Kırmızı Erikli Tart

13 Ekim 2011 | Kategori: Meyveli Tatlılar, Tart

Kırmızı Erikli Tart

Bir tarta vuruldum. Hem de ne vurulmak.

Takip ettiniz mi bilmiyorum ama daha önceki yazımda bahsetmiştim; Chez Panisse bu sene 40. yaşını kutladı. Hem de ne kutlamak.

Dünyanın dört bir yanından eski Chez Panisse çalışanları Berkeley’de bir araya geldi. Kutlamalar boyunca millet neler yedi, neler içti görmek isterseniz, Todd Selby 14 ayrı yemeğe uğrayıp T Magazine için fotoğraflar çekmiş. Kalbiniz dayanırsa şurada, şurada, şurada ve şuradalar. Hepsine bakmak için vaktiniz yoksa, Selby’nin seçtikleri şurada. Chez Panisse’in eski tatlı şeflerinden David Lebovitz de oradaydı, onun yazısı da burada.

Ağzımın suları akarak fotoğrafları incelerken David’in yazısındaki erikli tartı görünce nefesim kesildi.

İncecik bir tart hamuru üzerine dizilmiş erik dilimlerinin üzerinde bir fırça dolaşıyor…

Bazen yemek yapmayı bilmenin ne kadar önemli olduğunu unutuyorum. Bakıp bakıp yutkunmak da vardı.

“Tart hamuru üzerinde meyve” ilk bakışta baş döndürecek bir tatlı gibi görünmese de kesinlikle öyle. Çünkü o tart hamurunun üzerindeki meyve kırmızı erik. Bizim pazarlarda “Anjelik” olarak satılan kırmızı eriğin bu cinsi çok yüksek miktarda pektin içeriyor. Pektin, bitki hücre duvarlarında doğal olarak bulunan bir heteropolisakkarit. Reçel ve marmelat yapımında jelleşmeyi sağlamak için gerekli. Elma, erik, ayva ve turunçgillerde fazlasıyla varken nar ve kiraz gibi bazı meyvelerde yok denecek kadar az.

Erikte doğal olarak yüksek miktarda bulunmasının bu tarif için önemi şu: Erik dilimlerini tart hamurunun üzerine dizip birkaç kaşık şeker serptikten sonra fırına verdiğinizde, 45 dakika içinde hiç dokunmadan reçele dönüşüyor.

Bu arada, malzemeler gerçekten bu kadar. Tart hamuru, erik ve şeker. Fırında suyunu bırakan erikler bir süre sonra eriyen şekerle birleşip önce şurup oluyor ardından da koyulaşıp reçel. Bu esnada da hamurdaki boşluklar  doluyor. Yani, bu tart resmen kendi dolgu malzemesini yaratıyor.

Kırmızı Erik Reçeli

Fotoğrafta tartın tepesinde gezen fırçayı unutmadım tabii.

Fırında geçen süre zarfında erikler yumuşayıp kenarlarından hafif kararıp kuruyorlar. Onları biraz diriltmek ve parlak bir görünüm kazandırmak için sıcak reçel lazım. Genelde kayısı marmelatı (ya da o anda elinizde tadını çok bastırmayacak ne varsa) tercih edilir ama kırmızı erikteki yüksek pektin miktarı sayesinde 6-7 dakika içinde reçel hazırlamak mümkün, onun için kolaya kaçmanın bir manası yok.

İki tane eriği rendeleyip şekerle pişirdikten sonra süzüp tart fırından çıkar çıkmaz üstüne fırçayla sürüyorsunuz, erik tadı iki katına çıkıyor.

Bütün bunlara rağmen tart hamurunun hala kıtır kaldığını da gururla eklemek isterim.

Tarif için altı çıkabilen tart kalıbına da ihtiyacınız yok. Bu, galette olarak adlandırılan, tepsinin üzerinde kenarları kıvrılarak ya da meyve katmanının üzerine örtülerek pişirilen bir tart. Dolgu malzemesi çok akışkan olmadığı için hamuru meyvelerin üzerine kapatmaya gerek yok, kenarları eriklere doğru yuvarlamanız yeterli. Dışta en az 4 cm boşluk bıraktığınıza emin olun. Kıvırdığınızda dışta kalan hamur eriklerden daha yukarıda olmalı ki dolgu malzemesi kenarlardan sızmasın.

Kırmızı Erikli Tart 2

Bu fotoğrafları çekeli neredeyse 1 ay oldu. O zamanlar içi kırmızı çıkan Anjelik erikler pazarlarda kolaylıkla bulunabiliyordu. Eğer bulabilirseniz ne âlâ. Karşınıza içi sarı çıkan, bir miktar daha ekşi olanları çıkarsa da endişe etmeyin, fazladan bir kaşık daha şeker serpersiniz olur biter.

Afiyet olsun.

KIRMIZI ERİKLİ TART TARİFİ

Ölçüler: Tarifte kullanılan su bardağı, çorba kaşığı ve çay kaşığı birimleri Amerikan cup, tablespoon ve teaspoon birimlerine denktir. Bütün malzemelerin gram cinsinden karşılıklarını “Ölçüler” sayfasında, un ölçmenin inceliklerini de “Un Nasıl Ölçülür” başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Tarifi uygulamadan önce geçmişte yayınladığım “Tart Hamuru Hakkında” yazısını da okumanızı öneririm. Tart hamuru hakkındaki püf noktalarını paylaştığım bu yazının daha başarılı tart hamurları hazırlamak için yardımcı olacağını umuyorum.

Malzemeler

Tart Hamuru için:

2 adet 24 cm çapında tart hamuru için (dilerseniz malzemelerin yarısıyla 1 adet tart hamuru da hazırlayabilirsiniz)

 • 250 gram tereyağı, soğuk
 • 1/2 su bardağı buz gibi soğuk su
 • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi
 • 2+3/4 su bardağı (385 gram) un
 • 2 yemek kaşığı şeker
 • 1 tatlı kaşığı (7 gram) ince deniz tuzu

Meyveli Katman ve Erik Reçeli için:

 • 800 gram (8-10 adet) kırmızı (Anjelik) erik
 • 1/2 su bardağı (100 gram) + 3 yemek kaşığı (45 gram) şeker
 • 1 yemek kaşığı (15 gram) tereyağı, eritilmiş

Yapılışı

 1. Tart hamurunu hazırlamak için, tereyağını kesme şeker büyüklüğünde parçalara kesip 20 dakika boyunca buzlukta bekletin.
 2. Suyu ve sirkeyi bir ölçme kabında karıştırıp, kullanana dek buzdolabında bekletin.
 3. Metal bıçak takılı, geniş bir mutfak robotunun haznesine un, şeker ve tuzu koyup robotu yaklaşık 10 saniye boyunca sık aralıklarla çalıştırarak malzemeleri karıştırın. Buzlukta soğumuş tereyağı parçalarını unlu karışıma ekleyip, yaklaşık 10 kerede, tereyağı parçaları bezelye taneleri kadar ufalana dek mutfak robotunu sık aralıklarla çalıştırın. Sirkeli soğuk suyu birer kaşık ekleyerek, her eklemede robotu sık aralıklarla çalıştırmak suretiyle, hamuru bir araya getirin. Sudan geriye iki yemek kaşığı kaldığında robotun kapağını açıp hamurdan bir parça alıp avucunuzda sıkın. Eğer dağılmadan kalıyorsa (ufak tefek parçalar düşebilir) hamurunuz hazır demektir. Eğer bir araya gelmekte zorlanıyorsa suyun geri kalanını ekleyin ve testi tekrarlayın. Suyun tamamını eklemenize rağmen hala bir araya gelmiyorsa, gelene kadar birer yemek kaşığı buz gibi soğuk su eklemeleri yaparak testi tekrarlayın.
 4. Hamuru geniş bir kaba boşaltın, yoğurmamaya özen göstererek ellerinizle bastırarak bir top haline getirin, iki eşit parçaya bölün (her biri yaklaşık 385 gram ağırlığında olacaktır), parçaların üzerine elinizle bastırarak 15’er santim çapında yassı hamurlar haline getirin ve her ikisini de streç filmle sarıp en az 3 saat, tercihen ertesi güne kadar, buzdolabında bekletin. Bu aşamada hamuru hava almayacak şekilde iki kat streç filmle kaplayıp buzlukta iki ay boyunca saklayabilirsiniz. Pişireceğiniz zaman bir gece önceden buzdolabı kısmına koyup ertesi güne kadar çözülmesini bekleyin.
 5. Ertesi gün hamuru buzdolabından çıkartıp iki adet parşömen kağıdının arasına koyun. Ağır bir oklava yardımıyla tepesine vura vura biraz düzleştirin (bu hem soğuk hamuru daha kolay açmanıza yardımcı olacak hem de içindeki tereyağının erimemesini sağlayacak), ardından 28 cm çapında bir yuvarlak halinde açın. Hamuru belirtilen ebattan biraz daha büyük açıp 28 cm çapında bir kabı ters çevirip hamura bastırarak çok düzgün kesilmiş yuvarlak bir tart hamuru elde edebilirsiniz. Hamuru altındaki ve üstündeki parşömen kağıdıyla birlikte bir fırın tepsisine aktarıp buzlukta 15 dakika soğumaya bırakın.
 6. O esnada fırını 190 derecede ısıtmaya başlayın.
 7. Meyveli katmanı hazırlamak için… Erikleri yıkayıp ortadan ikiye kesin, çekirdekleri çıkartın ve 600 gramlık kısmını (6-7 adet) 4mm kalınlığında dilimler halinde kesin. Geriye kalan erikleri (200 gram; yaklaşık 2 adet) orta boy bir tencerenin içine rendeleyin, üzerine yarım su bardağı (100 gram) şekeri dökün ve bir kenara ayırın.
 8. Hamuru buzluktan çıkartıp üzerindeki parşömen kağıdını sıyırıp atın, kenarlarından 4 cm boşluk bırakarak üzerine 1 yemek kaşığı şeker serpin. Yine kenarlardan 4 cm boşluk bırakarak tepesine birbirlerinin üzerine binecek şekilde erikleri yelpaze şeklinde dizin ve tepelerine 1,5 yemek kaşığı şeker serpin.
 9. Hamurun dışta kalan kısmını en dıştaki erik halkasına yapışacak şekilde içe doğru yuvarlayın, dışta kalan hamurun üzerine erittiğiniz tereyağını bir fırça yardımıyla sürün ve geriye kalan yarım yemek kaşığı şekeri üzerine eşit şekilde serpin.
 10. Önceden ısıtılmış fırında 190 derecede, pişirme süresinin yarısında tartın eşit şekilde pişmesi için tepsiyi 180 derece çevirmek suretiyle 45 dakika boyunca pişirin.
 11. Pişme süresinin son 15 dakikasında erikli reçeli hazırlamaya başlayın. İçinde rendelenmiş erik ve şekerin olduğu tencereyi yüksek ateşin üzerine yerleştirip kaynama noktasına getirin, ardından altını kısıp yüksek orta ateşte üzeri açık şekilde koyulaşıp reçel kıvamına gelene kadar, 6-7 dakika boyunca pişirin. Ufak bir kasenin üzerine oturttuğunuz ince delikli bir kevgir yardımıyla reçeli süzün ve bir kenara ayırın.
 12. Tartı fırından alıp 10 dakika oda sıcaklığında soğumasını bekleyin, ardından servis tabağına aktarıp bir fırça yardımıyla reçelden üzerine sürün ve muhakkak ılıkken servis edin. İhtiyacınızdan daha fazla reçel elde edeceksiniz. Hepsini tartın üzerine sürmeyin; geri kalanını ileriki günlerde tekrar servis ederken kullanabilirsiniz. Yanına bir top vanilyalı dondurma çok yakışacaktır.

