Ananaslı ve Hindistan Cevizli Kek

02 Ağustos 2017 | Kategori: Kek ve Brownie, Meyveli Tatlılar

Pineapple and Coconut Upside-Down Cake

Ananaslı ve Hindistan cevizli bir kek yaptım, yanağını dayar uyursun!

Aslında bu tarif daha uzun seneler boyunca tarif defterimde saklı kalacaktı. Kitaptaki Cenk’in Ev Kurabiyesi gibi, ilk yaptığımda tadına bakar bakmaz içimden bir sonraki kitaba saklamak gelmişti. Ama yarın bile ne olacağı belli değil. Bir sonraki kitaba ne zaman başlarım bilmiyorum. İlk kitabım çıkalı 3 yıl oldu, 10 baskı yaptı ve hâlâ ikincisi için ciddi bir teklif almış değilim. Haydi aldım ve başladım diyelim; hepiniz biliyorsunuz ki ne zaman bitireceğimi tahmin etmek daha da zor. Onun için lafı daha fazla uzatmıyorum ve tarife geçiyorum.

Kitabımı aldıysanız, 120. sayfadaki Vişneli & Bademli Kek’in kitaptaki en sevdiğim tarif olduğunu okumuşsunuzdur. Öyle bir tarif geliştirince bırakır mıyım? Elbette zamanında aklıma gelen tüm kuruyemişlerle ve onlara yakışacağını düşündüğüm meyvelerle denendi. Hiçbiri vişneli ve bademlisinin yanına yaklaşamadı. Birkaç tanesi bambaşka tarifler için ilham verdi ama onlarla tanışmanıza daha çok var. Bugün tanışacağınız çeşidi ise denemeler yaparken aklıma ucundan bile geçmemişti.

Pineapple and Coconut Upside-Down Cake - Side

Tarif, aynen kitaptaki gibi ilerliyor. Kek kısmı için kuru malzemelerin hepsini mutfak robotunda çekiyorsunuz, ardından sırasıyla ıslak malzemeleri ekleyip meyve katmanının üzerine yayıyorsunuz. Ve aynen kitaptaki tarif gibi, meyve katmanı olmadan da olağanüstü bir kek. Pofuduk bir kek asla değil. Mekik kadar sık dokulu da değil. İkisinin arasında bir yerde.

Caramelized Pineapple

Bu tip altüst kekler söz konusu olduğunda, klasik tarifin biraz dışına çıkıyorum. Kek kalıbının tabanına karamel karışımını yayıp meyveleri dizdikten sonra üzerine kek harcını döküp pişirmek istediğim sonucu vermiyor. Alttaki meyveler pişerken ufalınca yer yer boşluklar oluşuyor ve tabana yayılmış olan karamel de fırında geçen sürede kek harcını haşlayıp dokusunu bozuyor. Meyveleri önceden pişirerek alta döşeyeceğim miktarı artırmış oluyorum. Karamelin (veya şurubun) büyük bir kısmı da meyvelerin piştiği tavada kaldığı için tabanda birikmiyor ve pişirme esnasında kekin dokusunu bozmuyor.

Pineapple and Coconut Upside-Down Cake - Fruit Layer

Tarifin tek önemli püf noktası, ananasların diziliş tekniği. Bir seferde tüm ananas dilimlerini pişirmek için, dilimleri dörder eşit parçaya kesiyorum. Böylelikle—biraz sıkışık da olsa—tamamı 30 cm çapında bir tavaya sığıyor. Parçalar soğuduktan sonra hepsini ortadan ikiye kesip kalıba döşerken dıştaki iki halkayı bir ters bir düz olarak birbirlerine yapışık şekilde diziyorum. Ne kadar sıkışık olursa o kadar iyi. Üçüncü halka ananas dilimini andıracak şekilde tamamen düz dizilecek, ortadaki boşluk için de 3 ufak parça yeterli olacak.

Pineapple and Coconut Upside-Down Cake - Side

Şimdiden afiyet olsun.

