Sonuçları etikete göre daralt: cafe fernando cenk sönmezsoy ekşi maya Paris san francisco
Ekşi Maya – 9. Gün

Ekşi Maya – 9. Gün

31 Ocak 2012 | Kategori: Diğer


Nihayet! Ekşi maya hazır. Dün ilk defa belirgin bir şekilde kabaran ekşi maya bugüne daha da kabarmış, hatta kaseye sığamamış, taşmış. Üstüne örttüğüm peçete daha fazla kabarmasını durdurmuş ama ucundan azıcık taşmasına engel olamamış. Ekşi maya macerasının en heyecanlı günü asıl bugün. Çok yakında şahane bir ekmek geliyor.

[“Ekşi Maya – 9. Gün” devamını okumak için tıklayın →]

Ekşi Maya – 8. Gün

Ekşi Maya – 8. Gün

30 Ocak 2012 | Kategori: Ekmek


Ekşi maya coştu. İki parmak kabarmış. Tepesi de kabuk bağlamış, sonra bir miktar sönünce orasında burasında yarıklar oluşmuş. Ekşi maya macerasının en heyecanlı günü. Doğru yoldayım. Eğer yarın da benzer bir sonuçla karşılaşırsam ekmek yapmaya başlayabiliriz demektir!

[“Ekşi Maya – 8. Gün” devamını okumak için tıklayın →]

Ekşi Maya – 7. Gün

Ekşi Maya – 7. Gün

29 Ocak 2012 | Kategori: Ekmek


Yine oldukça heyecansız bir gün. Ekşi mayanın ekmek yapmak için hazır olup olmadığını beslemelerden hemen sonra oluşan kabarmalar (ve sonrasında yaşanacak çökmeler) sayesinde anlayacağız. Bu, ekşi mayanın yeterince olgunlaştığının bir belirtisi. Diğer bir deyişle, bu istikrarlı kabarmalar ekşi mayayı iyice eğittiğimiz anlamına gelecek. Yukarıdaki fotoğrafa bakınca dünle arasında çok fazla bir fark göremiyorum. Bir miktar daha fazla kabarmış ama kesinlikle yeterli değil. Dün koyduğumuz un ve suyu sadece ...

[“Ekşi Maya – 7. Gün” devamını okumak için tıklayın →]

Ekşi Maya – 6. Gün

Ekşi Maya – 6. Gün

28 Ocak 2012 | Kategori: Ekmek


Dün akşamüstü çektiğim fotoğrafla karşılaştırınca, ekşi mayanın gece boyunca çok da fazla kabarmadığını görebiliyorum. En üstteki tabaka düne oranla daha sert ve koyu renkli. Arada belki de yarım santimetrelik bir fark var. Sıyırınca yine köpük köpük. Ekşi kokusundan neredeyse eser yok. İyice süt kokmaya başladı.

[“Ekşi Maya – 6. Gün” devamını okumak için tıklayın →]

Ekşi Maya – 5. Gün

Ekşi Maya – 5. Gün

27 Ocak 2012 | Kategori: Ekmek


Bugün de ekşi mayanın tepesinde bir kabuk yok. Bir miktar kurumuş ama yine kabuk denemez. Belirgin bir kabarıklık da yok. Hala ekşi bir koku geliyor ama 2. ve 3. günlerdeki kadar kuvvetli değil. Ekşi koku yerini daha tatlı bir süt kokusuna bırakmaya başladı. Üst tabakasını sıyırdığımda içi yine köpük köpük. Dün oluşan su tabakası bugün yok, dolayısıyla aynı dün yaptığım gibi su miktarını az tutmaya karar veriyorum.

[“Ekşi Maya – 5. Gün” devamını okumak için tıklayın →]