Marché aux Puces St-Ouen de Clignancourt – Paris Bit Pazarları

04 Şubat 2010 | Kategori: Gezi ve Seyahat

Marché aux Puces St-Ouen de Clignancourt - Paris Bit Pazarları

Paris bit pazarlarına kaldığım yerden devam ediyorum. En başına dönelim. O günün sabahına.

Paris‘e beş günün yetmeyeceğini anlayınca tatili bir haftaya uzattık. Bir haftanın da yetmeyeceğini anlayınca da on güne mi uzatsak dedik ama pasaportlardaki vize bitiş tarihlerine bakınca mümkün olmadığını gördük. Durum böyle olunca da bit pazarlarını yaya yaya gezmek yerine aynı güne sıkıştırmaya karar verdik. Aynı gün iki bit pazarı dolaşmak demek de rahat rahat kahvaltı etmeden dışarı adım atmak demekti. Ama Paris’e gelmişiz. “Okurlarıma asla yolda sandviç alıp mideye indirdik diyemem, skandal olur!” diye diretip bir gün öncesinden alışveriş yaptım.

Poilane ve Comte Peyniri

Poilâne ekmek, kocaman bir dilim Comte peyniri (3 yıllık) ve San Francisco‘da yediklerimden sonra beni çok büyük hayal kırıklığına uğratan iki adet hurma.

Breton Fleur de Sel Tereyağı

Onlara ek olarak, miniminnacık bir paket Nutella (kahvaltıyı hazırlayanın dişinin kovuğunu bile doldurmayan minik ödülü) ve geceden dışarıya çıkartıp yumuşamaya bıraktığım tuzlu tereyağı. Şaka maka, Paris’te yediğimiz en güzel kahvaltı oldu.

Sonrasını biliyorsunuz. Vurduk kendimizi yollara, pardon metroya, ver elini Puces de Vanves. Yola çıkmadan önce, bu bit pazarlarının biri şehrin güney ucunda, diğeri de kuzey ucunda, nasıl gidilir, nasıl dönülür, her şey aynı güne nasıl sığar diye endişe etmiştik ama boşunaymış. Puces de Vanves ve Puces St-Ouen de Clignancourt arası, şehrin ayrı uçlarında olmalarına rağmen, metroyla 15 dakika. Haydi bilemedin 20. Bazı günler Etiler’den Kanyon’a bir buçuk saatte gittiğim düşünülürse oldukça şaşırtıcı.

Neyse, indik metrodan, ufak bir yürüyüşün sonrasında Puces St-Ouen de Clignancourt’a geldik. Öncelikle buraya “bit pazarı” demek, Kapalıçarşı’ya bit pazarı demek kadar saçma. Başlı başına bir şehir. Ayrı bölgelere ayrılmış. Hepsi ayrı tip mallar konusunda uzmanlaşmış. Bölgelerin dışındaki yürüyüş yolundaki dükkanlar ise her telden çalıyor. Araştırmalarıma göre, benim ilgi alanlarıma en çok hitap eden Vernaison çarşısı.

Marché aux Puces St-Ouen de Clignancourt - Paris Bit Pazarları 21

Chanel marka kayak takımı bile bulabileceğiniz, 70.000 metrekareye yayılmış, 15 ayrı çarşıdan oluşan bu “bit pazarını” her hafta 120,000 ila 180,000 kişi geziyormuş.

Bundan 200 yıl önce, ayın belirmesiyle ortaya çıkan sokak “balıkçıları” gece boyu Paris’in çöplerini karıştırıp satılabilecek malları ayıklarlarmış. Önceleri Paris’in içinde tezgah açan ay balıkçıları, tezgahlarına musallat olan hırsızlardan usanınca şehrin dışına doğru kaymaya başlamışlar. Vanves ve Clignancourt da satıcıların göç ettiği yerlerden ikisi. Daha sonra Saint Ouen şehri akıllılık edip satıcıları barındırmak için yollarını adam edip düzeltince satıcıların çoğu da orayı merkezleri bellemişler.

Marché aux Puces St-Ouen de Clignancourt - Paris Bit Pazarları 15

Belli ki o zamanın zenginlerinden olan Monsieur Romain Vernaison, kendi sahip olduğu arazideki yerleri klübeye çevirmiş ve Marché Vernaison çarşısı doğmuş. Ardından Arnavut Prensi olduğu rivayet edilen Malik adındaki biri büyük bir restoranı satın alıp bugünkü Malik çarşısına çevirmiş. Böyle böyle, Puces de St Ouen Clignancourt şimdiki haline gelmiş.

