Sonuçları etikete göre daralt: cafe fernando cenk sönmezsoy ekşi maya Paris san francisco
Kahve ve Fındıklı Kurabiye

Kahve ve Fındıklı Kurabiye

04 Aralık 2007 | Kategori: Kurabiye


Kahve ve fındıklı kurabiye. Daha önce yazdığı kitaplardan üç tanesi yılın en iyi yemek kitabı seçilen, 1970'lerde Berkeley, California'da açtığı Cocolat dükkanında insanları doyurmaktan da öteye giden Alice Medrich'in yeni kitabı Pure Dessert'den denediğim ilk tarif. Kitabın odak noktası en saf haliyle 'tat'. Zaten kitap da tatlıların çeşidine göre değil başroldeki tada göre düzenlenmiş.

[“Kahve ve Fındıklı Kurabiye” devamını okumak için tıklayın →]

Fındıklı Kurabiye

Fındıklı Kurabiye

23 Ekim 2007 | Kategori: Kurabiye


Limonlu ve frambuazlı doğumgünü pastasından geriye kalan frambuaz reçelini kullanmak amacıyla bu ortasında delik olan fındıklı kurabiyeleri pişirdim. Bu kurabiyelerin hamurunu istediğim kıvama getirene kadar sayısız deneme yaptığımı söyleyebilirim. Amacım ağızda dağılacak kadar kırılgan ama insanın elinde kalmayacak kadar da sert bir hamurdu. Sanırım bu son denemem en iyi sonucu verdi. Siz daha sert bir kurabiye tercih ederseniz tarifteki fındık veya un miktarını artırabilirsiniz.

[“Fındıklı Kurabiye” devamını okumak için tıklayın →]

Tarçınlı Buda Kurabiyesi

Tarçınlı Buda Kurabiyesi

08 Nisan 2007 | Kategori: Kurabiye


Mutfağımdaki en değerli eşyalardan biri Özlem'in bana San Francisco'daki China Town'dan aldığı Buda kurabiye kalıbıdır. Yaklaşık 2 sene oldu... Türkiye'ye taşındıktan sonra San Francisco'yu ilk ziyaret edişimdi. Özlem'le China Town'da dolaşırken ufacık bir dükkandan içeri girdik. Bu komik Buda kalıpları hemen dikkatimi çekti. Oyuklarındaki detayları görünce herhangi bir kurabiye hamurunun tek parça halinde çıkmasının çok zor olacağı belliydi. Ilk denemelerimde de aynen öyle oldu. Geçen gün bu kalıp gözüme ...

[“Tarçınlı Buda Kurabiyesi” devamını okumak için tıklayın →]