İrmik Helvası

İrmik Helvası

02 Temmuz 2008 | Kategori: Basında, Türk Mutfağı, Türk Tatlıları


Geldik menünün son tarifine: İrmik Helvası. Hem de kaymaklı Maraş dondurmalı. Fotoğraflardan bildiğiniz irmik helvası gibi görünse de tadı farklı. İlham yine aynı restorandan. San Francisco'daki Slanted Door'da yediğimiz yemeğin sonlarına doğru garson kızın tavsiyesine uyarak hepimizin önüne kocaman cam bir bardak geldi. Üzerine garip bir filtre yerleştirilmiş bu bardağın altında bir iki parmak kalınlığında koyu kıvamda krem rengi bir sıvı vardı. Garson kız filtrenin üzerinden kaynar ...

[“İrmik Helvası” devamını okumak için tıklayın →]

Kakule ve Fındıklı Güllaç Tarifi

Kakule ve Fındıklı Güllaç Tarifi

03 Ekim 2007 | Kategori: Türk Mutfağı, Türk Tatlıları


Ramazan iftar menülerinin klasikleşmiş tatlısı olan Güllaç benim en sevdiğim tatlılardan biridir. Arasında sakızlı muhallebiyle, cevizle, fındıkla, Antep fıstığıyla, vanilyayla, gül suyuyla... Aklınıza ne geliyorsa onunla... Hiç ayırmam, hepsini yerim. Bu alternatiflere bir tane daha eklemek için geleneksel güllaç tarifi yerine ilk defa denediğim ve çok memnun kaldığım Kakule ve Fındıklı Güllaç tarifini paylaşmak istedim.

[“Kakule ve Fındıklı Güllaç Tarifi” devamını okumak için tıklayın →]

Lavantalı Sütlaç

Lavantalı Sütlaç

15 Ocak 2007 | Kategori: Sütlü Tatlılar, Türk Tatlıları


Lavantayı sütlü tatlılarda kullanmayı seviyorum. Yaptığım sütlaca da çok hoş bir koku verdi. Sütlacı Arborio pirinciyle yaptım. Adını Italya'nın kuzeybatısındaki Arborio şehrinden alan bu pirinç cinsi içeriğindeki yüksek miktardaki nişastadan dolayı Risotto yapımında tercih ediliyor. Normal pirinçten daha fazla su çekme kapasitesi olduğu için sütlaç için de çok uygun olduğunu düşünüyorum. Bu pirinci kullanarak yaptığım sütlacı geleneksel pirinçle yapılandan çok daha fazla sevdim.

[“Lavantalı Sütlaç” devamını okumak için tıklayın →]