ANANASLI & HİNDİSTAN CEVİZLİ KEK

 8 kişilik

MEYVE KATMANI

 • 2 cm kalınlığında kesilmiş 7 dilim (700 g) taze ananas (yaklaşık 2 adet orta boy soyulmuş ananastan)
 • 1/3 su bardağı (67 g) toz şeker
 • 1 yemek kaşığı (15 g) tereyağı

KEK

 • 3/4 su bardağı (105 g) un
 • 1,5 tatlı kaşığı (6 g) kabartma tozu
 • 3/4 su bardağı (150 g) toz şeker
 • 1/4 tatlı kaşığı (2 g) tuz
 • 1+3/4 su bardağı (140 g) Hindistan cevizi rendesi
 • 150 g tereyağı, yumuşamış
 • 3 adet büyük boy yumurta, oda sıcaklığında
 • 1 tatlı kaşığı (5 g) vanilya özütü

Not: Tarifte kullanılan su bardağı, yemek kaşığı ve çay kaşığı, birer hacim ölçüsü olan Amerikan cup (240 ml), tablespoon (15 ml) ve teaspoona (5 ml) denktir. Bütün malzemelerin gram cinsinden karşılıklarını “Ölçüler” sayfasında bulabilirsiniz.

SERVİS

 • Vanilyalı veya Hindistan cevizli dondurma
 1. Fırını 160 derecede ısıtmaya başlayın.
 2. Meyve katmanını hazırlamak için, ananas dilimlerini dörder eşit parçaya kesin.
 3. Tercihen yapışmaz bir yüzeye sahip, geniş ve yüksek kenarlı bir tavaya şekeri döküp tavayı sallayarak tabanına düz bir katman hâlinde yayın. Ananasların tamamını bir kerede pişirmek için en az 30 cm çapında bir tavaya ihtiyacınız olacak; daha küçük bir tava kullanıyorsanız, ananasları iki ayrı seferde (ikinci seferde şeker ve tereyağı ilavesi yapmadan) pişirebilirsiniz.
 4. Tavayı orta yüksek ateşin üzerine oturtun ve şeker katmanı kenarlarından eriyene kadar karıştırmadan bekleyin. Eriyen kısımları bir spatula yardımıyla ortadaki henüz erimemiş kısımlara doğru ittirerek ve ara sıra hafifçe karıştırarak şekerin tamamen erimesini sağlayın. Şeker tamamen eridikten sonra hiç karıştırmadan koyu amber rengini alana kadar pişirin. Ateşten alıp tereyağını ekleyin ve tereyağı tamamen eriyene kadar karıştırın (tavaya doğru eğilmemeye dikkat edin; tereyağını ekledikten sonra sıcak bir buhar yükselecektir). Karamelin üzerine ananas parçalarını tek kat hâlinde dizin, tavayı orta yüksek ateşin üzerine oturtun ve ananas parçalarının tavaya bakan kısımları karamelize olana kadar, yaklaşık 7 dakika boyunca pişirin. Parçaları çevirip alta gelen kısımları karamelize olana kadar, yaklaşık 7 dakika daha pişirin ve bir kesme tahtasına alıp soğumaya bırakın.
 5. O esnada kek harcını hazırlamaya başlayın.
 6. 20 cm çapında ve en az 2,5 cm derinliğinde bir kek kalıbının sadece tabanını bir miktar tereyağı ile yağlayıp tabanına aynı çapta kestiğiniz yuvarlak bir parça pişirme kâğıdı serin ve kekin düz bir şekilde kabarabilmesini garantilemek isterseniz, eğer varsa, ıslatıp suyunu sıktığınız bir kek kalıbı bandını* kalıbın etrafına sarın.
 7. Keki hazırlamak için, metal bıçak takılı bir mutfak robotunun haznesine unu, kabartma tozunu, şekeri, tuzu ve Hindistan cevizi rendesini aktarın ve Hindistan cevizi parçaları neredeyse un inceliğine gelene kadar, yaklaşık 1 dakika boyunca robotu aralıksız çalıştırarak karıştırın.
 8. Tereyağını ceviz büyüklüğünde parçalar hâlinde kesip malzemelere ekleyin ve hamur metal bıçağın etrafında toplanmaya başlayana kadar, yaklaşık 1 dakika boyunca robotu sık aralıklarla çalıştırarak karıştırın.
 9. Yumurtaları vanilya özütüyle beraber bir kapta çatal yardımıyla hafifçe çırpın ve malzemelere ekleyip karışım püre kıvamını alana dek, 15-20 saniye kadar robotu aralıksız çalıştırarak karıştırın. Yumurtalı karışım haznenin iç duvarına yapışıp karışmakta zorlanabilir; o durumda robotu durdurup yapışan karışımı bir spatulayla sıyırdıktan sonra karıştırmaya devam edin. Oldukça koyu kıvamda bir kek harcı elde edeceksiniz.
 10. Soğuyan ananas parçalarını ortadan ikiye kesin ve kek kalıbının tabanına tek kat hâlinde, mümkün olduğunca sıkışık bir şekilde dizin. Aralarda boşluk kalmaması için dıştaki iki sırayı bir ters bir düz, sonraki sırayı ise ananas dilimini andıracak şekilde dizin. Ortada kalacak ufak boşluk için ise 3 ufak parça yeterli olacaktır. Kek harcını ananas parçalarının üzerine sıyırarak aktarın, bir metal spatulayla hafifçe bastırarak düzleyin ve fırının orta katında, bir tel ızgaranın üzerinde, tepesi altın rengini alıp ortasına batıracağınız bir kürdan kuru çıkana kadar, 55 – 60 dakika boyunca pişirin.
 11. Keki fırından alıp kalıbın içinde 1 saat boyunca soğumaya bırakın. Kekin çevresinden tercihen plastik bir bıçakla kalıbın iç duvarına yapışık bir şekilde geçtikten sonra servis tabağına ters çevirerek aktarın ve tamamen soğuyana kadar bekledikten sonra dilimleyip tepesinde bir top dondurmayla servis edin.
 12. Keki hava geçirmeyecek şekilde paketleyip 3 gün boyunca oda sıcaklığında saklayabilirsiniz.