Not: Tartın yemediğiniz kısmını bir hafta boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz. İleriki zamanlarda servis yapmadan yarım saat önce fırını 180 derecede ısıtmaya başlayın, hala ısıtma ayarındayken tartı ısınana kadar, 10-15 dakika kadar fırında tutun, o esnada reçelin artan kısmını ufak boy bir tencerede birkaç kaşık suyla beraber kaynama noktasına getirip ateşten alın ve yine tart fırından çıktığında, ılıkken sıcak reçel sürüp servis edin.

Üye ol, yemek tarifleri emailine gelsin.

Yorumlar

 1. 1 - durumutfak 13 Ekim 2011

  yorgunluktan mıdır? gözümün önünde sadece erikleri dilim dilim dilimleyip tek tek dizmek var…

 2. 2 - neslihan 13 Ekim 2011

  Muhteşem görünüyor, ellerinize sağlık. Ben kırmızı karpuza bir daha bakmak için sitenize girmişken kırmızı bir tartla karşılaştım. En kısa zamanda denemek istiyorum. Bu arada Chez Panisse’nin fotoğrafları da süper görünüyor. Siz de Cafe Fernando’nun yıldönümlerini bu şekilde kutlayabilirsiniz. 🙂

 3. 3 - derya 13 Ekim 2011

  Sevgili Cenk senin yaptığın tartta benim aklımı ba
  şımdan aldı:)))Ellerine sağlık sevgiler.

 4. 4 - PAPATYA PRENSES 13 Ekim 2011

  Ekrana yapışıp kalmak..

  Tartın pişmiş haline diyecek söz yok zaten ama o pişmemiş hali asıl insanın aklını başından alıyor!

 5. 5 - Gülcihan 13 Ekim 2011

  Uzun süredir merakla bekliyordum yeni tarifinizi, sonunda kavuştuk:)
  Bende vuruldum tarta, kırmızı erik çok severim, güzel bir tarif olmuş. Ellerinize sağlık,
  Sevgiler.

 6. 6 - emel yılmaz 13 Ekim 2011

  Yemek yapmanın sanat olduğunu gösteren bir sanat eseri bence.

 7. 7 - Gülten 13 Ekim 2011

  Sadelik güzeldir. Bu tarta isim koyun deseler Tart Zarif derdim. Elinize emeğinize sağlık.

 8. 8 - CupcakeHayatlar 13 Ekim 2011

  muhtesem gorunuyor. ellerinize saglik.

 9. 9 - Leyla'nın Kahve Dükkanı 13 Ekim 2011

  Bravo Cenk !!
  Yine harikalar yaratmışsın. Özellikle de içinde dolgu malzemesi kullanılmaması ve tart kalıbına gerek olmaması enteresan. Eriklerin verdiği tadı öyle bir anlatmışsın ki ,okudukça yutkunma gereği duydum 🙂

  Biz ÇİKOLATAlı birşeyler bekliyorduk ama…Bize düşen beklemeye devam etmek 🙂

  Kahve Dükkanı’ndan başarılar ve sevgiler…

 10. 10 - Ayşe 13 Ekim 2011

  Yaptığınız herşey baktığımda ağzımı sulandırıyor ki tatlıya düşkün biri için durum nafile:) Hemen mutfağa koşup bende bişey yapmalıyım ve yemeliyim diyorum hemencik hemde. Vanilya çubukları aldım ve sitenizdeki tarife uyarak vanilya şurubu yapıcam bakalım, artık şekerli vanilin kullanmak yok yani.Sewgilerrr…

 11. 11 - ceren 13 Ekim 2011

  muhteşem görünüyor..diğer tart tariflerinizi denedim onlarda çok lezzetli..emeğinize ve sabrınıza sağlık..fakat bir isteğim olacak sizden; elinizde waffle tarifi var mı acaba?varsa paylaşırsanız çok mutlu olurum..sevgiler..

 12. 12 - Ayca 13 Ekim 2011

  Selam, kitchen aid’in hangi attachmenti ile karistirmak gerekir bu tarti?
  Tesekkurler

 13. 13 - Seçil 13 Ekim 2011

  Süper gözüküyor…

 14. 14 - ebru 13 Ekim 2011

  Demek adı Anjelik’miş. İki hafta öne bir ağaç topladık. Konu komşu akrabaya dağıta dağıta bitiremedik. Tarifi okurken yarıda gidip baktım mutfağa kalmış mı diye…Neyse ki deneyecek kadar bırakmış annem. (Bir saat önce bir poşette teyzeme verdi:)
  Yüzüne bakmadığım erikler şimdi kıymete bindi.
  Mutlaka deneyeceğim Cenk.
  Ne çok şey öğrendim senden . Teşekkürler hepsi için.

 15. 15 - Reyyan 13 Ekim 2011

  Allah’ım nasıl bi görüntü bu
  mest oldum resmen 🙂

  Mürdüm erikli bir kaç tart tarifi keşfetmiştim ama en göz alıcısı bu sanırım

  denenecektir efendim 🙂

 16. 16 - Cenk 14 Ekim 2011

  ceren – Maalesef paylaşabileceğim kıvama gelmiş bir waffle tarifi yok.

  Ayca – Ben KitchenAid kullanmadım bu tarifte. Eğer mutfak robotu yerine KitchenAid mikser kullanacaksanız hamuru paddle (kürek) ucuyla hazırlayabilirsiniz.

  Reyyan – Bir yanlış anlaşılma olmasın diye yazmak istedim: Tarifte bahsi geçen erikler mürdüm eriği değil, Anjelik olarak satılan yuvarlak, içi kırmızı veya sarı çıkan eriklerden.

 17. 17 - hanne 14 Ekim 2011

  haksızlık buuuuuuuuuu……… bende denesem yapabilirim sanırım ama fotoğraftaki o dilimden bir ısırık alma isteğime dur diyemiyorum…

 18. 18 - kendimce 14 Ekim 2011

  sadece rengi bile aşık olmak için yeterli bence çok ama çok güzel ellerinize sağlık

 19. 19 - nnbalo 14 Ekim 2011

  son fotoğraf; şaşı bak şaşır gibi; girdap gibi; beni benden aldı gibi…

 20. 20 - Pınar 14 Ekim 2011

  üff harika görünüyor, en kısa zamanda deneyeceğim. Ellerine sağlık Cenk 🙂

 21. 21 - nars 14 Ekim 2011

  harika gerçekten :)))

 22. 22 - aysegul cerci 14 Ekim 2011

  Ben de vuruldum bu tarta..ilk fırsatta denemem lazım!!!elinize sağlık..:)

 23. 23 - Meral 14 Ekim 2011

  Cenk, ilk yorumla paralel olarak, önce erikleri dizişine hayran kaldım, sonra bu iş gözümde büyüdü. Erikleri resim gibi doğramak ve yerleştirmek konusunda işi hızlandıracak ipucun varsa paylaşır mısın?

  Tarif kesinlikle mükemmel! Erikleri dizecek enerjiyi bulur bulmaz deneyeceğim 🙂

 24. 24 - Sibel 14 Ekim 2011

  Cenk Bey merhaba,nerelerdesiniz? Uzun sure sizden haber almayinca meraklanmaya baslamistim dogrusu. Lutfen kitap ve fotograf calismalariniz arasinda bizi de (yani cafefernando’yu :-)) ihmal etmeyin.. Selamlar

 25. 25 - hulya rihtim 14 Ekim 2011

  Gercekten muhtesem olmus yani oyle gorunuyor…immm dedirten cinsten…

 26. 26 - yeşim 14 Ekim 2011

  Sıra da bir çok tarif vardı denemeye karar verdiğim; ama bu tarta vuruldum, aklımdan çıkmıyor:)

 27. 27 - yeşim 14 Ekim 2011

  Cenk Bey,
  Bir de acaba tatlı kaşığı derken teaspoon(çay kaşığı mı) demek istediniz? Gerçi bizim tatlı kaşığımıza denk geliyor amerikalıların “teaspoon”u ölçü olarak..

 28. 28 - basak 15 Ekim 2011

  David’in o yazisini okudugum zaman bir bu tarta bir de pate’ye takilmistim, baska bir sey istesem olacakmis!!! Nasil sasirdim anlatamam! Hafta sonu deneyip mutlaka yazarim, boyle tariflerin el altinda bulunmasinda fayda var.

  Bir de su senin yedigin ananasli tatlinin ‘firin’ version’unu bulsan ne guzel olurdu 🙂

 29. 29 - Cenk 15 Ekim 2011

  yeşim – Evet, bir karışıklık olmasın diye tariflerin başında belirtiyorum zaten. Teaspoon çevirisi çay kaşığı olmasına rağmen tatlı kaşığı diyorum çünkü yurt dışındaki çay kaşığı bizim tatlı kaşığına daha yakın. Ama tabii silme olarak hesaplamak lazım, tepeleme olunca iş değişiyor.

 30. 30 - Cenk 15 Ekim 2011

  Meral – Hızlandırmak derken? Ortadan ikiye kesip çekirdeğini çıkarttıktan sonra sivri bir bıçakla dilimlemekten daha hızlı bir yöntem aklıma gelmiyor. Dilimlediğimiz meyve yuvarlak olduğu için mandolinle kesmeyi öneremiyorum; o şekilde kesildiğinde dilimlerin kalınlığı aynı kalacaktır ama en ve boyları birbirlerinden farklı olacaktır. Bence bu adıma çok takılmayın; bir dilim diğerinden daha kalın olabilir. Dünyanın sonu olmayacaktır 🙂

  basak – Umarım bir yanlış anlaşılma olmamıştır. Bu erikli tart, bulduğum (yani Chez Panisse’e ait) bir tarif değil. Tamamen fotoğraftakini evde elde etme çabalarımdan doğdu. Ananasın fırında pişirilmesi konusunda tahminim biraz kahverengi şeker, vanilya, belki tereyağı ve bir miktar su eklemesiyle fırınlanmış olduğu. Denersem muhakkak yazarım.

