San Francisco Gezi Notları – Japantown, Pacific Heights ve Marina

16 Kasım 2015 | Kategori: Gezi ve Seyahat

San Francisco - Golden Gate Köprüsü

San Francisco’ya vardığımda bavulları odaya bıraktığım gibi kendimi sokağa atarım. Son iki gidişimde de aynı şeyi yaptığıma göre artık bunu bir alışkanlık edinmişim gibi anlatabilirim. Yeni bir San Francisco alışkanlığım var; ne mutlu bana!

İstikamet belli. Otelden çıkıp sağa dönerim. Fillmore’a yirmi adım kala sağdaki tarihi Cottage Row’a saparım. Beş merdiven çıkınca solumda duran, evimin salonundan bile ufak ve en az evimin salonu kadar temiz olan parka bakıp dizimin dibinde köpeğimle kitap okuyacağım günleri düşünürüm.

Cottage Row San Francisco

Pacific Heights San Francisco

İlerleyip Golden Gate Köprüsü kırmızısı evin önüne geldiğimde, “Bir gün benim olacaksın!” diye fısıldar, on adım sonra sola dönerim.

Pacific Heights San Francisco

Pacific Heights San Francisco

Pacific Heights San Francisco

Fillmore’dan sağa sapınca kendimi Fraîche’in önünde bulurum. Oradan elimde Blue Bottle kahvemle çıkar Fillmore’u tırmanmaya başlarım.

Fillmore San Francisco

Sonradan defalarca gireceğimi bilsem de muhakkak Nest’e uğrar içeride biraz vakit geçirdikten sonra tırmanmaya devam ederim. Fillmore ile Pacific’in kesişiminde derin bir nefis çekerim.

Fillmore Broadway San Francisco

Bir blok sonra, Fillmore Broadway’le kesiştiğinde ve Marina’yı kuşbakışı gördüğümde, beni zor bir karar bekler.

marina San Francisco

Cottage Row’daki Golden Gate Köprüsü kırmızısı evi anında satarım. Sağ köşedeki apartmanın en üst katında mı otururum yoksa sol köşedeki evin bitişiğindeki, çatısında yuvarlak pencereleri olan evde mi? Fillmore’dan Marina’ya doğru inerken her adımda karar zorlaşır. Sağlı sollu evler aklımı çeler, Golden Gate Köprüsü sisin içine gizlenir ve yoluma devam ederim.

Chestnut Street San Francisco

Fillmore, Chestnut’la kesiştiğinde kendimi evimde hissetmeye başlarım. Köşedeki Williams Sonoma’nın vitrinine şöyle bir göz atar Downtown’daki dükkanda geçireceğim saatler için heyecanlanırım. Chestnut üzerinde dükkanlara baka baka ilerlerim. Açılan yeni yerler, kapanan eskiler derken heyecan artar ve nihayetinde Divisadero’yla kesişirim.

Divisadero Street San Francisco

Kafamı yukarıya kaldırır önce eski jaluzilerim duruyor mu diye bakarım, kapısına gidip girişini seyrederim sonra da bükük bir boyunla geri dönüp Chestnut üzerine nerede yemek yesem diye karar vermeye çalışırım.

Chestnut Street Ev San Francisco

Yemekten sonra Coffee Roastery’ye uğrarım. Kahvesi kötü de olsa eskiyi hatırlatır, umursamam. Dışarıdaki masalardan birine oturup beş dakikacık daha eski evimi seyrettikten sonra elimde kahvem, Marina’nın ara sokaklarına dalarım.

Marina - San Francisco

Arabam için park yeri aradığım günleri hatırlarım. Yorulduysam otele geri dönerim, gücüm yerindeyse de Palace of Fine Arts’ın yanından ilerleyip Golden Gate’i doya doya seyredeceğim bir noktaya otururum. Gecem gündüzüme karışmış olduğundan rüzgar her zamankinden daha fazla sersemletir. Odaya gelirim, yorganın altına girip kanallarda Altın Kızlar’ı ararım, uykuya dalamayacakmışım gibi hissederken sabah olur.

İlk gün böyle geçer. Ayağımın tozuyla yaptıklarım bunlar. Daha sonraki günlerde neler yaptığımı anlatacağım San Francisco notları bu sefer oldukça detaylı olacak. Birbirine yakın bazı bölgeleri birleştirerek kafamda günlük turlar oluşturdum. Bu bölgelerin tamamını hakkını vererek dolaşmak en az bir hafta sürer – ki o durumda dahi San Francisco’nun altını üstüne getirmiş sayılmazsınız. Bir gününüz varsa ne yapmalı, üç gününüz varsa ne etmeli, bu durumlar için de bir yazı düşüneceğim.

Bir önceki ziyaretimden bu yana oldukça fazla yeni yer açılmış. Şehirde bir haftadan biraz daha fazla vakit geçirmeme rağmen gitmeden önce hazırladığım listedeki yerlerin neredeyse yarısına uğrayamadım bile. Uğrayamadığım yerleri de yazıların sonuna liste halinde ekleyeceğim. Elinizin altında bulunsun. Bu tip şehir notları belirli bir zaman sonra anlamını yitirmeye başlıyor ama bir gün kendinizi San Francisco’da bulursanız, yazdıklarımın size en azından bir başlangıç noktası oluşturacağını umuyorum. Dükkan, café ve restoranların hangi günlerde ve saatler arasında açık hangi günlerde de kapalı olduğunu bilerek not etmiyorum. Seyahatiniz öncesinde websitelerini ziyaret ederek en güncel bilgiye ulaşmanız daha doğru olacaktır. Genelleme yapmak gerekirse, San Francisco’da 10:00’dan önce açık dükkan bulmak zor. Kahvaltıyı 9:00 gibi yaptıktan sonra güne başlamak en mantıklısı.

Japantown San Francisco

Bugünkü yazıda üç bölgeyi birleştirdim: Japantown, Pacific Heights ve Marina. Japantown ile Pacific Heights arasındaki Lower Pacific Heights’ı ve Pacific Heights ile Marina arasındaki Cow Hollow’u da bu bölgelerin içine katıyorum. İki senedir kaldığım Hotel Tomo (yeni adıyla The Kimpton Buchanan) tam da Japantown ve Lower Pacific Heights bölgelerinin kesişiminde.

Japantown San Francisco

İlk kaldığımda çok memnun ayrılmıştım ama bu sefer aynı deneyimi yaşadığımı söyleyemeyeceğim. Gitmeden önce attıkları emailde oteli baştan aşağıya yenilediklerinden bahsetmişlerdi. Gittiğimizde karşılaştığımız manzaraya inanamadık; otelin bir kısmı hala inşaat halindeydi. Yenilenmiş odalardan birine girdiğimizde ise yine hayal kırıklığı: Duvarlardaki anime duvar kağıtlarını söküp beyaza boyamışlar, tahta olan her şeyi siyaha boyamışlar, koyu gri halı döşemişler, füme perdeler asmışlar, köşeye de cam bir masa ve hiç rahat olmayan bir sandalye koymuşlar. Eskiden hiç göze batmayan gardırop da, maviye boyadıklarından olsa gerek, üstünüze üstünüze geliyor.