 

* Kek kalıbı bandı, Türkiye’de bugüne kadar rastlamadığım ve kullanıp ne kadar faydalı olduğunu gördükten sonra henüz yaygınlaşmamış olmasına şaşırdığım bir ürün. Bundt tipi kek kalıplarının, ortasından yükselen ve ısıyı kekin merkezine de yayan, tüpe benzer bir kısımları vardır. Bu özellik, yuvarlak ve kare tipteki alçak kek kalıplarında olmadığı için kalıbın ısınan çevresi, kekin çevresinin ortasından daha hızlı pişmesine neden olur. Kekin çevresi hızla pişip kabuk bağladığında henüz pişmemiş olan ortası kabarmaya devam eder ve ortası çevresinden daha fazla kabarmış, kubbe görünümünde bir kek elde edersiniz. Katlı bir pasta hazırlıyorsanız, bu kekleri öncesinde tıraşlayarak düzlemeniz gerekir. Bunu engellemek için kullanılan kek kalıbı bantları, kalıbın çevresinin ısınmasını geciktirip kekin çevresinin ve ortasının aynı hızda pişmesini sağlar ve böylelikle ortası ve çevresi eşit şekilde kabarmış, üzeri dümdüz kekler elde edersiniz.

Kek kalıbı bantları genellikle ısıya dayanıklı, alüminize bir kumaştan üretilir. Silikon olanları da mevcut. Kumaş olanları kullanmadan önce ıslatıp sıkarak fazla suyunu akıtıyorsunuz ve hâlâ ıslakken kek kalıbının etrafına dolayıp ataşa benzer metal bir parçayla sabitliyorsunuz.

Kek kalıbı bantlarını evde kendiniz de yapabilirsiniz. Eğer bulabiliyorsanız, havlu kalınlığında ve su emebilen, ısıya dayanıklı bir kumaştan hazırlamanızı öneririm. Bulmanız mümkün değilse, yerine kullanabileceğiniz havlu ve benzeri kumaşlar bu amaçla üretilen kumaşlar gibi ısıya dayanıklı olmadığı için, ne olur ne olmaz, ilk denemenizde gözünüzü fırından ayırmayın. Öncelikle kumaşı (veya eski bir havluyu) kek kalıbının çevresinden 3-4 cm daha uzun ve kalıbın derinliğinin 2 katı genişlikte kesin. Ortadan ikiye katlayıp kek kalıbının kalınlığına benzer kalınlıkta bir şerit elde edin. Eğer kullandığınız kumaş çok kalın değilse 2 yerine 3 katı genişliğinde kesip katlayabilirsiniz. Eğer sıklıkla kullanacaksanız katladıktan sonra açılmayacak şekilde şerit hâlinde dikmenizi tavsiye ederim. Soğuk suyun altından geçirin ve hafifçe sıkarak fazla suyunu akıtın. Bantların bu aşamada ıslak bırakılması çok önemli bir ayrıntı; ne etrafa su damlatacak kadar ıslak bırakın ne de canı çıkana kadar sıkın. Eğer pişirme süresinin sonunda tamamen kuruduysa, yeterince ıslatmamışsınız demektir. Kalıbın etrafına dolayıp metal bir ataş veya çengelli iğneyle sabitleyin.