 31. 31 - Momentos 16 Ekim 2011

  İlle de evde yapılan yiyecekler diyorum artık ben… dışarda içine ne karıştırdıklarını bilmediğim şeyleri dışlıyorum ve bu noktada da sizin tarifleriniz devreye giriyor sevgili Cenk. 🙂 Tekrar teşekkürler, teşekkürler…

 32. 32 - Esra 16 Ekim 2011

  Tarifi denedim ve tek kelimeyle muhteşem oldu! Tadı da görüntüsü de inanılmaz derecede güzel. Ellerinize sağlık ve çok çok çok teşekkürler 🙂

 33. 33 - basak 17 Ekim 2011

  Hayir yanlis anlasilma yok Cenk, cok aklim kalmisti o ikisinde, senin de bunlardan birini yapmis olmana cok sevindim. Biliyorsun tarifler hazir gelince cok seviyoruz!!!
  Bu arada gecenlerde ‘ice cream scone’ diye bir sey denedim cok guzeldi, duymadiysan eger bilgine… Ananasli tatli icin onerilerine de tesekkur ederim, ben de senden evvel denersem yazarim….

 34. 34 - ceylan 17 Ekim 2011

  Mutfak robotsuz olmaz mı? Arızalı. Çırpma teliyle mesela??

 35. 35 - Cenk 17 Ekim 2011

  ceylan – Olur ama çırpma teliyle değil. Çırpma telini gerektirecek bir tarif değil. Eğer mutfak robotunuz arızalıysa tereyağını kuru malzemelere ekledikten sonra avuçlarınızın arasında sürterek ufaltabilirsiniz. Bezelye tanesi kadar olduklarında ıslak malzemeleri ekleyip çatalla karıştırıp ardından elinizle bir araya getirebilirsiniz.

 36. 36 - ÖZLEM 18 Ekim 2011

  tek kelime ile muhteşem görünüyor,tablo gibi…

 37. 37 - Meral 18 Ekim 2011

  Cuma yorgunluğu ile gözümde büyüyen erik dizme işi haftasonu keyifle tamamlandı. Tartı denedim, fırından çıkmasını sabırsızlıkla bekledim. Eriklerin mayhoş tadı harikaydı, tart kesinlikle mükemmel oldu!!! Tarif için çok teşekkürler Cenk!

 38. 38 - tomtomella 18 Ekim 2011

  Mükemmel gözüküyor!!

 39. 39 - azade 19 Ekim 2011

  Harika görünüyor.Yutkunarak okudum tarifi,ağır ağır,sindirerek:)Ellerinize sağlık.

 40. 40 - ebru 19 Ekim 2011

  ellerinize sağlık süper görünüyor.. erik dışında başka bir meyve kullanılabilir mi?

 41. 41 - Cenk 19 Ekim 2011

  ebru – Henüz denemedim ama aklıma ilk gelen yeşil elma. Daha az su içerdiği için bu kadar iyi bir sonuç elde edilebilir mi ancak deneyip görebiliriz.

 42. 42 - aylin 20 Ekim 2011

  Esasında bu tarif tam kitaplık bir tarifmiş. O eriklerin dizilmiş halde görüntüsü ise tam kitap kapağına yakişacak güzellikte. Umarım kitabınızın kapağıda böyle renkli olur. Bazen çıtayı bu kadar yükseltmek iyi olmuyor valla. Daha iyisini bulmaya çalışmak çok stresli bir şey.

 43. 43 - zehra 21 Ekim 2011

  Merhabalar sitenizi uzun suredir takip ediyorum ve sizi kutluyorumm .Bircok blogun aksine cok basarili tarifler erikli tarti denedim super oldu aslinda ben murdum erigi ile yaptim ve file bedem ustune serptim ama hamur super ellerinize saglik .Yalniz hep cikolatali pastalar var lutfen birazda beyaz cikolata veya da meyvali pasta tarifleri bekliyoruz .Simdiden teskkurler

 44. 44 - gülçin 21 Ekim 2011

  Cenk eline sağlık,Çok güzel tasarım .Görüntü harika peki lezzet ,denedim bende bir kaç hafta önce yaptım.Hatta eriklerin bir kısmını marmelat yaptım anında tükendi ,bu hafta tekrar yaptım.Bu Anjelika eriğin renğine ve tadına bayılıyorum.

 45. 45 - zarpandit 22 Ekim 2011

  anjelik reçelimi tarta bakıp yutkuna yutkuna kaşıklamak..yapabildiğim yegane şey şuanda! harika ötesi bir görüntü bu Cenk! (sanırım çoook geç kaldım yorum için :/ )

 46. 46 - Özlem 22 Ekim 2011

  Evde bir sürü anjelik erik var ve ilk aklıma gelen bu turtayı yapmak oldu 🙂 Bugün ya da yarın deneyeceğim, nasıl bir sonuç aldığımı yazarım.

 47. 47 - aydanoz 22 Ekim 2011

  Saat üçte başladım yapmaya, saat 10 ve az önce yedik.

  O kadar güzel yazıyorsunuz ki tarifleri sanki birlikte yapıyormuşuz gibi hissediyor insan.

  Bu güzel tarif ve görüntü için, ama en çok da yazım tarzınızla bu tarif için saatlerce uğraşacak şevki verdiğiniz için teşekkürler.

 48. 48 - yeşim 22 Ekim 2011

  bu harika bir tarif daha önce home tv gördüm ama tarifini alamamıştim.bu erik adana da hala var ve ben sabah hemen alıp yapacağim. cenk bey, size iki sorum var.?1- uzun zamandır yoksunuz yemek kitanız çıktımı.?2- daha önce verdiğiniz havuçlu kek tarihinde veya diğer tariflerde zeytinyag ve tereyağ karışımı kullanırsak nasıl olur.çünkü biz normal sıvıyağ veya fındık, konala vb. hiç kullanmadık. bu mükemmel tarifler için teşekkürler

 49. 49 - ceren öztabak yaşar 23 Ekim 2011

  Sevgili cafe fernando, parmesanlı spagetti tarifini deneyip milleti hayran bıraktıktan sonra soluğu bu, rengine aşık eden erikli tartta aldım. yine harika oldu. hamurun kıtırlığı, üzeri felan. tek sorun pişerken yanlarındaki kıvırdığımız rulo kısımların biraz şişmesi oldu. kabardı yani simit gibi 🙂 bir de herkes çok beğendi ama ben yiyemedim çünkü pastörize tereyağı kullanmama rağmen buram buram tereyağı kokuyordu; ama yapmak ve seyretmek de çok güzeldi. teşekkürler cafe fernando, iyi ki varsın.

 50. 50 - Cenk 23 Ekim 2011

  yeşim – Yemek kitabı henüz çıkmadı. Tarihi belli olunca blogda muhakkak duyarsınız. Ben de tereyağı ve zeytinyağı dışındaki bütün yağları hayatımdan çıkarmak istiyorum. Hatta kitapta bu iki yağ dışında hiçbir yağ olmasın istiyorum. Şimdiye kadarki denemelerimde gözlemlediğim en iyi sıvıyağ alternatifi sade yağ. Tereyağını orta ateşte erimeye bırakıyorsunuz, ardından pişirmeye devam ettikçe içindeki su tamamen buharlaşıyor (çıtırtıların bitmesi suyun tamamen buharlaştığına işarettir) ve süt parçaları dibe çöküp kahverengileşmeye başladığı an ateşten alıp çok ince delikli bir çay süzgecinden geçiriyorsunuz. Keki bununla yapmayı deneyebilirsiniz. Zeytinyağı da kullanılabilir ama bazı cinsleri çok kuvvetli bir koku bırakıyor, o yüzden sade yağı tercih ediyorum.

 51. 51 - Merve 25 Ekim 2011

  Tarifini hemen aldım hemen yapmak isterdim ama erik bulamam herhalde şimdi 🙁

 52. 52 - mutfakpenceresi 26 Ekim 2011

  Merhabalar bu tartı görünce ve yazınızı okuyunca öyle imrendim ki hemen denemek istedim.Sonuç mükemmel ellerinize emeğinize sağlık,paylaşım için teşekürler,vurulduğunuz kadar varmış.Resmim sizin çektiğiniz kadar güzel olmasada tadı harika.Yarın yayınlayacağın inşallah kısmet olursa.

 53. 53 - Cenk 26 Ekim 2011

  Merve – Dün pazara gittim ve Anjelik erik hala tezgahlardaydı. Bilginize.

 54. 54 - ayşegül 26 Ekim 2011

  muhteşemmm….
  başka diyecek bir şey yok:)
  ellerinize sağlık cenk bey…
  sağlıkla kalın…

 55. 55 - selin 27 Ekim 2011

  Cenk bey merhaba.Diğer tüm tarifler gibi erikli
  tart da harika.Ben bu tartın armutlusunu yapıyorum.Üzerine yaklaşık bir çay kaşığı karabiber serpiyorum.Tavsiye edilir.

 56. 56 - yeşim 30 Ekim 2011

  cenk bey. cevabınız için teşekkür ederim. biz adana yaşadığımız için (çiftçi aile ] terayağı yemeklerde aynen sizin anlattığınız gibi sade yağ olarak kullanıyoruz.ama tatlı pastalarda kullanmamıştım.bu önerinizi en kısa zamanda deneyeceğim. tuzlu tariflerde özellikle poaçave kruvasanda çok güzel oluyor. sizden yani tarifle ve şehirlerle ilgili yazılar bekliyoruz.Paris gezisinde tam bir rehberdi özellikle pierre herme, şekerci kadın ve bana göre züccaciyeci mükemmeldi.tekrar gitmek için sabırsızlanıyorum.sevgiler

 57. 57 - sümeyye 30 Ekim 2011

  merhaba cenk bey,
  bugun 11 sularinda hamuru yapmis, buzdolabinda dinlenmeye birakmistim.. su anda saat 9´a geliyor, biraz evvel bir kac dilim ust uste yedik esimle beraber.. sadece iki dilim kaldi geriye, onu da yememek icin kendimi zor tutuyorum.. yedikce saran, insana yedikce daha da guzel gelen bir tat.. almanca´da bir laf var: HIMMLISCH! denemeyenlere bir de ben tavsiye ediyorum..
  muhabbetle..

 58. 58 - pamuk 31 Ekim 2011

  Yaptım. ÇOK GÜZEL OLDU.

 59. 59 - Cigdem 01 Kasım 2011

  Cenk bey .cok kolay, cok lezzetli bir tarif. Siteye koydugunuz fotograf kadar da guzel. Elinize saglik.

 60. 60 - Cenk 02 Kasım 2011

  yeşim – San Francisco yazıları henüz bitmedi. Vakit buldukça ekleyeceğim. Umarım eskileri kadar beğenirsiniz.