O eski ferah oda adeta bir zindan olmuş. Bir de üstüne fiyatı yükseltmişler. İşin komik tarafı, bütün bunlara rağmen pişman değilim. Sebebi de otelin konumunun benim için ideal olması. Tanıdığım birçok kişi San Francisco’ya gittiğinde Downtown civarındaki otelleri tercih ediyor. Oradaki oteller daha büyük, kurumsal ve tıkır tıkır işleyen yerler. Pacific Heights’ın mı yoksa Downtown’un mu daha merkezi olduğu bence kişiden kişiye değişir ama benim için asıl önemli olan şey, otelden çıktıktan sonra etrafta kahve içebileceğim ve yemek yiyebileceğim bir sürü yer olması. Bir de tabii rahat rahat yürüyebileceğim, kocaman binaların olmadığı sokaklar. Marina da bir alternatif olabilir ama oradaki seçenekler de motellerle sınırlı ve internetteki yorumların hepsi birer korku hikayesi. Fazlasıyla turistik bir bölge olduğu için Fisherman’s Wharf civarındaki oteller de bana göre değil. Aslında kalınması gereken bölge Mission Dolores. Şehrin en popüler bölgesi olmasına rağmen kalınacak düzgün bir yer olmamasını bir türlü anlayamıyorum. Keşfettiğimde iş işten geçmişti ama gözüme hoş gelen bir tek şurayı buldum. Bir dahaki sefere deneyebilirim. Tabii her zaman Airbnb’deki kiralık evlerden birinde de kalabilirsiniz ama gitmeden önce yaptığım araştırmadan anladığım kadarıyla fiyatlar uçmuş gitmiş durumda.

Bugünün konusuna dönersek…

JAPANTOWN ve PACIFIC HEIGHTS

Japancenter San Francisco

Japancenter: Haritaya göre ilerlemem gerekirse, bölgenin alt noktası olan Japantown’dan başlamak lazım. Japantown deyince insanın aklına şehrin nispeten büyük bir bölgesi geliyor. Restoranlar, pazarlar, dükkanlar… San Francisco’nun Japantown’u ise sadece 6 bloktan ibaret.

Japantown San Francisco

Yarısını da üç tane alışveriş merkezinden ibaret Japancenter oluşturuyor. Bloklardan birinde Sundance Kabuki sinemaları var. Koltukları dehşet rahatsız ama büfesinde Humphry Slocombe dondurmaları satılıyor! Aynı bloktaki Kinokuniya, anime ve manga severler için cevher sayılabilecek bir kitapçı. Hemen yanında ise içi birkaç tane otantik, çoğunlukla da turistik hediyelik eşya satan mağazalar, kırtasiyeler ve restoranlarla dolu Kintetsu ve Miyako alışveriş merkezleri var. Hızlıca gezerseniz tamamını dolaşmak yarım saatinizi bile almaz. En sevdiğim dükkanlar Akabanaa ve Ichiban Kan.

Asıl cevher ise köşedeki Japon süpermarket.

Nijiya Süpermarket San Francisco

Nijiya Market: Çuval çuval pirinç, yeşil çaylı noodle’lar, evde sushi yapanlar için ufacık porsiyonlar halinde paketlenmiş balıklar, komik Japon tatlıları, çeşit çeşit çay, abur cubur (yeşil çaylı ve kiraz çiçekli KitKat gibi) ve daha neler neler. Yeşil çaylı herhangi bir şeyi sevmeyeceğim aklıma gelmezdi ama yeşil çaylı KitKat bende hayal kırıklığı yarattı. Sakuralı (kiraz çiçekli) Kitkat’ın sadece battal boyuna denk geldiğim için tadına bakmadım.

Nijiya Süpermarket San Francisco

Otelin dibinde olduğu için 3 kez uğradım. Etiketlerdeki İngilizce tercümeler oldukça kısa tutulduğu için birçok şeyin ne olduğunu tam olarak anlayamıyorsunuz ama kesinlikle görmeye değer.

Nijiya Market – 1737 Post St., San Francisco, CA 94115

Pacific Heights demek aslında Fillmore Street demek. Gezip görülecek yerler, köşesinde Wallgreens olan Bush Street ile kesişiminden başlıyor. Gerçi bir blok gerideki Dosa’yı internette öve öve bitiremiyorlar ama bir önceki ziyaretimde pek benlik bir restoran olmadığına kanaat getirdiğim için cümle arasında bahsetmekle yetinmek istiyorum.

Fillmore’dan yukarıya doğru tırmanırken sağlı sollu bir sürü dükkan, café ve restoran var. Gezerken hepsini muhakkak görecekseniz ama hızlandırılmış bir tur isterseniz bence girmeye değecek olanlar şu şekilde:

Zinc Details: Sahibi Vasilios çok sıcakkanlı biri. Aradan ne kadar zaman geçerse geçsin adınızı unutmuyor. Ürünleri incelikle seçilmiş bir tasarım dükkanı. Her gittiğimde alacak bir şey bulabildiğim nadir dükkanlardan. Üç blok aşağıda daha büyük bir dükkan daha açtı. Meraklıysanız ikisine birden uğramanızı tavsiye ederim.

Zinc Details – 1633 Fillmore St. & 1905 Fillmore St., San Francisco, CA 94115

Fraiche Zinc Details San Francisco

Fraîche: Yoğurtçu dükkanı. Üç-dört çeşit donmuş yoğurt satıyorlar. Sade ve Valrhona çikolatalı yoğurt her zaman mevcut. Bir de her gün değişen, genelde meyve bazlı birkaç çeşit daha bulunuyor. Ve en önemlisi, Blue Bottle kahve! Sanırım her akşam uğradık. Uykudan önce üzeri traşlanmış çikolatayla kaplı Valrhona çikolatalı donmuş yoğurt ve yanında Blue Bottle espresso gibisi yok. Çalışanların pili dükkan kapanmaya yakın bitiyor. Geç uğrarsanız siparişiniz hazırlanırken bir gözünüz mutlaka üzerinde olsun.

Fraîche – 1910 Fillmore St., San Francisco, CA 94115

Woodhouse Fish Tacos

Woodhouse: Toplamda 50 kişinin oturabildiği ufak bir restoran. Ve ne zaman gitsek 50 kişi oturuyordu, yarısı kadar insan da sokakta bekliyordu! Rezervasyon kabul etmiyorlar ama girişte adınızı yazdırdıktan sonra bir tur atıp geri dönebilirsiniz. Ya da 14:00 ve 18:00 gibi herkesin akın etmediği saatlerde gidin. Bu kadar rağbet edilmesinin elbette bir sebebi var.

Woodhouse Lobster Roll

Yediğim her şey olağanüstüydü. Menü tamamen deniz ürünleri. En çok beğendiklerim, başta Lobster Roll (bol tereyağı sürdükleri bir sandviç ekmeği arasına ıstakoz dolduruyorlar, yanında patates kızartması ve coleslaw geliyor – tek kelimeyle mükemmel) olmak üzere, fish tacos ve fish & chips. Hem taco hem de fish & chips için kızarttıkları balığın kaplamasının hafifliğini ve kıtırlığını anlatamam. Downtown’un ana damarı olan Market Street üzerinde de bir şubeleri var.

Woodhouse – 1914 Fillmore St., San Francisco, CA 94115 (Pacific Heights)

2073 Market St., San Francisco, CA 94114 (Downtown)

Glaze Teriyaki Grill: Fillmore’un benim için yeni restoranlarından biri. Son güne kadar rast gelemedik ama iyi ki girmişiz. Ufak bir yer. Menüsü kısa. Altı seçenek var: Tavuk (göğüs veya kalça eti), somon, kırmızı et, tofu, sebze veya domuz. Hepsi sıfırdan hazırladıkları teriyaki sosla servis ediliyor. Yanına beyaz veya kahverengi pirinçten yapılmış pilavlardan birini seçiyorsunuz, salatanızın sosunu belirliyorsunuz ve karşınıza oldukça doyurucu bir tabak geliyor. Teriyaki sosları bana göre çok ağırdı ama Fillmore civarında otursaydım haftanın en az bir akşamı buradan paket yaptırıp (sosu üzerinde değil de yanında istereyek) eve götürürdüm. Salatada kullandıkları her şey taptazeydi ve et de çok lezzetliydi. Woodhouse dururken burada yiyin diyemem ama siz de civarda bir otelde kalırsanız muhakkak arada buraya da uğrayın.