Üye ol, yemek tarifleri emailine gelsin.

Yorumlar

 1. 1 - funda 02 Ağustos 2017

  Cenk Bey elinize sağlık,eskisi gibi blog okumak çook keyifli, lütfen yazmayı bırakmayın. Tarif içinse, taze hindistan cevizi (en tazesi değil, kahverengi kabuklu olan) rendeleyip kullansam olur mu acaba? puf puf bir kek olmadığı için nem dengesini çok fazla etkileyip yapısını değiştireceğini sanmıyorum ama, elbette tarifin sahibi olarak sizin fikrinizi alarak uygulamak isterim. teşekkürler

 2. 2 - Esra 02 Ağustos 2017

  Elinize sağlık harika görünüyor denıycem mutlaka 👌Cenk bey San francisco da kıtabınızı bulma ımkanım varmı acana ?

 3. 3 - EMİNE 03 Ağustos 2017

  Ah Cenk ah, nasıl özlüyorum sıklıkla yazdığın günleri. Mutfak maceramda karsıma çıkan ilk duraklardan biriydin ve yıllar geçse de bizi unutmadın.Tarif defterlerimde tarifler adınızla beraber kayıtlı. Cenk’in biscottisi, Zinnur’un pate sukresi…diye devam eder…Ama o “ilk” yol göstericiler…nasıl unuturum sizi…..

 4. 4 - Gülçin 03 Ağustos 2017

  Muhteşem görünüyor! Yeni evimde deneyeceğim ilk tarif olacak ☺️😇🌸

 5. 5 - Fatma Özcan 03 Ağustos 2017

  Merhaba
  Yine harika bir tarifle buluşturumuz. En kısa sürede yapacağım. Çok teşekkürler. Sevgilerimle

 6. 6 - Hatice 03 Ağustos 2017

  Merhaba Cenk!

  Tarifi denemeden evvel Butik Pastacılık içinde olan biri olarak kek kalıbı bantı ile ilgili olarak ufak bir tüyo da ben vereyim. Yurtdışında Wilton markasıyla satılan bu bantları Türkiye’de birkaç instagram hesabı dışında satan yerler olmadığından, evde basitçe şu şekilde de hazırlanabilir.

  Aluminyum folyoyu kek kalıbınızın etrafına satıp çevresinden biraz daha uzun bir mesafeden kesiniz. Sonra ortadan ikiye katladığınız aluminyum folyo arasına 2-3 kat üst üste koyup ıslattığınız kağıt havluyu döşeyiniz ( suyun fazlası kağıt havluyu parçalamayacak şekilde sıkılacak.. ) Folyonun tekrar altından kıvırıp kağıt havlunun bant gibi arada kalmasını sağlayınız. Kek kalıbınızın etrafına da saç tokası / saç maşası veya tel ataç vb gibi ısıya dayanıklı bir madde ile sabitleyiniz.

  Sevgiler!!

 7. 7 - Birol Demircioğlu 03 Ağustos 2017

  Görüntüsü insanı bitiriyor, tadını düşünemiyorum. Ellerinize sağlık, ilk fırsatta deneyeceğim.

 8. 8 - Nisa Ayhan 03 Ağustos 2017

  Günlerdir beklediğime değdi.Harika görünüyor elinize sağlık ❤

 9. 9 - Gülgün 03 Ağustos 2017

  Sevgili Cenk
  Gezi yazılarınla belki de hiç gidemeyeceğim yerlere götürdüğün için, güzel tariflerin ve kitabın için,dulce de lechenin görümcesiyle, hele de vişneli bademli kekle tanıştırdığın için teşekkürler. Gerçekten öğretmeyi isteyen çok iyi bir öğretmensin. Selamlar,sevgiler