 61. 61 - Yasemin 03 Kasım 2011

  Cenk bey siz bir sehir efsanesi misiniz? Gercek misiniz? Sayenizde Hayatimi cafe fernando oncesi ve sonrasi diye ayiriyorum artik…hayatim bambaska. Bir seyir aldi sayenizde.yapmayi hayal bile edemedigim seyleri yapiyor olmak….
  Zevk citam oyle yukseldi ki…
  Kucak dolusu kocaman sevgiler..
  Erikli tartim ogle guzel oldu ki.! Yanagimi dayayip uyudum:)))

 62. 62 - Cenk 04 Kasım 2011

  Yasemin – Afiyet olsun 🙂

 63. 63 - naile 04 Kasım 2011

  Merhaba Cenk,

  son iki seferdir yemekosferi kullanmak istediğimde hata vermiyor ama arama sonucu olarak hiç birşey döndürmüyor. Sanırım bir sorun var. Eğer haberin yoksa haber etmek istedim.

 64. 64 - Yasemin 05 Kasım 2011

  Cent bey kitabiniz agirlikli olarak tatlilardan mi olusacak?
  Bi de blogdaki tariflerin disinda trifler mi yer alacak?
  Mevsimi de gelmisken ayva tatlisi,kabak tatlisi tarifleriniz var mi?(bildigimiz klasik tariflerin disinda)tesekkurler

 65. 65 - Cenk 06 Kasım 2011

  naile – Hatanın farkındayım ama yemekosfer konusunda Google’ın arama sistemine tabii olduğum için elimden pek bir şey gelmiyor. Vakit bulduğumda tekrar inceleyeceğim.

 66. 66 - Cenk 06 Kasım 2011

  Yasemin – Kitaptaki tariflerin %99’u yeni tariflerden oluşacak. Bir kısmı blogda daha önceden gördüğünüz şeyler olabilir ama hepsini tek tek elden geçirdim ve bu süreç esnasında büyük değişikliklere uğradılar. Ayva ile ilgili çalışmalarım var ama maalesef kitap için. Şu anda paylaşmam mümkün değil.

 67. 67 - Yasemin 07 Kasım 2011

  Kitabinizin cikis tarihi ve yayinevi belli mi

 68. 68 - Cenk 07 Kasım 2011

  Yasemin – Yayınevi Okuyanus, çıkış tarihi henüz belli değil.

 69. 69 - Seçil 08 Kasım 2011

  Marketten aldığım angelica eriklerin içi kırmızı degildi.Yine de çok lezzetli güzel bi tart oldu.Birer dilim yedik ama hepsini bitireceğiz sanırım.Tarif için teşekkür ederim.

 70. 70 - beril 10 Kasım 2011

  erikli tartınızı yaptım. şimdiye kadar yaptığım tartlar tart değilmiş bunu anladım 🙂 tarif için çok teşekkür ederim.

 71. 71 - Yasemin 10 Kasım 2011

  Cent bey, koyulastirilmis sut ,sut tozu mu acaba

 72. 72 - Gül ipek 10 Kasım 2011

  çok zor bir iş kitap !helede yemek üzerine sıralama,görseller vs….ama bu kadar güzel bir blog hazırlayan ve fotoraflayan biri için göze alınması gereken noktadasınız .sanırım azda kaldı ne güzel hatta çok güzel:) çok yemek kitabı var derler,okuduğunuzu anlamadığımız yada malzeme bulamadığımız yada dünya mutfağında çok ünlüdür ama bizim damak tadımıza uygun olmayan çok kitap var güzel bir kapakla sizi cezbeder ama aldıktan sonra İHTİYAÇ hissetmezsiniz:(( oysa kitap aklın çocuklarıysa bir yemek kitabıda mutfakta yardımcınız olmalıdır.sizin böyle bir KİTAP hazırladığınızdan eminim.kolay gelsin ..sevgiler..:))

 73. 73 - Cenk 11 Kasım 2011

  Yasemin – Hayır, koyulaştırılmış süt oldukça koyu ve sıvı bir malzeme. Evde hazırlaması çok zahmetli ama süpermarketlerde Markomilk markası altında bulmanız mümkün.

 74. 74 - pamuk 11 Kasım 2011

  bu tartı erik dışında elma gibi bir meyve ile de yapabilirmiyiz acaba Dolapta kalan hamur için alternatif arıyorum)

 75. 75 - misk 12 Kasım 2011

  Sevgili Cenk,
  istekler kısmı olsaydı bu sitede, mevsim itibarıyla şöyle nefis bir kabak tatlısı sorardım.. senin hazırladığın bir tarif var mı diye arama yaptım ama yok. herkesin bildiği gibi hep yapageldiğim bu tatlı şu an değişik bir yöntem önerisiyle tencerede az şeker ve çok kısık ateşte ön pişimden geçiyor, sonra da pekmez kullanmam konusunda tavsiye aldım, ama bilmediğim bir yola girdim bir kere.. bu ruh haliyle buraya baktım. sen pekmez kullanır mısın bu tatlıya diye sorsam? teşekkürler ve sevgiler.

 76. 76 - meryem 12 Kasım 2011

  Meyveli bir tart ancak bu kadar güzel gözükebilir.Övgüyü çok hakediyorsunuz.Öyle canım çekti ki bayramda o kadar gelen giden arasında hemen yaptım.Harikaydı!ellerinize,yüreğinize sağlık..

 77. 77 - meryem 12 Kasım 2011

  Ayrıca sirke tart hamuruna ekstra bir kıtırlık verdi.Bundan sonra hep ekleyeceğim

 78. 78 - Cenk 13 Kasım 2011

  pamuk – Elmayla da kesinlikle yapılabilir ama o zaman formülü biraz değiştirmek gerekecektir. Elma, erik kadar hızlı bir şekilde suyunu bırakmayacaktır. Büyük ihtimalle çok kuruyacaktır. Ben olsam şu şekilde ilerlerdim: Elmaları soyun, ikiye kesin, çekirdeklerini çıkartın, incecik dilimleyin. Eşit miktarda su ve şekerle bir şurup hazırlayıp elma dilimlerini 1-2 dakika, yumuşayana kadar haşlayın, ardından delikli bir kepçeyle süzerek tarta dizin ve o şekilde fırına verin. Soyduğunuz kabukları ve çıkarttığınız çekirdekleri de şeker ve suyla birlikte bir tencerede koyulaşana kadar pişirin. Elma da oldukça fazla pektin içerir, bu şekilde koyu bir kıvam elde edebilirsiniz. Belki bir adet de elma rendelenebilir içine. Ve tarçın tabii. Fırındaki tartı yakından izleyin, elmaların kenarları kuruyup kahverengileşmeye başlayınca çıkartır bu hızlı reçelden sürersiniz. Tabii denemeden, aklıma geleni yazdığımı göz önünde bulundurunuz.

  meryem – Afiyet olsun. Evet, sirke kesinlikle fark yaratıyor.

  misk – Kabak tatlısını hiç sevmem, dolayısıyla evde yapmıyorum. Tatlılarda pekmez kullanmayı da baskın bir tadı olduğu için pek tercih etmiyorum. Maalesef bu konuda bir önerim olamayacak.

 79. 79 - nuray 14 Kasım 2011

  Çok güzel görünüyor.Daha önce birkaç kez tart denedim ama hamuru hem çok sert hemde kalıba yapışmıştı.O yüzden yapmayı bırakmıştım ama ilerde tekrar cesaretimi toplarsam bu tartı yapmayı düşünüyorum:))Kitabı merakla bekliyorum…

 80. 80 - oğuz 14 Kasım 2011

  merhaba cenk bey
  yazıyı okudum sabahın olmasını sabırsızlıkla bekledim ve anjelik eriğini pazarda bulmak umuduyla pazara gittim. baya bir pazarın sonuna gittikten sonra pazarcının son anjelik eriği bunlar diye bağırmasıyla sese doğru gittim ve eriklerle karşılaşınca çok sevindim. hemen erikleri aldım.erikler içi gayet kırmızı ve tatları da çok güzel. şimdi tart hamurunu yaptım yarına da kırmızı erikli tartı yapacağım.şimdiden çok teşekkürler

 81. 81 - Yıldız 16 Kasım 2011

  Gerçekten harika bir lezzet. Tüm tariflerinizi yakından takip ediyorum. Ellerinize sağlık.

 82. 82 - ahmetu 16 Kasım 2011

  tart harika görünüyor tabi, ama kışın gelmesiyle birlikte kanımızdaki şeker oranı tavan yaptı zaten. kış sebzeleri gözü yaşlı senden tarif bekliyor. brüksel lahanası tarifin gibi zor sebzelere imaj değişikliği yaratacak tarifler bekliyoruz :))

 83. 83 - Cenk 16 Kasım 2011

  ahmetu – Aynen öyle bir tarif yakında geliyor.

 84. 84 - eda 17 Kasım 2011

  Gercekten harika görünüyor, yaptıgınız tatlılardan yemek isterdim, tatlarının da göründükleri kadar mükemmel olduguna eminim, ellerinize saglık..

 85. 85 - http://www.cennetailesi.com/ 17 Kasım 2011

  cenk bey, bilgisayarıma masaüstü yaptım bu resmi.çalışırken şevke getiriyor beni :))

 86. 86 - Merve 18 Kasım 2011

  Yaptım yaptım tadı damağımda kaldı hala aşkıyla yanıp tutuşuyorum öyle güzel yani.. Gerçekten yanağını dayar uyursun..

  Fakat tart hamuru eriklerin suyuyla yumuşamış ve orta kısımları pek pişmemiş tabi biz bunu yerken fark ettik ama sorun değildi hepsini yedik 😀
  Ayrıca hamur biraz yağlı geldi acaba gerçek tereyağı kullanmak yerine market tereyağlarından kullansam bu sorun olmaz mıydı :/

 87. 87 - Burçin 21 Kasım 2011

  Cenk selam,

  Siteni keşfettiğimden beri mutfağımın her yerinde senin tariflerin var büyük bir güvenle yapıyorum hepsi muhteşem oluyor-kitabını sabırsızlıkla bekliyorum-tartın tadı da muhteşem oluyor ama sadece tadı 🙁 şekli bir türlü yuvarlak olmuyor nedenn tepside kenarları yamuk yumuk duruyor 🙁

 88. 88 - Cenk 21 Kasım 2011

  Burçin – Ben hamuru kesmek için büyük bir karıştırma kabını ters çevirip bastırıyorum. Böylelikle hamur tam bir daire şeklini alıyor. Göz kararı kestiğiniz zaman biraz yamulması doğal.

 89. 89 - Cenk 21 Kasım 2011

  Merve – Aslında hamurun en büyük özelliği ıslak bir malzemeyle pişmesine rağmen kıtır kalabilmesi. Hamur da yağlı geldiyse acaba unu az kullandınız diye düşündüm. Ben tariflerin hepsinde süpermarketten aldığım tereyağlarını kullanıyorum. Köy tereyağının tadı ve kokusu çok ayrı ama pasta ve hamur işlerinde diğer tatların çok önüne geçtiği için tercih etmiyorum.