Glaze Teriyaki Grill – 1946 Fillmore St., San Francisco, CA 94115

Mollie Stone’s

Mollie Stone’s: Seyahatlerimde vazgeçemediğim bir şey de süpermarketleri dolaşmak. Bir Whole Foods değil ama Fillmore’u kesen California caddesi üzerindeki Mollie Stone’s da hiç fena sayılmaz. İkinci gün odaya dönerken her zamanki alışverişimden yaptım: İki kutu likapa (blueberry), iki kutu ahududu, bir kutu böğürtlen ve bu sefer denk geldiğim, daha iyisini bugüne kadar yemediğim Bing tipi kirazlardan bir kilo. Odaya gelir gelmez yıkayıp kağıt bardaklara bölüştük ve Murder, She Wrote (ne özlemişim!) eşliğinde yedik.

Mollie Stone’s Markets – 2435 California St., San Francisco, CA 94115

Pizzeria Delfina: Bir önceki San Francisco yazısında öve öve bitirememiştim. Maalesef bu sefer biraz hayal kırıklığı oldu. Tavsiye edip etmemek konusunda kararsız kaldım ama hem önceki seferlerin hatırı var hem de San Francisco’daki olağanüstü yerlerin beni fazlasıyla şımarttığını hesaba katmam lazım.

Pizzeria Delfina

Pizzaları ilk yediğimki kadar iyi değildi ama kesinlikle kötü de değildi. Bir pizzacı için iltifat sayılır mı emin değilim ama pizza dışında yediğimiz her şey çok iyiydi. Bir daha gittiğimde tekrar uğrarım ama ancak denk gelirsem ya da iki adım ötedeki Woodhouse’da yemekten sıkılırsam – ki pek zor görünüyor.

Pizzeria Delfina – 2406 California St., San Francisco, CA 94115

Jane: Önceki gelişimde neredeydin Jane?

Jane Croissant

Kahvaltıyı her sabah burada ettik. Bir önceki gelişimizde sabahın köründe açık tek yer olduğu için her sabah istemeye istemeye La Boulange’a gitmiştik. Gittiğimde öğrendim; La Boulange’ı Starbucks satın almış, kimse gitmez olmuş. Biz dönmeden bir gün önce de kapandı. Yeter ki sen çok yaşa Jane! Ekşi mayalı iki dilim ekmeğin arasına cheddar peynirli omlet ve domatesli chutney koyarak hazırladıkları “egg sandwich” en çok yediğim şey oldu. İçindeki malzemenin ekmeğe oranını az bulduğum için yanına her defasında fazladan somon füme ve krem peynir sipariş ettim.

Jane Granola

Arada birkaç kez de yanında üzerine bal gezdirilmiş likapa, ahududu, çilek ve böğürtlenler olan granolasından yedim.

Jane Ham Pastry

İkinci kahveyle de ya Ham&Cheese kruvasan ya da limonlu brioche roll. Yediklerimden sonra hayatım değişti diyemeyeceğim ama hepsi çok iyiydi.

Jane – 2123 Fillmore St., San Francisco, CA 94115

Jonathan Adler: Her defasında vitrine aldanıp giriyorum ama nasıl oluyor bilmiyorum, alacak hiçbir şey bulamıyorum. Bu sefer aklım bir tavlada kalmıştı, neyse ki benden sonra giden bir arkadaşım almış, içimde kalmadı. Uğramaya değer.

Jonathan Adler – 2133 Fillmore St., San Francisco, CA 94115

Clay Theatre: San Francisco’nun bu tip eski, buram buram patlamış mısır kokan ufak sinemalarına bayılıyorum.

Clay theater

Bu sinemanın da rahat koltukları olduğunu söyleyemeyeceğim ama yarısını uyuyarak seyrettiğim Iris için değdi.

Clay Theatre – 2261 Fillmore St., San Francisco, CA 94115

Nest San Francisco

Nest: Fillmore’daki en sevdiğim dükkan. Yemek kitapları, tabaklar, örtüler, ilginç oyuncaklar, tebrik kartları… Vaktin nasıl geçtiğini anlamadığım dükkanlardan biri.

Nest – 2300 Fillmore St., San Francisco, CA 94115

Mureta’s Antiques: Bence San Francisco’nun en kaliteli antikacısı. Ufak bir dükkan ama içindekiler özenle seçilmiş. Tabaklar, çay setleri, gümüşler ve antika mücevher var. Herend, Meissen, Royal Copenhagen ve daha birçok markanın ikinci ellerini düzgün fiyatlara bulabilirsiniz. Tabii dükkanı açık bulabilirseniz. Pazar ve Pazartesi günleri kapalı. Diğer günler de 12:00 – 18:00 arası açık ama açık olduğu saatlerde de kapalı bulursanız şaşırmayın.

Mureta’s Antiques – 2418 Fillmore St., San Francisco, CA 94115

Pacific Heights bölgesinde bu sefer uğrayamadığım ama bir sonraki ziyaretimde muhakkak gideceğim yerler:

MARINA

Mureta’s Antiques’den çıktıktan sonra 3 blok daha yukarı yürüdüğünüzde, Fillmore ve Broadway’in kesişiminde San Francisco’nun en güzel manzaralarından biriyle karşılacaksınız. 20-30 sene sonra uğrayacak olursanız lütfen kapımı çalın, bir kahvemi için. Henüz karar vermedim ama ya sol baştaki apartmanın en üst katındaki köşe dairede ya da sağ baştan ikinci evde oturuyor olacağım.

Buradan sonrası yokuş aşağı. Karşınızda duran bölgenin adı, Marina. Green Street ve Lombard Street arasındaki 4 blokluk bir kısmı Cow Hollow olarak da geçer.

Dükkan, café ve restoranların büyük çoğunluğu Union Street ve Chestnut Street üzerinde. Aşağıya doğru inerken karşınıza ilk Union Street çıkacak. Gezip görülecek yerleri Fillmore Street ile Octavia Street arasında. Çok vaktiniz yoksa durmayın, Chestnut Street’e kadar devam edin. Vaktiniz varsa ise, Union üzerinde sevdiğim birkaç yer şöyle:

Betelnut Calamari

Yazıyı hazırlarken öğrendim. Pek sevdiğim Betelnut kapanmış.

Betelnut San Francisco

Chili biberli kızarmış kalamar ve çeşit çeşit chili biber, zencefil ve sarımsakla hazırladıkları tavuğu çok özleyeceğim.

Atys: Union Street’in üzerindeki tarihi bir avlunun içine gizlenmiş minik bir tasarım dükkanı.

Atys – 2149 b Union St., San Francisco, CA 94123

Z Gallerie: Dükkanın geneli bana hitap etmiyor ama her gidişimde muhakkak beğendiğim bir şey buluyorum. Uğramaya değer.

Z Gallerie – 2154 Union St., San Francisco , CA 94123

Union Street’in tersine, Chestnut Street’in gezip görülecek yerleri Fillmore’un batısında (Divisadero Street’e kadar).

Williams Sonoma: Karşınıza ilk çıkacak yer, Fillmore ile Chestnut’ın kesişimindeki Williams Sonoma. Oldukça ufak bir dükkan. Downtown’daki dükkan rüya gibi bir yer olduğu için alışverişi her zaman orada yapıyorum. Buraya sadece ilk gün neler var neler yok diye bakmak için uğruyorum.

Williams Sonoma – 2000 Chestnut St., San Francisco, CA 94123

Tacolicious: 10-15 adım sonra sokağın karşısındaki Tacolicious hakkında çok fazla övgü işittim. Ne zaman önünden geçsek dolup dolup taşıyordu. Menüsü şurada.

Sıra beklemeyi sevmediğim için uğramadım ama bir dahaki sefere öğle yemeğini geç bir vakte denk getirip deneyeceğim. North Beach ve Mission bölgelerinde de şubeleri mevcut.