Bit pazarındaki çarşıların çoğunu birbirine bağlayan ana caddenin adı rue des Rosiers.

Bütün çarşıları bir günde gezemediğim için tek tek hangi çarşıda nereye gideceğinizi tavsiye etmem imkansız ama çoğunluğun hemfikir olduğu şey, işe Vernaison’dan başlamak. Boncuktan mobilyaya, tekstil ürünlerinden resimlere, antika oyuncaklardan çocuk kitaplarına kadar envaiçeşit mal var.

Marché aux Puces St-Ouen de Clignancourt - Paris Bit Pazarları 14

Diğer marketlerde ağırlıklı olarak Art Deco mobilyalar satılıyor. Marketler arası yürürken yola dağılmış dükkanların çoğunda da üst üste yığılmış gümüş çatal bıçaklar, belli ki eski cafe ve restoranlardan çıkmış kocaman masalar, sandalyeler, antika kuş kafesleri… Pahalı bir yer demek bana göre yanlış. Satılan şeyler evet pahalı ama çok daha hesaplı olduğu iddia edilen Puces de Vanves‘da sorduğum muadil mallar burdakilerle hemen hemen aynı fiyatlardaydı. Burada daha pahalı mallar satılıyor demek daha doğru olur.

Makul fiyata mallar bulmak da zor değil. Mesela, büyük hayranı ve toplayıcısı olduğum Villeroy & Boch’un, Naif serisine ait kapaklı yuvarlak bir kutusunu 6 Euro’ya aldım. Pırıl pırıl. Altın değerindeki karamellerimi koruyor.

Henri Le Roux Caramel Beurre Sale

Daha doğrusu koruyordu.

Marché aux Puces St-Ouen de Clignancourt’da biraz daha dolanmak isterseniz alttaki fotoğraf galerisinde 21 tane daha fotoğraf var. İyi seyirler.

Not: Galeride fotoğrafların altındaki mavi oklara basarak ilerleyebilirsiniz. Oklara bastıktan sonra biraz sabrederseniz sayfa otomatik olarak diğer fotoğrafın başına kendi kendine gelecek ve altlara doğru kendiniz inmek zorunda kalmayacaksınız.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Picture 1 of 21

Marché aux Puces de St-Ouen, Porte de Clignancourt

140 rue des Rosiers, 93400 SAINT-OUEN

Metro: Porte de Clignancourt

Cumartesi: 09:0 – 18:00

Pazar: 10:00 – 18:00

Pazartesi: 11:00 – 17:00

Üye ol, yemek tarifleri emailine gelsin.

Yorumlar

 1. 1 - ayse 04 Şubat 2010

  laplau dikkatimi çekiyor demiştim. bende ingiltere.den topluyorum fırsat buldukça. gezi çok hoş. gidesim geldi…..
  portakallı tarifi unutmadık, bekliyoruz…

 2. 2 - Oytun 04 Şubat 2010

  Anlaşıldı bizi bu kış Paris’le besleyeceksin:)Vize olayı çok can sıkıcı birde insanın böyle tabak çanak, her türlü alet edevatın arasına karışıp da beğendiği halde, bazı şeyleri uzun yol ve valize sığdıramama endişesiyle gözü arkada bırakması…

  Bu arada yarın dünya nutella günüymüş:) fotoğrafta görünce hemen aklıma geldi, paylaşayım istedim. http://www.nutelladay.com/

 3. 3 - Banu B Bingor 04 Şubat 2010

  10. ve 13. fotoğrafları çok sevdim. Ve tabii kafesleri 🙂 Ne kadar da zarifler… Esaret mevkii değillermiş gibi! Ben de -müstakbel- evime alacağım -müstakbel- kuşuma o tür bir kafes istiyorum 🙂

  Bu arada antika kitap/dergi/fotoğraf makinesi bölümünü not ettim kenara. Gittiğimizde, mutlaka gidilecek yerlerden biri oldu 🙂

 4. 4 - Cenk 04 Şubat 2010

  Oytun – Evet, Paris yazıları bitmek bilmeyecek. Döner dönmez bir haftada toparlayıp ardı ardına yayınlarım diyordum ama o kadar çok fotoğraf çekmişim ki ayıklaması, yazıya hazırlaması derken bölmek zorunda kaldım. 2010 biter, bu yazılar bitmez. Link için de teşekkürler! Haberim var. Hatta gün adına düzenlenen basın bülteni için benden de bir cümle istediler. Yalnız güne özel bir şey yapamadım. Fiyasko!