 90. 90 - Sevil 22 Kasım 2011

  Görüntüsüne vurulup da denediğim bir diğer tarifiniz de bu oldu 🙂 Hatta baktım yaptığım taban eriklerim için fazla gelecek küçük bir kurnazlık yapıp ayırdığım taban hamurunu daha önce okuyup da “fırsat bulursam yapayım” dediğim şu adresteki tarifiniz için de kullandım. http://cafefernando.com/turkce/pazartesi-sabahi-keyif-kahvaltisi/ Aferin bana 🙂 Görüntüsü gerçekten muhteşem oluyor. Tat bakımından ise şahsen ben erikli turtayı beğendim. Ama ekşimsi olması nedeniyle tadı yadırgayanlar da yok değildi. Bilinmesinde fayda var derim. Ellerinize sağlık…

 91. 91 - Filiz A 23 Kasım 2011

  Cenk sayende Tart Kraliçesi seçildim 🙂 son 3 gündür eşim sadece Tart’dan bahsediyor :)) arkadaşlarımız ne kadar marifetli olduğumu söylüyor, Teşekkürleerr (Umarım biraz daha Anjelik bulabilirim, hava atacak bi kaç arkadaş daha kaldı)

 92. 92 - beril 25 Kasım 2011

  sitenizde limonlu pay tarifi aradım ama ben mi göremedim yoksa vermediniz mi. verirseniz sevinirim.

 93. 93 - Cenk 25 Kasım 2011

  eril – Tarifler arasında yok. Maalesef tarif isteklerine yoğunluğum yüzünden cevap veremiyorum.

 94. 94 - serap 04 Aralık 2011

  Merhabalar Cenk Bey
  Gözüm uzun zamandır bu tartın üzerindeydi, dün akşam gelen misafirlerime yaptım herkes çok beğendi, yapılışı zor olmamasının yanında görüntüsü ve tadı harikaydı…Bu güzel tarif için çok teşekkürler…

 95. 95 - müge 30 Aralık 2011

  Yayınladığınız her tarif çok güzel ama bu kesinlikle muhteşemdi.Tarif için çooook teşekkürler.En kısa zamanda kitabınızın çıkması dileğiyle…

 96. 96 - şükran ünal 18 Ocak 2012

  Sevgili Cenk,merhabalar her tarifiniz gibi bu da beni aldı götürdü.Şu an erik mevsimi olmasa da bu tartı mutlaka deneyeceğim.Tart hamuru hazırlamak biraz insanı oyalasa da bu yöntemle çok güzel oluyor eriği de tarta çok seven biri olarak çok yakıştırırm zaten. rengiyle ve özellikle reçeliyle muhteşem olmuş. Kızlarım ve ben Bloğunuzda yayınladığınız her yazınızın aslında sezsiz müdavimleriyiz, keyifle okuyup nedense yorum yazmaktan kaçınan (üşenen değil sakın böyle anlaşılmasın) oysa uzaklarda sanki bir yeğenim , oğlum veya yakınım varmışcasına yakın hisseden ben nedense sezsiz kalmışım. Bir çok tarifini birebir denemişliğim var genel olarak uyulması gereken temel kuralları çok açıklayıcı yazmana bayılıyorum. Neyse ailece kocaman sevgiler.Kitabını sabırsızlıkla bekliyoruz.

 97. 97 - Ebru 20 Ocak 2012

  İşten çıkmama henüz çok var ama bu tart inanılmaz görünüyor.Bu kadar becerikli olmayı dilerdim:)

 98. 98 - Asli Siddiqi 24 Ocak 2012

  Hafta sonu bu tarttan iki tane yaptim. Birisi BBQ partisinde birisi Chineese New Year kutlamalarinda silindi supuruldu afiyetle. Bir dahaki sefere seftali veya nektarinle de yapacagim.

 99. 99 - Cansu 28 Şubat 2012

  Merhaba,
  Muzlu bir tart yapmayi dusunuyorum ancak tart hamuru olarak buradaki mi yoksa cilekli tartta kullandiniz mi daha uygun olur? Buradakinde sirke de var ve malzeme miktarlari farkli duruyor. Tesekkur ederim.

 100. 100 - Cenk 28 Şubat 2012

  Cansu – Çilekli tart tarifindeki tart hamuru daha uygun olacaktır.

 101. 101 - Hatice 05 Temmuz 2012

  Merhaba Cenk.

  Anjelik erik mevsimi geldigine göre benim de icimde ukde kalan bu tartı denemenin tam zamanı.
  Yanlız ben zemin olarak çilekli tart tarifindeki tart hamurunu daha cok begeniyorumi cunku yumusacik cok kolay kesiliyor. Bu tarifteki kitir tart yerine, cilekli tartin hamurunu kullansam olur mu sence? Erikler suyunu saldigi icin tabanin pişmemesi gibi bir durum olasi midir? Bir de eger olmayacaksa biei erikler hangi asamada tartin uzerine dizilmelidir? Onden tarti bir miktar pişirip, arada çıkarıp üzerine erikleri dizsem işe yarar mı sence? Ne cok soru sordum. Umarim aksama kadar cevabın gelir, cunku pazardan dun aldigim erikleri daha fazla bekletmeyip bugun tart olarak yemeyi planliyorum. Cevabın icin simdiden cok tesekkurler.

 102. 102 - Cenk 05 Temmuz 2012

  Hatice – Bence çilekli tartın hamuru bu erikli tart için uygun değil. Kırmızı erikler piştikten sonra ince bir katmana dönüşüyor. Diğer tartın içinde pişirirsen hamur/meyve oranı çok farklı olacaktır. Bir de diğer tart hamuru bundan daha sert, kurabiyeyi andıran bir hamur. Piştikten sonra eriklerle bütünleşmeyecektir. Bence eriklerle arasına illa ki başka bir şey ister. Ama o durumda erikleri pişirip üzerine koymak gerekecektir. Aslında şöyle bir şey olabilir. Çilekli tartın hamuru (tamamen pişmiş), içine bu tarifteki şeftali kreması veya çilekli tart tarifindeki pasta kreması, üzerine de bir tavada şekerle beraber çevrilmiş erikler.

 103. 103 - Öykü 06 Temmuz 2012

  Eriklerimi aldım ve bir iştahla başladım yapmaya. 2. kez bu güzelliği tadacak olmak harika bir duygu (: Teşekkürler Cenk !

 104. 104 - Umut 10 Temmuz 2012

  Cenk, bu tarif o kadar mükemmel ki en az senin kadar vuruldum 🙂 uzun zamandır blogunu takip ediyorum, uslubun çok güzel; yanağını dayar uyursun sözüne zaten hastayım 🙂 bu blogu yazmakla o kadar iyi yapıyorsun ki! ayrica bu kadar zamandır takip etmeme rağmen, bir tarifini bu kadar geç denediğim için utanıyorum 🙂

 105. 105 - esma 17 Temmuz 2012

  merhaba cenk,
  ben bu tartı yaparken evde deniz tuzu yoktu,normal tuz koydum aynı miktarda.gerçi eşim güzel olduğunu söyledi ama kibarlık mı yaptı bilemedim,çünkü bana bir tatlıya göre biraz tuzlu olmuş gibi geldi.tuzu değiştirirsem sorun çözülür mü,yoksa miktarı biraz azaltsam tadından çok şey kaybeder mi?

 106. 106 - Cenk 17 Temmuz 2012

  esma – Tarifte belirtilen miktar 2 adet tart hamuru için. Yani hamur başına 1/2 çay kaşığı düşüyor. Sofra tuzu daha yoğun olduğu için belirtilen miktarın yarısını kullanmanızı öneririm (tart hamuru başına 1/4 çay kaşığı).

 107. 107 - Gulin 21 Temmuz 2012

  Sitenizin yeni takipçisi oldum. Görüntüler çok güzel bakalım yapincada iyi oluyor mü diye crumble ve erkli tartı denedim. Sonuc harika. Tartın yağı bana da biraz çok geldi bir de kenarları kitir oldu ama ortası olmadı. Tadı nefis gercekten.

 108. 108 - ece zübeyde 27 Temmuz 2012

  cenk, şu an tart hamurlarım buzlkta tam bir saattr kuzu gibi yatıo, diğer herşey de yapılmayı beklio tezgahta .. ne sorucm ;
  “Meyveli Katman ve Erik Reçeli için:
  -800 gram (8-10 adet) kırmızı (Anjelik) erik
  -1/2 su bardağı (100 gram) + 3 yemek kaşığı (45 gram) şeker
  -1 yemek kaşığı (15 gram) tereyağı, eritilmiş ”
  yazmışsn ya ,ben birtürlü eritilmiş 1kaşık tereyağı nerde kullandn bulamadım !! orda da,ben mi göremiyorum ! hele yaz ,deli çıkıcam yoksa !! *-* olmuşken mükemmel olsun istiyorum da ,)

 109. 109 - Cenk 27 Temmuz 2012

  ece zübeyde – 9. adımda tart hamurunun çevresine sürülüyor.

 110. 110 - Alan 29 Temmuz 2012

  Merhaba Cenk, Bu tarifte sizce armut kullanilabilir mi? Cok armudum var ve bir tarif ariyorum! Cok tesekkurler.

 111. 111 - Cenk 29 Temmuz 2012

  Alan – Tavsiye etmem, benzer bir sonuç alamayacağınızı düşünüyorum.

 112. 112 - Ece 01 Ağustos 2012

  Sevgili Cenk,

  Azmettim tüm tariflerini deneyeceğim :)..Hepsi mi mükemmel olur..Bence öncelikle bir yazarsın, sonra hassas ve detaycı bir aşçı..Yok yok sanırım önce bir aşçısın, sonra fotografci..yok karar veremiyorum:) ama her ne yapiyorsan çok iyi yapıyorsun, sonuç bu…!!!

  Tart mükemmel..o kadar çok “ya ece inanılmazdı tart” cümlesi duydum ki..dolaylı olarak senin de kulakların çok çınladı 🙂

  Burada tek takıldığım reçel 🙁 fazla pişirmiş olabilir miyim sence? çünkü akışkan kıvamda değil de daha çok suda çözünmeyen yapışkan kıvamında oldu 🙁 Bir önerin olabilir mi?

  Çok teşekkür ederim..Sevgiler..

 113. 113 - Cenk 01 Ağustos 2012

  Ece – Afiyet olsun. Evet, fazla pişirmiş olabilirsiniz. Tencerede kaynadıktan sonra kabarıp tepeye doğru çıkmaya başladığı anda ateşten alın. Kıvamını ancak soğuyunca anlayabilirsiniz (ya da bir dijital termometre sokun, 105 derece civarında istenilen kıvamda olacaktır). Dijital termometreniz yoksa ya buzlukta bir tabak bekletip ateşten alır almaz birkaç damla tabağa koyup soğuyunca nasıl olduğuna bakın ya da sadece soğuyana kadar bekleyin. Baktınız ki çok akışkan biraz daha pişirin. Haddinden fazla pişirdikten sonra geri dönüş daha zor.