Tacolicious – 2031 Chestnut St., San Francisco, CA 94123

Glaze Teriyaki Grill: Biraz önce okuduğum bir habere göre, Pacific Heights önerilerine dahil ettiğim Glaze Teriyaki Grill, Chestnut Street’te 28 senedir hizmet veren All-Star Donuts’ın yerine yeni bir şube açmış. Kapanan dükkanın anısına da, son ziyaretimde bir türlü gitmeye fırsat bulamadığım Dynamo Donuts’ın donutlarından satıyorlarmış. Bir taşla iki kuş!

Glaze Teriyaki Grill – 2095 Chestnut St., San Francisco, CA 94123

Super Duper Burgers: San Francisco’daki bir hamburgercinin vaat edebileceği her şeyi vaat ediyor: Malzemeler yerel ve taze, dükkanların tabelalarını yapanlar bile civardan, kendilerini karbon ayak izlerini azaltmaya adamışlar ve atıklarının tamamı geri dönüştürülebilir olduğu için yeniden işlenebilecek atıklara özel olanlar dışında dükkanlarda “normal” çöp kovası bile bulundurmuyorlar. Hep derim; dünyayı San Franciscolular kurtaracak.

Super Duper Burgers San Francisco

Gel gör ki, bana göre hamburgerleri abartıldığı kadar iyi değil. Gerçi bunu sadece bir kez, onda da gözüm döndüğü için içine fazlasıyla malzeme eklemesi yaparak sipariş ettiğim bir cheeseburger yediğim için söylüyor olabilirim. Orada yaşıyor olsaydım birkaç şans daha tanırdım ama San Francisco’daki alternatifler düşünüldüğünde bu sefer sadece bir kez uğradık. Bir dahaki ziyaretimde o şanslardan birini tanıyacağım için buraya eklememek olmazdı. Birçok bölgede şubeleri mevcut; bilgilere websitelerinden ulaşabilirsiniz.

Super Duper Burgers – 2203 Chestnut St., San Francisco, CA 94123

Mamacita: San Francisco’da yaşadığım yıllarda Mamacita’nın yerinde haftada en az iki kez uğradığım başka bir Meksika restoranı vardı. Burrito’larını hala unutamıyorum. Mamacita’da yediklerim en az o burritolar kadar iyiydi.

Mamacita Guacomole

Listemde değildi, aç bir anımıza denk gelince oturduk ve her şeye hayran kaldık.

Mamacita Taco

Menüsü yılda dört kez değişiyormuş, dolayısıyla oldu da denk gelirseniz tavsiyelerim: Karidesli, elma & mango salsalı ve Cotija peynirli tacosu “Camaron Al Pastor”, skirt steak (biftek), guacamole, kırmızı chimichurri sos, Poblano biberi, roka ve yine Cojita peyniriyle hazırladıkları “Carne Asada” ve Chipotle kreması, didiklenmiş tavuk, Poblano biberi ve taze sarımsakla harmanlanmış tortilla cipslerinden ibaret “Chilaquiles Rojos”. Margaritaları da nefis!

Mamacita – 2317 Chestnut St., San Francisco, CA 94123

Şimdi, yemek faslını bitirdiysek koşa koşa Marina’nın en sevdiğim yerlerinden birine gidiyoruz.

Palace of Fine Arts - San Francisco

Palace of Fine Arts: 1906’daki büyük deprem ve yangınlardan sonra bir anlamda San Francisco’nun küllerinden doğuşunu simgelemek üzere inşaa edilmiş, şehrin ruhunu sembolize eden bir yapı. 1915’te Panama Kanalı’nın tamamlanmasının şerefine düzenlenen bir sergiyle açılmış.

Palace of Fine Arts 2 - San Francisco

Dokuz ay süren sergiyi 18 milyon kişi gezmiş – ki bu sayı o zamanlardaki San Francisco nüfusunun 40 katı.

Palace of Fine Arts - Gelin

Önündeki gölete düşen aksiyle turistlerin ve gelinlerin fotoğraf çektirmek için sıklıkla ziyaret ettiği bir yer. İstanbul’a taşındığımda bir zamanlar içinde yer alan Exploratorium’un canlı yayın yapan kameralarından sütunların tepesindeki ağlayan kadınları seyrederdim.

Palace of Fine Arts - Ağlayan Bakireler

Ve şimdi fark ediyorum, bir gün bile sormamışım neden ağlıyorlar diye! 1. Dünya Savaşı zamanında açılan sergiye güvende olmaları için dünyanın dört bir yanından çok değerli eserler gönderilmiş. Emanet edilen Monet, Rembrandt ve Michelangelo’nun eserleriyle yakında ayrılacaklarını bilen bakireler de kederlerini elemlerini kocaman saksıların içine akıtıyormuş. İlk etapta göz yaşlarının koca saksıların içine dikilecek çiçekleri sulaması tasarlanmış ama maalesef uygulamada aksaklılar olunca başaramamışlar.

Yıl boyunca farklı gösterilere ve etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Bilgilere websitesinden ulaşabilirsiniz.

Palace of Fine Arts – 3301 Lyon St., San Francisco, CA 94123

Crissy Field & Golden Gate Köprüsü: Palace of Fine Arts’dan kuzeye doğru iki üç blok yürüdüğünüzde Crissy Field’a ulaşıyorsunuz.  İşte kahvemi kaptığım gibi Golden Gate Köprüsü’nü seyretmeye geldiğim yer burası.

Crissy Fields - Palace of Fine Arts

Hava kararmaya başladıysa arkanızı dönüp Palace of Fine Arts’ı bir de ışıklandırılmış şekilde seyredin.

Biraz daha ilerleyince karşınızda Alcatraz. Seneler önce annemle babam geldiğinde babam istediği için gitmiştik. Bir kere görmek yetiyor. Ziyaret etmek isterseniz biletleri Alcatraz Cruises’ın websitesi üzerinden ya da şirketin Embarcadero Pier 33’deki bilet ofisinden satın alabilirsiniz. Bilet fiyatları ve tarifeler şurada.

Alcatraz

Yola devam…

Golden Gate Köprüsü 2

Golden Gate Köprüsü 3

Enerjimi topladığım bir gün sırtımda koca çantamla köprünün yolunu tutuyorum.

Golden Gate Köprüsü Yürüyüş Yolu

Golden Gate Köprüsü’nün San Francisco’daki ayağına kadar yürüyüp fotoğraf çektikten sonra yanındaki merdivenlerden köprüye doğru tırmanmaya başlıyorum.

Golden Gate Köprüsü Yürüyüş Yolu 2

Golden Gate Köprüsü Yürüyüş Yolu 3

Her adım bir fotoğraf karesi.

Golden Gate Köprüsü

Eğer hava güzelse, tutmayın kendinizi, yürüyerek köprüyü geçin. Öbür taraftaki ayağının ucundan manzara çok daha güzel. Son güne bırakınca vakitsizlikten bu sefer karşıya geçmedim.

Eğer arabanız varsa bahsettiğim noktaya köprüden sonraki ilk çıkıştan ulaşabilirsiniz. Hatta, madem köprüyü geçtiniz, aynı istikamette devam edip Sausalito’ya uğrayın. Ufak bir sahil kasabası. Son iki seferde uğramaya vaktim olmadı. İlk gittiğimizde hep bir ağızdan “Ne kadar da Bebek’e benziyor!” demiştik. Sausalito’nun karşı kıyısında ise çok daha sakin olan Tiburon var. Arabayı park ettikten sonra kasabanın içine doğru yürürken köşede yaşlı bir çiftin harika bir antika dükkanı vardı. Eğer duruyorsa muhakkak uğrayın. Sausalito ve Tiburon’a gitmeyeli seneler olduğu için herhangi bir restoran önerim olamayacak. Hatırladıklarım, oldukça turistik ve vasat deniz ürünleri sunan restoranlardan ibaret.

