur mu acaba? Şimdiden teşekkürler 🙂

 493. 493 - Cenk 01 Mart 2018

  Zeynep – Yeterli olacaktır.

 494. 494 - Murat 18 Nisan 2018

  Her şey çok güzel ancak; bir tarifi bukadar uzatarak anlatmak insanı sıkar…

 495. 495 - Pınar 18 Ağustos 2018

  Merhaba Cenk Bey
  Pastanın kremasını iki ölçü yapıp yarısını sakalamak istiyorum ama derin dondurucuda saklanabilir mi?

 496. 496 - Arzu 04 Eylül 2018

  Cenk Bey, bu pastayı her yıl eşimin doğumgününde yapıyorum (üstündeki ganaj hariç biraz tembel versiyonunu:) daha öncekilerr göre bu sefer ilk kez tüm malzemeleri gramı gramina tartarak kullandım; zira daha önceki senelerde mutfak terazim yoktu göz karari yapiyordum biraz. Fakat acayip sulu bir hamur oldu nerdeyse içilebilir kıvamda, tabi ki pişmedi ben de fırından çıkarıp un ekleyip nerdeyse bir önceki kadar yani 210 yerine 350_400 Gr un oldu içinde. Sonunda pisti ama o ıslak çikolata hali gitti tabi normal kek oldu. Tereyağ dışarıda 3 saat kalmisti, kakaoya eklenen su ve süt de toplam 300 ml oldu. Acaba bunlar mı bozdu kıvamı ama bu kadar etkisi olur mu çok şaşırdım.

 497. 497 - Arzu 04 Eylül 2018

  Pardon yazım hatalarim olmuş, ayrıca ganaji yapıyorum üstündeki çikolata kırıklarını yapmıyorum demek istemiştim. Hamurun kıvamı yukaridaki birkaç yorumdan okuduğum kadarıyla birkac kişi de daha tutmamis, sulu olmuş. bunun nedeni ne olabilir ki gerçekten büyük bir hüsranla sonuçlandı şu an bildiğiniz kakaolu baton bir kekim var:(

 498. 498 - Şenay Özbilgin 03 Kasım 2018

  Cenk merhaba,
  Bugün bu kekini denedim👌🏻👌🏻
  Bir doğum günü pastasının kekini oluşturdu😍
  İzninle tarifini kendi cümlelerimle ve etiketleyerek yazmak istiyorum🙏🙏

 499. 499 - Cenk 06 Kasım 2018

  Şenay Özbilgin – Elbette!

 500. 500 - Cenk 10 Ocak 2019

  Pınar – Derin dondurucua her şey saklanabilir ama kullanmadan önce yumuşak bir kıvama getirmek zor olabilir. Tavsiye etmem.

 501. 501 - Cenk 10 Ocak 2019

  Arzu – Kek harcının 350-400 gram kadar un alması mümkün değil. Defalarca denediğim ve birçok kez denenmiş bir tarif olduğu için ne yanlış gitti bilemiyorum. Malzemelerden birini eklemeyi unutmuş olabilir misiniz acaba?

Yorumunuzu bırakınız