 114. 114 - Kerime 04 Ağustos 2012

  Yine harika bir tarif. Nihayet bugun denedim. Hem cok lezzetli hemde cok hafif bir tart geldi bana. Bilmiyorum belki Amerikalilrin tatli seviyesine alistigimdanmidir tart kismindaki seker miktarini bile artirabilirim gelecek sefere.

 115. 115 - fatoş 05 Ağustos 2012

  Öyle çok övgü almış ki denemek farz oldu. Eriklerimi de aldım. Gerçi çekirdeklerini böylesine düzgün çıkarıp, bu kadar düzenli kesebileceğimden emin değilim. Benim sorum piştikten sonra buzluğa atılabilir mi? Malum şuan ramazan ve pek pasta yemeye zaman kalmıyo. Ama eriklerin zamanı geçer diye de denemek istiyorum. Pişirdikten sonra buzluğa atsam dayanır mı? Birde mutfak robotum yok. El blenderının haznesi de sanırım küçük gelir. Elimle yapsam aynı başarıyı sağlar mıyım?

 116. 116 - Cenk 05 Ağustos 2012

  fatoş – Ben piştikten sonra buzluğa atılması taraftarı değilim. Ertesi güne kalırsa üstü kapalı olarak ısıtıyorum (ki ilk günkü gibi asla olmuyor) ama donmuş hali ısınana kadar ne hale gelir, öncesinde buzdolabında açılırken (direkt fırına atarsanız çok uzun süre gerektirecektir) nasıl bir sonuç alırsınız kestiremiyorum. Elinizle hamuru yapmak daha zor olacaktır ama kesinlikle imkansız değil. Tereyağı dışındaki malzemeleri ve kapları da soğutursanız (buzlukta veya buzdolabında bekleterek) işiniz kolaylaşacaktır. Tereyağı parçalarını parmaklarınızın ucunda sürterek kuru malzemelere yedirin yalnız yumuşamaya başladıkları anda buzluğa geri atın ve 10-15 dakika beklettikten sonra devam edin. Çekirdekleri düzgün çıkartmanın en kolay yolu: Eriği önce kuzey kutbundan güney kutbuna doğru ortadan ikiye kesin. Çekirdek hangi yarıya yapışık çıkarsa keskin bir meyve bıçağının ucuyla kenarlarını izleyerek oyun ve çıkartın. Ardından da mümkün olduğunca eşit kalınlıkta dilimler halinde keseceksiniz. Şimdiden afiyet olsun.

 117. 117 - fatoş 06 Ağustos 2012

  Cevabı beklemeden hamuru hazırladım. Ama 5 kaşık su arttığına göre tamda doğru yapmadım anlaşılan. Yarın meyveleri dizerken umarım sorun yaşamam.
  Pek tart tecrübem yok. Bu tarz tariflerde mutfak robotu çok gereklimidir? Kitchen aid alma planım var. Onda da yapılabilir mi yoksa robotun yeri ayrı mı?
  Sonucu paylaşırım yeniden.

 118. 118 - Cenk 06 Ağustos 2012

  fatoş – Hamurdan bir parça sıktığınızda bir araya geliyor muydu? O zaman sorun yok. Ama parçalanıp kum gibi oluyorsa suyu az gelmiş olabilir. Tereyağının katı parçalar halinde kalması gereken tariflerde KitchenAid değil mutfak robotu hayat kurtarıyor. Tereyağının aynı kek tariflerinde olduğu gibi şekerle çırpılmasının gerektiği tart hamuru tariflerinde ise KitchenAid daha faydalı. Bir el mikseri tariflerin çoğunda KitchenAid’in yerini tutabilir ama mutfak robotunun yeri her zaman ayrıdır.

 119. 119 - fatoş 06 Ağustos 2012

  Evet hamur bir araya geliyordu. Demek bir robot almak şart oldu. Marka veriyo musun bilmiyorum ama tefal’in şu büyük rondoları var. Onlar işimi görür mükü. Diğer robotların sanırım çok parçası var ve mutfakta yer sorununa neden olabiliyor.

 120. 120 - Cenk 06 Ağustos 2012

  fatoş – Ben Magimix kullanıyorum ve çok memnunum.

 121. 121 - Haticee 09 Ağustos 2012

  Merhaba malzemeleri aldim yapicam ama biyeri anlamadim 2 tart hamuru ustustemi koyuyoruz piserken yoksa hamurlari buzdolabindan sonra birlestiriyormuyuz okuyorum okuyorum 2 hamur nerde birlesiyor anlamadim cvplarsaniz denicem

 122. 122 - Cenk 09 Ağustos 2012

  Haticee – 2 adet tart hamuru elde ediyorsunuz, sadece 1 tanesini tarifte kullanıyorsunuz. Diğerini paketleyip buzlukta 1-2 ay kadar saklayabilirsiniz. Ya da tarifin başında belirttiğim gibi malzemelerin yarısıyla 1 adet hamur hazırlayabilirsiniz.

 123. 123 - Fatoş 16 Ağustos 2012

  Sonucu bildirmeyi unutmuşum. Elimde olmayan sebeplerden bekleme sürelerini bir hayli uzattım ben. Dolapta 2 gün bekledi. Buzlukta 15 dakika yerine bir gün bekledi. Benim eriklerin içi sarıymış . Birde sertti. Çekirdeklerini çıkarmakta zorlanınca, dilimler düzgün olmadı. İçi de sarı olunca bu görüntüyü yakalayamadım ne yazık ki. Tepsi de pişerkende kenardan açıldı ve suyu tepsiye aktı. Üzeri için hazırladığım reçel çok sert oldu ve çok az suyu çıktı. Erikler sert olduğundan belki. Yoksa su mu eklemeliydim? Görüntüden kaybetse de çok lezzetliydi. Şimdi buzlukta bekleyen diğer yarısının böyle olmaması için tart kalıbı kullanabilir miyim? Bu hamur herhangi bir tart tarifine uygun olur mu?

 124. 124 - Cenk 16 Ağustos 2012

  Fatoş – Reçel çok sert olduysa fazla pişmiş demektir. Aynen dediğiniz gibi, az su çıktıysa biraz su ilavesi yapmanız yerinde olurdu. Tart kalıbı kullanabilirsiniz. Her türlü tart için uygun olmayabilir. Özellikle elmalı tart için kullanabilirsiniz. Ya da tuzlu tartlarda.

 125. 125 - velvet 18 Ağustos 2012

  cafe fernando senden bi bayram tatlısı istiyoruz artık:)
  illa şerbetli olması şart değil, senin takipçilerin değişik tatlar arayan insanlar.farklı tariflerle misafirleri yakalamak..en kısa sürede yeni tarifler paylaşırsan sevinirizz..

 126. 126 - Anna 23 Ağustos 2012

  Tarifi harfiyen uyguladim ve sonuc MUKEMMEL oldu!

  Ertesi gun malzemeleri 2 ile carpip 4 tartlik hamur hazirladim, su anda buzlukta kayisili, seftalili, elmali ve erikli olmak uzere gununu bekliyorlar. Cok tesekkurler 🙂

 127. 127 - banu 28 Ağustos 2012

  gecen yıl anjelik mevsimini kacırdım ama bu yıl şimdiye kadar yaptıgım ve yediğim en guzel tartı yaptım. sayende cenk teşekkurler:)

 128. 128 - Türkan 31 Ağustos 2012

  Cenk bey merhaba,ÖNceki yıl Boccaada’da çalıştığım cafe de yemek harici çay saati içinde hergün meyveli turta ve kavala hurabiyesi tarzında hergün standart 2 çeşit yapıyordum.pastane ürünü gibi değil de daha ev yapımı lezzetinde olduğu için müdavimlerim de vardı.Bir gün patronum daha özel şeyler yapmamı istediğinde tesadüfen sitenizden çilekli tart tarifini aldım ve kendimce naçizane yorumladım.Akşam yemekten sonra yaklaşık 15 kişilik ist.’Lu genç bir grup müşterim geldi.Elimdeki kayısılı turta ve çilekli tartı servis ettim.Tartı yiyenler mutfağa indiler geldiler elinize sağlık!Biz istanbul’da Beyaz fırında bile böyle güzel tart yemedik diye…Ertesi gün içinse çikolatalısını sipariş ettiler…Sayenizde böyle güzel onore edici anılar biriktirdim Kişisel gelişimime katkınız inanılmaz…Teşekkürler…

 129. 129 - sevil şahin 31 Ağustos 2012

  SENİN HANGİ TARİFİNE AŞIK OLMADIM Kİ BEN… İnanın aklımı başımdan aldı. Mutfağa fazla giremediğim şu günlerde öyle bir istek uyandırdın ki hemen akşama yapmayı planlıyorum desem yeridir.

 130. 130 - Cenk 31 Ağustos 2012

  Türkan – Ellerinize sağlık, afiyet olsun.

 131. 131 - Anna Gorbachova 04 Eylül 2012

  Erik yerine şeftali kullandım, o da harika oldu!
  Fırınlanmış şeftali kokusu gerçekten dayanılmazdı.

  Fakat bir soru:

  tart hamuru yapma sanatını tamamen kavramış oldum. Bir sürü hamurlar hazırlayıp buzluğa attım, gerektiğinde 1 gün öndecen çıkarıp buzdolabında çözdürüyorum. Piştiğinde hamurun yapısı mükemmel oluyor, çıtır çıtır, ağızda dağılıyor resmen. Ama! tereyağı tadı, yoğun meyve katmanına rağmen çok baskın… Bununla ilgili ne yapılabilir, bir iyileştirme yapmak mümkün mü sizce? Tereyağı tadının gelmesi gayet doğal, ama acaba vanilya (?) yada başka bir şeyle kamufle edilebilir mi?

  Misafirlerim turtayı yerken ‘Mmmm harika oldu…tereyağlı…’ dediklerinde son kelimeyi duymasam daha mutlu olurdum sanki 🙂

 132. 132 - Cenk 06 Eylül 2012

  Anna Gorbachova – Ne tip tereyağı kullanıyorsunuz? Eğer köy tereyağı kullanıyorsanız ağır bir koku olması normal. Onun dışında uygun olan durumlarda vanilya elbette eklenebilir. Bir de tabii tereyağını sevmiyorsanız yapacak bir şey yok.

 133. 133 - Anna Gorbachova 07 Eylül 2012

  Sutas’in tereyagini kullaniyorum (bence en az kokusu olan ve tadi en cok tereyagina benzeyen tereyagi budur, digerlerine margarin katiyorlar. Reklama girmez umarim). Tereyagi kokusu degil de, daha cok tadi cok baskin oluyor. Yapacak fazla birsey yok sanirim.