Retiro San Francisco

Güzel ama geç kalmış bir haber: Instagram hayatıma girdiğinden beri orada duyurduğum her şeyi sanki bloga da yazmışım gibi hissediyorum… Blogumu okuyan ama sosyal medya hesaplarımı takip etmeyenleriniz bu güzel haberi paylaşmayı geciktirdiğim için kusura bakmasın.

Cenk Sönmezsoy - Cafe Fernando kitap

İlk kitabım “Cafe Fernando – Bir pasta yaptım, yanağını dayar uyursun” bu seneki Gourmand Dünya Yemek Kitabı Ödülleri’nde bloggerlar kategorisinde “Dünyanın En İyi Yemek Kitabı” seçildi!

Kötü ama kaçınılmaz bir haber: Çok uzun bir süredir Café Fernando iPhone ve iPad uygulamalarını geliştiren ajanstan umduğum teknik desteği alamıyorum. Başta pek heyecanlıydık, ortaya düzgün bir iş çıksın diye çok çalıştık ama sonrasında en basit değişikliği uygulatmak bile senelerimi almaya başladı. Benim sabrım kolay kolay tükenmez ama bu sefer tükendi. Önceleri pek önemsememiştim; ufak tefek eksikler olsa da sonuçta uygulamalar birçoğunuzun hayatını kolaylaştırıyordu. Vakit geçtikçe problemler büyüdü ve doğal olarak da şikayetler arttı. Uygulamaların kör ve topal bir şekilde ilerlemelerini seyretmeye daha fazla katlanmak istemediğime karar verdim. Son üç aydır uygulamaların AppStore’dan kaldırılması ve içeriklerinin silinmesi için ajansa hatırlatma e-mailleri atıyorum. Sanırım birkaç seneye silinir. Siz lütfen silinmiş kabul edin ve eğer uygulamalar iPhone veya iPad’lerinizde mevcutsa silin. Bu tip uygulamaların geliştirilmesi ve düzgün bir şekilde işleyebilmeleri için gerekli bakımlarım sürdürülebilmesi oldukça maliyetli. Tek başıma altından kalkabilmem mümkün değil. İleride yayınevimle birlikte kitap için bir uygulama hazırlamayı düşünüyoruz ama bu deneyimden sonra bir daha blog için uygulama geliştirmem zor görünüyor.

Üye ol, yemek tarifleri emailine gelsin.

Yorumlar

 1. 1 - Banu Bingör 16 Kasım 2015

  Önce hemen fotoğraflara baktım; yazıyı Ege uyuduktan sonra okuyacağım. Altı ay bekletmeyeceğim seni yani hahaha!

  Bir soru: Benim KitKat’ım duruyor mu?

  Bir beğeni: Iris afişine bayıldım!

  Devamı az sonra!

 2. 2 - Dilek 16 Kasım 2015

  Kitabının başarısı için tebrik ederim. Bu kadar titiz bir çalışma ödülü fazlasıyla hak ediyor. Uyguladığım tüm tariflerin her zaman taktir topluyor. Teşekkürler, sevgiler

 3. 3 - Angel 16 Kasım 2015

  Dünyanın en iyi yemek kitabı ünvanı senin kitabına az gelir. Diğer gezegenlerde hayat olsa da evrenin en iyisi olmayı hak ediyorsun. Resimlere bayıldım. Yeni yazılarını dört gözle bekliyorum.

 4. 4 - mine oskay 16 Kasım 2015

  güzel fotoğraflar ne güzel bir yazı… kitap da zaten güzel.. yaptığı her şeyi güzel yapan bir insanın sanırım.. başarılarının devamı diliyorum..

 5. 5 - Gökşen 17 Kasım 2015

  Ahh yarin ayriliyorum san franciscodan. Yazinin zamanlamasi uymadi bana. Su anda chez panisse’de ana yemegimi bekliyorum seni anarak. Sevgiler…

 6. 6 - Ozan 17 Kasım 2015

  Bu muhteşem gezinizi okuduğuma pişman olmadım diyemeyeceğim. Resimlerini incelediğim leziz restaurantları öğrenip de gidememenin buruk acısı!
  Umarım Linda isimli Airedale Terrier cinsi köpeğinizle Fillmore ve Broadway kavşağındaki evinize kavuşursunuz. Sizdeki San Francisco sevgisi yöresel insanlar kadar derin.

  Not: Makalenizin ingilizce versiyonun sonunda yer alan duyuru oldukça heyecanlandırdı.

 7. 7 - serpil tekin 17 Kasım 2015

  Sabah işe giderken okudum. Harika bir gezi yazısı.hayatım da yurtdışına çıkmadım.eğer imkanı olursa San Francisco gideceğim yer olacaktır. Kapını çalıp kahveni içeceğim. Benim hayalim de bu.kitabın başarısı mağlum bu ödülle de taçlanmış oldu, tebrikler

 8. 8 - Bahar Soyoglu 17 Kasım 2015

  Sevgili Cenk,
  Çok özlemiştik seni ama dönüşün muhteşem oldu 🙂

 9. 9 - Banu Bingör 17 Kasım 2015

  Benim de en sevdiğim şey yeni bir yere gidince hemen bavuldan kurtulup sokaklara dalmak. Öylesine uzun bir yolculuğun ardından bile böyle yapabilmek “aşk” belirtisi!

  Bu arada Fillmore bir dizi adı olarak kullanılmış mıydı hiç? Öyle bir şeyler kalmış aklımda… Kestiremedim şimdi. Lakin Cottage Row Mini Park’ı sevdim 😀

  Köprünün rengindeki ev şahane, lakin ben de olsam sanırım Marina’yı göreceğim dairelerden birini tercih ederdim!

  Kaldırımlardaki sokak/cadde adı uygulaması fikrini çok sevdim!

  Bu arada “Chestnut Street Ev” adlı fotoğraftaki apartmanda mı yaşıyordun oradayken? Hakikaten insanın boynu bükük kalır! En sevdiğim bina tiplerinden. Cadde mis, temiz, geniş… Benim bile içim gitti 🙂

  Haklısın, şehirlere dair notlar, çoğu kez ömrü kısa yerler nedeniyle gedikleniyor; ama güzergah, görülecek yerler gibi notlar eskimez. Hem belki bize de ufukta bir seyahat vardır! Eskiden “önce NYC” derdim, senin yüzünden ilk hedefim San Francisco olacak galiba! Keşke hep beraber gidebilsek bir kez de 🙂

  Saan 10’dan önce açık dükkan bulmak zorsa, bu da bir avantaja dönüşür aslında bir yerde… Seyahatlerde sabah erken hareket etmeye alışkınız biz. Sabah saatleri rahat kahvaltı ve genel olarak “manzara gezmek/görmek” için iyi bir zaman dilimi demektir. Aklımızda olsun…

  Nijiya markette ilgimi çeken kısım “çeşit çeşit çay” oldu! Aldın mı? Neler aldın? Hiç bahsetmedin. KitKat’la oyaladın beni! 😀 (Onu da beğenmemişsin zaten! Bak sakuralısında aklım kaldı 🙂 Sakuralı çayı da özledim :(( )

  Fraîche konusunda da Valrhona çikolatalı donmuş yoğurt durumu ilgimi çekti. Donmuş yoğurt yapmayı formule etmiş olan sen, bunu çikolatalandırmayı da denemişsindir gibi geliyor bana, ama? Hı?

  Mollie Stone’s fotoğraflarında gözüm o Bing kirazlarını aradı misal! Hani? Aşkolsun! (Ve Cinayet Dosyası! Ne keyifle izlenirdi!!!)

  Arada yineleyeyim: Iris’in afişine bayıldım.