 10. 10 - rana 03 Ağustos 2017

  (tavaya doğru eğilmemeye dikkat edin; tereyağını ekledikten sonra sıcak bir buhar yükselecektir)

  insanın çocuğuna aman dikkat et demesi gibi ^_^ ne güzel yazıyorsunuz ayrıntı ve püf noktaları ile…tarifi yine zevkle okudum…yorumlar eklendikçe tekrar okuyorum bir şey kaçırmama adına… yapacağım zaman yine okuyorum anlamadığımdan değil tabii, en az tadına bakmak kadar lezzetli bir yazı olduğundan…kek kalıbı bant bilgisi için de çok teşekkürler.yine, yeni bir şeyi sayenizde öğrendim…

 11. 11 - Ayşegül 03 Ağustos 2017

  Ağzım açık bakakaldım fotoğraflara gece gece :))))))

 12. 12 - Merve 04 Ağustos 2017

  Cenk:) tariflerinden ziyade, meyvelerin her sırasının ayrı ayrı dizilişine kadar tarif etme sevimliliğini özlemişim:)) Her şey o güzel gönlünce olur umarım

 13. 13 - Aylin 10 Ağustos 2017

  Sevgili Cenk,
  Ben Çanakkale de 6000 dönüm bir alanda Şeftali-Nektarin üretimi yapan bir çiftlikte çalışıyorum.
  bu tarifi nektarin ile denemek istiyorum.
  Sence de olur mu?
  yoksa boşuna uğraşmamayım mı?
  Ne dersin?

 14. 14 - Cenk 10 Ağustos 2017

  Aylin – Eğer olgun ve sert nektarinler kullanırsanız olur. Pişirirken çok fazla yumuşayıp şekillerini kaybetmelerine izin vermeyin. Şimdiden afiyet olsun.

 15. 15 - Merve 11 Ağustos 2017

  Cenk Bey Merhaba
  Öncelikle çok güzel tarifler ve güzel püf noktalarını bizlerle paylaştığınız için sizlere çok teşekkür ederim.
  Cake bundt ın fotoğrafını gönderebilir misiniz? Bir de yurtdışında nerden aldınız.

 16. 16 - Semra Sula 14 Ağustos 2017

  Hemen denedim.harika oldu.Teşekkürler

 17. 17 - Cenk 14 Ağustos 2017

  Merve – Williams Sonoma’dan almıştım. Şuna benziyor.

 18. 18 - Utku Ergül 17 Ağustos 2017

  Cenk Merhaba,
  Ananasları kalıba dizerken süzüyor musun yoksa akışkan karameli de ekliyor musun?
  Ben 2 versiyonu da denedim.Süzünce daha hafif oldu daha çok beğenildi.Ama karmeli ekleyince görüntü olarak daha çok yaklaştı 🙂

 19. 19 - Nasperver 17 Ağustos 2017

  Cenk Bey merhabalar,

  Öncelikle tariflerinizin büyük bir hayranı olduğumu söylemek istiyorum. Kitabınızdaki tarifleri neredeyse tamamını denedim, tabiiki sizinkiler kadar mükemmel görüntülere ulaşamadım ama olsun yine de lezzet olarak enfesler 🙂

  Şu anda Alaçatı’daki Alavya otelin pastane bölümde çalışıyorum, dünde tarifinizi denedim, tarifi bire bir uygulamamama rağmen maalesef kek inanılmaz katı ve kuru oldu.. Acaba fırın endüstriyel fırın olduğu için mi bilemedim..

  Acaba fırının içerisinde su banyosu koymak yardımcı olur mu bilemedim.. Veya Hindistan cevizi rendem çok mu büyük onu bilemedim.. neyse 🙂

  Size bir yazmak istedim, umarım herşey yolundadır sizin içinde..

  Çok sevgiler,

 20. 20 - Cenk 18 Ağustos 2017

  Nasperver – Endüstriyel fırınlara aşina değilim, dolayısıyla tarife ne gibi bir etkisi olacağını kestiremiyorum. İnanılmaz katı ve kuru olduysa fazla pişmiş olabilir ama ne gibi bir değişiklik yapmak lazım bilemiyorum. Kullandığınız Hindistan cevizi rendesi marketlerde satılanlardan farklı mı acaba?