 134. 134 - funda 17 Eylül 2012

  Merhaba,
  dün bu mükemmel ötesi tartı yaptım.Nefis oldu.2 tanesi misafirlerime ve bize yetmedi bile.Daha sırada buradan denemek istediğim birçok tarif var.Ah bir de vakit bulabilsem.Eminim hepsi de çok güzel.Ellerinize sağlık.

  selamlar

 135. 135 - hande 08 Ocak 2013

  mükemmel gözüküyor resim gibi…muhteşem

 136. 136 - Mira 09 Mayıs 2013

  Ellerinize saglik. 2 sene once yazilan tarifinizin hala guncelligini koruyor olmasi heralde muthis bir duygudur.
  Ben cok cooook sonralari yemek ve pasta isine bulasmis acemi bir mutfak sevdalisiyim.
  Yeni seyler denemek ama dogal olan malzemeleri kullanarak
  Yeni mutfak malzemeleri arastirmak vs. bunlarin hepsi cok keyifli
  Bircok sitedeki tarifler husranla sonuclanirken sizin tariflerden hangisini yapsam sonuc muhtesem oluyor.
  Yeni tariflerinizi sabirsizlikla bekliyorum.
  Tabiiki kitabiniz icinde gun sayiyorum.
  Bu tarifinizi tart kalibinda yapsam sorun olurmu?cunku acaba kenarlardan akarmi diye endise ediyorum.
  Sevgiler kolay gelsin

 137. 137 - Cenk 09 Mayıs 2013

  Mira – Teşekkürler. Akmıyor ama dilerseniz yapabilirsiniz.

 138. 138 - Gökşen 27 Haziran 2013

  ehem. kırmızı erikli tartımı yiyordum da…

  yapacak olan arkadaşlara naçizane tavsiyelerim olacak. içi kırmızı çıkan anjelik bulana kadar sabırla bekleyin derim. tartın orijinalliği orada. ne olur ne olmaz diye 2 kilo aldığım kocaman anjelikler maalesef kırmızı çıkmadı. neyse ki kabuklarından dolayı hafif bir kırmızılık edinebildim görüntüde.
  ve daha önemlisi, erikleri hem eşit boyda seçmeleri, hem de üşenmeden muntazam ve eşit olarak dilimlemeleri gerekiyor. yoksa benim tartım gibi biraz eciş bücüşlük ortaya çıkabilir 🙂
  duvarları yine muntazam kıvırmak gerekiyor. ufacık bir yerin yüksekliğini ayarlayamamışım, bir miktar sıvı sızması oldu.
  yalnız, pınar hanımın tereyağından mıdır bilmem, hamur mükemmel oldu, mis gibi kokuyor hala mutfakta.
  bence biraz el becerisi gerekiyor, ilk denemede cenk’in tartının görüntüsüne ulaşamazsanız -%90 ihtimal- üzülmeyin, o bir profesyonel…
  teşekkürler tarif için, eline sağlık 😉

 139. 139 - Cenk 28 Haziran 2013

  Gökşen – Afiyet olsun. Bu arada, bir daha erikleri almadan önce sorun. Bugüne kadar karşılaştığım her satıcı içinin ne renk çıkacağını biliyordu. İçi kırmızı çıkanların mevsimi maalesef çok kısa – Eylül’ün 2. haftasından Ekim’in ilk haftasına kadar.

 140. 140 - Gökşen 29 Haziran 2013

  hmmm.. Ben aceleci davranmışım demek ki anjelik konusunda. 2. denemeyi eylülde yaparım o halde. Teşekkür ederim bilgi için…

 141. 141 - Ozge Akyar 10 Temmuz 2013

  Merhaba, internette su sitenin tarifinizi ve fotograflarini kullandigini farkettim. Izin aldilar mi bilmiyorum ama ben yine de size haber vermek istedim.
  http://sesliyemek.com/2013/03/kirmizi-erikli-tart/#sInstRecentMediaWid%5Binstagram%5D/1/
  Kitap icin iyi calismalar 🙂

 142. 142 - Cenk 11 Temmuz 2013

  Ozge Akyar – Sadece bu tarif olsa iyi. Blogumdan onlarca tarif ve fotoğrafı çalıp blogunda ve Facebook grubunda kendisinin gibi yayınlamış. Haber verdiğiniz için teşekkür ederim.

 143. 143 - Seda 05 Eylül 2013

  Bugun yaptim tarti hatta instagrama ekleyip seni de tagledim 🙂 ,hamuru harika oldu citirligi tam yerinde ama tereyag kokusu cok fazla muhtemelen benim kulandigim yagdandir ,sen hangi markayi kullaniyorsun acaba ya da pastorize olmasi yererli mi? ( muhakkak kulkanmissindir cogu markayi diye dusunuyorum) sari olan erikleri de pisen recelle biraz daha kirmizi gostermeyi basardim 🙂 su tereyag konusunda yorumlarini alirsam cok memnun olacagim.simdiden tesekkurler…

 144. 144 - Cenk 06 Eylül 2013

  Seda – Tereyağının markasının önemi yok. Süpermarkette satılanları soruyorsanız, al birini vur ötekine. Yalnız, kullandığınız tereyağının taze olup olmadığı mühim. Alıp buzdolabına attıktan sonra hiç bozulmayacak zannediyoruz ama öyle değil. Çıkardığınızda kağıdı sıyırıp bir bıçağın ucuyla üzerinden ince bir tabakayı kazıyın. Eğer alttan çıkan tabakanın rengi üst katmandan daha açıksa tereyağı taze değildir ve pişirdiğiniz her şeyde o kötü kokuyu hissedersiniz. Yemeklerde anlamak zordur ama hamurişinde kendini daha da belli eder.

 145. 145 - Su 30 Eylül 2013

  Merhaba Cenk,gecenin bu vaktinde denedim tarifi.tabi tart hamurunu daha önceden dolaba atmıştım. Benim eriklerim öyle sulandılar ki hamur bir türlü pişmek bilmedi. 1 saati askın süredir fırındalar. Nerede hata yapmış olabilirim? Cok tesekkurler

 146. 146 - Cenk 01 Ekim 2013

  Su – Eğer erikler şekerle birlikte fırına girmeden önce çok bekledilerse sulanmış olabilirler. Onun dışında erikler çok fazla sulu olabilir ama Anjelik tipi erikler bir saatte pişmeyecek kadar su bırakmazlar. Başka tip bir erik mi kullandınız?

 147. 147 - Fatma 11 Ekim 2013

  Ben yaptım ama benim sizinki gibi mikserim olmadığından elimle yoğurmak zorunda kaldım ama yinede harikalar ötesi bişey oldu tarif için çooook teşekkür ederim

 148. 148 - züleyha 18 Kasım 2013

  selam
  verdiğiniz tarifi aynen uyguladım ve cok başarılı oldu kuzen ve komşum çok beğendiler ben bayıldım diğer bölümüde buzlukta sunu anladım pastörize tereyagı çok daha lezzetli yapıyor tart hamurunu birde anjelik erik şimdi zor bulunuyor diger tart hamurunu ayvalı yapsam çokmu saçma olur buzluktaki nefis tart hamurunuda ziyan etmek istemiyorumsiz nedersiniz cenk

 149. 149 - Cenk 18 Kasım 2013

  züleyha – Ayvalı çok da güzel olur ama çok geç pişen bir meyve olduğu için belki öncesinde pişirmek gerekebilir. Tarifi aynı şekilde uygularsanız ayva dilimleri sert kalabilir. Bir de su bırakmayacakları için çok kuru olabilir. Ben olsam hamuru üzerinde ağırlıkla (nohut, mercimek, vs. gibi) beraber biraz pişirirdim, üzerinden ağırlıkları kaldırıp tepesi altın sarısı rengini alana kadar pişirmeye devam edip fırından alırdım. O esnada da ayvaları ince dilimleyip şeker ve suyla aynı ayva tatlısı yapar gibi pişirir, pişmiş hamurun üzerine dizerdim.

 150. 150 - züleyha 20 Kasım 2013

  selam .Dediğiniz gibi yaptım ve üzerine kalan anjelik reçelini sürdüm harika oldu öneriniz için teşekkürler.
  Cenk sizi yeni keşfettim ,hakkındaki yazıları okudum çok güzel şeyler yapmışsın tebrik ederim . Sağlam bi butterkuchen tarifin varmı bu lezzeti çok özlüyorum sevgiler.

 151. 151 - Cenk 21 Kasım 2013

  züleyha – Afiyet olsun. Maalesef yok.

 152. 152 - yasemin 27 Kasım 2013

  tarifinizi denedim, bayıldım ve izninizle bloğumda yayınlıyorum…

 153. 153 - Cenk 28 Kasım 2013

  yasemin – Tarifi kendi kelimelerinizle anlattığınız sürece izin sizin.

 154. 154 - Fatma 02 Aralık 2013

  Merhaba,

  Magimix hangi modelini kullanıyorsunuz.

  Teşekkürler,

  Fatma

 155. 155 - Cenk 02 Aralık 2013

  Fatma – Magimix Compact 3200.

 156. 156 - Tubis 09 Ocak 2014

  Merhaba Cenk, senin mutfak robotun modeli hangisi böyle bir model buldum ama http://www.esse.com.tr/ProductDetails.aspx?ProductID=21602
  bununla hamur yoğurma da oluyor mu başka neler yapılır bu robotla ayrıca böyle bir robot var bununla da olur mu http://www.serdarhome.com/urun.php?id=10090

 157. 157 - Cenk 10 Ocak 2014

  Tubis – İlk linkteki robot benim kullandığım robot. Hamur yoğurmak için ideal değil. Bıçakları sayesinde rendeleme ve dilimleme yapabiliyorsunuz. Ben içinde kek bile yapıyorum (kitapta bir tarif olacak). Diğer linkteki robot aynı zamanda çırpıcı ve blender da içeriyor.

 158. 158 - Cemre 08 Şubat 2014

  Tariflerinizi deniyorum ve oldukça beğeniliyor. İzniniz olursa kendi cümlelerim ve fotoğraflarım ile blogumda paylaşmak istiyorum…

 159. 159 - Cenk 10 Şubat 2014

  Cemre – Elbette.

 160. 160 - Rabik 16 Mayıs 2014

  Cenk, yabanci bloglarin meshur rhubarb (turkcesi iskin veya uskun galiba) strawberry tartini yapmak istiyorum ama senden bir tart hamuruyla, daha once denediklerim hep harikaydi; sence cilek ahududu rhubarb karisimini ustune koymak icin en uygun tart hamuru bu tarifteki mi olur? onerine ihtiyacim var, sevgiler…

 161. 161 - Cenk 20 Mayıs 2014

  Rabik – Eğer sadece meyve olacaksa aslında bu hamur en uygunu ama çilek çok fazla su bırakacağı için galette yerine tart olarak hazırlamanızı öneririm. Yani bu tip açmak yerine kalıbın içine yerleştirin.

 162. 162 - rabik 21 Mayıs 2014

  Cenk tesekkurler, onerdigin sekilde deneyecegim.