  Banu – Bir koşu gidip alın diyeceğim ama on günlük vizenin dokümanlarını toparlamak bile birkaç gün gerektirdiği için diyemiyorum.

 5. 5 - Banu B Bingor 05 Şubat 2010

  Evet Cenk, o işler hayli zaman alıyormuş; yakın zamanda Belçika’ya gitti bir yakınımız. (Ki kendisi önemli bir gazetenin arşiv şefi) Gel gör ki canından bezdirmişler kadıncağızı bir yığın evrak getir/götürüyle 😀 O yüzden, daha geniş zaman sahibi olana kadar şimdilik cesaretimiz yok gibi… Gerçi sanırım bir sebepten dolayı Fransa vizesi almamız çok da zorlayıcı olmayacaktır.
  Ama olsun…
  Ben, senin gezilecek yerler notlarından, seyahate çıkmadan önce “istifade” edeceğimi biliyorum ya, içim rahat :)))) (Pişkinliğin böylesi işteee!)

 6. 6 - Gizem 08 Şubat 2010

  Merhaba Cenk,
  Ben ve erkek arkadaşım bu Perşembe bir klişeyi gerçekleştirmek için Sevgililer Günü’nde Paris’e gidiyoruz 🙂
  Bizim de sadece 5 günümüz olduğu için ikimize de nefes aldırmayacak bir program hazırladım.
  Yakın zamanda Paris’te bulunmuş birisi olarak senden, kahvaltı için bir cafe önerisi ve tatlı yemek için bir pastane önerisi alabilirsem çok mutlu olurum! Şimdiden teşekkürler…

 7. 7 - Cenk 08 Şubat 2010

  Gizem – Kahvaltı olarak biz otele yakın yerleri seçtik, dolayısıyla şuranın kahvaltısı harikadır diyemiyorum. İyisini de gördük, kötüsünü de. Pastane olarak oturarak yemek isterseniz ve sıra beklemekten rahatsız olmazsanız Laduree veya Mariage Freres, alıp parkta yemekten rahatsız olmayacaksanız da mutlaka Pierre Herme veya Sadaharu Aoki. İyi tatiller!

 8. 8 - Gizem 08 Şubat 2010

  Önerilerin için çok teşekkürler! Sen tavsiye ediyorsan sıra beklemeye değer diye düşünüyorum 🙂
  Bu arada geçen haftasonu çikolatalı kekini denedim, gerçekten yanında uyunacak kadar güzeldi! Yeni tariflerini ve Paris ile ilgili yazılarını heyecanla bekliyorum…
  Sevgiler…

 9. 9 - Cenk 08 Şubat 2010

  Gizem – Ben sıra beklemeye tahammül edemediğim için Laduree’ye girmemle çıkmam bir oldu, ama test edip onaylamama gerçekten de gerek olmayan bir yer.

 10. 10 - ilkim 10 Şubat 2010

  Mart ayında bende gitmeyi planlıyorum, tek gideceğim için tedirgindim aslında karar verememiştim, yemek olayında da böyleydi başta, deneye deneye alıştım sayende. Şimdi gezi notlarında beni cesaretlendirdi. Uçak biletimi almalıyım sanırım.

 11. 11 - zehra 11 Şubat 2010

  Merhaba Cenk…senin tarifini uyguladim ve kurabiyelerin mutfagimdan sag saglim ciktilar,tadi hari ama görüntü seninki kadar olmadi maalesef…tesekkürler paylasimin icin…

 12. 12 - zeynep 13 Şubat 2010

  Merhaba Cenk Bey,
  Bende haftaya Paris’e gidiyorum 6 gunlugune. Sizin sayenizde L’etoile d’or u ogrendim ve bir karamel manyagi olarak gitmek icin sabirsizlaniyorum! Baska nereye gitmemizi onerirsiniz? Bana kisa liste halinde yazip yollarsaniz cooook memnum olurum! Cok tesekkurler!! 🙂

 13. 13 - B5 13 Şubat 2010

  Iste burasi :)…
  3 sene olmustur belki. Blogunda bit pazarlarindan toplama harika bir sofra gormustum. Hemen bu bit pazarlardan bir toplama yapmistim Paris`te, “Cenk sofrasi” diye 🙂

  Belirli sureler Fransa`da yasamak zorunda olunca mecburen bulunuyor bir sekilde. Paris bitmiyor bir turlu, daha uzun kalsan da bitiremezdin. En guzeli turist olmak zaten, yasasan bu kadar sever misin bilmiyorum 🙂

  Senin de burayi kesfetmene cook sevindim : )

 14. 14 - Cenk 14 Şubat 2010

  Zeynep – Henüz bütün listeyi blogda paylaşamadım. Uzun uzun anlatmak istiyorum. Sürpriz bozulmasın diye email atıyorum. İyi tatiller.