  Mureta’nın tok satıcısından bir çay seti aldın mı bana bu arada? Şimdi çözümledim olayı: Sen gitmeden önce soruyorsun “bir şey ister misin?” diye. Ne isteyeceğimi nasıl bilebilirim? 😀 Bir daha git bak neler istiyorum! Hahahah

  (Bun Mee adı çok zekiceymiş, sevdim 😀 Bir dahaki sefere gidelim! 😀 )

  Galiba böyle bir geziye gitsem, ilk işim köprü yürüyüşü olur. (Havaya da bağlı tabii…) Fotoğrafları çok sevdim. Bebek’e benzettiğin kıyıyı görmek isterdim.

  Neyse!

  Gördüğün gibi en geç bir saat içinde okunup, bitiriliyor yazı. (Linklere tıklayıp dolandığım için Mission’daki otele bile baktım 😀 )

  Şimdi SF’nin geri kalan kısımları için de altışar ay bekletme sakın!

  Ve son not: Evet! Ben Instagram da kullanmıyorum, tesadüfen haberim oluyor bir şeylerden! Bakayım son zamanda herhangi bir güzel fotoğraf falan paylaşmış mısın… Paylaşmışsan gelir, onun için ayrıca itinayla çaçaronluk ederim, endişe etme 😀

 10. 10 - ceyda 17 Kasım 2015

  Berkeley’de yasamıs ve san francisco ya dönüp yasama hayali icinde biri olarak yazınızı bir solukta okudum. Ne guzel yazmıssınız sehir havasını hissettim okurken. kitabınızın basarısı tesaduf degil cok tebrik ederim. Yeni yazıları ve tarifleri bekliyoruz.

 11. 11 - Elif Kaya 17 Kasım 2015

  Tebrikler! Kitabınızın başarısı beni şaşırtmadı aslında zira el emeği, göz nuru her noktasında belirgin. Evimde sadece iki tane yemek kitabı var ve biri sizin yazdığınız.

  San Francisco her nedense benle uyuşmayan bir şehir oldu. Bir haftadan uzun kaldım ama en mutlu anlarım Berkeley kasabası ve Sonoma vadisiydi 🙂

  Tek hoşuma giden şey kitapçıların bolluğu oldu. Oradan aldığım kitaplar yüzünden neredeyse epey yüklü bir bagaj fazlası ödemesi yapacaktım oradaki çalışan bana acımasaydı!

 12. 12 - ayşe yavrucuk 17 Kasım 2015

  Keyifle okudum…Kendimi orda hissettim yeniden…Sausalito’da “Sushi Ran”ı (sahil yoluna paralel) naçizane tavsiye edebilirim…Kitabınızın başarısı ise tartışılmaz zaten…Maceranın devamını heyecanla bekliyoruz…

 13. 13 - Fatma Özcan 17 Kasım 2015

  Merhaba,

  Güzel gezi anılarınızı bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler, inşallah ben de gördüğünüz yerleri görmeyi çok isterim, sağolun.

  Kitabınız için de aldığınız ödülü tekrar gönülden kutlarım, her zaman bizimle kalın.

  Sevgilerimle,
  Fatma Özcan

 14. 14 - Lale B. Oğuz 17 Kasım 2015

  Harikasınız Cenk Bey! Fotoğraflarınız ve yazınız sıkıntılı ruhuma iyi geldi. Ödül için de tebrik ediyorum. Sevgiyle hoş kalın!..

 15. 15 - Bahar Kınacı 17 Kasım 2015

  Ben de aps uygulamanız neden böyle diye düşünüp duruyordum. Titizliğinizle uyuşmuyordu. Kaldırdım 😉

 16. 16 - Deniz Güven 17 Kasım 2015

  Merhaba,

  çok güzel bir yazı olmuş. uygulamayla ilgili başınıza gelenlerle ilgili çok üzüldüm. Belki yardımcı olabileceğimiz birşeyler olabilir. Eğer iletişime geçerseniz sizi ofiste bir kahve içmeye davet etmek isteriz.
  Görüşmek üzere.
  >Deniz

 17. 17 - Nilhan 17 Kasım 2015

  Ne güzel haber, kitabınızın başarısı için tebrik ederim.

  Yazı yeni keşiflerle dolu, oteli ve Jane’i hemen bir yere not ettim bile 🙂 Daha önceki San Fransisco yolculuğumda sayenizde Blue Bottle ve Fraîche’yi keşfetmiş, çok da keyif almıştım. Hepsi için çok teşekkürler..

 18. 18 - Zeynep 17 Kasım 2015

  Öncelikle ödül için tebrikler 🙂 Kitap için uygulama çıkması fikri beni heyecanlandırdı.. Zira çok ihtiyaç duyuyorum.. Gittiğim yerlerde brownie yapabilmek (sık yapınca hatırlıyorum ama aradan zaman geçince uçuyor gr ar aklımdan); sayfası birbirine yapıştığı için (affedilmez hata) choux hamurunda artık görünmeyen kısma (ama herhalde 4 yumurta 100 gr. un olacak) ulaşabilmek gibi sebeplerden 🙂

 19. 19 - nursen dogan 17 Kasım 2015

  Merhaba Cenk..
  Ödül için tebrikler! Nice güzel ödüllere..
  San Francisco yu çok güzel anlatmışsınız..Kızım da orada yaşadı. Berkley de okudu.. Geçen yıl ben de oraları kızım ve torunlarımla gezdim.. Çok sevdim.. Fotoğraflarınızla bana tekrar hatırlattınız.. Sevgiler..

 20. 20 - nurcan 17 Kasım 2015

  Ah guzel San Francisco!!! Ne kadar ozlemisim. Ben de uzun yillar orada yasadiktan sonra gecen sene East Coast’a tasindim. Ama SF hergun burnumda tutuyor. Ben Super Duper’in sarmisakli patates kizartmasini ve tursularini cok seviyordum. Mission District’te Pakwan diye cok iyi Pakistan yemekleri var, orayi da ozluyorum. Ama Mission District nereye girseniz yemekler guzel. Japan Town’da hic plansiz gidip saatlerce zaman gecirilecek bir yer.
  BEn de sevgilimle Palace of Fine Arts civarinda dolasip, evlere bakip, sen bizim olucaksin fantazilerei kurardik. Ama cok pahalilar ya.
  I love SF!!

 21. 21 - Nur... 17 Kasım 2015

  Cenk Bey, ödül için tebrikler. Sosyal medya kullanmıyorum ve sizi sadece buradan blogtan takip ediyorum inşallah bloga yazmayı bırakmazsınız.

  İyi çalışmalar

 22. 22 - Aysa 18 Kasım 2015

  Her zamankimizin mükemmel. Zevkle okudum. Yazılarının Devamını bekliyoruz.

 23. 23 - alev yayla 18 Kasım 2015

  Tebrikler cenk bey kitabınız hak ettiği ödülü almış çok sevindim
  Ayrıca San Francisco yazınız ve fotoğraflar mükemmel

 24. 24 - Cenk 18 Kasım 2015

  Ozan – Boş yere heyecanlandırmış olmayayım; bahsettiğim tarif daha önce Türkçe blogumda yayınlandı. İngilizceye çevirmeye vakit bulamamıştım…

  Banu Bingör – Şimdi baktım; Fillmore diye film ve de var dizi de ama ben duymamıştım. Evet, o binada, en üst katta köşede yaşıyordum. Kitabın giriş yazısında da aynı bina var 🙂 Nijiya’dan aldıklarımın bazıları fotoğrafta var. Sadece yeşil çay aldım. Sakura’lı var mı diye baktım ama neyin ne olduğunu anlamak pek zor. Fraiche’deki donmuş yoğurdun kıvamı çok farklı. Soft serve dediklerinden. Ona özel makine olmadan ev şartlarında mümkün değil. Birçok şeyin fotoğrafını çekemedim. Kiraz da onlardan biri. Bu sefer her çıkışta yanıma fotoğraf makinesini almadım. Zaten yukarıdaki fotoğrafların neredeyse yarısını iphone’la çektim.