 163. 163 - esma 06 Haziran 2014

  Merhaba cenk,en son iki yil once yorum birakmistim tartin tuz kismiyla ilgili,bana ölçü olarak çay kasigi demistin ama halen tarifte1tatli kasigi yazmakta. Cay kasigi olacak dimi? Benimki gibi tartisi 7 grami olçecek hassasiyette olmayanlar icin tekrar miktari dogrularsan sevinirim:)

 164. 164 - Cenk 08 Haziran 2014

  esma – Çay veya tatlı kaşığı derken demek istediğim “teaspoon” ölçüsü. Bildiğimiz çay ve tatlı kaşıkları ölçü birimleri değil. 1 teaspoon 5 ml hacminde. Bizim tatlı kaşığı (tepeleme olmadığı sürece) teaspoon ölçüsüne daha yakın olduğu için tariflerin çoğunda “tatlı kaşığı” olarak geçiyor.

 165. 165 - esma 11 Haziran 2014

  Anladim:) tesekkurler

 166. 166 - Canan Apaydın 20 Haziran 2014

  tek kelimeyle çok güzel, aşık olunası bir görüntü; hemen denemek istiyorum. Teşekkürler elinize, yüreğinize sağlık…

 167. 167 - Tahsin 13 Ağustos 2014

  Merhaba cenk bey. Öncelikle emeginize saglık yaptığınız her şeyi takdir ediyorum ellerinize saglık. Sormak istediğim bisey var. Pişirme süresi 45 dakika demişsiniz. Benim fırınım sanırım biraz fazla ısıtıyor. Kitabınızda da tarifini verdiginiz bikac tarifi yaptım fakat daha az ısıya ayarlamama rağmen verdiginiz süreden cok daha önce pişiyor tarifler. Mesela cenk’in ev kurabiyesi tarifinde 150 derecede 15 dakikada sizinkilerden daha kavruk bi görünüme ulaştı. Bu konuda ne yapmamı önerirsiniz kac derece daha kısayım veya yüksek derecede hızlı pişmesi daha mı uygun ??

 168. 168 - Cenk 04 Eylül 2014

  Tahsin – 180 derecede 22-24 dakika yerine 150 derecede 15 dakika pişirmenize rağmen daha kavruk olduysa fırınınızın ayarlarının fazlasıyla şaşmış olduğunu düşünüyorum. Benim fırınımda 150 derecede 15 dakikada renginin bile değişeceğini sanmıyorum. Sorunuza sağlıklı bir cevap verebilmek için bağımsız bir fırın termometresi lazım. Kitapta ilgili bölüme bakabilirsiniz.

 169. 169 - Esin 11 Haziran 2015

  Sevgili Cenk,

  çokkk sıkı takipçinim, bir çok tarifini denedim harika sonuçlar elde ettim….
  Limonlu tart tarifi bekliyorum… Bir çok pahalı kitaplardan bir çok tarifim var ama istedigim tadı bulamıyorum. Bir şey eksik… Belkide eksik olan Fernando yorumudur 🙂

  Başarı hep seninle olsun…

 170. 170 - Cenk 15 Haziran 2015

  Esin – Limonlu tart tarifi kitabımda var (merengli). Yakın zamanda bir başkasını sitede yayınlamayı düşünmüyorum. David Lebovitz’in sitesinde de çok güzel bir limonlu tart tarifi olduğunu hatırlıyorum, onu da deneyebilirsiniz.

 171. 171 - Esin 15 Temmuz 2015

  Yeni kitabında var anladığım kadararıyla sevgili Cenk…
  Bir pasta yaptım yanağını dayar uyursun 🙂 bende var..
  Türkiyeye geldiğimde ilk işim yeni kitabını almak..
  Berlin’e yolun düşerse Pi Mediterran da seni ağırlamaktan mutluluk duyarım…

 172. 172 - Cenk 22 Temmuz 2015

  Esin – Yeni bir kitabım yok. Limonlu merengli tart tarifi “Cafe Fernando – Bir pasta yaptım, yanağını dayar uyursun”da mevcut. Teklifiniz için çok teşekkürler.

 173. 173 - Çiğdem 02 Ağustos 2015

  Merhaba, bu tartı taze incirle yapmak niyetindeyim. farklı olarak bir şey yapmam gerekir mi ? Elimde bol miktarda mor incir var. Kabuklarını soyup dörde bölmeyi öyle kullanmayı düşünüyorum.

 174. 174 - Cenk 22 Eylül 2015

  Çiğdem – Kitapta taze incirle hazırladığım bir galette tarifim var. Söz konusu incir olunca ben fırına vermemekten yanayım. Tazeyken çok daha güzeller. Üzerlerine şeker serpince fırında piştikten sonra sonuç ne olur tam olarak bilemiyorum ama diriliklerini muhakkak kaybedeceklerdir.

 175. 175 - Esin 18 Ekim 2015

  Selam Cenk limonlu merengli tartı buldum ve yaptım harika oldu. Kitapda gözümden kaçmış çok şaşırdım

 176. 176 - sümeyra 28 Ekim 2015

  selam Cenk, bu tarifteki resmin aynısını yemektenevar.com’da gördüm farkında mısın bilemiyorum ancak emeğe saygı gereği kullanılmaması gerektiği düşüncesindeyim. kek – kurabiye kısmında.
  sevgiler…

 177. 177 - Cenk 29 Ekim 2015

  sümeyra – Haber verdiğiniz için teşekkür ederim.

 178. 178 - gamze 06 Şubat 2016

  Merhaba Cenk Bey,

  Bozdolabina dinlenmeye biraktigimiz hamurlardan saece birini mi tart yapiyoruz? Orayi tam anlayamadm, tarifte de cok acik degil sanki. Diger hamuru baska tartlarada kullnamk uzere mi yaptik.
  Tam o asamadayim, acil yanit verebilirseniz cok makbule gecer 🙂
  tesekkurler, selamlar

 179. 179 - gamze 07 Şubat 2016

  Tekrar merhaba,

  Tarti yaptim. Bu ikinci deneyişim. Ancak erik hamuru islattigi icin tam istedigim lezzeti bulamiyorum. Ne yapmak lazim? Acaba biraz pisirip cikarip erikleri daha sonra dizmek ve tekrar firina vermek iyi bir yontem olabilir mi?

 180. 180 - Hulya Meral 13 Mart 2016

  Gecen hafta kitaptaki tariften bir tart hamuru yapip sonar icini doldurmayi dusundum. saat 19.00da mutfaga girdim 01.30da isim ancak bitti ama tam bir fecaat oldu. Tart hamuru biskuvi hamuru gibi oldu pisince ve dilimlerken deprem catlagi gibi kendi kendine belirledi sinirlarini. tadi fena degildi ama sizinki gibi olmadi tabii. bi sure kendime gelip sabrimdan emin oldugum gun yeniden denemeliyim. size saygim daha cok artti dogrusu. ben sanirim kosusturma icerisinde artik firinda pisen veya dolapta bekleyen veya mayalanan hamuru bile bekleyemiyorum. cok uzucu…

 181. 181 - Cenk 21 Mart 2016

  gamze – Olabilir.

 182. 182 - Cenk 23 Mart 2016

  gamze – Evet. Diğer hamuru başka tariflerde değerlendirmek üzere buzlukta saklayabilirsiniz. Hamur malzemelerinin tepesinde belirttiğim üzere, dilerseniz malzemelerin yarısıyla 1 adet tart hamuru da hazırlayabilirsiniz.

 183. 183 - Leyla 16 Haziran 2016

  Cenk bey merhaba yemek yapmayı seviyorum evet lakin yemek yemeğe aşığım ( allhtan 52 kiloyum

 184. 184 - ezgi 27 Temmuz 2016

  bu müthiş tartı yaptım harika oldu açıkçası eriklerimin rengi bu renk değildi ama bahçe hasatından gelen kilolarca erik uğruna yaptım zaten. Ben bir borcamda yaptım yoksa sizinki gibi yerleştiremeyecektim. tek bir sorunum var sürekli istenmesi.. <3

 185. 185 - Hatice 11 Temmuz 2018

  Merhabalar,

  Tarifinizi denemek için iş başındayım. Muhtemelen cevap epey sonra gelecek, o yüzden şimdilik anladigim gibi yapacağım ama vaktiniz olduğunda hamuru ikiye bölüp sakladiktan sonra ikisi ile de işlem yapıp yapmayacağımızı açıklığa kavusturabilirseniz müteşekkir olacağım. Yani tart hamurunu açmak için, buzdolabında iki adet olarak sakladığımız iki hamuru da kullanıyor muyuz? Eğer öyleyse neden ikiye bölüp saklıyoruz? Resimden anladigim kadarı ile iki ayrı hamur açıp birbirinin üzerine kapatmıyoruz? Cevabınız için şimdiden teşekkürler ve elinize sağlık tekrar tarif için! Selamlar.

 186. 186 - Cenk 19 Temmuz 2018

  Hatice – Hamurlardan sadece bir tanesini kullanıp diğerini ilerideki zamanda yapacağınız başka bir galette için saklıyorsunuz. Tarifin yarısı da hazırlanabilir ama iki katına çıkarmak hem tereyağının erimesini garantilemiş oluyor (malzemelerin miktarı azalınca tereyağı parçaları robotun içinde çok ufalıyor ve daha hızlı ısınıyor) hem de hazır mutfak robotu kirlenecekken ileride hazırlayacağınız bir galette’in hamurunu aradan çıkarmış oluyorsunuz.

 187. 187 - Özlem 01 Eylül 2018

  Cenk bey merhaba öncelikle ellinize, dilinize, kaleminize ve emeğinize sağlık. Tavsiyeniz üzerine tart hamuru hakkında yazınızda hamuru üzerine bakliyatla ağırlık yaparak bir sürr pişirip daha sonra tekrar pişirmeyi bu erikli tart tarifiniz ve diğer bütün çeşit tartlarda uyguluyor musunuz? İkinci sorumda mutfak robotunuz nasıl bir fotoğraf paylaşabilir misiniz? Çok teşekkürler 🙂

 188. 188 - Leyla 08 Eylül 2018

  Merhaba cenk bey kırmızı erik dışında bu tartı nektari ile yapsam acaba olurmu? Üzerine aynı mıktar şeker eklesem? Yada azaltmammı gerek? Eğer olur derseniz ve ben yappmaya yeltenirsem? Teşekkürler…

 189. 189 - Cenk 10 Ocak 2019

  Leyla – Elbette olur ama nektarinlerin suyu jelleşmeyecektir.

 190. 190 - Cenk 10 Ocak 2019

  Özlem – Tarifte gerekli tüm adımlar yukarıda yazıyor. Mutfak robotum Magimix 3200 XL.

 191. 191 - Semiramis 16 Ocak 2019

  en büyük hayranınım, instagramda da takipteyim, tariflerinin çoğunu denedim ve hepsi mükemmel oldu, ama harfiyen uygulamak ve dikkatlice okumak lazım. Hiçbir tarifte hayalkırıklığı yok, tadanlar bayılıyor, kitabını herkese öneriyorum. Cenk bu tarttaki tek sıkıntı meyve suyunu bırakınca akıyor ve hamura bulaşıyor pişince, siyahlaşıyor. Cafe açsan hergün gelirim, EMEĞİNE SAĞLIK

Yorumunuzu bırakınız