 21. 21 - Cenk 18 Ağustos 2017

  Utku Ergül – Özellikle süzmüyorum, tavada kalan karameli de dizdikten sonra üzerlerine dökmüyorum. Tavanın içinden maşa veya çatalla alıp kesme tahtasına aktarıyorum. O esnada muhakkak biraz karamel de beraberinde geliyor. Tavada kalan kısmı (ki çok az bir miktar kalacaktır) daha sonra üzerine fırçayla sürmeyi deneyebilirsiniz.

 22. 22 - Fulya Toraman 16 Eylül 2017

  Hep denemeyi istediğim bir kek tarifi. Umarım sizinli gibi guzel bir kek yapabilirim
  Sevgiler

 23. 23 - Zeynep Deha 16 Eylül 2017

  Canımız Cenkimiz… Sen ne efendi, ne kibar, işine yüreğini katan, yeteneğinin hakkını veren, ne kadar özel bir insansın. Tariflerinden birine uymayıp margarin koyup, ardından ‘bu tarif olmuyor’, diyecek kadar muhakememi kaybetmisken, tüm asaletinle ”tarife uymazsaniz sürprizlere alışık olmalısınız” diye cevap yazmışsın. O dönem lohusa psikolojisinden herhalde, hem tarife uymayıp hem de olumsuz yorum yapma mantıksızlığına düşmüşüm. okuyunca utandım kendimden. Sayende icimde mutfak aşkı belirdi. Seni çok seviyorum. Tüm başarılar seninle olsun.

 24. 24 - Fatma Özcan 20 Eylül 2017

  Merhaba
  Harika bir tarif çok lezzetli bir kek vişenli kek daha asıl durmakla beraber ellerinize yüreğinize sağlık bizlerle paylaştığınız için teşekkürler. Sevgilerimle

 25. 25 - Feyza 29 Eylül 2017

  Keki şuan yaptım bana bakıyor soğumasını bekliyorum yalnız 105 gram un çok az geldi ben 4-5 yemek kaşığı daha un koymak zorunda kaldım yinede sert bir hamur olmadı herşeyi birebir koydum yumurtaların ebatına varıncaya kadar
  Büyük ihtimal tadıda sizin yaptığınıza benzemeyecek neden olmuş olabilir ölçüde bir yanlışlık olamaz değilmi

 26. 26 - Cenk 05 Ekim 2017

  Feyza – Ölçülerde bir yanlışlık yok. Kek harcı çok cıvık olduysa haddinden fazla karıştırmış olabilirsiniz. Yaparken yanınızda olmadığım için neyin yanlış gittiğini kestirmek çok güç.

 27. 27 - Cenk 05 Ekim 2017

  Zeynep Deha – Çok teşekkür ederim 🙂

 28. 28 - Ozan 19 Aralık 2017

  Bu tarifi şimdiye kadar 5-6 kez denedim. Bir takım eksiklikleri olduğunu düşünüyorum. Öncelikle 7 dilim ananas 8 inch (20 cm’lik) kek kalıbına kesinlikle yetmiyor. Tarifi her denememde 8 dilim ananasın tam tamına kalıba yettiğini görüyorum. Zaten 2 ananastan 8 dilim rahat çıkıyor. (Ananasları Migros’tan alıyorum, farklı yerlerde farklı boydaysa durum farklı.) Tabii, 90 gr. şekere karşılık 20 gr. tereyağı kullandım. Pişirmenin yapılacağı tava ayrıca önemli. Stabil bir ısıda kalmalı, o yüzden ince teflon tavalar uymaz, yoksa şekeri yakar ve bu da acımsı bir tat verir. Şekerin yanmaması için stabil ısı veren kalın tavalar daha uygun. İyi yönüne gelirsek, gerek ananasıyla gerek kek harcıyla bu tarif oldukça lezzetli. Ananasa önceden ekşi gözle bakardım ama bu tarifte kullanıldığından beri lezzetine bayılıyorum. Diğer meyveli tarifler gibi yılın kısa bir döneminde yapabilme kısıtlaması yok. Çilek, anjelik erik, kiraz, ahududu gibi (1 aylık) mevsimlik meyvelerin aksine ananas kışın bile ithal ediliyor, dolayısıyla çoğu zaman yapabilme imkanı var. Bu muhteşem tarif için Cenk’in ellerine ve yüreğine sağlık.

 29. 29 - Fatma Özcan 14 Nisan 2018

  Merhaba
  Dün yaptım şahane oldu ellerinize yüreğinize sağlık. Sevgilerimle

Yorumunuzu bırakınız