  Deniz Güven – Teklifiniz için teşekkürler ama şu sıralardaki yoğunluğum sebebiyle yeni projeler üzerinde çalışabilecek vakti bulamayacağım. Hele hele yeni uygulamalar için! İleride düşünürsem aklımda bulunacak.

 25. 25 - Sedef Ilgaz 19 Kasım 2015

  Tebrik ve tesekkur Cenk’cigim. Sahane bir rehber olmus. App isine uzuldum.
  Sevgiler

 26. 26 - Banu Bingör 20 Kasım 2015

  Hep bahane hep bahane :p

 27. 27 - Banu Bingör 20 Kasım 2015

  A-aa kitapta eve hiç dikkat etmemişim, iyi mi?!

 28. 28 - gani 21 Kasım 2015

  Ödül için tebrikler biz takipçilerinde bundan pay çıkartmalıyız bence emek sizin kesinlikle zevkte ortaklaştığımız dolayısıyla bizde paydaşız denilebilir
  Arada yeni bir tarif verseniz bizleri o kadar mutlu edecksinizki

 29. 29 - Ülkü 22 Kasım 2015

  Cenk bey bir harikasınız ancak mobil uygulama olayından pes etmeyin derim biraz daha hırs

 30. 30 - aylin 23 Kasım 2015

  Sadece ağlamak istiyorum ve çok ciddiyim.Keşke bir de gönlünüze Norveç düşse de bu yazılarınızı bir de orası için okusam.Kendimi son derece cömert hissederek kalmayı düşündüğüm yeri sizinle paylaşıyorum https://www.airbnb.com.tr/rooms/3287628?checkin=14.09.2015&checkout=28.09.2015&s=tD9q

  Ne yazık ki dolar uçtukca buralarıda uçuyor,

 31. 31 - bülbül gülsüm 23 Kasım 2015

  Geri dönüşünüze sevindim.Harika bir gezi yazısı olmuş,kaleminize sağlık. Kitabınız bunu çoktan hak etmişti.Başarılarınızın devamını dilerim.

 32. 32 - Yasemin 24 Kasım 2015

  Uygulamanızı kaldırmayın lütfen. Ben hala oraya bakarak yapıyorum kurabiyeleri 🙂

 33. 33 - Cenk 27 Kasım 2015

  Yasemin – Artık çok geç. Gerçi onlarca e-mail atmama rağmen fotoğraflar ve tarifler uygulamalardan kaldırılmadı, dolayısıyla işinizi kolaylaştırıyorsa kullanmaya devam edebilirsiniz.

 34. 34 - Cenk 27 Kasım 2015

  aylin – Eve bayıldım! İlerisi için saklayacağım, teşekkürler.

 35. 35 - zuhal 01 Aralık 2015

  Altı ay sonra yeni yazı ne kadar güzel; SF’ye gitme ihtimalim milyonda bir bile olsa keyifle okudum:)

 36. 36 - seda girgin 10 Aralık 2015

  Ben nasıl kaçırmışım bu haberi, kendi bebek telaşımdan ?! Çok sevindim ödüle Cenk! sonuna kadar hakediyorsun bu ve nice nişanları:) çocukluğumdan beri hiç NYC vs hayalim olmadı,gittim ama vaoww da demedim. Hep içimde San Francisco vardı senin postlarınla bu iyice belirginleşti hele bu yazı ile ah ahhh dedim. İnşallah bir gün gidebilirsem özellikle bu yazın benim için rehber olacak. Her adımını mümkün oldugunca takip etmeye çalışacağım.sevgiler

 37. 37 - Rose 16 Aralık 2015

  Cenk bey,
  Yeni yıl öncesi planlanmış bir imza gününüz var mı?

 38. 38 - Cenk 21 Aralık 2015

  Rose – Maalesef planlanmış bir imza günü yok ama yakın bir zamanda bir kitabeviyle imzalı kitap kampanyamız olacak. Belli olur olmaz satış linkini ana sayfadan paylaşacağım.

 39. 39 - Çiğdem Sır 01 Ocak 2016

  Sevgili Cenk Bey, ödülünüz için sizi tebrik ederim. Yazınızı yeni gördüm ve okudum.Sayenizde San Fransisco’yu görmüş kadar oldum, teşekkürler. Bloğunuzdaki tarifler harika, özellikle en sık yaptığım ve iş arkadaşlarımın da dört gözle bekledikleri frambuazlı kek 🙂 Bu tarif hayatımıza nefis bir tat, gülümseme ve enerji kattı, bunu içtenlikle söylüyorum. Yeni yazılarınızı merakla bekliyorum.Sevgiler…

 40. 40 - Ceren 10 Ocak 2016

  Gercekten cok guzel bir yazi
  Kendimi anlattiginiz yerlerde hissettim
  Ve basariniz icin sonuna kadar tebrikler.
  Kesinlikle hakediyorsunuz.
  Ben Café Fernandoyu biraz gec kesfettim
  Birde surekli telefondan girdigim icin kacirdigim cok sey oluyor
  Kitabin bile farkina varmamisim kendime cok kiziyorum
  Ben kitabinizi yurtdisindan nasil temin edebilirim ?

 41. 41 - Cenk 14 Ocak 2016

  Ceren – Çok teşekkür ederim. Kitabın sayfasında online satış linkleri mevcut. Kitapavrupa.com Avrupa’ya gönderim yapıyor diye biliyorum. Eğer yanılmıyorsam, D&R’ın da Amerika gönderimi mevcut.

 42. 42 - Nermin 08 Şubat 2016

  Facebook harici hiçbir sosyal medya hesabım yok. Facebook ta pek kullanmıyorum zaten. ama sizin tariflerinizdeki tart hamuru. Ve diğer bazı teknikleri harmanlayarak yaptığım elmalı vişneli tart dün götürdüğüm doğumgününde o kadar beğenildi ki…. Acaba ben de sosyal medyaya biraz takılsam da sizi takip etsem mi dedim…. Sonra üşendim… Lütfen blogunuzu ihmal etmeyin….sizi seviyoru….. Cafe fernandaşlarım var benim…….

 43. 43 - Banu Bingör 12 Şubat 2016

  Aylin hanımın paylaştığı Airbnb linkini şimdi gördüm ve bayıldım! Ben de kaydettim 😀 Ne olur ne olmaz! Yemek alanı ve bol pencereli yatak alanı muazzam!

 44. 44 - Enes 26 Şubat 2016

  Sevgili Cenk

  Uzun zaman oldu eskisi gibi tarif paylaşmayalı blog’ un da. Mesela Somon tarifin gibi görselleri güzel, lezzeti güzel tarifden mahrum etme bizler.

  sevgilerle
  Enes

 45. 45 - Cansu 27 Şubat 2016

  Merhaba,

  Uzun zamandir bloga yazmiyorsunuz, bir sorun yoktur umarim, yazilarinizi ozledik.

 46. 46 - Cenk 28 Şubat 2016

  Cansu – Herhangi bir sorun yok, sadece çok yoğun bir dönemden daha geçiyorum…

 47. 47 - Rose 04 Mart 2016

  ”Cafe Fernando, Gourmand Dünya Yemek Kitapları Ödülleri’nde, son 20 yılın dünya birincilerinin yarıştığı “Best of the Best” ayağında dünya birincisi oldu!”

  Haberin güzeli böyle olur.
  Sonuna kadar hak edilmiş bir başarı, tebrikler.