 15. 15 - bilge 16 Şubat 2010

  Merhaba Cenk;

  Listeyi bana da mail atarsan çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.

 16. 16 - Cenk 16 Şubat 2010

  Bilge – Yolladım.

 17. 17 - ayşe erem 16 Mart 2010

  Merhaba,
  Oğlum ve eşimle Nisan ayında Paris e gideceğim. Oğlum ekler çok sever , önereceğiniz pastane var mı? Öğlenleri ne yiyelim? Önerilerinizi bekliyorum.
  Saygılarımla,
  Ayşe

 18. 18 - Cenk 16 Mart 2010

  Ayşe Hanım – Tatlı, pasta, çikolata için gidilecek yerler: Pierre Herme, Sadaharu Aoki (vakit dar olduğu için birçok dükkanın mallarının bir araya geldiği Lafayette Gourmet’ye gitmek çok akıllıca olacaktır, Sadaharu orada da var), Maison du Chocolat, Fouquet, Ladurée. Memnun kaldığım restoranlar: Chez Dumonet, L’Avenue, Maison de la Truffe. Bol eğlenceler.

 19. 19 - aytun 15 Ocak 2011

  <merhaba…
  2 hafta sonra Paris te olacağım..6 günlük gzl bir tatil planlamaya çalışıyorum..<parisle ilgili araştırma yaparken sizin yazılarınızla karşılaştım..<çokhoşuma gitti,özellikle bit pazarları hakkında epey bilgim olmuş oldu :)..acaba akşam yemeği içn uygun restoranlar önerebilirmisiniz..yanımda annem babamda olacak..

 20. 20 - Cenk 15 Ocak 2011

  aytun – Restoranlar da dahil bütün önerilerim Paris etiketi altındaki yazılarda yer alıyor. İyi eğlenceler.

 21. 21 - Yasemin 22 Şubat 2011

  Sevgili Cenk ,Süpersiniz!
  Blog, yemekler,detaylar olağanüstü!
  Bir süredir vaktim oldukça bloğunuzu takip ediyorum kremalı brüksel lahanası ve kuru kayısılı scone tariflerinizi denedim gayet başarılıydı.
  Bahsettiğiniz pazara 1996 senesinde gittim.O zamanlar parise gitmeden önce ufak bir araştırma yapmıştım gidilecek yerlerle ilgili ve farklıbir pazar olduğunu duymuştum.Bir pazar günü bir kaç metro hattı değiştirerek ulaşmış ve pazarın hemen girişindeki zencilerin tam tamları beni epey şaşırtmıştı.
  Geçen seneye kadar parise 2 kere daha gittim.Fakat her ikisinde de doya doya gezemedim.En sonucusu zaten ben 7 aylıkken gerçekleşti ve o sırada 5 yaşında olan kızım için bir disneyland ziyareti sayılabilir aslında.
  Sizi okumak büyük bir keyif,sevgiler

 22. 22 - erva 13 Ekim 2011

  cenk bey biz ailecek 20 gün sonra parise gideceğiz ama pazarlara hangi metro hattıyla gideceğimzi bilmiyoruz lütfen bize hem pazarları hemde nasıl gidileceğini söyleyebilir misinz??

 23. 23 - Cenk 13 Ekim 2011

  erva – Blogda yer alan pazarların hepsinin adresi ve hangi metro durağına en yakın olduğu yazının en altında yer alıyor.

 24. 24 - idem 07 Kasım 2011

  Evet bunu okumustum ama pazartesi saat 13.55 de orada olacağımı hesap edersek otele git ordan cık pazar için eşimi ikna et diyene kadar sanırım pazar mefta olur. bakalım artık… dönüşte paylaşırım sizinle :))

 25. 25 - osman 06 Aralık 2013

  her yıl mayıs ayında bir kaç günü kapsayan büyük bir bit pazarı kuruluyormuş.. 2014 için tarihleri biliyormusunuz?

 26. 26 - Cenk 07 Aralık 2013

  osman – Maalesef bilmiyorum.

Yorumunuzu bırakınız