 48. 48 - Başak Turhan 11 Mart 2016

  Merhaba Cenk Bey,
  Yeni yazılarınızı ve tariflerinizi bekliyorum ama yok.
  Sevgiler Başak

 49. 49 - sinem 17 Mart 2016

  Cenk Bey, sizi çok seviyorum, denediğim bir çok tarifinizi tutturamasam da eminim bende bir sıkıntı vardır. Kitabınızla kazanmış olduğunuz ödülü bence çoktan hak ettiniz. Kitabınız çıkmadan önce “Hani nerdee kitap” diye çemkirenlerden biri de bendim, ama ne yalan söyleyeyim bizi bu kadar yazısız, tarifsiz ve yalnız bırakacağınızı bilseydim yazmazdım. Burayı çok boşladınız bence 🙁 üstelik blogunuza her girdiğimde istisnasız boynu bükük ayrılmaktan yoruldum, gitmek istediğim ve büyük bir aşk yaşadığım şehir olan San Francisco’ya gittiniz ve adım atmak istediğim yollarda hep siz yürüdünüz. Ne yazıkki maddi imkanım yok, olsa bile vize vermezler bana yeşil pasaportum olduğu halde. Neyse, daha fazla kapris yapmayım Cenk Bey, yolunuz açık gönlünüz huzurlu olsun.

 50. 50 - Banu Bingör 31 Mart 2016

  Ben “Aaaaaay!” diyeyim, sen anla!!!

 51. 51 - Mustafa Emin 05 Nisan 2016

  Tuzlu karamel

 52. 52 - Meriç 25 Mayıs 2016

  Sevgili Cenk,
  San Francisco tatilim senin sayende harika geçiyor. Belirttiğin heryerden yedim:) benim gibi yemek aşığı biri için damağım bayram etti. Tabiki diğer turistik gezileri de boşvermedim. Milyonlarca teşekkür.

 53. 53 - Özcan 25 Haziran 2016

  Dünyanın en güzel mutfak ve tad çeşitleri Singapur’da var…
  San Francisco yanında köy gibi kalıyor!
  I’ve been there, sorry but it’s true…
  Senin ballandıra ballandıra anlattığın ekmekleri Almanya’da her köşe başında alabiliyorum.
  So what?

 54. 54 - Özcan 25 Haziran 2016

  Abartmamak gerek…
  Ekmek ve pasta —> Almanya / Avusturya / İsviçre / Belçika,
  Yemek —> Singapur / Çin / Thailand / Türkiye / İtalya…
  Bulunduğum ülkelere göre sıralama yaptım.
  Tatlılar beni pek ilgilendirmiyor!
  Hepsi sağlık düşmanı!..

 55. 55 - Özcan 25 Haziran 2016

  Avrupa’da hiç bir zaman yemeğinizi önceden ödemezsiniz.
  Size güvenirler…
  Kuzey Amerika’da ise size hemen sorarlar: Nasıl ödemek istersiniz?
  İlk soru budur, yanılıyor muyum?

 56. 56 - Cenk 27 Haziran 2016

  Özcan – Almanya’da çok iyi ekmekler olduğuna şüphem yok. Dünyanın en güzel yemeklerinin nerede olduğu ise kişiden kişiye değişir. Burada bir yarışma yapmıyoruz, sadece gezip gördüğüm yerlerde yediklerimi anlatıyorum, dolayısıyla yorumunuzun “So what?” kısmını anlayabilmiş değilim. Kasada sipariş verdiğiniz yerlerde ödemeyi önceden yapmak gayet doğal, Avrupa’da gezdiğim şehirlerde de bu böyleydi. Bugüne kadar Amerika’da masada sipariş verdiğim hiçbir yerde önceden nasıl ödemek istediğimi sormadılar.

 57. 57 - Ceren 27 Haziran 2016

  6 mail gelmis
  Uzun Zaman sonra yeni bir tarif mi acaba derken son yollanan mesajlar icin oldugunu anladim.
  Son yorumlara cok sasirdim
  Hem uslup hem icerik.
  San Fransisco yaninda koy gibi kaliyor, so what kisimlarina cok guldum
  Neyin yarisi anlayamadimda.
  Asagilik kompleksi olsa gerek.

  Kusura bakmayin Cenk Bey
  Yazmadan duramadim.
  Sevgiler 🙂

 58. 58 - ülgen 24 Eylül 2016

  cenk bey,
  san francisco’da gittiğim ve hatta hayatımda gittiğim en güzel lezzetli yemekleri yapan restoran “state bird provisions”.
  mutlaka duymuşsunuzdur ve belki de gitmişsinizdir ama yazmadan yapamadım.
  sevgiler
  http://statebirdsf.com/

 59. 59 - Cenk 28 Eylül 2016

  ülgen – Duydumn ama maalesef gitmeye vakit bulamadım. Öneriniz için teşekkürler (bir dahaki sefere muhakkak uğrayacağım restoranlar listesinde mevcut).

 60. 60 - Oykum 09 Ekim 2016

  Merhaba Cenk,
  Sana biraz son dakikada yazıyorum ama önümüzdeki 10 gün boyunca bebegimle San Francisco’ dayız. Bebek için sebze menüsü de olan restoranlar bulmam lazım. Önerilerin var mı?

 61. 61 - Cenk 14 Kasım 2016

  Oykum – Kusura bakmayın, yorumunuzu çok geç gördüm. Umarım San Francisco’da iyi vakit geçirmişsinizdir.

 62. 62 - Aylino 30 Kasım 2016

  Merhaba Cenk,
  Seni kitabin icin tebrik ederim.Size sormak istedigim bir konu var.Ben Amerikada yasiyorum,burada bakery de kullanabilecegim en iyi tereyag markasi hakkindaki bilginden faydalanmak isterim hangisi en iyi sonucu veriyor bilgi verebilirsen cok mutlu olurum,iyi calismalar

 63. 63 - Cenk 02 Aralık 2016

  Aylino – Maalesef oradaki malzemelerin tamamına hakim değilim. Birçok artisan marka olduğunu biliyorum. Tavsiyem denemeler yaparak karar vermek olacaktır.

 64. 64 - Hülya 16 Aralık 2016

  Merhaba, sizi uzun süredir takip ediyorum. Yorum bıraktım mı hatırlamıyorum ama pek çok tarifinizi denedim. Pasta ve tatlı yapmaya meraklı olduğumdan internette bu konuda epey vakit geçirip bolca denemelerim oldu ama her seferinde hissettiğim şey sizin bloğunuzun diğerlerinden ayrı olduğu. Yaptığınız kek, cheescake veya kurabiye…. tarifleri siteye tarif koyayım telaşıyla yerleştirilmiş değil. Yaptığınız işe verdiğiniz değer ve özen bloğunuza o kadar yansımışki. Asla sıradan tarifler değiller ve hepsi özel. Emeğinize ve elinize sağlık Cenk Bey. Çok sık paylaşımınız olmasada biz burdayız emin olun. Şu anki mevcut tariflerinizle birlikte bence bloglar arasında bir klasik siteniz.Yeni yılda tariflerinizin veya gezi bilgilerinizin aktarımının devamı dileğiyle. İyi yıllar.

 65. 65 - Harun 21 Nisan 2017

  Merhaba,
  Keyifli bir yazı olmuş.ben bir kaç teknik ayrıntı merak ettim.mesela 2-3 ay gibi bir süreyi abd de geçirmek için en uygun çözüm ev kiralamak gibi gözüküyor da turist vizesiyle bunu yapabilirmiyiz?bir de siz ne kadar kaldinız, tamamında otelde mi kaldınız?

 66. 66 - Cenk 21 Nisan 2017

  Harun – Yanılmıyorsam turist vizesiyle 2-3 ay kalmanızda sorun yok. Ben 2 haftadan daha kısa bir süre kaldım.

 67. 67 - Hülya 05 Ocak 2018

  Merhabalar Cenk Bey, dört ay sonra Amerika seyehatimde bir kaç gün San Francisco da olacak. Önerileriniz çok işime yarayacak. Çok teşekkür ederim.

Yorumunuzu bırakınız